FINANCIËN en ECONOMIE Financiële notities Radio-documentaire over de vrouw van een veroordeelde Kerkorgelspel en poëzie in Gelders RONO-programma Amro leent EXPANSIE BIJ ENRAF NONIUS Betere resultaten Berkels patent Euromin bouwt raffinaderij Mr. F. Lindner treedt af bij de ABN - en TELEVISIEPROGRAMMA'S RANK XEROX VENRAY GAAT UITBREIDEN Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel Con j unctuurtest over augustus Verklaring Indola Electric en vakbonden mmm PILOOT STORM TEKKO TAKS VANAVOND TELEVISIE MORGEN T.V. LANGENBERG VANAVOND MORGEN Meer werkgelegenheid Onderzoek door C.B.S. Nieuwe perspectieven Bij Amsterdam op Rotterdam Naar buitenland Pagina 7 MAANDAG 22 SEPTEMBER 1969 64 „Als ze lang genoeg geleefd zou hebben..." Simon aarzelde. „Ik denk, dat ze net zo'n vrouw als mijn moeder zou zijn geworden," zei hij rustig met toonloze stem. „Ze was te emotioneel, te ambitieus en ze had helaas geen talent. Toen Michael verscheen, droeg Ze alles op haar huwelijk over. Michael •werd haar carrière, haar erkenning, haar reden om te leven. Als hij in de kamer was, zag ze niemand anders." „Ze was verliefd," zei ik. „Nee," zei Simon. „Dat is geen liefde, Meredith. Het heeft niets met liefde te maken. Ik ben er mee opgegroeid en langzamerhand deskundig op dit ge bied. Een hond houd je aan de lijn maar een man niet. Op Hedgerow laten we onze honden vrij rondlopen maar «lleen onze honden." „Toen ik pas hier was en je vertelde dat ik danseres wilde worden weet je het nog Simon zei je: „God beware me voor alle toegewijde vrouwen." Bedoelde je dat? Ben ik ook zo? „Zoals Isabelle? Hij glimlachte maar zijn ogen waren somber. „Ik weet het niet, Meredith. Daarop kan jij alleen antwoord geven. Haal de zaken niet door elkaar. Toewijding is iets heel anders dan jaloersheid en bezitsdrang." Jaloersheid. Ik had Allison naar hem zien opkijken en lachen. Ik had Noreen haar armen naar hem uit zien strekken. Ik had zijn armen om me heen gevoeld. Ik had hem gehaat. Ik had hem liefgehad. Ik had hem voor mezelf gewild. Op zijn manier is hij tenminste eerlijk tegenover Allison, dacht ik wrang. Daar zou ik blij om moeten zijn. Ik zou verrukt moeten zijn. Simon staat hier voor me en onderricht me rustig in de juiste manier om hem lief te hebben en hem zijn gang te laten gaan. Het is een cirkel, dacht ik. We lopen steeds maar in een kring in 't rond. Chris met Paula aan zijn ene hand en Allison aan z'n andere en naast Allison is Simon en ik volg op Simon met Chris weer aan mijn andere hand. En waar is Tracy, waar is Michael in deze kring? We lopen in 't rond en komen steeds weer op dezelfde plek terug. „Het briefje," zei ik vlug. „Het komt nog steeds bij het briefje terug, zie je wel, Simon? Ik heb er over gedacht het te gaan- zoeken, maar ik kon me niet voorstellen, dat ik zonder toestemming het huis zou gaan doorzoeken." „Mijn toestemming heb je," zei Simon schamper, „maar ik denk niet, dat je iets zal vinden." „Als we maar kans zagen op de zolder te komen," zei ik geestdriftig. „Dat is de enige plek waar ik niet gezocht heb. Hoe ben je op dat idee gekomen? Dat kon ik hem niet zeggen. Dit was mijn kans en ik kon het hem niet vertellen. Ik kon hem niet zeggen, dat ik gezien had dat Paula zijn geweer weggenomen had. Als ze het op zolder verborgen heeft, zal hij het vinden, dacht ik. Wat zou er gebeuren als Michael werkelijk schuldig was en Simon het geweer terug had? Ik huiverde. „Het is de meest logische plek, vind je ook niet? Op onze zolder thuis bewaren we van alles en nog wat." „Oude foto's, brieven maar geen zelfmoordbrieven." Hij keek naden kend. „Maar het is toch de moeite waard het eens te proberen." We gingen toen naar huis terug. Paula stond bij de zijdeur en ik vroeg me af hoelang ze daar gestaan had en of ze naar ons gekeken had. Ze glimlachte tegen me want ze was nog steeds tevreden over me en terwijl ik een douche nam en me aankleedde dacht ik aan Paula's glimlach, die langzame ronding van haar lippen, die wonder baarlijke ogen waaruit alleen plezier straalde. Als ze wist waarover Simon en ik zo ernstig gesproken hadden, zou ze niet glimlachen. Ik kon Simons voetstappen op de onbedekte traptreden horen. Ik kende het geluid van zijn voetstappen nu evenals ik hem uit de verte kon herkennen. Als ik met mijn hand boven mijn ogen turend naar een gestalte keek, die achter over het veld liep, wist ik, dat het Simon was. Vannacht zal hij in zijn eigen kamer slapen, dacht ik. Allison is er niet om zijn bed in beslag te nemen; om zijn gedachten in beslag te nemen. Ik probeerde er niet aan te denken hoe het zou zijn als Allison weer hier was. Ik wilde er niet aan denken. Simons voetstappen stopten voor mijn deur. Ik luisterde gespannen en hoopte, dat hij zou kloppen. Terwijl ik naar enig geluid van Simon stond te luisteren, hoorde ik de telefoon rinke len. Automatisch telde ik nu uit gewoonte. Vijf, dacht ik. Iemand belt Hedgerow op. Ik hoorde Simon weer naar beneden gaan en ik opende mijn deur. „Het is Chris," zei Paula met schrille stem. „Hij is in Redbrook. Hij heeft een vroege trein kunnen nemen. Waar is Jeremy? „Jeremy heeft de combi. Hij komt het eerste uur niet terug," zei Simon. „Neem jij dan de auto en ga hem hallen," zei Paula ongeduldig. „Wat is dat nou vervelend, Simon. Je had hem toch mee kunnen nemen. Je wist, dat hij geen auto had. Je wist dat hij hem hier voor mij achtergelaten had.1' „Ja," zei Simon, „dat wist ik." „Waarom zijn jullie dan niet met z'n tweeën gekomen? „Het heeft weinig zin hem te laten wachten," zei Simon. „Als je nu meteen vertrekt, kan je binnen een uur terug zijn." „Ik ga niet naar Redbrook. Dat weet je wel, Simon." „Aangezien Chris zo attent was de auto voor je achter te laten, is hem gebruiken toch wel het minste dat je kan doen," zei Simon beminnelijk. „Het is niets voor jou om zo'n toon aan te slaan." „Nee," zei Simon. „Ik veronderstel van niet." Ik liep de gang in en bleef enigszins met mezelf verlegen staan, mijn hand op de bovenste stijl van de trapleuning. AJs een van beiden omhoog gekeken zou hebben, zouden ze me hebben kunnen zien, maar noch Simon noch Paula draaide zich om. „Simon! riep Paula boos. Ik hoef hier niet te staan, dacht ik. Ik hoef de trap niet af te gaan. Ik kan naar mijn kamer teruggaan. „Als je gezelschap wilt hebben onder weg, stel ik je voor Tracy mee te nemen," zei Simon. Ik deed een stap achteruit en Paula keek omhoog. „Daar is Meredith," zei ze opgelucht. „Jij rijdt wel, hè, Meredith? „Ja," zei ik vlug, „natuurlijk. Als je dat graag wilt." „Zo," zei Paula, „dat is dan gere geld." „Nee," zei Simon vriendelijk, „ik ben bang van niet." Hij pakte Paula's tas die ze op het tafeltje bij de telefoon had laten liggen en reikte hem haar aan. „Ik heb Meredith hier nodig. Heb je de sleuteltjes? „Ik kom er wel achter wat je in je schild voert," zei Paula, terwijl ze haar tas onder haar arm nam. „Dat weet je wel, hè, Simon? „Dat zal je zeker proberen," gaf Simon toe terwijl ze de gaasdeur achter zich dichtsloeg. We hoorden hoe ze met een stem die schel klonk van boosheid Tracy riep. (wprdt vervolgd) a< 4228. „Dus eigenlijk ben je niet vrijwillig naar Va- leron gekomen", constateerde Berwijn. Seth Besh knik te bevestigend: „Zo mag u het wel stellen. Heer Dra- go heeft mij als gijzelaar gebruikt om veilig te kun nen wegkomen van Mars. Maar nu Ik eenmaal hier ben spijt me dat niet eens zo heel erg. Het is bijzon der interessant en ik zie nu allerlei plaatsen, waar ik anders nooit zou zijn gekomen". Berwijn schudde het hoofd en vroeg: „Maar haat je de man dan niet, die je wegsleepte van je volk en je wereld?" Seth Besh glimlachte wat verlegen. „Ach, neen, dat geloof ik niet. Niet méér! Ik voel nu veeleer medelijden met hem. Hij is eigenlijk een zielig mannetje, dat zichzelf het le ven zuur maakt. Zodra hij zich ergens gevestigd heeft, krijgen zijn heerszucht en grootsheidswaan de over hand en wil hij zijn omgeving regeren. Dat zal hier ook wel weer gebeuren, 't Is jammer dat onze weder zijdse vriend, Arend Storm, niet in de buurt is om hem weer tot andere gedachten te brengen". Seth Besh greep het portret van de Aardling en knikte*na drukkelijk: „Ja, dat is hem precies. Op Mars geldt hij als een groot held!" 84. Te zelf der tijd werkten, of beter gezegd, zwoegden Tekko en prof. Biberon aan de voorbereidingen van het ontvluchtingsplan. Op aanwijzing van de geleerde Fransman boorde Tekko het ene gat na het andere in de rotswand die hen van de buitenwereld afsloot, terwijl de professor zelf in ieder gat een grote staaf springstof stopte die hij onderling met elkaar door middel van een draad verbonden had. Tekko begreep wel niet wal zijn geleerde vriend hiermee voor had, want volgens hem zou bij een eventuele ontploffing immers ook het vliegtuig dat zij voor hun ontsnapping nodig zouden hebben, worden vernield. Aangezien er echter geen tijd voor praten was, deed hij maar precies wat de profes sor hem opdroeg. Nog steeds druk gaten borend, schrok Tekko opeens en bleef luisterend stilstaan. In de gang klonk duidelijk hoorbaar geschuifel en geroep. Dat moest de schildwacht zijn, die kwam kijken waar hij bleef. Met een „gewoon doorgaan en net doen of je niets merkt!" ijlde Tekko naar de ingang van de zaal en drukte zich daar stijf tegen de rotswand aan, wach tend op de dingen die komen zouden. Daar naderde de schildwacht. In het kader van de actie „De vrouw van de veroordeelde", die het Natio naal Bureau voor de Reclassering de tweede helft van september houdt, zendt de NOS-radio op maandag 22 sep tember van 20.50 tot 21.20 uur via Hil versum II onder de titel „Mijn man is niet thuis" een documentaire uit over de problematiek van de vrouw van de gedetineerde. Jaarlijks worden duizenden vonnis sen uitgesproken. Daarvan heeft meer dan 96 procent betrekking op mannen. Van hen is een aantal veroordeeld tot gevangenisstraf. Hun vrouwen blijven meestal onbegrepen achter in een har de maatschappij, waarin zij worden na gewezen. De radiodocumentaire gaat uitvoetig in op deze problemen. Daarvoor wer den gesprekken gevoerd met tiental len vrouwen van gedetineerden. Ook werden gedetineerden zelf, reclasse- ringsambtenaren, maatschappelijk wer kers, kinderen van gevangenen en een pastoor en een rechter geïnterviewd. Uit deze gesprekken, die werden ge voerd door Ed Peereboom, monteerde NOS-regisseur Maarten Nederhorst een boeiend klankbeeld. Het is ook een bewogen klankbeeld, getuige de volgende in de documentai re opgenomen uitspraken van de vrouw van zomaar-een-veroordeelde: „Hoe kon ie het doen? Al die jaren zonder wat te zeggen. Beetje voor beet je, tientje voor tientje... maar niets zeg gen. Tegen mij niet en tegen de jon gens niet, die nu op school zeggen: Pa pa is ziek en is weg. Een leugentje om bestwil, maar een leugen. Ik heb werk gezocht op een kantoor in de stad. Om mijn handen bezig te laten zijn, zo dat je niet stil kunt gaan zitten en niet kunt piekeren, Maar ja, 's avonds na half tien, tien uur, als de kinderen naar bed zijn, dan zit je daar. Zou hij nu ook met een boek in de hand zitten zonder te lezen? Dan zit je daar... ga je alleen naar bed... het grote bed... alleen... en je huilt je kussen nat. Maar daar praat ik haast met niemand over". In het Gelders programma van de RONO wordt dinsdag weer een afleve ring uitgezonden van de rubriek „Te deum Cantamus". In deze rubriek van geestelijke muziek is deze keer een op name te horen van het orgel van de Eusebiuskerk in Arnhem. Het orgel wordt bespeeld door de organist Piet Adriaan Peters. Tevens wordt in hetzelfde program ma-onderdeel een opname uitgezonden van het koor van de Klokkenberg in Nijmegen. De rubriek „Greui en bleui" is ge wijd aan het herfstlandschap van de Liemers en de IJsselstreek. Bij de reportages kunt u een impres sie horen van de Gelderse dag op de Jaarbeurs van het Oosten in Zutphen. In het Gelders programma van de RONO wordt vrijdag een aflevering uitgezonden van de rubriek „Op dich ters voeten door Gelderland'. In deze aflevering kunnen gedichten worden beluisterd van Martinus Nij- hof en van Werumeus Buning. Ze wor den gelezen door mevrouw Tineke Hol- lander-Gomes uit Apeldoorn. In hetzelfde programma wordt een aflevering uitgezonden van het vervolg- hoorspel Tronsler en Co. Het Gelders programma kan worden beluisterd op golflengte FM 96,2 of ka naal 31 HILVERSUM I 18.00 êStereo: Meisjeskoor met instr. sextet. 18.19 Uitz. van de Politieke Par tij Radikalen. 18.30 Nws. NCRV: 18.41 Act 19.00 Literama: radiokroniek over boeken, schrijvers en toneel. 19.15 Zin gen met Cecilia: volksmuziek. 19.30 Stereo: muz. rond de klok van achten: licht gevarieerd muziekprogr. 20.30 Vre- desweek 1969: gesprekken. 20.55 Stereo: Semi-klass. muz. (gr). 22.20 Avondover denking. 22.30 Nws. 22.40 Mededelin gen. 22.45 Blaasmuz. vroeger en nu, muzikale lezing. 23.15 Mozart, schrij ver van muziek en brieven, muzikale lezing. 23.55 Nws. 24.00 Act. 00.5 Be zoek aan de Hoogovens met verzoek platen. 00.50 Op de man af, praatje. 00.55 Nws. 01.00 Act. 01.05 Europa luis tert in de nacht: contact met radio stations in Europa. 01.45 De krant van vandaag, persoverzicht. 01.55-02.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.11 Radiojourn. 18.30 Stereo: A la carte: tafelmuz. 19.30 Nws. RVU: 19.35 De toekomstige staat kundige verhouding van de Ned. Antil len tot Nederland, lezing. NOS: 20.05 Vredesweek '69: discussie. 20.30 Stereo: Omroeporkest en solist: moderne muz. 20.50 Mijn man is niet thuis, klank beeld. 21.20 Gamma van alpha en be ta: progr. over recente vorderingen in de wetenschap. Bond zonder naam: 22.20 Wie gelijk heeft, schreeuwt niet, lezing. 22.30 Nws. 22.40 Radiojourn. 22.55 Radiorama: veertiendaags mini- magazine. 23.25 Jazz uit het historisch archief. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NOS: 18.50 Kleur: De Fabelitjeskr. 19.00 Journ. VARA: 19.07 Coronation Street, TV-feuilleton. 19.30 Opmaat: ge varieerd progr. NOS: 20.00 Journ. VAR 20.20 Coronation Street, TV-feuill. 20.45 Achter het nws. 21.10 Kleur: Ironside, TV-serie. 22.00 Onderwijs: Nu en mor gen: Inv esterenin de toekomst, docu mentair progr. NOS: 22.40-22.45 Journ. NEDERLAND II NOS: 18.50 Kleur: De Fabeltjeskr. 19.00 Journ. 19.03 Scala: informatief progr. KRO: 19.30 Het vogeleiland, af levering uit de Engelse serie Survival. NOS: 20.00 Journ. KRO: 20.20 Kleur: Firato '69: muziekprogr. 20.55 Inleiding Nationale reclasseringsactie. 21.00 Ster ven voor Hitler(Deutschlan d erwache), speelfilm. NOS: 22.30-22.35 Journ. HILVERSUM I AVRO: 5.00 Nws. 5.05 Van vijven en zessen: Licht gev. muz.progr. (6.00 6.05 Nws). NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste ge hoor: lichte gr.muz. met nws. en act. 8.00 Nws. 8.11 Stereo: Gewijde koor- muz. (gr). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huis vrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw9.35 Waterst. 9.40 School radio. 10.00 Leven door de hoop, lez. 10.15 Semi-klassieke opera-aria's (gr). 11.00 Nws. 11.02 Operette-fragmenten (gr). 11.15 Voor de zieken. 11.55 Med. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gev. progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 med. voor land- en tuinb.; 12.30 Nws; 12.41 Act. 13.00 Raden maar...). 14.05 Schoolradio. 14.30 Pizzicato: muzikaal middag-magazine. (16.00-16.02 Nws). Overheidsvoorl.: 17.00 St. Eustatius spant zich in voor nieuw opbloei. Spre ker: Henk Dennert. KRO: 17.10 Voor de kinderen. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Stereo: Lichte gr. muziek. 8.00 Nws. 8.11 Radiojourn. 8.20 Stereo: Lichte gr.mzue. (8.30-8.33 De Groente man). 8.50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Uitgebreide rep. of herh. NOS-progr. 9.40 Muz. uit de Middeleeuwen en Re naissance (opn). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvit.: populair verzoekplatenpr. (11.00-11.02 Nieuws). 11.30 Rondom 12: progr. voor de vr. (11.55 Beursber.). 12.30 Overheidsvoor lichting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Ra diojournaal. NOS: 13.30 Klein chanson. 14.30 Spiegel van België: muziek en nieuws van onze zuiderburen. AVRO: 15.00 Paul Vlaanderen en het Alex- Mysterie, detective-hoorspel. 15.30 Ste reo: Pianorecital: mod. muz. (opn). 16.00 Nws. 16.02 Land der muzen: kunstkroniek. 16.30 Stereo: Semi-klas sieke operafragmenten (gr). 17.00 Ste reo: Big Band Beat: mod. muziek door een grote formatie. 17.25 Stereo: Jazz Spectrum. 17.55 Med. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de Pep (10.00 Nws). 11.00 Nws. 11.03 Een opvallend vrolijke gev. visite. (12.00 Nws). 13.00 Nws. 13.03 Ekspres: licht platenpr. (14.00 Nws). 15.00 Nws. 15.03 Drie-draai: licht platenpr. 16.00 Nws. 16.03-18.00 Mix: licht platenpro- gramma. (17.00-17.02 Nws). DUITSLAND I (Regionaal programma NDR: 18.00 Das andere Helgoland. 18.30 KL: Zand mannetje. 18.40 Act. 18.55 Sportjourn. 19.26 KL: Gefahrlicher Alltag. 19.59 Progr.-overzicht. WDR: 10.20-10.45 en 12.10-12.35 Schooltelevisie. 18.00 Kleur: Weekjoum. 18.05 Kleur: Der Western- Held, TV-film. 18.30 Kleur: Seid Ihr al le da?: voor de kleuters. 18.40 Hier und Heute met Goedenavond. 19.20 KI: Michael Kohlhaas, TV-serie). 20.00 Jour naai en weerbericht. 20.15 Verkiezings praatje. 20.20 Act. 21.05 Kleur: Die grossen Zelte: circusimpressies. 22.10 30 jaar na de tweede wereldoorlog, een Duitse stad in de oorlog. 22.55 Journ., commentaar en weerber. 23.15 Was heisst Denken, programma over filo sofie. DUITSLAND II 18.05 Act. en muz. 18.40 Kleur: Sen- sationen zwischen Himmel und Erde: circusprogr. 19.10 Kleur: Süss, abar ein bisschen verrückt, TV-film. 19.45 Nws., weerber. en act. 20.15 Politieke uitz. 20.20 Kleur: Die Löwen von San Mar co, filmreportage. Aansl.: Nws. 21.05 Tabu der Gerechten, speelfilm. 23.00 Nws. en weerber. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Heute (herh. van gisteravond). 10.30 Zum Blauen Bock: amusementspr. 12.00 Act. 12.50 Intern, persoverz. 13.00-13.30 Journaal. 16.35 Journaal. 16.40 Voor de kinderen: Ich wünsch' mir was. 17.25 Wilder Westen zu verkaufen. 17.55-18.00 Journ. DUITSLAND II 17.30 Nws. en weerber. 17.35 Ulrich und Ulrike... so ich dir!, TV-film. (Herhaling). VENRAY Rank Xerox Venray, een dochteronderneming van het Engelse moederbedrijf met vertakkingen over de hele wereld, heeft vandaag bekend ge maakt dat de fabrieksruimten in Ven ray met 25.000 m2 uitgebreid zullen worden voor o.a. twee grote produktie- hallen en een nieuw kantoorgebouw waarmee een investering van zesender tig miljoen gulden gemoeid is. Zeven jaar geleden werd in Venray deze fa briek gebouwd ter waarde van vijfen veertig miljoen gulden. Er worden poe ders voor de kopieerapparaten vervaar digd, terwijl naderhand ook assembla ge en rivisie van deze apparaten aange vat werd. Het personeelsbestand is momenteel 600 en zal in de komende vier jaar met nog eens 1.000 man uitgebreid wor den. Voor 1975 mikt men op 2.000 man, waarbij in Venray een gedeelte van de Engelse produktielijn en enige ge heel nieuwe artikelen vervaardigd kun nen worden. Tenslotte gaat Venray po lymeer naar het Engelse moederbedrijf exporteren. Na de uitbreiding zal 95 pet. van de Venrayse produktie geëx porteerd worden. 13. Smidje Verholen en Kareltje Knetter lagen heerlijk aan het strand te zonnen. Achter hun rug ruiste de zee, kinderen speelden met schelpjes, he ren en dames luierden. Alles zag er feestelijk en kleurig uit en van het oude stadje Zoutkapelle was geen steentje of dakpannetje te zien. „Haast niet te geloven, meneer Verholen", zei Kareltje. „Wat niet, Kareltje?" lachte de smid. „Dat daar achter die grote hotels het kleine stadje Zoutkapelle ligt", antwoordde Kareltje. „Dat zo'n leuk, oud stadje vroeger nou zo'n berucht zeerovers nest is geweest!" „Hoe weet je dat?" vroeg de ■mid. „Van Ouwe Hurk", antwoordde Kareltje. „Die heeft me ook verteld, dat wij nou in hetzelf de huis logeren, waar vroeger de beruchte ka perkapitein Simon Duynkercks heeft gewoond. Die zelfde Simon heeft een grote schat van wel een paar miljoen achtergelaten, toen hij in 1670 stierf. Maar die schat is nooit gevonden" „Dan moest jij maar eens goed gaan zoeken, Kareltje", plaag de de smid. „Koop maar een schepje en een em mertje. Dan kun je beginnen het hele strand om te spitten. Wie weet vind je wel wat. Je hebt de blauw-geruite kiel al en als je nu de schat ook nog vindt..., wel je zou een eigen museum kunnen beginnen met bijzonderheden uit de historie van de zeevaart!" „Hé bah!" viel Kareltje ui. „Plaag me toch niet altijd zo! Vindt u het da. soms niet interessant, dat wij in het huis var Simon Duynkerck wonen?" Maar smidje Verho len vond dat blijkbaar lang zo interessant niet als de twee oude zeebonken. Die stonden namelijk nog steeds voor het herbergje van Foppe Holm- stock en ze bekeken met stekende blikken de oudt gevel. „Dit is het huis...", fluisterde de grootste van de twee. „Het jaartal in de gevel klopt precies. En het huisnummer komt overeen met de mij be kende kadastrale gegevens..." DEN HAAG Het CBS heeft de re sultaten gepubliceerd van een onder zoek volgens de conjunctuurtestmetho de over de gang van zaken in augustus 1969 bij de Nederlandse industrie. De antwoorden van de geênquteerde onder nemingen mogen representatief worden geacht voor ca. 80 pet. van de industrie (excl. de voedings- en genotmiddelen industrie). De arbeidersbezetting bij de in het on derzoek betrokken ondernemingen ver toonde enige daling. De gemiddelde dag- produktie gaf een stijging te zien. De beoordeling der voorraden gereed produkt vertoonde weinig verandering. Ultimo augustus noemde 80 pet (vorige maand 75 pet) der ondernemingen de om vang der voorraden normaal, 15 pet (vo rige maand eveneens 15 pet) sprak van te groot en 5 pet (vorige maand 10 pet) van te klein. De orderontvangst voor het geheel van de industrie nam, zowel uit het bin nenland als uit het buitenland, in om vang af. De beoordeling van deze order- ontvangst bleef, vergeleken met de vo rige maand, onveranderd. Ze luidde bij 80 pet der ondernemingen normaal, bij 5 pet groot en bij 15 pet klein. Het indexcijfer van de orderpositie in aantal maanden werk (excl. chemische industrie, basis ultimo januari 1968 is 100) steeg deze maand van 100 naar 101. Ultimo augustus 1967 en 1968 was dit cijfer in beide gevallen 99. De beoorde ling van de orderpositie luidde bij 80 pet (vorige maand 75 pet) der onderne mingen normaal, bij 10 pet (vorige maand eveneens 10 pet) groot en bij 10 pet (vorige maand 15 pet) klein. Samenwerking BASF en Wyandotte BASF (in Nederland vertegenwoor digd door N.V. Color-Chemie, te Arn hem) en Wyandotte Chemicals Corpo ration onderzoeken op 't ogenblik de mogelijkheden van een fusie op basis van aandelenruil (Wyandotte-aandelen tegen BASF-aandelen). BASF bezit reeds 14 pet van het aandelenkapitaal van Wyandotte, dat is samengesteld uit 3 miljoen aandelen. De produktieprogramma's van beide ondernemingen vullen elkaar goed aan. Bouwend op de sterke positie van Wyandotte op het gebied van chemi sche grondstoffen ontstaat de mogelijk heid, binnen het kader van een zinvol le technische samenwerking door het gebruik van de know-how van de BASF, een veredelings-chemie op te bouwen en het produktieprogramma aan te vullen door de vervaardiging van de hiervoor in aanmerking komen de winstgevende produkten. UTRECHT De directie van In dola Electric N.V. in Utrecht en de vijf betrokken vakorganisaties hebben in een gezamenlijke mededeling aan ondernemingsraad en personeel van het bedrijf verklaard, dat zich voor Indola nieuwe perspectieven hebben geopend, die op dit moment even wel nog niet het stadium van afron ding hebben bereikt. De directie was tijdens het overleg met de vakbonden nog niet in staat, de finitieve mededelingen te doen over de mogelijkheden die tot een oplossing zou den kunnen leiden van de in Utrecht ge rezen problemen. Wel stelde zij, dat voor haar bij de lopende besprekingen de belangen van het personeel zwaar wegen. In de gezamenlijke verklaringen wordt gezegd, dat de mededelingen van de directie voor de vakbondsbestuurders aanleiding waren, hun vertrouwen uit te spreken in het tot dusverre gevoer de beleid. Uiterlijk eind oktober zullen vakbonden en personeel meer concreet op de hoogte worden gesteld van de ge noemde nieuwe perspectieven. Op 7 augustus van dit jaar liet de di rectie van Indola Utrecht weten, dat er in het bedrijf moeilijkheden dreigden doordat met name de afzet van elektri sche huishoudelijke toestellen en hand boorgereedschap stagneerde. Het bedrijf telt ongeveer 600 werknemers, onder wie 165 beambten. AMSTERDAM De aangekondigde uitgifte van fmln 8 pet 7-jarige obli gaties 1969 (tweede lening) van de Amsterdam-Rotterdam Bank NV tegen 100 pet heeft eenzelfde doel als de emis sie van augustus jl. van f 40 fhln. te gen 99 pet, zo zegt het heden ver schenen emissieprospectus. Een verde re versterking van de ter beschikking staande lange middelen acht het be stuur gewenst. De lening zal in haar geheel worden afgelost op 1 september 1976. De officiële notering van de obliga ties, in stukken van f 100 nominaal aan toonder, en dooreenleverbaarheid met de in augustus aangeboden 8 pet obligaties zullen worden aangevraagd De inschrijving is op maandag 29 september en de storting op woensdag 15 oktober. DELFT In het halfjaarbericht 1969 van Enraf Nonius is de N.V. Jaro te Alkmaar opgenomen in de balans en in de verlies- en winstrekening. Aan gezien de aankoop van deze onderne ming in het eerste halfjaar 1969 werd geëffectueerd, zijn in de cijfers per 30 juni 1968 de gegevens van N.V. Jaro uiteraard niet verwerkt. Er is beslo ten om de activa van N.V. Jaro niet te herwaarderen, zodat het verschil tussen het zichtbare en het zuivere ver mogen van deze dochteronderneming onder de post meerwaarde N.V. Jaro afzonderlijk op de balans tot uitdruk king komt. De bruto winst nam slechts met 9 pet. toe als gevolg van de be langrijke loonstijgingen in 1969. Ver der kan nog worden opgemerkt dat in dit halfjaar de orderportefeuille werd uitgeleverd tegen het prijsniveau 1968 en dus de prijsstijging als gevolg van de b.t.w. niet geheel werd gecompen seerd. De winst voor belastingen be draagt f 875.000 (v.j. f 802.000). De om zet bedroeg dit halfjaar f8,3 min., het geen 15 pet hoger is dan de omzet per 30 juni 1968. De orderportefeuille per 30 juni 1969 is aanzienlijk hoger dan in 1968, zodat een toename van de om zet in het tweede halfjaar mag wor den verwacht. Vergroting van de omzet is noodza kelijk om de kostenstijgingen te kun nen opvangen. Uitbreiding van de pro duktie te Delft kan in verband met de personeelsschaarste slechts met gro te moeite worden bereikt. Om de ge wenste omzetgroei te kunnen realise ren, is besloten om te komen tot de oprichting van een fijnmecbanische produktie-unit te Ermelo. Reeds in september van dit jaar zal in het be drijf te Ermelo met ca. 20 man wor den gestart, terwijl het aantal werk nemers binnen enkele jaren tot 80 it 100 man zal worden uitgebreid. In juli 1969 werd een dochteronder neming in Kopenhagen opgericht ter behartiging van de verkoop en service van Enraf-Nonius produkten in Scan dinavië. De aandelen Enraf Nonius worden ter beurze in courant verhan deld. ROTTERDAM De concernomzet in het eerste halfjaar van 1969 van Van Berkels Patent NV is met ruim 10 procent gestegen ten opzichte van het eerste halfjaar van 1968. In het bij zonder is de vraag naar de industriële weegwerktuigen van Van Berkel toege nomen. De nettowinst is iets gunstiger m vergelijking met de overeenkomstige periode van 1968. De toegenomen activiteiten van de groep stellen vanzelfsprekend hogere eisen aan de interne financiering. De winst zal naar te verwachten is niet achterblijven bij die van 1968, aldus een tussentijds bericht. Over 1968 bedroeg de netto-winst f 4,6 min. Het dividend werd toen ver hoogd van tien tot twaalf procent. ROTTERDAM De aandeelhouders vergadering van Euromin, een Neder landse belangengroep die hoopt om streeks 1972 een raffinaderij ter waarde van 100 miljoen gulden in Am sterdam of Rotterdam te bouwen, heeft de directie toestemming verleend tot. het bouwen van een proeffabriek. De raffinaderij, waarin ook groepen uit België en Scandinavië belangen hebben, zou een vermogen van een miljoen ton moeten krijgen. AMSTERDAM Mr. F. Lindner, lid van de raad van bestuur van de Alge mene Bank Nederland (ABN), heeft in 1968, nadat besloten was tot een fusie tussen de Algemene Bank Nederland en de Hollandsche Bank-Unie, zijn standplaats Buenos Aires verlaten om na een 32-jarig verblijf buitenslands, zijn gespecialiseerde kennis van Zuid- Amerika ter beschikking te kunnen stel len van beide banken. Nu de fusie ABN/HBU zich geheel heeft voltrokken wenst de heer Lindner zich weer in het buitenland te vestigen Hij heeft daarom aan de raad van commissarissen van de ABN gevraagc' goed te keuren dat hij zijn mandaa' van lid van de raad van bestuur neer legt per 30 september a.s., welke toe stemming hem heden is verleend onde: dankzegging voor de vele diensten dif hij gedurende een loopbaan van 34 jaai aan de HBU en daarna aan de ABN heeft bewezen. Na zijn aftreden zal de heer Lindner zich op verzoek van de raad van be stuur met een speciale opdracht in het buitenland belasten.

De Vallei | 1969 | | pagina 2