Veenendaals dagblad I Prins gaf naam aan j Hippisch I Centrum Vrijwilligers gaan Zwolle's gevaarlijkste weg bewaken Buiten DEMONSTRA TIE BIJ COLOSSEUM B Bloed 111 neus en mond van Mary Jo Kopechne DRQSTE chocolade in luxe- en pocketdozen (v.a.2.35) A P.T.T. voert tegen middernacht een extra-bus lichting in bmmM r Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Willy Brandt tegen Ernst Benda T Arrestaties in Belfast Nieuw Behang JAMIN Zonnig weer j Overspannen vrouw verdacht van moord op zoontje Weer overval op pollicitation Treinbotsing op station Almelo melkhazelnootjes Voor snelle bezorging in eigen gebied Bredere brug bij Zaltbommel „WONDER" Pier j FIAT Auto van James Bond te koop MINIMUM Acht kinderen in pyjama de straat op ZIJ WILDEN NIET GEWASSEN WORDEN De donkere dagen komen er aan... Neemnü morgen POSTTREINEN PERFOLATEX wonder bovenwonder en toch.... staat aan de top WAAllON MISHANDELEN OUDERS KINDEKEN Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1 0,97 p. w„ 4,15 p. m.. 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG I9 SEPTEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 220 J j DUITSE KABINET OVER LONEN VERDEELD ZWOLLE Vijfenzeventig vrijwilli gers zullen, tegen een beloning van vijf gulden per uur, in witte jassen de ge vaarlijkste zeven kruispunten aan de Zwolse Zwarte Waterallee gaan beveili gen. Dit gebeurt in samenwerking met de politie. Het gemeentebestuur heeft de enkele dagen geleden in het leven geroepen ac tiegroep Zwarte waterallee toegezegd di verse maatregelen te zullen nemen ter verbetering van de verkeerssituatie aan Zwolle's belangrijkste invalsweg. Op verscheidene kruispunten van de (nieuwe) allee zijn binnen twee jaar al vele tientallen ongelukken gebeurd, waarvan acht met dodelijke afloop. Elf mensen werden daarbij zwaar gewond. J Prins Bernhard heeft gisteren in Deurne het Nederlands Hippisch Cen trum geopend. De manege werd tegelijk naar prins Bernhard genoemd. J De Prins bood namens de Hippische Sportbond een gesloten televisie circuit aan. De voorzitter van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport, P. van j Binsbergen, bood het centrum het bekende renpaard Molvedo II aan, dat 5 in de manege als springpaard zal worden afgericht. -e j j lJToe 'vol de grond zit met regen- j of aardwormen, zien we vlak J J bij huis, op het gazon, waar vele J tientallen kleine hoopjes aarde tus- sen het korte gras hun aanwezig- J J heid verraden. Ze eten n.l. verwelkt J loof en dode planteresten; onder de maaltijd staat veelal de kop naar J beneden en het achterlijf omhoog, J dichtbij de oppervlakte. Dit voed- sel verteren ze in heel korte tijd en ie fijngemalen uitworp levert prima bladaarde of humus. Ook houden ze door een net van miniatrCur-tun- nels de grond open, poreus en luch tig en bovendien wordt deze allengs geheel omgezet, gehumificeerd of 5 hoe ge het wilt noemen, want de J gangen reiken wel tot een diepte J van 1 m. Ge begrijpt, dat ook het g Z regenwater beter en sneller overal g kan komen. Er bestaan fantastische J cijfers over het gigantische werk J dezer pieren, b.v. een dagelijks ge- brüik van 1lt gram aarde en gemid- J deld 12 wormen per m2. Dit voor g ogen houdend, zien we dat deze j wormen op een heet land dagelijks 12.000 halve grammen of 60 kg en J in 100 dagen 6000 kg omzetten, d.w.z. een flinke vracht goede teel- j aarde. De grote Darwin heeft mees terlijke onderzoekingen over deze zeer nuttige, meestal onzichtbare dieren het meest nog gewaar deerd door de hengelaar als aas! verricht. Die wrikt maar even met schop of greep in de grond of het 5 komt naar de oppervlakte, want de gevoelige huid van de wormen kan J geen trillingen verdragen. De vo- gels, vooral merels en lijsters we- ten deze eigenschap uit te buiten. door met trappelende bewegingen Ikleine aardbevinkjes te veroorza- ken. Vliegen ze mee met de ploe- gende boer vooral meeuwen, kie- 5 V vieten en roeken) dan zorgt het kouter ervoor. Het werpt ook nog allerlei ander gedierte op, echter minder nuttig dan de regenworm, j ADVERTENTIE exclusieve geschenken van halfedelsteen in elke prijsklasse bij marble-shop bakkerstraat 66 arnhem 19 sept. '69. A. B. WIGMAN. j OLDENZAAL De 31-jarige huis vrouw A. G. uit Hasselo (Overijssel) wordt ervan verdacht haar bijna vier jaar oude zoontje Gerard met een ny lonkous te hebben gewurgd. Het mis drijf is naar alle waarschijnlijkheid gisterochtend gepleegd op een veldje bij het station in Oldenzaal, nauwelijks twintig meter van de spoorlijn. Rangeerder J. Wevers trof 's mid dags om half een een slapende vrouw aan in het struikgewas achter het spoor- emplacement. Vijf meter verderop zag hij twee kinderschoentjes onder een berg gras uitsteken. Geschrokken liep hij naar het station om zijn chef te waarschuwen. Toen hij terugkwam was de vrouw verdwenen en vonden de spoorwegmensen het kin derlijkje. Mevrouw G., Oldenzaalse van geboor te, heeft woensdagmorgen al haar huis in Hasselo samen met haar zoontje verlaten. Zij wilde naar de kermis in Hengelo. Daar heeft zij geld gehaald bij een bank. Vermoedelijk is zij toen met de trein naar Oldenzaal gereisd. Haar fiets is tenminste gevonden bij het sta tion in Hengelo. Toen ze woensdagavond laat nog niet thuis was, deed haar man, die in een bierbrouwerij in Hengelo werkt, aangif te van de verdwijning. Het signalement van de vrouw, die slapend bij het vermoorde kind was aangetroffen klopte met dat van de verdwenen mevrouw G. De grootvader van het jongetje identificeerde Gerard. Inspecteur De Bruyn van de Oldenzaal se gemeentepolitie verwacht dat de vrouw snel zal worden gevonden. Haar man blijft met een baby van enkele maanden achter. BONN De sociaal-democratische partij van de minister van Buitenlandse Zaken, Willy Brandt, heeft gisteren onmiddellijke zitting geëist van het coali tiekabinet, om de loongeschillen te bespreken. Kiesinger is hierop ingegaan en j heeft het kabinet bijeengeroepen. Aan het einde van een persconferentie werd deze eis van Brandt bekendge maakt, en berispte Brandt tevens de christen-democratische minister van Bin nenlandse Zaken, Ernst Benda. omd^t deze geweigerd had bijeen te komen met afgevaardigden van de bond van overheidspersoneel om over het loonge- schil te spreken. Brandt geflankeerd door het meren deel van de sociaal-democratische mi nisters en partijleiders, beschuldigde Benda van een „onverantwoordelijke houding" met betrekking tot de eisen van het personeel van de reinigings dienst. „Verleden week nog heeft de federale regering openlijk verklaard, dat arbeidsconflicten opgelost moeten worden in onderhandelingen tussen de vakbonden en de werknemers. Benda heeft gefaald", aldus Brandt. Aan de stakingen bij de openbare diensten in West-Berlijn en Duisburg is vanmorgen een einde gekomen. Na oproepen van de Westberlijnse vice- burgemeester Kurt Naubauer, en de vakbond OETV hebben het personeel van de busdiensten en de ondergrondse en de vuilnismannen het werk vanmor gen hervat. Donderdagmorgen waren de 1200 vuilnismannen een wilde staking begon nen, onder andere om aan hun loon eisen meer kracht bij te zetten. In de loop wan de dag sloten een deel van het overige personeel bij de stadsreiniging en het gemeentelijk vervoerbedrijf zich bij deze staking aan. Ook in Duisburg hebben de 200 sta kende vuilnismannen het werk van morgen hervat. In afwachting van een nieuwe loonregeling zullen de 2500 ge meente-arbeiders en de 1800 ambtena ren maandelijks een voorschot van bru to 45 gulden ontvangen. Het personeel van de stadsreiniging krijgt bovendien voor zware lichamelijke arbeid een toe lage van 55 gulden ineens. Het loon over de niet-gewerkte uren op woensdag en donderdag zal normaal worden doorbetaald. Het tijdens de sta king niet opgehaalde huisvuil, zal op de andere vrije zaterdag worden afge voerd. Van de 70.000 vuilnisbakken zljh er de afgelopen twee dagen ongeveer 30.000 niet geleegd. In de FIAT-autoinobielfabrieken te Turijn komt vandaag voor de vierde maal deze maand het werk stil te lig gen, als in de steden Turijn, Milaan, Genua en Sondrio de arbeiders in de metaal- en machine-industrie in staking gaan. Om hun eisen voor hoger salaris en een kortere werkweek ingewilligd te krijgen voeren de metaalbewerkers plaatselijke stakingsacties volgens een vaststaand schema uit. Vandaag is het ook de beurt aan de 55.000 arbeiders in de baksteenindustrie om voor twee dagen werk te weigeren. LONDEN De auto van James Bond is te koop. De zilvergrijze Aston-Mar tin DB 5, die 240 km/u kan rijden en die is gebruikt in de film Goldfinger, moet 5.000 pond opbrengen. Dat is een koopje, want de wagen heeft door alle ingebouwde extra's 15.000 pond sterling gekost. De DB 5 is uitgerust met schietstoelen, een kogelvrije voorruit, uittrekbare bumpers, machinegeweren, een in stallatie om een rookgordijn te trek ken, draaiende nummerplaten en ra dar. De laatste eigenaar, K. H. Luscombe- White vond de wagen te duur en heeft er een 250 GTO Ferrari voor in de plaats genomen. „Het is een ge weldig fijne wagen' zegt hij, „maar ik geloof, dat het een luxe paardje is voor een rijkere man dan ik". Volgende week zullen zij wederom twee dagen staken als aan hun eisen voor het nieuwe arbeidscontract niet inmiddels is voldaan. In de steden Florence en Salerno worden algemene stakingen gehouden tegen verhoging van de huur en het heerense tekort aan goedkope wonin gen. Ook het ziekenhuispersoneel en de treinmachinisten hebben besloten zich daadwerkelijk onder de ontevredenen te scharen. Zij hebben stakingen aan gekondigd voor respectievelijk 24 en 25 september en begin oktober. Voor de politie, die temidden van alle arbeidsonrust het hoofd koel moet hou den, had het ministerie van Binnenland se Zaken goed nieuws. In januari gaan de politiesalarissen met gemiddeld zes procent omhoog en in 1971 nog eens met vier procent. In Frankrijk heeft minister van Ar beid Joseph Fontanet aangekondigd, dat met ingang van 1 oktober het gega randeerd minimuminkomen zal worden verhoogd, maar dat nog niet bekend is met hoeveel. De regering zal ook 20 procent meer geld ter beschikking stel len voor herscholingscursussen voor ar beiders. Aan het huidige aantal van 45.000 tot 50.000 arbeiders dat thans jaarlijks een herscholing ontvangt, zou den 2.000 tot 3.000 kunnen worden toe gevoegd. BREDA Een ongeveer twintig jaar oude. gezette jonge man, met een snor en een marineblauw jack aan, heeft gisteravond om tien over negen gewapend met een revolver een overval gepleegd op een benzinestation aan de Claudius Prinseniaan te Breda. Te voet wist hij met ruim negenhonderd gul den te verdwijnen. Pompbeheerder A. Verhees is kort na de overval meegenomen naar het poli tiebureau om foto.s van mogelijke da ders te bekijken. Hij maakte niet de in druk erg van streek te zijn. De Breda se politie heeft met drie wagens in de onmiddellijke omgeving van het pomp station een speurtocht ingezet, echter zonder resultaat. Het pompstation ligt temidden van enkele grote sportvelden complexen en slecht verlichte wegen. IJMUIDEN Dat niet elke jeugdige Nederlander happig is op groene zeep en borstel bleek woensdag in Velsen, waar acht kinderen van acht tot tien jaar op blote voeten en in pyjama ont snapten uit een kinderklmiek en een „miniatuurprotestmars" door de Vel- sense straten hielden' De politie was tot laat in de avond bezig het jonge volkje te achterhalen en ze in de kliniek terug te brengen. Reden van de ontsnapping: „We moesten elke dag in bad en dat wilden we niet." Duizenden stakende metaalarbei ders trokken in een protestoptocht door Rome. Op de foto een deel van de stoet voor het Colosseum. De mee gedragen borden hadden teksten, zoals ,,wij willen een beter salaris" en wij hebben een nieuw contract van Fiat nodig". ADVERTENTIE c ALMELO Op het station in Alme lo is vanochtend kort na zes uur een lege goederentrein tegen een voor ver trek naar Vriczenveen gereedstaande personentrein gebotst. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor, doch de materiële schade was aanzienlijk. De goederentrein botste achterop de dieséltrein, waarin zich nog^ geen pas sagiers bevonden. De oorzaak is nog onbekend. De machinist, die de botsing zag aankomen, kon zich nog tijdig in veiligheid stellen. De treinen zijn niet ontspoord. ADVERTENTIE ISO gram van 124 voor 114 niet te geloven voor die prijst ADVERTENTIE diverse soorten: crocussen, scheepjes, oesters, doubletten, tulpen, melkemmers, korenaren. Koninklijke Droste kwaliteit DEN HAAG De P.T.T. zal dagelijks tegen middernacht de brievenbussen in het hele land extra gaan lichten. Zij begint daarmee op 29 september, in de nacht van zondag op maandag. De bedoeling is dat overal in het hele land het overgrote deel van de brievenbus sen uitsluitend vanuit de grote expeditiekantoren per auto zal worden gelicht. Een voordeel van de extra lichting tegen middernacht is dat de dan opgehaalde post in het eigen verzorgingsgebied van het betrokken expeditiekantoor de volgende dag al wordt besteld. De late lichting maakt deel uit van het nieuwe systeem, dat de posterijen gaan toepassen voor het verwerken en het vervoer van de post. Het gaat daar bij pet dag om ruim tien miljoen post stukken en in volume uitgedrukt nog eens eenzelfde hoeveelheid post pakketten. Zonder de extra lichting zouden laat geposte brieven een volle dag vertra ging oplopen daar waar de middagbe stelling is vervallen. Brieven met een bestemming buiten het verzorgingsge bied waarin de afzender woont, moe ten voor de nachtposttreinen worden gepost, willen zij althans de volgende dag worden besteld. Van grote betekenis in het geheel zijn de motorposttrekkers: geëlektrifi ceerde spoorrijtuigen, die zelf post vervoeren of andere postrijtuigen trek ken. Driemaal per dag rijden nu tus sen 15 en 24 uur 35 van die trekkers op alle hoofdlijnen van de Spoorwe gen heen en weer. Geleidelijk aan zal ook steeds minder post worden meegegeven met autobus diensten. In het algemeen geldt, dat het vervoer tussen de knooppunten per rail zal gebeuren en binnen de ver zorgingsgebieden met bestelauto's. Over het land verspreid zijn 37 van die con centratiepunten gevormd. De postbode, die op zijn fiets de bus- seh gaat lichten, zal aldus plaats ma ken voor snelle auto's. NEW BEDFORD (Mass.) De of ficier van Justitie Edmund Dinis heeft gezegd dat er bloed in de mond en neus van Mary Jo Kopechne is gevon den nadat haar lijk was aangetroffen. In zijn aanvraag voor een lijkschou wing zei Dinis ook, dat de witte blouse van het meisje bevlekt was, vermoede lijk met bloed. Miss Kopechne, een secretaresse in Washington, werd op 19 juli dood ge vonden in de wagen van senator Ed ward Kennedy welke op het eiland Chappaquiddick voor de kust van Mas sachusetts van een brug was afgeraakt. Eerder deze maand is een onderzoek naar haar dood uitgesteld. De mededelingen van Dinis waren vervat in een brief van vier pagina's. Een rechter heeft meer bewijsmate riaal van Dinis geëist alvorens toe stemming te verlenen voor een verhoor om vast te stellen of een lijkschouwing noodzakelijk is. De brief wijst er op dat de gegevens over het bloed in mond en neus en de mogelijke bloedvlekken op de blouse voor Dinis pas beschikbaar kwamen na de begrafenis van het meisje in Larksville, (Pennsylvania). Als bij de lijkschouwing zou blijken dat de doodsoorzaak een andere dan ver drinking is, dan zou het onderzoek kun nen worden voortgezet in de richting welke in overeenstemming is met de inlichtingen die aldus beschikbaar ko men, zo zei Dinis bij het toelichten van zijn verzoek om een lijkschouwing. Dinis is de eerste die melding ge maakt heeft van de bloedvlekken op de kleding van het meisje. In zijn petitie zegt hij, dat de twee verklaringen van senator Edward Kennedy over het on geluk „zwijgen over veel belangrijke de tails van het ongeluk en de gebeurtenis sen die daaraan onmiddellijk voorafge gaan en gevolgd zijn". Hij doelde op de verklaring welke Kennedy aan de poli tie gedicteerd heeft, toen hij het onge luk meer dan acht uur nadat het ge beurd was aan de politie meldde en vervolgens op de t.v. rede die hij 25 ju li hield. De brief van Dinis wijst er ook op dat twee metgezellen van Kennedy waar schijnlijk Paul Markham en Joseph Gargan ook in gebreke waren geble ven de autoriteiten in kennis te stellen van het ongeluk. DEN HAAG De brug over de Waal bij Zaltbommel. waar vorige week bij een botsing vijf mensen omkwamen, wordt in maart 1970 verbreed. Minister Bakker (Verkeer en Water staat) heeft de Tweede Kamer laten weten, dat in december een rijstrook signalering op de brug in gebruik wordt genomen. ADVERTENTIE 0LGA matras uper aktiverende nachtrust BELFAST Een patrouille van de Britse troepen in Belfast heeft vijf per sonen gearresteerd nadat in een voer tuig 31 karabijnen, twee jachtgeweren en 500 patronen waren gevonden. Het voertuig stond op slechts enkele kilometers van het vliegveld waar kort tevoren de Britse minister van Defensie Healey was geland. De arrestanten zijn overgegeven aan de politie van Ulster. In Lurgan, op een dertigtal km van Belfast, werd een brandbom naar een huis gegooid dat door katholieken wordt bewoond. Een begin van brand kon snel worden gedoofd. In Londonderry hebben de katholieken er in toegestemd de barricaden op te ruimen. De beslis sing is genomen na langdurige onder handelingen met de Britse troepen. muww%mu««iv E en boven Scandinavië gelegen hogedrukgebied breidde zich ADVERTENTIE over de Britse eilanden, de Noord zee en Duitsland zuidwaarts uit. Een depressie verplaatste zich over de Golf van Biscaje in zuidooste- J lijke richting en nam daarbij in be- g tekenis af. Met oostelijke wind stroomde droge lucht van Noord- j Duitsland, waar in de nacht het g kwik hier en daar tot even onder 5 het vriespunt daalde, naar onze omgeving. Langs de grens van deze g lucht met. vochtiger lucht viel in België, Zuid-Duitsland en het Al- pengebied plaatselijk meer dan 10 g mm regen. t Inmiddels is boven de Britse i eilanden een verbinding tot stand f gekomen met hoge barometerstan- 5 den nabij de Azoren. De as van deze rug verplaatst zich het komen- J de etmaal langzaam oostwaarts. Hierdoor zal de aanvoer van droge g lucht met weinig bewolking naar 5 ons land aanhouden. Morgen: Zon op: 06.22 onder: 18.44 i Maan op: 16.48 onder: 23.46 'i S ADVERTENTIE Nieuwe Revu 39 DAT moet ik lezen Noteer mij als abonnee Naam: Straat: Plaats: 24 e In envelop zonder zegel naar: NIEUWE REVU ANTWOORDNR. 3987 AMSTERDAM Ook verkrijgbaar bij 6000 verkooppunten.

De Vallei | 1969 | | pagina 1