FINANCIËN en ECONOMIE Grafschenner hoort eis van 3V2 jaar en t.b.r. Vis houdt fit 6 maanden garantie op zool èn bovenleer. NPD volslagen kansloos geacht 22e FEMINA BIEDT TAL VAN ATTRACTIES voorzichtige koers KOMENDE VERGADERING AANDEELHOUDERS EDY Grotere prijsstijgingen in '68 in industrielanden IN UITPUILENDE RECHTSZAAL „Verbond met Satan" thans afgezworen Italiaans pension stort in: 4 doden Na Westduitse opiniepeiling 593ste Staatsloterij Weer Russische beschuldigingen tegen China Waarom? UIT DE KERKEN „Geen haar beter" „Streep eronder" Dominerend „Unieke zaak" Over de drempel Bij Bendien-Smits nu chefs aan de beurt voor ontslag Gevangenispersoneel in Sydney staakt Gezien op Olympic Z waar-waterf abriek voor India GEVONDEN EPISCOPAAT VERHEERLIJKING „VOLKSOPHITSING" ONDER HET THEMA WELVAART-WELZIJN ACCENT OP LICHAAMSVERZORGING THEMA VERRE LANDEN LICHAAMSVERZORGING Voor Gelderland uit Provinciefonds ruim f 26 miljoen HAARSTUKJE OF American Hotel door derden benaderd Stichting belangen aandeelhouders opgericht Israël laat herstel Jordaans kanaal toe Pagina 11 DINSDAG 23 SEPTEMBER 1969 MAASTRICHT Op het verschrikkelijkste moment van zijn leven, toen een jonge rooms-katholieke geestelijke en zijn moeder hem, twintigjarige, beticht ten van homoseksualiteit, werd in Pierre S. de grafschenner geboren. Gisteren, 26 jaar later, na 224 grafschennissen, na 185 inbraken en na 183 pogingen tot uitlokking van ontucht, zwoer de 46-jarige Maastrichtenaar voor de rechtbank in Maastricht zijn Satans-cultus af. Een tengere figuur in een donker blauw pak, die vriendelijk glimlachte naar de rechters, maar steeds verbe ten de microfoon uitschakelde, zodat zijn biecht voor pers en publiek in de uitpuilende rechtszaal nauwelijks te verstaan was. Een alledaagse man, die ogenschijn lijk weinig gemeen heeft met de ge weldenaar, die in 1966, 1967 en 1968 in het holst van de nacht als een tor nado een spoor van vernieling over de kerkhoven trok en ongrijpbaar leek voor de Nederlandse, Belgische, Duitse en Franse politie. Een stapel dossiers van ongeveer een meter hoogte en een kaart van de Be nelux waarop met rode en blauwe vlek ken de duistere daden van Pierre S. waren gemarkeerd, illustreerden giste ren in de rechtzaal- waarom zijn op sporing de justitie duizenden manuren en ongeveer een miljoen gulden hebben gekost. Van de honderden delicten heeft de officier van Justitie, mr, H. van Buu- ren, er slechts twaalf in de telastleg- ging opgenomen. Wat had Pierre S. tot dit alles ge bracht? Waarom was hij in 1946 plot seling begonnen met in te breken? Waarom verviel hij na zijn veroorde ling door de krijgsraad ook in de bur germaatschappij tot talrijke diefstal len en inbraken? Tijdens het verhoor won de presi dent, mr. H. Disch, stap voor stap het vertrouwen van de aanvankelijk zeer zwijgzame verdachte. President: „Stal u soms uit haat te gen de maatschappij?" Pierde S.: „Allicht, wegens de ko medie, de ambtenarij, de oplichting van katholieke en andere ideologische zijden". President: „Zo Pierre S.: „Bent u dan een vreemde ling in Jeruzalem? Dat is iets uit de Bijbel". President: „Er staat nog meer in de Bijbel". Pierre S.: „De laatste jaren ging het niet meer om geld, want dat gaf ik weg. Alles is in september 1944 begon nen. Door moeilijkheden in de maat schappij, met die geestelijken". President: „Misschien was u toen terecht kwaad?" Pierre S.: „Dat ben ik trouwens nog. Er is in mij een grote verandering ge komen ten opzichte van het katholieke geloof". President: „Wat ls dan het verband tussen uw levensbeschouwing en uw criminele gedrag?" Pierre S.: De komedie die in de ADVERTENTIE ^GEKOOKTE SCHELVISROLLEN met kerrie en ananas Leg 4 opgerolde filets van 200 gram in een ingevette pan.J Voeg wat zouten citroensap toel en zoveel water, dat de vis niet onder staat. 10 min. laten broeien. Smelt 50 g boter en voeg al roerende 45 g bloem en zoveel visnat toe tot gladde] massa ontstaat Neem saus van het vuur en voeg naar smaak J kerriepoeder toe, daarna 2 schijven fijn gesneden ananas. Roer het geheel goed door en verdeel het over^ de rollen. Garneren met j peterselie en paprika-i poeder. Neem er eens rijst bij met gemengde salade. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het k Produktschap voor VI» en Visprodukten, Wassenaarseweg 20. Den Haag. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Ede: G. H. van Kooten te Delft; te De Bilt: J. Korpershoek te IJsselstein; te Schoonrewoerd: J. H Vlijm te Krimpen aan de IJssel; te Oud dorp: P. Koeman te Bruchem-Kerkwijk Benoemd: tot hulppred. te Voorscho ten: dr. Ch. de Beus, em.-pred. te Bloe- mendaal. Aangenomen: naar Berlikum: P. van Wakeren te Schalkwijk. Bedankt: voor Rotterdam-Pernis: C. A. Helms te Delft. Geref. Kerken Beroepen: te Temeuzen: P. v. d. Veen te Roosendaal. Aangenomen: naar Steenwijk: J. van Eijk te Soesterberg; de behoeming tot legerpredikant, met standplaats Bussum: J. Roggeveen, kandidaat te Apeldoorn. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen: te Haarlem: T. J. Keegstra te Ermelo; te Alphen aan de Rijn-Bo degraven: P. Deddens te Rozenburg. Geref. Kerken Beroepen: te Alphen aan de Rijn: D. Slagboom te Dordrecht-Centrum. Aangenomen: naar Zwolle: S. Wijn- sma, industriepredikant te Rozenburg. Geref. Gemeenten Beroepen: te Gorkum: A. Hoogerland te Werkendam. Bedankt: voor Slikkerveer: H. Lig- tenberg te Genemuiden. kerk wordt gespeeld. Al die leugens". President: „Daar wordt niet gelo gen. Overigens behandelen wij hier geen religieuze onderwerpen". Pierre S.: „Dan hoeven wij niet over grafschennis te praten, want dat hangt ermee samen. Wij worden geregeerd door de situatie-Satan. Die moet u zich niet voorstellen met horens en katte- pootjes. Ik zal u een voorbeeld geven. Een plichtsgetrouwe ambtenaar die precies doet wat hem is opgedragen, ontvangt een man aan het loket. De man moet nauwkeurig een formulier invullen. Dat papiertje moet kloppen, want dat moet in het dossier. Maar de man zelf kan omvallen. Dat is nu de situatie- Saten". President: „Dus het gebrek aan me demenselijkheid". Pierre S.: „Juist, het niet rekening houden met de gevoelens van anderen". President: „Dacht u dat u met uw werk niet de andere mensen hebt ge kwetst? U bent geen haar beter". Pierre S.: „Ze hebben beweerd dat ik ontucht pleegde en stal. Ik heb het omgedraaid. Ik dacht toen: Als ze zo vast geloven dat ik een dief en een homoseksueel ben, dan zal ik het wor den ook. Ze kunnen mij krijgen waar ze me hebben willen. Ik heb een ver bond gesloten met het kwade om het goede te doen". President: „U wilde het katholieke geloof en de maatschappij bestrijden met hun grootste vijand: het kwade verpersoonlijkt in Satan". Pierre S.: „Precies". President: „En de toekomst". Pierre S.: „Onder al deze dingen komt een dikke streep te staan. Na mijn aanhouding op 2 oktober 1968 heb Ik tijd gehad om na te denken. Zoiets is Paulus ook overkomen. In de obser vatiekliniek in Utrecht heb ik met veel mensen gesproken. Ik heb straf ver diend en die zal Ik ook aanvaarden". Pierre S. verzekerde vervolgens de rechtbank, dat hij de Satans-cultus had afgezworen. De officier van Justitie, mr. H. van Buuren, twijfelde In zijn requisitoir aan de volledige bekering van Pierre S. Hij wees erop dat Pierre S. geloofde dat de duivel hem op wonderbaarlijke wijze uit de handen van de politie hield nadat hij in 1966 een verbond met de Satan had gesloten. Een relatie, die al in 1952 begon, toen Pierre S. in Den Bosch na een veroordeling wachtend op transport, in een lange nachtwake tot Satan bad. „Hij meende dat Satan hem verhoor de. Die gebedsverhoring was hem trou wens door zijn zeer godsdienstige moe der met de paplepel ingegoten. Hij zag in Satan een vrolijke atleet. Iets wat hijzelf zo graag had willen willen zijn. Pierre S., die zijn vader vroeg ver loor, heeft zich afgezet tegen de domi nerende moederfiguur en heeft gehun kerd naar een sterke mannenfiguur", aldus mr. H. van Buuren. Volgens hem bleek dit duidelijk uit de nauwkeurig bijgehouden dagboeken, de aan de dui vel opgedragen psalmen en de schut tingwoorden aan het adres van de maagd Maria. „Pierre S., werd beheerst door een dwangmatig denken. Hij is volgens het psychologisch rapport verminderd toerekeningsvatbaar en van een psy chotherapie valt nauwelijks iets te ver wachten", zei mr. H. van Buuren. Ook de toekomstplannen, die Pierre S. zorgvuldig op schrift had ontvouwd, gaven hem te denken. Zo wilde Pierre S., een jongen uit een inrichting halen, hem zes weken in de zonde opvoeden en hem dan er gens in Noord-Frankrijk aan de Satan offeren. Hij wilde een eigen Satanskerk stich ten, waarbij het aantal misdaden be palend zou zijn voor de hoogte van het ambt. Zo zou iemand vijfhonderd graf schennissen en driehonderd inbraken moeten plegen om in aanmerking te komen voor het ambt van kardinaal. „Wat de strafmaat betreft, bevinden wij ons in een wildernis. Het is een unieke zaak in de geschiedenis van de criminologie", aldus mr. H. van Buu ren. Hij rangschikte de grafschennis sen onder zaakbeschadiging en eiste hiervoor en voor de vier ten laste ge legde diefstallen drie en een half jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstel ling van de regering. De raadsman, mr. M. Tripels uit Maastricht, adviseerde de rechtbank geen terbeschikkingstelling op te leg gen aangezien deze op Pierre S. een averechts effect zou hebben. Hij be toogde dat Pierre S. goed zou worden opgevangen door de Dokter F. S. Mey er Stichting. „Hij kan wellicht als een normaal mens in de maatschappij terugkeren. Hij heeft de drempel overschreden nu hij tijdens deze rechtszitting de Satans- dienst heeft afgezworen", aldus mr. M. Tripels. De zitting werd bijgewoond door ver scheidene vertegenwoordigers van de justitie uit andere Nederlandse arron dissementen, uit België en uit Duitsland Het speciale opsporingsteam, dat twee jaar lang jacht maakte op de graf schenner, was vrijwel compleet aan wezig. Mr. Th. van Osta, korpschef van de gemeentepolitie te Weert en coördina tor van de speuractie, was de enige getuige tegen de man die hem meer malen treiterde door met zijn viltstift smalende boodschappen op de omver geworpen grafstenen te schrijven. ALMELO Bij het confectiebedrijf Bendien Smits in Almelo zijn 20 tot 22 afdelingschefs ontslagen. Dit is een ge volg van de destijds totstandgekomen fusie met Smits NV. Van de 120 mensen, die eerder ont slag kregen aangezegd, zijn er inmid dels bijna zeventig vertrokken. De lei dinggevenden die hun voorbeeld moe ten volgen krijgen tot eind januari hun salaris doorbetaald. Daarna zal hun eventueel wachtgeld voor honderd pet worden aangevuld, tot maximaal een half jaar. SYDNEY Vandaag kunnen geen gevangenen worden opgenomen in de twee grote gevangenissen van Sydney: 250 man van het gevangenispersoneel zijn in staking gegaan. Enkele ambtenaren proberen de ge vangenen in de Long Bay en Parramat- ta gevangenissen zo goed mogelijk te verzorgen de meeste gevangenen moeten in hun cellen blijven. Maar ten gevolge van de minieme staf (41 amb tenaren op 1400 gevangenen in Long Bay) weigeren de ambtenaren nieuwe gevangenen te aanvaarden. De staking is maandag begonnen over het ontslag van een lid van het gevan genispersoneel, die was gestraft omdat hij een gevangene had geslagen. Het personeel zal blijven staken tot dat de man weer in dienst is genomen. BOLOGNA Vier mensen zijn om gekomen en twaalf gewond bij het in storten van een hui^ te Granaglione. een dorp in de Bergen ongeveer 70 km van Bologna in Italië. De oorzaak van het ongeluk was een gasontploffing, maandagavond. Brandweerlieden heb ben de hele nacht gewerkt om de slachtoffers te bergen. In het huis werd een pension gehouden. O BOURGES Uit een kasteel nabij de Franse stad Bourges zijn schilderijen, porselein en meubels met een totale waarde van naar schatting 600.000 frank (ongeveer 400.000 gulden) gesto len. ADVERTENTIE PARIJS Frankrijk zal een fabriek voor de bereiding van zwaar water aan India leveren. Het contract hiervoor is gisteren in Parijs ondertekend door de Indiase staatssecretaris voor kernenergie. Vikh- ram Sarabhai, en een Franse groep in dustriëlen onder leiding van de chemi sche industrie Air Liquide. BONN Minder dan een week voor de parlementsverkiezingen in West-Duits- land is de uiterst-rechtse Nationaal Democratische Partü van Adolf von Thad- den geconfronteerd met een vernietigende prognose. Volgens een onderzoek van de gezaghebbende opiniepeilster Elisabeth Noelle-Neumann zou de NPD slechts 2,8 procent van alle stemmen krijgen en daarmee in een volslagen „kansloze" positie liggen. Zö diep was de pojitleke barometer voor de rechts-radicalen tot dusver nog niet gedaald. Krijgt mevrouw Noelle-Neumann gelijk, dan sturen de nationaaldemocraten op een fias co aan, waarvan ze zich slechts met de grootste moeite zouden kunnen herstellen. De weg naar de bondsdag, gebonden aan de vijfprocentsgrens zou hun dan in ieder geval geblok keerd zijn. Intussen lijkt Von Thadden door te wil len gaan met zijn verkiezingsbijeen komsten in de openlucht, ondanks de heftige beroering waarmee ze onver anderlijk gepaard gaan. Hoewel de NPD voor deze week in „explosieve" steden als Hamburg en München za len heeft afgehuurd, zou Von Thad den nog steeds van plan zijn, zijn campagne vrijdagavond af te sluiten met een openluchtbijeenkomst in Neu renberg, de stad waar eens de nazi's hun grote bijeenkomsten hielden. Er zijn dan ongetwijfeld grootscheepse tegendemonstraties te verwachten. By ongeregeldheden by een verkiezings bijeenkomst van de NPD in Hanno ver hebben drie politiemannen en twee burgers verwondingen opgelo pen. 26 van de ongeveer 1.500 beto gers die tegen de NPD ageerden, werden in hechtenis genomen. Partijleider Von Thadden betoogde dat de NPD het als haar voornaamste doel ziet, te voorkomen dat de ver kiezingen van 28 september leiden tot een „coalitie van links". Het Westduitse Episcopaat heeft maan dag i.v.m. de naderende verkiezingen de katholieken gewaarschuwd voor de gevareri van het rechtse en linkse ex tremisme en ze opgeroepen slechts politici in de bondsdag te kiezen die „bereid zijn zich voor de gerechtig heid en voor de vrijheid van alle men sen in te zetten en de innerlijke en uitwendige vrede te verzekeren". De bisschoppen spraken aan het begin van hun 4-daagse jaarlijkse conferen tie tn Fulda van een toenemende nei ging tot gewelddaden. „De politieke stijl wordt steeds meer door opper vlakkige oordelen, verdachtmakingen en bloot geweld gekenmerkt", ver klaarden ze. Eén van de leiders van de „actiebewe ging van sociaaldemocratische kie zers", de schrijver Günter Grass, heeft maandag in Bonn tegenover de pers verklaard ervan overtuigd te zijn dat de campagne van de beweging vruchten zal afwerpen. „Wij zijn het overigens niet in alles eens met de leiders van de SPD en aarzelen niet dat te zeggen", aldus Grass. Het hoofddoel van de bewe ging is, een einde te maken aan de persoonsverheerlijking die volgens haar ten aanzien van kanselier Kie- simiger wordt bedreven, en aan de overheersende rol van de christende mocratische partij. Bij de justitie in München zijn tegen de Westduitse minister van Finan ciën, Franz Josef Strauss ongeveer 800 aanklachten ingediend wegens volksophitsing. Dit heeft het open baar ministerie maandag meegedeeld. De aangiften hebben betrekking op een recente uitlating van de SCU- voorzitter, waarin hij de buitenparle mentaire oppositie met beesten ver gelijkt, op wie de voor mensen ge maakte wetten niet toepasselijk zou den zijn. Ook in Neurenberg zijn aan giften tegen Strauss gedaan. De 730 klachten zullen eveneens in München worden behandeld. Van 26 september tot en met 7 oktober wordt in het Ahoy-gebouw te Rotter dam de 22e Internationale Consumentenbeurs Femina gehouden. Het thema voor dit jaar isWelvaart-Welzijn. Er zullen talrijke primeurs op huishoude lijk gebied te aanschouwen zijn, waaronder een fantastisch ingericht „tweede huis". Er zijn ook verschillende interessante attracties die biiiten de directe „consumptieve" sfeer liggen, zoals lokale radio (een experiment voor de toe komst), Feijenoord-manifestaties, presentatie van de provincie Zeeland euL Het thema voor de 22e Femina, Wel vaart-Welzijn, is niet zo zeer gekozen als wel uit zichzelf ontstaan. Tal van inzendingen, in het bijzonder in de sec tor van de duurzame huishoudelijke ap paratuur, danken hun ontwikkeling en de mogelijkheid van massale fabricage aan de welvaart van de huidige consu ment; zij zijn er bovendien om het wel zijn van de consument te bevorderen. Misschien wel het meest duidelijk wordt het thema onderstreept door het .tweede huis", dat als een typiséh wel- vaarts- en welzij nssymbool kan worden aangemerkt. Vele inzendingen zijn af gestemd op een zinvolle bestemming van de toenemende vrije tijd, die de moderne mens in een welvaartsperio de krijgt toegemeten. Uit Pakistan komen tal van kunst voorwerpen, zoals met ivoor ingelegde tafeltjes, koperen tafeltjes, koperen sier voorwerpen, lampen van kameelhuid, wollen shawls, kleding, houtsnijwerk etcetera. Er is Aziatisch kunstsnijwerk, terwijl ook andere Oosterse kunstvoor werpen de aandacht verdienen. Door Top Form wordt op een oppervlakte van 600 m2 alles wat nieuw is op wo- ninggebied gedemonstreerd. De Ge meentelijke Dienst voor Kunstgebou wen is vertegenwoordigd met een fraaie stand om de bezoekers hun mo gelijk bestaande drempelvrees voor het bezoeken van musea, schouwburg en concertgebouw te doen overwinnen. Lichaamsverzorging gaat bij de mo derne mens een steeds belangrijker plaats innemen. Bezoeksters kunnen talrijke demonstraties met tal van cos metica bijwonen, maar daarnaast ko men ook steeds meer apparaten in de handel, die helpen bij lichaamsverzor ging, het fit blijven en slank worden (en blijven), zoals onder meer comfor tabele meubelen met ingebouwde mas- sage-apparatuur en een trillend auto kussen voor een ontspannende massage onderweg. Zo'n automobilist behoeft niet meer te gaan „trimmen". Er is een naaimachine met een zogenaamde „magische spoel". De spoel windt zich zelf vlug en gemakkelijk op, recht- DEN HAAG Blijkens de ontwerp begroting van het Provinciefonds voor 1970, zullen de provincies volgend jaar ruim f 226 miljoen uit 'dit fonds ontvan gen. Volgens de geldende verdeelstelsel, naar oppervlakte en inwonertal, krijgt Gelderland hiervan een bedrag van f 26.571.528. Alleen Noord-Brabant (ruim f 28 miljoen) en Zuid-Holland (ruim f 31 miljoen) worden nog rui mer bedeeld. Alle andere provincies krijgen minder; Utrecht met f 14.480.092 het minst van allemaal. streeks van de naald, meteen ln de machine. Ook is er de lokale radio, waarvan het hele doen en laten in de studio's door de bezoekers kan worden gadegeslagen, terwijl het publiek ook bij de uitzendingen betrokken zal wor den, De steeds groeiende belangstelling voor het dragen van een haarstukje is ook op de Femina duidelijk merk baar. In een stad wordt dageiyks, voor zowel de dames als de heren, gede monstreerd hoe men een haarstukje dient te hanteren: hoedje af haar stukje op. Nog steeds is er veel onbe grip over het gebruik van contactlen zen. Daarover is een informatieve in zending Ingericht, waarin over de voor- en nadelen van het gebruik van con tactlenzen wordt verteld. Dit is dan maar een kleine greep uit de talrijke bezienswaardigheden van de 22e Fe mina, die ook dit jaar weer zeker dui zenden bezoekers uit heel Nederland zal trekken. AMSTERDAM „Gezien de huidige onzekerheid voor veel beleggingsmaat schappijen door de hoge rente en an dere factoren zullen wij voorlopig een voorzichtige koers blijven volgen. Wij hebben de indruk dat er in de VS voor het eind van dit jaar een bodem in de markt zal worden bereikt en dat aan de rentestijging een halt kan wor den toegeroepen". Dit heeft de direc tie van de Onderlinge Beleggings- en Administratie Maatschappij (OBAM) heden op de algemene vergadering van aandeelhouders meegedeeld. Tot lid van de directie werden bij acclamatie benoemd de heren Th. H. Hubert te Zandvoort en drs. J. Souten- dijk te Gouda. Eveneens bij acclama tie werd tot commissaris benoemd drs. E. K. den Bakker te Rotterdam, lid van de raad van bestuur van de Natio nale Nederlanden. AMSTERDAM Het bestuur van het American Hotel in Amsterdam heeft vanavond in verband met de re cente koersvorming en naar aanleiding van gestelde vragen verklaard slechts te kunnen mededelen dat het door der den is benaderd voor een eerste be spreking. De verklaring vormt een re actie op geruchten in beurskringen dat er een bod zou worden gedaan op de aandelen van het American Hotel. AMSTERDAM Dezer dagen is de actie van oprichting verleden der stich ting Belangen Aandeelhouders Edy. Tot bestuursleden werden benoemd de he ren W. C Posthumus Meyjes te Laren, voorzitter, E. E. J. Modderman in Den Haag, secretaris, en J. W. Vermeulen te Baarn, register-accountant. De stich ting heeft als eerste doelstelling de behartiging van de belangen van aandeel houders in de naamloze vennootschap N.V. Emailleerfabrieken De IJssel te Spankeren bij Dieren. Voorshands is het de bedoeling, dat de stichting zich tot deze doelstelling zal beperken. Misschien dat het in een la ter stadium nodig is ook tot de overige onderdelen van de doelstelling te ko men. Maar dat is van later zorg en hangt voor een groot deel af van het verloop van de op 29 september te hou den buitengewone vergadering van aan deelhouders in hotel Haarhuis te Am- hem. De agenda vermeldt, dat aldaar me dedelingen zullen worden gedaan om trent de stand van zaken der vennoot schap, dat ontslag zal worden verleend aan de directie en dat in vacature in de directie zal worden voorzien. Voorts zullen commissarissen moeten worden benoemd in verband met het aftreden als zodanig van de heren J. A. Hooy- kaas en L. Rehorst. Op de voordracht staat als nr. 1 mr. G. F. Rijnders te Moergestel, president directeur van de buizenfabriek Excel sior de Maas. De groep Schotsman (ir. J. Schotsman is een der beide di recteuren van Edy) bezit ongeveer een vijfde van het aandelenkapitaal. In een circulaire aan aandeelhouders merkt het stichtingsbestuur op dat de eigen weg, die de familie Schotsman altijd heeft kunnen gaan, niet in het belang van het bedrijf is geweest. Der halve dringt het bestuur er thans op aan, dat zoveel mogelijk outside aan- WASHINGTON Dit jaar zullen de prijsstijgingen in vrijwel elk geïndustria liseerd land groter zijn dan in 1968, zo schrijft het Internationale Monetaire Fonds (IMF) in zijn jaarverslag. Tegen het eind van het jaar of in het begin van 1970 kan de situatie belangrijk beginnen te veranderen indien de officiële verwachtingen van een vermindering van de prijsdruk in de Verenigde Staten uitkomen. Volgens het verslag is bestrijding van de inflatie op het ogenblik de voornaamste doelstelling in de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Canada en Frankrijk en zal een gezonde ontwikkeling van de wereldeconomie in de ko mende jaren in grote mate afhankelijk zijn van het welslagen der inspanningen in die landen. ADVERTENTIE 23 SEPTEMBER 1969 EERSTE KLASSE Prijzen van Prijzen van Prijzen van f Prijzen van f Prijzen van Prijzen van Prijzen van f Prijzen van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van De prijs van De prijs van 10.- 50.- 50.- 100.- 100.- 200.- 400.- 1000.- zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen op nrs. op nrs. op nrs. op nrs. op nrs. op nrs. op nrs. op nrs. 2.000, 2.000, 2.000, 2.000, 2.000, f 5.000, f 25.000, is gevallen is gevallen is gevallen is gevallen is gevallen is gevallen is gevallen eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op eindigende op op het nummer op het nummer op het nummer op het nummer op het nummer op het nummer op het nummer De extra prijs van 50.000.is gevallen in de serie A op het nummer En de troostprijs van 1.000.— op nummer van elk van de andere series. 5 81 91 374 595* 160 348 9979 004363 050572 034576 026878 039279 018559 006768 080876 080876 Let wel op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. De uitvoerend directeuren van het IMF bestuderen thans maatregelen die mogelijk kunnen bijdragen tot een gro tere beweeglijkheid van de wisselkoer sen, maar zij zijn van oordeel dat ver anderingen de wezenstrekken van het huidige stelsel dienen te handhaven. Het verslag waarschuwt ervoor dat onnodige starheid der wisselkoersen ernstige gevolgen met zich kan mee brengen. Schattingen Naar het oordeel van de directeuren zal de eerste inspuiting van bijzondere trekkingsrechten (SDRS) het nieuwe monetaire reserveactivum van „papie ren goud" dat binnenkort wordt inge voerd waarschijnlijk niet voldoende zijn voor het dekken van de wereldbe hoeften aan vergroting der liquiditeit. Het bedrag dat de 111 landen in het kader van de speciale trekkingsrechten kunnen opnemen zal evenredig zijn aan hun bijdrage aan het fonds. De bij het IMF aangesloten landen zullen trekkin gen kunnen uitvoeren op de nieuwe re serves om onderlinge rekeningen te vereffenen, de Centrale Banken zullen deze vorm van activa moeten aanvaar den. Betreurenswaard Het IMF vindt het zeer betreurens waard da' de Verenigde Staten en En geland er de afgelopen paar jaar nog steeds niet in zijn geslaagd zich op ef fectieve wijze aan te passen bij de in ternationale situatie. De economische zwakte van beide landen is voorname lijk het gevolg van het in onvoldoende mate beheersen van de uitbreiding van de vraag. Bijzonder teleurstellend is dan ook het feit dat de Verenigde Sta ten er het afgelopen jaar niet in zijn geslaagd de economie af te remmen. In de voornaamste industrielanden wordt het economische en financiële beleid thans op de juiste wijze gevoerd, nl. met als doel het bevorderen van een aanpassing van de betalingsbalans en het bevorderen van binnenlandse sta biliteit. deelhouders de komende vergadering zullen bijwonen, teneinde de interne conflicten bij Edy uit de weg te rui men en het geschokte vertrouwen te herstellen. In de buitengewone vergadering van aandeelhouders op 29 september zal naast de heren A. Hooykaas en L. Re- horst, ook de heer Willekes aftreden als commissaris. De heer Willekes is di recteur geweest van de Algemene Bank Nederland in Dieren. Er blijft dan nog een commissaris over, de vertegen woordiger van de familie Schotsman. Het bestuur heeft intussen geruchten over een bod op alle aandelen van de vennootschap tegengesproken. „Wij hebben met verwondering ken nis genomen van een mogelijk bod op alle aandelen. Daarvan is ons niets be kend. Het is onjuist dat hier wordt gespeculeerd", aldus de heer Hooykaas. MOSKOU De Sowjet-Unie heeft maandag de woordenstrijd met Peking na een wapenstilstand van elf dagen hervat met de beschuldiging, dat er in China nog steeds sprake is van grootscheepse onderdrukkingsmaatrege- len tegen tegenstanders van de huidi ge politieke koers. Het officiële persbureau Tass ver klaarde in het eerste commentaar op de toestand in China sinds de ontmoe ting van 11 september tussen premiers Kosygin en Tsjoe En-lai in Peking, dat het tekenend was dat de Chinese pro paganda kortgeleden haar aanvallen op het imperialisme had gestaakt. Alle beschikbare middelen worden nu ge bruikt tegen de Sowjet-Unie en andere socialistische staten, tegen de commu nistische en arbeidersbewegingen, aldus Tass. Russische kringen hadden vorige week gezegd dat het stilzwijgen over China minstens zou voortduren totdat Peking een Rissisch voorstel inzake besprekingen over de grensproblemen had beantwoord. Volgens Tass hebben zich kortgeleden gewapende botsingen voorgedaan in de Chinese provincies Sjansi, Hopei en Ki- angsi. Het persbureau, buitenlandse waarnemers in China citerend en per sonen die er kortgeleden in geslaagd zijn de oostelijke en zuidelijke gebie den van China te ontvluchten, maakte voorts melding van sabotage aan spoor lijnen en verkeerswegen, en van een verbeten machtsstrijd in China's revo lutionaire comités, door Tass betiteld als de nieuwe organen van militaire dictatuur. Deze comités zetten specta culaire intimidatieprocessen tegen le den van de oppositie op touw, aldus het Russische persbureau, dat overi gens niet repte van Mao Tse-toeng of het grensconflict. JERUZALEM Israël zal de her stelwerkzaamheden aan Jordanië's vi tale Ghor-bevloeiingskanaal, tweemaal deze zomer zwaar beschadigd door Is raëlische luchtaanvallen, niet belem meren. Dit is maandagavond door het Israëlische ministerie van Buitenland se Zaken meegedeeld. Tot dusver had Israël gezegd, dat het geen herstel van het kanaal zou toelaten zolang Jordanië de Palestijnse commando-activiteit vanaf Jordaans ge bied niet beteugelde. De jongste Israë lische aanval, begin augustus, legde een gebied van 1.300 km2 droog, waar door de gewassen verdorren. Naar nu in Jeruzalem werd meege deeld was het besluit om het reparatie- werk ongemoeid te laten, genomen „met het oog op de gevaren voor oogst en land ten oosten van de rivier de Jordaan."

De Vallei | 1969 | | pagina 11