Verolme vol goede moed op het Binnenhof Scheepsbouwer tevreden over gesprek, maar hij deed geen stap terug 2dagen Amsterdam f34.50 Verdierf geld Rederijen stichten fonds tegen „olie op de kust" maak uw postgiro-saldo renteqevend: Liquiditeit zwak punt REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Eis de originele CElaküMf buitenbijts De nor - mooiste rusthuis dut men zich kan denken LANDBOUW EN VISSERIJ Stijging van produktiviteit mag evenwicht niet in gevaar breng een Voortaan gezamenlijk risico Kabinet heeft kritiek op plan-Mansholt KAMERLEDEN OPENHARTIG INGELICHT Agent bedreigd met pistool Ouders konden kind niet meer redden van verdrinking Dieven hadden meer op hun kerisloi PvdA blij met plaatselijke concentraties open een renterekening bij de RPS! voordelig uit met NS Den Haag wil een Kleine S.E.R. Spit, Spierpijn „Snel iels gebeuren" Onmiddellijke verlichting van Grote openheid Kinderziekten RUILVERKAVELING OLIEMAATSCHAPPIJEN GROTE VERBETERING BIJ DE SPAR Samenwerking in Ver voersbonden Dat kost niets - ook geen moeite. Zo kunt u 3£% rente trekken van girogeld dat u niet onmiddellijk nodig hebt. Toch kunt u er door middel van uw giro rekening altijd over beschikken. Schrijf de Postgiro om een renterekeningformuHer. Ze liggen ook bij elk postkantoor. RIJKSPOSTSPAARBANK WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1969 Hi Eerst even netjes op het plaatje. Naast de hoofdpersoon zijn finan ciële directeur P. Schwencke. Aan zijn zijde zitten de Kamerleden Peschar, Kikkert en Rietkerk. ,,Dat kan wel tachtig jaar du ren", was bepaald als een grap je bedoeld, toen de heer Verolme in een hem voorgehouden microfoon zei: ,,lk blijf tot we in wat rustiger vaarwater zijn". ADVERTENTIE Ontdek de gezelligste stad van Nederland! van elk station Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. 99 DEN HAAG Voor eind dit jaar wil de gemeente Den Haag een kleine „sociaal-economische raad" hebben voor werkgelegenheidsvraagstukken in haar gebied. Met werkgevers en vakbonden is al gepraat over zo'n advies- en over legorgaan. ADVERTENTIE en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met VOORBURG In Voorburg (Z.H.) is gistermiddag de 24-jarige C. E. gear resteerd. Hij had een Voorburgse agent bedreigd met een pistool. E. werd aangehouden toen hij in een wagen waarvan hij geen papieren kon tonen. Een agent die vermoedde dat de bestuurder in het opsporingsregis ter stond vermeld nam naast hem plaats en verzocht hem naar het bu reau te rijden. Aanvankelijk voldeed E. aan dit verzoek. Maar vlakbij het bu reau greep hij plotseling een pistool uit het dashbordkastje, richtte dat op de agent die naast hem zat, liet zich uit de langzaam rijdende wagen rollen en maakte zich uit de voeten. De agent achtervolgde hem, loste twee waarschuwingsschoten en slaagde erin E. te ontwapenen. Deze liet zich daarna zonder moeilijkheden naar het politiebureau brengen. De auto waarin E. reed, bleek te zijn gestolen in Soest. E. wordt ervan ver dacht de laatste maanden te hebben Ingebroken in verschillende plaatsen in ons land. DEN HAAG Verolme had gistermiddag niet over belangstelling te klagen, toen hij op het Binnenhof uit zijn auto stapte en het gebouw van de Tweede Kamer binnenging. Hij bleek vol goede moed, probeerde soms een kwinkslag en „Waar is mijn tas?" was zijn enige zorg, toen hij de trappen opging naar de vergaderzaal, waar de vaste commissie voor Economische Zaken uit de Tweede Kamer al vol verwachting present was. Drs. G. M. Nederhorst van de P.v.d.A. leidde de in moeilijkheden geraakte scheepsbouwer binnen in de Handelingenkamer voor een lang gesprek achter gesloten deuren. De heer Verolme vond het een ge slaagde ontmoeting. „Ik ben ervan overtuigd, dat de commissie zeer te vreden is. Ik heb openhartig geant woord op wat zy wilde weten. Ik ben blij het te hebben mogen doen." Drs. B. Goudzwaard (a.r.) maakte na twee uur praten buiten de vergader zaal de opmerking, dat hij toen „nog niet veel wijzer" was geworden. De heer Verolme had zijn zaak fi nancieel goed genoemd, de NDSM was het verlieslijdende bedrijf en hij deed geen stap terug. Niettemin had de heer Goudzwaard wel begrepen, dat de liqui diteit een zwak punt is. Hierover deelde drs. Nederhorst na afloop mee, dat het weliswaar „geen kwestie van dagen" is voordat Verol me met zijn betalingen in moeilijkhe den komt: „Maar er moet wel snel iets gebeuren". Eerder had hij omtrent dit punt ge zegd: „Als er niets wordt gedaan, ont staat een situatie met de vraag of het concern zal blijven bestaan". Er is dan ook uitvoerig gesproken over de UTRECHT De driejarige* Danwille Hanasbei uit Utrecht is gistermogen in de Leidse Rijn verdronken. Het kind viel bij het spelen in het water. De ouders doken het kind na toen zij door een vriendje werden gewaar schuwd, maar tevergeefs. Een, lid van de duikclub Nautilus bracht het kind vijf kwartier later aan de wal. ADVERTENTIE "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten peumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, 1X verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-baisem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diép op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. hulp, die nodig is om het bedrijf voort te zetten. Er zou niet over commissarissen zijn gesproken. Hoeveel regeringsmensen hij in zijn bedrijf wil accepteren, moet met de minister worden overlegd, zei de heer Verolme. Drs. Nederhorst zei over dit punt: „Ik ben niet op de stoel van de minister gaan zitten. Tenslotte was dit gesprek geen onderhandeling, maar het had de bedoeling de situatie van het bedrijf te leren". 99 De voorzitter van de commissie vond dat er een „grote mate van openheid" was. Wij vernemen evenwel dat de fi nanciële cijfers van begin dit jaar tot nu in detail geen nieuwe gezichtspun ten opleverden. De directie van Verolme overhan digde verscheidene financiële over zichten ter nadere bestudering door de commissie. Die hadden betrekking op balansen, winst- en verliesrekeningen en exploitatieresultaten. Twaalf leden van de commissie heb ben de directie van Verolme vragen gesteld. Daarbij ging het over 'de om vang van de verliezen, die nu bij de NDSM en het concern van Verolme worden geleden. In dit verband werd van gedachten gewisseld over de van elkaar verschillende interpretaties, die minister De Block en de heer Verolme aan die verliezen geven. Daarom ook werd diep ingegaan op de structuur van het bedrijf. De commissie heeft getracht een in zicht te krijgen in de bijzondere be stuursvorm van het bedrijf en hoe in de stichting dê verantwoordelijkheden lig gen. De moeilijkheden bij de bouw van mammoettankers kwamen eveneens ter sprake. Daarbij bleek dat aan de nieuwe techniek, die hierbij wordt toe gepast, een hoop kinderziekten vastzit ten. De directie van de Ierse werf van Verolme heeft meegedeeld, dat de „crisis die het moederbedrijf doormaakt" geen invloed zal hebben op het bedrijf in Cork. Het dagelijks bestuur van de chris telijk historische jongerenorganisatie gaf als zijn mening te kennen, dat al leen kan worden ingegaan op het ver zoek van Verolme om overheidsgelden als de jaarstukken van het bedrijf vol ledig openbaar worden gemaakt. „Op dat men weet dat geen geld in een bo demloze put verdwijnt". SCHIEDAM De drie Duitsers, die maandagmorgen vroeg zijn betrapt bij een poging tot inbraak, hebben giste ren tegenover de Schiedamse politie bekend dat zij ook schuldig zijn aan een inbraak in een garagebedrijf in Roermond, waar zij een flink bedrag aan geld buitmaakten. Het drietal, 20, 25 en 25 jaar oud, is afkomstig uit Wiesbaden. Tot dusver heeft de politie geen aanwijzingen dat de mannen iets te maken hebben met de roofmoord op de pompbediende in Dubbeldam. Het kaliber van het wapen dat dd Duitsers bij zich droegen, stemt ook niet overeen met dat van het wapen dat in Dubbeldam gebruiit is. ADVERTENTIE ï~|e 71-jarige kunstenaar H. M. van de B.. die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, beschouwt Schutterswei. het Alkmaarse huis van bewaring, als zijn tehuis. Voor de politierechter, bij wie hij wegens oplichting als verdachte moest ver schijnen, maakte hij onvolprezen reclame voor de nor. „Ik wil geen propagandist zijn, maar het is het mooiste rusthuis, dat ik mij kan wensen. Het is een prachtige gevangenis, met schone ka mers, goede bediening en een voor treffelijke kantine. Ik mag er twee maal per week in bad. Ik kan ongestoord schilderen, schaken of discussiëren met interessante men sen". De Alkmaarse politierechter, mr. J. A. Markus, zal het compliment van de schilderachtige kunstenaar, die van zijn AOW niet kan rondko men en met zijn kitscherige werk jes onvoldoende bijverdient, door geven aan de minister van Justi tie. Hij stelde de verdachte teleur, dat de officier van Justitie maar vier maanden gevangenisstraf met af trek eiste. Hij had zich liever voor langere duur door de parketwach ter naar de cel laten terugvoeren. De politierechter besloot de zaak echter naar de meervoudige kamer van de arrondissementsrechtbank te verwijzen. Maar voorlopig kan hij toch en kele weken ongestoort in het Alk maarse huis van bewaring door brengen: schilderend, schakend, dis cussiërend en genietend van goede bediening. IR. P. J. LARDINOIS DEN HAAG Verbetering van de levensomstandigheden van hen, die werk zaam zyn in de landbouw en de visserij, blijft een belangrijke doelstelling voor het te voeren beleid. Aldus minister ir. P. J. Lardinois (Landbouw en Vissery) in de toelichting op zijn begroting voor 1970. Nauw verbonden hiermee is een econo misch verantwoorde bijdrage van beide sectoren aan het geheel van de Nederland se economie. Het bevorderen van deze laatste doelstelling acht minister Lardinois onverminderd een gewichtige voorwaarde voor het verwezenlijken van de eerste. De regering acht de ervaringen met het gemeenschappelijk markt- en prijs beleid en een uniform geheel van marktordening in het algemeen bevre digend. Onmiskenbaar doen zich ech ter problemen voor en er treden over schotten op, mede als gevolg van het groeitempo van de arbeidsproduktivi- teit in de Westeuropese landbouw. Diepgaand beraad is nodig om te voorkomen, dat de noodzakelijke pro- duktiviteitsstijging leidt tot een produk- tieomvang, die het marktevenwicht in gevaar brengt; speciale aandacht moet daarom worden besteed aan de agra risch structurele aspecten van het structuur-memorandum van de Euro pese Commissie, waarover een voorlo pig standpunt is bepaald. Hel agrarische handelsverkeer heeft zich verder ontwikkeld; het voor de Nederlandse deviezenpositie en de beta lingsbalans zo belangrijke uitvoersaldo van het totale produktenpakket van „landbouw en visserij" steeg in 1968 tot f 3,2 miljard. Sinds 1960 is de uit voer der voornaamste landbouwpro- dukten naar EEG-partnerlanden meer dan verdubbeld: van f 2 miljard tot ca f 4,4 miljard in 1968. De agrarische export naar andere landen dan EEG- lidstaten nam in hetzelfde tijdperk toe van f 1,8 miljard tot f 2,3 miljard. Land- en tuinbouw hebben in bijzon dere mate profijt getrokken van de EEG-markt. De hoge prioriteit in het landbouw beleid voor de structuurverbetering komt tot uitdrukking in verhoogde be grotingsposten voor de uitvoering van projecten voor landbouwkundig en maatschappelijk achtergebleven gebie den, waarby de nadruk valt op ruilver kaveling. De omvang van de bij stemming te bepalen ruilverkavelingen blijft 55.000 ha per jaar. Voor de versterkte inves tering in ruilverkavelingen is in 1970 op een totaal van f 195,2 miljoen op de landbouwbegroting, bijna f 20 mil joen meer beschikbaar dan in 1969 met f 175,4 miljoen. Het landbouwonderwijs, dat in her oriëntatie verkeert krijgt f 21 miljoen meer en nadert in de raming voor 1970 de f 200 miljoen. Het voor de sport- en binnenvisse rij uitgetrokken bedrag is met een mil joen gulden van f 800.000 op f 1,8 mil joen gebracht. Het bedrag is belang rijk hoger, voornamelijk in verband met de sanering van de beroepsvisserij op het IJsselmeer. De onlangs ge wijzigde Visserijwet maakt het moge lijk de nagestreefde prioriteit van de sportvisserij voor de binnenwateren te verwezenlijken. Kreeg het Staatsbosbeheer vorig jaar op de landbouwbegroting een bedrag van f 5,5 miljoen voor de aankoop van boscomplexen voor .de instandhouding van het voor de Nederlandse bevolking zo belangrijke bosbezit, in de land bouwbegroting 1970 is het bedrag met één miljoen gld verhoogd. Het aankopen van bossen, die van nationale beteke nis zijn, zal met f 6,5 miljoen dan ook versterkt worden voortgezet. De minister van Landbouw en Vis serij kondigt tevens aan financiële steun te zullen verlenen voor herbe bossing. ADVERTENTIE ADVERTENTIE ROTTERDAM De rederijen, die olie over de wereld zeeën vervoeren, gaan een rampenfonds stichten. Het fonds zal onmiddellijk kunnen bijspringen na ernstige oliescha- de aan kuststroken. Een wereldomspannende maatschappij zal de aangesloten tankerrederyen verzekeren tegen aansprakelijkheid voor verontreiniging. In geval van een ongeluk kunnen de reders zonder aarzelen in actie komen, omdat zty geen financiële gevolgen meer hoeven te vrezen. Rederijen en overheden zullen nu sneller kunnen optreden tegen verontreinigingen op kleine schaal, maar ook tegen rampen als die met de Torrey Canyon. De overeenkomst, die door een groot aantal rederijen is ondertekend, wordt 6 oktober van kracht. Zeven grote oliemaatschappijen British Petroleum, Shell, Esso (California en New Jersey), Gulf, Mobil Oil en Texaco namen vorig jaar het initiatief tot oprichting van het fohds. Het plan zou pas worden uitgevoerd, wanneer het werd ondersteund door de helft van de particuliere tanker- tonnago in de wereld. Die steun is er nu. Het gesprek tussen de oliemaatschappijen kwam op gang na de stranding, twee jaar geleden, van de Torrey Canyon voor de kust van Zuidwest-Engeland. De bestrijding van de uitgestrekte olievelden op zee en de reiniging van de Engelse en de Franse kust vergde tientallen miljoenen guldens. De afwikkeling van de schade draaide uit op een uiterst ingewikkelde procedure. Geen van de be trokken partijen was na afloop tevreden. I)e instelling van het rampenfonds betekent een grote ver betering. Regeringen kunnen nu zelfs aanspraken doen gel den, wanneer daarvoor geen nationale of internationale rechtsgrond bestaat. AMSTERDAM Het bestuur van de Partij van de Arbeid heeft de vorming van progressieve concentraties - met D'66, P.S.P en P.P.R. - in Flevoland en Alemol met grote instemming be groet. In het algemene ledenorgaan, dat over een maand verschijnt, zal een frac tienota over een aantal hoofdstrijdpun ten worden opgenomen. De discussie daarover zal worden bevorderd door begin november in verscheidene plaat sen zogeheten platformbijeenkomsten te houden. Tot directeur van het partij- secretariaat is benoemd de heer Frans Schilthuis te Amstelveen. Hij studeerde in Rotterdam economie en werkte daar na in Rotterdam en Amsterdam op het terrein van de internationale expeditie. 12-Jarig BmfeHJk tip om ongoatoofd van "VLEK" ta ganlatan. Sinda 1550 gestookt volgens hetzelfde oude recept. Ean zeer voordelige merk jenever. DEN HAAG De regering is vast besloten haar bijdrage te geven aan de zware krachtproef, waarvoor het ge meenschappelijk landbouwbeleid gesteld wordt. Op een eental elementen ran het memorandum van de Europese Commissie inzake de hervorming van de landbouw in de Europese Gemeen schap, het zogenoemde plan-Mansholt wordt echter kritiek uitgeoefend. Niet wordt ingestemd met de opvat ting, dat er een nauw en verstrekkend verband bestaat tussen de voorgestel de structurele aanpassingen en het her stel van het marktevenwicht. Voor dit herstel blijft het markt en prijsbeleid, bij juist gebruik, een bij uitstek doel matig instrument. Voorts bestaan er bezwaren tegen een aantal door de commissie aanbevolen middelen om de gewenste structurele aanpassingen te bevorderen. Uitgaande van de in het memorandum aangege ven omvang van het vertrek uit de landbouw spreekt minister Lardinois de principiële voorkeur uit voor een be leid, dat de nodige ruimte laat voor 'n spontaner en gevarieerde ontwikke ling dan de commissie voor ogen staat. In het memorandum valt te zeer het accent op de vorming van grote nor matief gestelde produktie-eenheden. Eer. zelfde bezwaar bestaat tegen de denk beelden van de commissie over de op richting van producentenorganisaties Een eenzijdig gerichte subsidiestroom ten gunste van zowel de grote produk tie-eenheden als de producenten-groepe ringen wordt afgewezen. De voorkeur voor een meer sponta ne ontwikkeling verhindert geenszins dat in grote trekken wordt ingestemd met het bflang, verbonden aan bege leidende maatregelen van ten dele economische, ten dele sociale aard, ge richt op de verbetering van omscho lingsmogelijkheden en beëindigingsrege lingen. Aan het vroegtijdig confronte ren van de plattelands jongeren met de mogelijkheden voor een werkkring bui ten de landbouw via onderwijs en voor lichting hecht minister Lardinois veel gewicht. Minister Lardinois onderstreept ten slotte de betekenis van het memoran- dum-Mansholt. Als discussiebasis voor de heroriëntatie van het beleid en voor het overleg over de toekomstige laind- bouwstructuurpolitiek kan het memo randum een gewichtige functie vervul len. UTRECHT De vijf vervoersbonden in ons land zullen voortaan één lyn trekken. Zij hebben opgericht het Sa menwerkingsorgaan Vervoersvakbewe- ging Nederland S.V.V.N. De samenwerking van de bonden richt zich op het bereiken van een ge zamenlijk beleid tegenover de algeme ne problemen in de vervoerssector. De betrokken bonden zijn: de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale, Federatie van werknemersorganisaties in de zeevaart, de Nederlandse bond van vervoersper- soneel, Nederlandse katholieke bond van 'vervoerspersoneel en de Protestants christelijke bond van vervoerspersoneel. ADVERTENTIE V/ [BIPS óók rente voor postrekeninghouders

De Vallei | 1969 | | pagina 7