Vijf schilderijen met scherp voorwerp beschadigd Regeringssteun voor bouw van Zuidlimburgse raffinaderij Schade is niet onherstelbaar ZOWEL HEINTJE ALS HAIR MET EDISON BEKROOND werknemers staan achter Verolme Hoge spaarrente tot zelfs 7 7. voor u Samenvoeging van provincies niet vanzelfspreken I dat alle verpakte brood hetzelfde was? Sloan's Balsem de bank waar ook zich thuis voelt Kille nachten schrikken de Damslapers nog niet af DAAD VAN VANDALISME IN RIJKSMUSEUM Vijfjarenplan voor buiten- recreatie Mr. Van Thiel voor 10e maal Kamerpraeses mppfitp Op Rozenburg is UV II1CC&IC a||es rustig Maar velen zijn al druk aan het solliciteren zemen zonder 1/1 zorqen V I e enige zeem. 1/11Q f| Q die uitgekookt kan worden en V11 u U U bestand is tegen wasmiddelen Kapitale villa uitgebrand ©II Mr. Beernink in nota aan Kamer King Corn ••A enige dat u weggooit, is de verpakking IN 1973 Gezin redt zieh uit brandende boerderij Linkse concentratie in gemeenteraad van Amersfoort BEZOEKER STEMMING Stiefvader trapte jongetje dood: vier jaar geeist KAMERCOMMISSIE N.D.S.M. Acht jaar cel voor doden van zoontje Britse minister naar ons land 99 Alpinist en zoontje op Matterhorn omgekomen Dat is helemaal de NMB. Meer rente, meer spaarvor- men (kies uit 6 mogelijk» heden en bovendien ook nog 7%% spaarbrieven). En daarbij een service waar de NMB ook beslist niet zuinig mee is. Daarom is voor ieder een sparen zo aantrekkelijk bij de NMB. Voor onmiddellijke verlichting Depijnverdrijver met onmiddellijke werking. DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1969 DEN HAAG De regering heeft be sloten medewerking te verlenen aan de gezamenlijke bouw door de N.V. Ne derlandse Staatsmanen en Shell Ne derland N.V. van een petroehemische raffinaderij in Limburg. Dit deelt de minister van Economische Zaken, mr. L. de Block, mee in een nota aan de Tweede Kamer. Van de totale investeringskosten, die worden geraamd op 350 miljoen gul den, zal 250 miljoen worden gefinan cierd door leningen. De medewerking van de regering zal bestaan uit een be taling van rente en aflossing van maxi maal 75 miljoen gulden op leningen. Deze 75 miljoen gulden zal worden be schouwd als sluitstuk van de financie ring, waarvan thans wordt aangenomen dat dit in 1972 zal vallen. De (zelfstandige) raffinaderij zal 3,7 miljoen ton ruwe olie kunnen verwer ken, die door bestaande en nog aan ie leggen pijpleidingen naar de raffina derij zal worden getransporteerd. Deze nieuwe raffinaderij zal worden gevestigd op het industrieterrein langs het Julianakanaal, gelegen in de ge meenten Urmond en Bom. Bij de bouw zullen zoveel mogelijk Nederlandse be drijven worden betrokken. Er wordt naar gestreefd, zo blijkt uit de nota, de raffinaderij reeds in 1973 in gebruik te nemen. Minister De Block zegt van mening te zijn, dat het raffi naderijproject, gezien ook de omvang en samenstelling van het produktenpak- ket, een belangrijke en moeilijk mis bare bijdrage zal leveren tot een even wichtige verdere ontwikkeling van het chemisch bedrijf van de Staatsmijnen. Dit chemisch bedrijf vormt op zijn beurt een hoeksteen voor de herindus trialisatie van Zuid-Limburg. Met zijn bezetting van ruim 10.000 arbeids krachten speelt het een zeer belangrij ke rol voor de werkgelegenheid in die streek. Ofschoon de raffinaderij zelf geen ar beidsintensief bedrijf is zij zal aan niet meer dan circa 250 arbeidskrach ten werk bieden mag worden ver wacht, dat dit project andere bedrijven zal aantrekken. In de tweede fase van het mijnslui- tingsprogramma van 1970 tot 1972, zul len ca. 17.000 arbeidsplaatsen komen te vervallen, aldus hebbeh de ministers van Economische Zaken en van Socia le Zaken en Volksgezondheid meege deeld in een nota aan de Tweede Ka mer, de z.g. „tweede mijnnota". SELLINGEN Omstreeks twaalf uur gisternacht ontdekte de landbou wer A. Wieringa in zijn boerderij aan de Kanaalweg te Zuidveld bij Sellingen (Gr.) een felle brand. Met veel moeite kon het gezin, bestaande uit man vrouw •n een zoontje van twee jaar en de moe der van de heer Wieringa en haar 13-jarig dochtertje, zich in veiligheid stellen. Zowel de inboedel als het in de schuur ondergebrachte hooi werd een prooi van de vlammen. Omtrent de oor zaak van de brand is nog niets be kend. De schade beloopt ongeveer f 125.000. Den HAAG Minister Klompé (Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk) stelt een vijfjarenplan voor de openluchtrecreatie in het vooruitzicht in haar begroting voor 1970. De gebieden Spaarnwoude en Midden Delfland krijgen de hoogste prioriteit. Er is 27 miljoen gulden voor openlucht recreatie uitgetrokken. Om nog meer natuurterreinen veilig te stellen, heeft het ministerie dit jaar een nieuw subsidiesysteem ingevoerd. Particuliere organisaties krijgen sub sidie in de kosten van rente en aflos sing van leningen, die zij zijn aangegaan bij aankoop van terreinen. Tenslotte, verwacht minister Klom pé, zal het korps sociale raadslieden in versneld tempo worden uitgebreid. Voor al in Rotterdam zijn de verzoeken om informatie en advies aanzienlijk. Staatssecretaris Van de Poel wil een erkenningsregeling voor de huwelijks bemiddelingsbureaus. Zij die bemidde ling zoeken, moeten inzicht krijgen in de kans, die zij eventueel hebben. AMERSFOORT De werkgroepen van de PvdA, de PSP en de PPR gaan in Amersfoort gezamenlijk optreden. Dit als tegenhanger voor de „rechtse concentratie" van de drie grote chris telijke partijen KVP, AR en CHU. De drie zullen de komende gemeente raadsverkiezingen met één lijst en één programma uitkomen. AMSTERDAM In het Rijksmuseum waar vrij dagmiddag met veel rumoer de Rembrandtten- toonstelling is geopend, zijn vijf schilderijen met een scherp voorwerp bekrast en zwaar beschadigd. Drie schilderijen zijn van Italiaanse meesters, de twee andere van Spanjaarden. De schilderijen, die behoren tot de vaste collectie van het Rijksmuseum, hangen in een zijzaaltje van de eregalerij, die zich bevindt tussen de Nacht wacht en de informatie-afdeling. Het zwaarst beschadigd is De Heilige Familie, een ichildery van de veertiende-eeuwse Italiaanse meester Lorenzo Costa. Dit schilder^ is ongeveer 60.000 gulden waard. De andere beschadigde schilderijen zijn: Het gelaat van de Madonna van Lorenzo Monaco uit de vijf tiende eeuw, De man van smarten van Guido Reni, uit het eind van de zestiende eeuw, Sint Sebastiaan van Alonzo Cano en Een man die naar een fles kijkt uit de school van Jusepe de Ribera. Beide laatste werken stammen uit het zeventiende- eeuwse Spanje. De totale waarde van de schilde rijen bedraagt ongeveer 300.000 gulden. Zij kunnen allemaal gerestaureerd worden. De vernielingen werden dinsdagavond omstreeks lien over half tien ontdekt door een bezoeker van het museum. HU waarschuwde de suppoosten, die om half acht nog een rondgang door de zalen had den gemaakt en toen niets ongeregelds hadden ge merkt. De museumdirectie, die onmiddellijk werd ingescha keld, deed nog een poging de dader te ontdekken maar slaagde daarin niet. De directeur van het museum, dr. A. F. E. van Schendel, verklaarde gistermiddag, dat hij geen en kel idee heeft wie de dader is en waarom hij tot zijn daad gekomen is. Hij vroeg zich af wat iemand in vredesnaam bewogen kan hebben om d^ kunst op deze manier te lijf te gaan. Hij meende, dat er geen enkele aanwijzing is dat een van de actievoe rende BBK-leden tot deze wandaad is overgegaan. „Ik hoop het niet en ik geloof het evenmin", aldus de heer Van Schendel. Wel was hij van oordeel, dat door de voortdurende acties van de protesterende kunstenaars een bepaalde stemming kan ontstaan, waarin iemand tot dergelijke daden komt, „Als er steeds maar weer de aandacht op wordt gevestigd dat er in het museum kostbare schilde rijen hangen, dan kunnen er destructieve gedachten opkomen bij individuen, die dan toch nog bepaalde remmingen zullen moeten overwinnen om tot daden te komen", zei de heer Van Schendel. Hij wjlde de mogelijkheid, dat er een maniak aan het werk was geweest, niet helemaal uitsluiten. De heer Van Schendel kon nog niet meedelen of de beschadigingen van de schilderijen consequenties zal hebben voor de Rembrandt-tentoonstelling, waar kostbare doeken uit verschillen de musea bijeen zijn gebracht. Hij had van directies van die musea nog geen reactie ontvangen op de wandaad in het museum. De directeur van het Rijksmuseum wilde wel loslaten dat er extra bevei ligingsmaatregelen zijn genomen, maar waar die uit bestaan hield hij geheim. „U kunt er van overtuigd zijn, dat wij ons uiterste best doen om de schil derijen, die wij binnen onze muren heb ben, zo goed mogelijk te beschermen". De directeur deelde verder nog mee, dat uit eigen bezit andere schilderijen op de plaats komen te hangen waar de beschadigde schilderijen verdwenen zijn. Op eèn vraag waarom de directie van DEN HAAG De Tweede Kamer heeft Voor de tiende achtereenvolgende maal mr. F. J. F. M. van Thiel tot voor zitter gekozen. By de aanvaarding van zijn benoeming, zei mr. Van Thiel, dat het komende parlementaire jaar in ma teriële zin in het teken zal staan de uitbreiding der mogelijkheden tot het verschaffen van werkruimte aan de Kamerleden. Een dringend beroep deed de heer Van Thiel op zijn mede-Kamerleden zich bij de begrotingsbehandeling, die volgens een nieuwe methode zal geschie den, de nodige zelfdiscipline op te leg gen. Hij verzocht de politici zich te be perken tot de hoofdpunten van het be leid en minder belangrijke punten in commissievergaderingen aan de orde te stellen. het Rijksmuseum pas gistermorgen de politie had ingeschakeld bij het on derzoek, antwoordde de heer Van Schendel dat het gebeurde in de eer ste plaats met de vinterne bewaking in het Rijksmuseum te maken heeft. AMSTERDAM Voor zware mis handeling en doodslag op een vierjarig jongetje eiste de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank giste ren vier jaar gevangenisstraf met af trek en terbeschikkingstelling van de regering tegen de 25-jarige R. de J. uit Amsterdam. Die had in september 1968 het kind van zijn vrouw, Frederik Jan, met kracht tegen een toiletpot gegooid. Het kind brak hierbij zijn dijbeen. In april had hij het jongetje in zijn bedje wil len gooien maar het viel op-de grond. Als een dolleman trapte De J., die le ren laarzen droeg, het kind waar hij hem raken kon. Drie dagen later over leed Frederik Jan. „Er zijn eigenlijk haast geen woor den voor dit delict", aldus de officier mr. L. van den Berge. In zijn felle re quisitoir noemde de officier De J. een narcistische jaloerse figuyr, die alles uit zijn leven wilde bannen, dat aan de vader van het kind herinnerde. De terbeschikkingstelling dient, naar het oordeel van mr. van den Berge, te volgen omdat de verdachte, naar zijn eigen zeggen, buiten zichzelf om han delt en dus een potentieel gevaar blijft. In oktober zal bij de uitgeverij Herder in Freiburg een Duitse vertaling verschijnen van de omstreden Neder landse catechismus voor volwasse nen. De Duitse uitgave zal een bijla ge bevatten met de bezwaren, die van Vaticaanse zijde zijn ingebracht tegen deze in opdracht van het Nederlandse episcopaat samengestelde Catechismus Fragment van een van de be- schadigde schilderijen in het Rijksmuseum: „De Heilige Fa milie" van Lorenzo Costa. Duide- j lijk zijn de grote krassen te zien die op het doek zijn aangebracht. AMSTERDAM Het jonge zangertje Heintje krijgt een Edison voor zijn lp „Ich sing ein Lied für dich". Een ande re spectaculaire beslissing van de jury is de bekroning van de Amerikaanse op name van „Hair" in dfe sector musicals. Zangeres Liesbeth List krijgt een Edi son voor „Liesbeth List zingt Brei", jazzvocaliste Rita Reys voor „Rita Reys today". In de Nederlandse instrumenta le sector zijn verder platen bekroond van accordeonist Harry Mooten en de popgroep The Cats. De televisiemusi cal „Oebele" wordt onderscheiden in de categorie kinderrepertoire, Fons Jan sen krijgt een Edison voor zijn lp „Hoe meer zielen" en Adèle Bloemendaal voor „Laat mij maar begaan". Buitenlandse artiesten die een Edison krijgen zijn de chansonnière Barbara. Johnny Cash (country en western), Herb Alpert, Bill Evans, Andy Williams, Jo sé Feliciano, tie popgroepen Blood Sweat and Tears, The Who en The Fifth Di mension, Melanie, The Anita Kerr Sin gers en Sergio Mendes. ROZENBURG Van onrust onder het personeel van de Verolme-werf op Rozenburg was gisteren geen sprake. Het merendeel van de werknemers staat achter de heer Verolme. „Laat Verolme blijven en laat de regering maar ver trekken", zei er een. Classificeerder-chauffeur F. de Haan zei: „Ik snap niet waarom de regering Verolme nou de pin op de neus moet zetten. Die man heeft toch dit hele be drijf opgebouwd?" De andere kant van de medaille is, dat de scheepswerven in en in de buurt van Rotterdam nu stromen sollicitaties krijgen van personeel van Verolme. De directies van deze bedrijven heb ben gisteren in een vergadering beslo ten, dat zij voorlopig deze mensen niet zullen aantrekken. Zij willen eerst de verdere gang van zaken met de in fi nanciële nood verkerende scheepsbou wer afwachten. Magazijnbediende H. Doornheim vertolkte de mening van de mensen van wie de heer Verolme mag vertrekken. „Het werken hier is altijd getekend ge weest door sociale woelingfen. Mis schien dat alles verandert, wanneer Verolme zou weggaan". In de vaste commissie heeft minister De Block gisteren meegedeeld dat een deelneming met veertig miljoen gulden van de staat volgens Verolme neerkomt op een inspraak van een derde deel van zijn bedrijf, waarvan het eigen ka pitaal f 120 miljoen zou bedragen. Blijkens gegevens in het Handelsre gister van de Kanier van Koophandel en Fabrieken in Rotterdam klopt dit wat het maatschappelijk kapitaal be treft. Voor de gezamenlijke Nederland se bedrijven van Verolme komt dit neer op circa f 125 miljoen. Daaruit blijkt onder meer, dat van het maatschappelijk kapitaal dertig miljoen gulden van de werf op Ro zenburg: Verolme Dok en Scheeps bouw Maatschappij (V.D.S.M.), slechts vijf miljoen is volgestort. In al zijn be drijven is totaal ongeveer f 34 miljoen volgestort. In de vaste commissie is gisteren aangedrongen op een staatsdeelneming in het hoofdbedrijf V.D.S.M. als de re gering mocht besluiten aan dit deel van Verolmes aanvraag om steun te vol doen. Tot de f 125 miljoen maatschappelijk kapitaal behoort zestig miljoen maat- ADVERTENTIE schappelijk kapitaal van de N.D.S.M die Verolme vorig jaar overnam. In dit Amsterdam: hedryf dat uit twee naam loze vennootschappen bestaat was nog geen 19 Zz miljoen gulden volgestort. Dit betekent dat Verolme in zijn ei gen bedrijven iets meer dan 141/* mil joen gulden op een maatschappelijk ka pitaal van 65 miljoen heeft volgestort. Het volgestorte kapitaal is geen goe de maatstaf. Bij de waarde van het bedrijf moet ook rekening worden gehouden met de investeringen. Die komen voor alle bedrijven van Verol me naar schatting neer op een twee honderd miljoen gulden. Dit bedrag is ongeveer gelijk aan de vorig jaar verleende kredietgarantie van 105 miljoen gulden (waarvan 75 miljoen gulden voor het dok) plus de negentig miljoen gulden die Verolme nu vraagt. AMSTERDAM Tot acht jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorar- REST is de 26-jarige J. K. J. M. uit Hil versum door het Amsterdams gerechts hof veroordeeld. Hij had zijn tweejarig zoontje Hansje gewurgd. Een paar dagen voor de moord had hij tegen zijn vrouw gezegd dat hij het kind zou vermoorden als zij nog eens met een barkeeper zou uitgaan. De rechtbank had in eerste instantie zés jaar "met aftrek en ter beschikking stelling opgelegd. DEN HAAG De Engelse minister van landbouw Cledwyn Hughes, brengt van 22 tot en met 24 september een of ficieel bezoek aan ons land. Vorig jaar bracht minister Lardinois (landbouw) een bezoek aan zijn Engelse ambtge noot. Dinsdag maakt de minister een vlieg tocht over de Deltawerken en de nieuwe IJsselmeerpolders. Woensdag heeft de Engelse minister op het departement van landbouw in Den Haag besprekin gen met zijn Nederlandse ambtgenoot. AERDENHOUT De kapitale villa in Aerdenhout van drs. J. C. Gieben, fractievoorzitter van de VVD in de ge meenteraad van Bloemendaal, Is woens dagmiddag grotendeels uitgebrand. De eigenaar schat de schade op ongeveer 150.000 gulden. Door de medewerking van buren is een groot deel van de inboedel gered. Wat op de bovenverdieping stond moet echter als verloren worden beschouwd. Het vuur werd bestreden door de brand weren van Vogelzang, Aerdenhout en Overveen. ADVERTENTIE DEN HAAG Het in overeenstemming brengen van de gemeentegrenzen met de huidige sociaal-geografische samenhangen zal ook consequenties heb ben voor de provinciale grenzen. Het moet echter de vraag worden geacht, of het vormen van grotere eenheden van lokaal bestuur ook moet leiden tot gro tere eenheden van provinciaal bestuur, tot het samenvoegen van provincies. „Zodanig gevolg is niet zo vanzelfsprekend als wel wordt aangenomen". Versterking van lokaal van gemeenten bestuur door samenvoeging en door gewestvorming Dit is de mening van minister mr. II. K. J. Beernink en van Staatssecretaris mr. C. van Veen (Binnenlandse Zaken) neergelegd in de nota inzake de bestuur- lyke organisatie. Waarschijnlijk niet die meneer die laatst z'n 0 lunchpakketje aan de eendjes voerde, omdat z'n vrouw hem voor de verandering eens géén King Corn had meegegeven. King Corn wordt overal in Nederland elke nacht vers gebakken. Komt dus dagelijks vers op tafel en blijft dagenlanger vers. alleen King Corn kan dat zeggen)a ADVERTENTIE In de nota, die aan de Tweede Kamer is aangeboden, wordt een aantal ge dachten ontvouwd over de bepaling van het aandeel in de overheidstaak, dat aan het rijk, de provincies en de lichamen voor lokaal bestuur toekomt, over de noodzaak van het lokaal be stuur op gewestelijke schaal alsmede over de regeling van de verhouding van de lagere publiekrechtelijke licha men, zowel onderling als ten opzichte van het rijk. Uit de nota blijkt dat het streven ge richt is op: Versterking van het lokale bestuur langs twee wegen, te weten: A. door samenvoeging van gemeen ten volgens binnenkort aan de Staten- ieneraal voor te leggen richtlijnen. B. door gewestvorming op basis van een daartoe gewijzigde wet gemeen schappelijke regelingen. Herziening van de provinciale gren zen in verband met het voorgaande, maar het streven is ook gericht op een algemeen onderzoek naar de ge volgen, die de structurele ontwikke ling van ons land moet hebben voor de provinciale indeling. Vaststelling van een financiële re geling voor de gewesten. Het geleidelijk komen tot een struc tuurschets voor de bestuurlijke inde ling. Een (nadere) wettelijke regeling voor de bestuurlijke organisatie van Rijnmond en Groot Amsterdam. Voorts zal de „raad voor de territo riale decentralisatie" worden gevraagd advies uit te brengen over een aantal problemen van decentralisatie van be stuur. Deze problemen houden verband met de gevolgen, die de vorming van grotere eenKeden van lokaal bestuur zal hebben. ZERMATT De 33-jarige Britke bergklimmer Arthur Clarkson en zijn achtjarige zoon Roy, die sinds donder dag bij 't beklimmen van de Matterhorn vermist worden, zullen, naar de politie vreest, vermoedelijk niet meer i<n le ven zijn. Gisteravond viel er in het gebied van de Matterhorn veel sneeuw en hingen de wolken zo laag, dat zoeken vrijwel uitgesloten was. Ongelukken in de Zwitserse bergen hebben in 1968 aan 113 mensen het leven gekost, onder wie 41 buitenlan ders. In het voorafgaande jaar waren er 135 doden gevallen. de heer C.H. M. Meckeay, Spaervoorllchtlng Centraal Kantoor voor Amsterdam. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 280 vestigingen ln Nederland. AMSTERDAM Zes en veertig Damslapers zijn gisternacht door de politie gewekt en naar het bureau aan de Warmoesstraat overgebracht. Twee van hen zijn ter beschikking ge steld van de Kinderpolitie, twee waren in het bezit van verdovende middelen en werden aan de groep Verdovende middelen van de recherche overgele verd,, en eenentwintig buitenlanders werden naar de Vreemdelingendienst overgebracht. De overigen konden weg gaan. Van het studentenschip Caledonia werden in dezelfde nacht twintig bui tenlanders verwijderd. Zeven van hen werden ter beschikking van de Vreem delingenpolitie gesteld omdat zij onvol doende middelen van bestaan zouden hebben. ADVERTENTIE Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting.

De Vallei | 1969 | | pagina 17