„Naar één groot nationaal scheepsbouwbedrijf toe" Dames Verohne op tribune Verdierf geld Jvoor ahvm moet U bij jrM«UKI W|[jw slijter 7jjn[ Apothekers zien maar weinig heil in grotere zaken Vrijwel zeker geen vervolging tegen Korsten's artsen Appelcrisisvoorbij 'Er zijn belangrijker dingen in het leven dan kaas uit het vuistje'schrijft ons een dame uit Assen. nieuw Geen geld zonder zeggenschap van staat Den Haag zit met fors gat in begroting Entstof was niet bedorven Nieuwe „jet" was de ruitenbreker Gevaarlijke chemicaliën uit school gestolen DRS. NEDERHORST IN INTE r> Administratie van overheid over op computers Nuttig geweest" Rust en opheldering J Centrale vraag op jaarvergadering LEEUWARDEN LTCHTSTA D... VVD wil niet alleen met D '66 spreken Ziekenfonds raad adviseert; loongrens naar 16 mille Onderzoek naar steekpenningen bij „Huisvesting" te Amsterdam V) Scherpe aanval BIJ DE SPAR Verolme-trust Chrysanten! Zeeën van kleur. Te zien en voordelig te koop bij iedere bloemenwinkel, kar en kraam. Neem ze mee. Want we hebben ze nodig in dit wat kale seizoen. Niet moeilijk Met de muziek mee Ook Leiden Relatief arm ZUIVERE HUID PU ROL en PUROL*poeder Jaren wachten Dat is waar. Maar niet helemaal. Sinds Einstein zijn Theorie van de Betrekkelijkheid ontwikkelde zien we het eer beetje anders. Weet u, geachte mevrouw, er zijn - misschien klinkt het vreemd - momenten waf 'kaas uit het vuistje'heel eve het Allerbelangrijkste is. Als je opeens ontzettend trek hebt in iets hartigs, d kun je aan niets anders denken. Je rent naar de koelkast, je pakt dat stuk kaas, je snijdt een forse plak, je hapt Hèhè. Lekker. En dan is 't over natuurlijk. Dan is 'kaas uit het vuistje' opeens weer ontzettend ónbelangrijk. Hoewel: zijn eiwitten niet het voedsel van het intellekt? VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1969 (vervolg van 1) DEN HAAG Drs. Neder horst (PvdA) stelde gisteren in zijn interpel latie, dat er geen nieuw geld aan Ver- olme mag worden gegeven zonder dat de staat beslissende zeggenschap krijgt. Wij moeten, zo zei de socialist, in Ne derland naar één groot nationaal scheepsbouw- en reparatiebedrijf, ont staan door samenvoeging van Verolme en Rijn-Schelde. Als op de Maasvlakte Hoogovens komt, zou een integratie van dat scheepsbouwbedrijf met deze staatsin- dustrie interessante perspectieven ope nen. Zo'n plan moet in fasen worden ver werkelijkt. Het betekent, dat zowel bij Verolme als bij Rijn-Schelde de wacht moet worden afgelost en dat er mensen om de tafel moeten komen zitten, die minder bezwaard door ervaringen in het verleden, bereid zijn om samen te werken. Vaak kunnen, volgens de heer Neder- horst, de oudere scheepsbouwers eik aars bloed wel drinken. Hij acht het overigens niet nodig en zelfs niet wen selijk, dat Verolme morgen al ver dwijnt. De socialist deed ook een uitval naar de heer Schmelzer, die adviseur is voor Verolme-trust: „Een onduidelijke fi guur, die niet is ingeschreven in de re gisters". „Mijn fractie staat op het standpunt", zei drs. Nederhorst, „dat zodra 'n par ticuliere, winstbeogende onderneming in een speciale financiële relatie met de overheid treedt, Kamerleden hun re latie met een dergelijke onderneming dienen te verbreken". Drs. Den Uyl probeerde later op de middag nogmaals de liberalen en de KVP op dit punt uit hun tent te lok ken. Alleen mr. Nelissen hapte. Hij ver kondigde nogmaals het intussen wel be kende standpunt van drs. Schmelzer over deze zaak. Uiteraard bleef een scherpe aanval van drs. Nederhorst op minister De Block ook ditmaal niet uit. Hij constateerde dat de minister vo rig jaar in goed vertrouwen op licht vaardige gronden en op basis van onvol ledige en onvoldoende informaties 105 miljoen gulden aan gemeenschapsgeld in de waagschaal heeft geworpen. „Zo ergens, dan heeft de bewindsman hier volledig gefaald", aldus drs. Nederhorst. ADVERTENTIE DEN HAAG Staatssecretaris Van Veen (Binnenlandse Zaken) heeft een vijfjarenplan ontworpen om de over heidsadministratie over te schakelen op moderne computers. Duizenden amb tenaren van hoog tot laag zullen bin nenkort worden geschoold in het ge bruik van de computer. Op dit ogenblik heeft de overheid al een groot gebrek aan computerspecia listen. Het huidige aantal van 116 com puters zal aanzienlijk worden uitge breid. VANCOUVER Alle havens aan de Canadese westkust zijn sinds donder dag verlamd door een staking van cir ca 3.200 havenarbeiders. Deze hebben het werk voor onbepaalde tijd neerge legd na het mislukken van onderhan delingen over een nieuw arbeidscon tract. jyjevrouw Verolme en de twee dochters van de heer Verolme hebben giste ren het hele debat in de Tweede Kamer meegemaakt. Mevrouw Verolme droeg onafgebroken een zonnebril. Naast haar zit een van de dochters. Hoe beleeft u dit? „Ik luister". Is het niet vervelend soms minder prettige dingen in het openbaar te horen zeggen? „Nee". Wilde u het misschien ook eens van de andere kant horen? „Daar hoor ik toch wel genoeg over". De heer P. Goedkoop had zyn secretaresse meegenomen naar de tribune in de Tweede Kamer. Hy zei: „Als uit deze moeilijkheden en dit debat wat goeds voortkomt, dan is alles nuttig geweest". De heer Goedkoop is nu adviseur van het concern Verolme, nadat hy na de overneming door Verolme van de Ne derlandse Dok en Scheepsbouw Maatschappy in Amsterdam enige tyd vice- president-directeur was geweest. „Ik vind één bcdryf voor de grote scheepsbouw in ons land de beste oplossing. De huidige directieleden van de hiervoor in aanmerking komende werven zyn misschien niet allen geschikt voor zo'n samenwerking; aan de andere kant kun je die „ouwetjes" dikwyls niet missen". De heer P. Schwencke, financieel directeur van Verolme, was ook present. Hy vond wel dat dit debat rust en opheldering heeft gebracht. In de totstand koming van één Nederlands scheepsbedrijf ziet hy voorlopig weinig perspec tief. Hierin wordt h(j bijgevallen door de heer Maingai, eveneens directielid van Verolme. Minister De Block was gisteien in de Kamer bijzonder goed op dreef. Hij in terrumpeerde herhaaldelijk en soms zeer scherp. Toen drs. Den Uyl de heer Nederhorst was bijgevallen reageerde mr. De Block met: „Ik dank u zeer voor de hulp aan de geachte afgevaar digde". Mr. De Block ging tijdens de inter pellatie over Verolme in de Tweede Kamer uitvoerig in op de bestaande zeggenschap in het bedrijf. Deze is vol ledig in handen van de heer Verolme. In de stichting van Verolme trust, die na het verdwijnen van de scheeps bouwer voor de continuïteit en de groei van het concern zorgt, zitten acht men sen: de heer Verolme zelf, directeur De Rijk, commissaris Helders, de heer De Jonge, mevrouw Verolme en twee doch ters, en een buitenstaander, de heer Hoogendoorn van het belastingkantoor Brinkman. De stem van de heer Verolme is door slaggevend. De zeggenschap in het be drijf berust dan ook volledig bij hem. Minister De Block zei, dat de moei lijkheden bij het bedrijf niet uitslui tend zijn ontstaan door de opdrachten die de NDSM had op het moment dat Verolme deze werf overnam. Ook zijn er verliezen geleden op opdrachten, die Verolme zelf heeft aangenomen, o.a. de ADVERTENTIE Neem vaker een bloemetje mee! tankers die op Roozenburg worden ge bouwd. De minister wees er nog eens met na druk op, dat de overname van de NDSM door Verolme geheel vrijwillig is gebeurd. „Ik heb geen pressie uitgeoefend; het stond de heer Verolme geheel vrij om de Amsterdamse werf al dan niet over te nemen. Dat hij dit wel deed teneinde zijn kansen op steun voor een mam moetdok te vergroten, is geheel zijn ver antwoording". Mr. De Block heeft noch direct noch indirect bemoeienis gehad met de over name. Als de heer Verolme meent dat hij te veel heeft betaald, betekent dit dat hij als ondernemer een achteraf voor hem onvoordelige beslissing heeft genomen. Daarvoor is en blijft hij ver antwoordelijk. De minister had het overigens niet moeilijk. De regeringspartijen konden volledig met hem meegaan. Zo zeiden mr. Nelissen, drs. D. F. van der Mei (CHU) en de liberaal mr. Port- heine bijvoorbeeld, dat de heer Verol me onjuist doet, als hij de opvatting verkondigt dat de overheid verantwoor delijk zou zijn voor de geleden of te lijden verliezen bij de NDSM. Daarom moet een schenking van vijftig miljoen gulden ook worden afgewezen. Er moet straks als het onderzoek is afgesloten, een structurele oplossing voor het bedrijf worden gevonden, zei mr. Nelissen. De mogelijkheid van me- de-eigendonj van de staat moet daar bij zeker worden bezien. Ook hij pleit te evenals drs. Nederhorst voor een sa menwerking met Rijn-Schelde. De AR dr. B. Goudzwaard wees op het gevaar dat er nu steun aan één bepaald scheepsbouwbedrijf wordt gege ven. De rente-subsidieregeling zal, zo zei mr. Nelissen nog, ook moeten wor den herzien. Deze regeling geld voor alle scheepswerven. TRIPOLI De Amerikaanse ambas sadeur in Tripoli heeft toegestemd in een verzoek van de Libische autoritei ten om een douane- en immigratiecon- trolé te mogen instellen op de Ameri kaanse luchtmachtbasis in Wheelus. De Libische regering had hierom ge vraagd nadat was ontdekt dat een Amerikaanse muziekleraar in een kist met muziekinstrumenten een lid van de Joodse gemeenschap in Libië per vlieg tuig naar Malta had gesmokkeld. DEN HAAG De gemeente Den Haag verwacht volgend jaar een begrotings tekort van bijna twintig miljoen gul den. Tegenover dit tekort staan rijks bijdragen, die in de loop van 1970 aan Den Haag zullen worden uitgekeerd tot een totaal van 13,7 miljoen gulden. Hierdoor wordt het werkelijk tekort op de gewone dienst ruim zes miljoen gul den. Daarnaast wordt het ten laste van van de gemeente komende exploitatie tekort van de Haagse tram volgend jaar op twintig miljoen gulden geschat. Dat is 3,5 miljoen gulden meer dan dit jaar. Den Haag wil volgend jaar ongeveer 530 miljoen gulden uitgeven en 250 investeren. De rijksbijdragen bestaan uit zes miljoen als extraatje voor de drie grote gemeenten, ruim zes miljoen door verruiming van het gemeentelijk belastinggebied en twee miljoen als uit kering in verband met de verlaging van de leerlingenschaal. De verhoging van het tekort van de Haagse tram komt voornamelijk door gestegen personeelskosten en door ka- pita alslasten. De opbrengst van het rei- zigersvervoer steeg met een halve ton. Het Leidse gemeentebestuur ziet er geen gat meer in. Het tekort op de be groting voor 1970 (7,7 miljoen gulden) is ten opzichte van het tekort voor dit jaar verdubbeld en B. en W. kun nen de eindjes niet meer aan elkaar knopen. In bittere bewoordingen verwijt het college de regering met twee maten te meten bij de toepassing van de finan- ciële-verhoudingswet. „De extra bijdra gen voor de drie grote steden worden in strijd met de normen toegekend en gaan ten kosten van het geld voor de an dere gemeenten". Ondanks het geweldige tekort de begroting sluit op een bedrag van krap honderd miljoen wenst het college geen belastingen te verhogen. „Laat de minister ons maar een extra-uitkering geven", zo zegt het college. B. en W. van Leiden zijn er zich vol ledig van bewust dat de eventuele toe kenning van extra geld ernstige gevol gen voor de gemeente zal hebben. Maar een door het rijk opgelegde belasting verhoging wordt niet verwacht. Wij vragen al zeer hoge bedragen van on ze relatief arme bevolking. Hoger kun nen we beslist niet gaan, aldus het college in een sombere en bitter ge schreven geleidebrief. ADVERTENTIE ADVERTENTIE DEN HAAG De 800 Nederlandse apotheken verzorgen tweederde van de totale bevolking. De vraag of er min der maar grotere apotheken moeten komen, heeft cen traal gestaan op het jaarcongres van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij ter Bevordering der Pharmacie Er zyn voorstanders van dergelyke eenheden. Enkele po gingen in de praktyk z(jn intussen niet altyd een succes ge weest. Zonder tot bepaalde conelusies te komen, heeft de voorzitter van de maatschppy, dr. J. H. M. Winters, gewaarschuwd te gen nadelen van grote apotheken met bijvoorbeeld drie apothekers op dertigduizend patiënten. Met één vestigingspunt op gemiddeld tienduizend te verzor gen inwoners heeft Nederland al vrij grote apotheken. Frankrijk heeft er één op 2500-3000. Duitsland één op 6000, België en Engeland één op slechts 2000. Het apothekersberoep is altijd een vrij beroep geweest, met eén apotheker als „baas" in eigen huis. Een apotheek heeft voor alles een dienende functie. Het verkrijgbaar zijn van geneesmiddelen moet niet onnodig worden bemoeilijkt. Voor dr. Winters zijn grotere eenheden als algemeen toege past principe slechts denkbaar als onderdeel van één groot organisme, dat de totale farmaceutische verzorging regelt. Er moet dan worden gekozen tussen complete nationalise ring of het inbrengen van alle apotheken in één groot orga nisme met een herverdeling van de distributiepunten. Dr. Winters heeft achter het IJzeren Gordijn van die grote een heden bezocht. De apotheker is een gesalarieerd ambtenaar het dienstbetoon is er veel minder dan bij ons. „Zoudt u het een aantrekkelijk vooruitzicht vinden, na het beëindigen van uw studie gemiddeld 24 jaar te moeten wachten voordat u de leiding in zo'n grote apotheek zou krijgen vroeg dr. Winters zijn gehoor. Hij houdt het op „één kapitein per schip". DEN HAAG Het is vrijwel zeker dat de Haagse officier van Justitie, mr. H. van 't Veer, geen strafrechtelijke vervolging in zal stellen tegen de Haag se arts W. A. Engelbrecht en zijn Leid se collega A. J. Ch. Haex. Zij zouden, volgens bij de Justitie ingediende klach ten in overvloedige mate morfine heb ben verstrekt aan wijlen de heer Ben Korsten. „Ik heb geen enkele aanwijzing dat strafbare feiten door deze twee artsen zijn gepleegd en ook het horen van meer dan twintig personen heeft niets opgeleverd", zei mr. Van 't Veer giste ren. „Ik heb alleen de zekerheid, dat de heer Korsten een natuurlijke dood stierf in de Wassenaarse Ursulakliniek", meent de officier die het sectierapport nauwkeurig heeft gelezen. De klacht tegen de artsen is vorige maand Ingediend door de directeur-ge neesheer van de Scheveningse Rudolf Steinerkliniek dr. C. van der Kroef Leeuwarden heeft een primeurtje. Het gemeentelijke energiebedrijf aldaar is begonnen in één wijk kaarten toe te sturen aan mensen, die vlakbij een lan taarnpaal wonen. Als dat ding stuk is, gelieven zij de kaart ongefrankeerd op de bus te doen. Het GEB klimt dan onverwijld in de betreffende paal om het mankement te verhelpen. In Leeuwarden is men op dat idee gekomen, omdat de lampen vaak nach ten lang uitblijven zonder dat iemand waarschuwt. ROTTERDAM/DEN HAAG Geen gratis appels voorlopig meer voor so ciale instellingen. Dat is het directe gevolg van het einde van de „appelcrisis" in ons land, die sinds 12 september duurde. Drie dagen achtereen maandag, dinsdag en woensdag zyn de appelprjjzen op de veilingen weer boven de 22 cent per kilo gebleven. Dit betekende, volgens de Europese spelregels, dat geen appels meer mogen worden doorgedraaid. De sociale instellingen in ons land hebben naar verhouding maar weinig van deze doordraai-appels (tweede en derde kwaliteit) weggehaald. Maandag werd de maatregel, die in deze uitdelerij voorzag, van kracht. Dinsdag en woensdag begon zij pas enig effect te krijgen. Bij de veiling der Zuidhollandse eilanden werd door vijftien instellingen in totaal 4000 kilo afgehaald. Aangenomen wordt dat de belangstelling in het algemeen groter is geweest dan vorig jaar herfst, toen een proef met gratis peren werd genomen. Deskundigen achten de kans op nieuwe appelcrises de komende weken groot. De sociale instellingen kunnen dan opnieuw aan bod komen met hun aanvragen. door heer tegen de arts Engelbrecht en de vroegere echtgenote van de Korsten, die meent dat dr. Haex tegen hoge prijs veel morfine heeft verstrekt. Niet ls uitgesloten dat dr. Van der Kroef zijn voorgenomen klacht tegen zijn collega Engelbrecht bij het Haagse college voor medisch tuchtrecht doorzet. Eenzelfde mogelijkheid heeft ook me vrouw R. Korsten-Kuipers voor dr. Haex. DEN HAAG De gevolgen van de inenting tegen difterie, kinkhoest, te tanus en polio in Gennep en Heijen (Limburg) geven geen reden tot onge rustheid, meent het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid. Twintig kinderen hadden na de inen ting een abces gekregen, een kind moest worden geopereerd. Het vaccin was goed, meent het ininisterie. Er zijn in die tijd duizenden kinderen in het land mee ingeënt. be narighëid moet, volgens het mnisterie, te wijten zijn aan een lokale fout. DEN HAAG Contacten over de po litieke ontwikkelingen in Nederland moeten niet beperkt blijven tot de VVD en D'66. Dat antwoordt mevrouw Van Someren-Downer, voorzitter van de VVD, op de uitnodiging van he^ Libe raal Democratisch Centrum aan D'66 en de VVD om overleg te openen. „Ik ben ervan overtuigd dat in de KVP, ARP, CHU en PvdA eveneens grote groepen gevonden worden die willen denken over en meehelpen aan de verwezenlijking van nieuwe struc turen, zowel op het gebied van de par tijvorming als van de functionering van onze democratie", aldus mevrouw Van Someren. Zij voelt niet voor „het overhoop ha len van ons staatkundig bestel en het overhaast invoeren van veranderingen die het gevaar met zich brengen dat ze een onrechtvaardige werking zullen hebben". Zij denkt daarbij vooral aan wijzigingen in het kiesstelsel. Wel wil de WD overleg plegen met allen die voorstanders zijn van een de mocratisch Nederland, en de bestaan de maatschappijstructuur wel willen verbeteren, maar niet principieel wij zigen. ADVERTENTIE DEN HAAG De twee harde knal len, waardoor dinsdag in Rotterdam en omgeving een aantal ruiten sneuvelden, zijn veroorzaakt door een Phantom II, een nieuw type jachtbommenwerper van het Amerikaanse squadron op Soe- sterberg. Het toestel maakte tijdens de NAVO- oefening Peacemaker een korte super sonische vlucht boven het zuiden van ons land. De schokgolf werd nergens anders opgemerkt. De vlieger van de Phantom treft geen schuld. Hij vloog ruim boven de voor dergelijke vluchten voorgeschreven hoogte van 35.000 voet (c.a. 10 km). Vol gens de Kon. Luchtmacht is het waar ook ter wereld nooit eerder voorgeko men, dat van een dergelijke hoogte af schade werd aangericht. De deskundigen hebben grote belang stelling voor dit verschijnsel. Het wordt mogelijk geacht, dat na dit incident de minimumhoogte voor supersone vluchten zal worden verlegd. AMSTERDAM De ziekenfondsen raad heeft gisteren besloten minister Roolvink (Sociale Zaken) te adviseren de loongrens waaronder werknemers verplicht verzekerd zijn, met ingang van 1 januari te verhogen van 13.000 gulden tot 16.000 gulden. Dit bedrag is hoger dan wanneer de wettelijk geregelde methode was ge volgd. De uitkomst zou dan' 14.850 gul den zijn geweest. DEN HAAG Uit een afgesloten glazen kast in een afgesloten scheikun delokaal in de Ilavo-Mavo-school aan de Nieuwersluisstraat in Den Haag zijn deze maand hoeveelheden fosfor, zwa vel, zoutzuur en andere chemicaliën ge stolen. In verband met het gevaar van ernstige ontploffingen, die met chemi caliën kunnen worden veroorzaakt, heeft de politie een grootscheepse actie opgezet om de dader, een jongen van een jaar of 13, op te sporen. De directeur van de school heeft woensdag aangifte van de diefstal ge daan, eerst nadat hij voor de zoveelste keer chemicaliën miste. Hij vertelde ook dat op 15 september twee getuigen 's morgens om zeven uur de dader heb ben gezien: een tengere jongen van on geveer 1,50 tot 1,60 meter lengte en met wit-blond haar. Ofschoon de getuigen een achtervol ging inzetten, wist de jongen te ontko men. Hij verschafte zich toegang tot de school door via een smal raampje van een w.c. te klauteren. De getuigen ver telden onverwijld de directeur van de school wat zij hadden gezien. AMSTERDAM De Amsterdamse recherche stelt een onderzoek in naar de handelingen van een ambtenaar van het bureau Huisvesting. De man zou steekpenningen hebben aangenomen. Geruchten willen dat een groter aan tal ambtenaren zich aan hetzelfde feit schuldig zou hebben gemaakt. De politie wil nog geen nadere In formatie geven over het onderzoek. Van de zijde van de gemeente worden even min inlichtingen verstrekt. Dit zolang het onderzoek nog niet is afgesloten.

De Vallei | 1969 | | pagina 11