Sommige parlementariërs tussen politieke en commerciële belangen Verdierf geU Grote steden klagen samen bij premier \V Londense .hippies bezetten opnieuw huizen Grote vier hervatten hun overleg over M.-Oosten Venhcdk. koek WW/M Bloemen voor „Defensie" Geef haard en kachel Betere warmte Is er niet* Marg vrolijk riet en Pieter hadden jke avond op kermis Lucht hot sin o Moelijk parket in affaire-Verolme Personeel ziet heengaan van grote baas als laatste middel Man zou kwade genius' achter overval zijn PSP eventueel op plaatselijk vlak samen inet progressieven Nieuw onderzoek tegen Defregger probeer morgen eens VON THADDEN VAN MICROFOON WEGGESLEURD Niet naar de kerk Handen vrij BIJ DE SPAR „Financiële toestand is onhoudbaar" W Gemaakt van antraciet.... 1 maar veel goedkoper. 1 Uw kolenhandelaar brengt't wel even. NA VERDRIJVING UIT LEGE WONING AAN PICCADILLY OOK MOEDERS MAN GROEF ZICH NAAR VRIJHEID TOPBERAAD SUCCESJE HANOI NOEMT TERUGTREKKING MISLEIDING Twee doden na eten paddestoelen 64 DODEN VLOT BAANTJE PRIKKELDRAAD Brand in ondergrondse van München MAANDAG 22 SEPTEMBER 1969 P OTTERDAM/DEN HAAG Pas als zou blijken, dat het bedrijf alleen kan worden gered door het vertrek van de heer Cornelis Verolrae, kan de be leidscommissie van het concern het daarmee eens zijn. Dit concludeerde de heer M. Zondervan, voorzitter van de Metaalbedrijfsbond NW, nadat hij zaterdag een gesprek had gevoerd met deze commissie. Hierbij waren ook aanwezig de heren Bode (r.-k. bond St. Eloy), Laurier (r.-k. beamb- tengroepskringen) en Van Dijk (Chr. Metaalbedrijfsbond). De heer Zondervan constateerde bij de twaalf leden van de commissie een „duidelijke waardering en zeker geen verguizing" ten opzichte van de heer Verolme. De voorzitter van de Metaal bedrijfsbond NVV stelde zich gister avond in verbinding met drs. G. M. Ne- derhorst in diens kwaliteit van voor zitter van de vaste commissie voor Economische Zaken uit de Tweede Ka mer. Mede namens de andere vakbonden kondigde hij een verzoek om een ge sprek met deze commissie over de kwestie Verolme aan. Waarschijnlijk vandaag zal worden besloten over de dag, waarop deze ontmoeting zal plaats hebben. Over het onderhoud met de beleids commissie zei de heer Zondervan: „Zij vindt, als het heengaan van de heer Verolme, zoals de wens is van de rege ring, de enige uitkomst is, dat dit dan moet gebeuren". Hij vervolgde: „Zij meent wel dat dit op een elegante wij ze moet gaan. De mensen vinden het heel erg om iemand zo aan de kant te zetten en dit klopt met onze eigen op vatting. Er zou een soort overgangspe riode moeten komen". In de onlangs ingestelde beleidscommissie hebben twee leden van elke ondernemingsraad van zes werkmaatschappijen van Ver olme zitting. Dit dozijn vertegenwoor digers van de werknemers is aangeslo ten bij de verschillende vakbonden. De heer Verolme heeft het weerein- de thuis in Ridderkerk doorgebracht. Zijn vrouw zei toen zij even het huis verliet: „Alle kranten hebben hem ge kraakt". Het was een uitzondering dat de heer Verolme zondagochtend niet naar de Remonstrantse kerk in Rotter dam-Zuid ging. Een vermenging van politieke en commerciële belangen is in het geding bij verscheidene parlementsleden die over de kredietaanvrage van Verolme zullen oordelen. De fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer, mr. W. K, N. Schmelzer, blijft adviserend lid van de Stichting Verolme-Trust zolang hij het gevoel heeft, dat hij in deze functie nut tig werk kan doen. „Ik zie op dit ogen blik geen enkele aanleiding om te be danken. Ik ben niet bang voor moei lijkheden, die men mij eventueel in de weg zal leggen. Zolang mijn eigen over tuiging zegt dat ik adviserend lid van Verolme-Trust kan blijven, zal ik dit doen. Ik zie geen enkel conflict. Deze mening kan zich natuurlijk wijzigen". Het is de bedoeling dat deze stich ting actief wordt na het aftreden of overlijden van de heer Verolme. In de stichting zullen de aandelen van de heer Verolme worden ondergebracht. Mr. E. H. Toxopeus, fractievoorzitter van de VVD in de Tweede Kamer, heeft in juli bedankt als adviseur voor Verolme-Trust. Hij wilde niet het risi co lopen dat, als de Tweede Kamer nog eens over deze scheepswerf zou moe ten oordelen, fiij in een moeilijke posi tie zou kunnen komen. Hij wilde als Kamerlid zijn handen dan vrij hebben. Tweede-Kamervoorzitter mr. F. M. van Thiel zit in de raad van commissa rissen van de Rijn-Scheldegroep. Raakt hij door zijn binding met de grote con current van Verolme in moeilijkhe den? Mr. van Thiel vindt dat dit niet het geval is. „Ik heb", zo zei hij, „geen enkele relatie met Verolme. Ik bemoei me intern met Rijn-Schelde, maar ik heb noch over Verolme, noch over Rijn- Schelde contacten op politiek niveau. Dat wil ik ook niet, want ik wil straks in volstrekt objectiviteit over de aan vrage van Verolme mijn eigen oordeel ADVERTENTIE vormen. Als er inderdaad een verwe venheid zou kunnen ontstaan, waaraan ik geen schuld heb, zal ik moeten kie zen tussen de politiek en functies bij het bedrijfsleven". Mr. G. P. Helders, lid van de Raad van State en als zodanig adviseur van de regering, is commissaris bij Verol me. Hij heeft tot nu toe geen reden ge zien om voor deze funtie te bedanken. Doet hij dat alsnog? „Dinsdag ver gadert de heer Vèrolme met de vaste commissie voor Economische Zaken uit de Tweede Kamer", zei mr. Helders gisteravond, „en het lijkt me verreweg het beste om te voren niet over mijn binding met Verolme te praten. Dit is voor de zaak' zelf verreweg het beste". De raad van commissarissen heeft zich erover beraden of er drie in plaats van twee zetels aan de regering zullen worden afgestaan. Het zou evenwel de bedoeling van de heer Verolme zijn dinsdag aan de vaste commissie voor Economische Zaken uit de Tweede Ka mer mee te delen, dat hij niet meer dan twee regeringscommissarissen wil accepteren. 'Viïfirfti-• DEN HAAG De besturen van de vier grote gemeenten in ons land heb ben zaterdag minister-president P. de Jong in een telegram op korte termijn om een gesprek gevraagd. Zij vinden de financiële toestand van hun ge meenten onhoudbaar. Het is in de mo derne staatkundige geschiedenis van Nederland nog niet voorgekomen, dat gemeentebesturen zich over de hoof den van de ministers van Binnenland se Zaken en van Financiën heen. rechtstreeks tot de voorzitter van de ministerraad hebben gewend. De gemeenten Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht tellen samen on geveer een kwart van de Nederlandse bevolking. Voor hun inkomsten zijn zij grotendeels afhankelijk van bijdragen van het Rijk. De gezamenlijke tekorten zijn de laatste jaren schrikbarend ge stegen tot ca. tweehonderd miljoen gul den. Het telegram volgde op onderhande lingen tussen deze vier gemeentebe sturen en de minister van Binnenland se Zaken en Financiën, die al twee jaar aan de gang zijn zonder dat enig per spectief is geopend. Het bonzen op de deur van minis ter-president De Jong moet, volgens burgemeester W. Thomassen van Rot terdam worden gezien als een poging om de aandacht van de hele minister raad te vragen voor de financiële toe stand van de gemeenten. „Het is een stap, die wij nog nooit in Nederland hebben meegemaakt, maar de financiële nood van de grote ge meenten is óók ongeëvenaard in de geschiedenis", aldus de heer Thomas sen. „MOBILISATIE' Zaterdag waren de voltallige colleges van B. en W. van de vier grote ge meenten bijeen in het Congresgebouw in Den Haag, ook al een ongewone mo bilisatie van gemeentebestuurders. Zij besloten tot het zenden van het tele gram en gaven de wethouders van fi nanciën van de vier gemeenten op dracht munitie te verzamelen voor het gesprek met minister-president De Jong, als dat wordt toegestaan. De „verenigde colleges van B. en W.' besloten verder samen de problemen van stadssanering te bezien en ge zamenlijk voorlichting te geven over ontwikkelingen in de Randstad. „Tenzij de situatie zulks eerder ver eist", komen de colleges over een half jaar weer in een voltallige zitting bij een. OOSTHUIZEN De Amsterdamse politie heeft de 43-jarige voormalige caféhouder H. K. gearresteerd. Hij wordt beschouwd als medeplichtige van de Duitser F. G. die vorige week woens dag een roofoverval pleegde op de Raif- feisenbank in het Noordhollandse Oost huizen. De Duitser werd zeven minuten na de overval al gepakt. Hij had vijf tot achtduizend gulden buitgemaakt. K. heeft een paar jaar bij Oosthuizen gewoond. Hij wordt ervan verdacht de Duitser tot de overval aangezet te heb ben. ADVERTENTIE V Syn track LONDEN ln Londen hebben de „hippies", enkele uren nadat ze uit een pand aan Piccadilly Street wa ren verdreven, zondagavond twee andere herenhuizen bezet. Een groep maakte zich meester van een pand van vier verdiepingen aan Russell Square, dichtbij het „British Mu seum", een andere groep onder leiding van „dr. John" Moffat drong een huis in West End binnen. Op beide huizen werd met grote letters het opschrift „Vrije commu ne van Londen" aangebracht. Aan het korte bestaan van de eerste Londense straatcommune, in een groot, leegstaand huis aan Piccadilly, kwam gisteren een einde. Een leger politie-agenten heeft het huis bezet. Van de 400 hippies, daklozen en andere lieden in het huis, die gebroken heb ben met de samenleving, werd een aantal gearresteerd. In enkele minu- ten brak de politie de weerstand van deze tijdelijke bewoners, teen regen van plastic ballen, dakpan- <i nen en andere projectielen daalde op •de agenten neer maar weldra was xde politie heer en meester in het huis dat zestig kamers telt. De politie vond er verdovende midde len, benzinebonnen, loden pijpen en andere belastend materiaal. De vlag van', de commune, die een week op het tfiuis had gewapperd, werd snel neergehaald. y BERLIJN Een 32-jarige man uit Oost-Berlijn heeft zich met blote han den een doorgang onder de Berlijnse muur gegraven. Hij heeft onopgemerkt het westelijke stadsdeel bereikt. Een tegenstribbelende hippie wordt door een paar potige agenten weg gevoerd van het pand Piccadilly 144. In Den Haag hebben ruim 200 personen zaterdagmiddag deel genomen aan een door de Bond voor dienstweigeraars georganiseerde Anti-Navo-demonstratie"Bij het ministerie van Defensie op het Plein legden de betogers meege brachte bloemen op de trappen neer. AMERSFOORT De top van de Pa- cifistisch-Socialistische Partij heeft za terdag in Amersfoort besloten de afde lingen en gewesten voorwaarden op te leggen voor een eventueel progressief akkoord op het regionale of plaatselijke vlak. Het besluit werd met 26 tegen veertien stemmen genomen in een vergadering van partijraad en partijbe stuur. Gesprekken die nog niet tot een positief resultaat hebben geleid en op korte termijn daartoe ook niet zullen leiden zullen aldus de top van de PSP onmiddellijk woorden afgebro ken. Zoals bekend heeft de PSP zich uit het landelijk Progressief Akkoord (PAK) teruggetrokken, maar aan de voet wil de partij niet elke vorm van samenwerking uit de wereld ban nen. TERNEUZEN Prinses Margriet, mr. Pieter van Vollenhoven en enkele vrienden hebben zaterdagavond kermis gevierd in Terneuzen. In ruim twee uur tijds bezochten ze bijna alle vermaakgelegenheden. Ze zaten onder andere in auto-scooters en bezochten de ballentent, waar ze een paar fraaie poppen wonnen. Eigenaar van de ballentent, de heer P. J. Verwijk uit Bergen op Zoom „Ik herkende hen meteen. Je kunt die mensen toch niet met lege handen wegsturen". De Prinses en haar man besloten hun kermisavond in de wafel- en poffertjestent. Toen hadden ze zoveel bekijks, dat ze zich terugtrokken op het koninklijke jacht Piet Hein, waarmee ze gisterochtend Terneuzen verlieten. NEW YORK De ministers van Buitenlandse Zaken van de grote vier hebben be sloten hun overleg over het Midden-Oosten te hervatten. De besprekingen waren in juli vastgelopen. In een gezamenlyke verklaring deelden de ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Engeland, de Sovjet-Unie en Frankrijk mee dat de situatie in het Midden-Oosten voortdurend ernstiger wordt en dat zjj daarom de „contacten die al zijn gelegd" zullen voortzetten met het doel een oplossing voor de crisis te vinden. Sluiting zaak onwettig MüNCHEN De zaak Defregger wordt vandaag heropend. Het ministe rie van justitie van de Westduitse staat Hesse heeft aangekondigd, dat de open bare aanklager in Frankfort de zaak tegen de hulpbisschop van München heeft doorverwezen naar München. De openbare aanklager in München, Wilhelm Losses, heeft aan de bekend making toegevoegd, dat er niet onmid dellijk reden bestaat om aan te nemen, dat de uitslag van het onderzoek in München anders zal uitvallen dan des tijds in Frankfort. In Frankfort werd besloten geen ver volging in te stellen tegen mgr. Defreg ger wegens zijn aandeel in een execu tie van zeventien Italiaanse burgers in oorlogstijd. De reden voor de heropening van de zaak is, volgens een mededeling van het Hessische ministerie van justitie, dat onder de Westduitse wet alleen de openbare aanklager in de woonplaats van de verdachte het recht heeft een zaak te laten vallen. De sluiting van de zaak in Frankfort was tegen de wet. Deze woordvoerder van het ministe rie voegde eraan toe, dat geen nieuw bewijsmateriaal tegen de bisschop was gevonden en dat heropening uitsluitend op dit technische punt van de wet was bevolen. Het openbaar ministerie in München zal de kwestie wel geheel opnieuw bestuderen. De ministers waren van oordeel dat een oplossing moet worden gezocht in de geest van de resolutie van de Vei ligheidsraad van november 1967. Daar in wordt onder andere Israël verzocht zijn troepen terug te trekken uit de gebieden die het tijdens de zesdaagse oorlog in 1967 had bezet. Aan het Suezkanaal heeft gisteren weer urenlang een artillerieduel ge woed tussen Egyptische en Israëlische strijdkrachten. Israëlische vliegtuigen namen tegelijkertijd militaire doelen onder vuur in het gebied van de Golf van Suez. Volgens Tel Aviv was de actie een vergelding voor de voortdurende Egyp tische schendingen van de wapenstil stand. Volgens Egyptische mededelin gen werden de Israëlische vliegtuigen verdreven door luchtdoelgeschut. Het Egyptische dagblad Al Ahram deelde gisteren mee dat president Nas ser de afgelopen week is behandeld voor „acute influenza" door de Rus sische arts Tsjazof die hem verleden jaar in de Sovjet-Unie ook heeft be handeld. Dr. Tsjazof had de Egyptische dok ters de verzekering gegeven dat er ver betering is ingetreden in de toestand van Nasser. In plaats van president Nasser zal nu de Egyptische vice-president Anwar Assadat Egypte vertegenwoordigen op de Islamitische topconferentie die van daag in de Marokkaanse hoofdstad Ra bat begint. De bijeenkomst is georganiseerd door koning Feisal van Saoedi-Arabië en koning Hassan van Marokko naar aan leiding van de brand in de El Aksa- moskee in Jeruzalem. Syrië heeft besloten deze te boycot ten, omdat de conferentie in Marokko wordt gehouden, met welk land Syrië geen diplomatieke betrekkingen onder houdt. Marokko en Syrië verbraken de ban den in 1965, toen beide landen ruzie kregen over het geval Ben Barka. Ook Irak zal niet aan de conferentietafel zit ten. Het heeft niets van zich laten ho ren. Als een succeaje voor de organisato ren wordt gezien dat zij er in zijn ge slaagd voor de eerste maal twee lei ders bijeen te krijgen die al geruime tijd in vijandschap leven. Dat zijn ko ning Hassan zelf en de president van Mauretanië, Moktar Oeld Daddah. De regering in Rabat staat op het stand punt dat Mauretanië tot het grondge bied van Marokko behoort. Een maand na de moskeebrand is de boosheid op Israël in de Islamitische wereld wat afgenomen en er zijn lan den in die gemeenschap die zich zijn gaan afvragen wat er van de conferen tie meer te verwachten is dan alleen maar resoluties. Men gelooft niet dat op de conferentie militaire besluiten te gen Israël genomen zullen worden, aan gezien de niet-Arabische landen er niets voor voelen militair bij het conflict be trokken te raken. De landen die betrek kingen met Israël hebben, zullen naar de mening van waarnemers geen heil zien in politieke of economische maat regelen tegen deze staat. HONGKONG Hanoi heeft presi dents Nixons besluit, om nog 35.000 man Amerikaanse troepen uit Viet nam terug te halen „een poging om de openbare mening te misleiden" ge noemd. Het terugtrekken van de troepen, al dus Hanoi, is niet meer dan een loze manoeuvre. Na half december blijven er immers bijna een half miljoen Ame rikaanse militairen in Vietnam, zodat de Amerikanen hun „agressie-oorlog onverminderd kunnen voortzetten". LEUVEN De Belgische radio heeft zaterdag dringende oproepen om hulp gericht tot dokters in de naburige lan den, om de levens te redden van twee jongens die giftige paddestoelen hebben gegeten. De moeder van de jongens, een 36-jarige Italiaanse die in Leuven (België) woont, en hun negenjarig zus je zijn reeds overleden. Een woordvoerder van de universi teitskliniek in Leuven zei dat de toe stand van de jongens, de zesjarige Al berto Prete en zijn vierjarig broertje Donazio, een week na het gebeurde nog onveranderd is. Het meisje is zaterdag overleden, drie dagen na mevrouw Pre te, moeder van zes kinderen. SAIGON Een Zuidvietnamees pas sagiersvliegtuig en een Phantom van de Amerikaanse luchtmacht zijn in Zuid-Vietnam met elkaar in botsing ge komen. Het Zuidvietnamese toestel stortte neer waarbij 64 mensen allen Zuid- vietnamezen om het leven kwamen. De botsing gebeurde bij Da Nang. kort voordat de beide vliegtuigen zou den landen. De DC-4 viel neer; de Phan tom, kwam -behouden aan de grond. De bemanning van het Amerikaanse toestel bleef ongedeerd. Maandag was het huis bezet door dak lozen eir, hippies. In da loop van de week wopnden vele honderden van hen erin. Ook heel jonge kinderen. Drie Amerikaanse moeders trokken erin met hün kleintjes. De laatste da gen en vooral zaterdag, werd er in en rondom het huis steeds meer ge vochten. Buiten stonden honderden mensen naar net communehuis te kij ken. Het hooggerechtshof had een uitwij zingsbevel gegeven op verzoek van de maatschappij\ van onroerende goe deren, waar het\huis aan toebehoort. Het staat vlakbljV het Hiltonhotel op de hoek van Park\Lane. Niet ver ook van het paleis van Koningin Elizabeth. De hippies hadden grootse plannen met hun commune, vooral op het ge bied van de kunst en vrije menings uiting. Het vlotte leventje duurde er tenslotte niet lang. De hele nacht van zaterdag op zondag leverden de hip pies slag met andere jongelui, die aanvallen deden op hun h^iis. ADVERTENTIE koffie met "benodigdheden": een kopje heerlijk hete koffie en een plak malse, kruidige TRIPOLI De regering van Libië heeft een decreet uitgevaardigd waar bij het aan buitenlanders verboden wordt in Libië als handelsagent op t« treden. ESSEN Een verkiezingsbijeen komst van de ultra-rechtse National Demokratische Partei Deutschland (NPD) in Essen is zaterdag in een wilde vechtpartij geëindigd. Dat gebeurde nadat een 23-jarige jon geman erin was geslaagd tot in de gla zen kogelvrije kooi van Adolf von Thad- den, de voorzitter van de NPD, door te dringen. De jongen sleurde Von Thadden op zij en schreeuwde in de microfoon „Na zi-misdadiger". Toen de demonstrant werd weggesleurd bestormde de menig te de versperringen. De politie werd be kogeld met stenen en fruit. Verschei dene mensen werden gewond. Vijf de monstranten werden aangehouden. Het is onbegrijpelijk hoe de demon strant erin geslaagd is tot de kooi van Von Thadden door te dringen. De lei der van de NPD was omgeven door de potige mannen van zijn eigen ordedienst waaromheen politiemannen een kordon vormden. Tussen het podium waarop Von Thadden sprak en de luisterende menigte waren voorts nog prikkeldraad versperringen aangebracht. Met een wa terkanon slaagde de politie er tenslotte in de menigte uiteen te drijven MÜNCHEN Een bra^d, die za terdag heeft gewoed in een in aanbouw zijnde ondergrondse spoorweg in Mün chen, heeft naar schatting voor meer dan twee miljoen mark schade veroor zaakt. Negentig brandweerlieden zijn gedurende zeven uur bezig geweest het vuur te blussen.

De Vallei | 1969 | | pagina 5