Veenendaals dagblad Eensgezindheid over ondernemingsrecht Buiten „Sterke mannen" houden verzoek nog in beraad Hoofdkerk Nijmegen Duitse regering zwicht voor eis vakbonden Centraal comité in Praag donderdag bijeen Plastic huis op Damesbeurs Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei TRAGISCHE DOOD VAN ECHTPAAR Astronauten bezoeken 9 oktober Nederland Opperrechter in Athene in arrest Fleurig weekend Unaniem Ser-advies over herziening nadat kloof snel overbrugd was Beide partijen deden water in de wijn Vakbond vraagt vrijlating chauffeur Vredesplan van Israël Kledingfabriek in Barneveld gaat dicht Ouders Mary-Jo tegen opgraving Brand was door kermis moeilijk te bestrijden Bouwlift stort van negenhoog: dode en gewonde DIRECTEUREN NA VIJF UUR Lokaas MILD KLIMAAT Aangezocht om Verolme te redden Politieman bij onderzoek gewond Baby doodgereden in kinderwagen Canada krimpt zijn troepen in Loon- en Salaris uitbetaling NUTSSPAARBANK Bur. voor redactie en administratie t Prins Bernhardiaan 28, Veenendaal. Teief. 00385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w.. 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.z Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 20 SEPTEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 22! DEN HAAG De Sociaal-Economische Raad heeft gisteren tegen alle ver wachting in, een unaniem advies samengesteld over de herziening van het on dernemingsrecht. Werkgevers en werknemers deden in een openbare vergade ring van de raad zulke grote concessies dat scherpe tegenstellingen konden worden overbrugd. van de instelling bij alle partijen om elkaar alsnog, na vier en een half jaar in beslotenheid te hebben gepraat, in een openbare vergadering te vinden. De belangrijkste resultaten zijn: De werknemers laten hun eis schie ten dat commissarissen voor de helft door de ondernemingsraad moeten wor den benoemd. Afgesproken is dat kan didaten kunnen worden gesteld door de sittende commissarissen, aandeelhouders, directie en ondernemingsraad. Voordat iemand wordt benoemd, kun nen zowel aandeelhouders als onderne mingsraad bezwaar maken. In geval van zo'n veto tegen een kandidaat is beroep mogelijk bij een commissie van de SER. De verkiezing van commissarissen blijft voorbehouden aan aandeelhouders. De benoeming van directeuren blijft door de raad van commissarissen gebeu ren. De aandeelhouders beslissen echter over ontslag nadat zij de commissaris sen hebben gehoord. De werkgevers ijverden sterk voor een ontslagrecht van aandeelhouders. De vakbeweging meen de dat de commissarissen ontslag aan di recteuren moesten kunnen geven (zoals nu het geval is). De aandeelhouders keuren de jaarre keningen goed. De vakbeweging deed hier een belangrijke tegemoetkoming. Volgens haar was deze taak ook voor de raad van commissarissen weggelegd. Na v(jf uur vergaderen waren vier hemelsbreed verschillende standpunten tussen werkgevers, werknemers en kroonleden van de Sociaal-Economische Raad vervangen door een eensgezinde mening over de hervorming van het on dernemingsrecht. De kroonleden, die aanvankelijk ook verdeeld waren, kwamen gisterochteind met een eerste opening. Het ging om de benoeming van commissarissen. Twaalf van deze leden enkele be hielden hun stem nog voor deden het voorstel om nieuwe commissarissen door aandeelhouders te laten benoemen, maar de ondernemingsraad het recht te geven om bezwaar tegen een kandidaat te maken. Bij een blijvend verschil van mening moet een beroep op de SER mo gelijk zijn. De heer A. H. Kloos zei namens de werknemers, dat hij ermee akkoord kon gaan wanneer ook aandeelhouders, di rectie en ondernemingsraad namen zou den mogen noemen. Het was het eerste tastbare resultaat WJaar en hoe de mens zich ook in spande, om viervoeters en vo gels te bemachtigen, steeds getuig de dit van een slimheid en raffine ment zonder weerga. Als het niet vaak met weerzinwekkende midde len gebeurde, zou ik er mijn petje voor afnemen. Mag .ik een paar voorbeelden noemen? Valkeniers animeren de opgeschoten jachtvo gel tot terugkeer met de loer of een levende duif aan de lokdraadEr zijn in allerlei vormen levende, do de en opgezette nagemaaktelok kers, instrumenten, fluitjes enz. in gebruik. Dezer dagen heb ik mij nog vermaakt met de Audubon bird call" om de kleine zomerzangers nabij te halen; dit is een onschul dig tijdverdrijf. Men benut voorts, de verwaaiing van bepaalde stoffen, waarmee roofwild (o.m. vos en bunzing) naar de wrede klem wordt getrokken door z.g. reukbrokken uit te leggen en daar heb ik geen goed woord voor over. Levende lok kers in een kooi of kuip hielpen vroeger de vogelvangers bij hun bedrijf en feitelijk berust de stal van de eendenkooi op eender prin cipe. Hoe oud dit allemaal is, be wijst een passage bij Jeremia, waar gezinspeeld wordt op de vogelvan ger ,,met een korf vol gevogelte". Elders lezen we xn de bijbel zoals een patrijs in de kooi gelokt" wordt en ook bij vader Cats zoekt ge niet tevergeefs. Kooieenden, zingende sijsjes in de zangkooi, gebroekte vinken op de vogelhaan, uitgezette houtduiven op de akker, ganzen op een invalsplaats zij dienen in dit verband evenzeer vermeld als de tritonschelp (of „mossel"), de die- restrot, de afgezaagde koehoorn of het lampeglas, waarmee het bronst- hert op de Veluwe weldra weer wordt aangeburld en dan kennen we nog de fiepblatter (reebok) de hazeklager en het muizebeentje veel niet genoeg. Heel wat van die armatuur is evenwel gelukkig ver leden tijd. 20 sept '69, A. B. WIGMAN. Het klimaat was reeds by de aanvang van de bijeenkomst mild. De heer Kloos zei, dat hy eerst van plan was geweest om fel uit te varen tegen de werkgevers, die van geen vernieuwing wilden weten. Maar uit wat ir. Bosma, de voorzitter van het Verbond van Nederlandse On dernemers heeft gezegd, aldus de heer Kloos, mag ik opmaken, dat de werkge vers toch dichter bij ons staan dan uit het conceptadvies blijkt. ROTTERDAM De heer A. T. van der Lecq (66) in Den Haag behoort met dr. ir. A. Drijver van Hoogovens, tot het tweetal „sterke mannen" dat is aangezocht als regeringscommissarsis zitting te nemen in de leiding van het scheepsbouwbedrijf Verolme. Hij is president-directeur van het in Rotterdam gevestigde concern Wm H. Miiller en Co. Dr. Drijver (64) is voorzitter van de raad van beheer van de Hoogovens in IJmuiden. Hij treedt eind van het jaar af. Beiden hebben het verzoek In beraad gehouden. Het gesprek van de vaste commissie voor economische zaken uit de Tweede Kamer met de heer Verolme en enkele van zijn directeuren zal volgende week dinsdagmiddag worden gehouden. Minister De Block heeft gisteren een gesprek gevoerd met de heren M. Zon dervan, voorzitter van de Metaalbedrijfs- bond NVV en P. Brussel, voorzitter van St. Eloy, de katholieke bond voor de metaalindustrie. Beiden wezen erop dat niet langer mag worden toegestaan dat een bedrijf met tienduizend mensen afhankelijk is van éénmansbeslissing zoals bij Verolme het geval is. UTRECHT De Russische regering, de Internationale Arbeids Organisatie in Genève en de Russische ambassade in Den Haag hebben gisteren een brief ontvangen van het hoofdbestuur van de Nederlandse Katholieke Bond van Ver voerpersoneel. Het hoofdbestuur vraagt daarin om spoedige terugkeer naar Nederland van de Bredase chauffeur C. Balemans, die sinds 17 augustus na een ongeluk met zijn bus in Rusland wordt gevangenge houden. Nog onlangs kwam er een be richt dat hij naar huis mocht; maar zijn familie wachtte vergeefs. De man moet in Rusland blijven totdat het ongeluk door de rechtbank is behandeld. NEW YORK. De Israëlische mi nister van Buitenlandse Zaken, Eban, heeft vrijdag de algemene vergadering van de Ver. Naties een zeven punten omvattend vredesplan voor het Midden- Oosten voorgelegd, dat onder meer voor ziet in een poreuze grens tussen Jordanië en Israël. Eban stelde tevens voor de verjaardag van de Ver. Naties op 24 oktober te verklaren tot de dag van de wapenstilstanden zodat alle oorlogshandelingen in de wereld op die dag worden stilgelegd. Eban stelde een internationale confe rentie voor over vluchtelingenzaken, om een vijfjarenplan uit te werken ter op lossing van dit vraagstuk. Israël maakte geen aanspraak op exclusief beheer of eenzijdige jurisdictie over de heilige plaatsen van christenen en mohammedanen en is bereid met be trokkenen te spreken over de manier, waarop dit principe in een regeling tot uitdrukking kan komen. Intussen zullen de heilige plaatsen worden beheerd en onderhouden door de christelijke en mo hammedaanse instellingen die dat al sinds 1907 doen. In plaats van bestands lijnen moeten er veilige en erkende gren zen komen zei hy. Tenslotte vroeg hij om internationaal optreden om tot „eman cipatie" van de Joden in de Arabische landen te komen. Israël is ernstig be zorgd over het lot van de Joden in de Sovjet-Unie, aldus Eban. MOORDRECHT In Moordrecht bij Gouda zijn gisternacht de heer C. L. Konstense en zijn 61-jarige vrouw door stroom gedood. Een politieman, die later naar de oorzaak van het on geluk zocht, de heer K. van Wilgen, is gewond in een Gouds ziekenhuis opgenomen. De twee doden werden gisterochtend om half negen door een poelier ontdekt. Hy kreeg op zijn bellen geen gehoor. Toen hij de voordeur opende, zag hij recht voor zich een gat in de vloer met daarin de twee lijken. Hjj waarschuwde de politie. De heer Van Wilgen, die deel uit maakt van de technische recherche, werd bij zijn onderzoek ook door stroom getroffen. Zijn toestand is redelijk. De heer Konstense had zelf een snoer aangelegd voor een schemerlamp en dit met leukoplast aan de onderzijde van een gasleiding bevestigd. Deze lei ding kwam onder stroom te staan. Aangenomen wordt dat de heer Konstense water onder het huis hoorde lopen en naar een lek in de waterleiding wilde zoeken. Via het luik kwam hij onder de vloer. De ruimte was gevuld met water en hij moet de gasleiding hebben geraakt. Zijn hulpkreten alarmeerden zijn vrouw. Haar hulppoging moest zij eveneens met de dood bekopen, BARNEVELD De herenkleding- fabrick Barcon NV zal dit najaar haar produktie beëindigen. Dit is gistermid dag .door de directie van de fabriek aan het personeel meegedeeld. Als re den voor de sluiting wordt gegeven dat de te verwachten ontwikkeling op het technisch en economisch vlak van de onderneming in de toekomst een schaalvergroting zal vergen die niet realiseerbaar is. Het bedrijf wordt voorts met een zeer grote en nog steeds toenemende schaarste op de arbeidsmarkt gecon fronteerd, waarbij het voldoende aan trekken van vrouwelijk en mannelijk personeel onmogelijk is gèbleken, al dus de mededelingen. Voor het personeel, ruim 100 meren deels vrouwelijke medewerkers, bestaat in Barneveld en omgeving goede plaat singsmogelijkheid. Met de vakbeweging is volledige overeenstemming bereikt over een afvloeiingsregeling voor die werknemers die niettemin moeilijkhe den bij herplaatsing zouden ondervin den. Met ingang van begin november zal de herenkledingfabriek NV S. Muller en Co te Groningen de produktie verzorgen van door Bacon verkochte artikelen. t In aanwezigheid van prins Claus, is vrijdagmiddag de Grote of St. Ste- venskerk te Nijmegen na de restauratie heropend. Op de foto zien we de gasten in het fraaie interieur van de kerk; naast de Prins, met ambts keten, burgemeester De Graaf van Nijmegen, aan de andere zijde van de Prins Jhr. G. Krayenhoffpresident-kerkvoogd. BONN De Westduitse regering is vrtfdag door de knieën gegaan voor de druk van de machtige vakbond van open bare werken. zy heeft er in toegestemd nog voor de algemene verkiezingen, die DEN HAAG De Amerikaanse as tronauten Neil A. Armstrong, Edwin Aldrin en Michael Collins, vergezeld van hun echtgenotes zullen op donder dag 9 oktober een bezoek aan Neder land brengen. In de loop van de ochtend komen zij op de luchthaven Schiphol aan, in het paleis op de Dam zal het gezelschap door de koningin en prins Bernhard worden ontvangen. Daarna zullen zij in het RAI-gebouw iets vertellen over hun reiservaringen en landing op de maan. In het begin van de middag ke ren zij naar Schiphol terug waar mi nister-president De Jong de bemanning van de Apollo 11 een lunch zal aanbie den. Het reisprogramma van Armstrong, Aldrin en Collins, dat een groot aantal landen omvat begint op maandag 29 september in Washington en eindigt op woensdag 5 november in Houston. WILKES-BARRE. De ouders van Mary Jo Kopeehne, die bij het ongeluk met de auto van Edward Kennedy op 18 juli het leven verloor, hébben te ken nen gegeven dat zy zich zullen biyven verzetten tegen een lijkschouwing. Hun advocaat zei vrijdagavond, dat de nieuwe verklaringen van rechter Ed mund Dinis, op grond waarvan het ge zicht en de mond van het overleden meisje met bloed besmeurd waren, „in het geheel geen indruk op hen maakten en dat zij zich tegen lijkschouwing ble ven verzetten omdat zij ervan overtuigd waren dat er bij de affaire geen sprake was van een misdaad of een daad van kwade wil". De verklaringen van rech ter Dinls zijn donderdagavond ook reeds tegengesproken door de advocaten van Edward Kennedy. ENKHUIZEN. In Enkhuizen is vry- dagmiddag een slagery met woonhuis geheel door brand verwoest. De vrywillige brandweer, die'snel ter plaatse was, ondervond grote hinder by het bluswerk door de aanwezigheid van een lunapark op de Kaasmarkt, ter ge legenheid van de najaarskermis. De echtgenote van de eigenaar kon zich slechts met de grootste moeite in veiligheid brengen via een slaapkamer raam op de bovenverdieping. PRAAG Het centraal comité van de Tsjecho-Slowaakse communistische party is voor volgende week donderdag bijeengeroepen waarin vermoedeiyk een beslissing zal worden genomen over het lot van ex-partijleider, Alexander Dub- cek en andere hervormers. Onbevestigde berichten willen, dat de vergadering van het centraal comité al meer dan twee weken eerder had moeten worden gehouden, maar moest worden uitgesteld door de meningsver schillen tussen Husak en de extreem linkse presidiumleden. De huidige partij leider, die in april Dubcek opvolgde, neemt ongeveer een middenpositie in tussen de hervormers van de „Praagse lente" van voor de invasie en de aan hangers van de Moskou-lijn, die na de invasie als collaborateurs werde be stempeld, maar sindsdien aanzienlijke macht hebben gekregen. Uit het feit, dat een datum voor de bijeenkomst van het centraal comité is vastgesteld concluderen waarnemers, dat men tot een vorm van compromis is gekomen. Voor het overleg in het presi dium heeft Husak een onderhoud ge had met de Poolse partijleider Gomulka in Moravië en premier Cemik met de Russische partijleider Breznjef en pre mier Kosygin in Moskou. Aangenomen wordt dat zij bij de bondgenoten steun hebben gezocht tegen de linkse extre misten in eigen land, daarbij waarschu wend, dat een golf van onderdrukking en politieke processen de bevolking nog verder tegen het bewind in zou nemen en wel eens een te zware belasting voor de nationale economie zou kunnen vor men. De Slowaakse communistische partij Burgemeester Marijnen opende gisteren de Dames- beurs te Den Haag. Een van de noviteiten was een plastic huis, samengesteld met plastic opbouw elementen. Het ontwerp is van de Brit Geoffrey Horn, het interieur van Wim van Rooyen, die op de foto"nog bezig was en kele veranderingen aan te brengen. heeft aangekondigd dat haar centraal comité op 2 oktober zal vergaderen, vermoedelijk om de besluiten van de overkoepelende partij te ratificeren. ATHENE Weer een lid van het Griekse opperste gerechtshof ls gear resteerd en naar een tweede rechter wordt In het gehele land gezocht, zy zouden betrokken zijn bij een recente ontploffing In Athene. Uit zeer betrouw bare bron wordt vernomen dat rechter George Cosmas door de militaire politie ls gearresteerd. De zegslieden gaven te verstaan dat prof. George Mangakis, die 26 Juli gearresteerd werd in verband met een reeks bomontploffingen in Athene In juni, een voor Cosmas belas tende verklaring zou hebben afgelegd. De andere rechter zou George Kouvo- lakis zjjn die zich in het buitenland zou bevinden. Hij zou springstoffen in Grie kenland gesmokkeld hebben. De zegs lieden zeiden dat de politie vandaag het huis van Kouvolakis doorzocht heeft maar het is niet bekend of springstof fen zijn gevonden. Dit voorjaar hebben zich een 20-tal ontploffingen in Athene voorgedaan in een poging om buitenlandse toeristen af te schrikken Griekenland te bezoeken. PURMEREND De 28-Jarige M. Voskuil uit Hattem is gistermiddag in Purmerend op een bouwwerk veronge lukt. Doordat een kabel van een bouwlift brak, maakte hij een val van de ne gende verdieping. Zijn metgezel, J. Schippers uit Zwolle, is levensgevaar lijk gewond in het ziekenhuis opgeno men. NES In Nes op Ameland heeft vry- dag een automobilist, die door de zon werd verblind, een kinderwagen aan gereden. De baby, die in de kinderwa gen lag, was op slag dood. UITHUIZERMEEDEN Vrijdagmor gen is in Oudeschip het ruim driejarig zoontje van de familie J. K. van den Berg verongelukt. Toen het plotseling de weg overstak, kwam het terecht on der het wiel van een kipper, voortbe wogen door de tractor van een land bouwbedrijf. AMSTERDAM De 9-jarige Jacob Fillius uit Amsterdam is vrijdagmiddag op een zebrapad hij de kruising Pres. Kennedylaan/Rijnstraat overreden door een auto. Volgens de bestuurder van de auto was het jongetje plotseling hard lopend het zebrapad overgestoken. En kele getuigen verklaarden, dat de wa gen met te hoge snelheid had gereden. op 28 september worden gehouden, on derhandelingen aan te knopen over nieu we loonschalen voor de 1,2 miljoen leden van de bond. De regeringswoordvoerder, Ahlers, gaf vrydag de vakbond de verzekering, dat dit zal gebeuren. Intussen was door waarschuwingsstakingen van buschauf feurs, tramconducteurs en vuilnislieden tydelijk een chaos ontstaan in verschei dene steden. Woesndag had de Westduitse minister van Binnenlandse Zaken, Ernst Benda, de eis voor onderhandelingen afgewezen. „Er was geen tijd meer voor", zei hij toen. Voor komende dinsdag is een speciale kabinetsvergadering belegd, om de eco nomische toestand in het algemeen en de looneisen van de openbare diensten te bespreken. Aan de Howaldtswerke in Kiel, waar sinds vorige week wordt gestaakt, schijnt de toestand opgehelderd te zijn door overeenstemming tussen directie en arbeiders. De voorstellen van de di rectie zijn met grote meerderheid door de vakbondsvertegenwoordigers aange nomen. De directie meent dat maandag het werk zal worden hervat. In Frankrijk zijn vrijdag de luchtver keersleiders een .stiptheidsactie begonnen om aan eisen voor hogere salarissen en betere arbeidsvoorwaarden kracht bij te zetten. Door hun toedoen konden de vliegtuigen niet binnen de tien minuten na elkaar landen of opstijgen, terwijl normaal een tussenruimte van drie minu ten in acht wordt genomen. Internatio nale vluchten kregen vertragingen tot anderhalf uur. De vakbonden en de leiding van het openbaar vervoer in Parijs hebben vrij dagavond overeenstemming bereikt over betere arbeidsvoorwaarden voor de werknemers. Vakbondleiders voorzien dan ook dat heden een einde zal komen aan de reeks wilde stakingen die de Pa- rijse Metro en de autobusdiensten de laatste vier dagen grotendeels hebben stilgelegd. In Turijn hebben posters stenen ge gooid naar de politie en personeel en stakingsbrekers. Volgens Fiat is gisteren een kwart van het personeel op het werk gekomen, hetgeen iets meer was dan tijdens de yorige staking op 11 sept. OTTAWA De Canadese regering zal overgaan tot inkrimping van de troe pen in Europa. Tot januari 1972 zal de Canadese luchtmachtdivisie in Europa betrokken blijven by de verdediging met kernwapens. Ofschoon, zoals blijkt uit de te Brus sel uitgegeven verklaring, aanleiding bestaat tot voldoening over het feit dat het thans voorliggende Canadese aan bod meer bevredigend is dan het oor spronkelijke voorstel, blijft de Neder landse regering de Canadase reducties betreuren, aangezien met het oog op de huidige krachtsverhouding een een zijdige vermindering in de NAVO- strijdkrachten in Europa zeer onwen selijk moet worden geacht, zo deelt het ministerie van Defensie in Den Haag mee. De concrete uitwerking van de door Canada aangekondigde reducties en het tijdschema voor de uitvoering daarvan, zullen in de NAVO nog ver der worden besproken. De NAVO-op- perbevelhebbers bestuderen in overleg met de militaire autoriteiten van de lid staten, waaronder ook Nederland, de wijze waarop het effect van de reductie zou kunnen worden opgevangen. ADVERTENTIE VEENENDAAL 2 kantoren 6 standplaatsen Rijdend Bijkantoor (Van onze weerkundige medewerker) Vraag: „Hoe wordt het weekend- weer?" Antwoord: „Er zal veel zonneschijn zijn, regenbuien blijven uit en de wind, is matig tot zwak". Het enige wat beter zou kunnen is de temperatuur. Doordat er de laat ste dagen koude Noordeuropese lucht is binnengestroomd komt het 's nachts vooral op de hogere gron den tot wat lichte nachtvorst. Overdag loopt het kwik in Gelder land tot 16 a 17 graden C. op. Het droge \veer wordt gebracht door hogedrukgebieden van de Azoren tot Noorwegen. Begin volgende week zal een sto ring uit het IJslandse meer bewol king veroorzaken. De nachten wor den dan minder koud. a

De Vallei | 1969 | | pagina 1