Veenendaals dagblad Loononderhandelingen zijn al ernstig in gevaar „Jij was veel te fanatiek GEWAPENDE ROVERS MET 60 MILLE AAN DE HAAL Buiten voor Mts f.15,-per week Roolvink„V akcentrales overdrijven mateloos" Dubcek wil geen schuld bekennen Kritische Den Uyl verwijt D '66 anti-vakbewegingssentiment Di'. Klompé wil vrouwen werven voor gezinshulp Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei ORIGINELE R UIMTECAPSULE IN R.A.I. Veranderlijk CRISIS IN SOCIAAL-ECONOMISCH OVERLEG AMERIKAANS BEDRIJF NIET IN DELFZIJL Pleidooi voor nationaal investerings fonds voor woningbouw „Afdwingen van Loonwet onvoorstelbaar" Binnen vijf jaar 45.000 Doodstraf voor moordenaar Voor 70 mille geroofd bij goudimporteur Nieuw bewind in Bolivia Boliviaans vliegtuig met voetballers vermist Specht aan 't werk 9 Het NVV is niet van plan zich door deze wet de handen te laten binden. 9 Loon-seeretaris F. van der Gun van het NKV zei gisteravond voor de t.v.: „Wü zullen nu echt niet tot de orde van de dag overgaan". Geïrriteerd Werkgevers „Vreemd" Radbou t-z i eken h n 1 s wordt uitgebreid Loon- en Salaris uitbetaling NUTSSPAARBANK Gevangenisoproer ...in het dolfinarium Harderwijk. VTB Harderwijk - TeL 03410 2569. Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Teief. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m„ 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.t Wegener's Couranten Conoem n.w'v Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 27 SEPTEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 227 Nog voor de première van ,,Troïlus en Cressida" die morgen in Nij megen plaats heeft brak de acteur Ab Abspoel deze week bij een laat ste repetitie van de gevechtsscène zijn arm. Hij wordt vervangen door Piet Römer, die op de foto met hem nog even de beruchte scène doorneemt. ABCOUDE Vrijdagavond hebben twee zwaar bewapende mannen een overval gepleegd op het kantoor van de Raiffeisenbank in Abcoude. Het gebeurde enkele minuten voor negen uur, toen het kantoor nog voor 't publiek was opengesteld. Twee gemaskerde en met een pistool gewapende mannen drongen het kan toorlokaal binnen en eisten van de kas sier, de heer W. Roodenburg, „de poen". Deze overhandigde hun wat geld, dat de overvallers in een weekendtas stop ten. Tevreden waren zij daar niet mee, want zij dwongen vervolgens de aan wezige kantooremployée ,mevr. Lom, geld uit de kluis te halen. Deze gaf hieraan gevolg de rovers kregen ongeveer zestigduizend gulden mee. De daders namen hierna overhaast de vlucht in een witte Citroën, die in de nabijheid stond te wachten met een derde man acber het stuur. Alle politie posten in de zeer verre omgeving werden onmiddellijk gealarmeerd en de wegen werden afgezet, maar de rovers waren vanochtend nog niet aange houden. In de buurt van Loenersloot zouden zij in een andere auto zijn over gestapt. I X lVfeermalen kunnen we 's winters in gebieden, rijk aan naald- hout, de grote bonte specht aan- treffen, maar minder gemakkelijk is het, hem in zijn smidse" bezig te zien. De werkplaats wordt ook. hoogst zeldzaam in natuurhistori- i sche boeken afgebeeld, maar in het oude, mij dierbare werkje van J. Ritzema Bos Schetsen uit het leven der Vogels" (1897), staat er een gezellige houtsnede of koper- i gravure van. Niet minder dan drie l bonte spechten deponeren er denne- kegels in de spleten van een stam, want het zaad van het naaldhout vormt 's winters hun voornaamste spijs. De vogel plaatst een afge- f plukte kegel in een schorsspleet en omdat deze zelden precies zal pas- sen, verdiept en verwijdt hij de opening, tot de denne,,rots" (zoals de Veluwnaar zegt) er precies klem in zal zitten. Allengs wordt zij door het hameren te wijd en beitelt de specht noodgedwongen een andere. Ik heb wel van zulke grove dennen gezien met verscheidene voorzie- ningen aan dezelfde boom, doch die i van Ritzema Bos geven er door de lange sleuven een overdreven voor- 5 stelling van. Het aantal uitgepikte of half-lege kegels aan de voet van de stam bleef bij hem evenwel be- scheiden; ik zag er soms tienmaal meer. Op het Oostfriese eiland Spiekeroog heeft destijds Meijering het gedrag van de grote bonte specht maandenlang bestudeerd en hij bevond, dat deze in de loop I van één winter enkele duizenden z denne-appels in tientallen smidsen bewerkte. Het bleek dan ook, dat omstreeks 60 pet. van het dagelijks voedsel, uit zaad van de zwarte en de bergden bestond, beide rela- tief weinig in Nederland. Bij ons zijn deze smeden van het bos hoofdzakelijk aangewezen op de grove den of pijnboom. Wat men op dat waddeneiland nog meer zag, vertel ik wellicht een volgende i keer. i 27 sept. 1969 A. B. WIGMAN ADVERTENTIE t52ü75,- Hoe dat kan? Met het speciale Abbey Leven Investerings Plan ziet U Uw kapitaal groeien in het Holland Fund en tegelijkertijd ont vangt Uw gezin de bescherming van een levensverzekering. Het Holland Fund belegt in grote Nederlandse bedreven, zoals Albert Heijn, Heineken, De Bijenkorf, AKU, Unilever, Philips. Voorbeeld. U bent 80 jaar en kunt ƒ15,- por week opzij leggen. Abbey Leven in vesteert Uw geld in het Holland Fund en al zou dit fonds slechts 2V2 per jaar in waarde stijgen, dan zult U toch op 65-jarige leeftijd 52.075,- ontvangen. U ontvangt zelfs aanmerkelijk meer, als de waardestijging van het Holland Fund gelijk is aan de groei van het gemiddelde Nederlandse aandelen pakket in de laatste 20 jaar; een veilige prognose. (Bij een stijging van 4% per jaar 70.849,- en bij 5% per jaar zelfs 87.718,-.) Wat belangrijker is - de som die U dan ontvangt is volkomen belasting vrij! Bovendien moet U weten, dat bij vroegtijdig overlijden Uw gezin een gegarandeerde som van minstens 32.373,- ontvangt. Als U ons de coupon zendt, zullen wij U verdere informatie geven. Bij voorbeeld hoe de uitkomsten zijn bij willekeurige bedragen vanaf 30,- per maand, gebaseerd op Uw leeftijd en een spaarperiode naar keuze. Abbey Leven Nederland N.V., lid van de Abbey International Group en verbonden met International Telephone and Telegraph Corpora tion (ITT), is de meest moderne en progressieve maatschappij op dit terrein. Aan: Abbey Leven Nederland N.V., Antwoordnummer 3190, Amsterdam. (géén postzegel plakken) Informeert U mij volkomen vrijblij vend over het verzekerings- en in- vesteringsplan, de VIP. Adres: - Plaats: I Leeftijd:J DEN HAAG/UTRECHT Het overlegorgaan van de drie vakcentrales komt maandagavond in spoedzitting bijeen. Het aannemen van de Loonwet, gister morgen vroeg in de Tweede Kamer, heeft voor een crisis in het sociaal-econo misch overleg gezorgd. Na het NVV overweegt ook het (katholieke) NKV. de Sociaal Economisch Raad en de Stichting van de Arbeid vaarwel te zeggen. Maandag zal dit ver bond hierover een besluit nemen. Het (protestantse) CNV heeft vooralsnog geen plannen in die richting. De bevoegdheid, die minister Roolvink heeft gekregen in afzonderlijke c.a.o.'s in te kunnen grijpen, is voor elk der centrales onaanvaardbaar: 9 Alleen voorzitter J. Lanser van het CNV was optimistisch: „De drie kunnen elkaar nog wel vinden. Het werk in SER en Stichting moet wor den voortgezet". Een duidelijk geïrriteerde minister Roolvink noemde het standpunt van de vakcentrales tegenover zijn beruchte ar tikel 8: „mateloos, mateloos, mateloos overdreven". In een brief van 23 november 1967 van de Stichting van de Arbeid hadden ook de voorzitters van de drie vakcentrales hem geadviseerd de mogelijkheid tot in dividueel ingrijpen open te houden. Het terugtreden van het NVV uit het over leg maakte op de minister .weinig in druk: In het systeem van vrije loonvor ming zijn de vakcentrales al teruggetre den. Dat is ook de grondslag van mijn nieuwe wet. Ir. J. Bosma, voorzitter van het Ver bond van Nederlandse Ondernemingen, betreurt dat het NVV zo scherp heeft gereageerd. „Daardoor worden de werk geversvertegenwoordigers bij het loon- overleg de dupe van een conflict dat deze centrale met de regering heeft. Het had op de weg van het NW ge legen. een ernstige waarschuwing aan het adres van minister Roolvink te rich ten, dat hij op scherpe reacties van de vakbeweging zou kunnen rekenen, in dien hij het instrument van de loonwet verkeerd gebruikt". De voorzitter van het V.N.O. vindt, dat er nu meer kapot wordt gemaakt dan nodig is. „Dat het NVV ook niet meer mee wil doen aan het overleg over het halfjaar lijks rapport van de SER, vind ik een verdergaande maatregel dan de heer Kloos vorige week heeft aangekondigd. Dat overleg gaat immers over de hele economische ontwikkeling en het loon- beleid is daarvan slechts een onderdeel", zegt de heer Bosma. De voorzitter van de katholieke bond van werknemers in industriële bedrij ven St. Willibrordus de heer H. M. de Groodt, vindt het op z'n zachtst gezegd vreemd, dat het NVV zo verstrekkende gevolgen uit het aannemen van de loon wet heeft getrokken zonder de andere vakcentrales daarover te raadplegen. Op de bondsraadsvergadering van de organisatie in Utrecht zei hij, dat het NW steeds de mond vol heeft over nau were samenwerking. De heer De Groodt vroeg zich af of het NVV daarmee be doelt, dat anderen zich in hun straatje moeten voegen en moeten doen wat reeds is beslist. PRAAG Dubcek heeft vrijdag de voltallige vergadering van het centrale comité van de Tsjechoslowaakse com munistische partij toegesproken, maar hij heeft geen schuld willen bekennen en niet willen toegeven dat hij politieke fouten heeft gemaakt. Partijleider Husak zou de namen van minstens 20 leden van het centrale co mité hebben genoemd die de nieuwe partijleiding min of meer verantwoor delijk acht voor de ontwikkeling in het vorig jaar en wie een rechtse, opportu nistische en zelfs anti-Sovjetrussische houding wordt toegeschreven. In welingelichte kringen is voorts meegedeeld dit premier Cemik, die donderdag dit'et na Husak het woerd voerde, zijn visie, heeft gegeven op de ontwikkeling in het vorig jaar en zijn eigen aandeel hierin en dat van Dub cek scherp heeft gekritiseerd. Smrkovsky, met Dubcek de belang rijkste liberale leider, heeft donderdag avond gesproken. Hij zou de beschuldi ging hebben verworpen dat hij tot het rechtse kamp behoort en tot degenen die de partij in diskrediet hebben ge bracht. Na een marathonzitting van zeven tien uur gingen de afgevaardigden kort na twee uur vannacht uiteen. De resul taten van het overleg zullen pas zon dagavond bekend worden gemaakt. Als Dubcek bereid was geweest zelf kritiek te leveren, zou hem de post van ambassadeur in Finland zijn aangebo den en zou hij alleen zijn functie als lid van het presidium zijn kwijtgeraakt, zo wordt vernomen. DELFZIJL Het Amerikaanse con cern Monsanto heeft Delfzijl gepasseerd voor de vestiging van een nieuwe fa briek voor acrylvezel. Het bedrijf, dat voorlopig aan vierhonderd man werk biedt, komt in het Westduitse Lingen aan de Ems. Ook een ander Amerikaans concern, Minnesota Corp., dat plannen voor Delfzijl zou hebben komt niet. Dat heeft de voorkeur aan Italië gegeven. NIJMEGEN Het universiteitszie kenhuis van Nijmegen, St. Radbout, wordt uigebreid met een nieuwe afde ling neurologie. Er komen honderd bedden. Het onder wijsgedeelte krijgt een capaciteit van 220 personen. Vrijdag is de zes ton wegende ruimtecapsule Apollo-8 die van de ,,Kerstvluchtom de maan in Amsterdam gearriveerd, als een van de belangrijkste inzendingen voor de internationale ruimtevaart tentoonstelling, Maanvaart 1969, die vanaf 9 oktober in de R.A.I. wordt gehouden. ADVERTENTIE VEENENDAAL 2 kantoren 6 standplaatsen Rijdend Bijkantoor ENSCHEDE Om de financiering van de woningbouw over een reeks van jaren te waarborgen, verdient het aan beveling eens grondig de mogelijkheden te onderzoeken tot het instellen van een nationaal investeringsfonds. Zo'n fonds zou tijdens een gunstige conjunctuurfase kunnen worden gevoed door het heffen van een belasting op in vesteringen. De aldus verkregen midde len zouden bij een teruglopende con junctuur kunnen worden aangewend voor het verrichten van injecties in de economie, mede of in het bijzonder in de vorm van aanvullende bouwopdrach ten, ook in de woningbouw. Deze suggestie deed de heer W. Kok, tot 1 oktober secretaris van de Algeme ne Nederlandse Bouwbedrijfsbond en daarna secretaris van het NVV, vrijdag middag op het congres van de Nationale Woningraad in Enschede, waarover u elders in deze editie meer leest. INDIANAPOLIS Bij een gevange nisoproer te Pendleton, in de Ameri kaanse staat Indiana, zijn vrijdag een dode en 46 gewonden gevallen allen gedetineerden. Ongeveer 400 gevange nen waren in een meubelwerkplaats op het terrein van de gevangenis aan het muiten geslagen, en trachtten de boel in brand te steken. Daarop openden de be wakers het vuur. Volgens de directeur was niet rechtstreeks op de muiters ge schoten, maar waren veel kogels afge ketst. UTRECHT Drs. J. M. den Uyl, de fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer, heeft het vanochtend op een bijeenkomst van de partijraad van de PvdA in Utrecht „onvoorstelbaar" genoemd, dat de regering het parlement een Loon wet „afdwingt" waardoor het loonoverleg wordt opengebroken en een open con frontatie met alle gevaren voor de werkgelegenheid welhaast onvermijdelijk wordt. „Het is de vloek van de boze daad, die begon met de vorming van een kabinet, waarin de VVD aan zijn trekken rhoest komen". Hij verweet D '66 „te jongleren met goedkoop anti-vakbewegingssentiment" en voegde hieraan toe, dat de PvdA zonder meer partij voor de vakbeweging kiest. „Als dat het verschil moet worden met D '66, dan mag men dat weten". Drs. Den Uyl verweet minister De Block te weigeren zijn macht te ge bruiken tegen Verolme ,,een auto craat in wiens bedrijf 130 miljoen gul den aan overheidsgeld is gestoken en die over leven en lot van meer dan 10.000 werknemers beschikt" omdat hij de particuliere macht wenst te ont zien. De weigering van het kabinet om beslissende zeggenschap in het Verolme- concern te eisen, kan alleen worden verklaard uit „een dogmatisch vast houden aan de vrije ondernemings gewijze produktie". Oók het verwerpen van het enquête- voorstel van de groep-Aarden illustreert dat de regeringspartijen niet willen, dat van buitenaf wordt binnengedrongen in de economische machtsstructuur, aldus drs. Den Uyl. De regering doet niets om de inflatie spiraal te doorbreken; integendeel, aldus drs. Den Uyl. De verlaging van de inkomstenbelasting zal de conjunc tuur, die in West-Nederland weer al lerlei tekenen van overspanning ver toont,, verder opjagen. De B.T.W. zal prijsstijgingen een nieuwe impuls geven. De belastingverlaging is bovendien ver werpelijk, omdat het besteedbaar in komen van iemand die 10.000 gulden verdient met circa 1,2 procent stijgt, maar van iemand die 50.000 gulden verdient met 3,1 procent. De 900 milj. zouden, volgens hem, beter kunnen worden gebruikt voor het optrekken van de belastingvrije voet, krotopruiming, beter onderwijs en ontwikkelingshulp. DEN HAAG Minister Klompé (Cultuur, Recreatie en MaaLschappelijk Werk) wil binnen vijf jaar 45.000 vrouwen werven voor de verzorging van zieke huisvrouwen en zelfstandig wonende bejaarden. Om dit te bereiken zullen bin nenkort de rijkssubsidies op de uurlonen van gezins- en bejaardenverzorgsters worden verhoogd. Hoewel het gebrek aan verzorgsters njjpend is, ziet de minister niets in een sociale dienstplicht voor meisjes. Dr. G. Hendriks, directeur-generaal voor maat schappelijke ontwikkeling: „Dat Ijjkt rnjj alleen al politiek onverkoopbaar in dit land." Wel wordt gewerkt aan de inschake ling van mannelijke dienstplichtigen. In overleg met het ministerie van De fensie wil minister Klompé komen tot een vervangende dienstplicht. Duizen den jongens zouden dan bij het verzor- gingswerk kunnen worden betrokken. Nederland telt op dit ogenblik acht tienduizend gezinsverzorgsters die dat werk enkele uren per dag doen. Dat zijn er, volgens de laatste tellingen vijfdui zend te weinig. Ook in het jeugdwerk en in de culturele sector heerst een vrijwel chronisch gebrek aan personeel. De minister wil vrouwelijke oud-leer lingen van sociale academies gaan pol sen hun oude vak weer op te nemen. Binnenkort zal een enquête onder deze groep vrouwen worden gehouden. Ook minister Schut (Volkshuisvesting) wil het bejaarderiprobleem krachtig aan pakken. Met ingang van volgend jaar zullen tenminste 12.000 bejaardenwonin gen per jaar worden gebouwd. In 1975 zullen er dan 60.000 extra beschikbaar zijn. BRUSSEL Het hof van assisen te Antwerpen heeft vrijdag de 40-jarige Belg „Peerke" Verhaert ter dood ver oordeeld. H(j stond terecht op beschuldiging van vier moorden, waarvan één op de in Antwerpen wonende Nederlander Bosman, in november 1967 en februari 1968, alsmede voor brandstichting en diefstal. De doodstraf wordt in België wel uitgesproken, doch automatisch om gezet in levenslange gevangenisstraf. NIJMEGEN Uit de woning van een goud-importeur in Nijmegen is gister nacht voor zeventigduizend gulden aan goud, bont en contanten gestolen. De buit bestond uit ringen, halssnoe ren, diveTse sieraden, twee nertsman tels en 3600 gulden aan baar geld. De eigenaar was afwezig. Volgens- de politie moet men goed op de hoogte ge weest zijn, van de plaatsen, waar alles was te vinden. In alle gestolen gouden voorwerpen staan de initialen P.L.S. Tot nu toe is er geen sqoot van de dader(s). LA PAZ Generaal Ovando Candia, die vrijdagochtend vroeg in Bolivia de macht heeft overgenomen van president Siles Salinas, heeft bij decreet de 14 jaar oude oliewet geannuleerd. Dit is kenne lijk een eerste stap naar een nationali satie van de olie-industrie. De „Bolivian Gulf Oil Company" een dochteron derneming van de Amerikaanse Gulf Oil Corporation of Pittsburgh is de enige buitenlandse maatschappij die in Bolivia concessies heeft. De nieuwe president zei dat de oude olieregeling „door buitenlandse juristen is opgesteld in het voordeel van buiten landse ondernemingen". De nieuwe re gering zal ook de vakbeweging ruimere bevoegdheden geven. Op deze manier hoopt de regering het accent van de verzorging van bejaarden in centra te kunnen verleggen naar zelf standig wonende bejaarden. LA PAZ In het met sneeuwkappen bedekte Andes-gebergte van Midden- Bolivia wordt een vliegtuig met eenen zeventig mensen aan boord vermist. Ge vreesd wordt dat het toestel, een DC-6 van de „Lloyd Aero Boliviando", is ver ongelukt. Tot de passagiers behoorden vjjftien spelers en twee functionarissen van Bolivia's oudste en sterkste voetbal club „The Strongest" geheten. Het elftal had vrijdag een wedstrijd gespeeld in Santa Cruz en zou via Co- chabamba naar La Paz terugkeren. Het vliegtuig is echter niet in Cochabamba aangekomen. Naspeuringen vanuit de lucht hadden zaterdagochtend vroeg nog geen resultaat opgeleverd. Het verongelukken van het voetbal team zou praktisch neerkomen op een nationale ramp, die terug doet denken aan het vliegtuigongeluk dat Manches ter United in 1958 bij München over kwam. ADVERTENTIE? In het grootste overdekte Dolfijnen, stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één pro gramma. Tijden: 11.30 13.00 14.30 en 16.00 uur. (Van onze weerkundige medewerker) IXet weer wordt dit weekend wat wisselvalliger. Een kleine, maar zeer actieve depressie op de Noord zee, veroorzaakt daar een storm uit het westen, kracht 9 Beaufort. Aan onze kust haalt de wind 7 tot 8 Beaufort, boven land veelal 6 (krachtig). De kans op wat regen is vandaag tamelijk groot, morgen volgen er weer opklaringen. De temperatuur zal zondag en maan dag iets lager worden, vooral 's nachts. Middagniveau in Gelderland15 tot 17 graden. (Lissabon vrijdagmid dag: 29 graden). Morgen: Zon op: 06.35 onder: 18.25 Maan op: 18.58 onder: 10.00

De Vallei | 1969 | | pagina 1