Veenendaals dagblad Husak poogt linkervleugel van partij in te tomen Wat de burgemeester betreft was het voor de bakker Buiten Staatsgreepgerucht in Egypte STIJGING RENTE IN EUROPA VAN INVLOED VOOR ONS EAND Min. B. Roolvink wil op geleide loonpolitiek kunnen terugvallen Nederlandse sportwereld beleefde succesrijke dag Verolme bereid tot concessie Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Steun bij Oostblok gezocht tegen extremisten Droog en zonnig JAMIN Heel dorp zat bankrover achterna Helikopter redde generaal van woedende stier Nieuw manifest intellectuelen thcespritsjes Voetbalclub Roma in Noord- Ierland met dood bdreigd België verhoogt disconto POLY SELECT matras Arts bij brandje omgekomen UITSTEL morgen 250 gram van 85 voor 75 niet te geloven voor didforijs! 200 Hop II In ruil voor f90 miljoen „Jammer, mislukt" zuchtte dader OPEISBAAR VERTROUWES 's Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m.. 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 18 SEPTEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 2I9 r PRAAG Het regime van Gustav Husak heeït openlijk stappen genomen om de neo-stalinisten, revanchisten en andere communistische extremisten die het in Tsjecho-Slowakije aan de macht gebracht heeft, te beteugelen. Er zijn aanwijzingen dat Husak en de federale premier Oldrich Cernik, zelfs steun van het Sovjet-blok gaan zoeken, tegen de linksen van de harde lijn. Dit zou een ironische ontwikkeling zijn, die plaats heeft op een ogenblik waarin Husak probeert de idee aan de man te brengen, dat de Sovjet-invasie van Tsjecho-Slowakije nodig was, om het land te beschermen tegen rechtsen of anti-communisten. KASSEL Tijdens legeroefenin- gen in West-Duitsland is brigade-ge neraal Repper commandant van een Nederlandse pantserbrigade in een weiland door een loslopende stier op de horens genomen. Er moest een helikopter aan te pas komen om de hooggeplaatste militair uit zijn benarde positie te ontzetten. De strijd tegen de neo-stalinisten kwam aan het licht in een artikel in het Praagse weekblad van de partij, Tribuna en in Slowaakse dagbladen, die beschouwd worden de standpunten van Husak te weerspiegelen. „Wij moe ten... tot uitdrukking brengen dat wij .het niet eens zijn met en ons verzetten tegen enkele trekken van sektarisme en emotie, die op dit ogenblik van links komen en die het karakter heb ben van zuivere wraak en soms ook van persoonlijk belang dat schuil gaat onder de mantel van revolutionaire leu zen", aldus het artikel in Tribuna van Oldrich Svestka, voormalig lid van het partijpresidium. Pravda het blad van de Slowaakse communistische partij in Bratislava, schreef: „Het is onjuist wanneer be paalde personen januari 1968, het be gin van de korte periode van hervor ming en de mensen -die dit vurig steun den gaan herwaarderen en nauwelijks iets goeds aan hen ontdekken". Een ander dagblad uit Bratislava, Rolnicke Noviny schreef in een artikel van zijn hoofdredacteur „dat de schuld voor alles wat gebeurde op de schou- dei's van een persoon of een enkel cen traal orgaan laden onrechtvaardig is', en zou neerkomen, op voortgezette sub jectivistisch dogmatische praktijken". Dogmatisme, subjectivisme en sek- tarism^ zijn communistische benamin gen voor bars Stalinachtig heersen. De verklaring vah vandaag betekent duidelijk, dat de linksen, of „super communisten" van Tsjecho-Slowakije ervan beschuldigd worden te ver te gaan in hun campagne om de orthodoxie te herstellen en vrijwel iedereen te zui veren in de partij en de regering die vereenzelvigd wordt met het populai re regime van Alexander Dubcek in 1968. De smeulende strijd tussen Husak en de linkse extremisten wordt door ADVERTENTIE Tsjechoslowaakse zegslieden de reden genoemd voor het herhaaldelijk uitstel len van een bijeenkomst van het cen trale comité van de partij waarop Alexander Dubcek en andere liberalen van 1968 uit de leiding verwijderd zou den worden. Ook een hooggeplaatste vakbondsbe stuurder heeft meegedeeld, dat er nog steeds verzet groeiende is onder de vak bondsleden tegen de harde politiek van de huidige Sovjet-gezinde leiding. De verwijdering van Dubcek uit het 10 leden tellende partijpresidium wordt zo goed als zeker beschouwd hoewel hij zich verzet heeft tegen de aanhouden de eisen dat hij zijn fouten toegeeft toen hij voor de invasie partijleider was. Naar vernomen wordt heeft Husak de druk van extremisten om niet alleen Dubcek maar ook premier Cernik en tussen de 30 en 40 liberale leden van het 185 leden tellende centrale comité weg te zuiveren, van de hand gewezen. De zaken van degenen die in de pe riode voor de invasie zijn gerehabili teerd, zullen herzien worden. Dit heeft de Tsjechoslowaakse minister van On derwijs, Jaromir Hrbek, op een bijeen komst van 700 communistische leraren in Praag gezegd. Ongeveer 200 Tsjechoslowaakse intel lectuelen hebben een nieuw „mani fest van 2000 woorden opgesteld. Dit heeft het Romeinse weekblad „I'Es- presso" bekendgemaakt. Namen van de intellectuelen zijn niet vermeld. Het document zou reeds aan de regering, het centrale comité en het parlement in Praag zijn toegezonden. Het document, dat volgens l'Expres- so uit Tsjecho-Slowakije werd gesmok keld, bevat tien eisen en punten: 1. Besprekingen over de terugtrek king van de Sovjettroepen; 2. Verwer ping van het bureaucratische stelsel en van de zuiveringen in het overheids apparaat, de partij en in het econo misch leven; 3. Verwerping van de cen suur; 4. Burgerlijk en democratisch toe zicht op de nationale veiligheidsorga nisaties; 5. Verwerping van de leiding in het land door deV communistische partij; 6. Opvoering van de produktie; 7. Geen uitstel van de verkiezingen voor de nationa'Je vergadering en de wetgevende organen; 8. De federalisa- tie van het land waartoe in 1968 beslo ten werd moet behoorlijk functioneren; 9. Proclamatie van het recht om het niet met de overheid eens te zijn; 10. Alle burgers moeten zoveel mogelijk goed doen daar het leven onder alle omstandigheden moet verder gaan. Burgemeester J. J. A. Berger van Groningen (rechts) zat frisgewassen en geschoren gistermorgen aan aan een meer dan luxueus ontbijt. Dat was hem en talrijke andere Groningers aangeboden door de gezamenlijke Ne derlandse bakkers, die voor een tentoonstelling in de Martinihal zo'n 2500 stuks brood en banket ter beoordeling hadden inge stuurd. De Groningse no tabelen werd verzocht tussen het publiek plaats te nemen. Want tenslotte is niet zo communicatie- bevorderendl" als samen tafelen. LONDEN Het elftal van de Ita liaanse club Roma werd gisteren in Noord Ierland streng bewaakt door po litie in burger en uniform tijdens de wedstrijd voor Europacup II voor be kerwinnaars. Dit gebeurde nadat er van protestant se zijde een bedreiging tegen Roma was binnengekomen. Roma speelde gisteravond in Belfast een wedstrijd van winnaars van bekerwedstrijden. De verboden vrijwilligersstrijdmacht van Ulster, de UVF, een militante pro testantse organisatie, heeft alle leden van Roma met de dood bedreigd. In een brief aan een Noordierse krant schrijft de commandant van het 58ste bataljon van de UVF: „Het Italiaanse voetbalelftal zal nooit naar huis terug keren omdat de Italiaanse pers en tele visie, Brits-Ulster en Engeland hebben aangevallen. r)e hopbellen in onze tuin kleuren thans levendig groen en het loopt nog wel een paar weken aan, vóór het hopmeel zijn eigenaardige crème kleur en aparte (niet aan gename) geur heeft aangenomen. De kegels gaan zich sluiten, worden kleverig op het gevoel en kunnen geoogst; in ons kleine bestek heb ben we daarvoor natuurlijk geen emplooi. Evengoed is het aardig te zien, dat de bellen ten slotte goud geel kleuren. Waar de hopteelt echt bedreven wordt, gaat men na het plukken de kegels drogen, anders zouden ze gaan gisten of broeien. Later zal onze hop aan het bier een eigenaardige reuk verlenen, die ver- oorzaakt wordt door $en etherische I olie; verder bevat zij bittere ex- tractstoffen, hars en looizuur. Min- der bekend zal het wezen, dat de in het voorjaar verschijnende nieuwev uitlopers een smakelijke groente le- j veren, die zelfs overeenkomst heeft met asperges. Eerder verbindt men het begrip ,,hop" evenwel met de bierbrouwerijhet gebruik ervan is al heel oud en grijpt terug tot de l Galliërs. De oudste wetenschappe- l lijke verhandeling stamt reeds uit Anno 1079, doch pas ten tijde der - kruistochten wordt de toepassing >ot kruiding van het bier algemener. Ook in het wild kunt ge hopplanten in heggen en wallen aantreffen, n.U z mannelijke en vrouwelijke, elk apart, dus de een met slechts meel- draadbloemen en de ander met stamperbloemen, want de hop is tweehuizig. Uit het voorgaande hebt z ge begrepen, dat de kweker slechts ie vrouwelijke teelt. Mannelijke zijn voor hem van geen belang. 18 sept. 'è9, A. B. WIGMAN. LONDEN President Nasser zou volgens persberichten uit Cairo een staats greep in de kiem hebben gesmoord. Oud-premier Ali Sabri zou in hechtenis genomen zijn, schrijft het Britse blad „The Guardian" vanochtend in 'n artikel dat ondertekend is door zijn correspondent in Jeruzalem. In Jeruzalem wordt algemeen aangenomen, dat de houding van de Egyptische president ten aan zien van Israël onder politici en militairen in zijn land een groeiende ontevre denheid heeft gewekt. ADVERTENTIE union Voor wie zich*e» het beste gunt De correspondent van de Times te Beiroet schrijft dat in Egypte een „grote zuivering" is gehouden onder Russisch-gezinde marxisten. Behalve Sabri zou ook de directeur van het kabinet van president Nasser, Abdel M.agid Farid, eveneens een marxist, zijn afgezet en vervangen door Hassan Al-Tihami, een van de „vrije officieren" die in 1952 hebben meege werkt aan de staatsgreep tegen koning Faroek. Farid was tevens leider van de Arabische Socialistische Unie. „President Nasser heeft een acute influenza ontsteking en moet volledige rust houden", zo meldt het officieuze dagblad „Al Ahram". Dit is de eerste bevestiging van de berichten, dat de 51- jaar oude president ziek is. Eind vorig jaar heeft hij de Sovjet-Unie bezocht voor een radioactieve behandeling we gens een ontsteking aan het been. Volgens het blad was Nasser ziek ge worden ruim twee weken geleden tij dens de Arabische topconferentie van 1-3 sept., maar had hij zijn werk voort gezet in verband met het belang van de conferentie en de militaire revolutie in Libië. Daarentegen verluidt in Bei roet: Nasser heeft een voorgenomen be zoek aan de Sovjet-Unie afgelast, om dat hij sommige van zijn hoogste civiele pro-Russische medewerkers weggezui verd heeft. Premier Bahjat El Talhoeni van Jor danië heeft woensdag bij zijn terug keer uit Cairo gezegd, dat president Nasser ziek is en dat hij onder voort durende behandeling staat. Nasser zou ook naar het Libanese blad „Al Jaryda" meent te weten, be-* langrijke wijzigingen aangebracht heb ben in de Egyptische legerleiding. Ge neraal Achmed Ismail, chef van de generale staf, die in deze functie werd benoemd na de dood van generaal Ab del Moneim Ryad, zou vervangen zijn door generaal Mohammed Sa dek, die tot dusver hoofd van* de militaire in lichtingendienst is geweest. AMSTERDAM De rente in Neder land, België en Engeland blijft oplopen. Dat de rente in Nederland omhoog zal gaan valt af te leiden uit het feit, dat het rijk (dat dit jaar nog 650 miljoen wil lenen) en de Bank voor Nederland se Gemeenten in „gevecht" zijn om toch nog niaar wat leenkapitaal los te krijgen. Het wordt betwijfeld of dit nog tegen acht procent kan. Een 8Va pet. obligatielening tegen 100 pet. van de Vereniging voor Pro testants-Christelijke Ziekenverpleging voor Dordrecht Refaja is mislukt. Het. gevraagde bedrag was slechts acht mil joen, maar toch werd de lening niet volgetekend. Belgie heeft voor de vijfde keer dit jaar zijn officiële disconto verhoogd. Ingaande vandaag wordt het tarief ge bracht van 7 op 7Vs procent. Ter verge lijking: begin van dit jaar stond de officiële rente in België nog op 4V2 pet. België is daarmee een van de Euro pese landen geworden met het hoogste disconto. In Nederland bedraagt het disconto 6 procent. Ook in Engeland werd de rente ver hoogd. De Britse handelsbanken heb ben de rente op leningen aan grote cliënten verhoogd van 8J/2 tot 9 pèt. Dit houdt tevens in, dat de rente op per soonlijke leningen zal stijgen tot lOVa a 11 pet. De boeren en de kleine midden standers hebben onmiddellijk een pro test tegen de verhoging laten horen. De prijzen voor land- en tuinbouwpro- dukten zullen met ruim f 200 -miljoen omhoog gaan. De maatregel betekent een stap terug voori kleine bedrijven, dievoor hun bedrijfskapitaal sterk af hankelijk zijn van de banken. De Londense beurs heeft nog niet op de nieuwe maatregel gereageerd. In Amerika was de laatste verhoging in juni ingegaan met een verhoging van een half procent tot negen procent. Vorige week werd de rente ook reeds verhoogd in Oostenrijk, West-Duitsland en Zwitserland. DEN HAAG Minister Roolvink (Sociale Zaken) ,zou ernstige bezwaren hebben als de Tweede Kamer artikel 11 uit de nieuwe Loonwet zou willen schrappen. In dat artikel wordt be paald dat de minister in moeilijke tij den de geleide loonpolitiek opnieuw kan invoeren, zodat alle c.a.o.'s moe ten worden goedgekeurd. De heer C. van der Ploeg (K.V.P.) had tevoren gezegd dat zijn fractie grote moeilijkheden met dit artikel heeft. Een aantal leden ervan wil het schrappen, omdat het niet past in het nieuwe loonpolitieke systeem. De heer Roolvink liet geen „onaan vaardbaar" horen. Dit woord heb ik als minister nog nooit uitgesproken,, zei hij gisteren tijdens de voortgezette be handeling van de Loonwet. Amendementen op het artikel wijst hij niet bij voorbaat af. Hij zou het re delijk vinden als de Kamer bv. wil, dat de Sociaal Economische Raad of de Stichting van de Arbeid om een advies wordt gevraagd alvorens een geleide loonpolitiek wordt ingevoerd. Er is echter nog geen amendement in deze richting. Daarom kon de minis- DEN HAAG Twee van de zes commissarissenzetels van zijn t^edrijf op Ro zenburg wil Verolme inruimen voor de regering. Dit is de concessie, die hij wil doen in ruil voor negentig miljoen gulden, die hij vraagt van de minister van Economische Zaken. De desbetreffende brief arriveerde dinsdagavond om 11 uur op het ministerie. steld, heeft 's avonds een telegram ge stuurd naar de vaste commissie voor Economische Zaken uit de Tweede Ka mer. Zjj vroeg daarin de heer Verolme met consideratie te behandelen, omdat het personeel vertrouwen in hem heeft. Men zie ook elders in deze editie: „De meeste werknemers staan ach ter Verolme". Q OOSTHUIZEN Zeven minuten na zijn gewapende roofoverval op het bijkantoor van de Coöperatieve Raif- feisenbank Warder te Oosthuizen, is de dader de 28-jarige Duitser F. G. gepakt. „Jammer, mislukt", zucht te in gebrekkig Nederlands de rood harige Duitser. De overval in het nauwelijks tweedui zend inwoners tellende dorp tussen Edam en Hoorn, vond gistermorgen plaats om kwart voor twaalf. Door in zet van bijna de gehele bevolking, kon de dader met zijn buit een bedrag tussen de vijf a achtduizend gulden worden gegrepen. De overvaller wachtte in de wachtka mer, waar twee dames zaten, het belletje van de kassier af. Toen het zijn beurt was ging de man de afge sloten kamer van waarnemend direc teur Groot binnen. „Bij zijn binnenkomst zag ik niets ver dachts aan de man. In gebrekkig Ne derlands zei hij, dat hij geld wilde hebben. Ik dacht dat het een grap .was, maar toen stak hij zijn hand in zijn broekzak en haalde een pistool te voorschijn. „Het is ernst", zei hij En ik moest op de grond gaan liggen. Toen ik dat deed haalde hij de geld tas uit de la van het bujreau en ren de weg. Tegen de volgende bezoek sters vertelde ik van de roofoverval en zij maakten luid schreeuwend alarm." In de daarop volgende minuten kwam bijna heel Oosthuizen op de been en begon een massale achtervolging van de dader. F. G. wilde de ringvaart van de Beem- ster oversteken. L^j stopte het geld uit de tas tussen zijn overhemd en sprong te water, maar de vaart was hem blijkbaar te diep, want hij kwam terug. Kort daarna arriveerde Opperwacht meester Zoetkouw. Hij trok zijn pis tool en dwong de vermoeide druipen de overvaller te blijven staan. De Duitser gaf zijn wapen af en liet zich daarna vastpakken door twee stevige Oosthuizers. AMSTERDAM De 58-jarige alleen wonende vrouwelijke Amsterdamse arts F. Beeldsnijder is woensdagavond bij een brandje in de keuken van haar bovenwoning in de Herculesstraat door verbranding om het leven gekomen. Naar de oorzaak van de brand en de wijze waarop de vrouw daarbij omge komen is, stelt de politie een onderzoek in. J J Minister De Block deelde dit gisteren mee aan de vaste commissie voor Economische Zaken uit de Tweede Ka mer. Verolme vroeg om een bedrag van vijftig miljoen gulden, die hij niet terug wil betalen (a fonds perdu), ter wijl de staat voor veertig miljoen gul den in zyn bedrijf zou moeten deelne men. Verscheidene leden van de commis sie stonden afwijzend tegenover het verzoek van Verolme. Zij verlangden vooral zijn heengaan. Een kleine delegatie uit de commis sie had gisteren een gesprek met de heer Verolme om hem dit in overwe ging te geven, ten einde te kunnen ko men tot een andere beleidsstructuur. Daarbij werd de scheepsbouwer er ook op gewezen dat zijn voorgestelde deelneming van de regering in de raad van commissarissen te gering wordt geacht. Voordat de minister zijn mededelin gen deed had drs. G. Nederhorst (PvdA) als voorzitter van déze commis sie verzocht in de Tweede Kamer vra gen aan minister De Block te mogen stellen over de moeilijkheden bij Verol me. Hij was van mening, dat deze kwestie in het belang van de werkne mers in het openbaar moest worden behandeld. De Tweede Kamer zal vandaag over dit verzoek beslissen. Na afloop van de vergadering met de vaste commissie deelde minister De Block mee, dat hij meer inzicht wil hebben in het bedrijf van Verolme al vorens hij een besluit kan nemen over diens nieuwe verzoek om steun. „Dit Zal eerder weken dan maanden duren". De heer Verolme had dinsdagmid dag aan de beleidscommissie van zijn bedrijf meegedeeld, dat hij de regering om steun zou vragen. Deze commissie uit het personeel die onlangs door Verolme werd inge- j; MINISTER ROOLVINK iets achter de hand ter moeilijk nq al zeggen waarmee hij wel en waarmee hij niet akkoord zal gaan. Doelman Fuchsbichler van Rapid Wien ligt verslagen op de grond na de treffer van Wietse Veenstra. l¥et Nederlandse voetbal beleefde gisteren een gouden dag. PSV won verras- send de eerste wedstrijd van het toernooi om de Europese beker voor be kerwinnaars tegen Rapid Wien. In het met 62.000 toeschouwers bezette Prater stadion in Wenen kwamen de Eindhovenaren met een glanzende 1-2 overwin ning uit de strijd tevoorschijn. Feijenoord begon op sensationele wijze aan zijn vierde toernooi om de Europa-Cup 1. De IJslandse kampioen KR Reykjavik werd met maar liefst 12-2 in de vernieling geschoten. Er was ook goed nieuws van het atletiekfront. Wilma van den Berg behaalde bij de Europese kampioenschappen in Athene eep zilveren medaille op de 100 meter. Dé zesde dag van de Tour de l'Avenir werd voor de Nederlandse ploeg bijzonder stralend. Zoetemelk consolideerde zijn eerste plaats in het algemeen klassement; Den Hertog behaalde, een geweldige overwinning in de individuele tijdrit en Oosterhof werd leider in het bergklassement. Wilma van den Berg: zilver op de 100 meter tijdens de Europese atletiekkampioen- schappen in Athene. (Van onze weerkundige medewerker) "pen krachtig en stationair hoge- g drukgebied boven Scandinavië (1029 millibaar) blijft het weer de eerstkomende dagen beïnvloeden. 5 Dit betekent, dat Gelderland mag rekenen op droog en overwegend zonnig weer. De kans dat buien uit Frankrijk ons gebied zullen berei- ken is zeer klein. De oostelijke l stroming staat middagtemperatu- ren van 18 tot 20 graden C. toe. J De nachten worden in de uit Frank- j 5 rijk afkomstige lucht nog wat kou- J der. Op de Veluwe verwachten we minima van 5 a 6 graden C., in de g Achterhoek 1 a 2 graden hoger. J g De meeste regen is dinsdagmiddag en in de vooravond gevallen in het Drentse Witteveen, te weten 55 mil- J limeter. Maar op verrewèg de J meeste plaatsen is september nog steeds opvallend droog. Morgen: Zon op: 06.20 maan op: 16.01 onder: 18.46 onder 22.23 k>%u%uu%iu%\u%u%\u%uu%um\uuu\umu%>

De Vallei | 1969 | | pagina 1