Chinese volksrepubliek twintig jaar Mao's droom werd nog geen werkelijkheid Informatiecentrum voor hobbyisten Sp5rt> Splinters Oorkleppen voor olifanten j Xerxes wees met 7-3 STV- Climax terug Advendo stortte in tweede helft ineen in Stroe Na woorden nu daden verwacht van het Bevr ij dings front Nieuwe Antilliaanse Staten vandaag bijeen FRAAI HERSTEL YAN YAILEIYOGELS Tweede prijs voor Irene Woudenberg-SYP: spannende wedstrijd Tafeltennis Damuitslagen PARIJS SYMBOOL NIEUWE MENS „GATETS" VEERTIEN TALEN HOBBYBLADEN „VERGETEN" ATOOMBOM ONZICHTBAAR MINISTER FONDSEN NOOD NIET SERIEUS POSITIEF MAANDAG 29 SEPTEMBER 1969 Op 1 oktober bestaat de volks republiek China twintig jaar. Zevenhonderd miljoen Chinezen h kwart van de wereldbevol kinggaan daarom feest vieren. De Chinese communistische partij, opgericht in 1921 en aan de macht gekomen in 1949, wil dat zo. Om de stemming erin te brengen, gaf de partij vorige week alvast wat slagzinnen uit. Een ervan: „Ver hoog uw waakzaamheid, verdedig uw moederland, wees elk moment bereid om de binnendringende vij and te vernietigen". Een andere, de laatste van de 29: „Lang leve onze grote leider Mao". Zo gaat dat in het huidige China, dat Moa Tse-toeng in zijn jeugd dromen al zag als een „oer-com- munistische, klassenloze staat met eeuwig gelijksoortige, eeuwig revo lutionaire, gelukkige rode mieren, die niets meer te wensen hebben". Anno 1969 is deze droom nog steeds een droom. „Eeuwig gelijk soortig", daar begint het langzamer hand wel op te lijken, zeker voor de westerling. Maar van een oer-com- munistisch.. staat, waarin het com munisme in de meest pure, meest ware vorm in praktijk wordt gebracht, is geen sprake. Om over de klasseloosheid nog maar te zwij gen. In een geforceerde poging om deze droom toch nog te verwezen lijken, gaf Mao Tse-toeng in 1965 het sein voor de grote culturele revolu tie. Het was zijn laatste gevecht. De laatste stuiptrekking van een grijsaard met het doel de revolutie te redden. De revolutie, die hem groot had gemaakt en die China in tweemaal tien jaar van een agra risch en quasi-middeleeuws land ver anderde in een min of meer moder ne geïndustrialiseerde staat. Een nieuwe mens vormen, die in een klassenloze maatschappij met verstand en hart nieuwe grote din gen zou scheppen, dat was Mao's droom. Hi entte die op het enige voorbeeld, dat in de geschiedenis voorhanden is, te weten de Parij se commune van 1871. He proletariaat nam toen de macht in handen in de Franse hoofd stad, nadat de bourgeoisie de wijk had genomen voor de oprukkende Pruisen. Het vestigde een radicaal- communistische democratie. Alle functionarissen werden gekozen uit de rijen van de arbeiders. De kiezers kanden hen op elk ge wenst tijdstip weer afzetten. Dat was, zo stelde Karl Marx later vast, de enige manier om te voorko men, dat er een nieuwe bevoorrech te klasse zou ontstaan. Hoewel dat oer-communistische pa radijs aan de Seine maar drie maan den overeind bleef, is het toch het symbool geworden van een nieuwe maatschappij. Die maatschappij heette de Chine se Volksrepubliek. Ze werd op 1 ok tober 1949 te Peking uitgeroepen na dat het communistische leger in een langdurige burgeroorlog de vorige machthebber, de nationalistische ge neraal Tsiang Kai-sjek en Kwo Min- tang, van het Chinese vasteland had verdreven. Tsjiang, zijn regering en een deel van zijn troepen zochten een goed heenkomen op het eiland Formosa (Taiwan) voor de Chinese kust. De Verenigde Staten, die Tsjiang ook tijdens de burgeroorlog militair en financieel op de been hadden gehou den, sloten een verdrag met hem, waarbij ze zich verplichten Formo sa blijvend te verdedigen. Hoewel een aantal landen, waar onder Rusland, Engeland, Frankrijk en Nederland, het bewind in Peking inmiddels hebben erkend, bezet de nationalistisch-Chinese regering op Formosa nog steeds de Chinese ze tel in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties en die in de Veiligheidsraad. Communistisch China is er niet vertegenwoordigd. Pogingen om aan deze merkwaardi ge toestand een einde te maken lie pen tot nog toe steeds op niets uit. Wat hebben twintig jaar commu nistisch bewind China gebracht? Veel als men de huidige situatie in het land vergelijkt met die in het vroe gere Rijk van het Midden, dat de Chinezen zelf beschouwden als het middelpunt van de wereld. Weinig, als men de levensomstan digheden van de gemiddelde Chinees vergelijkt met die van de bewoners in andere landen, al of niet com munistisch geregeerd. Maar de laat ste vergelijking gaat niet op. Ze is niet reëel, omdat ze geen rekening houdt met een van de belangrijkste doelstellingen van Mao's maatschap- T7LLECOM Vrijetijdsbesteding wordt steeds belangrijker. Voor sommigen is het zelfs een probleem. Ze vinden geen liefhebberij die hun echt ligt of, als ze daar wel in slagen, beschikken ze over te weinig kennis om er ook maxi maal plezier van te hebben. Oud-leraar H. van de Walle (47) uit Ellecom heeft lering getrokken uit de vele malen, dat hij zijn hoofd heeft gestoten en wil de ad spirant-hobbyist en gaan helpen. Zijn herenhuis aan een lommerijke dreef in Ellecom heet dan ook sinds enige tijd niet alleen „internaat Jan Kominsky"maar ook „instituut voor vrije tijdsbesteding' en zelfs Galerie Gadjah Hitam Zwarte Olifant). Al» directeur van een internaat vond hij dat hij zijn jongens in contact moest brengen met verschillende vormen van vrijetijdsbesteding, zodat ze er later plezier van zouden hebben. Hij stelde zich een aantal beperkingen voor een kleine groep, niet duur, veel variatie en toog op onderzoek. En daar begonnen de moeilijkheden. Het werd bijvoorbeeld een lange en moeizame weg om iets te weten te ko men over handboogschieten. „Wij wilden de bogen ook zelf bou wen. Dus moesten wij uitzoeken of er literatuur bestond over dat bouwen en of er instructie gegeven kon worden. Wij schreven een grote organisatie van boogschutters aan. Na een poosje kre gen wij een brief terug: alle bogen worden geïmporteerd en er is geen li teratuur over. Toen wij toch door zoch ten vonden wij twintig boeken over dit onderwerp en wij kwamen te weten dat een oud-officier van justitie in Warns- veld zelf bogen bouwt". De heer Van de Walle kan nog veel meer voorbeelden geven van dergelijke gaten in de informatie. „Wij gingen hier naar een damvereniging toe om haar medewerking te vragen bij het ont wikkelen van nieuwe bordspelen. Zij waren verbaasd toen ik hun vertelde dat ik uit de literatuur tussen de zeven honderd en duizend bordspelen had ge haald en dat er nog meer moeten zijn. Verder hebben wij nooit meer iets van ze gehoord". Bij het zoeken naar andere vormen van biljart deed hij ook een merkwaar dige ervaring op. Een Nederlandse fa briek bleek Amerikaanse biljarts te maken, maar er geen spelregels bij te kunnen leveren. Dit alles bracht de internaatdirecteur ertoe zelf de bronnen te zoeken en aan te boren. Dat betekent vooral litera tuuronderzoek en daarbij heeft hij veel gemak van het feit, dat hij veertien ta len kan lezen. Daaruit is een nauw contact ontstaan met deskundigen uit verschillende lan den. Een Poolse auteur droeg zelfs een boekje aan hem op. Maar niet iedereen beheerst veertien talen en heeft de tijd om langdurig on derzoek te plegen. De heer Van de Wal le wil de gegevens, die hij heeft verkre gen en nog zal verkrijgen voor iedereen bereikbaar maken. Hij is dan ook bezig met de opbouw van een informatiecentrum, waar men inzicht kan krijgen in de meest uiteen lopende en soms bijzondere vormen van vrijetijdsbesteding. De jongens van het internaat zorgen ervoor, dat veel daarvan aan de prak tijk wordt getoetst. Zij hebben de beschikking over een soort universeel bord, waarop ongeveer zevenhonderd bordspelen kunnen wor den beoefend, zij bouwen kano's, mu ziekinstrumenten en handbogen en zij doen aan biljarten en pottenbakken. Eerlijkheidshalve zegt de heer Van de Walle erbij: „Er is niet altijd ani mo bij de jongens. Je moet ze soms over een dood punt heenhelpen. Wij zeggen altijd: je kunt je vrijwillig op geven maar je moet het wel afmaken". De interesse van buitenaf tracht hij te trekken door middel van tentoonstel lingen over alle mogelijke vormen van vrijetijdsbesteding. Zo wordt volgende maand in galerie Gadjah Hitam een populair-wetenschappelijke expositie gehouden met zelfgebouwde sterren- kijkers, elektronische apparatuur en resultaten van amateur-archeologen en -historici. Het opbouwen van een informatiecen trum is punt één. Maar de hobbyisten duidelijk maken dat zij daar zonder moeite alles te weten kunnen komen is minstens even belangrijk. Heeft de heer Van de Walle zich daar al mee beziggehouden? „Ja, ik heb gedacht aan bestaande organen, hobbybladen bijvoorbeeld. Maar ik heb nog niemand benaderd". Ook contacten met overheidsinstanties, die zich met de vrijetijdsbesteding be zighouden lijken hem nuttig. De stichter van het informatiecen trum ziet wel in dat het ih een verge vorderd stadium niet meer in de parti culiere sector zou kunnen blijven. „Wat mij betreft zou ik het niet erg vinden als ik dan het grootste deel uit handen zou moeten geven", zegt hij lankmoe dig. pij visie: het scheppen van een nieu we mens. Die nieuwe Chinese mens, die voorlopig nog een droomgestalte is, leeft allereerst in een volmaakt col lectieve maatschappij. Allen zorgen voor iedereen. Individuele behoeften zijn op de achtergrond gedrongen voor zover ze niet helemaal zijn ver dwenen. Het China van Mao Tse-toeng streeft niet naar een welvaart in Westerse zin. Mao en zijn volgelin gen zien de Westelijke honger naar individuele consumptiegoederen als een onnatuurlijk verschijnsel. Een verschijnsel dat bewijst dat de mens in het Westen is vergeten, dat de werkelijke bron van geluk en vrij heid het collectieve leven is. Dat neemt niet weg, dat ook Chi na streeft naar meer welvaart. Sinds 1949 heeft het geprobeerd de produk- tie in de landbouw en de industrie op te voeren door groots opgezette vijfjarenplannen en collectieve be werking van de grond. Het is be kend, dat ten minste een deel ervan is mislukt. De oorzaken van die mis lukkingen zijn moeilijk te achter halen, omdat Peking er domweg over zwijgt Daarentegen opende het alle re gisters van de propaganda toen het op 16 oktober 1964 zijn eerste atoom bom tot ontploffing bracht. Drie jaar later bleek, dat het ook over een waterstofbom beschikte. En men neemt aan, dat het over niet al te lange tijd in staat is intercontenti- tale raketten met een atoomlading af te vuren. Niet alleen naar de produktie van dit soort afschrikwekkende wapens gaat de aandacht van de Chinese communistische leiders uit. Van meet af aan hebben zij ook en kenne lijk met succes gestreefd naar de verbetering van de sociale omstan-" digheden in hun land, terwijl ook het onderwijs en met name de op heffing van het analfabetisme hun ter harte gaat. Vóór de machtsoverneming door de communisten was er van sociale zorg in Europese zin weinig sprake. Zieken en ouden van dagen werden door familieleden verpleegt. Einde 1951 nam de staat de gezondheids zorg over. De sociale zekerheid is er nu werkelijk geregeld. Het Westen en China hebben el kaar nooit goed begrepen. China beschouwde de Westerling, niet al tijd ten onrechte, als een barbaar zonder enige beschaving. Twintig jaar communisme hebben daar veel maar niet alles aan veranderd. Het China van nu lijkt in menig opzicht nog op het oude Rijk van het Mid den van voor de revolutie van 1911, toen de keizerlijke regering van de dynastie der Mandsjoes ten val kwam en de republiek werd uitge roepen. De huidige volksrepubliek hand haaft het isolement waarin China al eeuwen leeft. Dat is ongetwijfeld een van de oorzaken, dat de ontwik kelingen achter de Chinese muur zich naar Westerse opvattingen in vertraagd tempo voltrekken. Maar dat behoeft nog niet te bete kenen dat het immense land niet in staat zal zijn een eigen, oorspronke lijke samenleving op te bouwen. Scheidsrechter W. Th. Janssen heeft de wedstrijd tussen Veenendaal en Fortitudo in het nadeel van de thuis club beslist. In de 2de helft van het duel werd de bal tegen de hand van Job Henzen geschoten en dat, meende de arbiter, was „hands". Van opzette lijke hands of enig voordeel voor Vee nendaal was geen sprake meer deson danks wees de heer Janssen naar de penaltystip. Erger was het nog dat de arbiter met geen mogelijkheid zelf kon constateren dat er sprake was van hands, want op het bewuste moment stond hij op grote afstand (en juist aan de andere kant) van de jonge Veenen- daler die werd „aangeschoten". Jammer voor Veenendaal, maar ook voor de scheidsrechter, die in deze wedstrijd ook verder een bijzonder zwakke indruk maakte.... In de derby Oranje-Wit RK Uni- tas is het ook weer goed raak geweest. De thuisclub bleek er - vooral in de defensie - nogal forse methoden op na te houden en in de tweede helft van de wedstrijd ging dat faliekant mis. Er werd flink geslagen door een spe ler van de Elstenaren en het publiek meende zich ook in de strijd te moe ten mengen. Een Veenendaalse sport man kreeg een trap tegen zijn been, en ook de grensrechter van Unitas werd gemolesteerd. De arbiter moest onder bescherming het veld verlaten. Het betroü' hier overi gens een voetbalwedstrijd.... Trainer Baams van GVVV en de oefenmeester yian IJsselvieervogels hadden zaterdag onenigheid met el kaar. De heer Baams mocht zich van de Spakenhurgse oefenmeester niet met de leiding van de wedstrijd be moeien en dat had de GVVV-coach nu juist wel gedaan, toen de rumoe rige jeugd van IJsselmeervogels het in de tweede helft van de wedstrijd te bar maakte. Hij verzocht de scheidsrechter om maatregelen te nemen en inderdaad werd het duel daarop enkele minuten gestaakt. Arbiter Postma glimlachte even en verwees mét de jeugd van Spaken burg ook de kibbelende oefenmees ter s naar de zijlijn... Windsor (Enge land). Twee gi gantische oorbe schermers zorgen ervoor dat twee olifanten in de dierentuin te Windsor niet meer kunnen schrikken van het lawaai van over vliegende straaljagers. De olifanten, die nog niet lang in de dierentuin verblij ven, waren onlangs geschrok ken van het lawaai en hadden de vlucht genomen. ROTTERDAM Ook het eerste team van STV-Climax is de competitie begonnen met een nederlaag. In Rotterdam werd van Xerxes met 73 ver loren. Toch waren de teams van ongeveer gelijke kracht en met iets meer geluk had een puntenverdeling zeker tot de mogelijkheden behoord. Alle drie de partijen die pas in de verlenging werden beslist, vielen in het voordeel van de Rotterdammers uit en bovendien kwam Vermeer, die een tijdlang rugklachten heeft gehad, ongetraind achter de tafel. STV-Climax startte hoopvol daar v. Welg met scherp aanvalsspel Seelaar geen enkele kans gaf en zegevierde met tweemaal 14/21. De la Fonteijne bracht echter de stand weer in evenwicht door Vermeer met precies dezelfde cijfers te kloppen. Vos speelde tegen de jeugdige Lingen een soms briljante partij. Nadat beide spelers een game hadden gewon nen kwam de pas 14-jarige Lingen STROE Advendo heeft na drie achtereenvolgende overwinningen za terdag tegen Stroe een verrassende 4-0 nederlaag geleden. De Ederveners wa ren niet opgewassen tegen het hard maar fair spelende Stroe. Een teleur stellend resultaat van de pupillen van trainer Hartog die vooral in technisch opzicht beter waren dan de Stroe-for- matie. Advendo, dat in de eerste helft tot goed spel kwam, maar tegen de ver houding in tegen een 1-0 achterstand aankeek, kreeg in de tweede helft, kort na het tweede Stroe-doelpunt, de gena deklap, toen G. Vink en aanvoerder E. v. Ginkel zodanig geblesseerd raakten, dat zij het veld moesten verlaten. De thuisclub nam meteen het initia tief, maar dat leverde niet meer dan enkele corners op die op niets uitlie pen. Advendo kwam al gauw onder de druk uit en verkreeg een veldoverwicht. In de vijfde minuut had J. v. Don kelaar Advendo de leiding kunnen ge ven toen hij uit een prachtige pass van J. Nab vrij voor keeper Dobbenberg verscheen. Maar hij treuzelde te lang waardoor de Stroe-defensie op tijd kon ingrijpen. De thuisclub nam tegen de verhouding in, in de 25e minuut de leiding toen rechtsbuiten Brosie een misverstand in de Advendo-defensie goed uitbuitte (1-0). Advendo was door deze achterstand niet aangeslagen en bleef het spel beheersen. Zo kopte J. v. Donkelaar in vrije positie precies in handen van de Stroe-keeper en schoot E. Donketear rakelings over de lat. Aan de andere kant moest keeper v. Hal al zijn talenten tonen bij een ho ge inzet van Borgers, waarbij hij de bal nog net over de lat kon tikken. D. Veer had even later pech toen hij een prachtig schot afvuurde waaruit de bal buiten het bereik van keeper Dob benberg tegen de lat belandde. Na de hervatting wilde het bij Adven do niet meer lukken en toen midden voor Borgers in de 65e minuut de stand met een goed schot op 20 bracht en even later B. Gaasbeek en Hans v. Beek G. Vink en E. v. Ginkel kwamen verVangen stortte Advendo ir.één; 5 min. voor 't einde schoot Brosie de stand naar 3-0 en in de laatste min. werd het zelfs nog 4-0 toen keeper v. Hal traag rea geerde op een schot van linksbuiten Mensing. Zaterdag speelt Advendo op eigen terrein tegen FZO uit Zeist. Advendo moet deze wedstrijd winnen om zich in de kopgroep te handhaven. Overige uitslagen; Advendo III-Do- VO V 0-1; Advendo IV-Dovo 8 2-1. Jun. A.: VRC-Advendo 4-0. Vandaag komen de Staten van de Nederlandse Antillen in hun nieuwe samen stelling bijeen. Het pas gekozen statenlid Stanley Brown, onderwijzer en num mer drie op de lijst van het Bevrijdingsfront, zal dan precies 24 uur op vrije voe ten zijn. Hij heeft een celstraf van vier maanden uitgezeten wegens bedreiging met brandstichting en misdrijf tegen het leven van de zakenman Tauber. In de Statenzaal zal de plaats voor Wilson Godett, bootwerker en lijsttrek ker van het Bevrijdingsfront, wellicht nog even leeg blijven. Godett zit in de gevangenis, beschuldigd van opruiing tot brandstichting en andere geweldda den op 30 mei. Godett zit niet voor de eerste keer in de gevangenis zit. Verschillende ke ren wegens geweldpleging veroordeeld. Wat Godett niet met woorden kan, doet hij met zijn vuisten, die hard zijn, want hij is oud-bokser. Hij wordt gekenschetst als een wat primitief denkend man. In maart 1965 sloeg hij een employé van de KNSM met een kaakfractuur een ziekenhuis in. De man van de KNSM had opdracht gekregen Godett niet toe te laten tot de werf. Dat had de oud-bokser niet ge nomen. Amador Rita, nummer twee op de lijst van het Bevrijdingsfront, tegen wie enkele jaren geleden een proces werd aangespannen wegens oplichting en ver duistering van geld van het havenfonds, zal waarschijnlijk zijn gloednieuwe plaats in de Statenzaal wél kunnen in nemen. Op Curogao wordt beweerd dat hij de functie van minister van justitie in de Nederlandse Antillen ambieert. Wilson Godett heeft hem nog niet zo heel lang geleden hardhandig ter ver antwoording geroepen voor zijn ma nipulaties met fondsen voor havenar beiders. Godett is een eenvoudig man, die op 11 augustus 1932 op St. Eustatius werd geboren en met moeite de lagere school doorliep. Hij was penningmeester van de fondsen en dus verantwoordelijk voor het geld. Hij aanvaardde grif de as- sittentie van de intelligte Nina in het bestuur van de Havenunie maar Go dett was beslist niet bereid mee te werken aan de merkwaardige manipu laties van Amador Nita. Er zijn drie fondser voor de haven arbeiders van Curagao: het bouwfonds waarin de scheepvaartvereniging één cent per gewerkt uur moet storten met een minimum van 8000 gulden per jaar om het kantoor van de Havenunie in stand te houden, het sociaal fonds ter leniging'van de noden van de havenar beiders waarvoor de scheepvaartver eniging drie cent per gewerkt uur stort met een minimum van 18.000 gulden per jaar, en een steunfonds waarin twee cent per gewerkt uur wordt ge stort en waaruit leningen en schenkin gen aan de havenarbeiders komen. De KNSM, de belangrijkste scheepvaart maatschappij op Curagao, bemoeit zich al lang niet meer met het beheer van de fondsen. Het hoofdkantoor te Am sterdam heeft indertijd besloten het beheer aan de Havenunie over te dra gen. Bij de havenunie zijn ongeveer 150 van de zeshonderd havenarbeiders aan gesloten. Amador Nita is van mening dat iemand, al is de nood nog zo hoog gestegen, eerst lid moet worden van de havenunie en dan zes maanden of een jaar achterstallige contributie moet be talen om in aanmerking te komen voor een kleine lening of schenking. Nood is er op Curagao, grote nood zelfs. Misschien waren het hongerlij dende kinderen van werkloze havenar beiders waarvoor de jonge onderwijzer Stanley Brown hevig sociaal bewogen raakte. Stanley Brown werd op 6 oktober 1938 op Curagao geboren. Hij studeer de in Amsterdam voor onderwijzer en kwam na zijn studie terug naar Cura gao. De schrijnende armoede waarmee hij vooral uit hoofde van zijn functie in aanraking kwam, deed hem op een sociale kruistocht gaan. Hij deed op de scholen waar hij werk te veel goed en werd door de direc teur van het departement van onder wijs beoordeeld als een zeer goed vak man. Zijn dikwijls onbehouwen optre den en zijn ongewassen uiterlijk wek ken echter bij velen in de kleinburger lijke gemeenschap van Curagao afkeer voor de mens Stanley Brown. Enkele jaren geleden begon hij met de uitgifte van een gestencild pamflet, waarin hij zijn opgekropte grieven kon luchten. Het blaadje ontwikkelde zich tot een cronique scandaleuse, waarin toestanden en mensen gehekeld werden in niet mis te verstane onparlementai re bewoordingen. In 1968 gingen de za ken zo goed dat het blad gedrukt kon worden en regelmatig kon verschijnen. De oplage steeg van drieduizend tot zesduiden exemplaren per week. Het blad werd nooit serieus geno men, maar het werd toch grif ter hand genomen en stiekem gelezen om te kij ken wie er nu weer in een schandaal verwikkeld was en welke vieze woor den er werden gebruikt. De justitie hield Brown scherp in de gaten, maar er was nooit aanleiding in te grijpen. Op 24 mei echter schreef Brown een open brief aan de zakenman Tauber, waarin hij stelde: „Vito wil weten of je nooit je polis van de N.E.N. Fatum of welke andere maatschappij dan ook waarbij je bent verzekerd hebt gelezen. Als je het hebt gelezen begrijpt Vito je mentaliteit van molotov-cocktails. Een brandrevolutie van de jeugd gaat door de wereld. Denk je soms dat jouw houding geen revolutie op Curogao kan veroorzaken? Of kan het je niet sche len iyat er met je zaak gebeurt, omdat je genoeg centen in Zwitserland hebt? Denk eraan dat niet alleen gebouwen kunnen branden. Denk eraan dat heel dikwijls onschuldige mensen hebben ge boet voor de fouten van hun vader". De laatste zin is opgevat als een be dreiging aan het adres van de kinde ren van Tauber. Straks, in de Staten van de Neder landse Antillen, heeft Stanley Brown de gelegenheid een positieve bijdrage te leveren aan de sociale herstructue- ring van de Antillen. Zijn sociale be wogenheid die hij getoond heeft te be zitten, kan een belofte voor de toekomst zijn. Of zal zijn nihilisme sterker blij ken te zijn dan zijn bewogenheid? En de twee andere Statenleden van het Be vrijdingsfonds? Op welke wijze zullen zij de Antillen bevrijden? Geen mens op de Antillen die op dit moment het antwoord weet. in de 3de game met 123 voor. Met z'n zeer flitsende backhand-aanval wist Vos z'n tegenstander herhaaldelijk te verrassen en kwam via 1713 op 2020. Mede dank zij een randbal wist de Xerxes-speler de partij toch in zijn voordeel te beslissen (19-21, 21-12 en 22-20). In het dubbelspel hadden- Ver weer en v. Wely geen kans tegen de veel sneller combinatie de la Fontey- ne-Lingen (21-11 en 21 «14). Hierna was v. Wely op zijn beurt weer veel te snel voor De la Fonteyne. Hij won vooral door z'n contra-attaques duide lijk met 12-21 en 15-21 waarna Vos met 21-16, 13-21 en 21-9 in 3 games van See laar verloor. Vermeer wist met z'n effectvolle serveerballen en scherp geplaatste loo ping drives Lingen een 19-21, 13-21 nederlaag te bezorgen waarna De la Fonteijne z'n team de halve winst be zorgde door Vos (alweer in 3 games) te verslaan (21-8, 17-21 en 21-17). Hoewel zowel v. Wely als Vermeer in hun laatste set winstkansen hadden wist geen van beiden deze te benutten. Een met weinig zelfvertrouwen spelen de v. Wely durfde tegen Linge n niet ten volle aan te vallen en verloor met 21-8 en 22-20 en ook de aanval van Vermeer bleek niet vast genoeg voor de verrassend sterk verdedigende Seelaar (7-3). Zaterdag spelen beide in de lande lijke competitie spelende teams van STV-climax een thuiswedstrijd. Het lste ontvangt om half 3 bezoek van de 3de uitgave van Hunter 25, terwijl STV- Climax gastheer is van Blauw-Wit. Deze laatste wedstrijd begint om half 6. AMERONGEN De onderlinge com petitie van de Amerongse damvereni ging in de volle gang. De uitslagen van de laatste wedstrijden waren: M. v.d. Grift-v.d. Berg 2-0; v.Dam-E. v.d. Grift 1-1; v. Loon-Meijer 2-0; v. Ewijk-J. v. Viegen 1-1; Faber v.d. Klok; De Groot sr-Derksen 0-2; A. Kleinveld-W. Putman 2-0; A. v.d. Grift- M. Kleinveld 2-0; L. Putman-J. Meijer 2-0; H. Reede-G. v. Ewijk 1-1; M. Kleinveld-Maris 0-2; W. Putman-v.d. Klok 0-2; Derksen-A. v.d. Grift 0-2; Fa ber-V. Dam 2-0; A. Kleinveld-Meijer 0-2; Rebergen-de Groot sr. 2-0; v. Loon- Visser 1-1; v. Ewijk-M. v.d. Grift 0-2; Gr. Ewijk-H. Reede 2-0; Maris-Veldhui zen 1-1; A. v.d. Grift-M. v.d. Grift 1-1; Faber-De Groot sr. 2-0; v. Eijk - v. Loon 0-2; A. Kleinveld- G. v. Sommes 0-2; Meijer-Visser 2-0; Rebergen-v.d. Kolk 0-2; v. Dam-M. Kleinveld 2-0. LANGBROEK Na de misstap van vorige week tegen Beverweerdse Boys toen men na een matige wedstrijd met een 3-3 gelijk spel genoegen moest ne men, heeft Valleivogels zich zaterdag in de zware uitwedstrijd tegen Lang broek fraai hersteld. De Scherpenze- lers keerden met een 2-3 overwinning naar huis terug. Het was een zeer forse wedstrijd, maar bepaald niet onspor tief. Valleivogels probeerde met snelle combinaties de Langbroek-verdediging te passeren, terwijl Langbroek de voor hoede met lange trappen aan het werk zette. Na 8 minuten spelen kreeg H. v.d. Ham weer last van zijn enkel en hij moest zich laten vervangen door G. Ritmeester. Vallei vogels ging goed van start en toen in de 28e minuut een der verdedigers mistastte kreeg W. Idzer- da een niet te missen kans. De Scher- penzeler passeerde doelman T. Ver woordt (0-1). Evan later was het al weer gelijk toen doelman Vlastuin een bal losliet en J. Jansen er als de kip pen bij was om deze fout af te straf fen (1-1). In de 44e minuut kwam Val leivogels op gelukkige wijze aan de lei ding toen bij een voorzet van W. Idzer- da v. Leeuwen in eigen doel trapte (1-2.) Na de rust trok Val lei vogels weer ten aanval. In de 47e minuut werd het 1-3 door W. Idzerda en het doel van de thuisclub kwam nu onder druk te staan. De uitvallen van de thuisclub wa ren echter ook niet van gevaar ontbloot en doelman J. Vlastuin moest enkele snelle reddingen verrichten. Een kwar tier voor het einde keerde echter de spanning weer terug. J. v. Rootselaat kreeg de bal ver keerd opi zijn schoen, het leer kwam bij de geheel vrijstaande P. v. Doorn te recht en die maakte hier dankbaar ge bruik van (2-3). Langbroek probeerde nog een gelijk spel uit het vuur te sle pen en Valleivogels werd teruggedron gen, maar de gasten hielden stand. Scheidsrechter Donath uit Zeist leid de goed. EDERVEEN Het fanfarekorps Ire ne behaalde zaterdagmiddag op het federaal concert concours te Gendt (Gld.) een tweede prijs met 92Vj punt. Voor het korps was dit een teleurstel ling gezien de vele studie die zij aan deze stukken had besteed. WOUDENBERG Het is SVP opnieuw gelukt een overwinning te behalen, de ze keer in de uitwedstrijd tegen Wou denberg. Ondanks het matige spel van beide partijen bleef het een span nend duel, want bij de rust was er nog niet gescoord. Woudenberg bleek voor rust wat ster ker dan de Veenendalers, die echter door goed verdedigen de gastheren geen kans gaven om werkelijk gevaarlijk te worden. Direct na rust slaagde J. Reber- gen erin om SVP een 0-1 voorsprong te geven. Woudenberg wilde zich naet bij een nederlaag neerleggen en viel fel aan doch de SVP-defensie bleef stand houden. De Veenendaalse tegenacties waren bepaald niet minder dan die van de thuisclub en dat bleek wel in de 80e minuut toen B. v.d. Pol voor 0-2 zorg de. Hij plaatste de bal hoog in de doel- mond en de Woudenbergse doelman, die een voortreffelijke wedstrijd speelde, had geen antwoord op het schot van de SVP-er. Uitblinkers in deze wedstrijd vfaren: J. Rebergen van SCP en H. van Raay van Woudenberg. Scheidsrechter G. van Bruggen leidde uitstekend. I

De Vallei | 1969 | | pagina 7