Veenendaals dagblad Loonwet aangenomen met 82 tegen 59 stemmen NW staakt ieder verder overleg Buiten Verolme wil macht niet prijsgeven Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Koninklijk paar bij première! van „Battle of Britain" Ex-militairen beginnen als burger weer met schone lei Nieuw Behang Verwerping zou voor gehele kabinet „onaanvaardbaar" geweest zijn, zei premier TIEN MAAL UITGEBROKEN HAAL METEEN EEN NUMMER BIJ UW KIOSK GEEN WONDER... HET IS .WONDER" J. VAN OFFEREN GEEFT GERUISLOOS RICHTING AAN DE VOORLICHTING chocolade JAMIN L Weer incidenten in Londonderry Voor miljoenenkrediet geen aandelen als onderpand Geschil tussen Zwolse politie - en vrijwillige medewerkers Veel kleur linger stemden tegen apartheid Wisselvallig weer advertentie Vogel wolken j melk puur I krakelingen I bloemen ikattetongen eikeblaadjes pastilles advertentie (NIEUWE REVU 40) Aan de geïnteresseerde lezer van NIEUWE REVU advertentie Vakverbond in V.S. valt Nixon aan „Europeanisering" universiteiten in E.E.G. gewenst advertentie ZOJUIST ONTVANGEN LUXE DOZEN BONBONS MAISON KRAMER advertentie Foam de Luxe advertentie IN HET CENTRUM VAN ARNHEM advertentie Neemnü dat fleurt de hele kamer op! Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 132160a Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w.» 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.* Jr Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1969 - 43e JAARGANS no. 226 DREIGENDE CRISIS BEZWOREN DEN HAAG Een dreigende kabinetscrisis is vannacht bezworen, toen de Tweede Kamer na een langdurige zitting in de kleine uurtjes tenslotte toch haar goedkeuring hechtte aan de omstreden en fel gekritiseerde Loonwet van mi nister Roolvink. Het wetsontwerp werd met 82 tegen 59 stemmen aangenomen. Snel reagerend, liet het NVV vannacht al weten, dat deze vakcentrale met on middellijke ingang niet meer zal deelnemen aan het overleg in de Sociaal- Economische Raad en de Stichting van de Arbeid. Voorzitter Kloos had daar een week geleden al mee gedreigd. Ook de beide confessionele vakcentrales hebben verklaard grote bezwaren tegen de Loonwet te hebben. Aan het slot van het Kamerdebat, waarover u elders in deze editie leest, had de stemming over het wetsont werp plaats. Tegen waren de fracties van de PvdA, D'66, de PSP, de CPN, de groep-Aarden en de Boerenpartij. Van de KVP-fractie stemden de afge vaardigden Hermsen, Kleisterlee, Van Schaik en Westers tegen. In de gespannen sfeer, die gister avond al om het debat hing, had minis ter Roolvink verklaard, dat het felom- streden artikel 8 in dit wetsontwerp es sentieel is voor het kabinet. Als de Ka mer dit artikel niet zou slikken, zou ddt voor het gehele kabinet gevolgen heb ben, zed hij. Ook premier De Jong liet weten, dat een afwijzing voor de rege ring in haar geheel onaanvaardbaar zou zijn. Het kabinet, zo deelde de premier mee, was niet bereid het wetsontwerp in te trekken. Naar het oordeel van de bewindsman, bleven dan over de moge lijkheden van aftreden van het kabinet HOUSTON De bekende hartspecia list dr. Denton Cooley heeft vandaag in het St.-Luke's ziekenhuis zijn 21ste harttransplantatie verricht. Een 54-ja- rige man kreeg het hart van een onge veer even oude vrouw. De patiënt maakt het goed. .CO TTonderdduizenden steltlopers, i min of meer te onderscheiden j in plevieren, ruiters en strandlo- pers, bevolken en stofferen de wadden, de kreken, de platen, de 5 schorren en de slijkbanken al sinds I de zomer op boeiende wijze. Dit Ilage gebied van Nederland, geen water en geen vaste bodem, be tekent een ware trekpleister voor E ontelbare langpoten en dribbelaars l uit de verre toendra's tot over de poolcirkel. Groot zijn die legers der trekvogels en overzomeraars, welr ke in dit luilekkerland neerstrijken en het verschaft elke buitenman veel voldoening naar het drukke gedoe van de ontelbare prikkers en pikkers, zwemmers, vissers, slob beraars en grazers te kijken. Al toos vinden zij er een onvoorstel bare voorraad voedsel, die werke lijk onbegrensd is. In december 1966 heeft de ,,Rivon" zorgvuldige tellingen gehouden van de vogels in het gehele Nederlandse deltagebied (dus ook de monden der grote ri vieren) en dit werd een inventa risatie, die veel werk van de onder- zoekers eiste, dat kunt ge wel den- ken. Duidelijk bleek de grote be- I tekenis van de eigenlijke wadden I als pleisterplaats, ook in de winter. I Men telde nl. 550.000 vogels, maar door reconstructie werden het er 670.000, d.w.z. haast evenveel als I bij vroegere opnamen in augustus. Ook het Delta-onderzoek leverde I fraaie uitkomsten op; in dit Zeeuw- se en Hollandse gebied niet min- I der belangrijk dan de waddenwe- reld van Groningen, Friesland en het Flevo-nieuwland leverde eind augustus 1966: 325.000 exem plaren op en begin januari 1967: 471.000. Ge bemerkt wel, dat men deze tellingen niet in de broedtijd verrichtte. Vooral de Westerschel- de, de enige estuarie, die na het 1 afsluiten van het Deltaplan open blijft, zal voor Zeeland een onmis- bare schakel vormen in de waarde- volle keten van voedselterreinen langs de voornaamste trekroute I van het Europese waterwild. I 26 sept. 1969 A. B. WIGMAN en van Kamer-ontbinding. Zover is het echter niet gekomen. Het drastische besluit van het NVV heeft als consequentie, dat de NW- vertegenwoordiger in de werkgroep ,ONE" van de SER, die vandaag aan de samenstelling van het halfjaarlqkse rapport begint, al meteen niet meer meedoet. Het Christelijk Nationaal Vakver bond heeft „onoverkomelijke bezwa ren" tegen artikel 8 van de nieuwe loonwet, doch dit houdt niet in dat het alle medewerking aan de uitvoering van de loonpolitiek zal stopzetten. Wel acht het CNV nader overleg met de andere partijen, die bij het loonpolitieke over leg zijn betrokken, gewenst. In een voorlopig commentaar, ver klaarde het Nederlands Katholiek Vak verbond, dat de eventuele consequen ties van het „onaanvaardbaar", dat de ze vakcentrale tegen de loonwet van mi nister Roolvink heeft uitgesproken, ter beoordeling aan de beleidsinstanties zullen worden voorgelegd. Het NKV overweegt in ieder geval zeer nadrukkelijk of het onder de wer kingssfeer van deze Loonwet volgend jaar nog wel verantwoordelijkheid kan dragen voor een loonpolitiek, waarbij zoveel verantwoordelijkheid op de schouders van de partners wordt ge legd. „Het kabinet moet zich dat heel goed realiseren", verklaarde een woordvoer der van het NKV. „Wij zijn door deze beslissing in een moeilijke positie ko men te verkeren, hetgeen in het licht van onze reactie op het dreigement van de heer Kloos niet anders dan be grijpelijk is". Jongens, kom er maar in...' XTEENENDAAL Wie koste van kost wil aantonen dat het gemeente- huis in Veenendaal een bureaucratisch bolwerk is, een bastion vol autoriteiten, ongenaakbaar, en verscholen achter metersdikke muren van gewapend beton, zal een leger van zwartkijkende en vooringenomen - intriganten moeten mobiliseren. Het bestuurlijke zenuwcentrum van de gemeente huist in een doodgewoon, zij het vrij omvangrijk gebouw, waarvan de glazen deuren door een klein kind kunnen worden openge duwd. Dat kind komt dan in een ruime, sobere maar vriendelijke hal, waar van tijd tot tijd iemand met een map onder z'n arm rondstapt, en via een deur, een gang of een trap uit het gezicht verdwijnt. Verder is er weinig vertier. Anders wordt het wanneer vader is meegekomen, om „iemand nou eens precies te gaan vertellen hoe hij over de zaak denkt". Vader is binnen, vader kan het niet langer voor zich houdenhij moet iemand spreken. Naar wie In veel gevallen zal hij een ontmoeting hebben met de heer J. van Offeren, sinds kort voorlichtingsambtenaar van Veenendaal. Ruim twee weken geleden is de heer Van Offeren officieel in. zijn nieu we functie werkzaam, naast zijn bezigheden als chef van de afde ling Bevolking en de Burgerlijke Stand. Hij is de spreekbuis van een voor de buitenstaander onover zichtelijke wirwar van bureaus, afdelingen en ambtenaren. Hij coördineert, maakt wegwijs en voork omt dat iemand van het kastje naar de muur en terug wordt gestuurd. „Voorlichting geeft eigenlijk iedere mor£c«y iSOt gram van 124/voor I09 niet te gc^en vocdie prijst iiiiiiintiimmniimi Koningin Juliana en prins Bern- hard hebben donderdagavond in Tuschinski te Amsterdam de Neder landse première bijgewoond van de film Battle of Britain", die de luchtslag om Engeland in beeld brengt. Op de foto begeeft de Koningin zich, vergezeld door burgemeester Samkalden, naar haar loge. Rechts ziet men een van de Schotse muzi kanten, die de feestelijke gebeurte nis opluisterden. De film werd ingeleid door prins Bernhard zelf. Voor abonnement op NIEUWE REVÜ - postbus 497 - Amsterdam LONDONDERRY In de Noordierse stad Londonderry, waar woensdag bij onlusten een dode en verscheidene ge wonden vielen, moesten Britse troepen donderdagavond weer tussenbeide ko men om te verhinderen dat groepen jonge katholieken een protestantse wijk binnendrongen. De betogers bekogelden politieauto's met stenen. De Britse soldaten legden een kordon tussen de katholieken en de politie, die de katholieke wijk Bogside sinds de bloedige onlusten van vorige maand niet meer binnen mag. Op aandringen van leiders van de burgerwacht en priesters verspreidde de menigte zich tenslotte. De regering van Ulster heeft donder dag een nieuw ministerie ingesteld voor de betrekkingen tussen de geloofs groepen. Tot hoofd daarvan is benoemd het parlementslid Robert Simpson, een 46-jarige arts, die daarop onmiddellijk uit de fanatiek-protestantse Oranje-orde trad om, naar hij zei, zijn taak in „ab solute onpartijdigheid" te kunnen ver vullen. Het vorige maand uitgevaardigde verbod op het houden van optochten en openluchtbijeenkomsten is tot het eind van het jaar verlengd. Dit betekent dat de mars naar het parlement, die domi nee Paisley dinsdag met zijn volgelin gen had willen houden, niet door kan gaan. Een eerste onderzoek heeft uitgewe zen dat de man die woensdag bij de rellen is omgekomen en die volgens ooggetuigen letterlijk is doodgeschopt, niet alleen aan zijn verwondingen is be zweken. Zijn slechte hart Is mede oor zaak van zijn dood geweest. De politie spreekt van „moord", maar vooraanstaande figuren uit de stad verwijten de Britse soldaten niets gedaan te hebben toen de man werd gedood, terwijl zij toch vlak in de buurt waren. Ian Paisley, de leider van de militante protestanten, heeft een telegram aan de Britse minister van binnenlandse zaken, James Cal- laghan, gezonden met de woorden „pro testant vermoord terwijl het Britse le ger toekeek". ATLANTIC CITY De voorzitter van het machtige Amerikaanse Vak verbond AFL-CIO (13,6 miljoen leden), George Meany, heeft donderdag presi dent Nixon verweten dat hij zich slechts bekommert om de winsten der ondernemingen en belastingfaciliteiten ten gunste van de rijken, maar de in flatie wijt aan het hoge peil van de lo nen. Deze regering is gericht op de „big business", zei Meany. Maar het AFL-CIO zou zijn strijd voor belang rijke loonsverhogingen bij de komen de hernieuwing van grote arbeidsover eenkomsten voortzetten. 24 f ambtenaar op zijn eigen manier, maar het gemeentebestuur wil daaraan nu geruisloos richting gaan geven", zegt Van Offeren. „Met het oog op de ontwikkeling die Veenendaal op het ogenblik meemaakt, is ruimere voorlich ting gewoon noodzakelijk en bo vendien heeft de burgemeester het in zijn nieuwjaarstoespraak beloofd: hij zei, dat de gemeente meer in de openbaarheid moet treden. Concreet zal het publiek, de bur gerij van Veenendaal voorlopig eigenlijk weinig merken van het feit dat de gemeente nu beschikt over een nu nog erg beschei den voorlichtingsapparaat. We stakn nog maar aan het begin en het kan jaren duren voor we wer kelijk op volle toeren werken". De,» Van Offeren. zelf res-Vee- bij Uitstek, meent dat het met noodzakelijk is dat de burgerij wordt gestimuleerd om toch vooral naar het gemeente huis te komen. „In de eerste plaats is de Veenen- daalse bevolking ondernemend ge noeg om te komen wanneer dat nodig is en in de tweede plaats werkt het uiterlijk van dit ge meentehuis dreppelvrees niet in de hand. Toch gaan wij met on ze voorlichting min of meer uit van de kreet: „Jongens, kom er maar in..." Als de mensen iets willen weten, of iets op hun hart heb ben, kunnen ze komen." „Dat kon natuurlijk altijd al, maar nu de voorlichting professioneel wordt aangepakt, zal dat mis schien nog wat gemakkelijker gaan. Ik kan de mensen zeggen welke ambtenaar, of welke afde ling ze voor hun specifieke pro bleem moeten hebben en dat dan allemaal in goed samenspel met de receptioniste". Jan van Offeren is duidelijk blij met zijn nieuwe job. „Ik heb inder daad al lang ambitie gehad om iets dergelijks te gaan doen. Wat burgemeester en wethouders heeft bewogen om juist mij voor dit werk te vragen weet ik niet, maar prettig vind ik het wel. Ik heb altijd al veel interesse gehad in publiciteit en nu kom ik vooral ook intensief met de journalistiek in aanraking. Ja, er mag wel ge steld worden dat lk dit vak heb geambieerd. Het is een flitsend werk". De concrete voorlichting, volledig op eigen initiatief van de gemeente, beperkt zich op dit moment nog tot de uitgave van de brochure. Enigs zins wegwijs in Veenendaal. „Dat is een blaadje dat we sturen aan nieuwkomers in de gemeente. Het bevat de informatie waaraan men in zo'n situatie de grootste behoefte heeft. Er staat in waar de diverse gemeentelijke instan ties zijn gevestigd, waar en welke kerken er zijn, de bibliotheek, art sen, banken en er hoort ook een plattegrond van Veenendaal bij. We sturen dat begeleid door een begroetingsbrief, waarin ze zeggen dat men altijd welkom is in het gemeentehuis, zowel om kennis te maken met bijvoorbeeld de wet houders, als voor een bezichti ging". De voorlichting staat in Veenendaal nog maar in de kinderschoenen, maar het begin is er nu, de com municatie komt op gang. „We gaan er vanuit, dat de overheid niets onnodig geheim moet hon den", zegt de heer Van Offeren, „maar er blijven natuurlijk din gen bestaan, die je niet openbaar kunt maken, en daarvoor zal ook wel begrip zijn". Ter verduidelijking: het zou een misvatting zijn te veronderstellen dat inlichtingen voortaan alleen door de officiële voorlichtingsamb tenaar worden verstrekt. „Het is bepaald niet zo dat de individuele ambtenaar van nu af aan zijn mond moet houden", zegt Van Of feren, „maar het lijkt ons nuttig dat er nu een „instituut" is, dat kan worden ingeschakeld om die ambtenaar wat dichter bij de mensen te plaatsen. Ik kan de mensen die hier komen, vertellen wie ze moeten spreken, of wat ze moeten doen om hun zaak zo snel en efficiënt mogelijk behandeld te krijgen..." DEN HAAG Scheepsbouwer C. Verolme voelt er niets voor zijn aandelen in zijn concern als onderpand te stellen tegenover het krediet, dat minister De Block hem heeft aangeboden. Uit de brief, die de minister gisteren van Verolme heeft ontvangen, blijkt, dat de scheepsbouwer bang is door verpanding zijn positie in het verdere gesprek te verzwakken. In de brief staat verder, dat de ac countants de financiële stukken over vorig jaar van het concern Verome nog niet hebben vastgesteld. Wel verwacht Verolme vandaag te kunnen zeggen hoe de liquiditeit van zijn bedrijf er nu voor zal staan. In zijn antwoord op de interpellatie van de heer Nederhorst van de PvdA in de Tweede Kamer, heeft minister De Block (Economische Zaken) gister middag gezegd, dat hij eerst een goed inzicht in de financiële positie van het bedrijf moet krijgen en in de verdere mogelijkheden, voor hij kan zeggen hoe veel geld er na het overbruggingskre diet van 25 miljoen bij zal moeten en op welke voorwaarden. Aan het voorlopig krediet dat hangen de een onderzoek door de heren Bies heuvel en Langman, wordt verleend, heeft de minister de volgende voor waarden verbonden: het krediet zal te allen tijde kunnen worden opgezegd. de heer Verolme zal de minister te voren moeten kennen in alle belangrij ke beslissingen over investeringen, over het doen van offertes en over het aan vaarden van orders voor nieuwbouw. Verolme is in zijn brief akkoord ge gaan met de voorwaarden en met een onderzoek in zijn bedrijf. Wel blijkt er nog een verschil van mening over het aangaan van bindingen met andere be drijven. De minister wil dat Verolme dit nalaat, maar Verolme wil niet ver der gaan dan de minister in kennis stel len van het voornemen tot zulke bindin gen. Nadrukkelijk schrijft Verolme dat hij meent recht te hebben op vergoedingen voor geleden verliezen. In zijn brief gaat hij niet in op ver langens van de regering voor de struc tuur van de leiding van het concern en de zeggenschap. Rijkscommissaris De Partij van de Arbeid meende gis teren in het debat na de interpellatie- Nederhorst bij monde van drs. Den Uyl dat rar. De Block nu al een gede legeerd commissaris moet benoemen en dat de leiding van het bedrijf onmid- delijk moet worden onttroond. Een motie van die strekking, inge diend door drs. Nederhorst, werd door de Kamer verworpen. Alleen P.v.d.A., D '66, PSP en de groep-Aarden stemden voor. Men zie ook elders in dig blad. BRUSSEL De politieke commis sie van het Europese Parlement wenst instelling van een Europese raad van ministers van Onderwijs en „Europea nisering" van de universiteiten in de zes landen van de Europese Gemeen schap. De commissie heeft een verslag van de Nederlandse afgevaardigde dr. W. J. Schuyt goedgekeurd, waarin deze zaken aan de orde worden gesteld. Men bepleit in een ontwerp-resolutie, die volgende maand in het Europese Parlement in Straatsburg aan de orde komt, de instelling van Europese leer stoelen en uitwisseling tussen de uni versiteiten in de EEG. Italië wordt ge vraagd de reeds lang hangende plan nen voor een Europese universiteit te Florence te verwezenlijken. ZWOLLE De vrijwilligers, die op de gevaarlijke kruispunten van de Zwartewaterallee in Zwolle hielpen by het oversteken, zullen zich daar niet meer vertonen. Er Is namelijk een con troverse ontstaan met de Zwolse politie. De commissaris van politie in Zwolle, de heer I. Bergsma, is van mening dat de vrijwilligers alleen de schooljeugd mogen helpen bij het oversteken. De heer G. van der Kooy, voorzitter van het actiecomité, zei dat dit beslist niet de afspraak is geweest. Woensdagavond zijn de vrijwilligers verwijderd te midden van de chaos van het drukke spitsuurverkeer. Er is een telegram aan minister Beer- nink (Binnenlandse Zaken) gestuurd. Hierin uit het actiecomité zijn veront rusting over het feit, dat de Zwolse overheid gemaakte afspraken en toe zeggingen tot verbetering van de ver keersveiligheid op de Zwartewaterallee niet nakomt. onze nieuwe najaara-collectie zeer exclusief. gezond, verkwikkend slapen Straflijst vernietigd DEN HAAG De handel en wandel van een Nederlander in militaire dienst kan zyn latere leven niet meer beïn vloeden. De straflijsten van dienstplichtigen bij de Koninklijke Landmacht, die met klein verlof zijn in afwachting van groot verlof, dan wel met groot verlof vertrekken, worden vernietigd. Dit heeft minister Den Toom (Defen sie) meegedeeld in een brief aan het ministerie van Binnenlandse Zaken. De minister van dit departement heeft op zijn beurt de nieuwe regeling per circulaire aan de gemeenten bekendge maakt. Daarin wordt er vooral de nadruk op gelegd, dat bij het werven van poli tiepersoneel, de inlichtingen uit de mi litaire straflijsten overbodig zijn ge worden. Er moet niet langer dan on vermijdelijk is rekening worden gehou den met het verleden van een militair, aldus Defensie. Dat is in overeenstem ming met de moderne denkbeelden over de reclassering. Ook zijn overwegingen van efficiency in het geding. exclusieve marmeren F SALONTAFELS in vele uitvoeringen bij KAAPSTAD De arbeiderspartij, die onwrikbaar tegen de apartheidspoli tiek van de regering heeft stelling ge nomen, heeft donderdag bij de verkie zingen voor de eerste kleurlingenraad in Zuid-Afrika een duidelijke overwin ning weten te behalen. Tot op heden heeft zij 23 van de 60 zetels kunnen be zetten. Een aantal uitslagen is nog niet bekend. c B ItaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaiaaiaaaaaaaaiaaaaaaaaaaiaaaaaaaaaaaaaaaaaMMaiMaaaaaau Tussen een hogedrukgebied dat zich uitstrekt van de Azoren via de Golf van Biscaje naar Midden-Euro pa en een depressie tussen Groen land en Noorwegen staat boven de oceaan een krachtige westelijke stroming welke via de Britse eilan- den tot in Noord-Europa reikt. In deze stroming tr^szn storin gen mee. Een zwak front passeerde met enige regen vanochtend ons land gevolgd door enkele opklarin gen. Een volgende frontale storing die zich van Noorwegen via de Brit se eilanden westwaarts uitstrekt zal het komende etmaal het weer in on ze omgeving beïnvloeden. Morgen: zon op: 06.34, onder: 18.27; maan op: 18.43, onder: 08.37. iniMimmiimniiiiiiiiMiiiinniiMimumiitfiiiiiHiiiiiMiimmini

De Vallei | 1969 | | pagina 1