„Top" in Rabat praat toch over „bevrijding Palestina" Mobil Mobil Gladstone Mild als u de zachtste wilt „Wij ruimen iedereen uit de weg die ons hindert KLEURLINGEN Z.-AFRIKA NAAR STEMBUS Kostbarevliegtuigmotor Wordt ook Topscorer! Speel mee met Defregger in ziekenhuis 25 king size filters f 1.75 Viervoudige moordenaar voor rechtbank FELLE ARABISCHE LANDEN OEFENDEN PRESSIE UIT HOOFDPIJN? WITTE KRUIS Met minder dan f200.- een belang in miljoenenconcerns! Ontwikkeling Amerikaans supersoon verkeers vliegtuig gaat door Al 6V2 miljoen kaartjes verkocht voor Expo '70 Vliegen over oceaan wordt Goedkoper t'jn! Weer Israëlische luchtaanvallen op Egypte OOK NEDERLANDER DIE DUO LIFT GAF SLACHTOFFER Dutch Internationals Fund SST is „anders" „De Schelde" maakt drinkwater voor Curasao Doe mee! Haal uw gratis kaartje bij een Mobil benzinestation. Win duizend gulden. SIMPLIFICATIE VERWORPEN STERKE DRUK Weg pijn... Want helpt VRIENDSCHAP GEEN WERK WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1969 WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft gisteren haar goedkeuring gegeven aan de verdere ontwikkeling van een supersonisch verkeersvliegtuig dat moet concurreren tegen de Frans- Britse Concorde en de Russische Toe- 144. Men hoopt in de komende vijf jaar ongeveer 660 miljoen dollar voor dit doel te kunnen reserveren. Presi dent Nixon, die zelf een daartoe opge stelde verklaring voorlas, zei dat de Verenigde Staten hun leidende rol in het wereldluchtvervoer willen blijven vervullen. Volgens minister van vervoer John Volpe wil de regering voor het lopen de boekjaar, dat op 30 juni 1970 ein digt, nog 99 miljoen dollar voor het project uittrekken. Dit komt neer op de helft van het oorspronkelijk aange vraagde bedrag. Kort na de bekendmaking zei het re publikeinse Congreslid William Mins- hall te verwachten dat het door de re gering voorgestelde bedrag veel kritiek aan het Congres zou ontlokken, maar dat het desondanks toch goedgekeurd zou worden. Het oorspronkelijke plan van de regering was er op gericht dit jaar nog 210 min dollar aan de bouw van het toestel, kortweg SST genaamd, uit te geven. De eerste proefvlucht met het toestel zou dan in de helft van 1972 plaatsvinden. In het kader van de strijd tegen de dreigende inflatie heeft president Nixon echter tot nu toe ge aarzeld voorstellen dienaangaande aan het Congres voor te leggen. Minister van vervoer Volpe toonde zich niet erg teleurgesteld over de ver traging die het nu door Nixon voorge stelde plan voor de bouw van het vlieg tuig met zich zal brengen. Zoals be kend zyn met de Russische Toe-144 en de Frans-Britse Concorde reeds proefvluchten gemaakt en moeten de ze toestellen resp. in het begin van 1973 en in '74 in dienst worden gesteld, terwijl dat voor de SST nu 1978 gaat worden. Maar het toestel van ons is een ge heel ander type, aldus minister Volpe. Hij legde er daarbij de nadruk op dat de SST een maximum snelheid kan ha len van bijna 2900 km/h en dat de ac tieradius van het toestel 8000 km be draagt. Voor de TU-144 en de Concorde zouden deze cijfers resp. 1900 en 2400 alsmede 3800 en 4000 zijn. Overigens wilde Volpe ook nog graag kwijt dat het geen enkel supersonisch vliegtuig, of het nu een Amerikaans of een buitenlands is, zal worden toege staan over bevolkte gebieden in de Ver. Staten te vliegen, tenzij men erin slaagt het lawaai tot een aanvaardbaar niveau terug te brengen. VLISSINGEN Op Curacao gaat de Kon. Maatschappij De Schelde (Rijn- Scheldegroep) een zeewaterverdam- pingsinstallatie bouwen voor ruim ze ven miljoen gulden. De installatie is ontworpen door een Schots bedrijf. Per dag moet het bedrijf vierduizend kubie ke meter water gaan leveren. ST. LOUIS Na 25 jaar kwam een motor van de in de Libische woestijn gelande bommenwerper ,,Lady Be Good" weer in Amerika terug. Het in 1943 verloren gegane vliegtuig is nu zo waardevol, dat een gecombineerde ac tie van de U.S.A.F. en de R.A.F. nodig werd geacht om het weer naar de be woonde wereld terug te brengen zodat de ingenieurs kunnen nagaan wat 25 jaar woestijnklimaat aan het mate riaal heeft gedaan. ALG Foto-ond. UTRECHT Tot nu toe zijn al 6.5 miljoen toegangsbewijzen verkocht voor de wereldtentoonstelling die op 15 maart 1970 in Osaka (Japan) wordt geopend. In Japan zelf begon de voor verkoop al bijna een jaar geleden. In maart startte de verkoop via de kan toren van de Japanse luchtvaartmaat schappij en via reisbureaus in de Vere nigde Staten en Europa. Costa Rica is het laatste land dat zich voor deelneming aan de Expo'70 heeft gemeld. Het totaal aantal landen bleef echter 77, aangezien Libanon zijn aanmelding heeft ingetrokken. ADVERTENTIE F.R.v.d.Pol Assen f.1000,- P. Neele-Kouwenhoven Rotterdam f.1000,- L. Neyhoft sr. Dordrecht f.1000,- SCHIPHOL Met het aankondigen van lagere tarieven per 1 november op vluchten over de oceaan heeft Alita lia niet de bedoeling gehad om een fel le prijzenslag tussen elkaar beconcur rerende luchtvaartmaatschappijen uit te lokken, aldus heeft de directie van Alitalia nader verklaard. De maat- schappij, die bekend heeft gemaakt dat zij haar transatlantische tarieven met ruim 25 procent wil gaan verlagen, heeft slechts een balletje willen opgooi en om te bereiken, dat de transatlan tische tarieven aan een algemene revi sie zullen worden onderworpen. En daarin schijnen de Italianen te slagen. Eind van deze maand komen nl. in New York 22 bij de IATA aange sloten maatschappijen bijeen, die gere geld transatlantische lijndiensten uitvoe ren. Niemand twijfelt eraan of daar zal men onderling bezien welke weg verder moet worden bewandeld. Het onbehagen over de vele ingewik kelde uitwijkmogelijkheden om vi# al lerlei mazen toch goedkoper te vliegen dan feitelijk was afgesproken, is zo hoog gestegen, dat onder de grote maatschappijen het verlangen duidelijk wordt om te komen tot simplificatie van het thans nog zo gecompliceerde tarie- vensysteem. Op zich zelf zouden de meeste maat schappijen de geldende IATA-tarieven, die immers in gemeenschappelijk over leg zijn vastgesteld, wel willen hand haven, maar volgens Alitalia komen de regelingen, die de IATA als bindend voor haar 104 leden opstelt, soms in botsing met voorwaarden en formalitei ten die sommige regeringen aan de luchtvaart in het algemeen en aan hun eigen nationale maatschappij in het bij zonder stellen. Als voorbeeld noemt de directie van Alitalia bepaalde wettelij ke formaliteiten ten aanzien van voor uitbetaling van plaatsbewijzen voor groepsreizen, die het voor particuliere groepen moeilijk maakt om nog van gereduceerde tarieven gebruik te ma ken, zodat in de praktijk alleen lucht vaartmakelaars en reisbureaus ervan profiteren. MüNCHEN Dc Münchense hulp bisschop Matthias Defregger ligt sinds maandag in een ziekenhuis. Dit is gis teren in München bekend geworden Als officier van de Duitse Wehrmacht heeft hij in 1944 het bevel tot het dood schieten van zeventien Italiaanse gij zelaars aan een mindere doorgegven. De procureur-generaal van de West- duitse deelstaat Hessen heeft de vorige week het Openbaar Ministerie in Frankfort opdracht gegeven het voor onderzoek tegen Defregger te hervat ten en aan München over te dragen Volgens de advocate van Defregger is er geen oorzakelijk verband tussen het verblijf van Defregger in het zie kenhuis en het heropende vooronder zoek tegen hem. Defregger zal een grondig onderzoek ondergaan en wellicht pas over twee weken uit het ziekenhuis ontslagen worden. Voor dit onderzoek was reeds lang geleden een afspraak gemaakt. ADVERTENTlb RABAT De islamitische topconfe rentie in Rabat heeft haar agenda tot zeven punten uitgebreid, waar onder enige aspecten van de Pa lestijnse kwestie. Dit heeft '11 woord voerder van de conferentie dinsdag avond na afloop van een lange ver gadering achter gesloten deuren be kend gemaakt. De agenda omvat nu de volgende pun- punten: (1) de brand in de moskee te Jeruzalem, (2) de situatie in deze stad, (3) de terugtrekking van de Is raëlische troepen uit alle bezette Arabische gebieden, (4) het herstel van de rechten van dc Palestijnen en de volledige steun van de Islamitische landen voor hun strijd voor nationale bevrijding, (5) de tenuitvoerlegging van de beslissingen van de topconferen tie en het vaststellen van datum en plaats van de volgende bijeenkomst van de ministers van buitenlandse za ken, (6) de samenwerking tussen de Islamitische staten en (7) het inne men van een gemeenschappelijk standpunt ten aanzien van al deze kwesties. Aan het overleg namen de leiders van 15 van de 26 afvaardigingen, die naar Rabat zijn gekomen, deel. Volgens de woordvoerder protesteerden alle sprekers tegen de brand in de Al- Aksa-moskee. Ook hadden zij uit drukking gegeven aan hun vrees voor het lot van alle heilige plaatsen in Jeruzalem. Er nemen vijfentwintig landen aan de conferentie deel, waarvan er tien wor den vertegenwoordigd door hun staats hoofden. Dinsdagavond verwierpen zij een voorstel van Libië om de ver breking van alle resterende betrek kingen met Israël door de deelnemen de landen die dat nog niet hebben ge daan, op de agenda te plaatsen. Vier vertegenwoordigers van de „Orga nisatie voor de bevrijding van Pales tina" zijn als waarnemers toegela ten tot de topconferentie. Voorts is In dia te elfder ure uitgenodigd aan de conferentie deel te nemen. Het heeft de uitnodiging aanvaard. Volgens conferentiekringen hebben „fel le" Arabische landen als Algerië, Egyp te en Soedan, die ook zorgden voor de toelating van de Palestijnse delega tie tot de bijeenkomst, sterke druk uitgeoefend om het overleg uit te breiden tot het Palestijnse vraagstuk als geheel en de gevolgen van de Is raëlische agressie en bezetting. Aan de conferentie nemen echter ook landen deel (Turkije en Perzië bijv.) die diplomatieke of economische be trekkingen met Israël onderhouden en deze hebben zich ongetwijfeld krach tig verzet tegen de podingen om het godsdienstige kader van de bijeen komst te doorbreken. Het besluit om India alsnog uit te no digen, werd genomen op voorstel van koning Feisal van Saoedi-Arabië. In dia, een land met 60 miljoen Moham medanen, had eerder Pakistan de schuld gegeven van z'n uitsluiting van de conferentie. Er zijn voorts twee commissies gevormd, een om een do cument op te stellen waarin de grond beginselen van een toekomstige min of meer permanente samenwerking tussen de Islamitische landen zijn ver vat, de ander om de ontwerpresolu ties te formuleren. ADVERTENTIE (eri spaart bovendien de maag) Poeders, tabletten, cachets, A TEL AVIV Israëlische straaljagers hebben gisteren opnieuw aanvallen uit gevoerd op Egyptische artilleriestellin gen langs het Suezkanaal. De aanvallen volgden op twee afzon derlijke incidenten, die zich gistermor gen in het gebied van het Suezkanaal voordeden. Daarbij werden vijf Israëli sche militairen gewond. Inmiddels lan ceerde de Egyptische afgevaardigde bij de Uno, Mahmoed Riad, gisteren een le aanval op Amerika. Hij beschuldig de Washington ervan, dat het mede verantwoordelijk is voor de crisis in het Midden-Oosten. De Amerikaanse politiek om Israël militair, politiek en financieel te steunen, terwijl Israël ara- bische gebieden bezet houdt, was in strijd, aldus Riad, met het Handvest van de Uno. Het bezoek dat president Nasser aan de Sovjet-Unie zou brengen in uitge steld tot oktober. BRUSSEL Voor het hof van assisen te Antwerpen is dinsdag de berechting be gonnen van een 40-jarige Belg, „Peerke" Verhaert, die beschuldigd wordt van vier moorden, van wie één op een Nederlander, en brandstichting. Verhaert werd in maart 1968 gearresteerd na een drievoudige moord en brand stichting in een boerderij by Turnhout, samen met zyn vriend, een zekere Jef van Rulo. Verhaert heeft de moorden en brandstichting in Turnhout bekend, en ook in no- vomber 1967, by Aywaille op de weg van Luik naar Bastogne een 50-jarige in Antwerpen wonende Nederlander, C. Bosman, doodgeschoten te hebben, die hem en de 40-jarige Jef van Rulo een lift had gegeven. Verwacht wordt dat het proces vier dagen zal duren. België kent nog de doodstraf, doch die wordt automatisch omgezet in levenslange gevangenisstraf die in geval van goed gedrag kan worden verkort tot een tiental jaren. Peerke Verhaert verklaarde bij het verhoor van dinsdag, dat hij ge trouwd was geweest, gescheiden omdat zijn vrouw hem bedroog, in 1961 tot acht jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens gewapen de roofovervallen en in 1967 ver vroegd vrijgelaten. In de gevangenis had hij vriend schap gesloten met Jef van Rulo, die vorig jaar tijdens het vooron derzoek in de gevangenis zelfmoord pleegde. Verhaert stelde hem voor als zijn kwade genius en probeer de in de loop van de eerste pro cesdag zoveel mogelijk van zijn schuld op hem af te schuiven. Sa men hadden zij overvallen beraamd, zo zei hij, samen hadden zij zich voorgenomen onverbiddelijk ieder een uit de weg te ruimen die hen daarbij zou hinderen. Verhaert zegt bij de ondervraging over de eerste moord, die op de Ne derlander Bosman net een maand na zijn vrijlating uit de gevange nis dat hij geen werk kon vin den wegens zijn verleden en omdat hij gehandicapt was door het ver lies van twee vingers, die na een ongeluk in militaire dienst moesten worden afgezet. De rechter merkt op, dat hij met ruim 70.000 frank (5.000 gld) aan opgespaarde invaliditeitspremies uit de gevangenis was gekomen. Een deel van dat geld is besteed voor aankoop van twee geweren, met ge luiddempers en 500 kogels, onder valse naam bij twee verschillende wapenhandelaars in Diest. Zelf ver volmaakte Peerke de geluiddempers door er een stuk fietspomp over heen te schuiven. De eerste moord, die op de Neder lander Bosman, vond plaats op 20 november 1967. Verhaert reed op zijn bromfiets naar Leuven, van waar hij met Jef van Rulo per trein naar Luik reisde om een slag te slaan. Rulo stelde voor een auto te stelen, doch uiteindelijk gingen ze buiten Luik liften en ontmoetten zo hun Nederlandse slachtoffer. Vol gens Verhaert moest hij van Jef van Rulo op de achterbank van de wagen gaan zitten, wagenziekte voor wenden als deze door zijn haar streek en Bosman neerschieten als Van Ru lo, na het stoppen, weer dat gebaar maakte. Aanvankelijk kon hij niet schieten zo zegt hij, 't schot was pas gegaan toen de krachtig gebouwde Nederlander zich naar hem had om gedraaid en de loop van hét geweer had vastgegrepen. Twee getuigen brengen een ande re lezing. Zij hadden Bosman ge wond aangetroffen en voor zijn ver voer gezorgd naar een ziekenhuis, waar hij twee dagen later overleed. Volgens hen was het Nederland se slachtoffer eerst uit de wagen ge worpen en toen hij probeerde weer naar binnen te komen, en de loop van het geweer greep, neergescho ten. Ook van de drievoudige moord op de boerderij te Turnhout, die hij al leen pleegde, probeert Verhaert zich althans voor een deel te ontlasten, door te zeggen dat zijn dode mak ker hem ertoe had aangezet. Bij de ze overval, in februari 1968, zegt hij dat de 51-jarige boerin en haar 60-jarige broer hem aanvielen, toen hij met een kous over het hoofd bin nendrong en geld eiste. Hij begon toen te schieten tot ze niet meer be wogen. Hij had vergeefs naar buit ge zocht, geen geld gevonden doch wel aandelen die hij toch niet kon ver kopen. Hij had hier en daar bran dende kaarsen neergezet om brand te laten ontstaan. Bij zijn aftocht liep hij de 58-jarige boer tegen het lijf, die hem met een zware pan te lijf ging. Verhaert schoot hem neer en roofde zijn portefeuille, die slechts 200 frank (14 gulden) bevatte. Na het verhoor van de beklaagde werd de rest van de eerste proces dag besteed aan verslagen over het vooronderzoek en van wapendeskun digen. ADVERTENTIE Een verstandige belegging! Ook u kunt door aankoop van aan delen Dutch Internationals Fund reeds met zo'n klein bedrag profiteren van de voortdurende groei van de grote internationale concerns: AKU, Hoogovens, Koninklijke Olie, Philips, Unilever en Zout-Organon. De spreiding over deze zes vermindert uw risico. Overigens... de aandelen van deze vennootschappen stegen in de laatste tien jaar aanzienlijk meer in koers dan het algemeen gemid delde van de Amsterdamse effectenbeurs! Vraag nadere inlichtingen bij uw bank en bij commissionairs in effecten of rechtstreeks bij D.I.F., Postbus 853, Amsterdam. U krijgt omgaand antwoord. KAAPSTAD In Zuid-Afrika gaan vandaag ruim 600.000 van de onge veer twee miljoen kleurlingen naar de stembus om twee derden van hun eigen „vertegenwoordigende raad" te kiezen. Van deze raad, die tot voor naamste taak heeft de regering te ad viseren in kwesties betreffende de po litieke, economische, culturele en so ciale belangen van de kleurlingen, worden veertig van de zestig leden gekozen en de overige twintig door de Zuidafrikaanse regering benoemd. De kleurlingen bezaten al een zui ver raadgevende raad, waarvan de meerderheid der leden werd benoemd. Daarnaast hadden zij een vertegen woordiging van vier blanken in het Zuidafrikaanse parlement. Deze ver tegenwoordiging is in het kader van de apartheidspolitiek verdwenen. Tot dusver was het stemrecht onder de heel Zuid-Afrika, al blijft de Kaappro vincie. Dit is nu uitgebreid tot ge heel Zuid-Afrika, al blijft de Kaappro vincie waar de meeste kleurlingen wo nen, de belangrijkste deelstaat met 28 van de 40 kiesdistricten, tegen zes in Transvaal, drie in Natal en drie in Oranje-Vrijstaat. Van de vijf partijen die aan de ver kiezingen deelnemen, is alleen de Ar beiderspartij tegen apartheid gekant. Van de andere vier groeperingen is de Federale Partij de belangrijkste. Zij hoopt twintig zetels te veroveren. De overige partijen zijn de Republi keinse kleurlingenpartij, de Nationale Partij en de Conservatieve Partij.

De Vallei | 1969 | | pagina 13