Fighting Mack klopt Cooke Okker verloor verrassend Morgen komt zaak-De Noorlander aan de orde Weg uit Olympisch Stadion Weer G.P. voor Ickx DWS WIL THUISWEDSTRIJDEN SPELEN BIJ BLAUW WIT Engelsman was qua lengte in het nadeel PSV-stadion is al uitverkocht Hannover '96 in trainingskamp Nederrlanders op kop DRAVERS COMPLEET Clubteam Oost had met. pech te kampen Ole Madsen voor voetbal verloren Scheidsrechter gemolesteerd Ommekeer SCHEIDSRECHTER SLIKT FLUIT IN Groot succes Als een leeuw Grote vraag Ingespannen In januari Meest tevredene Van der Horst geen coach Noodweer boven Scandinavië kostte 15 levens Tempestklasse Compromis van FIFA SPORT IN 'T KORT DINSDAG 23 SEPTEMBER 1969 ROTTERDAM De hoofdpartij van het boksprogramma van maandagavond in de Rotterdamse Rivièrahal, die tus sen Fighting Mack en de Engelsman Johnny Cooke, eindigde met een ruime puntenzege voor de ex-Europees kam pioen. In dit gevecht waren duidelijk zuivere puntenboksers aan het werk en opvallend was hierbij hoe de Neder lander uitstekend gebruik maakte van zijn linkse. Rondenlang wist Cooke daar niet het juiste antwoord op, te meer daar hij qua lengte in het nadeel was. Daar tegenover stond, dat Mack moeilijk de maat van zijn spaarzaam in de strijd gebrachte rechtse kon vinden en de aanval zelden behoorlijk kon afwer ken. Vele rechtsen misten totaal of gle den af zodat de vaak naar de touwen gedreven Cooke zelden in werkelijk ge vaar kwam. Ook Cooke zocht het ten slotte noodgedwongen in aanvallen over links, waarbij zijn directen meer dan LOS ANGELES Ray Barth, een weinig bekende tennisspeler uit Los Angeles, heeft maandag in het Pacific South West tennistoernooi voor sensatie gezorgd door de Nederlander Tom Ok ker, die als vijfde was geplaatst, met 64, 61 te verslaan. „Ik heb mijzelf verslagen", zei de teleurgestelde Nederlander, die het eer ste slachtoffer van onbekende deelne mers aan dit toernooi werd. Een ander slachtoffer werd Roy Emerson. Deze Australiër, die als ze vende was geplaatst, verloor met 36, 63, 63 van de niet geplaatste En gelsman Roger Taylor. Taylor wordt beschouwd als een van de betere spe lers van de wereld. De laatste maan den zijn zijn resultaten echter bijzonder grillig en de kans, dat hij in dit toer nooi zou standhouden, werd dan ook klein geacht. DRACHTSTER COMPAGNIE Scheidsrechter H. de Veen (27) uit Wol- vega, die zondagmiddag in Drachtster Compagnie tijdens de voetbalwedstrijd TFS SVHM, voor de vierde klas C district noord, werd gemolesteerd, zal op doktersadvies een maand rust moe ten houden. Scheidsrechter De Veen heeft inmiddels bij de politie een klacht ingediend. De aanleiding van de mishandeling was het toekennen van een doelpunt voor SVHM, waarbij hands zou zijn ge maakt. Enkele toeschouwers dienden de scheidsrechter enkele rake klappen pen toe. Naast zware hoofdpijn heeft de heer De Veen vier gekneusde rib ben. EINDHOVEN Het stadion van PSV is voor de op 1 oktober te spelen wed strijd PSV-Rapid Wien in het kader van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars, uitverkocht. Ongeveer 23.000 toeschouwers zullen deze tweede wedstrijd, PSV won het eerste duel met 2-1, bijwonen. Pas drie dagen voor de wedstrijd zul len er besprekingen worden gevoerd tus sen de NOS en PSV over eventuele uit zending op de televisie. De wedstrijd begint om acht uur. De voor zondag 28 september vast gestelde competitiewedstrijd PSVNEC, zal, in verband met de wedstrijd PSV- Rapid Wien, op zaterdag 27 september worden gespeeld. Het duel begint om 20.00 uur. De heren P. J. H. Ammerlaan en H. de Haan hebben hun functie bij de Vriendenclub Cambuur, respectievelijk voorzitter en bestuurslid, neergelegd. Beiden zijn het niet eens met het be leid van de stichting Cambuur. A Beeld uit de bokswedstrijd tussen Fighting Mack (l.) en de Engels man Cooke. eens vol troffen en de strijd een meer wisselend beeld kreeg, met echter nog altijd Mack in het voordeel. De negende ronde scheen onverwachte sensatie te gaan brengen want Mack begon met een fel offensief, waarbij Cooke onder meer vele slagen op zij van het lichaam kreeg te verwerken. Maar een rechtse counter was het begin van een totale ommekeer en met een aantal goede linkse en rechtse tref fers op het gelaat wist de Engelsman deze ronde zowaar met voordeel te be ëindigen. Het was de eerste, maar te vens de laatste ronde voor Cooke, want in de slotronde, die hij weer sterk aan vallend inzette, nam Mack spoedig het initiatief over, daarmee demonstrerend over welk een soepele en goede ver dediging hij zo nodig beschikt. Over de uitslag kon derhalve geen verschil van mening zijn en alle drie juryleden kenden Mack dan ook de zege toe. VERDERE UITSLAGEN: Z waarwei tergewicht: Van Schaik (Amsterdam) won op punten van Ger- lach (Groningen). Half zwaargewicht: Verkade (Den Haag) w.o.p. van Heijdens (Enschede), de). Halfzwaargewicht: „Nikkelen" Kui per (Den Bosch) bokst onbeslist tegen Kievit (Jutphaas). Zwaarweltergewicht: Den Dolder (Enschede) w.o.p. van Kuyk (Dongen); Roossien (Groningen) w.o.p. van Zwe- zerijnen (Jutphaas). Joop Zoetemelk werd in Leiden groots gehuldigd LEIDEN „Geweldig, grandioos, ik had nooit op zoiets durven rekenen**. Dat was de spontane reactie van Joop Zoetemelk over de huldiging die het gemeentebestuur van Leiden gisteravond voor hem op touw had gezet. Even over seven uur arriveerde htf met de trein in Leiden, in gezelschap van zijn ploegmakkers Fedor den Hertog, Piet Hoekstra, Popke Oosterhof en Henk Ben jamins, alsmede ploegleider Joop Middelink. Vijftien jaar fluit de veertigjarige scheidsrechter Piet van der Stoop uit Den Helder al, maar een ervaring als zondag tijdens de voetbalwedstrijd Pur- merend ZAP heeft hij nog nooit eer der gehad. Vlak voor de rust, nadat hij een sig naal had gegeven wegens buitenspel, slikte de fluitist namelijk zijn fluitje in. „Hoe het kwam, weet ik niet, maar plotseling zat het ding in mijn lucht pijp. Ik kreeg het er benauwd van. Eerst wist ik niet wat ik doen moest, toen ben ik op mijn knieën gaan liggen en heb met een ferme ruk aan het koordje, dat aan het fluitje zat, het at tribuut uit mijn keel getrokken". Tijdens de rust ontdekte Piet van der Stoop, dat het ongelukje toch niet zon der gevolgen was gebleken. Zijn pijn lijke keel bloedde en door de kracht waarmee hij aan het koordje de fluit uit de luchtpijp had getrokken, waren twee voortanden van zijn ondergebit gesneuveld. Staande op de laadbak van een oude A-Ford met naast hem zijn vriend Fe dor den Hertog, ging 't in optocht naar het stadhuis, waar het gemeentebestuur hem op de trappen van het bordes op wachtte. In de Burgerzaal sprak als eerste burgemeester G. C. van der Willigen de glunderende Joop Zoetemelk toe. De burgemeester begon met een citaat uit het Algemeen Dagblad: „Joop Zoete melk schuwde het zware werk niet. Zonder de steun van de ploeg had je niet zo'n resultaat behaald", zei hij. „Je bent een groot winnaar, maar ook de ploeg en de ploegleider komt die hulde toe." De voorzitter van de KNWU, dr. P. van Dijk, memoreerde dat men terecht trots mocht zijn op de prestaties van Joop Zoetemelk. „Wij hebben erg over deze Tour in spanning gezeten" beken de hij. „We wisten dat wij een sterke ploeg hadden, maar er kan tenslotte al tijd van alles gebeuren. Ondanks de ge zamenlijke tegenstand van de beste amateurrenners van Europa hebben jullie een groot succes weten te beha len." Donderdag wordt Joop Zoetemelk met zijn ploegmakkers gehuldigd in Alkemade, de gemeente waaronder Rij pwetering, de geboorteplaats van Joop valt. VAALS De Duitse «Bundesliga club Hannover 96, die morgen voor het toer nooi om de Jaarbeursstedenbeker tegen Ajax uitkomt, heeft zich teruggetrok ken in een trainingskamp in Vaals. Trainer Cajkovski heeft zestien spelers meegenomen. Over de geblesseerde Breuer kan Cajkovski niet beschikken, zodat Hellingrath, die anders vleugel verdediger is, de positie van Breuer als „Libero" overneemt. Hannover zal waarschijnlijk in de volgende opstèlling aantreden in het Olympisch Stadion: Podlasly, Loof, An ders, Hellingrath en Ritter (Bohnsack); Zovel, Seimensmeyer en Bandura; Ce- binac, Heynckes en Skoblar (Brune), GARDAMEER De Nederlanders Ben Staartjes en Kees Kurper hebben de eerste race voor het wereldkampioen schap zeilen in de Tempestklasse ge wonnen. Er worden in totaal zes races gehouden. Halverwege de race lagen de Ameri kanen John en James Linville nog aan de leiding, maar Staartjes en Kurper slaagden erin ze te passeren. De Ame rikanen werden derde achter de West duitsers Wellner en Schenk. Bij aankomst in Nederland, in Breda, deelde de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Wielrenunie (KNWU) dr. P. van Dijk mee, dat in de herfst aan alle leden van de ploeg een passend souvenir zal worden aangeboeden. Uiteraard genoot Joop Zoetemelk ook tijdens dit korte oponthoud de meeste belangstelling. De Zuidhollander, die er evenals zijn ploeggenoten fris uitzag, vertelde zijn triomf voor een groot deel te danken aan de opoffe ringsgezindheid van alle renners. ,Toen ik de gele trui pakte, hebben ze zich allemaal voor mij ingespannen." Daarmee sprak de toekomstige be roepsrenner tegen, dat er onenigheid in de ploeg zou zijn geweest. Ook Fe dor den Hertog, de man om wie het in dit geval ging ontkende dat er maar een moment tweespalt zou hebben ge- heerst. „Ik heb niet meer in mijn kansen ge loofd nadat ik in een rit vier minuten verspeelde door een lekke band. Vanaf dat moment heb ook ik mij volledig achter Zoetemelk geplaatst." Coach Joop Middelink was tevreden over de hele ploeg. Ook over Piet Hoekstra, die als enige in de bezem wagen stapte. .Hoekstra", zo zei hij, „heeft zich helemaal leeg gereden voor de ploeg en vooral voor Zoetemelk. Hij heeft zich in de vlakke ritten als een leeuw geweerd." DEN HAAG De tienkamper Edde Noorlander arriveert vandaag weer in Rotterdam. Tijdens de Europese atle- tiekkampioenschappen in Athene werd hij zesde, maar zijn plaats werd hem door diskwalificatie alsnog ontnomen, nadat bij een controle op doping vreem de stoffen bij hem waren aangetroffen. Hoe zich de situatie omtrent De Noor lander verder zal ontwikkelen is nu een grote vraag, temeer omdat Nederland geen doping-reglement heeft. De heer A. P. Koomen, vice-voorzit- ter van de Koninklijke Nederlandse At- letiekunie (KNAU) voorzitter Jutte was gisteren niet te bereiken is ze ker dat in Nederland een nader onder zoek zal plaats hebben. „Om te begin nen willen wij De Noorlander zelf en dokter De Jongste, die de Nederlandse atletiekploeg in Athene begeleidde, ho ren. Het is natuurlijk een beroerde zaak en we zitten er erg mee in onza maag. Er is doping geconstateerd, maar het bewijs leveren dat hij zelf iets van die aard heeft ingenomen of dat stimuleren de middelen hem door anderen zijn toe gediend, is uitermate moeilijk, zo niet onmogelijk". „Morgenavond komt het dagelijks be stuur met voorzitter Jutte bijeen, onge twijfeld zal de kwestie De Noorlander dan aan de orde komen. Onze reglemen ten hebben geen dopingsclausule en we zullen ons in een dergelijk geval moe ten houden aan de regels van de Inter nationale Atletiekunie". DEN HAAG De Nederlandse en Belgische teams voor de dravers-inter land, zondag op Duindigt, zijr. com pleet. Er zijn vier teams aan beide kanten, die elkaar in vier afzonderlijke koersen partij geven en waarbij de punten tenslotte de algehele uitslag be palen. Nederland mist Florissant en Carlos Pluto, die op de zelfde dag in München een koers over een mijl lopen. De teams: Driejarigen: Nederland: Henri Bui tenzorg, Hele Hanover, Beatrix G. en Hibma A. België: Eternelle, Equivole, Elite Express en Espiegel. Vierjarigen: Nederland: Gallant Way Goodwill, Generaal Padua B, Goudple vier S. België: Damocles, Daisy Belle III, Duchesse d' Erebus en Davioli. Vijfjarigen: Nederland: Fernandel, Flamingo Six, Faith Hollandia en Felix. België: Clipper, Cirie, Carinus Lincoln en Cicero. Oudere paarden: Nederland: Cherie Spencer, Anton, C. Alkestis van E en Dave Fez. België: Ann Williams, Ba- bar, Beaujolais en Urasco. Van alle kanten wordt gesuggereerd, dat Zoetemelk binnenkort zal overstap pen naar de rijen der beroepsrenners. Zoetemelk: „Ik denk dat ik de stap in januari zal wagen. Met welke ploeg ik een contract teken, weet ik nog niet, dat kan zowel een Nederlands als een buitenlands merk zijn". Ploegleider Ton Vissers van de Wil lem II/Gazelle: „In principe waren wij reeds enige tijd geleden met Her man Krott en Zoetemelk tot overeen stemming gekomen dat hij voor een acceptabel bedrag voor ons zou gaan rijden. Nu heb ik begrepen dat hij prof. wil worden, maar een jaar als over gang nodig heeft, alsmede dat hij zich in dat jaar behoorlijk wil laten beta len." „Als renner wil ik hem zeker graag hebben, maar voor geld moet je fiet sen en kun je niet luieren. Als hij komt voor het bedrag dat was afge sproken, dan graag akkoord. Vraagt hij meer, dan moet hij maar naar de meest biedende. Wij zijn geen filan tropische instelling." A Op een zeer -fraaie automobiel maafyte Joop Zoetemelk gisteravond een ereronde door Leiden. Onder zijn arm door is ploegleider Joop Midelinks forse gestalte nog juist te zien. Links verzorger De Haan die in de hulde deelde. Tour-vedetten onder elkaar. Toen de Nederlandse ploeg van de Ronde van de Toekomst in Breda de eerste hulde in ontvangst nam was daar ook Rini Wagtmans, midden, om een paar woorden te wisselen met Zoetemelk, rechts, en de snelle klimmer Spetgens, links. GARMISCH PARTENKIRCHEN De Oostduitse ploeg heeft tqdens de laatste dag van de motorzesdaagse in Garmisch Partenkirchen beslag gelegd op de zogenaamde „Trofee". Het team bleef als enige zonder strafpunten. De „Zilveren Vaas" werd gewonnen door het eerste team van West-Duitsland, voor West-Duitsland B en Tsjecho-Slo- wakije. Nederland B eindigde verras send voor Nederland A op de twintig ste plaats met 860 strafpunten. Neder land A had 900 strafpunten. Het clubteam Oost, dat in de wed strijden voor verenigingen nog een goe de kans had op een hoge klassering, had tijdens de laatste dag met veel pech te kampen. De 43-jarige Jan van der Hoek raakte bij het ontwijken van tegenstanders in een ravijn. Hij kwam er zonder lichamelijk letsel af, doch zijn machine was totaal vernield, zo dat verder rijden onmogelijk was. Het clubteam Oost zakte door deze tegenslag naar de zevende plaats in de algemene rangschikking met 108 strafpunten. Toch hebben de Nederlandse cou reurs het in de motorzesdaagse over het geheel genomen niet slecht ge daan. Rudi Boom, Herman van Hoegee, Stef van der Sluis en Jan Tijhuis ble ven strafpuntloos en kwamen daardoor in aanmerking voor de gouden medail le. Gerrit Elbert en Wiebe van der Meu- len wonnen zilver, terwijl Henri Zijde mans, Cock Wieman, Derk de Vos en Jaap Bergsma een bronzen medaille wonnen. MOSPORT Jackie Ickx heeft za terdag op het circuit van Mosport zijn tweede grote prijs in dit seizoen ge wonnen. Na winst in de wedstrijd om de Grand Prix van West-Duitsland wefrd de 23-jarige Belg eerste in de strijd om de Grand Prix van Canada. De tengere coureur staat nu tweede in de rangschikking voor het wereld kampioenschap, dat reeds door de Schot Jackie Stewart is veroverd. Ickx was uiteraard erg blij met zijn overwirmning, maar tijdens een pers conferentie vertelde hij later dat hij liever op een andere manier eerste was geworden. De Belg raakte n.l. in de 32e ronde met zijn Brabham-Ford de Franse Matra van Stewart in 'n poging de „Vliegende Schot" te passeren. Hoe wel de wagen van Stewart bij deze ma noeuvre niet ernstig werd beschadigd, staakte hij toch de strijd. „Het is niet gemakkelijk om Stewart te passeren", zei Ickx, „maar ik probeerde heit' in ieder geval en daarbij raakte ik zijn wielen. Er was eigenlijk niet genoeg ruimte. Het spijt me erg". De Belg ontving voor zijn zege een bedrag van ruim 20.000 dollar. De 2e plaats was voor de 46-jarige Australi sche veteraan Jack Brabham, die met een Brabham-Ford reed. Uitslag: 1. Jackie Ickx (België) met Brabham-Ford, de 354 kilometer in 1.59.27,7; 2. Jack Brabham (Australië) met Brabham-Ford op 46 seconden; 3. Jochen Rindit (Oostenrijk) met Lotus- Ford op 52 seconden; 4. Jean-Pierre Bel- toise (Frankrijk) met Matra-Ford op 1 ronde; 5. Bruce McLaren (Nw.-Zeelamd) met McLaren-Ford op drie ronden; 6. Jean Servoz-Gavin (Frankrijk) met Ma tra-Ford op zes ronden; 7. Pete Lovely (VS) met Lotus-Cosworth op negen ronden; 8. Bill Brack (Can) met BRM op tien ronden. DEN HAAG Om privéredenen heeft Jan van der Horst moeten afzien van zijn benoeming tot coach van de Nederlandse judoploeg, die van 12 tot 19 oktober deelneemt aan de strijd om de wereldkampioenschappen in Mexico- Stad. In zijn plaats is benoemd Koos Henneveld. KOPENHAGEN De verwonding aan het rechterbeen die de vroegere Spartaan Ole Madsen in de voetbal', wedstrijd NoorwegenDenemarken opliep, blijkt ernstiger te zijn dan aanvankelijk werd aangenomen. In het ziekenhuis te Oslo werd vastge steld dat verschillende operaties no dig zullen zijn opdat hij niet voor zijn verdere leven invalide zal blij ven. Madsen werd uit het ziekenhuis slechts ontslagen tegen afgifte van een schriftelijke bevestiging dat hij op eigen risico vertrok. Dit betekent dat de Deen voor goed voor het voet balspel verloren is. Madsen heeft met zijn 35 jaar 51 maal voor het Deense nationale elf tal gespeeld en 44 doelpunten ge scoord. AMSTERDAM DWS wil nog dit seizoen weg uit het Olympisch Stadion. De Amsterdamse eredivisieclub heeft aan de Koninklijke Nederlandse Voet balbond (KNVB), het Olympisch Sta dion en Blauw Wit toestemming ge vraagd zijn thuiswedstrijden te mogen spelen op het bijveld van het stadion, dat nu door Blauw Wit wordt bespeeld. De aanleiding: DWS trekt te weinig toeschouwers, waardoor er in het Olym pisch Stadion gebrek aan sfeer is. Die sfeer hoopt DWS op het bijveld, dat maximaal zevenduizend toeschouwers kan bergen, terug te vinden. Het hoopt tevens, dat de prestaties van het eerste elftal erdoor zullen worden gestimu leerd. Volgens voorzitter D. Stoop van DWS heeft Blauw Wit positief op het verzoek van zijn vereniging gereageerd. „Ik verwacht, dat ook de KNVB tegen over deze plannen niet afwijkend zal staan., omdat de Bond in het verleden ook clubs die naar eeji grotere accom modatie willen verhuizengeen strobreed in de weg gelegd heeft", aldus de heer Stoop. De directie van het Olympisch Stadion heeft echter in eerste instantie telefo nisch afwijzend op het verzoek van DWS gereageerd, omdat het graag een vaste club in het stadion onder con tract heeft DWS wil de grote duels te gen Ajax, Feijenoord, PSV en FC Twen te, wanneer er meer dan 7.000 tóe schouwers worden verwacht wel in het Olympisch Stadion spelen. Deze week bespreekt DWS zijn plan nen met de instanties, waarmee het contact heeft opgenomen. De weigering in eerste aanleg van het Olympisch Sta dion zal voor DWS waarschijnlijk het grootste struikelblok vormen. ZüRICH De internationale voetbal federatie (FIFA) heeft zaterdag op een bijeenkomst in Zürich een laatste plan bekendgemaakt, om de wedstrijden in de voorronden van het wereldkampi oenschap voetbal tussen Zuid-Korea, Rhodesië, Japan en Australië alsnog te la/ten doorgaan. Het toernooi zou oor spronkelijk in Seoel worden gehouden, maar de Zuidkoreaansé regering wei gerde om politieke redenen de spelers van Rhodesië visa te verstrekken. Rho desië bood daarna aan het toernooi zelf te organiseren, doch weer maakten de Zuidkoreanen bezwaar. Het compromis van de FIFA nu, behelst het volgende: Australië, Zuid-Korea en Japan zullen hun wedstrijden normaal in Seoel spe len. De winnaar ontmoet op neutraal terrein (waarschijnlijk Mexico of Thai land) Rhodesië, waarna tenslotte het overgebleven land uitkomt tegen de winnaar van groep 15b (Nieuw-Zee- land of Israël) voor een plaats in de eindronden van het wereldkampioen schap in Mexico. De FIFA, die alle betrokken landen inmiddels op de hoogte heeft gesteld en om hun medewerking heeft verzocht, legde er de nadruk op, dat dit de laat ste mogelijkheid is, de voorwedstrijden te verwerken. 9 De tafeltennisclub SVE heeft zater dag in Utrecht een wedstrijd voor het toernooi om de Jaarbeursstedenbeker met 0-5 verloren van de Berlijnse club DJK. De Utrechters werden hier door uitgeschakeld. 9 Het Belgisch/Franse duo Van Lan- cker/Mourioux heeft de zesdaagse van Montreal gewonnen. In dezelfde ronde als de winnaars eindigden de Belgen Sercu en Severyns. Bij de clubkampioenscha.ppen van Nederland voor jongens en meisjes werden de titels veroverd door AAC uit Amsterdam bij de jongens en bij de meisjes door DEM uit Beverwijk. KOPENHAGEN Het noodweer dat maandag boven Scandinavië heeft ge woed, heeft volgens de jongste gege vens in totaal aan 15 mensen het leven gekost. In Denemarken vielen acht do- 'en, in Zweden zes en in Noorwegen één dode. In zeker drie gevallen werden auto mobilisten door een windvlaag van de weg geblazen, waardoor zij veronge lukten. Twee opvarenden van de Finse boot „Herakles" werden overboord ge slagen en worden vermist. In de loop van de avond ging de wind liggen.

De Vallei | 1969 | | pagina 13