Vijfkamp-record voor Marjan Ackermans DE NOORLANDER SLAAGDE NIET IN ZIJN OPZET Nederlanders ontbraken op beslissende moment Lindner IS geen zekerheid er niet gerust op Roemenië staat voor ongelijke strijd Europese titelstrijd in cijfers Toegangsprijzen gehalveerd Maassen mag nooit meer voetballen Kwalificatieduels worden in Rhodesië gespeeld Santana veroordeeld CLUBTEAM OOST BEHIELD KANS Bondshockeyteam verloor met grote cijfers van Pakistan Wilma v.d. Berg weer in finale llja Keijzer-Laman stelde erg teleur Zesde plaats in Athene Verbetering van persoonlijk record Zware opgave Nieuwe coach HIJS Hokij Beter dat< ooit Zenuwen Slechtste Gemakkelijk PIET HOEKSTRA ZAG EVEN DE GROENE TRUI ijf uitvallers Ergenis Voorsprong nog Hoe? „CHALLENGE ROUND" DAVIS CUP Cement Amateuristischer Niet voldoende Krekels winnaar Feijenoord en KR Rik van Steenbergen weer vrij MOTORZESDAAGSE VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1969 ATHENE Marjan Ackermans heeft met een vijfde plaats en een nieuw Neder lands record haar uitzending naar de Europese titelstrijd volkomen gerechtvaar digd. De hoogblonde Noordhollandse, die dit seizoen enigszins werd teruggedrongen door de jeugdige Miep van Beek, maar in Vaardingen tydens de strijd om de Nederlandse titel haar uitzending verdiende met een nieuw nationaal record van 4698 punten, toonde tot de beste vijfkampsters van Europa te behoren. Weliswaar verbeterde zij haar nationale record met slechts drie punten, maar de weersom standigheden waaronder dat gebeurde waren evenals daags tevoren weinig ideaal. In een regen van zand landt Mar-1 in de Europese atletiekkampioen- jan Ackermans tijdens het ver- schappen in Athene, springen, onderdeel van de vijfkamp ATHENE Edward de Noorlander is in zijn opzet het Nederlands record, dat Eef Kamerbeek zeven jaar geleden bij de Europese titelwedstrijd in Bel grado met 7732 een vijfde plaats opleverde, te verbeteren, niet geslaagd. De 24-jarige Rotterdammer kon donderdag na twee moordende dagen tienkamp echter terugzien op een totaal van 7598 punten, hetgeen hem in het sterke ge zelschap een zesde plaats opleverde. Uiteraard was de strijd om de tienkamp- titel door het wegvallen van de Westduitsers, die aangevoerd zouden worden door wereldrecordhouder Kurt Bendlin, enigszins gedevalueerd. De Noor lander toonde zich in ieder geval de sterkste Westeuropeaan, die nu deelnam. Achter de 22-jarige Joachim Kirst, die met 8041 punten volkomen onbereik baar was, bezetten twee Oostduitsers Wessel (tweede) en Demmis (vijfde) en twee Russen, Sjelnokov (derde) en Avilov (vierde) de andere ereplaatsen. Edward de Noorlander zag zijn kans om het record van Kamerbeek te verbe teren in de morgenuren bij de 110 meter horden al vervliegen. Tegen een „muur" van wind kwam De Noorlander toch nog tot 15,1 sec. de op een na snelste tijd. Winst bracht dit nummer, waar op hij iets meer gespecialiseerd is, ech ter niet. De Noorlander was echter niet ontmoedigd, vooral niet toen de „zwak ke" nummers dircus (40.40) en speer (50.94) niet tegenvielen. Het polsstok- hoogspringen, dat hij een maand gele den bij de nationale kampioenschappen in Vlaardingen miste door foutsprongen op 3,40 meter, werd uiteraard met enige zorg tegemoet gezien. De Noorlander maakte aan alle pessimisme een einde door vlot door te stoten naar vier me ter. Daarna ging het moeizamer maar hij kwam toch nog tot 4,10 meter. Na negen nummers was zijn totaal 6942 punten. Ijverig werd toen de puntentelling geraadpleegd om te zien welke tijd op het afsluitende nummer, de 1500 meter, gemaakt moest worden om een punt boven Kamerbeeks totaal uit te komen. Dat zou vier minuten 15,7 sec. moeten worden, een tijd die zeker na een tienkamp wel een erg zware op gave was. De Noorlander zette zich DEN HAAG De Haagse ijshockey- club HIJS Hokij heeft voor het ko mende seizoen een nieuwe Canadese coach, de 29-jarige Gary Mc Quaid aan getrokken. Mc Quaid was onder ande re enkele jaren succesvol coach van Nelson Maple Leafs. Onderhandelingen met drie Canadese spelers verkeren in een vergevorderd stadium. Van de ou de kern van Canadezen zal niemand terugkeren. Verder heeft de heer E. Hopman na een periode van elf jaar besloten zich uit het bestuur van HIJS Hokij te rug te trekken. Met hem legden ook de heren H. Ooms en H. van der Heij den sr hun bestuursfunctie neer. Het nieuwe stichtingsbestuur bestaat uit de heren dr. J. Ekhart Bos, A. Klein en H. van der Heijden jr. De heer Hop man zal deel blijven uitmaken van de raad van advies. DEN HAAG De Leidse hoogle raar Duisjes heeft het vonnis geveld over de aanvalsspits van ADO, Lam bert Maassen. De 28-jarige oud-Eind- hovenaar zal nooit meer kunnen voet ballen. Op 15 mei werd hij na een half jaar sukkelen geopereerd aan de kruisbanden van zijn kniegewricht. Sinds de operatie is het steeds tobben gebleven. Voor Maassen is het alle maal nog erger geworden, omdat prof. Duisjes hem ook reeds heeft meege deeld dat hij zijn vroegere beroep van verwarmingsmonteur ook niet meer zal mogen uitoefenen. SALISBURY De kwalificatiewed- «trijden voor het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal in Mexico tussen Ihodesië, Japan, Zuid-Korea en Australië worden in Rhodesië gehouden. Oorspronkelijk zouden deze voorron dewedstrijden in Zuid-Korea worden gespeeld, maar de weigering van de Zuidkoreaanse regering de Rhodesische spelers visa te verstrekken verhinder de dit. De FIFA vroeg toen elk van de drie overige betrokken landen of zij be reid waren de organisatie op zich te ne men. moedig aan de opdracht en vertrok snel (400 meter in 63,2) en had na 800 meter (2.14,2) zijn tegenstanders al ruim 200 meter achterstand bezorgd. In de laatste ronde toen de vermoeidheid sterk ging spreken, kwam De Noorlan der nog uit op 4.20,5, de beste tijd van de dag. Het record van Kamerbeek bleef onaangetast, maar De Noorlander verbeterde zijn persoonlijk record, dat hij bij de Olympische Spelen in Mexico op 7554 punten had gebracht, met 44 punten toch aanzienlijk. Een seizoen, dat met tegenvallers was begonnen had de Rotterdammer op glorieuze wijze af gesloten. Vooral bij de vijfkamp werd daar door de tweehonderd meter het laatste nummer, zeer nadelig beïnvloed. Geen van de twaalf loopsters kwam onder de 25 seconden, een tijd, die het meren deel van hen normaal geen enkele moeilijkheid oplevert. De krachtige Marjan Ackermans, bepaald niet begiftigd met een natuur lijke aanleg voor lopen, ondervond naar verhouding de minste hinder. Zij vocht zich in de binnenbaan naa£ een tijd van 25,9 seconden. Eerder op de morgen had zij de basis voor een nieuw record gelegd met een vertesprong van zes meter één, de beste uit haar carrière. Het was het beste resultaat uit een serie van drie, de andere sprongen bedroegen: 5,87 m en 5,95 m. Slechts veertien punten scheidden haar van de Russin Valentina Tikhomirova, die drie jaar geleden in Boedapest Europees kampioene werd en nu op de vierde plaats eindigde. De Oostenrijkse Liese Prokop, met 5089 punten sinds 17 augustus wereld recordhoudster, veroverde het goud met ruime voorsprong op Meta Antenen. Haar totaal van 4793 punten bleek voldoende voor het zilver. De 32-jarige Russin Maria Sisjakova legde beslag op het brons met slechts twintig punten achterstand op Antenen: 4793 tegen 4773. De prestaties van Marjan Acker mans op de vijf onderdelen waren: 100 meter horden 15.0, kogelstoten 12.92 m., hoogspringen 1.68 m, verspringen 6.01 m. en 200 meter 25,9 sec. mers was er dit keer niet bij. De Limburgse, die vorig jaar in Mexico voor een bronzen medaille zorgde, heeft de ondergang van IIja Keizer niet eens gezien. Lilian Board vertelde: „Ik wist, dat als ik op het laatste recht stuk voorin zou zitten, het goud me niet kon ontgaan. Dat het zo gemakkelijk zou gaan had ik toch niet verwacht". De grote verrassing was de Deense Annelise Damm-Nielsen. Dë 27-jarige Kopenhaagse lerares, die voor Athene nog nooit sneller was ge weest dan 2.07,5 en als volkomen out sider in de eindstrijd was gekomen, bevestigde weer eens de regel, dat in de sport alles mogelijk is. Toen Lilian Board bij het uitgaan van het laatste rechte stuk haar eindsprint inzette en •over het compacte veld, waaruit alleen IIja Keizer en de Zweedse Annemarie Nenzell al op zeshonderd meter waren teruggevallen, ging de blonde Deense onvervaard mee. Zij ving tempoma chine Vera Nikoloic bekwam op en kreeg van de jury de tweede plaats toegewezen. Voor Vera Nicolic was er slechts brons. Voor llja Keizer liep de 800 meter- finale op de bijna traditionele teleur stelling uit. De Nederlandse recordhoud ster, zoals altijd duidelijk geplaagd door zenuwen, ging roemloos ten onder en eindigde als achtste en laatste. In de catacomben snikte llja Keizer op enkele meters van een opgetogen Engelse winnares Lilian Board haar verdriet uit. Toen het haar te veel werd, glipte zij weg naar de warming-up baan, waar zij minuten lang alleen tegen een hek zat. „Zij is door de zenuwen ge woon opgevreten", zei een duidelijk teleurgestelde trainer Kusmic later. „Dit was een ideale race geweest voor Maria Gommers". Maar Maria Gom- Nederland moest nog een teleurstel ling verwerken. Hans van Enkhuyzen, de Rotterdamse hordenloper, ging in de series roemloos ten onder. Van Enk huyzen, die op basis van eenmaal 14,1 seconden was uitgezonden, liet zich echter willoos uitschakelen en eindigde als achtste in 15,2 seconden, de slechtste tijd die in de vier series werd ge maakt Wilma van den Berg had zich eerder op de middag gemakkelijk geplaatst voor de finale van de 200 meter. De Nederlandse recordhoudster won haar serie in 23,6 seconden opvallend ge makkelijk en spande zich enkele uren later niet overmatig in tijdens de halve finale waarin zij Petra Vogt trof. De Oostduitse won de halve finale. Op de 400 meter dames presteerden de Franse meisjes Nicole Duclos en Colette Besson het als eerste en twee de in 51,7 sec. binnen te komen. Dit was een nieuw wereldrecord. Het oude stond op naam van de Noordkoreaanse Sin Kim Dan met 51,9. Derde werd nu Maria Sykora (Oost), in 53.-. ANGERS Op de acties van woens dag zijn reacties gevolgd. Geen Ne derlandse renner heeft in de etappe van Poermel naar Angers in de prij zen kunnen rijden in de Ronde van de Toekomst. De eerste plaats van het sprintende peloton voor de zeer ster ke Hoekstra „ik ging als een snel trein" is slechts een schamele oogst voor de ploeg die in de laatste dagen zo zeer aa nsuccessen was gewend ge raakt. Die reacties van de honderd renners op iedere poging van de Nederlanders zijn buitengewoon hevig geweest. In de eerste helft van de koers waren de Nederlandse renners, vooral Piet Hoekstra, betrokken bij iedere aanval. Maar op het beslissende moment, zo'n zestig kilometer voor het einde, ontbraken de Nederlanders in de groep van elf, waaruit de vlak bij Angers wonende Franse nationale Regis Pele- pine als sprint winnaar te voorschijn kwam. De zevende rit van de ronde was fi guurlijk en letterlijk de laatste da gen komen de cols van de .tweede en de eerste categorie de meest vlak ke tot nu toe. Het veld miste een deel van de felheid van de voorgaande da gen. Desondanks waren er, nadat in de eerste zes dagen slechts dertien renners waren afgestapt, vijf uitvallers. Bij dit vijftal waren de Zweden Eric Petter- son en Sten Andersson, waardoor de Zweedse ploeg nog maar vier renners telt. Zij hadden er gisteren geen zin meer in en die matheid demonstreerde in de eerste helft van de etappe vrijwel iedereen, tenminste op de momenten dat geen Nederlanders zich intensief met de strijd bezighielden. Die gedachte beheerste het denken van de massa trouwens voortdurend. Alles was goed, zo lang de machtigste ploeg uit de ronde er maar geen voor deel van zou kunnen hebben. De re actie was iterst lauw, toen Xavier Kurmann, de wereldkampioen achter volging voor de revitaillerihg begon aan de jacht op een premie van 500 francs die daar wachtte. Kurmann wist echter niet precies waar het geld voor de eerste man voor het oprapen lag en daarom begon hij maar wat vroeger dan noodzakelijk was. Slechts de Franse regionaal Dixneuf ging mee aan het wiel van de Zwitser, die in een handvol kilometers meer dan een minuut veroverde en nog doorzette na dat de premie binnen was. Maar Kur mann was de inspanningen van de laatste dagen niet ongeschonden door gekomen en de prijs van zijn jacht was dat hij moest afhaken nadat een groepje van tien man zonder Neder landers hem en Dixneuf hadden inge haald. Pas nadat het verschil tot ruim een minuut was opgelopen vergrootte de grote groep haar snelheid, gestimu leerd door zeven van de acht Neder landers, wat Belgen. Denen en Zwe den. Alleen Fedor den Hertog, die pijn in de knie als verontschuldiging aanvoer de, hield zich afzijdig. Omdat in het peloton meer getalenteerde renners za ten dan in 't groepje ervoor, verminder de de voorsprong van de ontsnapten snel. Tot grote vreugde* van Piet Hoek stra, die zijn beste dag uit de ronde had en die bereid was alles op alles te zetten om tenminste één dag de groe ne trui, die zo dicht binnen zijn bereik lag, vóór de bergen zouden komen, aan te trekken. Het is niet gelukt, nadat op dertig ki lometer voor Angers de achterstand was geslonken tot 25 seconden en de weinig homogene kopgroep als het wa re binnen handbereik was, hielden de aanvallers op. Ook die van de Neder landse ploeg, waarin sommige ren ners zich duidelijk ergerden aan de zich afzijdig houdende Fedor den Her tog. Het gat groeide weer tot vijftig seconden en het elftal kon, onbedreigd door de gevreesde Nederlanders, de prijzen gaan verdelen. De uitslag van de zevende etappe, een rit over 176 km van Ploermel naar Angers, is: 1. Delepine (Fr) 176 km in 4 u 19 m 30 sec (met bon. 4.19.20); 2. Labus (Tsj) 4.19.40 (met bon 4.19.30): 3. Stee (Polen) 4.19.40 (met bon 4.19.35); 4. Heiion (Fr) 4.19.40; 5. Willes (G-Br); 6. Cuevas (Sp); 7- Schauer (Zw); 8. Re- gamy (Zw); 9. Dixneuf (Fr); 10. Roques (Fr), allen z.t.; 12. Hoekstra (Ned) 4.20.29. Vervolgens het grote peloton met alle Nederlanders in 4.20.29. Het algemeen klassement: 1. Zoete melk (Ned) 29.31.41; 2. Van de Wiele (Bel) op 3.03; 3. Jolly (G-Br) op 4.53; 4. Zubero (Sp) op 5.09; 5. Den Hertog (Ned) op 5.13; 6. Blawdzin (Polen) op 5.21; 7. G. Pettersson (Zwe) op 5.23; 8. Lasa (Sp) op 5.43; 9. Oosterhof (Ned) op 5.55; 10. Mortensen (Den) op 5.56; 19. Benjamins (Ned) op 74.2. VITORIA De Spaanse toptennis- speler Manuel Santana is in Vitoria (Noord Spanje) veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf wegens ge vaarlijk rijden, waardoor een fietser om het leven kwam. Santana, die in 1966 de Wimbledonti- tel veroverde, zal de straf echter niet behoeven te ondergaan, omdat bij een niet zulke korte straffen ten uitvoer worden gelegd. WENEN vyf jaar is het geleden dat Rapid Wien in een wedstrijd voor de Europese voetbalbeker, waarin het sinds de oprichting van de beide toernooien ieder jaar present was, op eigen terrein werd verslagen. Nog veel langer is het geleden, dat een Nederlandse voetbalclub in het Praterstadion in Wenen tot enig succes wist te komen. Sinds woensdagavond is daar eindeljjk verandering in gekomen. PSV stal de show voor 65.000 toeschouwers en behaalde, zy het slechts met één doelpunt verschil, een ruim verdiende overwinning. Begrypeiyk, dat de vreugde by de Eindhovenaren groot was. Want wie op het thuisfront had er ook maar even re kening mee gehouden, dat juist PSV de wrange nasmaak van voorgaande duels zou wegspoelen? En dat op een manier, die van hun grootste vijand, het chauvinistische Weense legioen, hun grootste vriend maakte? PSV heeft in het Pratersta dion een visitekaartje afgegeven van het betere voetbal, steunend op tech niek en tactische mogelijkheden. KURT LINDNER nog niet gerust Na de feestroes dringen er zich wel enkele vragen naar voren. Hoe groot is trainer Kurt Linder, ge zien het feit dat hij een „gewond" elf tal in korte tijd tot een hechte eenheid wist te smeden? Hoe is het mogelijk dat hij zijn re servemateriaal zo kon inpassen, waar door er niet één schakeltje ontbrak? PSV was woensdagavond immers een goed geoliede, perfect draaiende ma chine. Kurt Linder noemde de zege van zijn elftal een collectief behaalde triomf, waarin iedereen had gedaan wat hem was opgedragen. Al duidelijk over de vreugde van de overwinning heen waar schuwde hij voor teveel optimisme. Iedereen mocht wel horen wat hij te zeggen had: „Neem maar aan, dat Ra- NEW YORK Het laatste hoofdstuk van het lopende tennistoernooi om de Davis-beker wordt van vandaag tot en met zondag in Cleveland (Ohio) geschre ven, als bekerhouder de Verenigde Staten de verrassende uitdager Roemenië ontmoet in de zogenaamde „challonge round". De Roemenen Ion Tiriac en Ilie Nastase starten zonder twijfel als outsider. Net als de Iitalianen Nicola Pietrangeli en Orlando Sirola (1960 en 1961), de Mexicaan Fafael Osuna en Antonio Palafox (1962), de Spanjaarden Manuel Santana, Juan Gisbert, Jose Arilla en Manuel Orantes (1965 en 1967) en de Indiërs Ramanathan Krishnan en Jaideep Mukerjea (1966), die zich allen na lange strijd en veel reizen tot uit dagers hadden opgewerkt, maar in Australië op grasbanen telkens duidelijk werden teruggewezen door de Davis Cup-houder. Mochten de Roemenen on danks alles winnen dan betekent dat een regelrechte sensatie, want de in 1900 door de 'Amerikaan Dwight F. Davis geschonken zilveren schaal is sinds 1937 slechts in het bezit geweest van de Verenigde Staten of Australië. v Was voor de Italianen en Spanjaar den het Australische gras de handicap, voor de Roemenen zal het cement van het Harold-Clarkstadion in de Cleveland een niet weg te cijferen moeilijkheids factor zijn. Tennis op cement is geheel anders dan spelen op grasveld, dat be staat uit fijngemalen ovenslakken, en verschilt ook hemelsbreed van de gras- banen zoals op Wimbledon of in Forest Hills. Tennisarena's met een verharde, weerbestendige laag van cement, be ton, asfalt of bitumen, die nauwelijks onderhoud behoeven en die direct na een regenbui weer speelbaar zijn, ko men in de Verenigde Staten op grote schaal voor. Daarop werd tenpis^nd Amerika groot en is men gewóón ge raakt aan het snelle, harde spel. Ook Arthur Ashe, momenteel de beste spe ler van de Verenigde Staten, is van huis uit een cement speler. De tweede handicap voor de Roeme nen kan zijn dat zij amateuristischer zijn ingesteld dan de Amerikanen. Ook kan coach Donald Dell uit een veel gro ter en bijna gelijkwaardig reservoir putten. De kleurling Arthur Ashe, vo rig jaar internationaal kampioen van de Verenigde Staten en ditmaal in Fo rest Hills pas in de halve finales uitge schakeld door ene Roderick Laver, heeft aan alle open toernooien van dit sieizoen deelgenomen ^n daarbij geld geïncasseerd, net als de beroepsspe lers. Het enige verschil is, dat Ashe niet tot een profgroep behoort. Hoewel het toernooi in feite slechts open staat voor „zuivere" amateurspelers, is er niets dat Ashe weerhoudt mee te doen. Sedert de invoering van de open toer nooien en de sanctionering van geld- Halve finale 200 m. dames, eerste serie: 1. Meissner (O.Dld) 23,6; 2. Peat (Gr) 23,8; 3. Meyer (Fr) 23,8. Tweede serie: 1. Voght (O. Did) 23,5: 2. Wilma van den Berg 23,7; 3. Hadrup (Den) 23,7. Wilma van den Berg had eerder haar serie gewonnen waardoor zij zich voor de halve finale plaatste. Haar tijd in die serie: 23,7 Tweede was daar de Russische Samotessova in 24,2. Meissner won de andere serie in 23,3 en was een volle seconde voor op Hadrup. Finale 800 meter dames: 1. Lilian Board (Gb) 2.01,4 2. Annelise Damm- Nielsen (Den) 2.02,6 3. Vera Nicolic (Zsl) 2.02,6. 4. Barbara Wieck (O. Did) 2.02,7. 5. Ileana Silei (Roem) 2.03,0 6. Pat Lowe (Gb) 2.03,4 7. Annemarie Nenzell (Zwe) 2.05,2, 8. llja Keizer- Laman (Ned) 2,05,2. Speerwerpen dames: 1. Angela Ran- ky-Nemeth Hon 59.76, 2. Maria Vidos Hon 58.80, 3. Valentia Evert (Rus) 56.56, 4. Natasja Urbancic (Zsl) 55.68, 5. Nina Maranina (Rus) 55.34, 6. Danie- la Jaworska (Pol 55.16. Kogelstoten heren: 1. Dieter Hoffman (O. Did) 20.12 m. 2. Hans-Joachim Ro- thenburg (OD1) 20.05, 3. Hans-Peter Gies (OD1) 19.78, 4. Amtti Yröla (Fin) 19,27, 5. Pierre Colnard (Fra) 19.06 6. Edoerard Goesjtsjin (Rus) 18,91. Hoogspringen dames: 1. Milena Rez- kova (Tsl) 1.83, 2. Antonina Lazareva (Rus) 1.83, 3. Maria Mracnova (Tsl) 1,83, 4. Rita Schmidt (Odl) 1.83, 5. Ka rin Schulze (Odl) 1.77, 6. Suzanne Hre- prevnik (Zsl) 1.77. 400 meter horden: 1. Viatjeslav Sko- morokof (Rul) 49.7, 2. John Sherwood (Gbr) 50.1, 4. Andrew Todd (Gbr) 50.3, 4. Hansjuerg Wirz (Zwi) 50.8, 5. Fran- gois Huard (Fra) 51,1, 6. Wilhelm Wein- stand (Pol) 51.2. Het snelwandelen 50 km. was een Oostduitse zaak: Hoehne werd eerste in 4.13.33,8 voor Selzer (4.16.09,6). De Rus Soldatenko werd in 4.23.04,8 derde De 400 meter: 1. Wemer (Pol) 45,7; 2. Naliet (Fra) 45,8; 3. Gredzinsky (Pol) 45,8. De resultaten van Ed de Noorlander: op de 110 meter horden werd hij derde in zijn serie met 15,1 sec. achter de Rus Avilof en de Oostduitser Demming, die beiden 15,- liepen. Bij het discuswer pen was de Rus Tsjelnikof met 47,34 eerste en kwam De Noorlander slechts tot de vijftiende plaats piet 40,40 m. Na dit nummer was De Noorlander zeven de. Het polshoog was voor de Oostduit ser Wessel met 4.60 De Noorlander werd ex aequo zesde met 4.10. De 400 meter horden was voor de Pool Jan Wermes 45,7 sec Het speer werpen was voor Neeken met 68.16 m. De Noorlander werd twintigste met 50,94 m. Het laatste onderdeel van de tienkamp, de 1500 meter, werd door de Noorlander gewonnen in - 4.20,5. Tien kampkampioen werd de Oostduitser Hans Joachim Kunst. Verspringen (heren): 1. Igor ter Ovanesian (Rus) 8.17 m. 2. Lynn Davies (GB) 8.07, 3. Tyno Le- pik (Rus) 8.04, 4. Klaus Beer (ODL) 8.03 5. Leonid Barkovski (Rus) 8.02, 6. Max Klaus (Odl) 8,00, 7. Jacques Pa- ni (Fra) 7.87, 8. Gerard Ugolini (Fra) 7.87, 9. Christian Tourret (Fra) 7.82, 10. Miljenko Rak (Zsl) 7.78, 11. Terje Haugland (Noor) 7.58, 12. Jesper Tor- ring (Den) 7.41. 400 meter dames: De Frangaise Nicole Duclos heeft de gouden medaille gewonnen op de 400 meter voor dames. Haar landgenote Colette Besson werd tweede. Beide at letes verbeterden het wereldrecord, dat sinds 23 oktober '62 op naam stond van de Noordkoreaanse Sin Kim Dan met 51.9 tot 51.7 sec. Zij bleven ook 0.3 sec onder het Europese record, dat met 52.0 op beider naam stond. prijzen door de internationale termisfe- deratie (IFT) is de grens tussen be roepsspelers en amateurs nauwelijks meer vast te stellen. Naast Arthur Ashe zal Cliff Richey waarschijnlijk in het enkelspel uitko men. Clark Graebner is nog niet her steld van een peesblessure, die hij tij dens het onlangs gehouden toernooi te Forest Hills opliep. Een „zeker" paar wordt gevormd door Stan Smith en Bob Lutz. Als reservespeler voor het enkel spel heeft Donald Dell nog altijd de Portoricaan Charles Pasarell achter de hand. De Roemenen zijn volledig af hankelijk van hun enige spelers van wereldklasse, Ion Tiriac en Ilie Nastase. In het Davis-Cup-toernooi werden ach tereenvolgens door dit tweetal de ploe gen van Egypte, Israël,Spanje, Rusland, India en Groot-Brittannië verslagen, zeker geen kleinigheid. Het probleem is echter, dat achter Tiriac en Nastase eerst een hele tijd niets komt en dan pas enkele tweederangs-spelers zoals Marmureanu en Dron. Een blessure van Tiriac of Nastase doet Roemenië dan ook onmiddellijk tot een middel matige equipe „verschrompelen". De resultaten van Tiriac en Nastase in Forest Hills waren wisselvallig. Nas tase versloeg o.m. Stan Smith in vier sets, maar Smith komt in Cleveland niet in het enkelspel uit. In de achtste finales moest Nastase zich pas tegen Ken Rosewall gewonnen geven. Ion Tiriac verloor in de tweede ronde van „schaduwprof" Nikola Pilic (Zuid-Sla- vië). In het dubbelspel werd het sterke Roemeense tandem ongewoon vroeg uitgeschakeld. In de eerste ronde ble ken de Tsjechen Kodes en Kukal ster ker. Harry Hopman, die jarenlang heeft gefungeerd als aanvoerder van het Australische Davis-Cup-team, zal de Roemenen in. Cleveland -als een soort medicijnman met raad en daad terzij de staan. Hopman kan echter ook niet voor wonderen zorgen. Aan het toer nooi om de Davis Cup deden dit jaar achtenveertig landen mee, waarvan er tweeëndertig in de beide Europese groepen uitkwamen en acht in de Azia tische zone en in de Amerikaanse zone. De Roemenen hebben zes zware wed strijden achter de rug, over een perio de van meer dan vijf maanden „uitge smeerd", terwijl de V.S. als bekerhou der niet in actie behoefde te komen en rustig kon afwachten welk land als uit dager tevoorschijn zou komen. Deze gang van zaken stamt uit de tijd dat slechts de V.S. en Groot-Brittannië om de zilveren schaal streden en de ver liezer het volgende jaar bij de winnaar op bezoek moest. Maar sinds het toer nooi een wereldwijde verbreiding heeft gevonden is de verhouding wel wat an ders komen te liggen. Het axioma, dat de bekerverdediger pas in de challenge round zijn intrede doet, behoeft dan ook dringend een meer voldoening ge vende vervanging. BRUSSEL De Belgische oud-wie lerkampioen Rik van Steenbergen, die vorige week werd aangehouden tijdens een onderzoek naar een handel in ver dovende middelen, is woensdag weer vrijgelaten. Hij was slechts zijdelings en te goe der trouw betrokken bij de zaak, die vrijdag jl. leidde tot een vijftal arresta ties te Rosières-Saint-André in Waals- Brabant. Ook werd ruim 10 kilogram opium in beslag genomen. pid in Eindhoven toch zal proberen te rug te slaan. Torpedo Moskou stond ook al met één been in de volgende ronde. Overmoed en het moeten aanvallen kan zware gevolgen hebben. Torpedo is er kapot aan gegaan?" Hoe goed PSV ook heeft gespeeld het lichte pessimisme van Linder mist niet alle grond. Want juist door het bij vlagen grote overwicht in de tweede helft is er niet voldoende geprofiteerd van de enorme kansen, die de verdedi ging van Rapid weggaf. PSV maakte zelf de openingen, maar zag, na de verrassende eerste twee doelpunten, geen kans om de marge voldoende ruim te maken, waardoor de wedstrijd in Eindhoven een formaliteit zou zijn geworden. Linder: „Je kunt praten over pech bij een schot tegen de paal en een strafschop, die door de scheidsrechter wordt weggewuifd, maar er zijn kansen geweest, die benut hadden moeten worden." Rapid Wien, voetbalspelend als voor tien jaar, met statisch op de lijn opererende vleugelspelers, lijkt, ge zien het duel in Wenen, niet in staat om PSV in Eindhoven te verrassen. Daarvoor is het klasseverschil tussen deze beide teams te groot. Maar men kan nooit weten. Aan Linder zal het niet liggen. Hij onder kent onderschatting en tracht nu reeds zijn spelers in te pompen, dat PSV er nog lang niet is. „Cupvoetbal is iets anders dan competitievoetbal." Voor de retumwedstrijd op 1 oktober verwacht Linder geen wijziging in zijn elftal. „Het is vrijwel uitgesloten, dat de geblesseerden dan reeds hersteld zul len zijn. Wel zal er tactisch flink ge dokterd worden." Om die reden blijft Lazat Radovic tot december in Eindhoven. Dan moet hij terug om zijn studie af te maken. Tegen die tijd echter hoopt Linder van veel problemen verlost te zijn. Orchies Jan Krekels heeft donder dag in Orchies, Noord-Frankrijk, een profwedstrijd over 198 km gewonnen. Krekels legde de afstand af in vier uur en 58 minuten. Hij versloeg in de eind sprint Jan van Katwijk, Gerben Kar stens en Jaak Frijters, die in deze volg orde de tweede t/m vierde plaats be zetten. Bij de eerste 15 aankomenden klasseerden zich nog Serpenti (6), Jans sen (8), Rene Pijnen (11) en Jos van der Vleuten (15) in dezelfde tijd als de winnaar. ROTTERDAM Voor de tweede ont moeting tussen Feijenoord en de IJs landse voetbalkampioen KR, dinsdag avond 30 september, zijn de toegangs prijzen ongeveer gehalveerd. De duur ste plaatsen gaan elf gulden kosten, de goedkoopste twee gulden. Feijenoord wil ook tijdens de tweede wedstrijd graag een zo goed mogelijk gevuld stadion hebben. KR, waarvoor dit duel als de thuiswedstrijd geldt, heeft een vast bedrag ontvangen. De nieuwe prijzen zijn: eretribune f 11 en f8,50 (was f 22,50), Maastribune: f6,50 (17,50), zijvakken: f4,50 (f 12,50 en f 10) en staanplaatsen: f3 en f2 (f5 en f 4). GARMISCH PARTENKIRCHEN Het clubteam Oost, bestaande uit \E1- bert, Van der Hoek en Van der Meu- len heeft na de vierde dag van de in ternationale motorzesdaagse in Gar- misch Partenkirchen zijn kans op de eerste plaats in de clubrangschikking behouden. Gisteren beëindigden zij het traject zonder strafpunten en bezetten nu de derde plaats. Van de Nederland se renners kregen alleen Bergsma (ne gen), die zijn eerste zesdaagse rijdt en daarom geen risico's neemt, en Wie man (vier) strafpunten. In de race van woensdag kwam Cees van Rijssel ten val, waarbij hij het stuur in de maag kreeg. Van Rijssel vervolgde de strijd, maar werd na af loop onderzocht. Hoewel zijn verwon dingen niet ernstig zijn kwam Van Rijs sel gisteren niet aan de start. GRONINGEN Een Nederlands bondshockeyteam heeft in Groningen een nederlaag van 60 geleden tegen Pakistan. Slechts in de eerste minuten van de ontmoeting moest de Pakistaanse doel man in actie komen. Hierna werd het spel van het bondsteam te onzuiver, terwijl het tempo aanzienlijk daalde. De verdediging wist door goed ingrijpen de achterstand in de eerste helft tot 02 te beperken, maar nadat de Pakistani na de hervatting het tempo verhoogden liep de score op tot 0-^6. Rashid was met twee treffers de bes te bij de Olympische kampioenen.

De Vallei | 1969 | | pagina 15