VEENENDAAL IS *N Nog geen werkgroep geformeerd voor een culturele raad Optimisme bij de initiatiefnemers Geluk bij 'n ongeluk Sensationele partijen in tweede ronde SCHERPENZEELS RAAD VOND WEINK AANLEIDING TOT LANGE DEBATTEN Duurtetoeslag voor gemeentepersoneel blijft moeilijk punt IN RENSWOUDE R.-K. parochie en Gereformeerden onder één dak Particulieren Ontnuchterend Zandbakken in Vijver plan Oriënteringsrit MAC Veenendaal „Gemakkelijk" GMvL-gids voor nieuw seizoen Rapport VALLEI? arkensbeurs Utrecht Om de damtitel van district West Exportmarkt gevogelte Exportmarkt eieren Excursie naar Rijk smuseum Vergadering van belangengemeenschap 10550 11070 FRAAI Opbrengst collecte DINSDAG 23 SEPTEMBER 1969 VEENENDAAL De poging van de heren J. A. Koot en J. C. Visser respectievelijk voorzitter en actief lid van de wijkgemeenschap De Engelen burg om te komen tot de oprichting van een werkgroep die een culturele raad of iets van dien aard in Veenendaal moet gaan creëren is vooralsnog slechts ten dele gelukt. Op een bijeenkomst in hotel De Korenbeurs meldden zich gisteravond slechts drie heren voor deze groep, terwijl een groot deel der aanwezigen de toezeg ging deed om naarstig te gaan zoeken naar geschikte personen voor deze com missie en enkelen te kennen gaven zich nog eens te willen beraden om het zich al of niet beschikbaar stellen voor een taak in de groep. Toch waren de initiatiefnemers zeer optimistisch over de bijeenkomst en men is er stellig van overtuigd dat deze overigens slecht bezochte vergadering vruchten zal afwerpen. De heren Koot en Visser hadden via circulaires vertegenwoordigers van de scholen, verschillende lokale verenigin gen de gemeentelijke overheid, bedrij ven, de winkeliers- en fabrikantenver eniging en een aantal particulieren uit genodigd voor deze avond, maar slechts twaalf belangstellenden gaven acte de présence. Van het college van B. en W. kregen de initiatiefnemers bericht dat „men veel sympathie had voor de po ging van hen om het culturele leven te activeren in Veenendaal en dat men een afgevaardigde zou sturen naar de vergadering". De persoon die hiervoor aangewezen was liet echter verstek gaan. In zijn openingswoord legde de heer Koot er nog eens de nadruk op dat het initiatief weliswaar uit ,De Engelenburg' afkomstig is, maar dat hij en de heer Visser zich als particulieren presen teerden in deze „zaak". De heer Vis ser gaf vervolgens te kennen dat hij graag een werkgroep zou willen forme ren om te komen tot een stichting, raad of vereniging die het culturele leven in Veenendaal wat moet activeren en hij somde enkele punten op die het be staan van een dergelijk lichaam zeker rechtvaardigen. „Wij moeten streven naar een soort gemeenschapscen trum", aldus de heer Visser „want daar is duidelijk behoefte aan naar on ze mening en wij vragen ons af in hoe verre de gemeente moet participeren in het geheel". De heer J. G. Thoomes kwam echter met een zeer pessimistisch verhaal uit het verleden. Later op de avond zei hij dat het bepaald niet zijn bedoeling was geweest om de initiatiefnemers te des- illusioneren, maar dat hij het wel opportuun achtte een en ander te ver melden uit de geschiedenis. Dat de heer Thoomes zich volstrekt niet als defaitist wilde opstellen bleek overi gens wel uit het feit dat hij zich als eerste meldde om zitting te nemen in de werkgroep. „Het optimisme kan bepaald niet groot zijn", zo begon dr. Thoomes zijn toch wel ietwat ontnuchterende betoog, „want de voorgeschiedenis geeft hier bepaald geen reden toe. Er zijn reeds ontstellend veel pogingen gedaan om de cultuur in Veenendaal nieuw leven in te blazen, doch die zijn alle falie- VEENENDAAL De belangenge meenschap „Het Vijverplan" in Vee nendaal organiseert op woensdag 1 ok tober in de kantine van de brandweer kazerne aan de Industrielaan een alge mene ledenvergadering. Naast het huishoudelijke gedeelte van de vergade ring zal o.m. worden gesproken over de speelgelegenheid in de woonwijk. Zo komt een voorstel aan de orde om een drietal zandbakken aan te leggen. Het verschil in de kosten van aanleg en de gemeentelijke subsidie bedraagt f4000 VEENENDAAL De Motor- en Autoclub „Veenendaal" organiseert za terdag 27 september de oriënteringsrit „Coupe la Montagne" van ca 160 km Deelneming is mogelijk voor auto's, motoren en scooters. De start van de rilt, die is uitgezet volgens het KNMV-KNAC reglement 1969, vindt plaats bij Hotel La-Montag ne. De eerste deelnemer vertrekt om 10.01 uur. Inschrijven is mogelijk vanaf 9.15 uur. Tijdens de rit is een verplich te rust van een uur ingelast. Men kan inschrijven aan de start en betaalt dan f 10,- (leden f 9,-). MAC „Veenendaal" heeft een collec tieve verzekering afgesloten. Naast de wisselprijs „de Coupe la Montagne" is er een keur van prijzen. Iedere geklasseerde deelnemer ont vangt een broche met jaarlintje of in dien u de broche reeds in uw bezit heeft het jaarlintje. Om de minder geroutineerde rijders dezelfde kansen te bieden als de ge- routineerden, is er de mogelijkheid in de B-klasse te starten. kant mislukt. Ik denk hierbij vooral aan een enorm strijder voor deze „zaak", de heer Van Eek. Na ver schillende welwillende pogingen gaf deze het op. Hij was tot de conclusie gekomen dat het in Veenendaal „een kerkhof" is. Bepaald niet op econo misch gebied, maar zeer zeker op het culturele vlak", vertelde dr. Thoomes. Alles was volgens hem mislukt in Vee nendaal: de concerten (ook de jazzcon certen voor de jeugd), de Volksuniver siteit en nog veel meer culturele acti viteiten. .Alleen de oprichting van de biblio theek is een succes gebleken", aldus de heer Thoomes. ,Ik ben erkentelijk voor de nieuwe poging die u hierbij onderneemt en ik wens u veel succes, doch ik moet u waarschuwen voor een hoera-stemming. Er zal naar mijn mening eerst een culturele revolutie moeten plaatsvinden in deze gemeente". Hij schreef de geringe belangstelling voor cultuur in Veenendaal niet toe aan de omstandigheid dat ongeveer 90 procent van de bevolking arbeider is, maar volgens de heer Thoomes toon de ook de „bovenlaag" zich in het ver leden over het algemeen a-cultureel. De heer Visscher gaf vervolgens een uiteenzetting over de bedoelingen van de initiatiefnemers. „Wij moeten een zo groot mogelijk terrein bestrijken, bijvoorbeeld van Gert en Hermien tot Ko van Dijk", meende hij. Na deze opmerking ontstond er een felle discus sie over het begrip cultuur, want de eerstgenoemde artiesten brachten toch wel „laag bij-degronds"-amusement... De heer Koot haakte hier onmiddel lijk op in: „Wij willen de slogan: Uit is in veranderen in Uit in Veenendaal en wij zijn van mening dat we dan gemakkelijk" moeten beginnen. We moeten een zo groot mogelijk gedeelte n de bevolking weten te „pakken", dus naast concerten, goed toneel, ten toonstellingen, discussiegroepen etc. ook populaire vormen van amusement bren gen". Een der aanwezigen merkte op dat er in feite eerst een gemeenschapscen- VEENENDAAL De Amsterdamse automobilist J. D. K. had maandag middag niet over geluk te klagen toen hij op Rijksweg 12 onder Veenendaal tegen de vangrail botste. Zijn wagen werd zwaar beschadigd maar zelf kwam K. met de schrik vrij. De Amsterdammer kwam uit de richting Arnhem en moet door de laag staande zon slaperig zijn geworden. Zonder aanwijsbare oorzaak raakte hij de macht over het stuur kwijt, reed naar links tegen de vangrail en stuiter de vervolgens terug naar de parkeer- strook. Daar slaagde hij er in zijn wa gen tot stilstand te brengen. ARNHEM Zoals als sinds vele ja ren gebruikelijk is heeft het hoofdbt stuur van de Geldersche Maatschappij van Landbouw een gids voor het werk in de afdelingen van deze landbouwor ganisatie, en dat zijn er in deze provin cie vele, het licht doen zien. Nu bij het aanbreken van het winterseizoen weer vele activiteiten zijn te verwachten, werden daarvoor weer verschillende richtlijnen gegeven. Daarbij werd van zelfsprekend ook al gewezen op de gro te jubileumtentoonstelling, die volgend jaar in Arnhem wordt gehouden. Behalve een korte verhandeling over taak en werkwijze van de afdelingen, zijn in het boekje programma's opge nomen voor het organiseren van afde lingsavonden. Belangrijke onderwerpen zijn de bedrijfsopvolging, de samenwer king in maatschappijverband, de ruim telijke ordening en de ruilverkaveling en voorts ook de taak en het werk van de waterschappen. Verder is in het boekje een omvangrijk lezingenpro gramma met adressen van sprekers op genomen en vindt men er alle mogelijke gegevens over cursussen en studiebij eenkomsten in. Coöp Veluwse Eierveiling Barneveld: Aanvoer 449.480 stuks, stemming: traag. Prijzen in f per 100 stuks: eieren van 52/53 gram 9.33-9.34; 56/57 9.75- 10.81; 60/61 10.63-11.72; 64/65 11.17-11.75. Vette Kalvermarkt, Barneveld, 22-9: Aanvoer 864 stuks, handel: rustig. Prijzen: le kwal. 3.80-4.00; 2e kwal. 3.60- 3.75; 3e kwal. 3.40-3.55. trum moet komen voordat er een cul turele raad wordt opgericht, maar daar mee was mevrouw Buddimgh-De Vries Lensch het bepaald niet eens. „Eerst dient er een raad, stichting of vereni ging in het leven te worden geroepen" aldus het gemeenteraadslid. „Dat cen trum komt er heus wel wanneer blijkt dat de raad inderdaad levensvatbaar heid heeft". „Is er nu wel zo'n behoefte aan cul turele activiteiten in Veenendaal of scheppen we die behoefte zelf", vroeg een der aanwezigen zich af. „Die be hoefte is er inderdaad", meende de heer Koot en hij somde enkele percen tages op die een enquête over het cul turele leven in Veenendaal in zijn wijk gemeenschap had opgeleverd. Na wederom (vaak verhitte) discus sies over het begrip cultuur werd er door de initiatiefnemers op aangedron gen om een werkgroep te formeren die een rapport moet gaan uitbrengen over de behoefte aan culturele activiteiten in de gemeente en moet onderzoeken in hoeverre de gemeente hierin moet participeren. „Dat moet op korte ter mijn gebeuren, want in het seizoen '70-'71 willen we van start gaan", aldus de heer Koot. De heren Thoomes, Visser en Koot stelden zich vervolgens beschikbaar voor een functie in deze werkgroep, terwijl een deel van de aanwezigen toe zegde „te zullen uitzien naar geschikte personen" en anderen nog eens om „bedenktijd" vroegen. Niettemin vertrok men bepaald opti mistisch uit „De Korenbeurs". Belt dan .van ii.b. voor Vaanondaal Tot 17.30 uur Van 17.30- 19.30 uur s Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenan 3320 Nwa Veenendaalseweg 159 Op de Utrechtse varkensbeurs werd een verwachtingsnotering opgesteld, die voor de week tot 27 sept. een prijs aangaf van f 3.44 - f 3,46 voor ge slachte varkens, 63/85 kg middenkwa liteit en geleverd franco-abattoir. Voor zwaardere varkens gelden de gebruike lijke kortingen. Voor levende varkens noteerde men f 2.80 - f 2.82 voor var kens tot 110 kg en f 2.75 - f 2.77 voor varkens van 111-120 kg, met een tarra van 4 kg. Bij een tarra van 2 kg wor den de prijzen 4 cent lager vastgesteld. Vergeleken met voorgaande week zijn de prijzen van de levende varkens met 4 cent verhoogd en die van geslachte met 2 cent. ARNHEM De tweede ronde van de finale van het persoonlijk damkampioen schap van district West, die in Arnhem in De Coehoorn werd gespeeld, werd ge kenmerkt door de vele langdurige partijen waarvan enkele een sensationeel ver loop hadden. In de hoofdklasse kwam A. Jansen van Doorn uit Wageningen aan de kop, dank zq een sensationele overwinning op de Tielenaar R. Willemsen, die door deze ne derlaag rode-lantaarndrager wordt. Voor een overwinning zorgde ook G. Stun- nenberg uit Bennekom, die zijn tegenstrever ir. P. Cevaal uit Tiel versloeg. Stunnenberg staat nu samen met Janssen van Doorn aan kop. In 'n bij zonder langdurige partij kwamen de naar T. Akkermans remise overeen. Ook Bennekommer J. Weijman en de Drute- in de le klasse werden langdurige par tijen gespeeld. Hevige strijd werd gele verd tussen de Tielenaar N. Blanken- stein en de Edenaar M. J. v.d. Peppel. Weliswaar had Van de Peppel in deze 5 uur durende strijd een licht voordeel, doch dit was niet voldoende voor de winst en de goed verdedigende Blan- kenstein kon een moeizame remise uit het vuur slepen. Vrij sensationeel was ook de partij tussen de Tielenaar R. Fintelman en H. v. d. Hurk uit Wamel. In het eindspel lag voor Van de Hurk, die schijnbaar in verloren positie lag, een remise binnen bereik, maar de Maas- en-Waler zag dit over het hoofd en Fintelman kon dankbaar de beide punten in de wacht slepen. In de 2e klasse won de Wageninger D. van Aggelen van zijn clubgenoot J. N. Teunissen uit Bennekom. Een vrij vlotte partij speelden de clubgenoten R. Derksen en J. Ellings uit Slijs-Ewijk. Elings bleek de sterkste. De standen luiden nu: hoofdklasse: 1. A. Janssen van Doorn (Wag.) 2-3; 2. G. Stunnenberg (B'kom) 2-3; 3. J. Weijman (B'kom) 2-2; 4. ir. P. Cevaal (Tiel) 2-2; 5. T. Akkermans (Druten) 1-1; 6. T. v. Beek (B'kom) 1-1; 7. R. Willemsen (Tiel) 2-0. le klasse: 1. R. Fintelman (Tiel) 2-3; 2. A. W. A. Janssen (Wamel) 2-3; 3. M. J. van de Peppel (Ede) 2-3; 4. H. J. van der Heijden (Ochten) 2-3; 5. N. Blankenstein (Tiel) 2-2; 6. F. Angelino (Ochten) 2-1; 7. H. v. d. Hurk (Wamel) 2-1); 8. L. F. Leimena (Tiel) 2-0. 2e klasse: 1. D. v. Aggelen (Wag 1-2; 2. J. Elings (Oosterhout) 1-2; 3. I v. Eldik (Sl.Ewijk) 1-1; 4. E. Weijm (Renkum) 1-1; 5. R. Derksen (Sl.Ewijk 1-0; 6. J. N. Teunissen (B'kom) 1-0. Voor zaterdagmiddag staan de vol gende partijen op het programma: hoofdklasse: T. Akkermans (Druten)- R. Willemsen (Tiel); T. v. Beek (Ben- nekom)-G. Stunnenberg (B'kom) naar ma. 29 september Ede; Ir. P. Cevaal (Tiel)-J. Weijman (Bennekom) naar ma. 29 september Ede. De markt voor braadkuikens blijft willig. De profuktie die momenteel op volle toeren draait is gemakkelijk te plaatsen, met name in Duitsland waar men de oogst- en wijnfeesten grote hoe veelheden braa ikens worden gecon sumeerd. Men interesseert zich momenteel in Duitsland zelfs voor leveringen in de laatste maanden van het jaar, wat er wel op wijst hoe betrekkelijk kort de positie is. Niettemin is men in vele gevallen de mening toegedaan dat mogelijk vol gend jaar een ongekend zware concur rentiestrijd met de (on)nodige slacht offers zal ontbranden in de slachtsec- tor. Gelet op de opzet van slachtkuiken- moederdieren lijkt zulks vrijwel onver mijdelijk. In de week tot 13 sept. werd 3652 ton geslacht gevogelte uitgevoerd, waarvan 3238 ton braadkuikens. lc klasse: A. W. A. Janssen (Wamel)- H. J. v. d. Heijden (Ochten); F. Fintel man (Tiel)-F. Angelino (Ochten); M. J. van de Peppel (Ede)-H. v. d. Hurk (Wamel); L. F. Leimena (Tiel)-N. Blankenstein (Tiel). De 2e-klassers zijn zaterdag vrij. SCHERPENZEEL Zonder opvallende verschillen van mening werkte Scher- penzeels gemeenteraad zich gisteravond door een 30 punten tellende agenda heen. Het grootste deel van die punten kon burgemeester J. Heij met een ha merslag afdoen. Héél interessante zaken, wel vermeld op de agenda, komen pas op een volgende vergadering aan de orde, zoals een rapport over het we gennet en een structuurplan voor de gemeente. Voor de bestudering daarvan werden gisteren twee commissies ad hoe benoemd. Op De Glashorst, een als gevolg van de nieuwbouw daar, steeds intensiever gebruikte verkeersader, komt een par keerverbod voor één zijde. Gedurende de eerste helft van de maand geldt dit voor de linkerzijde, en de rechterzijde moet in de tweede helft vrij van par keerders blijven. De raad was blij met deze maatregel, hoewel de heer G. van Bruggen de suggestie deed parkeerhavens aan te leggen. Burgemeester Heij zegde toe de mogelijkheden daartoe binnen het col lege van B. en W. nog nader te be zien. „Wat voor de een duurder is, Is 't voor de ander ook", vond de heer Van Bruggen (P.v.d.A.), toen de duurtetoe slag voor gemeenteambtenaren aan de orde kwam. In het desbetreffende voor stel werd gesproken van een uitkering van één procent van 't salaris met een minimum van f 110,- en een maximum van f 260,-. De heer Van Bruggen vond het verschil te groot en pleitte voor een gemiddelde. Burgemeester Heij gaf een uitvoerig antwoord, waarin hij de standpunten van de Sociaal Economische Raad en de vakorganisaties liet uitkomen. „Het college kan wel met u meevoelen", zei de heer Heij, maar hij liet erop volgen dat een afwijking van de regeling zo als die voor rijksambtenaren is getrof fen een onderscheid zou doen ontstaan dat moeilijk te verdedigen zou zijn. „Behalve de burgemeester valt het he le onderwijspersoneel onder die rijks regeling", aldus de burgemeester. Het voorstel werd ondanks bezwaren van de heren v Bruggen en zijn fractiegenoot G. Aarsen, die zich tot tegenstemmers verklaarden, aangenomen. Burgemees ter Heij zei dat hun standpunt ter ken nis van het kabinet zal worden ge bracht. Het onderwijs in Schepenzeel werd vlot en zonder noemenswaardige dis cussie door de raad bedeeld. De school met de Bijbel aan de Glashorst mag beschikken over een bedrag van f 2540,- zijnde 1 procent van de verbouwkos ten, dat gebruikt zal worden voor de verfraaiing van het gebouw. De heer G. v. Rootselaar (CHU) wilde weten wat RENSWOUDE;/VEENENDAAL De kerkeraad van de gereformeerde ge meente in Renswoude en de leiding van de r.-k. parochie St. Willibrord in Veenendaal zijn het eens geworden over een gemeenschappelijk gebruik van het gereformeerde kerkgebouw in Renswoude. Bij het r.-k. bevolkingsdeel in Renswoude, dat de laatste jaren sterk is toegenomen, bestond al geruime tijd een sterke behoeft^ aan een eigen onderkomen waarin de eredienst kon wor den gehouden. Het overleg tussen de kerkeraad van de plaatselijke gerefor meerde gemeente en de leiding van de r.-k. parochie St. Willibrord in Vee nendaal leidde tenslotte tot het gewenste oecumenische resultaat. Pastoor G. Goes van de Veenendaalse parochie „lk ben bijzonder dankbaar voor het begrip, dat wij bij de gerefor- ïeerde gemeente in Renswoude heb- n gevonden. Een dergelijke oecume- De eiermarkt is enigszins in reactie. Dat komt vooral tot uitdrukking in een flink afbrokkelen van de prijzen van de zware eieren. De middenklasse en lich te eieren blijven redelijk op prijs. Er is afzet mogelijk naar Frankrijk, Ita lië en Oostenrijk, terwijl ook de Duitse handel regelmatig in de markt bljft, zij het dat men wel met voorzichtig heid disponeert. Uit derde landen wordt in de EEG vrijwel niets aangeboden. Het binnen lands verbruik lijkt iets te zijn terug gegaan. De naleving van de Handels- klassenverordening laat nog zeer veel te wensen over. Dat kan in een aantal gevallen aanleiding geven tot moeilijk heden bij de afzet. Of men zorgt voor naleving van de Verordening of men doet dat niet. Zoals het thans gaat blij ven er bik te velen te veel gerecht vaardigde bezwaren over wel of niet- controle. De uitvoer blijft normaal van 15 tot 20 milj. stuks per week, met een uitvoer aan broedeieren van rond één miljoen stuks per week. nische samenwerking zou met de beste bedoelingen, bijvoorbeeld in Veenen daal, geloof ik nog niet mogelijk zijn". Het gezamenlijk gebruik van het ge reformeerde kerkgebouw zou, volgens pastoor Goes in de toekomst mogelijk kunnen resulteren in een gezamenlijke dienst, bijvoorbeeld op oudejaarsavond. Voorlopig zal de parochie in Renswou de slechts gebruik maken van het ge bouw op zaterdagavond voor de eucha ristieviering. Op korte termijn zal een bijeenkomst werden belegd voor de ca. 100 RK-in- woners van Renswoude om hen op de hoogte te stellen van de samenwer king. De gereformeerde gemeente is inmiddels ingelicht en bleek het als een christelijke broederplicht te be schouwen om het kerkgebouw be schikbaar te stellen. VEENENDAAL Ter gelegenheid van het Rembrandtjaar organiseert de wijkgemeenschap „De Engelenburg" een excursie naar het Rijksmuseum in Amsterdam. Zowel leden van de wijkgemeenschap als niet-leden kunnen de excursie mee maken op 25 oktober, voor de prijs van f 6,50. Het vertrek is 's morgens om 9 uur, en tegen 5 uur is men terug. Na het museumbezoek krijgt men gelegen heid enige tijd volgens eigen ideeën ;r te brengen. Men kan zich telefo nisch opgeven onder de nummers: 11773 en 11775 te Veenendaal. die verfraaiing dan wel zou inhouden. Burgemeester Heij: ,Dat is ter com petentie van het schoolbestuur." Raads lid J. Bakker, fractiegenoot van de heer Rootselaar was echter bereid een toe lichting te geven, op grond van zijn geregelde bemoeiingen met deze school. Hij zei dat er overleg met het minis terie van Cultuur, Recreatie ein Maat schappelijk werk heeft plaats grhad, en dat zal worden gekozen uit een expo sitie van kunstuitingen, die aan het Glashorst-gebouw kunnen worden aan gepast. „Te zijner tyd zullen we het ge- meetebestuur een voorstel voorleggen zei hij. „Het geld kan voorlopig in de gemeentekas worden gedeponeerd, dan bieden we later de nota wel aan". „Als het dan maar niet meer is dan f 2540 -" waarschuwde wethouder J. v. d. Ham. Burgemeester Hedj las een brief voor, afkomstig van het provinciaal be stuur van Gelderland, waarin de aan kondiging stond van een binnekort te verwachten initiatiefvoorstel tot sa menvoeging van de gemeenten Scher- penzeel, Woudenberg en Renswoude, en indeling van de nieuw te vormen ge meente bij de provincie Utrecht. Meermalen moest de raad gisteren VEENENDAAL De collecte ten bate van de christelijke vereniging tot verpleging van langdurig zieken. „Het Zonnehuis", die in Veenendaal van 8 t/m 13 september is gehouden, heeft in totaal f6001,69 opgebracht. tot stemming overgaan bij de behande ling van voorstellen die benoemingen behelsden. Zo werd als kleuterleidster aan de school aan de Bruinhorsterlaan benoemd mej. C. de Roo uit Drieber gen, en aan de school in de Beuken laan werd het mej. E. B. W. Fuchs uit Doorn. Burgemeester Heij werd be noemd tot lid van het algemeen stich tingsbestuur van het bejaardenhuis „Scherpenzeel en omstreken", en als leden van de woonruimtecommissie werden benoemd mevrouw A. Zwaan den Hertog en de heren B. v.d. Brink, G. Bakker, W. Schimmel en T. v. Root selaar. In de commissie ad hoc, die zich zal bezighouden met het advise ren van burgemeester en wethouders ten aanzien van het rapport over het wegennet kregen de heren Sterk, Aar sen en v. Veldhuizen zitting. Bij het kweken van hyacinten, tul pen, narcissen, etc. en deze bolge wassen binnenshuis in bloei te brengen worden nogal eens fouten gemaakt. In dit praatje" gaan we de kweekwijze uitvoerig bespreken. Voorop zij gesteld, dat men reeds vroegtijdig de nodige voorbereidin gen dient te treffen om tijdens de winter bloeiende bolgewassen in de kamer te hebben. Er gaat een gro te bekoring van uit om de ontwikke ling van knop tot bloem gade te slaan. Wanneer men te werk gaat zoals ik in dit „praatje" aangeef, dan is het uitgesloten dat er mis lukkingen plaats vinden. Ditmaal wil ik het hebben over het kweken van hyacinten, zowel in potten of schalen met aarde als op de bekende glazen met water. Voor vroege bloei, rond Kerstmis, be stelt men bollen die daarvoor speci aal geschikt zijn. namelijk geprepa reerde bollen. De beste tijd voor oppotten is vanaf begin oktober tot begin november. Later oppotten is mogelijk en geeft ook goede resul taten, maar de bollen bloeien dan ook later. Als potgrond wil ik de bekende cul- vita potgrond, in plastic zakjes ver krijgbaar, aanbevelen, doch deze grond moet voor de bloembollen gemengd worden met scherp zand (metselzand) in de verhouding van 1 1 dus half culvitapotgrond en half scherp zand. Goed dooreen men gen! Onder in de pot worden wat potscherven gelegd, waardoor de lucht in de grond kan doordringen. We beginnen met de potten op platte pannen voor driekwart met het grondmengsel te vullen, waarna het grondoppervlak wordt gladge- streken. Vervolgens worden de bol len op de grond geplant en de pot ten verder met aarde aangevuld. De bovenkant van de bollen is dan gelijk met of iets onder de pot- rand. Daarna wordt de bovenste grondlaag stevig aangedrukt, zo dat de ruimten tussen de bollen met grond gevuld zijn en de bollen stevig vaststaan. De grond onder in de pot mag niet te vast worden aangedrukt, want is deze ondergrond te vast dan kun nen de wortels niet in de grond dringen en heeft tot gevolg, dat de wortels de bollen oplichten en deze ver boven de pot uitsteken. De bol len mogen dan niet zonder meer in de grond worden gedrukt, want dan breken de wortels en het hele geval mislukt. De behandeling na het oppotten is als volgt: Zet de potten of pannen in een absoluut donkere en vooral koele ruimte, een geschikte plaats is bijvoorbeeld een koele kelder of koele donkere kast. Denk er wel om, dat daarentegen een kast waar verwarming of een schoorsteen door of langs loopt, of waar zich een gasmeter bevindt, absoluut onge schikt is. De grond in de potten voortdurend vohtig houden, maar niet drijfnat, zodat de bollen snel en veel wor tels maken. Controleer regelmatig vochtig houden, maar niet drijfnat, Over de behandeling na de beioorte ling der bollen (periode van in bloei brengen) het volgende: de knoppen (neuzen) moeten een lengte van minstens 8 cm hebben en een zacht gele kleur hebben, de bloemknoppen zijn dan geheel boven de bol uit gegroeid. Pas in dit stadium en voor al niet eerder mogen de bollen naar een hogere temperatuur in de kamer worden gebracht. Te vroeg overgebrachte bollen van de kelder of kast naar de lichte en warme kamer mislukken bijna altijd. De potten worden in het vol le licht bijvoorbeeld op de ven sterbank gezet, wanneer steel en knoppen 12 tot 15 cm lang zijn. Het blad wordt afgehard door het licht en afhankelijk van de tempe ratuur bij het raam zal de groei sneller of langzamer verlopen. Hetgeen ik hierboven vertelde over de cultuur van hyacinten in potten of schalen, geldt ook voor het bin nenshuis in bloei brengen van tul pen en narcissen, over de kleine bolgewassen (crocussen, blauwe druifjes, etc.) praten we de volgen de maal. Ook het in bloei brengen van hyacin ten op glazen is een fijne liefhebbe rij en het aardige is wel, dat men de gehele ontwikkeling ,,van bol tot bloem" duidelijk kan volgen. Ga als volgt te werk: hyacintegla zen goed reinigen en met leiding water vullen. Zet de bollen op het glas, nadat zij van te voren van de oude wortelresten zijn ontdaan. Sommigen houden het niveau van het water iets onder de bol, weer anderen zetten de bol geheel in het water. Wees ervan overtuigd dat beide methoden goed fout zijn. D juiste methode is, de bollen juist het water te doen aanraken en er vooral voor te zorgen dat het water op peil blijft. Het water moet de eerste drie weken iedere week wor den ververst, om vervuiling van het stilstaande water tegen te gaan. Belangrijk is het om hiér op te let ten, aangezien anders de cultuur mislukt. De beste tijd om hyacin ten op glazen te zetten is van be gin tot eind oktober. Zet de glazen, evenals de potten vooral in een koe le ruimte en handel verder zo ik u vertelde over de cultuur van hya cinten in potten. Nogmaals, zet de potten, pannen of glazen koel en donker en breng de ze vooral vroeg in het licht. De bladvorming krijgt dan de over hand boven de bloem en het geheel loopt op een grote mislukking uit. Eerst controleren of de knoppen in hun geheel uit de bol zijn gegroeid, boven de bol voelt men dan een in snoering op de plaats van de bloemstengel en dan pas het geval uit de donkere kast of kelder halen en in de kamer brengen. Abonnee mevr. J. v. B. de G.: het La tijnse woord „repens" wil zeggen kruipend; nigerzwart; ,,nana" laag; tricolor" driekleurig; dus komt de door u bedoelde benaming uit op kruipende, donkergekleurde, lage driekleurige plant. Zo is de Latijnse aanduiding „excel- sa" hoog; „sylvatica" bos; „ace- tosa" zuurachtig; Palustrusmoe ras en de toevoeging van het woord ,,perforatus" wil zeggen, dat de bladeren gepuncteerd (doorboord) zijn. De tuinplant „Hypericum per foratum" of te wel het St. Jans- kruid spreekt hiervan heel duidelijk. Dank voor uw stimulerend schrij ven. E, J. GRIJSEN RHENEN

De Vallei | 1969 | | pagina 3