„Help de kleuter'' thema voor Nat. Verkeersweek Lucht armada trok over Gelderse Vallei Ruim baan voor parkeerders Veenendaalse EHBO bestaat bijna 20 jaar Voor „strijd om Arnhem Veel interesse voor laatste orgelconcert „Ik vind het fijn om te helpen Cursus weer in oktober Fietsen om boekenbonnen Zweefvliegtuigen maakten wel meeste indruk Vorderen Gevaarlijk Evacuees U.S.Q. geeft weer „busconcerten" VERZACHTEN NIEUWBOUW MARKTEN DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1969 „De actie om nieuwe cursisten te win nen wordt dit jaar groots opgezet. Via radio en televisie wordt er veel pro paganda gemaakt en natuurlijk doe» we in Veenendaal ook mee. In okto ber begint de nieuwe cursus. Dat kost de deelnemers twaalf oefenavonden, waarna men examen doet en al of niet het diploma in ontvangst kan ne men. Het materiaal wordt door de EHBO ter beschikking gesteld maar voor de opleiding, de boekjes en het examengeld moet men toch wel circa 40 gulden neertellen. Eén oefenavond duurt twee uur, waarin 1 uur theorie en 1 uur praktijk wordt behandeld. Ik hoop dat er veel belangstelling voor zal zijn", aldus de heer Van Ginkel, die zichzelf een „oud gediende" noemt. Hij loopt al vele jaren mee in de Vee- nendaalse EHBO, waar hij nu juist 127* jaar het secretariaat beheert. De Veenendaalse afdeling van de Koninklijke Nederlandse Vereniging Eerste Hulp bij Ongelukken, zoals dat officieel heet, telt 150 gediplomeerde le den. Vrijwel wekelijks komen er 40 of 50 EHBO-ers op de oefenavond, die beurtelings in de kantines van de Rit meester sigarenfabrieken en de oude Frisia gehouden worden. Er is dan een instructeur of een docent aanwezig om de leden de fijne kneepjes van het „eerste-hulp-vak" bij te brengen. „Het EHBO-werk heeft me altijd aangesproken. Ik vind het fijn om te kunnen helpen als dat nodig is, om het leed dat bij de vele ongevallen zich voordoet te verzachten", zegt de heer Van Ginkel. „Hoe ik er in te recht gekomen ben? Dat is op zichzelf een heel verhaal maar het komt er op neer dat ik vroeger al veel ver enigingswerk heb gedaan. Dat was meer kerkelijk werk, waar ik door bepaalde omstandigheden ben uitge raakt, Na de oorlog wérd me gevraagd toe te treden tot de B.B.B, waar ik aanvankelijk voor de brandweer stond genoteerd. Het werd echter nog voor ik begon EHÊO en dat heeft me nooit gespeten". Op vele plaatsen in de gemeente Veenendaal werden verbandkoffers ge plaatst en het bekende gele bord met blauwe kruis duidt aan dat hulp en materiaal aanwezig is, dankzij de EHBO-vereniging. Maar de mannen en vrouwen van de „eerste hulp" zijn er ook bij als hun hulp wordt verlangd bij de kinderzang op koninginnedag, de tocht voor bejaarden of belangrijke sportwedstrijden. Een zeer belangrij ke tak van de EHBO is de eerste hulp bij bedrijfsongevallen. Elk bedrijf heeft tegenwoordig z'n eigen bedrijfs-EHBO, waarvan de leden tevens lid zijn van de plaatselijke vereniging. De Veenendaalse EHBO-ers hebben vrijwel al hun krachten geconcentreerd op de bouw van het nieuwe oefenlo kaal, dat samen met het Rode Kruis gebouwd wordt. De werkzaamheden aan De Sterke Arm, dichtbij het nieu we politiebureau, zijn reeds begonnen. „De samenwerking van het Rode Kruis is nu bijzonder goed en daar zijn we erg gelukkig mee", zegt de heer Van Ginkel. „Vroeger was dat heel wat moeilijker. Maar er moet heel veel werk verzet worden om voldoen de financiën bijeen te krijgen voor het nieuwe gebouw. We verkopen bijvoor beeld de oude sigarenvormen. Het is geen „antiek", maar toch zijn veel mensen er op gesteld om een der gelijk blok in bezit te hebben. We heb ben wel gehoord dat ze op sommige VEENENDAAL Het Verbond voor Veilig Verkeer houdt van 6 tot en met 10 oktober een Nationale Verkeers week, welke ditmaal gericht is op het gedrach van dekleuter in het verkeer. Uitgangspunt van deze actie is de noodzakelijke hulpverlening aan jonge kinderen in het verkeer door volwas senen (ouders, broers, zusters enz.). De bedoeling van deze actie is voorts te wijzen op de noodzaak van een goe de verkeersopvoeding van het jonge kind (het geven van het goede voor beeld), waarbij onze kinderen zich be wust dienen te zijn van een aantal van belang zijnde aspecten in het ver keer t.w. voetgangerslichten, gepar keerde auto's, links van de weg lopen enz. In het kader van deze actie worden door het Verbond voor Veilig Verkeer afdeling Veenendaal op alle kleuter en lagere scholen, in bedrijven, wacht kamers enz. wandkaarten, affiches, vlugschriften e.d. opgehangen en be schikbaar gesteld. Daarnaast zullen op aanvraag van de betreffende schoolbesturen voor lichtingsavonden worden gehouden op de kleuter- en lagere scholen, waarbij aan de hand van dia's de hierboven genoemde aspecten van de verkeers opvoeding aan de kleuter worden toe gelicht. Aan de ouders wordt in het belang van hun kleuters de volledige aan dacht gevraag voor deze actie, Hun wordt geadviseerd door middel van het beschikbare materiaal en de hou den voorlichtingsavonden hun kinde ren zoveel mogelijk wegwijs te ma ken in het verkeer. Nadere indichtingen over deze actie zullen gaarne worden verstrekt door het Verbond voor Veilig Verkeer, af deling Veenendaal p.a. bureau van po litie alhier. AMERONGEN Zaterdagmiddag 20 september organiseert de jeugd commissie der Hervormde Gemeente de jaarlijke puzzelrit voor jongens en meisjes van 13 tot 17 jaar. Vanaf 14.00 uur kan men zich laten inschrijven in Lievendael op de Hof. Als prijzen zijn wisselbekers en boekenbonnen be schikbaar. 7 *V - SCHERPENZEEL, 17 september. Eiermarkt. Aangevoerd 750.000 stuks. Handel traag. Prijzen kippeëieren f 12,50 tot f 13,50, henneëieren f 8,- tot f 12,- per honderd stuks. Biggenmarkt. Aangevoerd 154 stuks. Handel matig. Prijzen f 92 tot f 110 per stuk. Wat een verschil momenteel met 25 jaar geleden! Nu wordt er nog wat nagepraat over de opgetrokken „kruitdamp" van de lampegieters- avond jl. Toen, medio september 1944, was het een gegons van stem men en geruchten, elke dag en elk uur. Onophoudelijk kwamen nieu we, en vaak alarmerende berichten binnen. Niemand wist meer hoe hij het had. Van de dolle dinsdag had de be zetter zich hersteld en men vreesde terecht, hardere maatregelen. Aan de andere kant verwachtte men el ke dag een doorstoot naar het Noorden, door de geallieerden. De hele omtrek, Veenendaal, Ede, Bennekom, Rhenen, Achterberg, Eist, Renswoude, Scherpenzeel, Ederveen, Overberg etc., verkeerde in een staat van onzekere verwach ting van de dingen die onherroepelijk komen moesten. De hele lucht was bezwangerd met Óeze dingen. Vroeg of laat zou er een bom barsten. Een overzichtje vain de spannin gen uit de omtrek: Uit een dagboek te Ede: Zondag, 10 september. Het is vandaag weer drukker in de lucht. De kazerne is de hele dag in actie met luchtalarm. Maandag, 11 september. Prachtig zomerweer. De hele mor gen weer alarm van de kazerne. Om half acht komen er 2 Amerikaan se toestellen, laag overvliegen. Veel bewoners gaan hun ruiten weer verzekeren met plakband. In de meidagen van 1940 deden we het zelfde. Over de Bennekomseweg ver voeren Duitse wagens bommen naar Wageningen. Dinsdag, 12 september. Weer luchtalarm. Ook nu komen er weer toestellen over en ratelen machinegeweren. De vliegtuigen draaien 3 maal en telkens wordt het lawaai' erger. Op de Stationsweg denderen tanks, terwijl boven hen de Tommies cirkelen. Er wordt ver teld dat bij De Klomp een trein is beschoten. Woensdag, 13 september. Om 8 uur ratelen al mitrailleurs. Als het even stil is, lopen er huis vrouwen op de Parkweg met andijvie. Plotseling is er dan een run naar de groentewinkels. Er blijken slechts wat komkommers te zijn. De Wehr- macht heeft de andijvie reeds in gepikt. We horen dat het huis van de gemeentesecretaris in Veenendaal, door de Duitsers in brand gestoken is. Vandaag is er weer een gewel dig kabaal in de lucht. Verder ho ren we steeds een zwaar gedreun uit Z.-W. richting. Uit een Bennekoms dagboek: Dinsdag, 12 september. Bijna onophoudelijk geallieerde vliegtuigen in de lucht, 's Morgens om half zes is het een geschiet boven de Grebbe en Wageningen! In Achterberg worden treinen bescho ten en bij Emmikhuizen een muni- tietrein. Door het schieten uit de vliegtuigen is een Hollander geraakt en gestorven. Donderdag, 14 september. Bij De Klomp is een Hollander door een Duitser doodgeslagen. De Duitsers gaan ons dorp rond om auto's en motoren te vorderen, als mede wagens met paard. Zondag, 17 september. Wij hebben met z'n vijven onder gedoken geslapen, vanwege razzia- gevaar. Alles rustig gebleven De jongeren blijven thuis uit de kerk wagens razzia-gevaar. Thans is de grote dag der bevrijding aangeko men. Plus-minus half elf komen ontzettend veel Amerikaanse vlieg tuigen boven ons kruisen, misschien honderden. Bommen gevallen op Wageningen en Ede, kazerne enz. ve- Veenendaal Zondag 17 september. Ongeveer halverwege de middag maaltijd horen we een aanzwellend vliegtuiggeronk. Een eskader vlieg tuigen scheert laagvliegend en brul lend over ons dorp. We schrikken op en zijn in een wip buiten. Hoera, het zijn Tommies! Het afweergeschut bij de Panter - fabrieken begint te knetteren. Enke le vliegtuigen schieten terug en weldra is het een kabaal van jewel ste. We genieten! Laat de Tommies er maar opbonken! Er wordt lucht alarm gegeven. Het duurt uren. Soms is er het gekletter van val lende granaatscherven. Het is ge vaarlijk om buiten te zijn en het is ook verboden! Toch gaan velen Er volgt een week vol spanning, maar ook een week vol teleurstel ling, door het nog steeds niet ver schijnen van de geallieerde troepen, waar zo ongeduldig op gewacht wordt. Wél komen er veel vluchte lingen uit de omstrek. Evacués! Ze zijn afkomstig uit Wageningen, Ren- kum, Bennekom en andere plaatsen. Sommigen vertellen verschrikkelij ke verhalen, die hebben heel wat meegemaakt. Anderen zijn zwijg zaam, die hebben misschien nog meer meegemaakt. Het gebouw Eltheto is vol vluch telingen. Vandaaruit worden ze on dergebracht bij de bevolking. Ieder, die in de gelegenheid is een of meer evacués te herbergen, wordt ver zocht daarvan kennis te geven. Zo was het leven vopr 25 jaar... Een dagelijks beeld in de roe rige septemberdagen van 1944. Ie doden, ontzettende rookzuilen stijgen op. Na de middag, men zou zeggen duizenden grote vliegtuigen en ja gers boven ons land. Zij laten zweef vliegtuigen neer en ontelbare para chutisten. Het grootste luchtleger ter wereld is in ons land geland. Eén Engelse jager geland, piloot ge red. Duitsers trekken, vluchtend op Veenendaal aan. Geruchten dat Heelsum en Renkum al zijn bevrijd. hun „hofjes" in, om de zaak te bekijken. Snel duikt men weg als er weer een eskader komt aanjagen. Later komen er meer vliegtuigen. Het lijkt wel of er geen eind komt aan de stroom toestellen die zuid oostelijk van Veenendaal over Wa geningen trekt, richting Arnhem. Het is ontzagwekkend. Er zijn enor me bakbeesten bij. Er wordt niet meer geschoten. Er is dan ook geen beginnen aan. Wat een luchtvloot!... Het Benedeneind zoals het er uitzag in de oorlogsjaren. AMERONGEN Het vierde en laat ste zomeravondconcert in de Andries- kerk te Amerongen werd dinsdag voor een grote schare luisteraars, gegeven door het Trazomkoor onder leiding van Jacques Moolenqzer met solistische medewerking van de organist Bernard Bartelink en van de fluitiste Marieke van Dantzig. De befaamde organist Bartelink, hij maakte dit jaar deel uit van de jury van de Haarlemse Orgelmaand, speelde werken van Sweelinck (o.a. variaties over „Esit>-ce Mars"), Praeludium en Fu ga in d kl.t. (BWV 539) van J. S. Bach, zijnde een bewerking van de componist zelf van zijn enige jaren daarvoor ge componeerde beroemde fuga in g kl.t. voor viool-solo en enige minder gespeel de werken van Handel (o.a. een kleine fuga in g kl.t. met twee thema's) en een Voluntary in d kl.t. (opus 5 no. 8) van Stanley. Vooral het laatste werk, dat als het ware geschreven schijnt te zijn voor de bijzondere dispositie van het Ameröngse orgel, verdient vaker ten' gehore te worden gebracht. Op deze avond werd het op meesterlijk-geestige wijze ge speeld. Het Trazomkoor zong werken van Willaert, M. Franck, een bijzonder mooie Alleluia van de hedendaagse componist Randall Thompson en be sloot de avond met de z.g. Krönungs- messe (KV 317) van Mozart. Onder de bekwame leiding van zijn dirigent maakte het koor, vooral in dit laatste werk, diepe indruk op de toehoorders. De warme woorden van dank, aan het einde van het concert door de voorzit ter van de orgelcommissie gesproken, hadden dan ook ieders instemming. Ge let op het sucèes van de serie zomer avond-orgelconcerten zal de commissie ook volgend jaar een dergelijke serie organiseren. AMERONGEN Ook dit seizoen wor den er door het USO weer drie specia le „Provincie-concerten" gegeven en wel op 8 oktober, 30 januari en 20 maart. Uitgevoerd worden werken van Mozart, Beethoven, Haydn, Dvorak, Mendels sohn. Abonnementen kunnen voor 26 septem ber ten gemeentehuize worden besteld. "17"EENENDAAL Op een vrij smalle strook noor- delijk Veenendaal wordt op het ogenblik een fors. stuk creatieve actie aan de dag gelegd. Tussen het raad huis en het Zwaaiplein zijn draglines aan het werk aan weliswaar verschillende, maar toch met elkaar samen hangende projecten. Het dichtst in de buurt van het raadhuis nadert de bouwput voor de toekomstige Albert Heijn-supermarkt zijn definitieve diepte, waardoor een flinke hap uit het als parkeerterrein gebruikte percèel voor het O.C.B.-gebouw is verdwenen. Wat noordelijker, aan de Brouwerstraat zetten draglines hun tanden in de bodem, om ruim baan te maken voor de verwachte toevloed van auto's waarmee winkelend Veenendaal binnen afzienbare tijd naar het koopcen trum zal rijden. Er komen daar twee parkeerterreinen. Een met een oppervlak dat 136 auto's kan bergen, ge legen achter het fabriekscomplex van Firet. Een ander komt direct ten noodden van het raadhuis, en dat krijgt een capaciteit van 90 auto's. Dit wordt echter niet op zo korte termijn aangepakt als een ander onderdeel van de eerste fase: een verbindingsweg tussen de Brouwerstraat en de Tuinstraat, met parkeerstroken voor een vijftien tal wagens. Nog meer parkeerruimte is geprojecteerd op het terrein achter de gebouwen van het oude lyceum aan de Tuin straat. Met deze voorbereidende werkzaamheden voor het nieu we hart van Veenendaal hangt nauw samen een voor lopige doorbraak naar de Hoofdstraat. Nagenoeg tegen over de genoemde verbindingsweg komt een voorlopige doorgang, uitsluitend voor voetgangers. Zo wordt be reikt dat het winkelende publiek zonder omwegen vanaf de Brouwerstraat naar de Hoofdstraat kan komen. De ze noodoplossing loopt in zekere zin vooruit op de reali sering van de passage vanaf de Hoofdstraat naar het koopcentrum, als 't ware over het oude gemeentehuis heen. Voorlopig bepaalt men zich dus tot de parkeerterreinen en de verbinding naar de Tuinstraat, en verharding rond de bouwput, evenals rioleringswerken ten behoeve van het koopcentrum. In een later stadium volgt de af braak van de gebouwen van Rode Kruis, O.C.B. en de panden Hoofdstraat 40 t.m. 44. VEENENDAAL Over twee maanden bestaat de afdeling Veenen daal van de E.H.B.O. twintig jaar. Daar wordt echter niet bijzonder veel aandacht aan besteed, want de Vee nendaalse E.H.B.O.-ers zijn momen teel geheel geconcentreerd op de bouw van het nieuwe oefenlokaal en de voorbereiding voor de nieuwe cursus in „eerste hulp". Bijna huis aan huis werden de laatste dagen vele duizen den kaarten bezorgd door 15 actieve leden, waarin men wordt uitgenodigd om deel te nemen aan de cursus die volgende maand van start gaat. Se cretaris A. van Ginkel vertelde er meer over. plaatsen verkocht worden voor 40 of 50 gulden per stuk. Wij hebben de prijs echter vastgesteld op f 7,50 en er wor den er nog steeds verkocht. Rond het 20-jarig bestaan van de afdeling Vee nendaal gaan we een speciale actie be ginnen". In de komende weken is de Vee nendaalse EHBO er op uit om vele nieuwe cursisten naar de opleiding te krijgen. De heer Van Ginkel wil aan ieder die geïnteresseerd is graag inlich tingen verstrekken. Met plezier vertelt hij over de oefenavonden waarin men altijd weer poogt een verrassingsele ment te stoppen. „Want net als bij een werkelijk ongeval moet het je overval len. Onverwachts vind men dan een „slachtoffer" en dan zien we er op toe hoe de EHBO-er reageert. Ik heb heel wat ongelukken meegemaakt en het is altijd weer belangrijk als je dan echt een beetje kunt helpen". Op de duizen den kaarten die dezer dagen in de brievenbus zijn gegleden staat het dui delijk aangegeven: vóór inlichtingen kunt u terecht bij de heer A. van Gin kel, Stationssingel 56 te Veenendaal.

De Vallei | 1969 | | pagina 3