PARTIJVOORZITTER VOLGENS PEKING GOED GEZOND In China geen ommekeer als Mao Tse-toeng overlijdt DODENTAL IN INDIA GESTEGEN TOT 350 Rabat is afgegrendeld tijdens Islamitisch topgesprek over moskee Defi HZzarsma Misdadigheid De Islamitische „eensgezindheid buiten functie 'egger nu if gashaarden die u moet zien! in de V.S. neemt toe MILITAIRE OEFENINGEN IN POLEN H AARVERZORGING VIERVOUDIGE BELGISCHE MOORDENAAR VOOR RECHTER Oud-president van Mexico overleden tegen vet haar hairsprays haarverstevigers haarkleurverstevigers en spoelingen crèmebehandelingen haarherstellers 11 Invloed van 'f befaamde rode boekje zal nog poos voortduren VERAFGODING ZELFBEWUSTZIJN RAADSELACHTIG BUITENLAND HUWELIJK ONLUSTEN NA REL OM HEILIGE KOEIEN ACTIEF ENORME TAFEL EEN UUR In Mexico 42 doden na luchtramp Bus stortte in India in rivier: 72 doden (bij uw dealer) met het symbool van klassieke schoonheid Let op het EGYPTISCHE KOPJE op alle Lavona-produkten, het symbool van klassieke schoonheid. Valse bisschop droeg mis op in Filetto Kaartspelletje was aam tot staking Witte lijn vervangt in Ulster barricade Wegenbouwer op opgespoten land verongelukt DINSDAG 23 SEPTEMBER 1969 PEKING In de Chinese hoofdstad Peking is gisteren officieel bekendge maakt dat partijvoorzitter Mao Tse- toeng in goede gezondheid verkeert en dat 't bericht volgens hetwelk Mao op de rand van de dood zweeft „typische leugens en laster" bevat. Het Amerikaanse weekblad Time had het bericht in zjjn jongste uitgave opgenomen, ontleend aan bronnen uit Moskou. Een officiële woordvoerder in Peking noemde het bericht „typerend voor de Amerikaanse bourgeois-pers, die het Chinese volk vijandig gezind is". „Als wij voor het volk sterven, dan hebben wij in de dood onze bestemming gevonden". Dit is een uitspraak van de Chinese partijleider Mao Tse-toeng, op getekend in het befaamde rode boekje. Volgens berichten uit Moskou zou Mao Tse-toeng kortgeleden een beroerte hebben gehad. Het bericht is van Chinese zijde hardnekkig tegengesproken. Niettemin was bekend dat de gezondheidstoestand van de 75-jarige Mao al geruime tijd vrij wankel was. De tijd lijkt niet ver meer dat China's grote com munistische profeet de fakkel zal moeten overdragen aan een van zijn toege wijde leerlingen. Het is moeilijk te voorspellen hoe het Chinese volk op de dood van Mao zal reageren, maar het lijkt niet waar schijnlijk dat Mao's sterven een gewel dige ommekeer in China teweeg zal brengen. Voor de Chinezen is de grens lijn tussen leven en dood toch al veel vager dan hier in het Westen, terwijl bóvendien de leer van Mao, zijn ideeën en filosofieën - naar de Chinezen on wankelbaar geloven - onsterfelijk zul len voortleven. In Westerse ogen draagt de verering, meer nog de verafgoding door het Chi nese volk van Mao Tse-toeng vaak een dwaas karakter. Ongeneeslijk zieken worden beter, prestaties worden gro ter, kleinhartigen worden dapper alleen maar door zich de gedachten van Mao Tse-toeng eigen te maken. In deze over dreven persoonsverheerlijking zijn dui delijke vormen van massa-suggestie te onderscheiden. Toch valt niet te ontkennen dat de breedgeschouderde boerenzoon uit de provincie Hoenan veel voor het Chine se volk tot stand heeft gebracht. Niet in democratische zin. Veel vrijer dan onder de Chinese keizers zijn de Chi nezen niet geworden. Maar Mao heeft hun wel zelfbewustzijn bijgebracht. Ook nationaal zelfbewustzijn. De reacties van de Chinezen op de grensinciden ten met de Sovjet-Unie hebben daar dit jaar opmerkelijke staaltjes van te zien gegeven. Ook de Chinese vrouw, eeuwenlang een zeer serviele rol toebedeeld, is on der Mao geëmancipeerd tot gelijkwaar dige partner in de nog te voeren strijd tegen „het imperialisme en het kapita lisme". Mao's vierde echtgenote, de raadsel achtige Tsjiang Tsjing, is tijdens de Culturele revolutie van 1967 zelfs tot een hoge partijfunctie opgeklommen. Hoe zij erin geslaagd is deze positie te bereiken is niet bekend. Veel van wat er in China gebeurt onttrekt zich aan elke beoordeling. De invloed van Tsjiang Tsjing is al even moeilijk te bepalen als de kracht van het Chinese l,eger of de economische situatie in de Volksrepubliek. Over Mao, leider, nationale held, fi losoof en profeet tegelijk, zijn wat rui mere gegevens beschikbaar. Hij werd ln november 1893 als zoon van een boer in het dorp Sjao sjan in de pro vincie Hoenan geboren. Al heel jong was hij een gretig lezer, bij voorkeur van geschiedenisboeken en van boeken over nationale helden, zoals Napoleon,, Peter de Grote e.d. Al op de middelbare school raakte Mao onder de invloed van de revolu tionaire geestdrift, die in de eerste de cennia van deze eeuw in China vele jongeren bezielde. Mao was een van de twaalf revolutionaire apostelen, die in 1921. in Sjanghai de Chinese com munistische partij oprichtten. In okto ber 1934 nam hij deel aan de legenda rische „lange mars", de befaamde dui zenden kilometers lange tocht dwars door China. Van de ongeveer honderd duizend man communistische troepen haalden slechts een vijfde deel het ein de van de tocht. In oktober 1949 werd de regering van Tsjang Kai-sjek van het Chinese vaste land verdreven en werd de Chinese volksrepubliek uitgeroepen met Mao als voorzitter van de volksregering en voorzitter van de revolutionaire volks raad. Het is kenmerkend voor de Chinese nationalist Mao dat hij in december 1949 - hij is dan 56 jaar - voor het eerst naar het buitenland reist. In Moskou voert hij onderhandelingen met de Sovjet-Unie. In 1950 bezoekt Mao nog een keer Oost-Europa, maar verder is hij niet meer buiten China geweest. Over Mao's privéleven is veel minder bekend. In 1907 brachten zijn ouders, naar oudchinese zede, een huwelijk tot stand tussen hun veertienjarige zoon en een tienjarig meisje. Mao heeft dit huwelijk nooit willen erkennen. Het is ook nooit voltrokken, zegt hij. In 1921 huwde Mao de dochter van een door hem zeer geliefd leraar. Uit dit huwelijk werden een zoon en een dóchter geboren. Mao's echtgenote werd in 1930 als rebel terechtgesteld. Kort daarop trouwde hij met een on derwijzeres. Dit huwelijk werd in 1939 ontbonden. In datzelfde jaar huwde hij zijn tegenwoordige echtgenote, de twin tig jaar jongere Tsjiang Tsjing. Uit haar jeugdjaren is niet veel be kend. Zij is toneelspeelster geweest en zou ook in enkele films zijn opgetre den. Zij zou getrouwd zijn geweest met een jonge acteur, die op het ogenblik een restaurant in Parijs zou beheren. Betrouwbare berichten daarover ont breken geheel. Tsjiang Tsjing heeft de hand gehad in de hervormingen bij de opera van Pe king en bij het Chinese theater. Het Chinese theater bracht van 1963 af een reeks revolutionaire toneelstukken op ADVERTENTIE de planken en bereidde daarmee Culturele revolutie van 1967 voor. de AHMEDAB^D Het dodental in Ahmedabad in West-India is gestegen tot ongevee? 350. Tenminste zevenhon derd mense.t zijn gewond. Ruim twee duizend d^nonstranten zijn gearres teerd. De onlusten in Ahmedabad braken donderdag uit, toen een groep hindoes slaags raakte met een menigte islamie- WARSCHAU De strijdkrachten van het Pact van Warschau zijn in Noord - Polen militaire oefeningen begonnen on der de codenaam Odert-Neisse'69. Aan de oefeningen wordt deelgeno men door de troepen van de Sovjet- Unie, Tsjecho-Slowakije, Oost-Duitsland en Polen. De oefeningen zouden de grootste zijn, die het Pact van War schau tot nog toe hield. ten, die geen doorgahg wilden verlenen aan een kudde heilige koeien. De gevechten hebben sindsdien zo'n extreme vorm aangenomen, dat giste ren de staat van beleg is afgekondigd en troepen het consigne hebben gekre gen te schieten op iedereen die hand tastelijk wordt. De voormalige vice-premier van In dia, de 73-jarige Morarji Desai een volgeling van Gandhi is voor onbe paalde tijd gaan vasten. Hij wil daar mee een einde maken aan de geweld dadigheden in de staat, waar hij, zowel als Gandhi werd geboren. Maar tot dan toe hadden de activitei ten van Tsjiang Tsjing zich geheel ach ter de schermen afgespeeld. Pas in 1966 trad zij plotseling op de voor grond. Tijdens een bijeenkomst hield zij een rede, waarin zij meedeelde dat Lin Piao, de minister van defensie, de tweede man achter de partijvoorzitter Mao zou zijn. Sindsdien was zij bij vrijwel elke politieke bijeenkomst aan wezig. In de communistische partij hiërarchie kreeg zij de zesde plaats toegewezen. Hoe groot haar eigenlijke invloed is. valt moeilijk te beoordelen. Dat zal wellicht blijken als voorzitter Mao niet langer meer de leiding van het land in handen zal hebben. RABAT In de Marokkaanse hoofdstad Rabat Is gisteren de islamitische top conferentie begonnen, waaraan 25 islamitische landen deelnemen. Doel van het overleg Is de bespreking van de brand in de El Aksa-moskee in Jeruzalem vorige maand. De 25 landen zullen van gedachten wisselen ever de kwestie van herstel van de moskee, de bescherming van de Mohammedaanse heilige plaatsen en de status van Jeruzalem sinds de stad in 1967 na de zesdaagse oorlog geheel ln Israëlische handen Is overgegaan. Het is voor het eerst dat zoveel is lamitische landen in één conferentie zijn verenigd. De Marokkaanse rege ring heeft praktisch de gehele hoofd stad ter beschikking van de historische bijeenkomst gesteld. Alle hotels zijn op geëist en honderden toeristen zijn naar andere steden verwezen. Ministers van koning Hassan's kabinet hebben hun villa's afgestaan om de bezoekende staatshoofden te huisvesten. De vijfhonderd gedelegeerden zijn ge zeten rond een enorme hoefijzervormi ge tafel in de balzaal van het Hilton hotel. Er zijn grondige voorzorgsmaatrege len genomen om de bezoekende isla- mistische leiders te beschermen. Gewa pende Marokkaanse troepen patrouille ren door de straten en alle toegangen binnen een straal van anderhalve kilo meter van het Hiltonhotel en het vlieg veld van de stad zijn afgezet. De luchthaven is bovendien voor alle normale vluchten gesloten. Het verkeer over de grote weg van Rabat naar Al giers. die langs het vliegveld loopt, wordt over meer dan tachtig kilome ter omgeleid. Na ruim een uur zijn de besprekin gen tot vandaag uitgesteld. Na de ope- MEXICO STAD Het ongeluk met een Boeing-72, die zondag bij een lan ding op de internationale luchthaven van Mexico Stad neerstortte, heeft vol gens de jongste gegevens aan 42 van de 118 inzittenden het leven gekost. Het toestel, eigendom van „Mexicana Air lines", kwam uit Chicago met voorna melijk Amerikaanse passagiers. MUNCHEN - De hulpbisschop van München, Matthias Defregger, zal voor lopig zijn functie niet meer uitoefenen. Hij zal ermee wachten tot het gerech telijk onderzoek, dat zaterdag tegen hem is heropend, achter de rug is. Defregge. heeft in 1944 in het Italiaan se dorp Filetto een bevel doorgegeven voor de terechtstelling van zeventien burgers. BHOPAL In Midden-India is riiaandag een bus in de rivier de Par- vati gestort. Gevreesd wordt dat van de 72 inzittenden er 70 zijn verdronken. Vijf en een half uur na het ongeluk wa ren 22 lijken geborgen. Slechts de chauf feur en een passagier konden zich red den. ADVERTENTIE H ningsrede door koning Hassan hiel den de gedelegeerden een zitting ach ter gesloten deuren, die 40 minuten duurde. Vandaag zullen vertegenwoordigers van de „Organisatie voor de bevrij ding van Palestina" worden gehoord door het organiserende comité van de Islamitische topconferentie. Het comité zal vervolgens verslag uitbrengen aan de plenaire bijeenkomst. Van Arabische zijde zou men graag zien dat de conferentie praktische be sluiten neemt over hulpverlening aan de Palestijnse verzetsorganisatie. De niet-Arabische deelnemers voelen er echter niet voor, militair bij het Ara- bisch-Israëlische conflict betrokken te raken. De Indiase minister van Buitenland se Zaken, Dinesj Singh, heeft maandag avond verklaard, dat India een even tueel verzoek van de Palestijnse ver zetsorganisatie El Fatah om een bu reau in New Delhi te mogen vestigen, welwillend zal behandelen. De organi satie had overigens nog niet een derge lijk verzoek ingediend. Wel reizen op het ogenblik drie leden van El Fatah door India om uiteen te zetten, wat hun organisatie wil. Koning Hoessein van Jordanië werd bij zijn aankomst in Marokko ver welkomd door koning Hassan (rechts). Gisteravond is de Islamitische topcon ferentie te Marokko begonnen. ADVERTENTIE lavona ,;\V£ lavona 00000000000000000009001 9000000W0T00000000i ROME De 37-jarige Paul Alfred 5 Schmidt, een Duitser van Poolse afkomst, heeft zich in Italië voor J bisschop uitgegeven en in Filetto j een mis opgedragen voor de slacht- offers van het bloedbad, dat in de 5 laatste wereldoorlog door de Duitsers J in dit dorp is aangericht. Schmidt arriveerde twee dagen geleden in een klooster in het stad je Francavilla in de Abruzzen. Hij vertelde daar dat hij bisschop was en leende 500 lire. Met dit geld ging hij naar een café in de buurt waar hij, kennelijk onder invloed, ruzie kreeg met een bezoeker. Na deze twist kwam zijn betere ik boven. Hij ging naar een pastoor van een dorpje bij Francavilla en vertelde hem dat hij zich voor bisschop had uitgegeven en in verscheidene Ita- liaanse steden, waaronder Filetto, J missen had opgedragen. Hij is door de Italiaanss politie naar de gerens gebracht en daar S overgedragen aan de Duitse autori- J teiten. Filetto is in het nieuws gekomen door het optreden van de Duitse kapitein Defregger, thans hulpbis schop van München. In de laatste wereldoorlog zijn in Filetto 17 Italiaanse gijzelaars door de Duitsers terechtgesteld. Het bevel daartoe is doorgegeven door kapi tein Defregger. '00000000000000000000000000000000000$ LONDEN Een spelletje kaart was de oorzaak, dat de zeshonderd passa giers zondagavond niet met het Engel se autoveerschip St. George uit Hoek van Holland naar Harwich konden ver trekken. Zaterdagnacht waren drie stewards van de St. George door de kapitein be trapt toen zij tegen het einde van hun diensttijd in de mess zaten te kaarten. Hij riep ze bij zich in zijn hut, gaf ze een berisping en bestrafte ze met het inhouden van een dag loon. Dit was de oorzaak van de staking onder de bemanning van tachtig kop pen. De drie gestraften weigerden te werken en zij werden gesteund door zo veel andere bemanningsleden, dat uit varen zondagmiddag niet mogelijk was. Pas gistermiddag vertrok de St. George weer naar Hoek van Holland. Aan boord was toen de tweede beman ning van dit schip. LONDONDERRY De barricaden in Bogside, een katholieke wijk in Lon donderry en vorige maand het toneel van niets ontziende gevechten, zijn gis teren opgeruimd. In de plaats daarvan zijn er witte strepen over het wegdek getrokken; een demarcatielijn, die door de Britse militairen als „vredeslijn" moet wor den bewaakt. BRUSSEL Voor het assisaenhof 4e Antwerpen begon vanochtend een pro ces tegen een 41-jarige Belg, Peerke Verhaert. die is aangeklaagd wegens vier moorden, warvan één op een Ne derlander.. Verhaert, die in maart 1968 werd ge arresteerd, heeft de vier moorden be kend. In november 1967 doodde hij op de weg van Luik naar Bastogne een 50-jarige, in Antwerpen wonende Ne derlander, C. Bosman, die hem en een 40-jarige medeplichtige een lift had ge geven. Het motief van de misdaad was dat Verhaert de auto wilde hebben. De medeplichtige, Jef van Rulo, zal noodt voor een aardse rechter verschijnen: hij heeft zich vorig jaar juni op een wc in de gevangenis verhangen Verhaert heeft ook bekend in febru ari 1968 te Turnhout een 58-jarige boer diens 51-jarige vrouw en haar 60-jarige broer te hebben gedood. Na deze moord partij heeft hij de boerderij in brand gestoken om rijn sporen uit te wissen. Zijn buit bedroeg 200 frank, goed veer tien gulden. Na zijn arrestatie in maart 1968 heeft Verhaert aanvankelijk, evenals Van Rulo, hardnekkig gezwegen. Dank zij yoga, waarin hij zich kennelijk goed had geoefend, wist hij fit en halstar- rig te blijven tijdens lange verhoren, waarvan er een zelfs, nagenoeg zander onderbreking, vier dagen en vier nach ten duurde. Twee maanden na zijn arrestatie deed hij een zelfmoordpoging, die mis lukte, en kort daarop ging hij over tot het bekennen van de drievoudige moord en brandstichting in Turnhout. Na een tweede mislukte zelfmoord bekende hij plotseling ook de moord op de Neder lander uit Antwerpen. Hij heeft ook zelf aanwijzingen gegeven die leidden tot het terugvinden van het moordwa pen, een zg. long rifle met afgezaag de kolf en geluiddemper. Gerechtelijke psychiaters hebben hem toerekenings vatbaar verklaard. MEXICO CITY Oud-president Adol- fo Lopez Mateos van Mexico is maan dag na een langdurige ziekte op 59- jarige leeftijd overleden. Lopez Mate os, die president was van 1958 tot 1964, lag sinds mei 1967 ln een coma. Adolfo Lopez Mateos is op 26 mei 1910 geboren te Atizapan de Zaragoz, in de staat Mexico. Aan de juridische faculteit van de universiteit te Mexico City haalde hij in 1934 zijn titel. Daar na vestigde hij zich als advocaat. Hij leidde de verkiezingscampagne voor Ruiz Cortines, die in 1952 president werd. Op 1 december 1952 werd Lopez Mateos minister van arbeid en sociale zaken. Tijdens zijn minsterschap heers te er in Mexico een ongewoon grote arbeidsvrede. In 1958 werd hij gekozen tot president van Mexico. Lopez Ma teos was bevriend met de leden van ons koninklijk huis. WASHINGTON Het hoofd van de Amerikaanse federale recherche, J. Edgar Hoover, heeft maandag in zijn halfjaarlijks overzicht meegedeeld, dat de misdadigheid in de Verenigde Sta ten in de eerste zes maanden van 1969 verder is toegenomen. Vooral het aan tal verkrachtingen en berovingen gaf een sterke stijging te zien. Ten opzichte van dezelfde periode in 1968 is de criminaliteit in het alge meen met negen procent gegroeid, maar beschouwt men de berovingen apart, dan ziet men een stijging van 17 procent. Voor verkrachtingen was het stij gingspercentage 15, voor zware mis handeling 10 en voor moord acht. Volgens het hoofd van de FBI werd bij 61 procent van de berovingen ge bruik gemaakt van vuurwapens. Het aantal gewapende roofovervallen steeg met. 20 procent. Hoover signaleert een gemiddelde misdaadstijging van acht procent ln steden met 250.000 of meer inwoners, evenals op het platteland. Maar in de kleinere steden bedroeg de gemiddelde stijging wel 11 procent. BRUSSEL De 24-jarige Amster dammer van Surinaamse afkomst B. MacDonald, die als kraanman werk zaam was bij wegenaanleg in België, is te Mechelen om het leven gekomen. Spelende kinderen hebben gezien, dat hij op een opgespoten land in ee:i breed afvoerkanaal viel en onmiddellijk ver dween. Enkele arbeiders die gealar meerd werden, en de Mechelse brand weer die korte lijd later ter plaatse was, hebben het slachtoffer niet meer kunnen vinden. Zijn lijk is vermoede lijk via een buisleiding naar het rivier tje de Zenne verdwenen. I~4e Marokkaanse hoofdstad Rabat vormt op het ogenblik het decor voor een unieke gebeurtenis. Afgevaar digden uit 25 islamitische landen zijn in het Hilton hotel in Rabat bijeenge komen om zich gezamenlijk te beraden over de gevolgen van de brand in de El Aksa-moskee in Jeruzalem. Een dergelijke solidariteit van islamitische landen is nog niet eerder voorgekomen. Dat doet op papier het ergste vrezen voor erfvijand Israël. In de praktijk zal het allemaal wel meevallen. De is lamitische solidariteit is uitermate op pervlakkig. In de eerste plaats zijn niet alle Islamitsche landen vertegen woordigd. Zo ontbreekt Syrië, dat geen diplo matieke betrekkingen met Marokko meer onderhoudt sinds de twee landen in 1965 ruzie kregen over de affaire Ben Barka, de Marokkaanse oppo sitieleider die vermoedelijk in Parijs is vermoord, nadat hij ontvoerd was. Ook ontbreken de meeste Afrikaanse islamitische landen, die diplomatieke betrekkingen onderhouden met Israël en van dat land economische en tech nische hulp ontvangen. Albanië is niet uitgenodigd. Zijn bevolking bestaat wel iswaar vrijwel geheel uit mohammeda nen, maar het land wordt communis tisch geregeerd en zijn leiders zijn sterk tegen elke vorm van religie ge kant. Irak, Soedan en Jemen boycot ten de vergadering, omdat zij als „re volutionaire arabische staten" niet wil len deelnemen aan een conferentie in een „absolutistisch koninkrijk" als Ma rokko lViettemin blijven er nog 25 landen over, die een indrukwekkende macht tegenover Israël zouden kunnen vormen. De kans dat dit al gebeuren is gering. Landen als Turkije en Per- zië onderhouden goede betrekkingen met het Westen, die zij zeker niet in de waagschaal zullen stellen door zich aan te sluiten bij. een oproep tot een „heilige oorlog" tegen Israël. Boven dien onderhouden zij diplomatieke be trekkingen met Israël. Voorts hebben lang niet alle Islamitische landen hun staatshoofd afgevaardigd en is de ver ontwaardiging over de brand in de moskee, nu een maand geleden, sterk geluwd. Tenslotte zullen de niet-arabi- sche islamitische landen er weinig voor voelen militair betrokken te raken bij het Israëlisch-arabische conflict. Het is zo goed als zeker dat de 25 landen na drie dagen van besloten ver gaderingen niet verder zullen komen dan het aannemen van een resolutie, waarin de bezetting van Israël van het Jordaanse deel van Jeruzalem krach tig wordt veroordeeld, verontwaardiging wordt uitgesproken over de brand in het islamitische heiligdom en Israël als de eigenlijke schuldige wordt ge brandmerkt. De gematigde islamitische leiders, die de meerderheid in de conferentie vor men, zullen er wel voor zorgen, da* do; onverzoenlijke voorstanders van de harde lijn", zoals de afgevaardigde) van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie geen kans krijgen hun inzichter. in de slotresolutie te laten zegevieren v

De Vallei | 1969 | | pagina 9