Duitsland is bezorgd na de politieke schoten in Kassei u kunt 20% extra op uw effectenaankoop verdienen sparen- verstandig en handig Openbare executies in Chinese steden ff gashaarden »jf^ die u moet zienJ riT UI Josephine Baker heeft weer een eigen Leger in V.S. wordt kleiner GROEIENDE REEKS ONOPGEHELDERDE MOORDEN TE BRUSSEL Najaar Verdierf geld Over de grenzen President Heinemann bong voor nationolisme OfltïPCVp Pilt Ttt t€ loll IS Strauss: geen plan voor dictatuur Angie Brooks is veterane Bronchiletten Hulp van Prins van Monaco In 1986 naar Mars Contract Vrouwen vermisten spraken met de Noor clv iet namezen ZWIJGZAAM SHIRLEY TEMPLE Actrice weigerde in show reclame voor sigarétten (bij uw dealer) ^■^^UrUr# „TERUG, POLITIE" MET Twee doden in Biafra bij luchtaanval dit is een doos verkade-bonbons gekocht in een speciaalzaak verkade-artikelen speciaalzaak verkade artikelen Fa.W de Vries BIJ DE SPAR DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1969 ADVERTENTIE Heel eenvoudig, door met uw vrouw deel te nemen aan het Premie Spaarplan. Als u samen jaarlijks via effec- tenbewijzen voor f 500,— of minder een aandeeltje of obligatie koopt, krijgt u over dat bedrag later per jaar een premie van 20% (maximaal f 100,-). Belastingvrij. Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21 t/m 59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar in komen hadden van ten hoogste f 15.000,—. Het maximum spaarbedrag is f 250,— per deelnemer per jaar en f 500,— voor een echtpaar. Vraag morgen eens inlichtingen over dit spaarsysteem met effectenbewijzen. Banken, Boerenleenbanken, Raiff- eisenbanken, Spaarbanken en Hypotheekbanken zullen u graag helpen. U kunt ook een brochure over alle spaarvormen van het Premie Spaarplan aanvragen bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlichting bezitsvorming, Postbus 51, Den Haag. HONGKONG Volgens binnengeko men berichten zijn er op het ogenblik alleen al in Peking drie „volksrecht- banken" bezig met het veroordelen aan de lopende band van mensen wegens ..anti-Maoistische activiteiten". Vele van de verdachten worden ter dood ver oordeeld. De zittingen van die rechtbanken ge ven aanleiding tot vertoningen van gro teske massahysterie, voornamelijk on der het talrijke publiek. De eerste te rechtstellingen te Peking zouden plaats hebben gehad in augustus. In andere grote steden, zoals Kanton in het zuiden, in Woehan in de provincie Hoepeh, in Sjanghai en in Taijoehan zouden ook volksrechtbanken actief zijn. In Peking worden de zittingen gehou den in plaatsen als stadions, ten aan schouwen van vele duizenden toeschou wers. De verdachten worden gezamen lijk op een soort van podium gezet en mogen niets ter verontschuldiging aan voeren. Ook hebben zij geen raadsman «die dit voor hen doet. De aanklagers en rechters beschuldi gen de verdachten van „misdaden" te genover de voorzitter van de partij, Mao, en de man die hem gaat opvol gen, de minister van Defensie Lin Piao, en stellen dan het publiek de vraag: „Zijn deze mannen schuldig?" Uit het uitzinnige geloei van de toe- «chouwers wordt dan geconcludeerd dat zij dit zijn, want het volk heeft zo be slist, en de vonnissen worden kort daar op voltrokken. Want de rechters hadden het publiek ook nog een tweede vraag gesteld: ..Wat moet er met hen gebeuren?" En dan werd er als antwoord gebruld: „Maak hen af". Hierop werden de nu veroordeelden van het podium afgeleid. Daarna werd er uit het publiek een aantal „vertegen woordigers" aangewezen, en die moch ten dan getuige zijn van de terechtstel lingen welke, vlak bij het stadion, wer den uitgevoerd, door pelotons van het bevrijdingsleger. In het stadion kon men de schoten ho ren. Hierna kwamen de getuigen terug HANNOVER De Westduitse minis ter van Financiën, Strauss, heeft Oost- duitse beweringen dat een groep politi ci in West-Duitsland een plan zou heb ben beraamd om hem leider van een dictatuur te maken, als „onzin" be stempeld. Tegenover journalisten zei Strauss, dat deze bewering net zo ab surd is, als die dat de paus „leider van de maffia in de Verenigde Staten is". Een woordvoerder van de Westdujtse regering zei: „Wij leveren geen com mentaar op zulke onzin." om te rapporteren dat gerechtigheid was geschied, en dat gaf dan weer aanleiding tot een woest gejubel. De meeste slachtoffers van de terecht stellingen zouden zich tegen Mao c.s. hebben gekeerd, maar in Kanton wer den er ook mensen ter dood gebracht die schuldig waren bevonden aan „spio nage", „het steunen van de (Russische) revisionisten" en „het steunen van (de uit de gratie gevallen president) Lioe Tsjao Sji en zijn kliek". Er is een geval bekend dat de dood straf, en wel in Kanton, werd uitge voerd in de aanwezigheid van alle toe schouwers. PARIJS De vrouwen van vier Amerikaanse officieren die in Noord- Vietnam worden vermist hebbn van daag een gesprek van twee uur gehad met de vertegenwoordiging van Noord- Vietnam by de vredesbesprekingen in Parijs. De vrouwen zagen erg bleek toen zij na de besprekingen het gebouw van de Noordvietnamezen verlieten. Twee van hen huilden. Zij weigerden elk commentaar te geven. De vrouwen vlogen afgelopen zondag naar Parijs in de hoop van de Noord vietnamezen iets te weten te komen over het lot van hun mannen, van wie er een al bijna vier jaar wordt ver mist. De officiële pogingen van de Ver enigde Staten om een lijst van Ameri kaanse gevangenen te krijgen zijn tot nu toe namelijk alle mislukt. De vrouwen werden ontvangen door de Noord Vietnamees Xoean Oanh, die beloofde hun verzoek te zullen over brengen aan de bevoegde autoriteiten in Hanoi. Xoean Oanh voegde daar aan toe, dat de kwestie van de Ameri kaanse gevangenen tezamen zal wor den opgelost met andere oorlogsproble men. Maar zei hij, „door de opgedruk te propaganda over de kwestie van de oorlogsgevangenen, probeert de rege ring van Nixon te vermijden een vreed zame regeling voor de oorlog te vin den". De nieuwe voorzitter van de Al gemene Vergadering van de VN, mejuffrouw Angie Brooks uit Libe ria, behoort tot de veteranen" van de Verenigde Naties. Niet vanwege haar'leeftijd 41 jaar is voor een charmante vrouw ten slotte niet oud maar door dat zij al vele jaren als rechtsge leerde aan de Liberiaanse delega tie bij de volkerenorganisatie is verbonden. Evenals de meeste Liberianen is mejuffrouw Brooks een afstam melinge van bevrijde Amerikaan se negerslaven, die de Westafri- kaanse republiek Liberia hebben gegrondvest (1882). Ofschoon Angie Brooks in Libe ria (Virgina) werd geboren, kreeg zij haar opleiding in de Verenigde Staten. Zij studeerde rechten aan de Shaw Universiteit, in Raleigh (North Carolina) en behaalde haar graad aan de universiteit van Wisconsin. Na het behalen van haar graad oefende zij in Liberia een advoca tenpraktijk uit. Bovendien werd zij eigenares van een grote plantage. Vooral in deze laatste hoedanig heid schijnt zij een geweldig for tuin verworven te hebben. Het is overigens bekend dat zij een aan zienlijk deel daarvan heeft besteed voor de opvoeding van een groot aantal geadopteerde kinderen. Hoewel Angie Brooks op betrek kelijke jeugdige leftijd is gehuwd en zij moeder is van twee kinde ren, geeft zij er de voorkeur aan als mejuffrouw bekend te staan. Zij is uiterst zwijgzaam over haar privéleven. Mejuffrouw Brooks was door de Afrikaanse staten bij de V.N. una niem tot kandidate voor de functie van voorzitter aangewezen. Geen enkel ander land opper/Ie be zwaren. Overigens was mejuffrouw Brooks niet de enige vrouw, dié in de Algemene Vergadering de aan dacht trok. Er was ook een grote belangstelling voor mevrouw Black, die voor het eerst deel uit maakte van de Amerikaanse dele gatie. Zij verwierf in dp jaren der tig grote bekendheid, als het kinder filmsterretje Shirley Temple (,,On the good ship Lollypop" ADVERTENTIE Hoestdrank in tabletvorm. f 1.- HOLLYWOOD De filmactrice Debby Reynolds wil niet verder gaan met haar pas gastarte nieuwe t.v.-se- rie, omdat de t.v. maatschappij NBC in haar uitzending een reclame voor een sigarettemerk had opgenomen. „Ik wil niets te maken hebben met dergelijke reclame, welke ik recht streeks in strijd acht met de openbare volksgezondheid en het welzijn", zo liet zij de NBC per telegram weten. De Debbie Reynolds show, een kome die waarin zij de rol speelt van de vrouw van een verslaggever, is dinsdag avond in première gegaan. De recensen ten waren er zeer mee ingenomen. Het dagblad „Variety" schreef: „De komen de 25 weken konden wel eens een car naval worden." Bij de NBC zei men er op te rekenen dat een oplossing gevonden zal worden. ADVERTENTIE DUSSÈLDORP President Heine- niann van West-Duitsland heeft woensdag nadrukkelijk gewaarschuwd voor een herleving van het geweldda dig nationalisme in zijn land. Het in cident in Kassei, waar de avond tevo ren twee jongelui bij een betoging te gen de uiterst rechtse N.P.D., door schoten gewond waren geraakt, moest volgens Heinemann gezien worden als „een waarschuwing voor ons allen, dat wij ons niet weer mogen laten mee slepen naar een gewelddadig nationa lisme". De president, die sprak op een bij eenkomst van het parlement van de deelstaat Noordrijnland-Westfalen ter gelegenheid van zijn officiële bezoek aan Dusseldorp, betoogde onder grote bijval, dat met radicalisme nog nooit een probleem was opgelost en ook nooit opgelost zou worden. „Dan mag van bepaalde zijde nog zo vaak de trom worden geroerd", zo zei Heine mann. De eerste schoten in de Westduitse verkiezingscampagne ontlokten de meeste partijen afkeurende reacties en deden de openbare discussie over een verbod van de nationaal-democratische partij weer oplaai e% De CDU sprak haar leedwezen uit over deze „verwil dering van de campagne". Een socia listische woordvoerder verklaarde, dat het optreden van de NPD aan de veilig heid en de samenleving ernstig afbreuk deed. De liberale FDP veroor deelde de wat zij noemde „menings- terreur". Wanneer het tot zulke ont sporingen kwam werd het de hoogste tijd voor ernstige bezinning. De links- gerichte verkiezingsalliantie „actie de mocratische vopruitgang" en de ui terst-linkse „socialistische Duitse Arbei dersjeugd" verlangden ontbinding van de NPD De politie is er nog niet in geslaagd de ongeveer 40-jarige man die in Kas sei de schoten loste, op te sporen. Het incident speelde zich af tijdens een betoging voor de woning van de NPD-afgevaardigde Werner Fischer, die zitting heeft in het parlement van de deelstaat Hessen. 'Volgens ooggetuigen was een 'onbe kende op de betogers afgelopen en had hij geroepen: „terug, politie". Toen een demonstrant verlangde dat hij zich identificeerde, had de man eerst in de lucht geschoten en vervolgens twee maal op de menigte gevuurd. Twee jongelui kregen een kogel door de bovenarm. De schutter zou in het huis van Fischer, waarin zich ook NPD- leider Von Thadden bevond, verdwe nen zijn. Een huiszoeking leverde ech ter geen resultaat op. Von Thadden en Fischer verklaarden bij een kort ver hoor, dat uit hun omgeving „in geen geval" geschoten was. De NPD-fractie in de landdag van Hessen wenst een parlementair debat over het incident. Fractieleider Fischer heeft om een buitengewone zitting van het parlement in Hessen gevraagd. In gelijkluidende telegrammen aan presi dent Heinemann en Bondsdag voorzitter Kai-Uwe von Hassel sprak Fischer zijn „ontsteltenis en diepe bezorgdheid" uit over het gebeurde en veroordeelde hij deze vorm van strijd, die zich van het politieke naar het misdadige vlak ver plaatst. De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Willy Brandt, vóórspelde woensdag dat de NPD bij de verkiezin gen van 28 september NIET in de Bondsdag zal komen. Maar veel rege ringsambtenaren blijken in privége- sprekken aan te nemen, dat de natio- naal-democraten zeker het minimum van vijf procent,r vereist om de Bonds dag te halen, zullen bereiken. Een totaal van vijf procent zou hun vijfentwintig Zetels in het 496 zetels tellende parlement bezorgen, en min stens tien tot veertien voormalige na zi's in de Bondsdag brengen. De functionarissen vrezen dat recen te opiniepeilingen, die de NPD slechts drie procent van de stemmen toeken den, niet de ware stand van zaken weergaven. In de beslotenheid van de stemhokjes, zo zeggen ze, zullen veel NPD-gezinde kiezers ongetwijfeld an ders reageren dan bij een opinie-onder zoek. Regeringskringen vrezen ook dat de golf van industriële onrust van de afgelopen week een aantal mensen zal doen omzwaaien naar de nationaal-de mocraten. ÓWERRI Bij een aanval van een Nigeriaans straalvliegtuig op de zuide lijke buitenwijken van de Biafraanse stad Owerri, zijn woensdag twee doden gevallen: een Ierse missiezuster en de Biafraanse chauffeur van de auto waar in zij zat. Twee andere inzittenden, een tweede Ierse non en een Biafraanse verpleegster, werden gewond. Het viertal was uit de auto gespron gen toen het vliegtuig omlaag doök en het vuur opende met zijn boordkanon- nen. Een en ander is van katholieke zijde in Owerri vernomen. Dit is een opengewerkte tekening van een 12-persoonsruimteschip, dat ontwikkeld wordt bij Rockwell. De opzet is, een dergelijk schip in 1975 de ruimte in te schieten. Parterre'* zijn de woonkwartieren, de werkvertrekken liggen daarboven. „Op zolder" bevinden zich o.m. de sluizen die het mogelijk maken, dat men in of uit de ruimte kan komen. PARIJS Prins Rainier en prinses Gracia van Monaco hebben met het Monagaskische Rode Kruis Joséphine Baker en haar twaalf kinderen uit de zorgen gehaald. Zoals men zich zal herinneren wa ren zij dakloos, sedert men het vorig jaar tot delging van haar schulden haar landgoed Les Milandes in de Franse Dordogne verkocht had. Daar na had zij een voorlopig onderdak ge vonden in een boerderij aan de Costa Brava in Spanje. Gisteren werd bekend, dat zij zich nu gaat installeren in de zeer gezoch- WASHINGTON Een speciale Ame rikaanse ruimtevaartcommissie onder leiding van vice-president Spiro Agnew heeft aan president Nixon voorgesteld het mogelijk te maken dat een Ameri kaanse groep ruimtevaarders in 1986 op mars landt. De commissie, waarvan ook lid zijn de wetenschappelijk advi seur van het Witte Huis, Lee Durbridge, Nasa-man Thomas Paine, en minister van Luchtvaart Robert Seamans, beeft drie mogelijkheden vermeld voor een landingspoging op Mars. De eerste valt in 't begin van de jaren 1930, de tweede in 1986 en de derde aan het begin van de jaren 90. Zij meent dat de tweede mogelijkheid het beste is met het oog op de technische capaciteit van de VS en het economische potentieel. WASHINGTON Er zullen minder Amerikanen voor de dienstplicht wor den opgeroepen. Dit heeft gisteren de minister van defensie van Amerika, Meivin Laird. bekend gemaakt. De vermindering van het aantal dienstplichtigen wordt mogelijk, door dat Zuidvietnamese troepen in Vietnam steeds meer gevechtsverantwoordelijk heid overnemen. Laird zei, dat vermoe delijk morgen al de herziene oproep- cijférs voor de komende maanden vrij gegeven worden. De bekendmaking van de minister van defensie volgde op de afkondiging van het besluit van president Nixon om voor 15 december nog 35.000 Ame rikanen uit Vietnam terug te halen. Militaire kringen in Saigon hebben gisteren gezegd, dat. bij de terugtrekking van 35.000 man ook inbegrepen zal zijn de laatste Amerikaanse eenheid die betrokken is bij de directe verdediging van Saigon. Het gaat hier om duizend man. Saigon zal na de terugtrekking uitsluitend door Zuidvietnamese mili tairen worden verdedigd. te badplaats Rocquebrune-Cap Martin aan de Franse zuidkust tussen Men ton en Monte Carlo. Aan de Avenue Varavilla heeft zij een groot, landgoed gekocht, dat ruim genoeg is om haar en haar kinderen te herbergen. Het contract hiervoor is de vorige week ondertekend bij een huizenmakelaar te Monte Carlo. Daar algemeen bekend was, dat de vroege re revuester geen geld had. deden toen al geruchten de ronde dat de prins van Monaco, alsmede de plaat selijke afdeling van het. Rode Kruis Josephine hadden geholpen. Later werden deze geruchten bevestigd. Inmiddels heeft Josephine Baker al contact^ opgenomen met verschillende scholen in de buurt, waar zij haar kin deren zal onderbrengen. De oudsten gaan naar een middelbaar technische school in Menton, de jongeren naar het lyceum van Rocquebrune en de jongsten naar de lagere school van Saint.-Roman. ADVERTENTIE (vandaar die gezellige verpakking) Zo'n feestelijke doos is immers veel aantrekkelijker. Kies uit de tientallen geschenkdozen. Ver kade bonbons, biscuits en cho colade, dan zorgen wij voor dat feestelijkepapiertjeendatmooie lint. Daar zijn wij nu éénmaal speciaalzaak voor. Wij besteden dan ook speciale aandacht aan Uw verlangens en wensen. Hoofdstraat 116, tel. 12564, BRUSSEL De Brusselse politie gaat gebukt onder een groeiend aantal onopgeloste moorden, waarvan in de af gelopen twee jaar zes alleenwonende mensen het slachtoffer zijn geworden. Het geval van een alleenstaande 52- jarige vrouw, die het afgelopen week einde gewurgd in haar appartement te Schaarbeek werd aangetroffen, is de zesde van de reeks, waarbij alle slacht offers werden gewurgd, na al dan niet slagen op het hoofd te hebben gehad. Bij de voorgaande misdaden werden een 67-jarige restaurant-houder, een 74- jarige kapper, een 82-jarige weduwe, een 65-jarige boekhandelaar en een 76- jarige vrouw gedood. In alle gevallen wordt «ok betwijfeld of roof het motief van de misdaad was. De slachtoffers waren of onbemid deld, of men trof geen sporen in hun woning a.an waaruit, kon blijken dat de dader naar geld had gezocht. Ook waren er in geen van deze zes gevallen sporen van inbraak: de slacht offers moeten zelf de deur voor hun moordenaar hebben geopend. "tiet groeiende radicalisme onder de arbeiders, wilde stakingen en ge weldpleging, slepen Italië naar een najaar van grote arbeidsonrust, wel ke de regering kan ondermijnen en de bloeiende economie schaden. De dreiging van grote arbeidsverstorin- gen hangt als een valbijl boven de minderheidsregering van premier Mariano Rumor. De dreiging biedt ook de communisti sche partij een kans om haar macht te consolideren, die sinds de tweede wereldoorlog bij op een na elke alge mene verkiezing is toegenomen. Met negen miljoen kiezers de groot ste communistische partij in het Westen, veroverde zij 27 procent van de stemmen in de jongste stembus strijd. Maar ondanks haar gestadige groei hebben de communisten al 20 jaar lang tevergeefs getracht een rol te spelen In de centrale regering. Drie grote vakverbonden streven thans naar nieuwe concessies voor meer dan 4.5 miljoen arbeiders, wier CAO's vernieuwd moeten worden. Het zijn de Confederazione Generale Italiana del Lavoro (CGIL), de Confederazio ne Italiana Sindicati Lavoratori (CISL) en de Unione Italiana del La voro (UIL). Een aantal vitale industrieën heeft al een voorproefje gehad van wat nog kan komen. Marzotto S.P.A. een van de grootste Italiaanse textielmaat- schappijen, gevestigd in Valdagno bij Verona, welke steeds grote arbeids- rust heeft gekend, maakte in het be gin van dit jaar kennis met de nieu we tactiek van de arbeiders. Het be sluit van de directie om de automa tisering in de fabrieken te vergroten leidde tot stakingen en onlusten en tot de bezetting van de fabrieken door de arbeiders gedurende enkele weken. Wilde stakingen in juni en juli hebben Fiat S.P.A.de autofabrikant in Tu rijn, 50 miljard lire (80 miljoen dol lar) aan verloren produktie gekost en geleid tot bloedige botsingen tus sen de arbeiders en de politie. W/at tot nu toe is gebeurd, is alleen maar een voorproefje van wat er, naar vele waarnemers geloven, de eerstkomende maanden verwacht kan worden. Grote industrieëlen zien ang stig deze vooruitzichten tegemoet en de vakbonden hebben op hun beurt hun eigen moeilijkheden met de ar beiders, waardoor de arbeidstoestand nog ingewikkelder wordt. Het vakverenigingslidmaatschap is In Italië nooit sterk geweest. Van de 140.000 werknemers bij Fiat in Tu rijn bijvoorbeeld is slechts tien pro cent lid van een officiële vakorgani satie. Dit heeft ruimte gegeven aan kleine groepen van luide rebellen die geen enkel vakverbond gehoorzamen en een algemene revolte tegen indus trie en staat propageren. Deze groe pen, aangeduid als „Maoïsten, Chine zen, Marcusianen en marxist-leninis ten", bezorgen zowel vakbonden als werkgevers veel last. Zij floreren in Turijn, Milaan, Genua en andere plaatsen met geconcentreerde indus trie, zoals Mestre en Sestn San Gio vanni. De arbeidersklasse klaagt over stijgen de kosten van levensonderhoud, een tekort aan goedkope woningen, socia Ie problemen die worden veroor zaakt door de massale migratie uit arme achtergebleven gebieden ten zuiden van het industriële noorden en een chaotisch nationaal stelsel van gezondheidsverzorging. Deze pro blemen worden door de radicalen be nut. Linkse studenten en docenten geven steun en advies aan de Maoisten. On danks het feit, dat er geen landelijke organisatie bestaat, hebben deze stu denten en arbeidersgroepen een nau we samenwerking tot stand gebracht. tie vakbonden stellen hogere loonei- sen dan zij vroeger hebben gedaan, om te vermijden dat zij door de ra dicalen worden uitgerangeerd. Zij willen zich liever niet gekoppeld zien aan de tactiek van de sterke arm der radicalen, maar vrezen tegelijk, dat door de doeltreffendheid van de wil de stakingen uiterst links aan kracht zal winnen. De werkgevers zeggen dat de gevraag de loonsverhogingen de eigenlijke ar beidskosten met meer dan 30 procent zullen verhogen, omdat ook de door de werkgevers te betalen premies voor sociale verzekeringen omhoog gaan. Onvermijdelijk zullen daar door de prijzen van de produkten stij gen. In de woorden van Umberto Cuttica. directeur voor personeelszaken bij Fiat: „Fiat bepaalt de prijzen niet van zijn auto's, dat doen de arbei ders door hun looneisen". De vakbonden zullen vechten voor alles wat zij op de fabrikanten kunnen veroveren om daarmee de radicalen de wind uit de zeilen te nemen. Zij hebben daarvoor zeer doeltreffende agitatiemethoden ontwikkeld. Zo leg gen „hikstakingen" van een of twee uur in bepaalde afdelingen van een bedrijf feitelijk de produktie stil, maar ze kosten de arbeiders slechts een klein deel van het dagloon. T~|e grote arbeidsonderhandelingen zijn de vorige week gestagneerd en daarop werden een aantal stakingen uitgeroepen, die men als de inleiding ziet van de te verwachten „hete herfst" van arbeidsonrust, gepaard gaande met betogingen en onlusten, die een vernietigende uitwerking Kun nen hebben op de zwakke regering van Rumor. In de bewogen arbeidssituatie welke snel afstevent op een krachtmeting, staan zowel de regering als de econo mie van Italië op het spel. ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 9