Krakende ruzie tussen Sneltrein uit Parijs tegen vrachtauto Brandt en Kiezsinger VANDAAG BESLISSING OVER DUBCEK „Peerke was een goede jongen" zegt z'n moeder Nu 42% rente op een AMRO-Spaarboekje en tot 7 rente op een AMRO-Spaarrekening. AMRO BANK SCHILLER (ECONOMISCHE ZAKEN) Amerikaanse senator wil terugtrekking troepen voor eind 1970 Vier doden bij treinbotsing bij Brussel Drie dagen voor de Westduitse verkiezingen GOUVERNEUR VAN ANTILLEN GAAT NOG NIET HEEN „Bondskanselier is volkomen tekortgeschoten in het afremmen van de conjunctuur „Geen sentimentaliteit Moordproces in Antwerpen Kidnapper van zoon van Rothschild snel gepakt AMSTERDAM - ROTTERDAM BANK BLOED VAN 'T STROPEN VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1969 BONN Drie dagen voor de Westduitse verkiezingen is opnieuw een fel ge schil ontbrand tussen de beide regeringspartijen, de christen-democraten en de sociaal-democraten, over de conjuncturele overspanning. De sociaal-democraten eisten gisteren de bijeenroeping van een buitengewone kabinetszitting voor hedenmorgen, nadat donderdag de deviezenbeurzen waren gesloten om een nieuwe speculatiegolf te keren. De christen-democratische Bondskanselier Kiesinger wees de ets van de sociaal democraten van de hand en riep het kabinet pas bijeen voor maandagmorgen, de ochtend na de verkiezingen. Ook gaf Kiesinger opdracht om de deviezen- beurzen, die maandag weer zouden worden geopend, die dag nog gesloten te houden. Brandt noemde deze beslissing „in hoge mate onverantwoordelijk". ►- Gezien tijdens een CDU-verkiezingsbijeenkomst in de Bavaria Hal te Mün- ehent Franz Josef Strauss (l.), voorzitter, en bondskanselier Kiesinger. PRAAG Het politieke lot van Alexander Dubcek ligt in handen van het cen trale comité van de Tsjechoslowaakse communistische party, dat gisteren In Praag bijeen is gekomen. Dubcek (47), de bewonderde en tegelijkertijd verguisde hervormer van 1968, staat op het punt zijn zetel in het elf man tellende presidium van de partij te verliezen. Zijn nog altijd grote populariteit in het land zal misschien verhinderen, dat h(j nog zwaarder wordt gestraft. Nog voor het Centrale comité giste ren bijeenkwam maakte het partijco mité van de stad Praag bekend, dat het negen progressieve leden de partij had uitgestoten. Tegelijkertijd namen vijf leden van het presidium van de Tsjechische Na tionale Raad hun ontslag. Verder maakte de raad bekend, dat de parle mentaire onschendbaarheid van eeri af gevaardigde. Rudolf Battek, was opge heven. Dat was gebeurd op verzoek van de justitie. De plenaire zitting van het Centrale comité, waarin over Dubceks toekomst zal worden beslist, zal, naar men aan neemt, niet langer duren dan vandaag. Maar eventuele resultaten zullen waar schijnlijk pas morgen of zondag worden bekendgemaakt. Aan de grensovergangen tussen Bei eren en Tsjecho-Slowakije werd giste ren het IJzeren Gordijn weer neergela ten. Sinds woensdag worden studenten en journalisten uit het Westen niet meer toegelaten. Rude Pravo, het blad van de Tsjecho slowaakse communistische partij, be- weerdè gisteren, dat het parlement des tijds om twintig vervalste paspoorten had verzocht voor functionarissen, die werden bedreigd met arrestatie door de NKVD, de Russische veiligheids dienst. Jozef Smrkovsky, voormalig voorzit ter van het parlement, zou voor zich zelf, zijn vrouw en twee dochters een vals paspoort hebben gevraagd. Donderdagavond laat heeft het cen trale comité de vergadering geschorst. Het zet vandaag de besprekingen voort. Tot de sprekers donderdag behoorde Josef Smrkovsky, die naar verluidt zijn tegenstanders trachtte voor te zijn door zijn ontslag aan te bieden als voorzit ter van de Volkskamer, de eerste ka mer van het federale parlement, maar niet in zijn plan geslaagd zou zijn. Ook is het woord gevoerd door het hoofd van de disciplinaire commissie van de partij, Milos Jakes. Een commentatrice van Radio- Praag verklaarde donderdagavond dat de partij moet uitmaken wie de afwij kende koers van 1968 hebben voorbe reid en georganiseerd, en wie onschul dig zijn. Maar, zei ze, de politiek kent geen sentimentaliteit en als de activi teit der „onschuldige lammeren" tot hetzelfde resultaat leidde als de politiek van „de vijand", moeten daaruit de consequenties worden getrokken. „Het is zeker moeilijk een idool (Dubcek-red.) te verliezen, te moeten inzien dat blind vertrouwen is geschon ken waar verificatie en vergelijking van voorden en daden meer op hun plaats waren geweest. De waarheid doet vaak pijn, zoals een operatie. Maar men onderwerpt zich daaraan als het behoud van de maatschappij ervan afhangt." De ministers van Binnenlandse Za ken van het federale Tsjecho-Slowa kije, Tsjechië en Slowakije hebben don derdag in een gezamenlijk communi qué 29 functionarissen van hun ministe ries die na 21 augustus 1968 zijn be schuldigd van samenwerking met de bezetter en hoogverraad, volledig gere habiliteerd. Onder hen is Viliam Salgovic, voor malig onder-minister van Binnenlandse Zaken en thans hoofd van de staatsvei ligheidsdienst. Uit een grondig onder zoek, aldus het communiqué, is geble ken dat deze functionarissen in augus tus gehandeld hebben overeenkomstig de wet om het socialistische systeem in Tsjecho-Slowakije te beschermen maar dat zij, die de valse beschuldi gingen doorgaven aan de pers, in strijd met de wet hebben gehandeld. In het communiqué wordt verder ge zegd dat zij die de 29 functionarissen - allen leden van de geheime politie - beschuldigd hebben, zullen worden op gespoord en gestraft. In een brief aan Kiesinger schreef Brandt dat het hoog tijd is om eindelijk de doeltreffende maatregelen te nemen ter stabilisering van de economie. Prof. Schiller, de sociaal- democra tische minister van economische za ken, zei in Bonn: „Sluiting van de deviezenmarkt is een middel dat maar een paar dagen helpt. Waar het eigenlijk om gaat is het afremmen van de conjunctuur. Daarin is de bondskanselier volkomen tekort geschoten". Schiller drong erop aan de conjunc tuur alsnog te temperen met de maat regelen die hij al had voorgesteld op 23 juni van dit jaar: beperking van de afschrijvingsmogelijkheden voor de industrie en verhoging van de investe ringsbelasting. Schiller toonde zich duidelijk gebelgd over het feit dat Kiesinger zijn beslis singen had genomen zonder hem, de minister van economische zaken, te raadplegen. Schiller weigerde gisteravond de Westduitse deelstaten te verzoeken de deviezenbeurzen ook maandag gesloten te houden. In een telegram aan Kiesin ger deelde hij mee, dat zijn weigering geschiedde in overeenstemming met de sociaal-democratische ministers in het kabinet. „Dwangmaatregelen op devie- zengebied zijn voor hen, zo liet hij we ten, niet aanvaardbaar. Hij eiste met nadruk een kabinetszitting over de fi- nancieel-economische toestand. Op het ministerie van Schiller is men van mening, dat de beurzen ondanks de weigering van de minister in feite toch de dag na de verkiezingen gesloten zijn. Men neemt aan, dat de regionale mi- BRUSSEL „Peerke was een goe de jongen". Met deze woorden ge tuigde donderdag in Antwerpen de 60-jarige moeder van Peerke Ver- haert, die terechtstaat op beschuldi ging van vier moorden en brand stichting. Verhaerts moeder en vader bevonden zich donderdag, de derde procesdag, onder een reeks getuigen, die zowel door de openbare aanklager als door de verdediging waren opgeroepen. Toen zijn vader, een 62-jarige dia mantwerker, naar voren kwam, dook Peerke even diep weg in de beklaag denbank. Zijn vader verklaarde, dat hij het altijd goed met zijn zoon had kunnen vinden, ook al vochten ze wel eens. De moeder, zes jaar ge leden „in goed akkoord" van de va der gescheiden, meent dat haar zoon door vrouwen op het slechte pad was geraakt. Peerke was een goede jongen, die niet heeft kunnen weige ren toen hij werd aangezet om te gaan stelen. Maar zij had nooit een frank van hem aangepakt. Het aanzetten tot stelen zou zijn neef Jef Tops hebben gedaan, met wie hij in 1960 een gewapende overval pleeg de die beiden in de gevangenis bracht. In februari 1968 zou Peerke Ver- haert tegen deze neef hebben ge zegd: „Ik, klein manneke, heb drie mensen kapotgeschoten". En hij zou hem en zijn broer Jan de geweren hebben laten zien, waaraan het bloed nog kleefde. De neef hield zich bij het getui genverhoor van donderdag echter op de vlakte: hij kon het zich niet meer zo precies herinneren het was al weer zo lang geleden hij had het niet geloofd hij luisterde niet naar alles wat Peerke zei en die zei zo veel... Toen de rechter hem verweet dat hij indertijd geen aangifte van Peer- kes verklaring had gedaan, viel de neef uit: zelfs al moest-ie tien jaar gaan zitten, dan verraadde hij nog geen vriend. „Van 't stropen" Ook Peerkes broer Jan werd ver hoord. Hij geeft toe dat hij op ver zoek van beklaagde indertijd de ge weren had opgehaald uit een bos en verborgen. Op de vraag van de president of Peerke weieens bebloed was thuis gekomen, antwoordde de broer: „Ja, maar dat zal wel van het stropen zqn geweest". Deze broer was overigens in 1960 medeplichting bij een der vroegere gevallen waarvoor verdachte reeds gevangenisstraf heeft uitgezeten* De veldwachter van Averbode, de woonplaats van de Verhaerts, kwam verklaren dat verdachte hem drie da gen voor de drievoudige moord op een boerderij te Turnhout nog had ge vraagd of hij geen werk voor hem wist. Hij had gehoord dat er ratten vangers nodig waren om muskusrat ten uit te roeien. „Dat zou net iest voor mij zijn". Zo moet hij hebben gezegd. „Ik weet iets van stropen". Een schoonzuster van Peerke, bij wie hij na zijn ontslag uit de gevan genis in 1967 in de kost ging, kwam tenslotte nog verklaren dat hij een rustige kostganger was en geen drin ker. Vandaag komen de openbare aan klager en de verdediging aan het woord. nisters waarschijnlijk zullen besluiten dat het onder de huidige omstandighe den zinloos is de markten maandag weer te openen. Bondskanselier Kiesinger had intus sen Brandt schriftelijk voorgesteld, ge meenschappelijk voor een periode van zes maanden af te zien van opwaarde ring van de mark, zodat er tijd zou zijn voor een „rustige en constructieve ontwikkeling" op monetair gebied. Brandt had hierom gevraagd. Miljoenen Westduitsers waren er don derdagavond getuige van, dat Kiesinger en Brandt in een interview zich bereid verklaarden vrijdag over het voorstel van Brandt te praten. Tijdens de soms felle tv-discussie, waaraan ook de FDP- en CSU-leiders Scheel en Strauss deelnamen, daagde minister Brandt Kiesinger uit recente beweringen waar te maken, volgens welke West-Duitslands moeizaam ver worven morele steun in het westen on der een regering van vrije en sociaal democraten binnen enkele maanden zou afbrokkelen. „Dit was mijn indruk na besprekingen met andere regerings leiders", zei Kiesinger, waarop Brandt repliceerde dat dit geenszins zijn in druk was na besprekingen met andere ministers van buitenlandse zaken. „U hebt beslist niet het recht een mogelij ke andere regering zo verdacht te ma ken", zei de SPD-leider. De christen democraten hadden ook het spookbeeld opgeroepen van een Russische invasie in de bondsrepubliek. „U moest u schamen op deze wijze campagne te voeren", zei Brandt, duidelijk verhit, tot de bondskanselier. In antwoord op de vraag, zijn kaar ten voor na de verkiezingen op tafel te leggen, zei de liberale leider Walter Scheel, onder de spottende blik van de kanselier: „Ons doel is zijn (Kiesin- gers) partij in de oppositie te krijgen". De vrije democraten waren in 1966 uit de regeringscoalitie gestapt omdat hun christen-democratische partners ver moeidheidsverschijnselen vertoonden, zei Scheel. Dat was nu ten aanzien van de behandeling van de economische si tuatie weer het geval. Kiesinger ver klaarde dat de vorm van de coalitie na de verkiezingen afhing van wat uitvoer baar was. Brandt bewaarde daarover als gewoonlijk het stilzwijgen. In Bonn heerste gisteren de indruk dat Kiesinger de speculatiegolf, die al lang was verwacht, extra heeft gedra matiseerd om vlak voor de verkiezin gen nog eens te kunnen optreden als de sterke man, die speculatie de kop in drukt en de sociaal-democraten naar zijn hand zet; en om de kiezers te doen geloven dat wie zondag op de sociaal democraten stemt daarmee zou stem men voor opwaardering van de mark. MIAMI Het Amerikaanse vliegtuig dat woensdagavond werd gedwongen naar Cuba te vliegen, is donderdag in Miami teruggekeerd. Van de 72 passa giers zijn er drie in Havanna achterge bleven, nl de man die het -vliegtuig heeft gekaapt en een vrouw en kind die bij hem waren. Een beeld van de ravage na een botsing tussen de internationale trein Pa rijs-Amsterdam en een vrachtwagen. Rechts de resten van de vrachtwagen. ADV IC ROTHSCHILD PARIJS D^ presidente-direc teur van de Rothschild-bank in Parijs, baron Guy, Is donderdag morgen bijna het slachtoffer ge- wigdén van een poging tot afper sing Omstreeks tien uur 's morgens diende een 24-jarige man, Joseph Stadnic, zich aan bij het hotel van barones Alix de Rothschild, de eerste echtgenote van de baron, die zelf in een luxueuze wijk van de Franse hoofdstad woont. De man vroeg de zoon van de baro nes, Advic, te spreken. Toen deze verschenen was, werd hij onder bedreiging van een revolver ge dwongen zijn vader te bellen en een losgeld van twee miljoen te vragen. Korte tijd later arriveerde baron Guy bij het hotel met het geëiste losgeld. De afperser dwong de bankier in de auto van de bank te stappen waarmee de baron was aangekomen, en gaf de chauffeur opdracht naar het centrum van Parijs te rijden. Zelf ging hij ach terin zitten met een revolver on der zijn regenjas. De auto werd echter gevolgd door een aantal po litiemannen, die van tevoren door de bankier waren gewaarschuwd. Bij de Seine aangekomen, sprong een commissaris van politie op de auto van de baron toe, sloeg het raampje in en richtte zijn revol ver op de dader. Deze gaf zich zon der verzet over. WASHINGTON Een republikeinse senator, Charles Goodell uit New York. heeft donderdag een wetsvoor stel ingediend, waarin wordt gesteld dat uiterlijk 1 december 1970 alle Amerikaanse strijdkrachten Vietnam moeten hebben verlaten. De regering verwierp dit voorstel direct bij mon de van haar minister van defensie, Meivin Laird, die verklaarde dat Amerika „een ernstige fout zou ma ken, als het data en cijfers zou vaststellen die misschien niet waar gemaakt kunnen worden". De stap van senator Goodell weerspie gelt het groeiende ongeduld onder sommige congresleden over het tem po waarin de Amerikaanse troepen worden teruggetrokken. Opmerkelijk is 't dat het voorstel afkomstig is van een afgevaardige van Nixons eigen partij. Men acht het in Washington zeer waar schijnlijk, dat de president op zijn persconferentie van heden de kwestie van de terugtrekking uitvoerig zal bespreken. Tot dusver heeft Nixon plannen be kend gemaakt voor het terugtrekken van in totaal 60.000 militairen. Half december moet het aantal Ameri kaanse militairen in Vietnam tot 484.000 man zijn teruggebracht. Waarnemers zijn van oordeel, dat het voorstel van Goodell wel steun zal krijgen, maar dat er geen kans op is dat het wordt aanvaard, tenzij het wordt afgezwakt tot het uitspre ken van de hoop dat de terugtrek king tegen 1 december 1970 zal zijn voltooid. MOSKOU De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, zal begin oktober een officieel bezoek an Canada brengen. BRUSSEL Een botsing tussen de sneltrein Parijs-Amsterdam en een Westduitse tankwagen heeft gisteren vier levens geëist. Ten minste twintig mensen liepen verwondingen op. Het ongeluk gebeurde op een auto matische, alleen door knipperlichten be veiligde overweg te Hal, ten zuiden van Brussel, Twee Franse treinbestuur ders waren op slag dood, evenals de chauffeur van de tankwagen en zijn bijrijder. Van de trein ontspoorden ze ven wagons, waardoor een aantal pas- sagiêrs verwondingen opliep. Onder de gewonden waren voor zover bekend geen Nederlanders. DEN HAAG De koninkrijksrege ring heeft besloten het ontslag van mr. N. Debrot als gouverneur van de Ne derlandse Antillen voor onbepaalde tijd in te trekken. Mr. Debrot zou zijn ambt 15 oktober neerleggen. De konihkrijksregering heeft dit be sluit genomen om gouverneur Debrot in staat te stellen de formatie van 'n nieu we regering in de Antillen ook verder te begeleiden. Zij wil de huidige gevolmachtigd mi nister voor de Antillen dr. E. Jonck heer bovendien meer bedenktijd geven voor diens overweging zich alsnog te rug te trekken als opvolgend gouver neur over zijn land. Het vlot in de Nederlandse Antillen niet erg met de formatie van een nieu we regering, sinds de jongste verkiezin gen een einde maakten aan de over heersende positie van de Democratische Partij. Dr. Jonckheer is jarenlang de dominerende figuur van deze partij ge weest. De Antilliaanse oppositieleiders te kenden fel protest aan tegen de be noeming van dr. Jonckheer als gouver neur. Zij verklaarden hem als zodanig niet te kunnen accepteren. ADVERTENTIE rente op een AMRO- Spaarboekje of Spaarrekening (m4.v. 1-10-1969). 5% rente op een AMRO- Spaarrekening met een opzegtermy n van 3 maanden (m.i.v. 1-10-1969). 51% rente op een AMRO- Spaarrekening met een opzegtermijn van 6 maanden (m.Lv. 1-10-1969). 6% rente op een AMRO- Spaarrekening met een opzegtermijn van 12 maanden. 7% rente op een AMRO- Spaarrekening met een vaste termijn van 24 maanden.

De Vallei | 1969 | | pagina 3