Directeur Onaanvaardbare prijsstijgingen te verwachten Verdierf geld tm Twee reuzen dingen naar de gunsten van een dwerg LABOUR HERKRIJGT ZELFVERTROUWEN Meer Papoea's trekken naar Australisch Nieuw-Guinea Vier Spaanse oorlogsbodems voor Gibraltar Tsjechië kreeg conservatieve regering gashaarden die u moet zien Bonn nu een heksenketel van politieke activiteit nt die smaakt nu eenmaal anders dan andere van het Internationale Monetaire Fonds: Eis de originele nfifaer buitenbijts Geen verlenging regeling vreemde bases in Libië Rovers martelen 92-jarige vrouw in Antwerpen Griekenland niet naar „Raad van Europa" Duitser in arrest op verdenking van oorlogs misdaden BIJ DE SPAR ARRESTATIES PARLEMENT „VEEL WERK ISRAËL VRAAGT V.S. f3,6 MILJARD (bij uw dealer) Slag om de arm Extra inspanning Liberalen Links of rechts Scheuring Spreekwoord Nieuwe verdachte in Zwitsers Mirage-schandaal Geen proces omdat CIA niet mag getuigen tegen „Groene baretten" Drietal stal zelfs lege flessen met oog op statiegeld Bejaarde pastoors betalen kapelaan uit eigen zak DINSDAG 1969 WASHINGTON In 1969 zullen zeker prijsstijgingen van uitzonderlijke en beslist onaanvaardbare omvang voorkomen. In het afgelopen jaar zijn de prij zen in de industrielanden met gemiddeld vier procent gestegen en dit jaar zul len ze waarschijnlijk nog wat meer omhoog gaan. Aldus directeur Pierre-Paul Schweitzer van het Internationale Monetaire Fonds maandag in de toespraak waarmee hij de jaarvergadering van het IMF in Washington opende. Hij heeft daarbij aangedrongen op voortzetting van de strijd tegen de in flatie en tegen de neiging de liberali satie van de wereldhandel terug te draaien. Hij zei dat de terugkeer van het economisch evenwicht tussen de voornaamste landen teleurstellend traag verloopt en dat de inflatoire tendenties meer weerstand tegen corrigerende maatregelen bieden dan was verwacht. Toch zullen de beperkende maatrege len die in de Verenigde Staten, Enge land en Frankrijk zijn genomen voor die landen een verbetering van het eco nomisch evenwicht in het binnenland en ten opzichte van andere landen met zich meebrengen, zo meende Schweit zer. Vooral het feit dat het zo lang duurt voor de inflatie in de Verenigde Staten onder controle is gebracht is zijns inziens ernstig in verband met de ongemotiveerde expansieve invloed die dat op de wereldeconomie heeft. De be perkende monetaire maatregelen in de Verenigde Staten hebben de internatio nale kapitaalmarkt onder druk gezet, de rentevoet tot ongekende hoogte opge dreven en voor een aantal landen ern stige moeilijkheden veroorzaakt. Schweitzer verklaarde dat de rijke landen orde op zaken moeten stellen ten einde de arme landen op meer doel treffende wijze te kunnen helpen. DEN HAAG In de eerste zeven maanden van dit jaar zijn 1038 mensen van West-Irian naar Australisch Nieuw- Guinea getrokken. Hoeveel Papoea's daarna de grens overgetrokken zijn, is niet bekend. Het vorige jaar trokken in totaal 801 mensen de grens tussen West- Irian en Australisch Nieuw Guinea over. Dit heeft premier De Jong namens minister Luns (Buitenlandse Zaken) de Tweede Kamer geschreven. De heer De Jong wijst erop dat de cijfers alleen Djajapoura en Merauke die om economi- schrijding aan de Australische autori teiten is gemeld. De grens tussen West-Irian en Australisch-Nieuw Guinea wordt over schreden door grensbewoners voor fa miliebezoek, handel en jacht. Verder door personen uit verder van de grens gelegen dorpen en uit de gebieden van Djapoura en Merauke die om economi sche redenen in het Australische ge bied willen wonen. Tenslotte door men sen die op humanitaire gronden een werkplaats zoeken in Australisch Nieuw Guinea. Sinds 1962 hebben 63 inwoners van West-Irian officieel toestemming ge kregen zich in Australisch Nieuw Gui nea te vestigen. De zaken van de overi gen zijn nog in behandeling. GIBRALTAR Vier Spaanse oor logsbodems hebben gisteren buiten Gi braltar het anker laten vallen, achten veertig uur voordat het Verenigd Ko ninkrijk volgens een aanbeveling van de Verenigde Naties de „rots" aan Spanje zou moeten overdragen. Het zijn de korvetten „Princesa' en „Descuvier- ta en de mijnenvegers „Tinto en „Guardiaro. Zij liggen ter hoogte van het noordelijke einde van het vliegveld van Gibraltar. De komst van de oorlogsschepen volg de na waarschuwingen zondag in een vooraanstaand Spaans blad dat Spanje „De duimschroeven zou kunnen aan draaien als Engeland geen gehoor zou geven aan de verklaring van de Ver enigde Naties. In welingelichte kringen meent men dat de Madrileense autori teiten wellicht zullen overgaan tot het hinderen van het lucht- en scheepvaart verkeer. TUNIS Libië zal de overeenkom sten betreffende de Amerikaanse en Britse militaire bases op zijn grondge bied niet hernieuwen bij het verstrij ken. Dit heeft premier dr. Mahmoed Soeleiman El Maghrebi gisteren in een verklaring voor Radio Tripoli gezegd. De premier zei voorts dat de overeen komsten met de buitenlandse oliemaat schappijen gegarandeerd worden zolang zij de nationale Libische belangen res pecteren. De overeenkomsten met het Verenigd Koninkrijk over twee kleine militaire garnizoenen te Tobroek en El-Adem en met de Verenigde Staten over de luchtmachtbasis Wheelus lopen respec tievelijk in 1973 en 1974 af. ADVERTENTIE BRUSSEL Vier gemaskerde jonge mannen hebben zondagavond in Antwerpen een 92-jarige vrouw in haar woning gefolterd om haar te dwingen te zeggen, waar zij haar geld geborgen had. Toen de vrouw, Alice van den Bosch, 's avonds om acht uur thuiskwam, werd zij in haar appartement door het viertal opgewacht. Zij werd vastgebonden en op haar bed gewor pen, waar de misdadigers begonnen haar te slaan. Eén van hen pijnigde haar zelfs met een brandende siga ret. Na drie uur ongeveer was haar weer stand gebroken en vertelde zij waar een portefeuille met 3000 frank (200 gulden) was opgeborgen. Het viertal vond dit niet voldoende en zette de martelingen no genige tijd voort, waar bij de bejaarde met een mes in het gezicht werd bedreigd, doch zonder resultaat. Omstreeks half twaalf vertrokken de rovers, de vrouw vastgebonden op haar bed achterlatend. Tot drie uur 's nachts heeft zij daarna nog op een muur liggen kloppen, tot de bu ren haar hoorden. Alvorens volko men uitgeput het bewustzijn te verlie zen, kon zij de politie nog enkele ge gevens over de daders die Frans spraken met een buitenlands accent geven. Zij is in comateuze toe stand in een ziekenhuis opgenomen. ATHENE Griekenland zal niet deelnemen aan de bijeenkomst van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg. Dit heeft de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Pipinelis, gisteren verklaard. Als commentaar op het nieuwe rap port, dat de Nederlandse afgevaardigde Van der Stoel heeft ingediend, zei Pi pinelis: „Dit laat ons, evenals andere anti-Griekse daden van de heer Van der Stoel, onverschillig". Pipinelis noemde de heer Van der Stoel „een bevooroordeelde vijand vand onze regering". De vroegere Griekse vertegenwoordi ger bij de NAVO, generaal George Ior- danides, is gearresteerd. Hij zou deel hebben uitgemaakt van een samenzwe ring om het bewind van de kolonels omver te werpen. Iordanides en zijn me destanders zouden hebben geijverd voor de terugkeer van koning Constantijn. WASHINGTON China heeft maan dag weer een atoomproef genomen met de kracht van ongeveer drie miljoen TNT, heeft de Amerikaanse commissie voor atoomenergie bekendgemaakt. PRAAG De Tsjechoslowaakse deel staat Tsjechië heeft gisteren een nieuwe regering gekregen, waaruit alle aan hangers van Dubcek zijn verdwenen. De nieuwe regering wordt geleid door Jozef Kempny, een 49-jarige in genieur, wiens politieke ster snel stijgt. Kempny was de man, die Dubceks opengevallen plaats in het partijpresi dium innam. Bij de jongste zuivering werd hij te vens lid van het Centrale comité van de partij, van het partijcomité voor Tsjechische zaken en plaatsvervangend premier van de federale regering. De Tsjechische nationale regering Tsjechië en Slowakije trad gister morgen af. De vroegere premier, Sta- nislav Razl, bleef in de nieuwe regering als minister voor planning. Door af te treden volgde de Tsjechi sche regering het voorbeeld van de federale Tsjechoslowaakse regering, die zaterdag Kaar ontslag had aange boden. Van de nieuwe Tsjechische regering maken vooraanstaande conservatieven deel „uit zoals de minister van onder wijs, Jaromir Hrbek, de minister van cultuur Bruzek en de minister van Bin nenlandse zaken, Jozef Grosser. Na de zuivering in de Tsjechische regering zullen, naar men verwacht, ook de rijen van het Tsjechische natio nale parlement nog van progressieve politic^ worden ontdaan. Op de maatregelen, die tegen de voormalige partijleider. Alexander Dub cek, zijn genomen gaf het hoofd van de Tsjechische regeringsvoorlichtings dienst, Havlin, gisteren enige toelich ting. „Kameraad Dubcek werd grote ver antwoordelijkheid toevertrouwd door dat hij slechts uit het presidium is ver wijderd en niet uit het Centrale coirtité," zei Havlin. Hij voegde er aan toe, dat Dubcek niet wordt beschouwd als „een verloren man" en dat hij nog een „heleboel werk kan doen". Havlin was ervan overtuigd, zei hij, dat' het presidium Dubcek in een ver antwoordelijke functie zal plaatsen, zo dat men gebruik kan maken van zijn vaardigheid en zijn ervaring. (Waarnemers zijn van mening dat Dub cek uitsluitend is gehandhaafd wegens zijn grote populariteit bij de bevolking- red). De Tsjechische regeringsvoorlichter maakte duidelijk, dat de federale pre mier, Oldrich Cernik, anders dan Dub cek en de afgezette voorzitter van de Volkskamer, Smrkovsky, heeft toege geven, dat hij fouten heeft gemaakt. Dat zou verklaren waarom Cernik opnieuw premier werd nadat de fede rale regering zaterdag haar ontslag had aangeboden. JERUZALEM De Israëlische radio heeft gisteren bekendgemaakt, dat pre mier Golda Meir Amerika heeft ge vraagd om economische hulp ter waarde van 3,6 miljard gulden voor een periode van vijf jaar. Het verlies op de Israëlische betalings balans zou de komende vijf jaar tot 3,6 miljard gulden oplopen. Mevrouw Meir zou president Nixon tijdens haar re cente bezoek aan Amerika hebben ver zocht dit tekort te dekken door een rechtstreekse bijdrage, een lening of voordelige kredieten voor aankopen van wapens in Amerika. Premier Meir heeft gisteren, verge- gezeld van haar minister van Buiten landse Zaken Abba Eban en de Israëli sche vertegenwoordiger bij de Verenig de Naties Joseph Tekoah, met secretaris generaal Oe Thant gedineerd, waarna zij sapien ongeveer anderhalf uur lang hebben gesproken over de toestand in het Midden-Oosten. ADVERTENTIE BONN Dc Westduitse hoofd stad Bonn was gisteren, de dag na ie verkiezingen, een heksenketel van politieke activiteit. Terwijl in de hoofdkwartieren der partijen en het parlementsgebouw regimenten schoonmaaksters slag leverden tegen de rommel van de verkiezingsdag, kwamen de politie ke kopstukken, na een kortstondige slaap al vroeg in actie. In het Pa leis Schaumburg, de residentie van de bondskansekier, vergaderde het demissionaire kabinet, bij mineraal water en vele sigaren, over de po sitie van de mark. Daarna repten de politici zich naar reeksen vergaderingen van par tijpresidia en algemene partijbe sturen, die duurden tot laat in de avond. Terwijl achter de gesloten deuren der conferentiekamers koortsachtig werd beraadslaagd over regerings kansen hielden alle partijen nog voorzichtig een slag om de arm over coalitiemogelijkheden. Na de verrassende verkiezingsuitslag is de vraag waar nu alles om draait: Welke partijen vormen de regering? Die beslissing moet vallen voor 19 oktober, de dag waarop de zit tingsperiode van het huidige parle ment ten einde is. Alle drie pratijen zitten te springen om in de regering te komen. De christendemocratische CDU, die twintig jaar lang het land bestuurd heeft, is weliswaar de grootste par tij gebleven, maar de verkiezings uitslag geeft toch reden tot denken. Zij verloor veel stemmen in de grote steden en gerenommeerde kan didaten, zoals minister Schroder (defensie) en de oud-procureur-ge neraal Güde dolven in hun kieskrin gen het onderspit tegen sociaal-de- mocraten. De CDU dreigt heel lang zaam een plattelandspartij te wor den. Daarom zal zij zich extra in spannen om de regeringsmacht in handen te houden. De sociaal-democraten hadden na zeventien jaar, meer dan genoeg van de oppositiebanken. Voor hen bete kende de christelijk-rode coalitie van 1966 al welbewust een fase op weg naar de ongedeelde regeringsmacht. In beide kampen is de weerstand tegen een „grote coalitie" de laatste tijd gegroeid. Daarom is er nu een touwtrekken tussen de beide groten om de kleine liberale partij, de FDP gaande. Uiterst netelig is de positie van de liberalen. Als kleine oppositie heb ben zij bijna geen rol gespeeld. Bo vendien hangt hen nog steeds het zwaard van Damocles boven het hoofd van een kiesrechthervorming, die kleine parijen zou elimineren en het twee-partijenstelsel invoeren. Voor de FDP is het een kwestie van leven of dood om voortzetting van het verbond tussen Christende mocraten en sociaaldemocraten te voorkomen, dat de fatale kiesrecht hervorming alsnog zou kunnen door zetten. De liberalen hebben gepoogd door een zwenking naar links hun partij nieuw leven in te blazen. Dit heeft het op de linkerflank niet op geleverd, maar de rechtervleugel is grondig gekortwiekt. Het dilemma waarvoor de libera le leiders nu staan is dit: moeten wij de linkse koers doorzetten, in de hoop dat die alsnog zal aan slaan, en dus een coalitie aangaan met de sociaal-democraten? Of de schade pogen te herstellen door een koerscorrectie naar rechts, en een verbond sluiten met de CDU? Partijvoorzitter Scheel is een voor vechter van de eerste oplossing en de tendens in de FDP lijkt in de ze richting te gaan. Toch verzet de oude garde, onder ex-minister Mende zich hardnekkig. Zal zij zich aan passen om het leven van de partij te redden? De eensgezindheid waar mee de liberalen dit jaar de soci aal democraat Heinemann steunden bij de presidentskeuze wijst daarop. Een presidentsverkiezing is ech ter geen regeringsvorming, en van de dertig liberale parlementsleden behoeven er maar zeven over te lo pen om een christelijk-liberale coa litie een meerderheid in de Bonds dag te bezorgen. De christen-democraat Kiesinger zal echter elke kans benutten om de liberalen toch nog te overreden, desnoods door een scheuring uit te lokken binnen de FDP. De liberalen zijn het min of meer eens met de sociaal democraten over het monetaire beleid (opwaar dering van de mark) en de politiek van toenadering jegens Oost-Europa. Op het stuk van medezeggenschap der werknemers en van de onderwij - zerspolitiek liggen de inzichten ech ter ver uit elkaar. Precies omgekeerd zijn de verhoudingen ten opzichte van de CDU. De FDP is dus allesbehalve een ideale partner. Een versplinterde FDP zou dat nog minder zijn. Kort om: zelfs de veel versmade „grote coalitie" is nog niet helemaal dood. Een veel gebruikt spreekwoord was gisteren in Bonn: „In de politiek is alles mogelijk LONDEN Een vriendel^ke premier Harold Wilson p(jp in de hand, met ach ter zich een deel van het kabinet keek gisteren tijdens het ontbijt een deel van het Britse volk vertrouwenwekkend in het gezicht. Hij deed dit door middel van een advertentie over een hele pagina in de Times. Moderne reclame als onderdeel van de propagandacampagne van de Labourpartij, nu de voorpostengevechten voor de algemene verkiezingen in Engeland zijn ont brand. „Als het erop aankomt", staat er onder Harold Wilson en zijn vrienden, „zijn hun idealen ook niet de uwe?" Het lanceren van deze vaderlijke leu ze gebeurde op de eerste dag van het congres in Brighton van Wilsons La bourpartij. Het vertrouwen dat Wilson afstraalt op de reclamefoto weerspie gelt de stemming op het congres: de socialisten voelen dat er mits er geen ongelukken gebeuren straks weer een verkiezingsoverwinning mo gelijk is. De stemming in Engelend is weer aan het omslaan en nu eindelijk ten gunste van Labour. Ondanks de kre dietbeperking, loonstoppen en devalua tie uit de afgelopen periode. Al liggen de Conservatieven volgens de jongste peiling nog zeventien pro cent voor, hun voorsprong is dalende. Aangenomen wordt dat dit het laat ste congres is voor de algemene ver kiezingen. Die komen volgend jaar herfst of misschien zelfs al in het voor jaar als de zaken erg goed blijven gaan voor Wilson. Om de eigen glazen niet in te gooien zoals tegen het einde van de eerste so cialistische periode na de oorlog, pro beert het congres geen brokken te ma ken door moties aan te nemen die al te onaangenaam zijn. Eenheid is dus het parool op het con- WEST-BERLIJN De Westberlijnse officier van justitie heeft de arrestatie bekendgemaakt van een 63-jarige West duitse zakenman Franz Koenighaus. Deze wordt ervan verdacht, dat hij in de Tweede Wereldoorlog ruim duizend Russische krijgsgevangenen heeft la ten terechtstellen. GENèVE De Westduitse justitie in Karlsruhe stelt een onderzoek in naar een nieuwe «verdachte in het Zwitserse „Mirage"-spionageschandaal, de 32-ja- rige Westduitser Hans Strecker uit Rheinfelden die spoorlos is verdwenen. Hij werkte voor de aangehouden Zwitser Alfred Frauenknecht die de tekeningen van de Mirage aan Israël zou heben ver kocht. ADVERTENTIE WASHINGTON Er zal geen proces worden gevoerd tegen zes Amerikaanse militairen van de speciale troepen, be ter bekend als „groene baretten" die ervan werden beschuldigd op 20 juni van dit jaer de vermeende Zuidvietna- mese dubbelspion Thai Khac Tsjoe Yen te hebben doodgeschoten na hem te hebben verdoofd. Minister voor het leger Stanley R. Resor deelde gisteren in een door het Pentagon verspreide verklaring mee dat de beschuldigingen tegen het zestal zijn ingetrokken om dat de Amerikaanse inlichtingendienst (CIA) het niet in het belang van de na tionale veiligheid achtte als zijn leden in het proces zouden moeten getuigen. De minister meent dat onder deze omstandigheden een eerlijk proces niet gewaarborgd is omdat de CIA niet als getuige a décharge kan worden ge dagvaard. Hij heeft derhalve de be schuldigingen ingetrokken, maar ver klaart dat daden als aan de zes mili tairen ten laste gelegd fundamentele schending van de legerbepalingen, -or ders en -beginselen zijn die niet zullen worden getolereerd. De voornaamste beschuldigde was kapitein Robert F. Marasco die Yen zou hebben doodgeschoten. Twee anderen zouden hem naar de executieplaats hebben geleid, waar hij werd ver doofd. Het lijk is later in de Zuidchi- nese Zee geworpen. Het CIA heeft steeds ontkent iets te maken te hebben gehad met de dood van en, maar minister Resor zegt in van Yen, maar minister Resor zegt in het CIA te getuigen de voornaamste reden is voor het intrekken van de be schuldigingen. gres. Daarom ook heeft de partijleiding op punten waar tweedracht over bestaat resoluties opgesteld die zo vaag zijn ge formuleerd dat zij voor bijna iedereen aanvaardbaar zijn. KROMMENIE De Noordhollandse coöperatieve melkhandelaren-inkoop vereniging in Krommenie heeft drie personeelsleden op staande voet ontsla gen wegens een reeks van diefstallen. De rijkspolitie heeft ^on deel van de gestolen waren bij de verdachten thuis weten te achterhalen. De diefstallen zijn zeker gedurende een jaar gepleegd. De goederen omvatten het gehele krui deniersassortiment. Zelfs lege - flessen werden gestolen om het statiegeld te kunnen innen. Een vierde man is eveneens aange houden. Hij- nam weken geleden zelf ontslag bij zijn bedrijf. ENSCHEDE Twee priesters heb ben besloten om het salaris van de nieuwe kapelaan pater F. Veldhuis, die benoemd is tot assistent in de St.-Jaco- busparochie in Enschede, te bekostigen. Pastoor-deken N. S. van Dijk heeft voor dit doel zijn aow-uitkering beschik baar gesteld, terwijl zijn assistent, eme ritus-pastoor M. Weller, voor zijn werk in de parochie geen salaris wenst te ont vangen. Het aantrekken van kapelaan Veldhuis is geschied ten behoeve van het wijkwerk in de St.-Jacobusparochie. Het betreft hier geen benoeming door het bisdom. mijn volgende pakje is weer

De Vallei | 1969 | | pagina 11