Maria Gommers, Anneloes Bosman en llja Keizer Weekend-sport op radio en t.v. Wilma van den Berg bereikte op 200 meter ereschavot niet Zondagmotorraces Asten Den Hertog jaagt Zoetemelk op tot uiterste kracht WOUTERS VAN DEN OUDENWEYER MIKT OP SPELEN IN MÜNCHEN Vuurwerk in laatste vlakke rit Protest van Caserta afgewezen Oostduitsers leiden in motorzesdaagse Bulgaarse bondscoach vrij van zorgen 1 x 13 goed in toto Lossen In de gaten Hoogtepunten Drie Niet ongestraft Uit de toon Voorgangers Supervorm Trainings!!??? Subsidies Tempoverlaging Attent Voorsprong SPORT IN 'T KORT ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1969 Drie Nederlandse dames in finale 1500 meter ATHENE Het handjevol toeschouwers, dat vrijdagmorgen de tribunes in het opnieuw door de zon beschenen Karaiskis-stadion „bevolkte", is getuige geweest van een compleet Nederlands succes. Maria Gommers. Anneloes Bos man en llja Keizer plaatsten zich nl. voor de finale van de 1500 meter. Dat Maria Gommers, de oud-wereldrecordhoudster op dit nummer, zich zonder moeite zou plaatsen was wel verwacht. Maar dat de kleine Anneloes Bosman zo speels de finale binnenwipte was toch een verrassing. De 22-jarige Nijmeegse liep een op vallend sterke race. In de tweede se rie, die op papier veruit de zwaarste leek, ging Anneloes Bosman onver vaard achter Maria Gommers aan, die traditiegetrouw onmiddellijk in hoog tempo begon. Schijnbaar moeite loos volgde Anneloes Bosman haar landgenote. Tot op 800 meter konden de andere loopsters het Nederlandse duo, dat de eerste twee ronden afleg de in 2 minuten en 19.3 sec. bijhouden. Daarna dunde de kopgroep van zes loopsters langzaam uit. Alleen de Russin Alla Kolesnikova bleef wat langer bij, maar bij het in gaan van de laatste ronde moest zij toch lossen. Volkomen ontspannen liep het Nederlandse tweetal daarna door. Maria Gommers won in 4.17.9, Anne loes Bosman finishte op nauwelijks een meter als tweede in 4.18.1. De Nij meegse verbeterde haar persoonlijke record, dat op 4.22.7 stond, aanmerke lijk. Tragisch verliep de wedstrijd voor de Oostduitse Waltraud Pohland, die onmiddellijk na de start ten val kwam, languit op het tartan smakte en huilend bleef liggen. llja Keizer bleek de schokkende er varing van een dag tevoren, toen zij in de finale van de 800 meter roemloos ten onder ging, goed verwerkt te heb ben. De Nieuwvennepse liep in de eer ste serie alleen maar op plaatsing voor de eindstrijd. Zij hield haar concur- ROME Na een 24 uur durend j beraad heeft de Italiaanse voet- I balbond vrijdag in Rome beslo- ten de terugzetting van tweede- divisieclub Caserta naar een lage- re afdeling te handhaven. Het be- j sluit van de bond, genomen omdat Caserta door omkoping een be- 5 slissing swedstrijd gewonnen had, ontketende twee weken geleden in de Zuiditaliaans e stad hevige on lusten. De politiedie bij afwij zing var^ Casertagnse protest nieuwe 'ongeregeldheden vreesde, had uitgebreide voorzorgsmaatre gelen getroffen. De bevolking hield zich echter na de voor haar teleurstellende uitslag van het overleg, rustig, temeer daar in middels wel is komen vast te staan, dat de beschuldiging niet ten onrechte is geuit. De woede van de supporters geldt nu dan ook meer het bestuur van Caser- ta, dat hen in de waan heeft ge- bracht voor een goede zaak te strijden. De talloze puinhopen en zwartgeblakerde gebouwen in de stad zijn in dit licht bezien wel een erg hoge prijs voor een korte 1 periode vanzoals nu blijkt, on- gerechtvaardigde Zuiditaliaans e emotionaliteit. GARMISCH PARTENKIRCHEN Iri de internatinole motorzesdaagse, die in Garmisch Partenkirchen wordt ge houden, is vrijdag de eerste regen ge vallen. Op deze weersgesteldheid hadden veel motorrijders gehoopt om zich onder deze moeilijker omstandigheden te kunnen onderscheiden. De organisatoren besloten echter het B-schema te laten gelden, waardoor de top van de ranglijst in de strijd om de trofee geen wijzigingen onderging. Zowel Oost-Duitsland als Tsjecho-Slowakije heeft geen strafpunten. Slechts door een betere waardering voor de bijzon dere verrichtingen nemen de Oostduit sers de eerste positie in. Twee teams van West-Duitsland be zetten de eerste en tweede plaats in de strijd om de zilveren vaas. In deze categorie hebben zes teams (de A- en B-teams van West-Duitsland, Tsjecho- Slowakije en Italië) geen strafpunten. De Westduitse ploegen behaalden echter het hoogste aantal voordeelpunten. renten uitstekend in de gaten en ging op het moment dat Paola Pigni het tempo verhoogde, onmiddellijk mee. Ondanks een tussensprint van de Ita liaanse wereldrecordhoudster bleef de groep bijeen, maar kort voor de laat ste bocht verbrokkelde het elf loop sters tellende veld. Er vormde zich een groepje van zes atleten die zeker waren van plaatsing. Pigni won ln 4.17.2 voor de Engelse Rita Ridley, die een tijd lang het tempowerk had gedaan. Achter de Britse kwamen vier loopsters vrijwel gelijk over de streep, van wie llja Keizer vijfde werd in 4 minuten en 18.6 seconden, hetgeen ook een aanmerkelijke verbetering van het persoonlijk record (4.23.5) betekende. Uiteraard was bondscoach Ben Kus- mic, die de middenafstandloopsters on der zijn hoede heeft, uitermate tevre den. Vooral met de prestatie van An neloes Bosman en llja Keizer. Na die ervaring van gisteren had ik het voor llja Keizer somber ingezien. Zij heeft zich echter voortreffelijk hersteld. Zelfvertrouwen is het enige wat zij no dig heeft, kwaliteiten bezit ze te over. De opzet van de race van Maria Gom mers en Anneloes Bosman was tevo ren afgesproken. Maria Gommers zou tot op 1200 meter het tempo maken om Anneloes mee te nemen. Daarna was Maria vrij. Anneloes bleef echter op vallend gemakkelijk bij. Maria Gommers, die na de race be kende niet voluit gelopen te hebben, zei: „Ik schrok van het aanvangstem- po van Anneloes. Toen zij ook in de tweede ronde goed bij bleef, wist ik dat zij het wel zou halen". Stralende Anneloes Bosman: „Ik ben helemaal niet moe. Het ging heerlijk. Fijn dat ik nu onder de 4.20 zit. Dat het zo ge makkelijk zou gaan had ik nooit ver wacht. In het programma „Studio Sport", dat de NOS-televisie morgen van 19.30 20.30 uur op Nederland 1 uitzendt, ko men onder meer de volgende onder werpen voor: turnwedstrijden voor dames Neder land Duitsland in Groningen; paardenrennen op Duindigt; „Drie uren van Amsterdam", inter nationale lange afstand speedboat- races op de Amstel; de Europese kampioenschappen at letiek in Athene. „Langs de Lijn", het sportprogram ma van de NOS-radio, besteedt van 14.3017.00 uur en van 18.1018.30 uur via Hilversum II aandacht aan: de Europese kampioenschappen at letiek in Athene; de Ronde van de Toekomst (wielren nen); paardenrennen op Duindigt en in Groningen; het tafeltennistoernooi om de AMVJ- beker in Amsterdam; de „Drie uren van Amsterdam", speedboatraces op de Amstel; uitslagen van korfbal, handbal, ho ckey en amateurtoneel. De loting voor de tweede ronde van het toernooi om de Jaarbeursstedenbe- ker zal op donderdag 2 oktober in Ro me worden gehouden. ATHENE Terwijl Petra Vogt midden op de tartanbaan omhelsd werd door supporters en Renate Meissner. snikte Wilma van den Berg enkele meters ver derop, hangend tegen een hek, haar verdriet uit. De greep naar het goud op de 200 meter was mislukt. Er was zelfs geen troostprijs in de vorm van zilver of bron. Wilma van den Berg, de grote favoriete voor de 200 meter, was vierde geworden. Maar een vierde plaats telt nu eenmaal niet wanneer goud is toege dacht. Wilma van den Berg, die na haar tweede plaats op de 100 meter vol vertrouwen had uitgezien naar de 200 meter, is tenonder gegaan aan zenuwen. Het Udense raspaardje geloofde voor de start al niet meer in succes. Bij het inlopen op het bijterrein kon zij door nervositeit niet loskomen, waarop mas seur Evert Wijburg haar nog even onder handen had genomen. Het bleek ech ter allemaal vergeefs, want op weg naar de meldingskamer kwam het hoge woord er uit„Jullie moeten maar tevreden zijn met de finaleplaats. Ik voel dat het niet gaat". Toch had de Nederlandse kolonie in succes geloofd toen Wilma na een snel le start op de binnenbaan direct op volle snelheid lag. Bij het uitkomen van de bocht, die door Renate Meiss ner en Petra Vogt, vertrokken in baan zes of zeven, het eerst werd ingedraaid, bleek Wilma van den Berg, die niet voor het rechte eind de Engelse Valerie Peat had gepasseerd, toch nog in een kansrijke positie te liggen. Op de laat ste tachtig meter zou toch de sterke eindsprint komen. Maar ineens stokte het ritme. Terwijl op de buitenbanen de Oostduitse dames voortsnelden, zak te Wilma van den Berg langzaam weg. Zelfs het brons kon zij niet meer vei lig stellen, want de spichtige Engelse Valerie Peat sloeg onmiddellijk toe. Petra Vogt, in enkele dagen uitgegroeid tot een groot kampioene, heeft een oude traditie van de Europese kampioen schappen, dat zowel de 100 als de 200 meter door dezelfde loopster wordt ge wonnen, voortgezet. Na Stella Walas- ciewicz (1938), Evgenia Sechenova 1946 en Fanny Blankers-Koen (1950) werd de negentienjarige Oostduitse de vier de dubbele kampioene in de geschie denis. Voor Wilma van den Berg ben ik in het geheel niet bang geweest. Ik had haar al in de halve finales versla- gena Angst hak ik alleen maar voor haar, vertelde Petra Vogt later in de interviewkamer, wijzend op Renate Meissner. De studente uit Halle won in 23,2 vóór Wilma van den Berg werd 23,5 seconden afgedrukt, een tijd die viertiende seconden boven haar eigen nationale record ligt. Hoogtepunten waren vrijdagavond 't wereldrecord van de Westduitse dames estafetteploeg op de 4 x 400 meter en de finales op de 800 meter en 5000 me ter. Christa Czekai, Antje Gleichfeld, Inge Eckhoff en Christel Frese waren door de weigering van de Westduitse atleten om in verband met het geval Jürgen May op individuele nummers uit te komen, tot het uiterste geladen. In de tweede serie liep het Westduitse 9 De resultaten van de gespeelde wedstrijden voor de finalepoule van het volleybaltoernooi om de wereldbe ker (heren), dat in Oost Berlijn wordt gespeeld, waren: Oost Duitsland - Bra zilië 3-0 (15-5, 15-8, 15-7); Rusland - Tsjecho-Slowakije 3-1 (15-10, 15-ll, 13- 15. 15-11). APELDOORN Hoewel volgens de wedstrijdkalender van de K.N.MV. het wegrenseizoen met de wedstrijden in Hengelo (Gld) beëindigd zou zjjn is ter elfder ure nog een wedstrijd ingelast in het Brabantse Asten onder de rook van Eindhoven. De Stichting Evenementen aldaar heeft de beschikking gekregen over een juweel van een circuit, dat dank zij de medewerking van de rijkspolitie in Asten bijzonder veilig kan worden af gezet. Voor de motorsportliefhebbers dus een buitenkansje en zeker niet in de laatste plaats voor de renners. Het circuit heeft een lengte van 5500 me ter en heeft vele haakse bochten. In geen enkel Nederlands circuit komt zo'n fraaie bocht voor als in dat van het recreatieoord „Oostappen", in de motorwereld zal deze naam ook aan het circuit gegeven worden. De klassen 50 cc, 125 cc. en 250 cc nationaal en internationaal komen er aan de start. Het aantal inschrijvingen is bijzonder groot en de gehele top met alle Neder landse kampioenen komt aan de start. In de 50 cc. internationalen verschijnen naast de Nederlandse kampioen Jos Schrurgers, de grote internationale cracks Aalt Toersen, Jan de Vries en Paul Lodewiikx aan de start. Gertie Maatkarnp uit Varsseveld en Teun Ra maker uit Hattem zullen in deze klas se de oostelijke kleuren hoog houden. De 125 cc. belooft een wel bijzonder spectaculaire race te worden. De na- tionalen en internationalen starten hier samen. Voor Jan Zoombelt uit Olde- broek, de kampioen van de nationalen een mooie gelegenheid om te bewijzen, dat hij volgend seizoen ook in de inter nationale klasse zijn partijtje kan mee- blazen. Henk Viscaal, die gebroken heeft met Cees van Dongen, zal in de ze klasse eveneens met de snelle Suzuki van zijn voormalige pupil hoge ogen gooien. Wedstrijden dus waar de ren ners er stuk voor stuk op gebrand zul len zijn de nationale kampioenen te kloppen. De mogelijkheden zitten er in, behalve in de 250 cc. nationalen, waar Theo Bult uit Lonneker wel een op een zame hoogte staande kampioen is. Het gehele Motorpaleis- Riemersma is ver tegenwoordigd. De Eindhovenaar Frits Peeren zal ook op een Yamaha van dit motorbedrijf starten aangezien zijn ei gen motor het loodje heeft gelegd. De wedstrijden beginnen zondagmid dag om half twee. Het circuit ligt aan de weg Eindhoven - Venlo en is bij volgen van de pijlen gemakkelijk te bereiken. kwarter op de 4 x 400 meter, een num mer, dat bij de dames voor het eerst op het programma staat, een tijd van 3 minuten en 33,9 seconden. Het oude record was in handen van Frankrijk (3.34,2), dat de eerste serie winnend afsloot in 3.37,9. Het Westduitse wereld record zal waarschijnlijk maar één dag overeind blijven, omdat de Frangaises zaterdagavond in de finale met Colette Besson en Nicole Duclos wel alles zullen geven. Ian Stewart heeft de Britse ploeg, die het tot nu toe alleen met overwinningen van snelwandelaar Paul Nihill en Li lian Board moest doen, opnieuw een kampioenschap bezorgd. De twintigja rige wapensmid uit Birmingham week af van een oude Britse traditie, toe slaan in de laatste 300 meter. Stewart startte als favoriet en ging onder die last in het geheel niet gebukt. Na de eerste 1000 meter was hij voortdurend aan de kop van het gesloten veld, dat tot 1000 meter voor de finish bijeen bleef, te vinden. De Belg Miel Putte- mans zorgde twee ronden voor de„eind streep met een tussensprint voor scheu ring in de groep die daarna steeds verder verbrokkelde. Bij het ingaan van de laatste ronde leken Stewart, de Oostduitser Diessner en de Russen Sjosja en Sarafetdinov om de medailles te gaan strijden. Zij hadden ook niet meer gerekend met Alan Blinstone, die eerder had moe ten lossen. De gebrilde Brit kwam ech ter zeer terk terug. Hij passeerde eerst Sjosja en toen de blonde Diessner. Ste wart en Sarafetdinov kon hij echter niet meer bereiken. Op het laatste rechte stuk schudde Stewart, voluit sprintend, de taaie Rus van zich af, waarna hij in 13.44.8 zegevierend de finishdraad brak. Voor Manfred Matuschewski was op de 800 meter, die hij im 1962 en 1966 had gewonnen, geen goud weggelegd. De Oostduitsers, met de Russen de gro te medailleverzamelaars na vrijdag ieder acht maal goud hadden drie lopers in de finale. Zij speelden een tactisch zeer knap spel, waarvan de Tsjech Josef Plachy het slachtoffer werd. Rusland voegde op de vierde dag op nieuw enkele gouden medailles aan zijn totaal toe. Valentin Gavrilov kon dank zij een minder aantal „missers" met twee meter zeventien het hoogsprin gen, vóór de verrassende 'Fin Vahala en de Italiaan Azzoro en Tamara Da- nilova hield Olympisch kampioene Lia Manoliu van het goud bij het discus werpen dames af. De 36-jarige Manoliu, die in Mexico wereldrecordhoudster Lie- sel Westermann versloeg en nu door het niet starten van de Westduitse als favoriete gold, kreeg zelfs geen medail le. Behalve Tamara Danilova (59,82 m), bleven ook Loedmila Moerajeva (39,24) en Karin Illgen (58,66) de Olympische kampioene, die 57.38 meter wierp, voor. Janis Loesis maakte de Finse speer- werpers Pauli Nevala en Jorma Kinnu- nen al in zijn eerste worp met 91,52 meter duidelijk, dat men hem niet on gestraft kan tarten. Kinnunen, die Loe sis drie maanden geleden het wereld record ontnam, was helemaal geen partij voor de Rus. De hoekige Fin, die al enkele weken volkomen uit vorm is, bracht het zelfs niet verder dan de tiende plaats met 74,82 meter, ruim 18 meter onder zijn wereldrecord. Nevala, die in ,de voorgaande maanden enkele malen over de negentig meter wierp, werd tweede en de Poolse veteraan Sidlo voor de vijfde maal uitkomend in een Europees kampioenschap, derde. CHATEAUROUX De Tour de l'Avenir staat aan de voet van het hoogland van Auvergne en in grote lijnen ziet het klassement er nog steeds uit als in Bretagne, waar Joop Zoetemelk na de vijfde etappe in Paimpol de gele trui veroverde. Voor „de bergen" de laatste schiftingen in het veld zullen maken heeft Nederland echter een tweede mdn in de top van het klassementFedor den Hertog, die vrijdag oprukte naar de derde plaats als gevolg van zijn voort durende inspanningen in de achtste etappe. Den Hertog is de als tweede ge klasseerde Belg Jan van de Wiele tot op enkele seconden genaderd en dat be tekent dat deze kandidaat voor de overwinning, die de laatste dagen al zijn aandacht heeft kunnen wijden aan Joop Zoetemelk, nu rekening moet houden met nog een kwalitatief zeer sterke Nederlandse renner. SOFIA Dr. §tefan Bosjkov, de coach van het Bulgaarse nationale voetbalelftal, behoeft zich geen zor gen te maken om geblesseerde spelers. Hij verkeert in de gelukkige omstan digheid, dat hij voor de interlandwed strijd van 24 september tegen West- Duitsland over 'al zijn geselecteerden vrijelijk kan beschikken. De ontmoe ting betekent voor Bulgarije een voor bereiding op de komende wedstrijden voor de kwalificatieronde van het toer nooi om de wereldtitel tegen Nederland, Polen en Luxemburg. Ook de 27-jarige achterspeler Sjalamanof, die lange tijd op non-actief stond, is weer hersteld. West-Duitsland speelt voor het eerst sinds 23 november 1960 in de Bulgaar se hoofdstad. FEDOR DEN HERTOG derde plaats In het ploegenklassement heeft de groep van Middelink op de laatste vlak ke dag een veer moeten laten, want in de kopgroep van 17 renners, die op de sintelbaan van Chateauroux om de etappezege streed, zaten slechts twee Nederlanders tegen drie Belgen, drie Polen en ook drie renners uit de re gionale Frankrijk-midden ploeg. Een van dit laatste drietal was de drager van de groene trui Gerard Besnard, dei met zijn zesde plaats in Chateauroux zijn eerste positie in het sprintklasse ment duidelijk versterkte. Piet Hoek stra, de meest serieuze Nederlandse ge gadigde voor de puntenrangschikking, bezat vrijdag in het laatste deel van de rit over 220 km niet meeer de kracht zijn kansen daarin te verdedigen. Daarmee viel Piet Hoekstra in de na tionale equipe enigszins uit de toon, want van start tot finish zijn Neder landse renners actief geweest. Niet in de laatste plaats Joop Zoetemelk, die de leiderstrui ongeschonden naar het hoogland heeft willen brengen, omdat bij weet dat in de rit van zaterdag en de twee halve etappes van zondag ie der op eigen kracht zal zijn aangewe zen en omdat hij zich sterk genoeg voelt daar de strijd met wie dan ook aan te binden. Zelfs met Miguel Lasa, de Spaanse amateurkampioen berg- klim en ook met luis Zubero, de hoogst geklasseerde Spanjaard, die in bergach tig terrein ook goed uit de voeten kan. Om een zo gunstig mogelijk uitgangs punt te verkrijgen voor de beslissende fase van de negende Tour de l'Avenir heeft Joop Zoetemelk vrijdag opnieuw veel werk moeten verzetten. Het is hem goed, maar zeker niet zonder grote in spanningen afgegaan. Joop Zoetemelk herstelt zich echter zeer snel na grote vermoeienissen. Dat feitelijk is het meest essentiële verschil tussen hem en de misschien nog rijker getalenteerde Fedor den Hertog, die voor Bmo al over het hoogtepunt van zijn seizoen heen was en in deze ronde langzaam teruggroeit naar zijn normale peil, maar nog steeds zeer sterke dagen met uiterst zwakke afwisselt. Fedor den Hertog is bovendien uiterst eerzuchtig en zijn geweldige rijden van vrijdag moge dan toevallig uitstekend hebben gepast in het beleid van de Nederlandse ploeg, er is geen enkele ze kerheid dat Den Hertog zijn demon stratie van macht achterwege zou heb ben gelaten wanneer zijn persoonlijk belang er meer mee zou zijn gebaat DEN HAAG Voor sporttoto zes is in Den Haag slechts één melding van 13 goed voorspelde uitslagen binnen gekomen. Eerste prijs 227.458,80, 1 melding van 13 goed, uitkering br. 227.458,80 Tweede prjjs 151.639,20, 19 mel dingen van 12 goed, uitkering per kolom bruto 7.981,--. Derde prjjs 227.458,80, 439 mel dingen van 11 goed, uitkering per ko lom ƒ518,10. Extra-prüs 151.639,20, 304 meldin gen van 8 goed, uitkering per kolom 498,80. ELST Harry Wouters van den Oudenweyer (36), twee weken geleden glo rieus winnaar van de Grote Prijs van Rotterdam, richt zijn aandacht op de toe komst. Zijn overwinning op de CHIO in Rotterdam betekent slechts een kleine stap in de goede richting de Olympische Spelen in München 1972. Bezeten als hij is van de paarde- sport, gaat hij natuurlijk niet zonder meer aan zijn zege voorbij. Natuur lijkzoiets is prachtig. Zeker als het 22 jaar geleden is dat Nederland zijn laatste winnaar had". Slechts twee ruiters zijn Harry Wou ters van den Oudenweyer voorgegaan in een triomf naar de Grote Prijs van Rotterdam. In 1937 en in 1947 behaal de J. A. de Bruine de overwinning, in 1939 werd C. Tonnet winnaar. Boven dien kreeg hij voor de tweede achter eenvolgende keer de prijs van de meest succesvolle ruiter van het CHIO. In het dagelijkse leven heeft Wou ters niets met paarden te maken. „Ik ben hoofdvertegenwoordiger van een Hengelose fabriek in meet- en indus triegereedschap. Via mijn ouders, die een boerderij hebben, ben ik in de rui tersport beland. Voor het kiezen van een baan speelde zakelijke zekerheid echter een grote rol". Over de wedstrijd: „Ja hoe haal je zo'n prijs. Je zoekt natuurlijk een aan tal wedstrijden uit voor je paard. Maar dat hebben 2e allemaal gedaan. Er wa ren meer paarden, die hadden kunnen winnen. Ik heb misschien juist dat beet je geluk gehad dat je nodig moet heb ben. En Abadan was in supervorm". „Ook had ik, omdat ik als laatste de barrage reed, een gunstige plaats. Ik kon het rustig aan doen. Iedereen had al vier strafpunten. Ik dacht: kalm aan en goed springen.Vier tijd punten heb je niet zo snel. En dat luk te". Het succes schuift Harry Wouters voor een groot gedeelte naar de eige naar van zijn paard. „Eigenaar Den Drijver uit Putten heeft een geweldige trainingsbaan. Als we ergens op een concours een onbe kende hindernis zien, wordt er een fo to van gemaakt. In Putten wordt een zelfde gebouwd, waardoor ik onder wer kelijk ideale omstandigheden kan trai nen". Drukke werkzaamheden zijn er oor zaak van dat Harry Wouters slechts op woensdagavond en in de weekeinden kan trainen. Omstandigheden waar hij bepaald niet gelukkig mee is. „In andere landen wordt alles van staatswege gesubsidieerd. Dan kun je rijden op een paard van een paar ton, Hier, waar alles in particuliere handen is. ligt dat veel ongunstiger. Er zijn in het buitenland bijna geen amateurs meer. „Met voldoende subsidies voor een goede stal kunnen ook de Nederlandse ruiters zich best óp internationaal ni veau aan de top handhaven." De Olympische Spelen lijken voor 1972 een haalbare kaart. „Er is", zo zegt Harry Wouters, „een kernploeg in voor bereiding met onder anderen Brugman, Maathuis, Ebben en ik. Maar er zal nog veel gepraat moeten worden". Abadan, zijn zevenjarige ruin? „Het is het beste paard voor mij. Hij is gemakkelijk te hanteren. Ik rijd er voor het derde seizoen op. Samen heb ben we al heel wat prijzen in de wacht gesleept". Met Abadan werkt Wouters al weer voor de volgende wedstrijd. Voor dit seizoen staan Heerlen, Leeuwarden, Amsterdam. Genève en Zuidlaren nog op het programma. De herinnering aan Rotterdam zal met hem meereizen. „Geweldig, zo veel mensen die met je meeleven". Wouters van den Oudenweyer in actie op ,,Rameau". dan het belang van de ploeg. Zeker is dat Den Hertog op één derde van het traject de Belg Vandevijver en de Tsjech Soucek meetrok naar een kop- groepje van zeven man, bij de steeds beter koersende Jan Spetgens. Even la ter vond het grote veld, met Joop Zoe temelk, aansluiting bij de vluchters, maar niemand zal ooit weten of Den Hertog daar blij of verdrietig om was. Onmiskenbaar is ook dat Den Hertog van de Nederlanders het snelst reageer de toen zestig kilometer voor Chateau roux de Franse centralen Besnard en Heiion de aanval inzetten. Maar juist in die groep, die aanvankelijk uit zeven man bestond en later uitgroei de tot zeventien, bij wie weer Jan Spet gens, speelde Den Hertog een wat af wachtende rol. Vooral nadat duidelijk was geworden dat de groep ook zon der zijn bijdrage een voorsprong van meer dan anderhalve mihuut op het grote veld kon handhaven. Fedor den Hertog en Jan Spetgens hebben gewoon meegefietst en eerder bijgedragen tot tempoverlaging dan -verhoging van de vluhtgroep. Op het traject, dat minder zwaar was dan werd verwacht, heeft vooral Popke Oos terhof de hele dag minder goed gere den dan normaal. „Ik had bij de start al last van mijn maag en ik heb het geluk gehad, dat toen het peloton in tweeën viel, en ik in de achterste groep zat, alles weer bij elkaar is gekomen. Anders had ik, zonder dat ik er zelf iets aan zou hebben doen, minuten ver loren". Piet Hoekstra, attent in het eer ste deel van de koers, voelde geleidelijk zijn krachten verminderen en in de slotfase was hij gelukkig het peloton te kunnen bijbenen. Veel gemakkelij ker reden Thijs de Koning en Sjef van den Burgh. De Koning was be trokken bij een valpartij na 50 kilome ter, waardoor ook Crapez en Blawdzin werden teruggeworpen. In de groep, die bijna een half uur heeft moeten jagen om de opgelopen achterstand goed te maken, was Thijs de Koning verre weg de ijverigste. Daardoor heeft hij, onbewust, twee redelijk geklasseerde renners teruggebracht naar Joop Zoe temelk. Sjef van den Burgh kreeg vlak voor de Cote de Grenadier, die met een indeling in de tweede categorie bepaald was ondergewaardeerd, een lekke band. De Zuidhollander, die echt niet als een vogel omhoog gaat, liep mede door de klim die vlak achter de ravitaillering weer door de Neder landers overgeslagen lag, een flinke achterstand op. Hij heeft dat verschil zelf weer goedgemaakt. Niet goed ge maakt werd het verschil van mening tussen de Spaanse en de Nederlandse ploeg, na de eerste aanval van Fedor den Hertog. De Spaanse renners, die de kansen van Lasa en Zubero wilden verdedigen en in Den Hertog te recht net zo'n gevaarlijke concur rent zien als in Zoetemelk probeerden het tempo van het veld omhoog te ja gen toen Den Hertog weg was. Enkele Nederlanders, Benjamins, Van den Burgh en De Koning, posteerden zich temidden van de Spaanse groep om te proberen het ritme te verstoren. De Spanjaarden waren daar niet van ge diend en begonnen te schelden, met hun vuisten te zwaaien en namen ten slotte een enkele fietspomp in de hand. De Nederlanders, die vrijdag geen enkel duel uit de weg zijn ge gaan, weken ook niet voor dit ge weld. Uitslag achtste etappe 1. Thevenet (Fr.) 219 km in 5.17.02 (met tijdsvergoeding 5.16.42); 2. Crapez (Bel.) 5.17.03 (met tijdsverg. 5.16.53); 3. Spet gens (Ned.) 5.17.03 (met tijdverg.) 5.16.58); 4. De Munck (Belg.) 5.17.03; 5. Stachura (Pol.) 5.17.08; 6. Besnard (Fr.) 5.17.12; 7. Stee (Pol.) z.t.; 8. Bils- land (G.-B.) z.t.; 9. Delepine (Fr.) z.t.; 10. Zelenka (Tsj.-Sl.) z.t.; 17. Den Her tog (Ned.) 5.17.12; 21. Benjamins (Ned.) 5.18.57; 28. De Koning (Ned.) z.t.; 55. Zoetemelk (Ned.) z.t.; 69. Oosterhof (Ned.) z.t.; 87. Van der Burgh (Ned.) z.t.; 90. Hoekstra (Ned.) z.t. Het alg. klassement 1. Zoetemelk (Ned.) 34.50.38; 2. Van de Wiele (Belg.) op 3.03; 3. Den Hertog (Ned.) op 3.28; 4. Jolly (Gr.-Br.) op 4.43; 5. Crapez (Belg.) op 4.52; 6. Zu bero (Sp.) op 5.09; 7. Labus (Tsj.-Sl.) op 5.19; 8. Blawdzin (Pol.) op 5.21; 9. G. Pettersson (Zwe.) op 5.23); 10. Lasa (Sp.) op 5.43; 11. Mortensen (Den.) op 5.56; 12. Oosterhof (Ned.) op 6.05; 13. Benjamins (Ned.) op 7.42; 34. Spetgens (Ned.) op 11.28; 37. De Koning (Ned.) op 12.00; 73. Hoekstra (Ned.) op 20.22; 85. Van den Burgh (Ned.) op 29.04. Het dagploegenklassement 1. België 15.51.18; 2. Frankrijk-Midden 15.51.26; 3. Polen 15.51.32; 4. Neder- land 15.53.12; 5. Tsjecho-Slowakijé 15.53.21. Het algemeen ploegenklassement 1. Nederland 105.06.16; 2. België 105.16.45; 3. Frankrijk 105.20.47; 4. Spanje 105.25.42; 5. Frankrijk-West 105.27.56. CHATEAROUX Amateurs gunnen zichzelf en zeker elkaar geen rustdag, vooral niet in de Tour de 1' Avenir. De lange rit van Angers naar Chateauroux over 220 kilometer is er een van voort durende strijd geweest en aan die ge vechten hebben steeds Nederlandse ren ners meegedaan. Jan Spetgens was de eerste die in de slag met de Polen Stachura en Kaczmarek, de Engelsman Wiles, de Roemeen Ciumeti en de Fransen Du- creux en Duchemin. De groep nam een voorsprong van tweeëneenhalve minuut tot een gesloten spoorwegovergang hen tot stoppen dwong. Doordat de wedstrijd leider ook het grote veld ophield bleef het verschil ongeschonden. Totdat Fe dor den Hertog met Soucek en Vande vijver, met de Tsjech en de Belg voor namelijk aan zijn achterwiel, de groep achterhaalde. Na ruim tachtig kilome ter was het gehele veld echter weer geheel bijeen. Een paar kilometer verder toonde Piet Hoekstra zch attent door mee te gaan met een groepje van negen ren ners. Deze groep liep uit tot anderhalve minuut van wie de Mexicaan Alcan tara het best de Cote du Grenadier be klom. Na de ravitaillering reageerden de sterkste renners uit het peloton he vig en onder hun acties brak de grote groep in twee stukken. Een ploeg met Den Hertog, Zoetemelk, maar ook met Gösta Pettersson, Harusik, Rollinsson, Jolly, Labus, Besnard en nog een vier tal anderen liep de vluchters in en hield het daarna voor gezien waardoor alles weer bij elkaar kwam. Voor kort slechts. Want dertig kilo meter voor het einde van de etappe werd een poging van Besnard, die ont dekt had dat Hoekstra niet zo sterk reed als gewoonlijk, en zijn ploegge noot Heiion beantwoord door de Pool Maniera, De Muynck, Hubschmid, Pa- rantheau en Den Hertog. Deze zeven renners namen in tien kilometer een voorsprong van dertig seconden en wer den toen achtervolgd door de Engels man Bilsland en de Belg Lievens. Nog een groepje zou slagen in zijn poging de vluchters te achterhalen, namelijk de Polen Stee en Stachura, de Belg Crapez, de Tsjechen Labus en Zelenka, de Fransen Thevenet en Delepine en Jan Spetgens. Op 25 kilometer voor de finish waren de drie vluchtgroepen verenigd tot een tamelijk groot peloton, dat op dat mo ment een voorsprong had van een mi nuut op de rest van de renners. Die voorsprong groeide uit tot bijna twee minuten aan de finish. In de laatste kilometers probeerde Fedor den Hertog nog weg te springen naar hij kreeg onmiddellijk de Belgische achtervolger Crapez aan zijn wiel, waarop de Ne derlander zijn actie staakte en Jan Spetgens aanraadde zijn werk over te nemen. Spetgens slaagde .daarin slechts gedeeltelijk. Op de sintelbaan van Cha teauroux kwam hij als derde binnen, maar de voor hem rijdende Thevenet en Crapez kwam hij niet meer voorbij.

De Vallei | 1969 | | pagina 9