„France Football" »esp°rtin onderscheidde A)ax Ik ben het grootste kopieerwonder sinds de uitvinding van het karbonpapier Vanavond kom ik op TV. Binnenkort kunt u in'live'met me kennismaken? r I Heide Rosendahl op weg naar een nieuw vijfkamprecord SITTARDIA WON IN LISSABON 6 x 13 goed in toto Cabaretduo uit Tiel voor de t.v. wortnieuws Rod Laver ook in dubbel uitgeschakeld HOCKEYSELECTIE s i "IJ H het weekend Fotografisch foefje i i Dames naar de pool FRANSE SPRINTER GAF ZIJN STUDIE ER AAN I DE BARBIER VAN ASTON VILLA Hoofdrol Ideaal Miinchen Slagen VAN DER GRINTEN N.V. Minstens één i Voorbeeld HANDBAL BON ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1969 Roger Bambuck kruipt weer in de startblokken LONDEN „Ga naar de kapper en laat je haar knippen". Met dit voor een voetbaltraining ongewone bevel verraste Tommy Docherty, een van de meest omstreden En gelse voetbaltrainers van de laat ste tijd, drie van zijn jonge spe lers bij Aston Villa. Het drietal gehoorzaamdeging naar de .bar bier" en keerde bijna onherken baar met gekortwiekte haren naar het veld terug. Het waren Chico Hamilton, Willie Anderson t en Mick Wright, jonge, talentvolle 1 spelers, die pas kort in het eer- 2 ste elftal van Aston Villa uitko- men. In de Engelse sportwereld vor men lange haren al lang geen on gewoon verschnijsel meer. Bij George Best, Willie Morgan en John Fitzpatrick, allen van Man chester United, reikt de haardos tot op de schouders. Zo lang zij goed spelen kunnen zij ook een wijde boog om de kapperswinkel maken. Dat is althans het devies van Matt Busby. Van bijna elke Britse ploeg maakt minstens één langharige deel uit. Voorbeelden zijn er te over: Eddy Gray van Leeds Uni ted, Roger Morgan bij de Spurs, Rodne Marsh (Queens Park Ran gers) en nog vele anderen. Zelfs Bobby Moore, aanvoerder van de Engelse nationale ploeg en van West Ham United, verschijnt te genwoordig met veel langere haren dan twee jaar geleden in het veld. Het is eigenlijk ook op het sport veld een modeverschijnsel gewor den. Trouwens niet alleen bij het voet bal maakt lang haar opgang. Men herinnert zich op Wimbledon maar al te goed de partij tussen de Bra ziliaan Thomas Koch en de Deen Torben Ulrich. Beide tenniscory- feeën hielden met een band het haar in model. Verder is er dan nog hippie" Ray Moore (Zuid- Af rika), die met wapperende ha ren onlangs tennisgrootmeester Rod Laver zijn eerste nederlaag in 32 wedstrijden toebracht. L. Tommy Docherty licht zij trai ningsopdracht als volgt toe „Wij hebben heel wat jonge spelers in de club. Ik ben van mening, dat de oudere en meer ervaren spelers, wat kleding en uiterlijk betreft, het voorbeeld moeten geven". Maar Docherty is niet de enige trainer, die over lange haren „valt". Les Allen, oefenmeester bij Queens Park Rangers, verbood Ian Morgan om dezelfde reden voor een groepsfoto te poseren. Docherty zelf heeft „gemillime terd" haar. Misschien wil hij een kortgeknipt team om de buiten wereld niet het idee te geven dat zijn spelers slechts lang haar dra gen om de kale plekken te bedek ken, zoals Bobby Charlton doet. Of misschien heeft Docherty in Londen een opvoering van de mu sical „Hair" gezien, waarin onder meer een naaktscène voorkomt. Dan mag hij zijn spelers nog dank baar zijn, dat zij de acteurs niet verder imiteren.... LEVERKUSEN De Westduitse at lete Heide Rosendahl heeft in Leverku- sen in een poging om het wereldrecord vijfkamp te verbeteren, vrijdag de eerste dag van de vijfkamp 3056 pun ten gehaald. De huidige wereldrecord- houdster, Liese Prokop, had weliswaar een tussenstand van 3144 punten, maar Heide Rosendahl kan juist op de twee de dag haar grote winst boeken, wanneer zij uitkomt op haar specialiteiten, de 200 meter en het verspringen. Haar pres taties op de eerste dag waren: 13,7 sec. over de 100 m. horden, 13,95 m bij het kogelstoten en 1,64 m. bij het hoog springen. Heide Rosendahl hoopt uit te komen op een totaal van 5100 punten. Het huidige record van Liese Pro- kop staat op 5089 punten. LISSABON Landskampioen Sittar- dia heeft de eerste wedstrijd voor de voorronde van het toernooi om de Europese beker tegen SC Lissabon, in Portugal gespeeld, met 24 16 gewon nen. De Limburgers, die de enige tijd geleden bij een ongeval gewonde Guus Kantelberg en Piet Kiviet in hun mid den hadden, combineerden verrassend goed en verdienden de zege volkomen. Guus Kantelberg was met zes treffers top-scorer. Voor de overige doelpunten zorgden Peter Muyres (5), John This- sen (3), Ton Reinders (3), Wim Hof man (3), Jo Maas (2) en Piet Kiviet (2). Opmerkelijk was voorts het voor treffelijke werk van doelman Ton Vel- raets. De tweede wedstrijd wordt zaterdag 4 oktober in de sporthal van Sittard gespeeld. PARIJS Roger Bambuck kruipt in zijn startblokken. De zwarte Franse sprinter, die zich op de Olympische Spelen te Mexico zo verrassend in de medailles liep, heeft zijn medische stu die er aan gegeven. Hij had deze opgevat onmiddellijk na afloop van de Olympische Spelen. Hij had gezworen niet meer op de atle tiekbaan te verschijnen, voordat hij op studiegebied iets bereikt had. Hij heeft zichzelf nu van deze eed ontslagen, na dat hij in tien maanden tot de ontdek king was gekomen, dat er in hem geen arts school. „Ik slaagde er niet in mijn eerste studiejaar met examens af te ronden", treurde hij. „Ik viel van de ene mis lukking in de andere, omdat er te veel dingen door mijn hoofd spookten, om dat, ondanks mijn goede bedoelingen, de atletiek een hoofdrol is blijven spelen in mijn leven". Dit is zeer begrijpelijk voor een 23- jarige jongen, die van nature toch al geen studiekop heeft, en die te vroeg ge proefd heeft van succes en roem in de sportarena. Zijn Franse kampioenstitels, zijn Europese record, zijn Olympische medailles, het uitzonderlijk gemakkelij ke leven in trainingstijd, de reizen, ont vangsten en de op hem afgestoken lof zangen voor prestaties, die hij zonder al te veel moeite bereikte, hebben de arts in hem gedood, nog voordat hij de kans kreeg geboren te worden. „Ik had inderdaad gezworen mijn sportcarrière op te offeren aan hetgeen ik als mijn ideaal zag", zegt hij van zichzelf. „Ik wilde arts worden. Het was een gevaarlijke weddenschap, waar van ik nu weet dat ik haar verloren heb. Liever dan vruchteloos achter een ideaal aan te lopen en daardoor alles te verspelen, keer ik terug naar mijn ware roeping, atleet. Ik heb het, be sluit niet alléén genomen, maar samen met mijn professoren en mijn vrienden". Het is alsof hij zich wil excuseren en de verantwoordelijkheid voor het genomen besluit niet alleen wenst te dragen. Van de andere kant is het duidelijk zichtbaar, dat deze jongen zich nu be vrijd voelt, dat hij door een nieuwe levenlust doorstroomd wordt, dat hij weer wil en weer kan werken, omdat hij staat op een weg die hem al eens tevoren naar de hoogste top heeft ge voerd. „Zo spoedig mogelijk hervat ik de training. Zo zwaar mogelijk. Elke dag gedurende een paar .uür;Ik denk, dat ik zes maanden nodig heb om opnieuw af te dalen tot de tien seconden voor de honderd meter. Als ik daar nog eens zes maanden van onafgebroken werken aan mijn vorm bij reken, is het zelfs DEN HAAG De cijfers van sporttoto 7 van het afgelopen week einde waren: aantal deelnemers: 807.200; bruto inleg: f 1.705.684,50; prijzenbedrag: f 767.558. Beschikbaar voor eerste prijs: f 230.267,40 (zes meldingen, bruto f 38.378). Beschikbaar voor tweede prijs: f 153.511,60 (117 meldingen, bruto f 1312). Beschikbaar voor derde prijs: f 230.267,40 (1816 meldingen, bruto f 126,80). Beschikbaar voor extra prijs: f 153.511,60 (1016 meldingen, bruto f 151,10). mogelijk dat ik door die tien seconden- muur heen ga. Ik ga mezelf helemaal instellen op de Olympische Spelen te München in 1972. En ik voel nu al, dat het zal gaan." Het zal wel moéten gaan. Want zijn werken is niet alleen een kwestie van willen en kunnen, maar vooral van moeten. Roger Bambuck weet maar al te goed, dat hij niet alleen gekozen heeft tussen de medische wetenschap en de atletiek, maar dat hij met die keuze zijn gehele toekomst op het spel heeft gezet. Hij weet, dat als hij nu op de sintelbaan dezelfde mislukkingen boekt als in de collegezaal zijn toe komst in hoge mate gecompromitteerd is. Hij dient zijn leven vanuit deze ge zichtshoek te gaan bekijken, hij moet zich opnieuw oriënteren en zich reorga niseren. Hij is zich van dit alles zeer wel bewust. „Nu ik geen arts kan worden wil ik terugvallen op hetgeen ik altijd als hob by heb willen doen; de sportjournalis tiek. Van de sport weet ik behoorlijk veel, maar of ik aanleg heb voor de journalistiek ,zal nog moeten blijken. Ik wens geen enkele kruiwagen. Ik wil het vak leren, zoals ieder ander dit zou moeten doen. En ik wil, dat men 'mij aan het einde van mijn leertijd zeer duidelijk zegt, of ik hierin mijn carrière kan maken, of dat ik naar een derde mogelijkheid moet uitkijken. Want voor alles wil ik in mijn leven slagen". TIEL Het bekende Tielse cabaret duo Riek van Hensbergen en Bep Not- ten treedt vanavond op in het televisie programma „Kijk-Kijk", dat om tien voor half negen op Nederland II uit gezonden wordt. LOS ANGELES De Australische tennisser Rod Laver, onlangs winnaar van het „grand slam", die in het en kelspel van de kampioenschappen van de Zuidwest Pacific verrassend ver loor van Ray Moore (Zuid-Afrika) is ook in het dubbelspel uitgeschakeld. Met zijn landgenoot Roy Emerson ver loor hij vrijdag met 5-7, 11-13 van de Amerikanen Pancho Gonzales en Ron Holmberg. De voornaamste resultaten in het en kelspel waren verder: Arthur Ashe (VS)—Marty Riessen (VS) 4-6, 6-3, 6- 4;: Stan Smith (VSJohn Newcombe (Aus) 3-6, 9-7, 6-0: Thomas Koch (Braz) —Dennis Ralston (VS) 6-1, 8-10, 6-1: Cliff Richey (VS)—Roger Taylor (GB) 5-7, 6-2, 6-1Bob Lutz (VS)Ray Moore (AF) 2-2, 3-6, 6-2. Heren dubbelspel: Ashe/Gemeno (VS /Spa)Stolle/Rosewall (Aus) 8-6, 6-2. Dames enkelspel: Winnie Shaw (GB) Rosemary Casals (VS) 6-4, 7-5; Ann Jones (GB)Darlene Hard (VS) 6-0, -6,6-1. DEN HAAG De elftalcommissie van de Koninklijke Nederlandse Ho ckey Bond heeft een groep van zestien spelers geselecteerd, die zich vanaf half oktober centraal gaat voorberei- (Kampong), Coen Kranenberg (La- landentoernooi in Bombay van eind december tot midden januari. Het zijn: Maarten Sikking (HTCC), Jan Willem Buy (EMHC), Nico Spits (Amsterdam), Heiko van Staveren (K.AMPONG(, Coen Kranenberg (La ren), Sebo Ebbens (Kampong), Seven Smulders (IÏHYC), Bart Taminiau (Tilburg), Ton Toebosch (Venlo), Piet Weemers (HTCC), Frans Spits (Am sterdam), Jeroen Zweerts (SCHC), An- dré Bolhuis (Kampong), Martijn Nolet (Kampong), Sander Hulshoff (HDM) en Jos Christis (HTCC). De training staat onder leiding van Cees Tania en wordt vanaf dinsdag 14 oktober twee keer per week gehouden: op dinsdagen op het halfharde veld van het Olympisch Stadion, op donder dagen in een zaal te Amstelveen. Met ingang van zaterdag 1 november wordt daar een wekelijkse training in de bos sen en duinen rond het CIOS in Over- veen aan toegevoegd, in de middag uren gevolgd door een oefenwedstrijd tegen een clubelftal. Deze voorbereiding eindigt om streeks 20 december, waarna de ploeg de reis naar India aanvaardt. De heer P. S. Lathouwers zal als scheidsrech ter de reis meemaken. In het programma „Studio Sport", dat de NOS-televiflie zondag van 19.30 tot 20.30 uur via Nederland l uitzendt, komen onder meer de volgende onder werpen. aan de ordec Ajax-aanvoerder Gert Bals met de trofee. FRANKFORT Een fotografisch grapje kan de deftige terughoudendheid van de Rolls Royce doen veranderen in agressiviteit. De supergroothoeklens die een fotograaf in Frankfort gebruikte toen hij deze Rolls Royce fotogra feerde gaf een dusdanige vertekening dat een geheel „nieuwe auto" ontstond! PARIJS In de Franse hoofdstad heeft Ajax vrijdag zijn beloning ge kregen voor een groots voetbalseizoen. Als voorzitter van Ajax, de gemiddeld beste Europese ploeg en daardoor win naar in het klassement van het week blad France Football, nam Jaap van Praag het symbool van de overwin ning bij een lunch in een restaurant aan de Champs Elysée in ontvangst. Het was een replica van het beeld, dat treffend voor een club als Ajax de triomf van dp Grieken op de Perzen symboliseerde in de slag van Samat- ras. Het is een kleine kopie van het beeld dat bij ide ingang van Het Louvre staat. In de toespraken tijdens de lunch waar veel prominenten uit de Franse voetbalwereld aanzaten, kwam uiter aard naar voren dat Ajax het lands kampioenschap en de Europese Cup heeft gemist. Maar in de woorden van zowel Jacques Goddet, directeur van sportblad l'Equipe en France Football, van Jacques Georges, voorzitter van de Franse voetbalbond en van Jacques Ferrand, hoofdredacteur van France Football, namen de grote prestaties van Ajax een veel opvallender plaats in. Zowel Goddet als Ferrand bracht de verrichtingen van Ajax vooral die in Parijs tegen Benfica in her innering. Goddet stelde, dat Ajax in het stadion van Colombe een enorme propaganda voor de voetbalsport in Frankrijk had gemaakt. Ferrand acht te Ajax een waardig opvolger van AC Milan en Benfica, die vorig jaar als eersten de eer van deze voetbal-Oscar hadden gedeeld. Beiden roemden de club, die was vertegenwoordigd door voorzitter Van Praag, trainer Michels en aanvoerder Bals om haar nationale en internationa le prestaties. En de heer Georges sprak de hoop uit, dat binnenkort een van de Oscars, want er waren ook onderscheidingen voor de in de natio nale competities produktiefste schut ters, aan een Fransman of een Franse club zouden toevallen. De beste schutter van het afgelopen seizoen, gehonoreerd met de „Gouden Schoen", was Petar Jekov van CSK Sofia, die. in, 28 competitiewedstrijden 36 doelpunten had gemaakt en die ook naar Parijs was gekomen om zijn prijs in ontvangst te nemen. De tweede plaats, de „Zilveren Schoen", was voor Siberis van Olympiakos Pireus en de bronzen prijs werd gedeeld door de Hongaar Doenai van Ujpest Dosja en de Oostenrijker Kugelsberger van Aus tria Wien. Op dit select gezelschap topvoetbal- Iers wees de voorzitter van de Franse voetbalbond met trots en een beetje afgunst. „Tot mijn spijt zien wij dit soort voetballers en clubs als Ajax te weinig op onze velden, maar wij prij zen ons gelukkig dat wij tenminste zul ke restaurants hebben dat men naar Parijs wil komen. Wij zijn ook geluk kig met de herinnering aan die gewel dige wedstrijd van Ajax tegen Benfi ca." Jaap van Praag keek trots toen hij de onderscheiding in ontvangst nam en bedankte stralend voor de prijs, die, zoals hij zei: „Ik met zoveel genoegen in Parijs aanvaard, omdat wij aan de ze stad in het afgelopen seizoen zulke geweldige herinneringen hebben over gehouden". De basketballwedstrijd Haarlem dinalsRotterdam Zuid; De wedstrijden trampolinespringen tussen Nederland en Zwitserland^ De draversinterland Nederland—Bel gië op Duindigt; De wedstrijd Parijs-Veem (wtelrm- nen); 0 De internationale autoraoes om de „Trophee of the dunes" op Zandvoort, In „Langs de lijn", het sportprogram ma van de N.O.S.-radio, dat van 14.30 tot 17.00 uur en van 18.10 tot 18.30 uur via HJlv'ï.'sum II wordt uitgezond'n, wordt onder meer aandacht beateed aan de draversinterland Nederland*— België op Duindigt. Verder hoort men uitslagen van hockey, handbal, korfbal en amateur voetbal, In de sportrubriek van het N.O.S.-tele- visieprogramma „Scala" kan men tus sen 19.03 en 19.30 uur op Nederland 2 kijken naar de volleybalwedstrijd ANVJ Cito en naar de eerste ronde van het Europa- Cup- Toernooi waterpolo fri het Sportfondsenbad te Bussum. Woensdag 8 oktober zendt de N.O.S.- televisie van 20.55 tot 22.45 uur via Ne derland I een rechtstreekse reportage uit van de voetbalwedstrijd A.C. Milan Estudiantes de Ia Plata, die in het San Siro-stadion in Milaan wordt ge speeld. Het betreft hier de eerste wed strijd tussen de Europese en de Zuid- amerikaanse kampioen om de offioi- euze wereldbeker. Koen Verhoeff voorziet de reporta ge van commentaar. De NOS-televisie zendt morgen van 16.30 tot 17.15 uur via Nederland 1 een unieke sportdocumentaire in kleur uit, die Frans van Dusschoten maakte tij dens de Fastnet Race, een zeilevene- ment dat éénmaal in de twee jaar, in afwisseling met de Bermuda Race, wordt gehouden. Zaterdag 9 augustus gingen de 150 deelnemende jachten, waaronder 12 Nederlandse, van start bij Cowes op het eiland Wight. Het keerpunt was bij de Fastnet Rock aan de zuidpunt van Ierland en de finish ten westen van Plymouth. De totale afstand bedroeg ongeveer 605 zeemij len, waarvan ongeveer 170 mijlen over open zee. De race heeft ruim zes da gen geduurd. Zij wordt beschouwd als de zwaarste race ter wereld omdat de deelnemers veelal te kampen hebben met sterke stromingen, mist, druk scheepvaartverkeer en veranderlijke winden. Een uit vijf man bestaande camera ploeg onder leiding van Frans van Dusschoten heeft vanaf diverse punten kleurenopnamen gemaakt. Cameraman Ron Nieuwenhuys en geluidstechnicus Benno Haanschoten voeren mee aan boord van het jacht „Silène", aan boord van de „Schuttevaer" bevond zich cameraman Peter Staugaart. Zij hebben vele malen met de bemanning getraind. Verder filmden de camera- lieden Ben Tinniglo en Benno Roos vanaf diverse punten te land, vanaf twee mijnenvegers van de Nederland se Marine en vanuit het door Charles van der Heyde bestuurde NOS-vlieg- tuig. De race werd gewonnen door het Amerikaanse jacht Red Rooster. ATHENE/Georgia Volgende maand gaat voor het eerst een geheel uit vrouwen bestaande wetenschappelijke expeditie naar Antarctica. Zij wordt geleid door dr. Lois Jones, hooglerares in de geoche- mie aan de universiteit van Geor gia. Samen met drie andere vrouwen zal zij drie maanden doorbrengen in een gebied onge veer 80 kilometer van de Ame rikaanse basis Mcmurdo in zui delijk Victoria voor een onder zoek van chemische processen in de ijsvrije dalai van het ge bied. ADVERTENTIE Mijn naam isOcé'1400. Vanavond om 20.00 uur (Ned. I) laat ik u zien hoe ik alles kopieer. Getypte brieven, balpen-brieven, vulpen-brieven. Tekeningen en kaarten. Tijdschriften en boeken. Vanavond demonstreer ik u mijn gemakkelijke bediening. Eén druk op De 'Océ' 1400, één van de 24 'Océ' kopieerapparaten kunt u kopen, huren of huren-per-kopie. kopieert in uw voordeel de knop klaar. En net zoveel kppieën als u wenst. Vanavond ook toon ik u mijn zuinigheid. Ik maak zelfs kopieën op halve grootte. Dus voor de halve prijs! Vanavond om 20.00 uur (Ned. 1) laat ik u versteld zitten. Verkoopkantoren in: Amsterdam, Den Bosch, Den Haag en Hengelo. voor overvloedige informatie over de 'Océ' 1400. Ik wil graag alles weten over de 'Océ' 1400. Firma: T.a.7.:*. Adres:. Tel: Nog eenvoudiger: Voor informatie kunt u ook bellen 04100-24461. VAN DER GRINTEN N.y.Verkoop Nederland. Aartshertogenlaan 151, Den Bosch. 27/9 Kom kijken in: Utrecht, Congrescentrum Esplanade, 30 september en 1 oktober. Nijmegen, Congrescentrum 'De Vereniging', 2 en 3 oktober. Leeuwarden, Vereniging 'De Harmonie',7 en 8 oktober. Groningen, Paviljoen Stadspark, 9 en 10 oktober Amersfoort, Paviljoen Berghotel, 14 en 15 oktober. Breda, Hotel-Restaurant 'Cosmopolite', 16 en 17 oktober. Maastricht, het Staargebouw, 21 en 22 oktober. Eindhoven, de 'Océ' Showroom, 28, 29 en 30 oktober

De Vallei | 1969 | | pagina 9