Zaak aangehouden voor getuigenverhoor Oe Thant somber over M. Oosten in jaarverslag WERELDHANDELSCONFERENTIE I DREIGT TOTAAL TE MISLUKKEN I um Min. Roolvink positief over spaarloon en winstdeling Roofoverval zelf in scène gezet West-Irian heeft recht op royale hulp van Nederland Eis tegen vriendin vier jaar Sloan's Liniment „DOE-HET-ZELF-TOESTEL" MAG NIET MEER HET LUCHTRUIM IN gashaarden die u moet zien Tsjechische ambassadeur J. Posposil teruggeroepen Werk lag stil bij Kromhout en Werkspoor „Tipgever" na zeven maanden voorarrest op vrije voeten Boterproef" bij leger geslaagd Vallende balken doden man NEDERLANDSE MANNEN STERVEN STEEDS EERDER Arbeidsmarkt HERKEND GELD ZOEKEN IETS VERTELD REQUISITOIR Voor onmiddellijke verlichting f De pijnverdrijver met onmiddellijke werking. NIET GEWILD RAAD VAN KERKEN IN VERWARRING Vietnam Rassenkwestie WANTROUWEN (bij uw dealer) Teruggang Levensgewoonten ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1969 RONALD S. ONTKENT MOORD OP REYER ROYÉ DEN HAAG In Den Haag is giste ren bekend geworden, dat de ambassa deur van Tsjecho-Slowakije in Neder land, de heer Josef Pospisil, naar z(jn land is teruggeroepen. Het is te verwachten, dat de heer Pospisil ons land binnen zeer korte ter mijn zal verlaten. De heer Pospisil is sedert oktober 1967 in Nederland geac crediteerd. UTRECHT Bij Kromhout in Am sterdam en bij Werkspoor in Utrecht is het werk gisteren enige tijd stilge legd omdat de personeelsleden wilden praten over de moeilijkheden die ten aanzien van de toepassing van de af- vloeiings- en ontslagregelingen zijn gerezen. Bij Kromhout is de hele ochtend niet gewerkt door de 400 personeelsleden, bij Werkspoor-Utrecht vergaderen zes tien- a zeventienhonderd werknemers gistermiddag na de lunchpauze een half uur in de kantine, waar ze over de iltuatie werden voorgelicht door verte genwoordigers van de ondernemings raad. De directie was ook voor deze bijeenkomst uitgenodigd, maar ze deel de mede, er geen prijs op te stellen bii de vergadering aanwezig te zijn. Bron van de moeilijkheden was de toepassing van de ontslag- en afvloei ingsregeling. Van de vierhonderd werk nemers bij Kromhout zullen er na de sluiting van het bedrijf maar enkele tientallen binnen het VFM-concern kun nen worden herplaatst. Bij Werkspoor- Utrecht, waar de afdeling staalcon structies dichtgaat, ligt de situatie iets gunstiger: ongeveer 180 van de 270 werknemers die direct of indirect bij deze afdeling betrokken zijn, kunnen bij Werkspoor of elders in het concern een andere functie krijgen. DEN HAAG Invoering van het spaarloon is, naar de mening van mi nister B. Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid, „een bijdrage om te komen tot een groter spreiding van inkomens en vermogens". De mi nister zegt dit in de toelichting op de begroting van zijn departement voor het volgend jaar. Realisering van het spaarloon is z.i. uiteraard een zaak van overleg in het bedrijfsleven. Voor de overheid ziet de minister4 drie middelen ter stimulering van het spaarloon, te weten de overreding, het wegnemen van wettelijke belemmerin gen en de faciliering van det spaar loon. Minister Roolvink deelt mee, dat deze faciliëring en andere vormen van geblokkerd loon al een onderwerp van studie vormen in een interdepartemen tale werkgroep. Deze heeft opdracht op redelijk korte termijn tot een ad vies te komen. Bij deze faciliëring spe len twee aspecten een rol, te weten enerzijds de vrijstelling van belastin gen en anderzijds de vrijstelling van ■ociale premies. Minister Roolvink heeft het plan, zo blijkt uit de toelich ting, over eventuele vrijstelling van spaarloon en dergelijke van sociale premies advies te vragen aan de daar voor in aanmerking komende instan ties. Uit de toelichting blijkt voorts de zeer positieve opstelling Van minister Roolvink tegenover de gedachte van de (eigenlijke) winstdel in gsregelingen. Hoewel deze in aantal toenemen, ver dient een verdere uitbreiding wat be treft aantal en materiële inhoud naar zijn mening „in hoge mate" aanbeve ling. Hoewel de gunstige conjuncturele ont wikkeling zich dit jaar heeft voortgezet betekent dit niet dat de arbeidsmarkt geen problemen meer kent. Er zijn belangrijke verschillen blij ven» bestaan tussen de kwaliteit van de vraag en het aanbod. Van een structu reel evenwicht op de arbeidsmarkt is thans nog in onvoldoende mate sprake. Het voeren van een actief arbeids marktbeleid blijft, zo luidt de conclu sie van minister Roolvink, dan ook on verminderd fioodzakelijk. AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank is gisteren begonnen met de behandeling van de zaak die bekend staat als de roofmoord in de Eerste Jan Steenstraat in ..De Pijp" in Amsterdam. Daar werd op 21 oktober van het vorig jaar de 78-jarige melkhandelaar-kruidenier Rever Royé met een spijkertrekker in de achterkamer van zijn winkeltje doodgeslagen. De buit was een portemonnee met 50 gulden. De hoofdverdachte, de 33-jarige in Indonesië geboren scheepswerktuigkun- dige. Ronald M. O. S., die aanvankelijk voor de politie en de rechter-com- m is sa ris had bekend, heeft zijn verklaringen echter ingetrokken en zei ter zitting dat deze onjuist waren en ontkende alles. Hij had een paar getuigen doen oproepen die echter niet waren verschenen. Daarom hield de recht bank de zaak aan voor het doen horen van deze getuigen door de rechter commissaris. De officier van justitie, mr. J. J. Abspoel, eiste tegen de vriendin van S., de 27-jarige prostituee Erica U. voor het mcdeplegen van diefstal met geweldpleging, de dood van Ro yé tot gevolg hebbende, vier jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De vrouw verklaarde dat zij er bij was geweest toen haar vriend de melkhandelaar had neergeslagen met de bedoeling hem te beroven. S. had van de 40-jarige nachtclub portier Willem M., de tip gekregen dat Royé in een kluis wel een ton had liggen. Haar raadsman, mr. M. G. Rood, achtte alleen medeplichtig heid aan diefstal met geweldpleging bewezen en vroeg een daaraan aan gepaste straf op te leggen. De president van de rechtbank mr. J. A. Bletz, zei naar aanleiding van de ontkenning van Ronald dat het proces-verbaal in deze zaak duizend bladzijden omvat en S. een verkla ring heeft afgelegd die tien bladzij den beslaat. Er zal wel wat voor no dig zijn om de uitvoerige verbalen, gestaafd door getuigenverklaringen, te ontzenuwen, aldus mr. Bletz. S. antwoordde dat hij zal trachten bewijzen tegen de beschuldiging aan te voeren. De nachtportier heeft ook niets met de zaak te maken volgens S. „Ik weet niet of Erica ermee te ma ken heeft". De president wees hem erop dat de vrouw al zeven maanden in voor arrest zit en zei dat hij er rekening mee moet houden dat het minstens drie maanden duurt eer zijn getuigen door de rechter-commissaris zullen zijn gehoord. Erica, gekleed in een zwart broek- pak en dito laarzen, was door ver schillende getuigen, die op de mor gen van de 21ste oktober een neger met een blonde vrouw hadden gezien, positief herkend. De verdachte gaf toe dat zij de be wuste morgen met haar vriend, die zij Rob noemt, was meegegaan naar de Eerste Jan Steenstraat. „Ik moest mee van hem. Ik was helemaal dron ken". Zij wist wat Rob van plan was te gaan doen. Twee keer was zij met hem naar het winkeltje geweest om zoals de president zei, „hem af te leggen". Een keer waren er twee repen gekocht. De andere keer hadden zij in een chinees eethuisje aan de overkant ge geten en Rob had toen naar het win keltje van Royé zitten kijken. Op 21 oktober waren zij eerst naar het koffiehuis in de directe omgeving van de Eerste Jan Steenstraat ge gaan. Erica zei dat zij Rob hierheen had geloodst. Vandaar waren zij naar het winkeltje van de melkhandelaar gewandeld maar toen had de vrouw niet verder mee willen gaan. S. had haar toen echter gedwongen toch mee te gaan. Thuis had hij de spij kertrekker in een tas gestopt en la ter had zij deze moeten schoonma ken. Het wapen was later door de politie in haar woning gevonden. Na beraad schorste de rechtbank de voorlopige hechtenis van de 40- jarige nachtportier W. M. Besloten werd zijn zaak voor onbepaalde tijd aan te houden. M. had al zeven maan den in voorarrest doorgebracht. ZWOLLE De „roofoverval", die vrijdag 22 augustus werd gepleegd op het Zwolse filiaal van de NV Suctor. een cash- and carrybedrijf in radio's, tv 's en elektrische apparaten, blijkt te zijn geënsceneerd door een personeels lid, de 23-jarige radiomonteur H. K. te Zwolle. Toen het personeel tussen half zeven en zeven uur die dag voor het begin van de koopavohd naar huis was om te eten, was K. in de zaak achter geble ven. Hij nam f 3850,- weg en verborg het geld in zijn auto. Daarna ging hij naar de zaak terug en verwondde zich zelf licht met een mesje. Toen de poli tie verscheen, verklaarde hij dat een man een greep in de kas had gedaan en er met het geld vandoor was ge gaan. Erica zei nog dat ze geprobeerd had Rob, die vol was van de tip wel ke hij had gekregen, zijn plan uit zijn hoofd te praten. In het koffie huis had haar vriend gezegd: „Nu moet het gebeuren". Z(j had in het winkeltje steeds gevraagd om naar huis te gaan. „Ik heb alles onder dwang van Rob gedaan. Ik heb beslist geen moord gepleegd". Daarop zei de president: „Dat is u ook niet ten laste gelegd". U had tien keer kunnen weglopen. Erica antwoordde daarop: „Dan had hij mij neergeschoten". Haar vriend had in het winkeltje een paar dingen gekocht en met groot geld betaald. De winkelier ging daar mee naar achteren om het te wisse len. Rob had gezegd dat hij de melk handelaar bewusteloos zou slaan. Toen Royé naar achteren ging had S. de man met de spijkertrekker op zijn hoofd geslagen. Royé was op de grond gevallen. Erica had de winkel deur op de knip moeten doen en de gordijnen tussen winkel en achterka mer moeten sluiten. S. had haar daarna opgedragen mee te helpen zoeken naar het geld. Er was achter schilderijen gezocht maar het gat waar het geld zou moe ten zijn bleek leeg. Erica Vertelde dat Royé nog leef de. Zij had de spijkertrekker gepakt maar Rob had deze uit haar handen gegrist en Royé nog een paar klap pen gegeven. In de kleding van de winkelier was de beurs met geld ge vonden. De politie had in een asbak je in de achterkamer de uitgedoofde sigaret gevonden die Erica had ge rookt. Op de winkeldeur waren haar vingerafdrukken aangetroffen. In het psychiatrisch-psychologisch rapport werd over de vrouw o.m. ge zegd dat zij een geringe intellectuele capaciteit en seksuele problemen heeft, hoogst egocentrisch is en ver minderd toerekenbaar. De beide art sen zien weinig mogelijkheden voor de toekomst maar zij achten een ter beschikkingstelling van de regering niet nodig. Portier Willem M., die aan Ronald S. zou hebben verteld dat cr zich in een winkel in de Eerste Jan Steen straat een kluis met veel geld bevond, had in eerste instantie alles ontkend, zei de president, toen hij de verkla ringen voorlas. Later had hij toege geven wel eens met S. te hebben ge sproken. Willem M. wilde ter zitting wel verklaren dat hij S. wel het een en ander had verteld in de garderobe van het casino, doch dat hij hem geen voorstel had gedaan om de win kelier neer te slaan: „Ik wist het huis nummer niet eens", zei hij, dat is hij waarschijnlijk gaan uitzoeken". De president merkte op dat S. had verklaard aan M. tien procent van de eventuele buit te zullen geven. Hetgeen door de verdachte werd be streden. „U had een paar maal ge zien dat S. agressief kon worden en tegen zo iemand vertelt u over een winkelier die 100.000 gulden in huis zou hebben". De raadsman, mr. Jeljer de Jong, zei wel eens een juiste verklaring hieromtrent van S. te willen horen. De president antwoordde hierop dat deze verklaring misschien wel nooit zou komen. Niettemin deed hij een voorstel de zaak tegen de portier voor onbepaalde tijd aan te houden tot na de behandeling van de zaak tegen S. De verdediger die hiermee akkoord kon gaan, vroeg hierop schorsing van de voorlopige hechtenis. Na beraad voldeed de rechtbank aan dit verzoek. De officier van justitie begon zijn requisitoir met de opmerking dat men in het strafrecht en het straf proces zich eeuwenlang geconcen treerd heeft op het feit in juridische zin en pas in een betrekkelijke korte ADVERTENTIE Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. tijd ook op de persoon van de da der. Het is goed dat men rekening houdt met de dader als mens en persoon lijkheid mits men maar niet vergeet dat een misdrijf in de overgrote meerderheid der gevallen niet alleen betekent dat er ergens een abstrac te rechtsregel is overschreden maar dat er ook iemand is die van dit mis drijf het slachtoffer is geworden. Daaraan wordt volgens mr. Abspoel vaak weinig aandacht besteed. Maar toch is dit slachtoffer vaak en zeker in deze zaak waar het een levensde lict betreft de centrale figuur. Royé was een weerloze oude man die zelf geen enkele medeschuld draagt aan het lot dat hem heeft getroffen. Er was ook niets in zijn leven dat hem voorbestemde om op een derge lijke barbaarse wijze te moeten ein digen. Door de slagen op zijn hoofd was zijn schedel als het ware ge kliefd en werden zijn hersenen ver brijzeld, aldus de officier. Erica heeft volgens hem wel ge weten dat S. Royé met enige tikken buiten westen zou slaan maar niet vermoed dat dit op doodslag zou uit draaien. Zij wist ook niet dat S. met de spijkertrekker zou slaan. Aange nomen mag worden dat zij Royé's dood op het ogenblik van de geweld daad zelf niet heeft gewild. De vrouw stond ongetwijfeld onder invloed van S. en is intellectueel ook diens mindere. Er is volgens mr. Abspoel gerech tigde twijfel of S. die ochtend zijn plan volvoerd zou hebben als Erica toen geweigerd had verder mee te gaan. De functie van de straf kan hier zelfs ten dele in de generale pre ventie worden gezocht als een waar schuwing aan vrouwen iin haar be roep zich niet te zeer te laten verwik kelen in de duistere zaken van hun beschermers. Gezien het beroep van verdachte bestaat er naar het oor deel van mr. Abspoel een niet te on derschatten risico dat zij zich in haar verdere leven opnieuw zal associëren met figuren die tot daden als die van S. geneigd en bereid zijn. Mr. Abspoel uitte in zijn requisitoir ook bewondering voor het werk dat de politie in deze zaak had verricht. De rechtbank doet op 3 oktober uit spraak. DEN HAAG De Raad van Ker ken in Nederland heeft, in overleg met de Nederlandse Zendingsraad en de Ne derlandse Missieraad, de Nederlandse ministerraad gevraagd positief te wil len antwoorden op het Indonesisch ver zoek tot steun aan de opbouw van West- Irian. De Raad van Kerken dringt er bij de regering op aan dat de sociaal-econo mische belangen van de inwoners van West-Irian de aard van de Nederland se bijdrage zullen bepalen. Na alles wat er in het verleden gebeurd is, heb ben de Iranezen recht op Nederlands belangeloze royale langdurige bijdra ge aan de opbouw van een moderne sa menleving in hun gebied, aldus de Raad van Kerken. In de brief wordt er aan herinnerd, Öat zowel verschillende protestantse kerken in Nederland als de Neder landse kerkprovincie van de rooms- katholieke kerk reeds gedurende een lange reeks van jaren betrokken zijn bij het werk van de uit het protestant se zendingswerk en uit de rooms-ka- tholieke missiewerk voortgekomen ker ken in West-Irian. Op grond van de in een samenwerking van meer dan een eeuw verworven kennis en vanuit deze verbondenheid en bereidheid tot voort gezette hulp aan de kerken en aan heel de samenleving in West-Irian, heeft de Raad van Kerken zich nu in overleg met zending en missie tot de Nederland se ministerraad gewend. DEN HAAG De aangekondigde proef met het gebruik van roomboter bij enkele onderdelen van de krijgs macht kan als geslaagd worden be schouwd. Minister Lardinois (land bouw en visserij) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld. Met in gang van 1 oktober zal worden overge gaan tot afname van boter uit de in- terventievoorraden. Voor oefeningen te velde zal evenwel margarine het „aan gewezen" produkt moeten blijven, zo blijkt nog uit het antwoord van de mi nister op hem hierover gestelde vra gen. NEW YORK Secretaris-generaal Thant van de VN heeft in zijn jaarverslag een beroep op de VS en de Sovjet-Unie gedaan, de verdere ontwikkeling van nieuwe strategische wapens uit te stellen en ervoor gewaarschuwd, dat in het Midden-Oosten het gevaar dreigt van „een nieuw, donker tijdperk van geweld". Thant, die in dit verslag een nogal sombere visie op de toekomst ontvouwt merkt op dat de internationale toe stand in het afgelopen jaar slechter is geworden. Hij wil dat de Amerikanen en Russen een moratorium afkondigen op de ontwikkeling van nieuwe strate gische wapens en dat zij direct over leg gaan plegen om de kernwapenar senalen in te krimpen. De enige manier om uit de impasse in het Middën-Oosten te komen, aldus de secretaris-generaal van de VN, is een schikking over de toekomstige gren zen tussen Israël en Arabische landen. Wordt er op korte terrpijn geen voor uitgang geboekt in de richting van een of andere regeling, dan staat dit ge bied een nieuwe tijd van geweld te wachten. Geen van beide partijen kan ZESTIENHOVEN Het ,,zelfbouwvliegtuig" van de gebroeders Dijkman uit Beverwijk verliet gisteren de luchtha ven Rotterdam, waar het zaterdag na een vlucht vanaf het strand in IJmuiden arriveerde. De knutselende broers mogen er van de Rijksluchtvaartdienst niet meer mee vliegen. (mnmmumtHHimwnmnwm GENÈVE De raad van de wereld handelsconferentie van de Verenigde Naties (UNCTAD), die sinds 26 augus tus in Genève vergadert, is in een im passe geraakt. Sedert drie dagen heb ben geen vergaderingen plaatsgevon den en de wanhopige pogingen die men thans in het werk stelt om tot overleg of vrzoening te komen hebben in we zen tot doel de totale mislukking van de negende wereldhandelsconferentie, gewijd aan het tweede ontwikkelings tienjarenplan van de Verenigde Naties, te voorkomen. Dit is des te erger omdat de verlam ming van de Unctad niet voortspruit uit de normale meningsverschillen tus sen de ontwikkelde landen en de ont wikkelingslanden, maar uit een funda mentele onenigheid, zowel wat betreft de beginselen als de tactiek, binnen de groep van 77 (ontwikkelingslanden). Door de onderlinge verdeeldheid dreigt de eenheid van de derde wereld te worden versnipperd. De latijnsamerikaanse landen hebben onder leiding van ambassadeur Santa Cruz van Chili, president van de groep van 77, een harde, uiterst onvermurw bare houding aangenomen. De belang rijkste reden waarom Brazilië, Colum bia. Chili, Costarica, Guatemala, Jamai ca, Mexico, Peru en Venezuela deze houding hebben aangenomen is de vaste wil geen enkele concessie te doen voordat in oktober de onderhandelin gen tussen de landen van latijns Ame rika en de regering van de Verenigde Staten zijn begonnen. De latijnsameri kaanse landen houden zich aan de overeenkomst van Vina del Mar (Chili) en willen zelfs niet langs indirecte weg voorstellen doen voordat de onderhan delingen met de VS in oktober zijn be gonnen. Als gevolg van hun binnenlandse si tuatie in een groot aantal landen van latijns Amerika verhinderen de econo mische geschilpunten tussen deze lan den en de Verenigde Staten iedere mo gelijke vooruitgang binnen de Unctad, evenals in andere economische organen van de VN. Deze houding heeft de groep van 77 (ontwikkelingslanden) volledig in verwarring gebracht. De latijnsamerikaanse landen heb ben begin deze week bij deze groep een voorstel ingediend voor het tweede ontwikkelingstienjarenplan. Dit pro gramma was vrijwel identiek aan dat van de overeenkomst van Algiers, alleen de eisen die- aan de rijke landen wer den gesteld waren zwaarder. Dit maxi mumprogramma geeft de ontwikkelde landen een uitzonderlijk korte periode om aan hun verplichtingen in het kader van het tienjarenplan te vol doen: alle landen van de OESO zouden eind 1970 ontwikkelingshulp moeten verlenen ter groqtte van 1 pet. van het bruto nationaal produkt. De overige luwmnmmmmummumMW eisen zijn eveneens zeer zwaar. Nu de groep van 77 het door de latijnsameri kaanse landen voorgestelde programma niet heeft aanvaard, hebben de latijn- se landen het voorstel vandaag op eigen initiatief openbaar gemaakt. Op deze wijze hebben zij aangetoond dat de splitsing binnen de groep van 77 een feit is. immers op de lange duur verwachten als overwinnaar uit de strijd te voor schijn te komen. Wat Vietnam betreft, zijn er volgens Thant tekenen die op een verbetering van de situatie wijzen. Al heeft het overleg in Parijs tot dusver geen be slissend resultaat opgeleverd, het feit alleen al dat er overleg wordt gepleegd is een zeer belangrijke stap in de goe de richting. Op het gebied van de ontwapening zijn er tot dusver weinig vorderingen geboekt. Er bestaat een angstaanja gend vooruitzicht op een nieuwe wed loop op kernwapengebied, vooral op het terrein van de raketafweersystemen en de raketten met meer kernkoppen. Thant dringt er in zijn verslag bij de algemene vergadering der VN op aan op de huidige zitting in te gaan op de kwestie van de chemisch* en bacteriologische wapens. Pessimistisch gestemd is Thant wat het vraagstuk van het kolonialisme en da rassenkwestie betreft. Kennelijk doe lend op Zuid-Afrika. Rhodesië en Por tugal, zegt hij dat bij da leidende fi guren in de zuidelijke delen van Afri ka nergens de politieke wil tot uiting komt om deze problemen op te lossen. Portugal en Zuid-Afrika zijn er in de eerste plaats voor verantwoordelijk dat de sancties tegen Rhodesië tot dusver niets hebben uitgehaald. Voor de vol kerenorganisatie bezit de nieuwe grond wet van Rhodesië geen enkele geldig heid. Engeland blijft verantwoordelijk voor deze voormalige Britse kolonie. Thant doet een beroep op de landen- leden van de VN na te gaan wat er gezamenlijk kan worden gedaan om een einde te maken aan de apartheids politiek van Zuid-Afrika. De financiële positie van de volkeren organisatie is nog steeds hachelijk. Op het eind van dit jaar, aldus Thant, zal het tekort weer zo groot zijn gewor den dat men van een kritieke toestand zal moeten spreken. DRACHTEN Bij werkzaamheden in een constructiebedrijf In Drachten is vrijdag de 17-jarige B. Schilstra uit die plaats ernstig gewond geraakt door twee ijzeren balken van 200 kilogram elk die uit een kraan naar beneden vielen. Hij werd naar het academisch ziekenhuis in Groningen gebracht waar hij in de loop van de middag is overle den. DEN HAAG Ons land telde op 1 januari 12.798.346 inwoners een stij ging ten aanzien van 1968 met 137.251 inwoners. De bevolkingsdichtheid per vierkante meter beweegt zich van 170 in het noorden naar 600 1.000 in het westen van het land. Dit blijkt uit de memorie van toelichting op de begro ting 1970 van het departement van soc. zaken en volksgezondheid. Het aantal mensen boven de vijftig jaar neemt sedert 1950 constant toe. De leeftijdsgroep boven de 65 vormt bijna tien procent van de bevolking. Minder dan 30 procent van het inwoner tal is jonger dan vijftien jaar. Vrouwen in de leeftijdsgroep 20-39 jaar vormden in de jaren 1965/1967 26,1 procent van het totaal aantal vrouwen. Vergeleken met de jaren 1950/1952 is dit een terug gang met 3,1 procent. Vooral de absolute en relatieve stij ging van het aantal inwoners boven de 65 jaar vormt een factor, die bijzonde re aandacht verdient, aldus de toelich ting. Sedert geruime tijd staan de Afri kaanse landen binnen de groep van 77 over het algemeen erg wantrouwend tegenover elk plan dat werd voorge steld door de latijnsamerikaanse lan den. Twee Afrikaanse landen, Nigeria en Oeganda, traden hierbij zeer sterk op de voorgrond. De president van de raad van de Unctad, de Ghanees Asate, de ambassadeur van India.in Brussel, Swa- minathan en de vertegenwoordiger van Madagascar, ambassadeur Razasindrag hebben naar wegen gezocht om een compromis te bereiken. Deze pogingen zijn gisteren mislukt nu de latijnsame rikaanse landen hun voorstel openbaar hebben gemaakt. ADVERTENTIE Een ander opvallend verschijnsel blijft de voortdurende teruggang van de levensverwachting. Uit de toelichting blijkt, dat tot 1960 een verhoogde sterf te vanaf 55 jaar is geconstateerd voor mannen. Momenteel valt waar te ne men dat de sterfte bij mannen reeds vanaf de 35-jarige leeftijd toeneemt. De toeneming met elf procent voor de leeftijdsgroep 60-69 jaar sjfreekt het meest. Opvallende bijdragen tot de sterfte bij volwassen mannen zijn de hart- en vaataandoeningen, de zogenoemde kwaadaardige nieuwvormingen (long kanker) en de a-specifieke aandoenin gen van de luchtwegen. De toeneming van de sterfte in de leeftijdsgroep 5-14 jaar als gevolg van ongelukken ver dient eveneens de aandacht. De karakteristieken In het sterftepa- troon laten nog geen definitieve con clusies betreffende de oorzaken toe. Vast staat dat ongunstige levensgewoon ten de gezondheidstoestand negatief be ïnvloeden. In de toelichting wordt gesteld, dal. het roken van sigaretten beheersing behoeft. Gebrek aan lichaamsbeweging dient zoveel mogelijk te worden voor komen. Niet aangepaste voedingsge woonten, in wanverhouding met de hoe veelheid lichaamsbeweging of niet vol doende evenwichtig samengesteld, moe ten worden veranderd.

De Vallei | 1969 | | pagina 5