„Top" in Rabat stuurt India naar huis op aandrang Pakistan Ton Due Thang (81) volgt Ho op als president KDFFIE HJ1GV spaart hart en zenuwen „Peerke" verdedigt zich fel voor rechtbank koek Sloan's Balsem ONENIGHEID OP ISLAMITISCHE CONFERENTIE Arbeidsonrust in Italië neemt toe Hoog bezoek bij manoeuvres in Polen Wij hebben een heleboel mooie kasten voor w neergezet Duitse vrouw doodde haar hele gezin en zichzelf f 350,- fflIJnHflRDT'S echte koffiebonen- COFFEÏNEVRIJ Winkeliers ontvoerden in Lyon loco- burgemeester Britse waarnemer in Nigeria van functie ontheven Fusie bonden van melkhandelaren Dit is Mej. Muller. Beroep: sekretaresse. Wintersportbudget WAGONS-LITS reist met u mee SLOTCONCLUSIES Spanningen verhogen bijwerking van koffie Werkplaats afgebrand HOOFDPIJN POEDERS Dode baby in toilet mijn huis is geen mu seum en geen toonka- mer. Mijn huis is mijn huis - met meubelen van ZES DODEN HIJ EXPLOSIE OPVOLGER VOOR SENATOR DIRKSEN Tilburg wil image gaan verbeteren Partijsecretaris nu echter belangrijkste figuur in Noord-Vietnam WAARSCHUWING IN FRANKRIJK VIERVOUDIGE BELGISCHE MOORDENAAR GEVOELSARM OMSTANDIGHEDEN ontbijt-tip voor morgen mals en kruidfg LOOP GEGREPEN GEVAARLIJK MENS de Graafschap Ruurlo ZIJ DACHT ONGENEESLIJK ZIEK TE ZIJN ARGWAAN Voor onmiddellijke verlichting Depijnverdrijver met onmiddellijke werking. DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1969 PARIJS De loco-burgemeester van Lyon, Gustave Prost, is met een vriendin, mevrouw Oron, in de nacht van dinsdag op woesdag ont voerd door een commando ontevre den winkeliers. Mevrouw Oron werd even buiten Lyon losgelaten. De lo co-burgemeester werd meegenomen naar het dorpje Vaulx-en-Velin, waar hij, anderhalf uur later, half ontkleed voor het gemeentehuis werd neergezet. De winkeliers maken deel uit van de zogenaamde Beweging van de Tour du Pin, de meest extremistische middenstandsbeweging van Frank rijk. Deze heeft al eerder belasting kantoren en verzekeringsbanken overvallen. De heer Prost is vermoedelijk ont voerd, omdat hij voorzitter is van een onderlinge ziekteverzekering, die zich keert tegen de door de midden stand geëiste hervorming van de zieteverzekering voor kleine zelf standigen. De beweging van de Tour du Pin had in de daaraan voorafgaande nacht alle ruiten stukgeschoten van warenhuizen in Villefranche-sur-Sa- öne en in Tarare. Gisteren hebben zij een niet geladen bom neergelegd voor het bureau van de indirecte be lastingen te Lyon. Op een begelei dend briefje stond, dat het de vol gende keer geen bluf zou zijn. LONDEN „Wegens overschrijding van de grenzen die aan zijn waarne mersfunctie verbonden zijn" heeft de Britse regering commandant Ian Wals- worth-Bell, lid van de internationale groep van waarnemers bij de oorlog tussen Nigeria en Biafra, uit zijn functie ontheven. Dit wordt in welingelichte bron in Engeland vernomen. De maatregel is genomen nadat de man reeds verschil lende waarschuwingen had gekregen over zijn gedrag. Tot nu toe weigert men in Londen te preciseren aan wel ke fouten Walsworth-Bell zich heeft schuldig gemaakt. UTRECHT De drie bonden van melkhandelaren hebben zich verenigd. Zij zijn samengegaan in de Verenigde Nederlandse Melkhandel. Een commis sie van samenwerking, waarin de drie landelijke bonden deelnamen, heeft de oprichting voorbereid. ADVERTENTIE Mej. Muller gaat genieten van een welverdiende wintersport vakantie. Kan dat met haar budget? Natuurlijk. Ze praat gewoon eens met één van de 200 reisadviseurs van Wagon8-Lits//Cook. Praat ook eens met mannen en vrouwen die de prettigste plekjes ter wereld kennen. En die voor u graag in dienstregelingen duiken, hotels uitzoeken, tickets klaarmaken, geld wisselen, reizen uitstippelen, of u een prettig-geprijsde all-in vakantie adviseren. Wagons-Lits//Cook wéét hoe belangrijk die paar weken vakantie zijn. Daarom: loop eens binnen bij Cook voor een vrijblijvend advies. (Het nieuwe winterprogramma ligt er op u te wachten) U bent er welkom. Ook in die 436 kantoren in het buitenland. COOK «0 kar.torwi In 56 tanden. Voor Nederland In Amsterdam, Alkmaar. Almelo. Amstelveen. Ap«Jdoorn, Arnhem, Bilttioven, Eindhoven. Enachede. Groningen, Dan Hasj. Haarlem, Hilversum, Leeuwarden, Nijmegen, m, Utrecht. Zwolle, en «trake ook In 'e-Hertogenboech. RABAT India is uitgesloten van de Islamitische topconferentie in Rabat. Dit besluit viel na urenlang beraad, nadat Pakistan had gezegd dat het niet meer deel zou nemen zolang India daar door een regeringsdelegatie was ver tegenwoordigd. Pakistan vond dat India niet thuishoort op een islamitische conferentie. Pakistan vond dat de organisatoren 'n uitnodiging hadden moeten sturen aan de islamitische minderheid in India. Een lid van de Pakistaanse afvaardi ging zei, dat er geen sprake was van een „weglopen of een boycot". Hij gaf toe dat de bloedige onlusten tussen islamieten en Hindoes in de Indiase stad Ahmedabad een rol bij de beslissing hebben gespeeld. Het Pakistaanse besluit kwam op de laatste dag van de topconferentie. Woensdagochtend was juist de Indiase regeringsafvaardiging o.l.v. de minis ter voor de industrie Fakroeddin Ali Ahmed, in de Marokkaanse hoofd stad aangekomen, nadat een dag te voren besloten was India als volledig lid tot de conferentie toe te laten. Het voorstel tot toelating van India was afkomstig van koning Feisal van Saoedi-Arabië. Bij de volkstelling van 1961 telde de de bevolking van India ongeveer 440 min. mensen, onder wie 366Vs min. Hindoes en bijna 47 min. Islamieten. Een afvaardiging bestaande uit verte genwoordigers van Egypte, Afghani stan en Maleisië heeft vergeefs ge probeerd Pakistan van zijn besluit te doen terugkomen. Een ander probleem was ook, dat Al- gerië niet akkoord wil gaan met de slotconclusies van de conferentie. Met name zou de Algerijnse afvaardi ging de uitspraken over het Midden- Oosten niet concreet genoeg vinden. De eindredactie van de conclusies berust bij een commissie, bestaande uit Marokko, Senegal, Jordanië en Afghanistan. Militante Arabieren hebben gisteren de conferentie gebombardeerd met ver zoeken om een harde lijn ten opzich te van Israël te gaan volgen. Zij maken het verwijt dat er Isla mitische landen zijn die al twintig jaar lang een negatief standpunt ten opzichte van Israël hebben ingeno men en die dat land toch politiek, economisch en cultureel hebben ge steund. Zij willen ook dat de Islamitische lan den „standvastig blijven tegenover het Amerikaanse imperialisme dat Israël van allerlei soorten wapens voorziet". ADVERTENTIE Wfj leven in een steeds jachtiger wordend tempo. Want het moderne leven vergt veel van onze zenuwen. WfJ staan bloot aan heel wat spanningen. Daardoor kunnen wij de bijwerking van koffie minder goed verdragen. Daarom wordt er steeds meer Koffie Hag ge dronken. De beste koffiebonen, maar vr(J van coffeïne en andere schadelijke stof fen. Koffie Hag spaart hart, zenuwen, bloedsomloop en maag, lever en gal. Alles met behoud van de verkwikking, die geurige pittige koffie geeft. Koffie Hag. de beste koffiebonen... maar dan coffeïne vrij. GROESBEEK In Groesbeek is van morgen door onbekende oorzaak de grote houten werkplaats van de bouw materialen- en betonhandel AF Schre ven door brand verwoest. Ook een aan tal kostbare apparaten, waaronder dia- mantzagen, ging hierbij verloren. De schade bedraagt naar schatting 100.000 gulden. Het bedrijf was tegen brand verzekerd. ADVERTENTIE AMSTERDAM In de afvoer van een toeilet op de twede etage van Ho tel Corner House aan de Nieuwezijds Voorburgwal in Amsterdam, is het lijk je van een pasgeboren baby een jon getje aangetroffen. De ontdekking werd gedaan door een loodgieter, die was geroepen omdat het toeilet ver stopt was. Sectie heeft geen uitsluitsel over de doodsoorzaak kunnen geven. Vastge steld is, dat het kind nog niet geheel voldragen was. ADVERTENTIE V KORTE LIJNBAAN 21 TEL 010/112955 ROTTERDAM GROTE MARKTSTR. 5 TEL. 070/116162 DEN HAAG MARIAPLAATS 2 TEL. C30/18900 UTRECHT BRINK S3 TEL. 05700/12-111 DEVENTER CHICAGO Bij een ontploffing in een grote drukkerij te Chicago zijn woensdag minstens zes mensen om het leven gekomen en 30 a 40 gewond ge raakt. Het is mogelijk dat er nog men sen opgesloten zitten in het souterrain. De oorzaak van de explosie is nog niet bekend. TURIJN Naar schatting vijftig duizend stakende Italiaanse arbei ders zullen vandaag in Turijn een protestdemonstratie beleggen. De demonstratie valt samen met een staking van 48 uur van arbeiders in de metaalindustrie. Deze begint van daag. In Milaan hielden stakers giste ren nog steeds drie grote fabrieks panden van Pirelli bezet. Het perso neel van Pirelli, een van de groot ste bandenfabrieken van Europa, staakt omdat de directie twaalfdui zend werknemers op non-actief had gezet na „ernstige gewelddaden in het bedrijf". De Italiaanse minister van Arbeid, Donat-Cattin, heeft woensdag 't be sluit van de Pirelli-bandenfabriek, de arbeiders te schorsen, een so ciaal en politiek ernstig feit ge noemd. Omvergegooide auto's en over straat gesmeten grote banden waren de stille getuigen na een avond van relletjes, toen vakbondsleiders een staking bij de Pirelli bandenfabriek in Milaan uitriepen om een nieuw arbeidscontract af te dwingen, (zie foto). In Rome blokkeerden leraren in de lichamelijke opvoeding gisteren enkele uren het verkeer voor het ministerie van Onderwijs. Arbeiders in Napels barricadeer den enkele wegen en spoorbanen zo dat het verkeer daarop tot stilstand kwam. WASHINGTON Senator Hugh Scott van Pennsylvania is gekozen tot leider van de republikeinen in de Amerikaan se senaat. In die functie volgt hij de onlangs overleden senator Everett M. Dirksen op. De republikeinen, in beslo ten zitting bijeen, kozen de 68-jarige Scott met 24 stemmen voor en 19 tegen. Zijn voornaamste rivaal was de schoon zoon van de overleden senator Dirksen, de 43-jarige Howard H. Baker uit Ten nessee. Senator Scott vervulde sinds januari de functie van assistent-leider van de republikeinse minderheid in het Hogerhuis. TILBURG Onder het motto „Til burg presenteert zich" willen B. en W. van Tilburg ten bedrage van één mil joen gulden een reeks manifestaties or ganiseren om het veranderd imago van Tilburg naar voren te brengen. De propaganda zal zich met name richten op de bewoners en bedrijven in het zuidelijk deel van de Randstad om die erop te wijzen, dat het in en bij Tilburg goed wonen en werken is. Dit blijkt uit de toelichting op de sluitende begroting van Tilburg. HANOI Ton Due Thang (81), tot nog toe Noordvietnamees vice-presi dent. is gisteren (zoals we in onze laatste editie al schreven) gekozen als president. Hij is daarmee de op volger van de overleden Ho Tsji Minh. Ho Tsji Minh was naast president ech ter ook voorzitter van het Centrale comité van de Noordvietnamese com munistische partij. In deze functie is sedert zijn dood niet voorzien. Daar door blijft Le Doen, de eerste secre taris van de partij, de belangrijkste man in Noord-Vietnam. De verkiezing tot president van Ton Due Thang is, naar men aanneemt, van geen betekenis voor de toekom stige politiek van Hanoi. Onmiddellijk na zijn verkiezing waar schuwde de nieuwe president, dat Noord-Vietnam nog moeilijke uren en zware offers te wachten staan voor het de volledige overwinning op de Amerikanen zal hebben behaald. Ton Due Thang werd in 1888 geboren in de provincie Long Soen. Evenals wijlen Ho Tsji Minih wondt hij door de bevolking aangesproken met Bac (oom), wat uitsluitend aan revolutio nairen van het eerste uur is voorbe houden. In 1910 ging hij in Frankrijk werken waar hij bij de mobilisering voor de eerste wereldoorlog werd opgeroe pen als stoker. Na de wapenstilstand in november 1918 werd hij met een eenheid Franse troepen naar de Zwarte Zee gezonden om tegen de bolsjewieken te vechten. Onder leiding van een officier van de technische dienst, André Marty, sloe gen de matrozen aan het muiten en Ton Due Thang was de eerste, die de rode vlag op het schip hees. Mar ty kreeg twintig jaar dwangarbeid maar Ton Due Thang werd in 1920 teruggestuurd naar het toenmalige Indo-China. In 1929 werd hij gearresteerd en tot twintig jaar gevangenisstraf veroor deeld. Tijdens de strijd tegen de Fransen en na de onafhankelijkheid van Noord-Vietnam bekleedde hij verscheidene functies in het bestuur van de partij en in de regering. ADVERTENTIE ANTWERPEN „Ik ben toch verloren", riep Peerke Verhaert (40) gisteren voor de zoveelste maal voor het Antwerpse Hof van Assisen uit. Toch vocht de van roofmoorden beschuldigde kleine, bleke man behendig en soms fel voor zijn verdediging, een verdediging, die op deze tweede dag van het monsterproces evenwel afbrokkelde onder de getuigen- en deskundigenverkla- ringen. Twee psychiaters legden de drie bc- roepsrechters en de twaalf leden van de jury uit dat ze Peerke verantwoor delijk voor zijn daden achtten. „Hij is geestesgestoord, noch krankzinnig", aldus de conclusie. „Ge hebt gelijk, ik stel ook voorop dat ik niet gek ben", reageerde Peer ke daar breedsprakig op. „Maar is het normaal dat iemand steeds doorgaat met zelfmoordpogingen, ook als hij schijnbaar gelukkig is? De zenuwarts in de getuigenstoel aarzelde, maar met een korzelig hand gebaar zei Peerke: „Allez, antwoord eerlijk". De zenuwarts ontweek toch voorzich tig: „Als men in het nauw zit en geen uitweg meer ziet...", blijkbaar doelend op de twee keren dat Peerke heeft ge probeerd in de cel zijn polsen door te snijden nadat hij was geconfronteerd met overtuigend bewijsmateriaal. „Neen, later kon ik eten en drinken en kaartspelen als ik wilde, maar ik heb het toch weer geprobeerd". En zon der op een antwoord te wachten be leed Peerke: „Ik ben vijf keer gestor ven; ik kan nog spreken, maar ik ben een levend lijk" Met zijn doorschijnend bleke gelaats kleur en zijn ingevallen wangen wekt hij wel die indruk, maar dat er nog genoeg leven in hem zit bleek toen de andere psychiater hem als gevoelsarm beschreef. „Er moet heel wat gebeuren voordat iets hem beroert; hij eist niet veel genegenheid van anderen maar vangt die zelf ook niet makkelijk op", zei de zenuwarts. Met wilde gebaren sprong Peerke op. Terwijl zijn diepliggende ogen wild flikkerden, huilde hij: „Dat is een leu gen, ik hield toch van mijn vader en moeder en van mijn twee kinderen". Omstandig zette hij uiteen hoe hij zelf tot twee keer toe mensen uit het wa ter had gered, die anders „voor de pie ren" waren geweest, zoals hij het uit drukte. De psychiater bleef op zijn standpunt staan dat Peerke „maar matig gevoe lig" is. Hij was een slechte leerling op de lagere school geweest, maar dat was meer een gebrek aan belangstelling dan gebrek aan begaafdheid. Door karakter en het slechte huwe lijk van zijn ouders (een diamantbe werker en een caféhoudster) was hij geïsoleerd geraakt en had hij vaak zijn heil gezocht in eenzame tochten door de natuur. Volgens de psychiater had hij ook weieens een goed artikel over vogels' geschreven. „Hij heeft meer ge voel voor dieren dan voor mensen". Toch bleef de zwaar bewaakte man in de verdachtenbank ook gisteren ver beten proberen aannemelijk te maken dat hij slechts door omstandigheden tot zijn misdrijven was gedreven. Niet alleen bij de overval op de drie bewo ners op leeftijd van een Turnhoutse hoeve was hij min of meer uit zelf verdediging tot doden overgegaan, ook bij de overval op de Nederlandse auto- ADVERTENTIE een paar plakjes Verkade' Snijkoek met botér mm'm»-.. omdat'het zo lekker is! mobilist C. Bosman, betoogde Peerke gisteren nog eens nadrukkelijk. Hij had met zijn compaan Sjef van Rulo weliswaar afgesproken dat hij de automobilist zou doodschieten toen zij in Luik met hem meeliften, maar hij had op het afgesproken teken van Sjef met de hand door het haar strijken niet gereageerd. De heer Bosman had omgekeken, omdat Sjef nerveus door zijn haar bleef strijken. De fors gebouwde Nederlander had direct de loop van de karabijn van de man op de achterbank gegrepen en pas toen was het dodelijke schot ge vallen, hield Peerke voor het Hof vol. Jammer genoeg voor Peerke herin nerde mr. A. de Boeckx, die als on derzoeksrechter in Turnhout het on derzoek had geleid, zich gisterochtend precies dat Peerke dat in zijn eerste bekentenis heel anders had gezegd: „Hij zei er zelfs bij dat hij nog wel vaker had willen schieten maar dat dat ndet was gelukt". Mr. De Boeckx, die een maanden lange uitputtingsslag met Peerke had gevoerd het eerste verhoor duurde drie dagen en vier nachten met korte onderbrekingen en hij had 130 hecta re grond met mijndetectors laten afzoe ken om het wapen te vinden be streed ook de door Peerke opgegeven motieven. „Hij zegt dat hij geen werk kon vin den maar beide misdrijven pleegde hij op ogenblikken dat hij zeker was van een baan. Dat hij voor zijn oude dag geld wilde bewaren was evenmin waar, want hij had bij zijn ontslag uit de gevangenis 32.000 frank meegekregen en ook nog 40.000 frank... aan achter stallig invaliditeitspensioen geïnd. Uit de stukken blijkt ook dat Peerke in 1961, toen hij voor twee gewapende overvallen negen jaar gevangenisstraf kreeg, niet van menslievende gedach ten overstroomde, ai werd hij toen nog niet gekweld door zorgen over zijn oude dag. Hij had toen bijvoorbeeld al aanbe volen een boer, die niet wilde zeggen waar zijn geld lag, brandende lucifers onder de voetzolen te houden. Eén van de medeverdachten van toen die vandaag nog als getuige zal worden ge hoord had toen ook al met profeti sche blik verklaard: „Dat is een ge vaarlijk mens, die deinst niet voor een moord terug". TON DUC THANG moeilijke uren WARSCHAU Het hoofd van de Russische defensie, maarschalk Gretsjko, en de Russische opperbevel hebber van de strijdkrachten van de landen van het Pact van Warschau, maarschalk Jakoebovsky, bevinden zich in Polen in verband met de groot scheepse militaire oefeningen in het ge bied van de Poolse westgrens. Poolse, Russische, Tsjechoslowaakse en Oost- duitse troepen oefenen daar. De codenaam van de oefening i« „Oder - Neisse 69". De maneovres worden ook begewoond door de ministers van defensie van Tsjecho-Slowakije, Oost-Duitsland, Roe menië en Noord-Korea, terwijl hun col lega's uit Bulgarije en Buiten-Mongo- lië vandaag worden verwacht. ADVERTENTIE (Kun je doen als je met z'n 124en bent!) Als u nou over mooie kasten praat moet u In Ruurfo zijn. Daar laten 124 Oost-Nederlandse woninginrichters zien wat ze ook op het gebied van mooie kasten kunnen en hebben. Zóveel al3 u er nog nooit in één keer bij elkaar hebt gezien. Porseleinkasten, glazenkasten, boekenkasten, opbergkasten, salonkastenen noem maar op. Een rankenkast? Jazeker! Een handgemaakte zelfs, van fijn palissander met eiken. Een kussenkast? En of: eveneens een handgemaakte: eiken met palissander. Wandmeubelen? Reken maarl Een Wengó wandmeubef, donkerbruin hout in combinatie met wit slijplak, 1 of 2 deuren, bar, tv-plateau en veel grote laden. En bijpassende Wengé stoelen, tafels en salontafels vindt u er óók Wat vindt u er eigenlijk nietJa, ook de prijzen - zwart op wit bij elk meubelstuk. Komt u maar kijken. Die mooie rit door bronzsn bossen en lange romantische kastelen is al de moeite van uw komst waard I Dominesteeg 14 Temidden van de Gelderse kastelen. Ook op donderdagavond van 6 tot 9 uur geopend. Zaterdags de gehele dag geopend. Zondags gesloten. BONN In het Westfaalse stadje Ahlen bU Münster heeft de 33-jarige huls vrouw Liselotte Leifeld haar hier kinderen, haar man, haar moeder en daarna zichzelf met pistoolschoten gedood. De vrouw, die uiterlijk een toonbeeld was van opgeruimdheid, ging vermoedelijk gebukt onder het denkbeeld dat ze ongeneeslijk aan kanker leed. Het gezin had geen materiële zorgen en woonde in een gloednieuw eenge- zinshuis met tuin. Mevrouw Leifeld stond overal bekend als een vrolijke, keurige en lieve vrouw, en model-huis- vrouw bij wie nooit iets van neerslach tigheid viel te bespeuren. Met de men sen, die het laatst met haar spraken, praatte ze zorgeloos over vakantieplan nen. Gisteren kregen de buren argwaan toen 's morgens de rolluiken bij de Lei- felds gesloten bleven. Binnen vond 'de politie de zeven lijken. De justitie twij felt er niet aan dat de moeder welbe wust haar hele gezin heeft uitgeroeid. Alle slachtoffers lagen in bed en moe ten zijn gedood terwijl ze nog sliepen. Liselotte Leifeld gaf allen een shot in de linkerslaap. Haar dochters Beate en Petra en de zoontjes Uwe en Roland gaf ze bovendien nog een genadeschot in het hart. Voor dit alles heeft de moe der haar pistool tweemaal opnieuw moe ten laden. Daarna schoot de vrouw zich zelf in de rechter slaap. Bij haar lijk vonden de rechercheurs een notitieboekje met de aantekening: „Ik kon niet anders, ik moest dit doen. Morgen moet ik weer naar het zieken huis". BRASILIA De Braziliaanse poli tie maakt bekend dat twee mensen zijn gearresteerd, die ervan verdacht wor den, meegewerkt te hebben aan de ont voering op 4 augustus van de Ameri kaanse ambassadeur in Brazilië, Burke Elbrick. Een van hen zou de eigenaar zijn van de auto, die bij de ontvoering gebruikt werd. ADVERTENTIE Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. ES

De Vallei | 1969 | | pagina 13