Veenendaals dagblad Twintig a dertig miljoen gulden om acute financiële nood te lenigen Nader onderzoek door vertrouwensmannen Buiten Golda Meir bijVrijbeidsklok" DODE EN GEWONDEN BIJ NIEUWE RELLEN IN LONDONDERRY Gespannen sfeer om de loonwet morgen een fijne schaal hachee H Tl Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei JAMIN Morele steun van actie Wij Komen Ook NPD looft beloning uit Mao wil défilé afnemen ACTEUR BRAK ZIJN ARM Ouders wilden alleen met gebed helpen Geldtransport in Londen overvallen Min. Lardinois op Omithopbilia Bankovervallers in V.S. sehoten 4 vrouwen dood Twintig baby's ernstig ziek na inenting Tijdelijk meer bewolking roomboterkoekjes Bij de korhanen II Gevechtsscène was te echt.... Tegen-paus celebreert mis op terras nachtclub Schaker Pachman uit Tsjechische communistische partij gestoten een goed stuk vlees hoort erbij ^eerlijk, verse rode kool met smullen maar! Amendement Mevrouw King oefent kritiek uit op regering Nixon POLY SELECT matras Bur. voor redactie en administratie t Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. m* 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 25 SEPTEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 225 VEROLME KRIJGT KREDIET DEN HAAG Minister De Block (Economische Zaken) heeït scheepsbou wer C. Verolme een overbruggingskrediet aangeboden van 20 tot 30 miljoen gulden. Het tussentijdse voorstel is gedaan om Verolme onmiddellijk te helpen om zijn acute financiële nood het hoofd te bieden. In hoever en in welke vorm de regering uiteindelijk bereid zal zijn om de scheepsbouwer zakelijk overeind te houden, zal nader worden vastgesteld. Verolme zou zich akkoord hebben verklaard met minister De Blocks voorstel. Hij had mr. De Block daarvan gisteravond officieel echter nog niet in kennis gesteld. De minister had Verolme wel gevraagd hem zijn standpunt mee te delen voordat vandaag om elf uur de socialist drs. Nederhorst hem over de zaak zou interpelleren. Het voorstel van minister De Block vertoont sterke gelijkenis met de suggesties, die door de vakbeweging zijn gedaan. Juist in deze dagen, nu d scheepsbouwer Verolme in moeilijkheden verkeert, heeft het bestuur van het nationaal hulp fonds ,,Wij Komen" te Naarden be sloten hem te onderscheiden. De heer Verolme is namelijk de enige Nederlander, die vanaf zijn 65ste jaar zijn AOW maandelijks aan het hulpfonds heeft geschon ken. de KASSEL De uiterst-rechtse Na- tionaal-Democratische Partij Duitsland (NPD) heeft woensdag een beloning van tweeduizend mark uitgeloofd voor inlichtingen die leiden tot de arresta tie van de schutter, die vorige week in Kassei twee jonge anti-NPD-betogers verwondde. Er is nu in totaal in deze week al 15.000 mark (circa 13.5000 gul den) aan beloningen uitgeloofd, die van de justitie, de burgemeester van Kas sei en een plaatselijke krant meegere kend. morgen 250 gram van 109 voor 95 niet te geloven voor die prijs! I Tit mijn verhaaltje van gisteren moogt ge niet lichtvaardig con cluderen, dat het uitsluitend jonge hanen zijn, die zich op de herfst- balts bemerkbaar maken. Neen, zo wel meerjarige exemplaren als jeugdige oefenen dan hun stem. Jonge zijn er soms zozeer in ver diept, dat zij jaagt men zo'n trommelaar uit het heidekruid op even verder alweer neerstrijken en meteen het onderbroken concert hervatten. Men treft mannen- en vrouwengezelschapjes zowel naar geslacht gescheiden als gemengd aan. Meen echter niet, dat een haan buiten de lenteperiode warme ge voelens bij de hen kan opwekken! Fraai najaarsweer met een milde, aan mei herinnerende atmosfeer roept wellicht herinneringen op; deskundige wildschuts kunnen b.v. een vlijtig bolderende september- haan tot zich lokken door hem met kunstige nabootsing te prikkelen. Dat in de herfst hanen met elkaar in strijd raken, zoals over 'n half jaar, wanneer het spel echt begint, komt nauwelijks voor. Men zal het meest gelegenheid hebben ons zwarte veerwild in de morgenuren te horen concerteren; het blazen en sissen niet ongelijk aan het geluid van de huisgans klinkt, zowel als het koeren, ver over het stille, herfstige veld. Kunt ge zo'n vogel dicht genoeg benade ren, dan zal van een jong exem plaar in september het jeugdkleed nog nauwelijks te zien zijn (in aug. wél). Zo'n haan kan zich in het voorjaar van 1970 dus na onge veer 10 maanden voortplanten. Na het voleindigde tweede levens jaar is hij volwassen, maar de volle vederpracht van een oude korhaan heeft hij dan nog niet bereikt. Op de bolderplaats in mei kan men het verschil tussen oud en jong duidelijk zien; ook zijn die dansers dan dich terbij. 25 sept. 1969, A. B. Wigman. Voor een nader onderzoek in de zaak- Verolme heeft de regering twee ver trouwensmensen gekozen: de directeur van de stichting Nederlandse Scheeps- bouwindustrie, prof. dr. Langman en mr. B. W. Biesheuvel, voorzitter van het College voor de Scheepsbouw en fractievoorzitter van de ARP in de Tweede Kamer. Hun bevindingen zul len mede in overweging worden geno men bij het toekomstige beraad over regeringssteun aan Verolme. De kwestie is een kabinetsaangelegen heid. Mr. De Block handelt hierin als woordvoerder van het minister van Fi nanciën ad interim, nu mr. Witteveen met vakantie is. Mr. De Block weet echter, uit de afspraken die daarover in het kabinet zijn gemaakt, precies waaraan hij zich heeft te houden. Hij heeft zijn ambtgenoot Witteveen daar over daarom niet behoeven te raadple gen. Minister De Block raadpleegde voor zijn tussentijds voorstel wel de vaste commissie voor Economische Zaken uit de Tweede Kamer en vertegenwoordi gers van de vakbonden. In dat overleg is, in een vertrouwelijke sfeer, openhar tig van gedachten gewisseld. Mr. De Block is duidelijk gemaakt, dat de meerderheid van de Kamer geen behoefte heeft aan staatsdeelne ming in het bedrijf van Verolme. Noch heeft de meerderheid behoefte aan de overneming van aandelen in het be drijf. Verolme stelde zelf voor dat de rege ring voor veertig miljoen gulden aan aandelen in zijn bedrijf zou overnemen, naast een contante gift van vijftig mil joen. Alleen de Partij van de Arbeid staat duidelijk een staatsinmenging in het bedrijf van Verolme voor. De meerderheid van de Kamer voelt meer voor een krediet of een garantie, beide uiteraard onder nader overeen te komen voorwaarden. 9 Men zie ook elders in deze editie. LONDONDERRY By nieuwe onlusten in de Noordierse stad Londonderry Is woensdagavond een dode gevallen. Het slachtoffer was een 55-jarige man. Daar naast vielen er ook gewonden onder de katholieken en protestanten, die elkaar na een maand van betrekkelijke rust in een winkelcentrum te ljjf gingen. In allerjjl werden weer nieuwe 9.raatbarricaden opgericht en een leider van het katholieke volksdeel, Paddy Doherty, verklaarde „Wy zyn weer terug waar we begonnen. De toestand is zeer, zeer gevaarlek. Aan onze kant staan duizend man paraat". In de katholieke wijk Bogside verza melden zich vannacht grote menigten. Leden van de burgerwacht trokken, met stokken gewapend, door de stra ten en controleerden voorbijgangers. De straatbarricaden waren net afge broken na moeizame onderhandelingen tussen katholieke leiders en de officie ren van de Britse troepen, die na de bloedige onlusten van augustus met de handhaving van de orde zijn belast. Volgens een ooggetuige begonnen de on geregeldheden woensdagavond met een achtervolging door katholieke jongelui van een bekend aanhanger van de ex tremistische protestantenleider domi nee Paisley. Al spoedig stonden twee grote groepen tegenover elkaar, die el kaar met stenen en flessen bekogelden en winkelruiten ingooiden. Gewapende Britse troepen in gevechtstenue kwa men tussenbeide en schiepen een nie mandsland van vijftig meter tussen de strijdende partijen. De spanning duurde echter lang voort. TOKIO Radio-Sinkiang heeft gemeld dat voorzitter Mao Tse Toeng van de Chinese communistische partij op 1 oktober op het Tién-An-Men-plein in Peking een défilé zal afnemen ter ge legenheid van het feit dat de Volks republiek China twintig jaar bestaat. Zoals bekend zijn er de laatste tijd be richten gepubliceerd dat Mao ernstig ziek zou zijn tengevolge van een her senbloeding. De Chinese partijleider is 19 mei voor het laatst in het open baar verschenen. ARNHEM Tijdens de generale repe titie van toneelgroep Theater met het stuk Troilus en Cressida in Nijme gen, heeft Ab Abspoel zijn arm ge broken. De gevechtsscène met werkelijke zwaarden werd zo realistisch uitge voerd, dat de acteur erbij is gewond. Voor de première op zondag in Arn hem, kon Piet Römer van toneel groep Centrum als vervanger worden gevonden. Hij zal dus de rol van Ajax spelen. PHILADELPHIA (VS) De Israë lische minister-presidente mevrouw Golda Meir verblijft op het ogenblik in de Verenigde Staten. Hier is zij gefotografeerd, fe/uyijl zij tijdens haar bezck aan Philadelphia de beroem de „Vrijheidsklok" bekijkt. Rechts de Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Eban en midden de gouverneur van Permsylvanië, Ray mond Shafer. Mevrouw Meir zei in Philadelphia dat Israël bereid was op elk tijdstip en elke plaats en zonder voorwaarden vooraf rechtstreeks besprekingen met Egypte te beginnen. Ze zei dit in antwoord op vragen van journalisten na opmerkingen van de Egyptische minister van Buitenland se Zaken Riad in New York waaruit viel op te maken, dat Cairo bereid was een vredesverdrag met Israël te sluiten als de grote mogendheden een aanvaardbare formule konden vinden. LUGANO De Franse tegen paus Clemens XV kreeg van de autoriteiten geen toestem ming zijn jaar lijkse pelgrims mis in Italië te celebreren. Daarom trok hij naar Lugano en celebreerde de mis op het terras van een... nachtclub! DEN HAAG De Tweede Kamer kan vandaag nog spannende momenten bele ven aan de voortgezette behandeling van de Loonwet. Geruchten dat minister Roolvink (Sociale Zaken) zou aftreden als hy geen be voegdheid kry'gt in de loonvorming in te grypen, zyn onjuist. Hy zal eerder het wetsontwerp intrekken. ADVERTENTIE HOOGEVEEN Onder politiebe scherming heeft een ambulance een achtjarig doodziek meisje uit haar ou derlijk huis in Hollandscheveld, (ge meente Hoogeveen) gehaald. De toe stand van het kind, dat al vijf weken ziek is, is zeer zorgwekkend. De ouders, die lid zijn van de Pink stergemeente, hechten grote waarde aan gebedsgenezing. Toen de toestand van het kind vorige week slechter werd lieten de ouders het opnemen in een ziekenhuis in Hoogeveen. Toen de art sen wilden opereren haalden de ouders het meisje uit het ziekenhuis terug. De kinderrechter in Assen heeft de ouders voorlopig geschorst uit de uit oefening van de ouderlijke macht. Premier De Jong en minister Rool vink hebben gistermiddag over de loon wet gesproken met vertegenwoordigers van de regeringspartijen: de K.V.P.-er C. J. van der Ploeg, de liberaal mr. J. G. Rietkerk, drs. J. Boersma (a.r.) en de heer Kikkert (c.h.u.). De scherpe moeilijkheden over de wet zijn mede ontstaan door het drei gement van de voorzitter van het N.V.V, de heer A. H. Kloos, dat zijn vakcentrale niet meer aan het loon- overleg in de Sociaal-Economische Raad wil meedoen als de wet er door komt. De heer Van der Ploeg heeft vorige week een amendement ingediend, waar in hij voorstelde, dat de minister bij te grote loonstijgingen zou moeten probe ren deze gedeeltelijk in spaarloon of in verbetering van de pensioenen om te zetten. De minister wilde dit amendement wel aanvaarden voor gevallen, waarin loonstijgingen tot een te grote consump tie voeren en de economie gevaar loopt. Als hij bezwaar zou hebben tegen loonsverhogingen omdat de loonkosten te veel zouden stijgen, kon de minister de gedachte van het amendement niet volgen. De heer Van der Ploeg beloofde een herziening om aan de bezwaren van de minister tegemoet te komen. Dat zou voor minister Roolvink nog minder aanvaardbaar zijn. LONDEN Bij het station Kings Cross in Londen hebben enkele lieden, gewapend met pistolen en geweren met afgezaagde loop, woensdagavond bij een overval een bedrag van circa 770.000 gulden buitgemaakt. Het geld zat in metalen kisten, die juist in een gepantserde wagen van de firma „Se curity Express" werden geladen. LONDEN Een sterke politiemacht heeft vannacht in Londen 'n leegstaand schoolgebouw bestormd, dat door de hippies was bezet nadat ze zondag uit een herenhuis op Piccadilly waren ver dreven. De politie drong het gebouw via ladders binnen en „veroverde" het in precies een half uur. Dertig jongelui werden gearresteerd. De minister van Landbouw en Visserij, ir. P. J. Lardinois, opende woensdag de 61ste tentoon stelling van de pluimveevereniging ,,Ornithophilia" in de Bernhardhal van het Jaarbeurscomplex te Utrecht. We zien de bewindsman hier met. een van de jongste deel nemers CINCINNATI Bij een bankoverval in de Amerikaanse stad Cincinnati zijn woensdag vier vrouwen gedood. De da ders, drie mannen, hadden de slacht offers twee bank-employées en twee vrouwelijke cliënten gedwongen de kluisruimte binnen te gaan waar ze met revolverschoten om het leven wer den gebracht. De bandieten gingen er in een auto vandoor. Hoeveel hun buit bedroeg is niet bekend. PRAAG Ludek Pachman, de Tsje- choslowaakse schaakgrootmeester, die actief het hervormingsprogramma van Dubcek heeft gesteund, is uit de communistische partij gesto ten. Dit gebeurde aan de vooravond van een bijeenkomst van het Centrale co mité van de partij, waarin over de toekomst van Dubcek en zijn naaste medewerkers zal worden beslist. De ze bijeenkomst wordt vandaag ge opend. Er zijn uitgebreide veiligheidsmaatre gelen genomen. Garde-eenheden en de politie begonnen woensdagavond laat de burcht in Praag af te grende len, waar het comité vandaag bijeen komt. De zitting zal naar verwacht wordt zeker twee dagen duren. De correspondent van de Tsjechoslo- waakse Radio in Belgrado heeft om politieke redenen zijn functie neerge legd. In een verklaring aan de Zuid sla vische autoriteiten zegt de corre spondent. Karei Jezdinsky, dat het hem onmogelijk is verder te werken vanwege „de in april in zijn land weer ingevoerde brute censuur". Bo vendien wil hij met zijn ontslag zijn solidariteit betuigen met onderdrukte collega's in zijn geboorteland. GENNEP De Inspectie van de Volksgezondheid in Maastricht onder zoekt waarom in Gennep en Heyen een twintigtal baby's ziek geworden is na een inenting in mei van DKTP, een verzamelnaam voor afweerstoffen te gen difterie, kinkhoest, tetanus en po lio. Na enige tijd kregen de kinderen on der de huid een harde schijf en op de plaats, waar de spuit de huid was in gekomen een klein bultje. De kinderen werden ziek, hadden veel pijn en hoge koorts. Verschillende kinderen werden in ziekenhuisen te Nijmegen en Box meer opgenomen, waar operatief moest worden ingegrepen. Bij de inspectie voor de Volksgezond heid in Maastricht had men op 1 sep tember de eerste klacht binnengekre gen. Direct is men toen met een on derzoek begonnen. Vast staat in ieder geval, dat de entstof niet bedorven ge weest kan zijn. Na mei is men in Gennep overge gaan van gewone naar weggooispuiten. Na die tijd is een dergelijk geval niet meer geconstateerd. Bij de inspectie zijn geen meldingen binnen gekomen. NEW YORK Mevrouw Coretta King, de weduwe van de vermoorde negerleider ds. Martin Luther King, heeft woensdag verklaard, dat de ne gers wellicht de regering Nixon zullen moeten dwingen zich bezig te houden met de nood van de armen. Volgens haar heeft de regering tot dusver vol staan met „symbolische hervormingen", terwijl er grootscheepse programma's nodig zijn. ADVERTENTIE union fvoor wie zichze» het beste 9unt mm Ons land 'bevindt zich thans tus sen twee hogedrukgebieden in. Het ene druksysteem, waarvan het cen trum gisteren boven Polen lag en dat in ons land voor fraai najaars weer zorgde, verplaatste zich naar West-Rusland. Het andere hoge- drukgebied bevindt zich tussen de Azoren en de Golf van Biscaje. Tussen deze twee druksystemen in trok de afgelopen nacht in de bo venlucht een zwakke storing van het zuidwesten naar het oosten van het land. Dit veroorzaakte op enkele plaatsen in het zuiden een lichte re genbui. Boven de Britse eilanden treffen we een frontensysteem aan dat zich via de Ierse zee naar de Noorse kust uitstrekt. Deze storing zal het komende etmaal verder naar het oosten bewegen. Op de nadering hiervan zal in ons land de bewolking toenemen. Er wordt echter geen re gen van betekenis verwacht. Na de frontpassage zullen er opnieuw zon nige perioden zijn, waarbij de mid- dagtemperaturen echter iets lager zullen worden. Morgen: Zon op: 06.32, onder: 18.30. Maan op: 18.31, onder: 07.13.

De Vallei | 1969 | | pagina 1