Veenendaals dagblad Meir naar V.S. vertrokken om Nixon hulp te vragen Buiten I Eén 'e voor I Kamerleden willen minister speciaal voor technologie Duizenden zagen tanker breken Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Dubcek moet op de knieën Gratis fruit voor diverse inrichtingen „Mijn directie kan het zo overnemen" Steeds meer Nederlanders gaan met vakantie JAMIN nieuwe speciale aanbiedingen op Shell-Stations electra ZUID-KOREA BRENGT „SCHIP MET SPIONNEN" TOT ZINKEN Ernstig gewonde lag zes uur onder auto DRIEHONDERD HOTELGASTEN BED UIT WEGENS BRAND Pompidou redt 2 veroordeelden van guillotine chocolade ananaspuntjes Ongeluk kost drie vrouwen het leven Vs Leerling-kok vermoedelijk niet de enige moordenaar ONEERLIJKE BESTELLER Maar hij wacht nog op rustiger vaarwater Meest zonnig en droog „SAMENZWERING" VERMOEID Tour de chant I morgen Partijpresidium doet morgen laatste poging „TRAAG EN LUI" DOOR APPELCRISIS Kritiek punt t C. VEROLME COÖRDINATIE ASPIRANT-LID VAN AMERIKAANS HOOGGERECHTSHOF IN OPSPRAAK Bur. voor redactie en administratie 2 Prins Bernhardlaan 28, Veenendaa». Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement i 0,97 p. w., 4,15 p. m., f 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.r Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 24 SEPTEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 224 TEL AVIV Minuter-president mevrouw Golda Meir van Israël heeft van daag op bewogen wijze afscheid genomen van haar land, om een reis naar de Verenigde Staten te aanvaarden. De Israëlische minister van Defensie, Moshe Davan en de stafchef van het leger, generaal Haim Bar-Lev, namen op het vliegveld afscheid van haar. Het bezoek aan de Verenigde Staten wordt door mevrouw Meir beschouwd als van levensbelang voor de toekomst van Israël. Algemeen wordt verwacht, dat zij pre sident Nixon om economische en mi litaire hulp zal vragen zij wil o.a. meer Phantom- en Sky hawk-vliegtui gen. Mevrouw Meir zal woensdagavond in Philadelphia blijven en donderdag per helikopter naar het Witte Huis vlie gen voor een conferentie met Nixon. Verder zal zij besprekingen voeren met de minister van Buitenlandse Zaken, William P. Rogers, en de minister van Defensie, William Laird. Mevrouw Meir zal ongeveer tien da gen in de Verenigde Staten blijven. Haar reis heeft veel aandacht gekre gen in de pers en radio der Arabische staten. In de berichten kreeg Amerika's steun aan de Joodse staat veel nadruk. Radio-Cairo heeft verklaard, dat het bezoek van mevrouw Meir veel verder gaat dan Israël's verlangen naar mili taire en economische hulp. In een com mentaar werd gewaarschuwd, dat „een nieuwe samenzwering tegen de Arabi sche natie voorbereid wordt". De spre ker herinnerde aan een bezoek van wij len minister-president Levi Esjkol aan de Verenigde Staten en aan dienst be sprekingen met president Johnson, die leidden tot de „samenzwering... van de zesdaagse oorlog." De Israëlische pers was over het al gemeen optimistisch over de reis. Mevrouw Meir vertrok om half zeven van de internationale luchthaven Lod bij Tel Aviv. Toen de 71 jaar oude Is raëlische minister-president de vlieg- trap beklom zag zij er vermoeid uit en leek zeer bewogen. De atmosfeer op het vliegveld was tot ieders verrassing buitengewoon ont spannen. Slechts weinig soldaten en mannen van de veiligheidsdienst wer den gezien. Haar vertrek was niet van tevoren aangekondigd en in het stationsgebouw bevonden zich slechts weinig toeschou wers. De elfjarige Mare Boers uit Loon op Zand is gistermorgen door een per sonenauto gegrepen, toen hij een weg overstak. De jongen overleed in het ziekenhuis. J Vf/'ie in september een korhaan op de hei hoort bolderen, zou zich j met het koeren van de houtduif j kunnen vergissen, want dit lijkt er p J een beetje op en ook is onze buik- i j spreker deze maand hernieuwd in - de weer. Hier dient het milieu niet uit het oog worden verloren. Hout- duiven bewonen nl. het bos en ko- men zelden op de heide, het ware verblijf van de korhoenders. Menig- j een is het onbekend, dat deze vo- gels ook buiten de eigenlijke bol- dertijd (april-mei) niet zelden in extase komen, maar de echte veld- J loper weet, dat ze feitelijk in elke 1 maand van het jaar kunnen kolde- ren. zij het, dat het hoogtepunt in J de lenteperiode ligt. Ook betrekken zij dan pas de vaste baltsplaatsen. In juli en augustus zwegen ze we- J gens de rui in alle talen, maar het najaar maakt de hanen actief. Ge kunt dan een of een paar stuks, zo- 2 wel voor- als namiddags korter of j langer tijd horen koeren. Zijn dus in de maanden september en okto- ber de zwarte minstrelen al door hun voordracht bemerkbaar, ook omtrent kerst en in januari ont breekt zij zelfs niet in de stille heidesfeer. Ettelijke keren heb ik op de Veluwe dit boeiende veder wild midden in de winter horen preluderen, maar een bijzondere sensatie is het toch wel, wanneer we een haan vernemen, met op de achtergrond de zware stem van een veertien-ender in de bronst. De vogels manifesteren zich kennelijk gedreven door overmoed en levens lust; deze zgn. „koude" balts, zon der vrouwvolk, noemt een Duitse psycholoog „kulminieren der Indi- vidualpotenz"We kijken naar deze loze vertoning morgen ook nog even. 24 si W,«w 24 sept. 1969 A. B. WIGMAN SOEL Een Zuidkoreaans oorlogs schip heeft vanochtend bij het eiland Hoeksando, voor de zuidwestkust van Korea, een Noordkoreaans vaartuig van 50 ton tot zinken gebracht dat vijf tien spionne aan boord had, zo heeft de Zuidkoreaanse geheime dienst bekend gemaakt. Bij het gevecht, dat vier uur duurde, zouden alle opvarenden van het Noordkoreaanse vaartuig zijn ge wond. DEN BURG De 24-jarige land bouwer Nico Saai uit de polder Eier- land op Texel is, naar thans bekend is geworden, maandagnacht om half een met zijn auto ten noorden van De Koog uit de bocht gevlogen en in een weiland onder dc auto bekneld geraakt. Pas zes uur later, 's morgens om half zeven, werd hij door een melkveehou der ontdekt. Hij bleek een schedelbasisfractuur te hebben en ernstige hoofdwonden. Met een extra boot werd hij naar Den Hel der vervoerd. Zijn toestand is nog zeer enrstig. LONDEN De ongeveer 300 gasten van het luxueuze hotel Claridge in Lon den hebben de afgelopen nacht over haast hun kamers moeten verlaten, toen op de zesde verdieping een brand was uitgebroken. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Veertig brandweerlieden konden de schade be perken tot een deel van de zesde en van de zevende etage. Het hotel wordt vooral bezocht door Amerikanen. Bij zijn jongste bezoek aan Europa in februari heeft president Nixon er ook gelogeerd. Ook in Noord-Londen woedde de af gelopen nacht een hotelbrand. Van de 90 gasten van het Parkside-hotel liepen er verscheidene verwondingen op, on der wie een man die uit een raam op de derde verdieping sprong. De schade is aanzienlijk. PARIJS President Pompidou heeft dinsdag gratie verleend aan twee man nen die tot de dood door middel van de guillotine waren veroordeeld. Hun straf is gewijzigd in levenslange gevangenis straf. Het waren de enige ter dood ver oordeelden in Frankrijk die op hun te rechtstelling wachtten. ADVERTENTIE 200 gram van 88 voor 78 niet te geloven voor die prijst Morgen wordt prins Johan Friso één jaar. In tegenstelling tot zijn broertje en neefje, heeft de jongste zoon van prinses Beatrix en prins Claus nog niet zo vaak op een foto in de krant gestaan, maar dit is hem dan: een guitige baby, die ook alweer stevig op zijn benen staat. Vader Claus maakte de foto zelf. r i» Nwwwwwvwwwxwwvxwwwvwvwxwvw*' PRAAG Naar men in Praag van betrouwbare zijde heeft vernomen, zal donderdagochtend het presidium van het Tsjechoslowaakse centrale partij comité nog een laatste poging doen i tot overeenstemming te komen over de toekomst van Alexander Dub cek en zijn naaste medewerkers uit de tjjd vóór de Oosteuropesc militaire in val van 21 augustus van het vorige jaar. Diezelfde dag zal het centrale comité in plenaire zitting bijeenkomen. Naar verluidt heeft Dubcek tot dus ver geweigerd af te treden als voorzit ter van de federale vergadering, een post waarop hij in april jl. werd be noemd. Het presidium waarvan hij nog steeds deel uit maakt, zou hem nu willen bewegen althans te bekennen dat. hij fouten heeft gemaakt. Als hij dit zou doen en ook zijn post in de volks vertegenwoordiging zou opgeven, zou hij, naar men algemeen in Praag aan neemt, gehandhaafd worden als lid van het centrale comité en een andere functie kunnen krijgen. Josef Smrkovsky, eens de naaste me dewerker van Dubcek, zou naar ver luidt, al schriftelijk ontslag hebben ge vraagd als voorzitter van de Volkska mer. Waarschijnlijk zal het presidium proberen ook hem te bewegen tot zelf kritiek, in ruil waarvoor men hem in de partij zou handhaven. Zijn post in het presidium is hij al kwijtgeraakt. „Dubcek was de verkeerde man voor de leiding van de Tsjechoslowaakse communistische partij na de val van de stalinist Novotny in 1968", zo heeft de Russisch gezinde partijsecretaris, Alois Indra, vandaag verklaard. Indra, die Dubcek schilderde als „be sluiteloos, traag en lui", zei, dat na de afzetting van Novotny in januari 1968 in plaats van een goed doordachte tak- tische procedure het veld werd geruimd voor spontaniteit. HORST Drie bejaarde Duitse da mes uit Krefeld zijn gistermiddag om het leven gekomen bij een auto-onge luk in Horst (Limburg). De wagen van de dames botste op een kruispunt frontaal tegen een be stelauto. Twee van de inzittenden over leden ter plaatse, de derde op weg naar het ziekenhuis. De bestuurder van de bestelauto liep lichte verwondingen op. Dinsdagavond is de 24-jarige mej. L. A. M. Elders uit Laren (N.H.) in het IJ in Amsterdam verdronken. De vrouw is met haar auto door het hek van de oude pontverbinding tussen de Valkenweg in Noord en De Ruyterka de gereden. Haar passagiere, de 29- jarige uit Huizen afkomstige mevrouw De Wit-Schoor, wist zich tijdig te red den. De politie staat voor een raadsel, omdat op verscheidene plaatsen duide lijk is aangegeven, dat de vroegere pontverbinding niet meer bestaat. ADVERTENTIE zie pag in 4 öejaardentehuizen, verpleeginrich- 4 tingen en andere sociale instel- 4 appels 4 Wegens aan de fruitveilingen halen. het lage prijspeil moeten i flinke hoeveelheden van kwaliteits ei klasse II en III uit de markt wor- 1 den genomen. Normaal gaan deze 4 naar het vee of de mesthoop. Minis- ter Lardinois heeft nu echter voor y 4 een nieuwe bestemming gezorgd. 4 Vorig najaar werd een soortge- y I liilra nrnnf rrannmon mot norpn De 4 lijke proef genomen met peren. 4 sociale instellingen waaronder 1 ook gevangenissen, tehuizen van 4 kerkgenootschappen en opvoedings- 4 gestichten bleken toen echter wei- y 4 nig belangstelling te hebben. Van de 4 proef met appels heeft men betere verwachtingen. Pip- 4 Vooral het ras Cox Orange 1 pin komt op het ogenblik overvloe- 4 dig op de markt. Sinds 12 septem- 4 ber is het prijspeil zo laag 4 soms tot minder dan dertig cent per 4 kilo dat gesproken wordt van een „appel-crisis". Volgens de regels in 4 de Europese Gemeenschap worden dan partijen appelsgrotendeels 4 voor rekening van de gemeenschap 4 uit de markt genomen. 4 Maandag waren de prijzen op de y 4 Nederlandse fruitveilingen weer bo- 4 ven het kritieke punt gestegen. Blijft y 4 deze verbetering nog twee dagen, 4 dan eindigt de appel-crisis en het t l doordraaien van de appels en dus 4 ook het schenken van appels aan de 1 sociale instellingen. 4 Deskundigen verwachten even- 4 wel dat niet lang daarna wel weer een appel-crisis zal volgen. Vooral 4 in oktober zullen grote hoeveelheden l van de oogst op de veilingen komen. O ZURICH De vermoedelijke moor denaar van de Amcrsfoorter J. de M., die zaterdag in een hotel in Zürich ge wurgd werd gevonden, is gearresteerd, steerd. Het is de 17-jarige leerling-kok Dedio Schultheiss, die op h$t station van Ba zel door de politie werd aangehouden. Schultheiss werd telefonisch aangege ven door een man, die zei dat deze hem had bekend, dat hij een man had vermoord. Volgens de politie is de moord vermoe delijk niet door Schultheiss alleen ge pleegd. In de kamer van De M. zijn nog andere vingerafdrukken gevonden. BORGER De rijkspolitie van dc groep Borger heeft, in samenwerking met de postale recherche, aangehou den en opgesloten de 29-jarige W. E. uit Nieuw-Buinen, die als PPT-bestel- ler werkzaam was in het district Stads kanaal. De man wordt verdacht van het verduisteren van vertrouwelijke financiële poststukken. In verband hiermee werd hij enkele weken geleden reeds geschorst. Bij nader ondei7oek is gebleken, dat hij zich eveneens heeft schuldig ge maakt aan valsheid in geschrifte cn andere knoeierijen, niet alleen in zijn functie als postbesteller. De man wordt er ook van verdacht privé onregelma tigheden te hebben gepleegd. Voorzover men tot op heden heeft kunnen nagaan, moet het hier gaan om benadelingen, die in de tienduizenden guldens lopen. DEN HAAG Na een gesprek van ruim drie uur met parlementariërs, zei de heer C. Verolme gisteravond „Ik word het langzamerhand moe. Ik heb mijn directie bij me. Het is een goed team. Als ik er niet meer ben, kunnen zij het zo overnemen'". Dit gesprek voerde hij met de vaste eomrrissie voor Economische Zaken uit de Tweede Kamer. De scheepsbou wer was vergezeld van ir. J. W. Main- gay, ir. J. van der meer en de heren G. Figee, A. Rüke en P. Sehwencke. De heer Verolme betrad met strijd lust de rode loper in het gebouw van de Tweede Kamer op het Binnenhof. „Ontboden? Ik ben niet op het matje geroepen. Ik blijf tot we in wat rustiger vaarwater zijn. Dat kan misschien wel tachtig jaar duren". Over het resultaat van het vraag- en antwoordspel, zoals hij het noemde, was drs. G. M. Nederhorst als voorzit ter van de vaste commissie „niet onte vreden, maar mijn verwachtingen wa ren ook niet bijzonder hoog." Zijn uitgangspunt ten aanzien van de gisteren door ons gepubliceerde vra gen, die hij in zijn interpellatie naar voren wil brengen, is dan ook niet ge wijzigd. Vandaag zal waarschijnlijk worden beslist, dat deze interpellatie donderdag wordt gehouden. Men zie ook elders in dit nummer. SANTIAGO 10.000 mijnwerkers in twee Chileense kolenmijnen hebben af gezien van een voorgenomen staking voor onbepaalde tijd, nadat zij een loonsverhoging van 35 procent hadden gekregen. CAIRO James D. Picton, corre spondent van de Daily Express in Cai ro, is verzocht Egypte binnen een week te verlaten wegens activiteiten, die niet verenigbaar zijn met zijn journa listieke arbeid. Welke activiteiten de reden voor zijn uitwijzing zijn geweest werd evenwel niet onthuld. UTRECHT Het percentage Nederlandse vakantiegangers zal in de komende jaren nog een belangrijke stijging vertonen. Hoewel de 100 procent nooit bereikt zal worden onder meer als gevolg van ziekte cn ouderdom behoort een groei van de huidige 61 naar 70 procent in de komende tien tot vijftien jaar tot de mogelijkheden. Uitgedrukt in aantallen betekent dit, dat er in 1980 bijna tien miljoen Nederlan ders (70 procent van 14,2 miljoen zielen) een of meermalen met vakantie zullen gaan tegen 7,3 miljoen (61 procent van de 12,1 miljoen) in 1966, een stijging der halve van circa 35 procent. Tot deze raming komt de Stichting Recreatie, contactcentrum voor openlucht recreatie, vakantiebesteding en natuurbehoud, in haar orgaan Recreatie. MALTA De Griekse tanker Angel Gabriel" breekt voor de ogen van duizenden toeschouwers in tweeën, nadat het schip voor de kust op een zandbank was ge lopen. De bemanning was nog aan boord toen het schip zich in tweeën deelde. DEN HAAG De socialist dr. Ir. A. P. Oele. de chrlstelijk-historische af gevaardigde dr. H. A. Schuring en de democraat drs. M. Dijkstra hebben bjj de behandeling van 't wetenschaps budget voor 1969 in de Tweede Ka mer gepleit voor een aparte minister voor het wetenschapsbeleid en techno logie. Zij spraken zich ook uit voor het in stellen van een Kamercommissie die zich speciaal met het wetenschapsbe leid zou gaan bezighouden. De voorkeur van dr. Schuring ging uit naar een minister zonder portefeuil le, maar met een gerichte taak. Die zou dan bij de volgende kabinetsforma tie uit de bus moeten komen. Dr. Oele: „Het parlement loopt bij de voorbereidingen van wetenschapsbe leid achter de feiten aan". De anti-revolutionair prof. dr. I. A. Diepenhorst en de pacifist dr. B. van der Lek waren tegen splitsing van het departement van onderwijs en weten schappen, Zij voelden niets voor het losmaken uit het oorspronkelijke ver band van het onderwijs. Minister Veringa (onderwijs en we tenschappen) bleek bereid om de Raad van Advies voor het wetenschapsbe leid te vragen op welke wijze de coör dinatie het best kan gebeuren. Hij vond het niet juist om de raad ook een oor deel te vragen over een aparte minister. Die kwestie zal bij een kabinetsforma tie dan wel aan de orde komen. Het wetenschapsbudget 1970 zal nog voor eind november aan de Tweede Kamer worden aangeboden. De Raad van Advies komt daarna (in januari) met een meerjarenadvies dat op dat wetenschapsbudget is afge stemd. Minister de Block (Economische Za ken), die met minister Veringa het we tenschapsbudget verdedigde, ontwik kelt een plan om Euratom uit de impas se te halen. Hij zal dat plan voorleggen aan zijn buitenlandse collega's. Minis ter de Block: „Ik geef toe dat het kli maat niet zo gunstig is, gelet op de nationalistische tendenzen in de ver schillende landen. De kansen zijn vol gens mij het grootste als wordt aange knoopt aan de behoefte en de bereid heid van de industrie om samen te wer ken". WASHINGTON Rechter Clement Haynsworth, die door president Nixon is voorgedragen als lid van het hoog gerechtshof, heeft dinsdag ontkend, dat hij in strijd met de voor rechters gel dende erecode zou hebben gehandeld, toen hij aandelen kocht in een on derneming die betrokken was bij een proces waarin hij mede een uitspraak had gehad. Het ging om een bedrag van 16.000 dollar die hij had belegd in een exploitatiemaatschappij van kegel banen, zes weken nadat hij had deel genomen aan een gunstige uitspraak voor deze onderneming. In antwoord op kritiek uit een se naatscommissie die zijn benoeming on derzoekt, verklaarde Haynsworth geen kwaad in. de transactie te hebben ge zien. Als hij dit wel had gedaan, zou hij de aandelen niet hebben gekocht. De democratische senator Birch Bayh verklaarde na afloop van de bijeen komst er van overtuigd te zijn, dat Haynsworth onfatsoenlijk had gehan deld. Zijn republikeinse collega Mc- Mathais was van oordeel, dat Hayns worth had toegegeven fout te zijn ge weest. De commissie zal vandaag meer getuigen horen. ADVERTENTIE 0E ZOMER IN UW SLAAPKAMER Een omvangrijk hogedrukgebied, waarvan het centrum zich vanoch- tend met een luchtdrukwaar de van 1034 millibar boven Polen bevond, bepaalt het weer in grote delen van West- en Midden-Europa. Boven ons land bevond zich droge continenta- Ie lucht, waarin vannacht bij hel- 2 der weer en weinig wind de tempe- t raturen weer flink konden dalen. De t laagste temperatuur werd gemeten in Twente, namelijk 4 graden. Een sterk in betekenis afgenomen front, dat vochtige lucht boven de Britse eilanden scheidt van de dro- j ge continentale lucht, strekte zich 2 vanochtend uit van Zuid-N oorwegen naar het Kanaal. Behoudens wat wolkenvelden in het westen, heeft dit front geen invloed op het weer in ons land. j Het komende etmaal trekt een j storing van de Golf van Biscaje t langzaam noordwaarts, waardoor er iets meer bewolking verwacht kan worden. De temperaturen zul- c len in het algemeen een stijgende tendens hebben. Morgen: Zon op: 06.30, onder: 18.32. Maan op: 18.19, onder: 05.48.

De Vallei | 1969 | | pagina 1