Jongen moet van school af omdat hij gaat trouwen „Ik zeg al jaren: Zorg voor een opvolger Verdierf gek! Ridder Van Rappard in conflict met wethouder 30% Topadviseur Korte schets van Willem de Jonge verwacht Verolme 's aftreden „Hii wilde er de tijd voor nemen" Gezonken koopvaarder mogelijk nog intact Krommenie Linoleum L Hengelo wordt stuk groter Week eel voor Maagdenhuis- bezetter „Alles vergeven en vergeten O. E. Petronia informateur op Antillen Overstekend kind overreden Celstraffen na rumoerige T.T.nacht ..KEUZE VENT" „NIET STOM" is bij inruil honderden guldens minder waard TWEE EEUWEN GELEDEN VOOR ENGELSE ZUIDKUST VERGAAN Begrip export is verouderd Vrouw hotste niet bromfiets tegen autoportier Kennelijk een hekel aan ziekenhuizen Ruzie in centrum voor gastarbeiders BU DE SPAR NOOIT HELEMAAL VREDE IN GORKUMS BESTUURSCOLLEGE Fokker leverde twee Friendships voor Nigeriaanse burgerluchtvaart Meisje kwam onder wiel van bus méér licht op tafeL _voor dezelfde stroom kosten 7VRGENTA SUPER LUX de lamp met het speciale lichtvenster aan de onderzijde i PHILIPS 't Klinkt misschien vreemd, maar voor sommige mensen lijkt de lage prijs van Krommenie linoleum inderdaad een nódeel te zijn. Jk verdien genoeg om iets duurders te kopen",zeggen die mensen,,,duswaarom zou ik dat dan niet doen?" Heel begrijpelijk, vinden wij. Maar toch ligt er een addertje onder de vloer.Want waar 't uiteindelijk om gaat is niet: wat betaal ik,maar wat krijg ik? Dit ene simpele vraagje maakt meteen duidelijk waarin linoleum zich onder scheidt van andere vloerbedek- kingen.Want linoleum biedt gewoon méér dan u ervoor betaalt. !t Gaat u maar na:linoleum krast niet,pluist niet,vlekt niet. Is wel: mooi, modern, onverwoest baar en makkelijk schoon te houden. En verkrijgbaar in meer kleuren en dessins, dan welke andere vloerbe dekking ook. U merkt wel: pluspunten genoeg. Genoeg om er een paar gulden minder voor neer te tellen? Prachtige kleuren- folders bijuw woninginrichter of rechtstreeks op aanvraag bij Postbus 13, Krommenie. DINSDAG 23 SEPTEMBER 1969 TC^ILLEM Albert de Jonge wordt op 9 oktober 64 jaar. In 1967 werd hy gepensioneerd als vice-president van Philips, waar by de financiële topman was. Na zO'n veertigjarige loopbaan by dit concern heeft hy meer en meer zyn opzienbarende mening over het Nederlandse bedryfsleven naar bui ten gebracht. Deze mening steunt op een ryke ervaring en zelfstudie, want de heer De Jonge heeft alleen lagere school en een ulo-school doorlopen. Om zyn frisse ideeën is hy een veel gevraagd man als commissaris, o.m. by bedryven. die het op het ogenblik, moeiiyk hebben, of tot voor kort hebben gehad, zoals Stokvis en de Leeuwarder IJs- en Melkproducten Fa briek Lyempf. Hy heeft ook in de commissie van wyze mannen gezeten, die de Exploitatie Maatschappy Scheveningen (E.M.S.) weer in goede ba nen moest leiden. ^{OTTERDAM De heer W.A. de Jonge (63), president-commissaris van Verolmege looft wel dat de heer Cornells Verolme als presi dent-directeur van zijn scheepsbouwconcern zal aftreden. Hij zei gisteren„Hij zou voor bepaalde tijd omringd moeten worden door mensen met bepaalde volmachten, zodat Verolme zelf geen kwaad kan doen". De heer De Jonge is al enkele jaren bezig de heer Verolme te bewegen af te treden. „Dat is twee tot drie jaar geleden al begonnen. Ik zei toen dat hij stappen moest nemen om een goede opvolging te verzekeren. Dat heb ik daarna verscheidene keren herhaald, waarbij ik hem adviseerde, dat hij zich moest omringen met mensen, die hem te zijner tijd zouden kunnen opvolgen om het voortbestaan van zijn bedrijf mogelijk te ma ken". 10*000990**000000*0****0**0**************1 1*******00^ ROERMOND De achttienjarige scholier Hans Titselaar, die op de pedagogische academie Dr. B. R. van Gils in Roermond zit, moet van school. Hü gaat 7 oktober trouwen. De directeur van de academie heeft hem meegedeeld, dat er op zijn school geen plaats is voor getrouwde leer lingen. De jongeman moest maar proberen op de Rijkskweekschool in Maastricht te komen. Of het feit dat de scholier moet trouwen de reden is van zijn verwij dering van school, is niet bekend. De adjunct-directeur van de school wei gerde commentaar en de directeur is in het buitenland. De jongen is nu van plan te gaan werken omdat hij toch een bron van inkomsten moet hebben. 10000000000k ADVERTENTIE De heer De Jonge vervolgde „Ik heb hem ook gezegd, dat hy voorbereid moest zyn om zyn zaak financieel open te gooien. Ik wees hem er daarhy op. dat ik al leen president-commissaris was geworden, omdat hy had toegezegd, dat hy zyn zaak open zou gooien. De heer Verolme reageerde hierop met te zeggen, dat hy er veel voor voelde. Om dat er echter steeds geen aanstalten werden gemaakt, kwam ik er regelmatig op terug. Dat is zeker niet van vandaag of gisteren, dat ik dat zei. Dc heer Verolme antwoordde dat hij er de tijd voor wilde hebben om dat besluit te nemen. Maar ja, als je daar mee blijft wachten en als je geen den derende winsten meer maakt, is er geen reden meer om de zaak open te gooien, of je zou haar voor weinig geld willen verkopen." Als president-commissaris van Ver olme bemoei ik me niet met de dage lijkse gang van zaken, aldus de heer De Jonge. „In de praktyk is wel gebleken, dat hij een reuze vent, een dynamische vent is. Wat hij in zijn hoofd heeft, heeft hij vast niet ergens anders. Daar om, wat nu gaande is, typeert de hele Verolme. Je zou het aan een psychi ater, of psycholoog ik bedoel deskun digen, die mensen onderzoeken moe ten vragen wat hem bezielt." De heer De Jonge vindt dat het ver trek van de heer Verolme op een ele gante manier moet gebeuren „Men moet niet vergeten, dat het een man van 69 is. Daarnaast meen ik of het om politieke of niet -politieke, com merciële of niet-commerciële zaken gaat dat zeventig jaar de hoogste tijd is om er mee op te houden. Ik kan niet veel respect hebben voor men sen, die dat niet willen inzien." De heer De Jonge voegt eraan toe: „Je moet je niet voor alleen-zalig makend verslijten. Dat vind ik on christelijk. Dit is een wat gevaarlijke opmerking, maar men moet goed wil len begrijpen hoe ik dit bedoel. Je moet mijns inziens weten wanneer je tijd van komen en gaan gekomen is. Kort om. je moet weten wanneer je weg moet gaan." De heer De Jonge zei niet ter weten of het de bedoeling van minister De Block is dat diens „sterke mannen" namens de regering gewoon als com missaris zitting zullen nemen in de raad van commissarissen of dat het de bedoeling is dat zij het bedrijf gaan leiden. „Maar als ik zekere gelden zou ge ven, wil ik me safe stellen. Dan geef ik mijn voorwaarden. Als die niet zou den worden aanvaard, dan doe ik het niet. Overigens bemoei ik mij politiek nooit ergens mee. Over de heer Ver olme wil ik nog wel zeggen: Stom is-tie niet". Op de vraag waarom hij president- commissaris blijft als Verolme toch niet naar zijn adviezen luistert, ant woordde de president-commissaris: „Op een gegeven ogenblik komt het moment dat ik mijn stelling kenbaar moet ma ken. Daar ben ik toch een vrij man voor? Ik heb nergens verplichtingen." HENGELO Het ziet ernaar uit, dat de bewoners van Hengelo, Borne en Weerselo volgend jaar tweemaal naar de stembus moeten om een ge meenteraad te kiezen. Minister Beer- nink heeft meegedeeld, nadat hij uit voerige gesprekken met de drie ge meentebesturen had gevoerd, dat hij van plan is voor I januari a.s. een voorstel tot wijziging van de grenzen tussen de drie gemeenten in te dienen. Hengelo zou dan een aanzienlijke ge biedsuitbreiding in oostelijke richting kunnen krijgen om er drie grote woon wijken te kunnen bouwen. Dat voorstel zal hoogstwaarschijnlijk niet voor de gemeenteraadsverkiezing van 1970 tot wet kunnen worden verheven. Dat zou betekenen, dat de bewoners van de be trokken gemeenten in één jaar tijd tweemaal een nieuwe raad zullen moe ten kiezen. De minister heeft de ge meentebesturen gevraagd hem hier over spoedig hun gevoelens kenbaar te maken. ADVERTENTIE Vraag inlichtingen Verdien dat geld. bij Valvoline Oil Uat uw auto 100% afdoende behandelen Nederland N.V. met originele Tectyl ML van Valvoline. Postbus 11 Dordrecht DEN HAAG Deskundigen in ons land zien voorlopig niet veel in een Brits plan om het wrak te lichten van een oude Nederlandse koopvaarder. De resten van het schip de Amsterdam van de Vereenigdc Oostindische Com- AMSTERDAM De Amsterdamse politierechter mr. G. H. Nomes, heeft gistermiddag een 21-jarige magazijnbe diende uit Rotterdam wegens zijn deel neming aan de bezetting van het Maag denhuis bij verstek veroordeeld tot een week gevangenisstraf. De officier van justitie mr. H. G. van Everdingen had tegen de jongen een boete geëist van tweehonderd gul den, die het Amsterdamse hof in ho ger beroep Maagdenhuisbezetters heeft opgelegd. De politierechter vonniste zwaarder omdat de jongen een keer linten had weggenomen van kransen bij het Na tionaal Monument. Twee andere bezet ters veroordeelde hij wel tot tweehon derd gulden boete. pagnie werden enkele maanden ge leden ontdekt bij Hastings voor de kust van Zuidoost-Engeland. Het schip is daar in 1749 vergaan. Een Engelse maatschappij wil het wrak bergen. Volgens deze maatschap pij is het schip volledig intact. „We wachten af", zegt de heer H. Hazel- hoff, de directeur van het Scheepvaart museum in Amsterdam. „Het is al zo vaak loos alarm geweest." Hij be schouwt het als een gunstig teken dat het schip helemaal in het zand zit. ..Zand houdt de paalworm tegen. Maar de kans is groot, dat het schip door de zandtransporten over de zeebodem uit zijn verband is gedrukt". Het ministerie van financiën heeft de Engelsen voor alle zekerheid laten we ten, dat de Nederlandse regering zich alle rechten op het wrak voorbehoudt. Het rijk claimt in gevallen als deze ge woonlijk een kwart van de bruto op brengst. hetzij in geld hetzij in natura. Een officieel verzoek om toestem ming voor de berging hebben de En gelsen nog niet gedaan. ATHENE In Athene zijn maandag twee bomaanslagen gepleegd. Een bom ontplofte op de derde verdieping van een gebouw van de posterijen, de ande re in het stadhuis. De explosies richt ten aanzienlijke schade aan, maar er vielen geen slachtoffers. C. VEROLME te lang gewacht 99 ROTTERDAM De 29-jarige pijp- fitter A. B. uit Breda is in Rotterdam aangehouden wegens o.m. poging tot omkoping. Bij een controle op Rijksweg 13 werd B. tot stoppen gedwongen omdat de ver lichting van zijn auto niet brandde. B. probeerde onder 'n proces-verbaal uit te komen door de controlerende politieman een briefje van vijfentwintig gulden voor te houden met de woorden: „Hier heb je vijfentwintig gulden, dan is alles vergeven en vergeten, want ik heb geen rijbewijs". B. moest mee naar het bureau, waar bleek, dat hij ook nog een valse naam had opgegeven. DEN HAAG De Federatie voor Ne derlandse export wil het begrip export vervangen door „internationaal zaken doen. In haar verslag pleit de Federatie voor oprichting van een centrum, waar in de Nederlandse ondernemer zich be zig kan houden met de problemen van dit internationaal zakendoen. De Fendex meent, dat het begrip ex port verouderd is, omdat de onderne mer steeds meer in staat is alle facto ren. die de afzet beïnvloeden, te over zien. Hij kan van de behoefte op de markt uit een afzetplan maken, waar binnen export niet een doel op zichzelf is. In extreme gevallen kan zelfs blij ken, dat er beter niet geëxporteerd kan worden. In het nieuwe sterk internationaal ge tinte centrum, moet de Nederlandse ondernemer als het ware boven de na tionale .denktrant uitgetild worden om zich het denken rondom het internatio nale zaken doen eigen te maken, aldus de Fenedex. ENSCHEDE De 49-jarige mevrouw H. Voogd-van Veen Is maandagmorgen, toen zij op haar bromfiets over de Mo lenstraat reed, tegen het portier van een auto gereden, dat plotseling werd geopend. De wagen werd bestuurd door de 21-jarige Amerikaan G. L. Mevrouw Voogd, die met het hoofd op straat viel, is kort na het ongeluk overleden. UTRECHT Op het Blokland in Mijdrecht is zondagavond de 18-jarige assistent-boekhouder H. M. M. Kennis uit Uithoorn om het leven gekomen, toen hij door nog onbekende oorzaak met zijn bromfiets over de kop sloeg en tegen een lichtmast botste. De jon geman overleed ter plaatse. URK De zeventienjarige schilder E. Romkes uit Urk is bij een verkeers ongeluk op Urk zo ernstig gewond ge raakt. dat hij tijdens vervoer naar het ziekenhuis in Emmeloord is overleden. De jongeman, die samen met de zeven tienjarige J. Ekkelekamp op een brom fiets zat. reed tegen een geladen zand- auto, waarbij zijn duo-passagier even eens ernstig werd gewond. WILLEMSTAD De heer O. E. Pe tronia is door gouverneur Debrot van de Nederlandse Antillen benoemd tot informateur. Hij moet „een onderzoek instellen naar de mogelijkheid tot vor ming van een kabinet op brede basis". Dit kabinet moet, blijkens het ver zoek van de gouverneur, berusten op een meerderheid van tenminste twee derde in de Staten om de politieke, eco nomische en sociale toekomst van de Nederlandse Antillen te verzekeren. De heer Petronia is minister geweest in het vorige kabinet van de Antillen. Bij de jongste statenverkiezing werd hij als kandidaat van de Patriottische Partij Aruba tot Statenlid gekozen. ENSCHEDE De twintig-jarige Enschedeër W. H. schijnt een duide lijke hekel aan ziekenhuizen te heb ben. Na een nachtelijk auto-ongeluk in zijn woonplaats werd hij gewond naar het hospitaal gebracht. Toen hij in de polikliniek op zijn beurt wachtte, ging hij er met enkele vrienden vandoor. Later in de nacht meldde hij zich weer. De dienstdoen de arts adviseerde hem zich weger.s enkele hoofdwonden, op te laten ne men. H. weigerde en ging er voor de tweede maal vandoor. HAARLEM De 27-jarige Marok kaan A. E. G. is gisternacht door de Haarlemse politie van zijn bed gelicht en aangehouden. De man wordt ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij een steekpartij op zondagavond in het centrum voor buitenlandse arbeiders Casa Nostra in het donkere Begijnhof in Haarlem. Ongeveer zestig Italianen. Marokkanen en Spanjaarden waren bijeen toen een ruzie ontstond tussen de dertigjarige Marokkaan I. L. uit Zandvoort en zijn 27-jarige landgenoot A. E. G. De laat ste zou daarbij een mes hebben ge trokken en de ander in, de rug hebben gestoken. L. raakte ernstig gewond en werd ge opereerd. GORINCHEM Burgemeester rid der Van Rappard van Gorinchem leeft weer in politieke onmin met één van zijn wethouders. Deze keer is er een conflict met wethouder R. Killian (K.V.P.), die als beheerder van de por tefeuille van sociale zaken ervan wordt beschuldigd zijn persoonlijke belangen met die van de gemeente te hebben vermengd. De burgemeester vindt, dat de heer Killian zijn boekje duidelijk te buiten is gegaan en stelt de raad daarom voor het vertrouwen in de wethouder op te zeggen. De overige drie wethouders in het college delen die mening niet. De meer derheid in het college van B. en W. heeft echter wel besloten de portefuille van Sociale Zaken tijdelijk over te dragen aan de socialist A. Tuinenburg. Burgemeester Van Rappart. zegt over onomstotelijke bewijzen te beschik- DEN HAAG Fokker heeft onlangs twee Friendships geleverd aan de Nige- riaanse luchtvaartmaatschappij Nige ria Airways, aldus heeft de minister van Economische Zaken, mr. L. de Block, mede namens minister Luns meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid dr. A. Vondeling. Het bhtreft hier een normale handels transactie van passagiersvliegtuigen, die niet voor militaire, maar voor spe cifiek civiele doeleinden werden inge richt, aldus de ministers. Dr. Vondeling had het oordeel van de ministers gevraagd over de levering van vliegtuigen die geschikt zijn voor vrachtvervoer en eventueel militair ge bruik. JEREZ DE LA FRONTERA Dui zenden flessen met cognac zijn maan dag ontploft tijdens een brand in een bottelarij in de Spaanse plaats Jerez de la Frontera. De schade wordt geschat op 40 miljoen peseta's, (twee miljoen gulden). ken, waarmee hij de misstap van de heer Killian kan aantonen. Vijf van de zes Gorkumse fractievoorzitters hebben in een verklaring al hun onvoorwaarde lijk vertrouwen in de betrokken wet houder uitgesproken. Wethouder Killian had zich in gewe ten verplicht gevoeld in te grijpen toen de directeur van Sociale Zaken besloot een uitbetaling van periodieke bijstand stop te zetten. De heer Killian heeft toegegeven dat hij daarbij de schijn gewekt zou kunnen hebben dat hij dit deed voor persoonlijk belang. Hij kwam daarna in conflict met genoemde direc teur en zo kwam de zaak aan het rol len. Deze kwestie wordt door sommigen gezien als de druppel die de emmer doet overlopen. Na de conflicten van vorig jaar is binnen het Gorkumse be stuurscollege nooit meer sprake ge weest van vrede. Binnenskamers heb ben de moeilijkheden zich opgestapeld zodat er wel een uitbarsting moest ko men. Woensdag 8 oktober wordt de zaak- Killian behandeld in een speciaal daar voor te beleggen raadsvergadering. UTRECHT In Utrecht is maandag ochtend de 18-jarige typiste Geertruida M. Bakker uit Maarssen door een stads bus overreden en om het leven geko men. Zij fietste samen met een vrien din in de Nobelstraat en raakte ver moedelijk met haar linkerelleboog een passerende gemeentebus. Zij verloor haar evenwicht en kwam onder het rechterachterwiel van de hus terecht. DONIAWERSTAL De 56-jarige me vrouw M. de Vries-Ynema uit Wouds end kwam maandagavond om het le ven, toen zij op de Rijksweg Lemmer- Sneek door een personenauto werd ge grepen, nadat zij uit een autobus was gestapt en voor deze bus langs de weg: overstak. De vrouw overleed ter plaat- S6. ENSCHEDE In het r.k. ziekenhuis te Enschede is overleden de 55-jarige heer J. J. Brugman uit Enschede, die zondagmiddag te Usselo in botsing kwam met een bus van de Gelderse Tramwegen, toen hij, komende uit de Boekelosestraat, de Haaksbergerstraat wilde oversteken. ADVERTENTIE HEERHUGOWAARD De negen jarige Saskia Davids uit Oude-Nie- dorp is maandag door een auto aange reden en ter plaatse overleden. Het meisje stond met twee andere kinderen langs de kant van de provincialeweg en stak plotseling over. ROTTERDAM De 28-jarige schil der N. J. Robart is zondagmiddag met zijn motor op het Stad ion viaduct te Rotterdam door onbekende oorzaak ge slipt en tegen een lichtmast gereden. Met ernstige verwondingen is de man naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht, waar hij in de loop van de avond is overleden. ERMELO Maandagmorgen is de 78-jarige W. Oudemans uit Ermelo in zijn woonplaats om het leven gekomen. De bejaarde man reed met zijn fiets op het fietspad langs de Harderwijker- weg en stak plotseling over. Hierbij werd hij aangereden door een perso nenauto. Met o.m. ernstig hersenletsel werd hij in het Salem-ziekenhuis opge nomen, waar hij 's-middags is overle den. ASSEN De Asser politierechter heeft gisteren negentien jongens gevon nist voor hun aandeel in de relletjes tij dens de zogenaamde T.T.-nacht van 27 op 28 juni. De meeste verdachten wer den veroordeeld tot twee weken; wie al een strafblad had, kreeg drie weken. ADVERTENTIE Heeft linoleum z'n prijs tegen: .iw ...V

De Vallei | 1969 | | pagina 7