COLLEGE VANB. EN W. HEKELT VERLOOP AANBESTEDINGEN Bindende afspraken aannemers duperen gemeente Veenendaal Bruil-Apeldoorn N.V.: „Misplaatst wantrouwen" Vinding bracht f 2200.- Gemeenteraad bedacht Amerongse aannemers Recreatiecommissie moet uitkomst brengen fr Defecte rem: veel schade op Nieuweweg vr,3o3u°u; 11079 Handwerk voor specialisten Directie wisseling bij Camira Onderhands J. van Verseveld gaf DE LM idee Wantrouwen Samenspel Belt u dan even a.u.b. Collecte voor „HoogeErnd" Concurrentie Discriminatie CHU-raadslid stelt vanavond vragen in raad Betonmolen na botsing op drift Ds. J. T. Doornebal spreekt donderdag BURGERLIJKE STAND MARKTEN DINSDAG 30 SEPTEMBER 1969 VEENENDAAL „De uitslagen van de gedurende de laatste weken gehou den openbare aanbestedingen in Veenendaal geven in alle opzichten een zeer onbevredigend beeld. Wil de gemeente niet de dupe worden van gemaakte bindende afspraken tussen de aannemers dan zullen maatregelen moeten wor den genomen", aldus het gemeentebestuur van Veenendaal in een schrijven aan de raadsleden. Burgemeester en wethouders blijken hoogst ontevreden over de huidige gang van zaken rond de aanbestedingen. „In feite trachten de aanne men door kartelvorming terug te halen wat zij in een eerder stadium aan „winst" prijsgaven", merkte het college op. Inmiddels wordt naar wegen ge zocht om herhaling van dergelijke manipulaties te voorkomen. De aannemers, waarop door het ge meentebestuur wordt gedoeld zijn: Bruil-Apeldoom N.V., G. J. v. Schoon hoven N.V., Van Spanje N.V. en de N.V. Aannemings- en Wegenbouwbe drijf v/h P. Henzen Jzn. Dit viertal is voor de jongste aanbestedingen tel kens uitgenodigd. Driemaal bedroeg de aanneemsom van de laagste in schrijver aanzienlijk meer dan de reële raming van de dienst gemeente werken. In deze gevallen was de aan neemsom respectievelijk 13 procent (f 193.000,-), 10 procent (f 46.200,-) en 28 procent (f 21.258,-) hoger dan door gemeentewerken was begroot. Daartegenover staat een openbare aanbesteding, waarbij de laagste in schrijver maar liefst f 339.000,- bene den de geraamde f 1.176.000,- bleef. Volgens B. en W. viel deze aanbeste ding echter gedurende een periode van onenigheid tussen enkele aannemers... Om manipulaties bij aanbestedingen In de toekomst uit te sluiten, heeft bet RHENEN/ELST De heer J. van Verseveld uit Rhenen, burgerperso- neelslid van het Depot Elektronisch Luchtmacht Materieel in Eist. heeft voor een idee van zijn commandant een bedrag van f 2200,ontvangen. De (uiOvinding gaat het ministerie van Defensie jaarlijks tenminste enkele tienduizenden guldens besparen. De heer Van Verseveld, die galvani- seur is op het DELM, is er in geslaagd aluminium „caps" te verzilveren. De „caps" worden gebruikt als omhullen de bescherming van tere instrumenten en konden voorheen* nooit op DELM worden gesoldeerd. De vinding van de heer Van Verseveld heeft solderen nu wel mogelijk gemaakt, hetgeen een be langrijke kostenbesparing betekent. Zonder enige verwachtingen depo neerde de Rhenense „uitvinder" zijn idee destijds in de ideeënbus op het depot. De commissie die de inzendingen beoordeelt vond dat de galvaniseur voor een beloning in aanmerking moest komen. Het bedrag dat werd vastge steld op f 2200,- is de heer Van Verse veld inmiddels ter hand gesteld. De galvaniseur is er om in vakter men te blijven bijzonder verguld mee,... college een oplossing gezocht. „Een mogelijkheid zou zijn voor de hierna komende werken een onderhandse aan besteding te overwegen met een strin gent omschreven afspraak over een open begroting. Over de verdere uit voering daarvan en over de keuze van de aannemers zal overleg plaatsvinden met de commissie van advies en bij stand voor openbare werken", aldus B. en W. Overigens lijkt het onzeker, dat de vier genoemde aannemers nog in aan merking komen om uitgenodigd te wor den voor toekomstige aanbestedingen. Ook de commissie van advies en bij stand voor openbare werken heeft de gang van zaken bij de jongste aanbe stedingen afgekeurd en onbevredigend genoemd. Zij beraadt zich hoe het col lege in de nabije toekomst over te hóu den aanbestedingen dient te Worden geadviseerd. In aannemerskringen worden de be schuldigingen van B. en W. ernstig af gekeurd. De directie van Bruil-Apel- doorn N.V.: „De beschuldigingen ra ken kant noch wal. We maken er al leen een misplaatst wantrouwen uit op, dat niet gebaseerd is op verantwoorde feiten. Er hebben zich bij de aanbeste dingen geen onregelmatigheden voorge daan. Men gaat er enkel vanuit dat on ze begrotingen te hoog waren, terwijl de ramingen van de dienst gemeente werken toch ook wel eens te laag kun nen zijn geweest". Dat B. en W. van Veenendaal den ken aan een onderhandse aanbesteding met open begroting heeft de volle in stemming van de directie van Bruil- Apeldoorn N.V. „Daar zijn wij altijd een groot voorstander van geweest. Dat soort aanbestedingen heeft voor beide partijen voordelen. Een openba re aanbesteding daarentegen werkt voor de opdrachtgever alleen maar kosten verhogend. Op een aanneemsom van 1 miljoen gulden zitten dan bijvoor beeld ca. f 36.000k- calculatie- en ande re voor de aannemer verplichte kos ten. Bij een onderhandse aanbesteding met open begroting bedragen deze (ex tra) kosten slechts f 100,-". Volgens de directie van Bruil-Apel- doorn N.V. vindt in ons land ruim 80 procent van gemeentelijke aanbestedin gen onderhands plaats. „Met name de grotere gemeenten in ons land, waar toe ook Veenendaal gerekend mag wor den, hebben een „eigen" aannemer. Jè krijgt dan een goed samenspel tussen gemeentewerken en de aannemer. Bei den maken voor een bepaald werk een begroting en over de eventuele ver schillen in de raming gaat men praten. Dan blijkt dat zowel de aannemer als de dienst gemeentewerken wel eens te hoog of te laag raamt", aldus Bruil. Ook de directie van Van Spanje N.V. keurt de beschuldigingen van het Vee- nendaals' collega af. „Het is gewoon een lachertje", aldus de heer Van Spanje, die er verder eigenlijk liever niets over wil zeggen. Hij blijkt echter een groot voorstander van de onder handse aanbesteding met een open be groting. „Openbare aanbestedingen trekken altijd mensen, die op de ho ningpot afkomen", merkt hij tot slot op. VEENENDAAL Een gewonde Haagse scholier, een total-loss aan hangwagen met een betonmolen, zwa re schade aan een personenauto, en een vernield stuk hekwerk, zijn de ge gevens op de balans na een ongeluk op de Nieuweweg, maandagmorgen om acht uur. Van de zuidelijke afrit van rijksweg 12 kwam de 19-jarige scholier P. J. F. S. gistermorgen de Nieuweweg oprij den, met volgens zijn verklaring een snelheid van ongevëer 45 kilometer per uur. Een kleine vrachtauto, met een aanhanger waarop een betonmolen stond, reed daar, in zuidelijke richting. S. moest remmen, maar zijn pogin gen hadden niet het gewenste resultaat. Hij botste achterop de aanhanger en de vrachtauto, waarop de betonmolen met trekhaak losschoot, nar links zeilde en na een botsing met een tegemoet komende auto tegen een heg tot stil stand kwam. De bestuurder van de laatstgenoemde auto, moest forse scha de constateren. De 18-jarige Haagse scholier M. P. Q., die bij S. in de wa gen zat, raakte aan zijn hoofd gewond. Oorzaak van het ongeval was, zoals S. verklaarde, het feit dat op het kritieke moment zijn remmen weigerden. Een rijtechnisch onderzoek op het politie bureau wees uit dat de bedrijfsrem van de wagen defect was. voor Veenendaal 17.30 uur 10550 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 VEENENDAAL Van 6 tot 11 okto ber wordt in Veenendaal door de Stichting „Het Hoogeland" een collec te gehouden voor het werk van het op voeden, verzorgen, verplegen en re- classeren van relatiegestoorden, alco holisten. maatschappelijk onaangepas ten, thuislozen, meerderjarige debielen en imbecielen, kinderrechtcrpupillen. ouden van dagen en zieken. Ondanks de subsidies van de Over heid zijn er steeds kosten, die niet of niet volledig worden vergoed. Denkt U b.v. aan de eigen bijdrage voor revisie van het jongenshuis „De Beele" (ca. f300.000,-), welk bedrag in ong. 3 jaar op tafel moet komen. Ook voor de vernieuwing van de in richting „Het Hietveld", waar meer derjarige zwakzinnigen worden ver pleegd, zal een eigen inbreng nodig zijn. Als de Overheid besluit financieel te helpen, moet in ieder geval 5 pet. van de bouwkosten, die naar schatting (af hankelijk van de grootte van de nieuwe inrichting) ong. f 3.00.000,- zullen be dragen, dus een bedrag van f 15.000,- voor rekening van de Stichting komen. EDERVEEN Donderdagavond zal op initiatief van de N.H. Jeugdraad in het kader van het jeugdwerk ds. J. T. Doornebal uit Loenen spreken over het onderwerp „Vragen rond de ge loofsbelijdenis". Deze avond die in de N.H. Kerk gehouden wordt, is voor ieder een toegankelijk. Nadien zal er gele genheid zijn om vragen te stellen. AMERONGEN Zes Amerongse aannemers hebben kans dat ze de re stauratie van drie huizen op 't Huchtje onder toezicht van de Rijksdienst voor Monumentenzorg voor hun rekening mogen nemen. Dat zal afhangen van het resultaat van de onderhandse aanbesteding daarvan, waarvoor ook drie bedrijven van builen Amerongen zijn uitgenodigd. Vijf kwartier lang wier pen vrijwel alle raadsleden zich op als pleitbezorgers van het plaatselijk belang, waarbij alle denkbare vormen van aanbesteding voor- en nadelen werden toe gedicht. Tegengestelde meningen bleven bestaan, maar burgemeester jhr. mr. O. R. v.d. Bosch kon tenslotte toch constateren dat niemand overwegende be zwaren had tegen het voorstel van B. en W. De Amerongense aannemers, die tevo ren al waren benaderd, en die inmiddels hun interesse voor het werk hebben doen blijken, zijn v. Lienden, gebr. Warns, v. Manen* v. Spanje, Kleinveld en Grootveld (Overberg). Voorts wor den aannemers uitgenodigd uit Amers foort, Scherpenzeel en Doorn. Het werk omvat de restauratie van de ambtswo ning voor de gemeentesecretaris, de kosterswoning van de hervormde kerk, en een huis voor de heer Klinkenberg. Voor de woning bij de kerk moet ove rigens ndg een nieuwe gegadigde wor den gezocht. De woningen maken deel uit van een blokje van vijf. Het karwei zal voor een aanzienlijk deel bestaan uit gespecialiseerd handwerk, en dat is de reden waarom de architect de ge noemde aannemers heeft aanbevolen. De drie gangbare vormen van aanbe steding werden zorgvuldig en langdu rig tegen elkaar afgewogen. De heer M. Doornebal (ARP) pleitte voor open bare aanbesteding, hetgeen burgemees ter v.d. Bosch juist in dit geval niet passend achtte. „Wij zijn bepaald niet tegen openbare aanbestedingen, het is goed beide wegen te bewandelen", al dus de burgemeester," maar in dit spe ciale geval, gelet op de aanbeveling van de architect, lijkt ons een inschrij ving op uitnodiging meer geschikt." De heer Doornenbal was nog niet te vreden, en vroeg vervolgens naar de mogelijkheid slechts één aannemer uit te nodigen die bij uitstek op een derge lijk project is gespecialiseerd. „Alles is mogelijk", zei mr. v.d. Bosch, „maar het is erg moeilijk om bij voorbaat te gen een ander bedrijf als het ware te zeggen „jij kunt dit niet...", en boven dien moeten we de concurrentiefactor niet wegnemen." De heer A. Hasselaar (CHU) sugge reerde op zijn beurt de uitnodiging te beperken tot enkel Amerongense aanne mers, onder het motto dat „aannemers onder elkaar" tot afspraken zouden kun- SCHERPENZEEL De Heuga-ta- pijttegels beginnen steeds meer greep op de internationale markt te krij gen. De belangstelling voor deze ta pijttegel is in Amerika reeds zo groot, dat enkele dagen geleden de Gebr. Van Heugten werden vereerd met een bezoek van een aantal van de meest vooraanstaande journalisten op tapijtgebied in Amerika. Aanwezig waren de heer en me vrouw 1. Genett, van Floor-Covering- Weekly, de heer J. Merkin en R. Maurer van Flooring-Magazine en de heren T. O'Brian en P. Teil van Mo- dern-Floor-Covering Zij hadden de uitnodiging om eens met eigen ogen te gaan zien hoe de Heug a-tapijttegels worden gefabri ceerd, gaarne aanvaard. Onder leiding van de gebroeders Cor en Gerard van Heugten en enke le andere directieleden van het Van Heugten concern, werdeii achtereen volgens de fabriek in Amersfoort en de fonkelnieuwe fabrieken Scherpen zeel bezichtigd. De wel zeer ver door gevoerde automatisering in deze nieu we fabriek kreeg erg veel aandacht. Eveneens zeer veel belangstelling toonden de Amerikanen voor de pro gressieve werkwijze van dit bedrijf. Met een constructieve discussie en een echt Hollands diner werd dit aangename bezoek besloten. In het midden rechts de heer Cor van Heugten en links de heer F. J. M. Gall general marketing manager van Van Heugten. nen komen, waarvan de gemeente na deel zou kunnen ondervinden," en de kans daarop is groter wanneer men weet wie de aannemers van buiten de ge meente zijn", vond hij. „We leven niet meer op een eiland", repliceerde de burgemeester, waarna hij nogmaals wees op het mogelijk gunstige effect van de concurrentie. Ook de heer A. Putman (ARP) toon de zich voorstander van openbare aan besteding, met het argument dat een gunning bepaald niet aan de laagste in schrijven behoeft toe te vallen, „we kun nen zonder opgaaf van redenen afwij zen..." Langzaam aan naderde het moment waarop wethouder J. J. van Barneveld (ARP) een treffend voorbeeld aanhaalde uit de directe omgeving, waaruit nade len van openbare aanbestedingen sterk naar voren zouden komen: „Veenen daal heeft er zijn buik van vol, daar liggen de laatste tijd de laagste inschrij vingen tonnen boven de ramingen." De heer G. J. Buis (PvdA) stelde zich vervolgens op achter de heer Hasse laar, de heer A. v.d. Veer (PvdA)- („iedereen heeft een beetje gelijk") steunde de heer Doornenbal. en ir. J. Tenge (VVD) toonde zich in tweede in stantie een overtuigd voorstander van het voorstel van B. en W. „We schep pen nu eindelijk 'eens de kans om de Amerongense aannemers te laten mee- doeii", zei hij, al zag hij het aantal uit te nodigen niet-Amerongers graag be perkt tot één of twee, waarbij de heer A, v.d. Dikkenberg (SGP) hem steunde. Wethouder Van Barneveld wees op het nut van het uitnodigen van „buiten landers", omdat in het andere geval een soort discriminatie zou worden toe gepast: „We moeten ons niet isoleren", zei hij. Burgemeester v.d. Bosch con stateerde tenslotte dat de overgrote meerderheid van de raad zich hoe dan ook achter het voorstel van B. en W. opstelde, en dankte de heren voor hun komst. Vorige week gaf ik kweekaanwij- zingen voor de tulpen, hyacinten en narcissen, thans gaan we de kleinere bolgewassen bespreken. Over de krokussen voor kamercul tuur het volgende: de krokusbol letjes zet men in oktober dicht op een in potten of schotels. Als pot grond is culvita-potgrond, voor de helft gemengd met zand, zeer goed. Plant de bolletjes ongeveer 2 cm diep onder de grond en graaf de potten buiten op een beschaduwde plek in de tuin in en bedek bij vorst de plaats waar de potten staan ingegraven met blad, zodat men de potten te allen tijde kan opnemen. haat de potten in de grond staan tot de knoppen 6 a 7 cm lang zijn op geschoten en de bloemknop geheel uit de bol is. Zet de potten dan in een koele vorstvrije kamer, in het volle licht bij het raam. Spoedig komen dan de bloemknoppen uit. Worden de potten in een te warme kamer gezet dan verdrogen de bloemknoppen en ontwikkelt zich alleen blad. De potgrond steeds vochtig houden om het verdrogen der knoppen tegen te gaan. De sneeuwklokjes kunnen kunstma tige warmte volstrekt hiet verdra gen. Deze worden dus in een koele, niet verwarmde kamer in bloei ge bracht. Voor het kweken in potten plaatst men minstens 10 a 12 stuks dicht bijeen in een niet te grote pot. Graaf de pot met bolletjes in de tuin in en breng de sneeuwklok jes binnenshuis als de bloemknop pen goed zichtbaar zijn. Zet het ge val vooral op een koele plaats. Ook de bekende blauwe druifjes zijn voor kamerbloei geschikt. Neem de soort Muscarie Armeniacum en Botryoides. De potten worden in de tuin ingegraven en met enkele cen timeters grond bedekt. Vanaf half februari kunnen ze worden binnen gehaald en in een koele kamer, volop in het licht, in bloei worden gebracht. Over het planten van hyacinten, tul pen en narcissen in de tuin het volgende. Hyacinten worden vanaf oktober tot eind november geplant, latere planting is af te raden, om dat de vorst dan schade kan doen, en vroegere planting dan begin oktober brengt het grote nadeel van een nog te hoge grondtempera- tuur. De plantdiepte is 8 a 10 cm. Plant de bollen 12 cm uit elkaar. Tulpen kan men tot eind november planten, 8 a 10 cm diep boven de bol gemeten) en 10 a 12 cm uit el kaar. In het voorjaar geeft men kunstmest (Asef-korrels). De kunst mest door de bovengrond werken. Plant nooit meer jaren achtereen tulpen op dezelfde plaats, want de mogelijkheid bestaat, dat de RHENEN Vanavond gaat het raadslid J. van Donselaar (CHU) vra gen stellen in de gemeenteraad over de jachthaven, waarover in de gemeen te Rhenen al minstens zes a zeven jaar wordt gesproken. Het initiatief is destijds gekomen van het VVV-bestuur. Dit had een grote aannemer in Sche- vcningen in de arm genomen, om op de uiterwaard naast de Veerweg grond boringen te doen verrichten. Die boringen zijn inderdaad verricht. Tot op 6 meter diepte werd grof zand aangetroffen, maar wie weet wat er nog dieper had gezeten. Normaal graaft en baggert men bij zulke objecten tot een diepte van ongeveer 25 meter. De bewuste aannemer had de WV al aan geboden te zullen gaan baggeren en de totale aanleg van de jachthaven te zul len bekostigen uit de opbrengst van het zand. Hij verklaarde destijds voldoen de gegevens te hebben uit die proef van zes meter. Alles wat er onder zit, zei hij, is alleen maar winst. Helaas is de man overleden en kan hij het niet meer bevestigen, maar een feit is, dat al die zes jaar de zaak op een dood punt is blijven staan. Het bestuur van de VVV gaf de zaak in handen van burgemeester en wet houders omdat het terrein, waarop met toestemming van datzelfde ge meentebestuur werd geboord, eigen dom is van de gemeente Rhenen. Het VV V-bestuur was destijds van mening, dat het gemeentebestuur de aangewe zen instantie was om het initiatief over te nemen. Al herhaalde malen werd in de ge meenteraad van Rhenen door de voor zitter medegedeeld, dat Rijkswater staat roet in het haveneten had ge gooid. Een haven kon dan nog wel wor den gegraven, maar rijkswaterstaat zou nooit en te nimmer vergunning verlenen voor een uitmonding op de Rijn. De fractievoorzitter van de CHU, de heer J. van Donselaar, die een open oog heeft voor de recreatiebelangen van de gemeente Rhenen en in een jacht haven een belangrijk voordeel ziet voor de Rhedense middenstand, gaat van avond weer vragen stellen over deze zaak. Hij heeft gelezen in de bladen, dat er onder de gemeente Ingen een ha vencomplex zal worden gegraven voor niet minder dan 800 boten, waarbij bo- vendien een grote hotelaccommodatie wordt gebouwd. Mét de heer Van Donselaar vraagt de hele gemeente Rhenen zich nu af, hoe dat mogelijk is terwijl Rhenen op geen enkele faciliteit van rijkswater staat dezelfde als in Ingen kan rekenen. Volgens de heer Van Donselaar mist Rhenen een recreatie-commissie, waar in naast gemeenteraadsleden zitting hebben mensen van bijvoorbeeld de plaatselijke VW, die weten wat voor noden er in de gemeente zijn op het toeristische vlak. „Er kan en er moet in een prachtige gemeente als Rhe nen véél meer kunnen gebeuren. Kijk maar naar Barneveld, daar worden de toeristen op een groot vlak bezig ge houden". „Maar dan moet er een mogelijkheid worden geschapen", aldus de heer Bo- venschen, voorzitter van de VVV in de Grebbestad, „om de toerist hier vast te houden. Wij hebben al meer dan der tig jaar dagrecreatie in onze gemeente. Ik zal de dag prijzen, die het verblijfs- toerisme zal inluiden. Maar dan zal er nog heel wat anders moeten gebeu ren. De hotels die we hier hebben zijn allemaal uit de kunst. Maar er is nu een maal in ons land en ook in het buitenland een categorie die de va kantie wil doorbrengen bijvoorbeeld in een bungalow of een zogenaamd zomer huisje. Wij krijgen elk jaar in de maand januari minstens tweehonderd aanvra gen. Dat was vroeger véél meer. Maar omdat we elk jaar neen moeten ver kopen, zakt de vraag. Afgelopen zondag was er een familie uit Hoek van Hol land op doorreis in Rhenen. Maandag ochtend vroeg was de man-in-kwestie al aan de- telefoon. We zijn gisteren even in Rhenen geweest, zei hij, en het is er zo mooi, dat we er graag op kor te termijn een lang weekeinde willen doorbrengen. Kunt u ons aan adres- senmateriaal helpen. Bij voorkeur wil de de man, die sprak namens vijf per sonen, een bungalow huren voor vijf dagen. Liefst in de bosrijke omgeving van Rhenens stadje. De heer^Van Donselaar was het roe rend eens met de voorzitter van de VW In feite moesten we een camping heb ben aan de Riijn, die klonk als een klok, zei de heer Van Donselaar. Maar voordat je het zover hebt, zal er nog wel héél wat water door de Rijn moeten gaan. Vanavond worden er over deze drin gende zaak door de CHU-afgevaardigde opnieuw vragen gesteld. Renswoude Geboren: Wijnand, z.v. W. de Vries en A. van den Brandhof (Emminkhui- zerlaan 2); Dirk Jacob, z.v. M. Cluis- stra en G. Vlastuin (Molenstraat 35); Martina, d.v. H. Drost en M. Hazele- ger (Grote Fliertsedijk 2); (te Amers foort) Edwin, z.v. H. van Kampen en A. van Burken (van Reedeweg 61). grond besmet is geraakt met een grondzwam, welke de bollen aan tast. Voor ontsmetting van de grond neemt men het ontsmettings middel „Brassicol". Drie weken voor het planten mengt men 75 gram brassicol per vierkante me ter door de bovenste 10 cm grond dat voorkomt dat de bollen slechts gedeeltelijk opkomen. Neem dus wanneer tulpenbollen wederom op dezelfde plaats moeten worden ge plant deze voorzorgsmaatregel. Het aller-, allerbeste is de tulpen ieder jaar op een vers stuk grond te planten. De Paperwhite narcissen wijken in kweekioijze van dei overige narcis sen af en ik wil deze apart be spreken. Deze soort narcissen wor den niet .in ons land gekweekt, maar uit Zuid-Frankrijk geïmpor teerd. Deze Paperwhites kunnen in oktober worden opgeplant in potten of platte pannen, met tussenpozen van 2 weken tot begin december. Men bereikt hierdopr een langere bloeitijd. De nog niet opgepotte bollen moeten droog, luchtig en koel bewaard wordpn tot de tijd van planten. In tegenstelling met de overige nar cissen kunnen de Franse soort Paperwhites direct in een koele ka mer in het volle licht gezet worden waar ze gelijktijdig wortels en bla deren produceren. Zeer belangrijk is het om de Paper white narcissen bij lage kamer temperatuur in bloei te brengen, bij hoge temperatuur bestaat het gevaar dat de bloemknoppen ver drogen. We hoorden menigmaal klachten, dat de in potten geplante Hollandse of Franse narcissen mislukten. Het blad groeit normaal door, terwijl de bollen niet bloeien. Het blijkt dan dat de bloemknoppen al in een zeer vroeg stadium zijn verdroogd. Zonder uitzondering is dit te wijten aan een onjuiste behandeling, ge volg van een te hoge temperatuur of te droge grond. Ik wil u wijzen op een zeer vroeg bloeiend bolgewasje voor de tuin, namelijk de sneeuwroem Chiono- doxa). Plant deze samen met sneeuwklokjes, winterakonieten etc. 6 a 7 cm diep en 5 cm uiteen. Ze kunnen jaren vast blijven staan en vermenigvuldigen zich snel. Lelietjes van Dalen kunnen nu ge plant worden, volgend voorjaar kan men dan van de mooie bloem pjes genieten. Ze moeten zo ver in de grond, dat de neuzen er juist onder zitten. In de meeste tuinen zijn wel een paar hoekjes waar niet zoveel zon komt en op die plekjes kunnen ze goed geplant worden. Indien ze het naar hun zin hebben, worden het na een aantal jaren hele kolonies. Vooral tussen hees ters geplant doen ze het goed. Denk nog eens om de bloedluls in de appelboom. Aanstippen met on verdunde brandspiritus doet de bloedluis geheel wegsmelten. E. J. Grijsen - Rhenen VEENENDAAL Met ingang van 1 oktober zal de directie van Camira NV niet meer worden gevoerd door Caro- lan (Holland) NV. De Amerikaanse on derneming Renail Drug and Chemical Company. Los Angeles heeft een hon derd-procentsbelang verworven in hel Veencndaalse bedrijf. De heer J. C. Breed veld is tot direc teur benoemd. Vette-Kalvermarkt, Barneveld, 29/9: Aanvoer 746 stuks, handel matig. Prij zen: le kwal. 3.80-4.00; 2e kwal. 3.65- 3.75; 3e kwal. 3.40-3.55.

De Vallei | 1969 | | pagina 3