Israëlische communisten doen beroep op „oostblok" Dubbele moord in Chicago meer comfort voor uw ogen AMBITIEUS CONTROLE Grieks onderzoek naar integriteit ambtenaren LADDERS TE KORT Operation Giraffe99 op verste punt Agent voortaan gewapend ónder zijn jasje Voorbij is de tijd dat de bril een stukje noodzakelijk kwaad op de neus was. De bril gaat net als de mode met de tijd mee. In onze nieuwe kol- lektie treft U alle mogelijke modellen, kleuren en materialen aan. Komt U maar eens kijken en passen. U zult werkelijk enthousiast zijn. Kr* KERKEWIJK 17A - TELEFOON 10313 - VEENENDAAL DINSDAG 30 SEPTEMBER 1969 WAT IN ENE GEMEENTE MAG IS IN DE ANDERE VERBODEN In ons land, waar jaarlijks voor miljoenen afbrandt en tientallen slachtoffers vallen door vuur en rook, bestaat geen uniforme brandbeveiligingsverordening. Iedere gemeente en provincie behan delt deze zaak op eigen houtje en ook het rijk doet nog een duit in het zakje. Ben baaierd van voorschriften, reglementen en verordeningen zonder noemenswaardige eenheid en onderlinge samenhang is het gevolg. Wat in dorp A mag, is streng verboden in gemeente B. Een gemeen te-ambtenaar die wordt overgeplaatst, heeft maanden nodig om zich de nieuwe voorschriften in te prenten. i De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), de Koninklijke Nederlandse Brandweer Vereniging en de Nederlandse Vereniging van Brandweercommandanten is dit een doorn in het oog. Daar is 't verboden Eind 1966 hebben zij de koppen bij elkaar gestoken en een ambitieus plan opgesteld om in korte tijd tot een mo- delbrandweerverordening te komen, die zo leert de ervaring met andere mo delverordeningen maar al te graag door de gemeenten wordt geaccepteerd. Eind 1967 begon een commissie, waar in vertegenwoordigers uit de brand weerwereld, het verzekeringswezen, de veiligheidsinstituten en de bouwwereld met de titanen-arbeid. Volgend jaar komen de eerste hoofd- ftukken over het voorkomen en be perken van ongevallen bij brand en brandbestrijding klaar. Het hoofd van de afdeling brandweer van de VNG en tevens secretaris van de voorbereidingscommissie, de heer J. G. van Pienbroek, heeft goede hoop dat over een jaar of vijf in alle Ne derlandse gemeenten de nieuwe model verordening van kracht zal zijn. „Dagelijks worden wij overstroomd met gemeentelijke vragen over de wij ze van optreden bij het gebruik van nieuwe stoffen. De bestaande gemeente lijke verordeningen zijn meestal verou derd en de techniek staat niet stil. Denk alleen maar eens aan het om zich heen grijpende gebruik van spuit-bus- sen". Zal de nieuwe modelverorde ning ook bouwtechinsche ad viezen geven? „Nauwelijks. Gelukkig is de bouw technische kant van de brandpreven tie al geregeld in de modelbouwveror dening, die enkele jaren geleden door de VNG is opgesteld en al door de meeste gemeenten is overgenomen. De modelverordening waar wij nu aan werken, houdt zich vooral bezig met het menselijk handelen in en rond om de gebouwen". „Op het ogenblik is de situatie zó, dat nauwkeurige voorschriften bestaan ATHENE Blijkens een donderdag In de Griekse staatscourant gepubli ceerde wet is in Griekenland een „om budsman" in het leven geroepen. Deze zal ambtenaren mogen ondervragen naar hun inkomen en bezittingen. De ambtenaren moeten deze vragen be antwoorden. De ombudsman zal ook onderzoeken mogen instellen naar de persoonlijke en zedelijke gedragingen en de integriteit van de ambtenaren. Deze maatregelen zouden zijn bedoeld om de onregelmatigheden te bestrij den die bij de overheidsorganen zou den voorkomen. Mr. M. van der Stoel, lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, heeft gezegd dat er „geen schijn of schaduw" is van een toename van de democratie in Griekenland. Wel is het tegendeel het geval, aldus de heer Van der Stoel. Naar zijn mening raakt de Griekse regering steeds meer geïsoleerd en neemt het verzet tegen het huidige regiem in dat land toe. Dit verzet, zo zei deze socialistische afge vaardigde, omvat „heel ver naar links en heel ver naar rechts". In dit ver band wees hij op het feit, dat de be staande centrumpartij in Griekenland en de rechtse partij in dat land elkaar zeer dicht genaderd zijn op het punt van een program voor een overgangs regering. „Een bijzonder verheugende ontwikkeling", aldus mr. Van der Stoel. Beide partijen, aldus het com mentaar van de heer Van der Stoel, beseffen dat door samenwerking thans de laatste kans zal ontstaan om een terugkeer naar de democratie moge lijk te maken. Van buiten af is z.i. een veel sterkere druk op het regiem in Griekenland noodzakelijk en gewenst. Vooral de Amerikanen hebben in dit opzicht een belangrijk* rol te vervullen. over de hoeveelheid en afmetingen van veiligheidsuitgangen. Maar het wordt aan de beleefdheid van de ge meentebesturen overgelaten om te con troleren of de gangen ook inderdaad bruikbaar zijn. Maar al te vaak zijn brandgangen of nooduitgangen geblok keerd door kisten of iets dergelijks". „Een veelal vergeten gebied is ver der de sector schouwburgen, kantoren, bioscopen en tentoonstellingsgebouwen. Er bestaan geen landelijke normen voor de brandveiligheid van deze ge bouwen. Ook warenhuizen vallen daar onder". „Hoogbouw is een punt apart. De be staande verordeningen spreken meest al over „hoogbouw" als een gebouw ongeveer zes tot acht verdiepingen telt, Dat is tegenwoordig natuurlijk een la chertje". Maakt u bij uw werk nog ge bruik van de bestaande verorde ningen? „Alle verordeningen zijn opgevraagd en worden naast elkaar gelegd. Wat bruikbaar is wordt bewaard; verouder de en onbruikbare voorschriften wor den opzij gelegd. Bij ons onderzoek is gebleken dat er alleen al landelijk en provinciaal dertig verschillende uit voeringsvoorschriften bestaan die iets TEL AVIV De Israeëlische commu nistische partij heeft een beroep gedaan op de internationale communistische beweging haar houding tegenover de Joodse kwestie te wijzigen en de Joden de fundementele menselijke rechten te verschaffen. De voorzitter van de Israëlische partij Mosje Sneh, verklaarde maandag in Tel Aviv dat de aandacht van de cotn- munistiche partijen over de gehele we reld erop is gevestigd, dat de Joden het recht moet worden gegeven naar Isra el te emigreren, hun eigen taal en cul tuur te gebruiken en contact te onder houden met Joodse communistische ge meenschappen. CHICAGO De politie van Chicago heeft een intensieve speurtocht inge steld naar de moordenaar van de der tigjarige predikant van de Methodisten- kerk Bruce Johnson en zijn evenoude vrouw Eugenia, wier lichamen over dekt met messteken in hun woning in het noordelijk stadsdeel van Chicago werden aangetroffen. Resultaten heeft die speurtocht tot op dit moment niet opgeleverd. De lijken van de slachtoffers werden ongeveer tien tot twaalf uren na de moord door en postbode gevonden, na dat deze voor de woning een van de vier jaar oude tweelingzoons in pyja ma had aangetroffen, almaar huilend: „Mama en papa willen niet met me praten". Het lijk van de predikant werd levenloos in een stoel gevonden, met een groot slagersmes, dat later werd teruggevonden, was het 18 maal in de borst en in de maag gestoken. Volgens de politie was het lichaam van de vrouw 14 maal in de borst en vijfmaal in de rug gestoken en was het daarna overgoten met een fles kokende olie. Naast het tweelingbroertje dat voor het huis was gaan zitten, hadden ook de andere kinderen van het echtpaar geen schrammetje opgelopen, toen de politie het huis binnendrong lagen zij nog steeds te slapen. Het motief voor de moord is onbekend. regelen op het punt van de brandvei ligheid". Zal de modelbrandbeveili- gings-verordening rekening hou den met de nieuwste technische ontwikkelingen? „Wij stellen een lijst op van alle ge vaarlijke stoffen inclusief de nieuw ste chemische artikelen. Verder stude ren we op het brandtechnische pro bleem van de hoogbouw. Ladders zijn in de meeste gevallen te kort om mensen uit hoge gebouwen naar beneden te krijgen. Maar je zou je kunnen afvragen of mensen in zo'n gebouw nog wel naar buiten moeten. Je zou ook ergens in het pand een brand vrije ruimte kunnen construeren. Ten slotte hebben we met grote interesse kennis genomen van de proeven van de Eindhovense ingenieur Peschl, die hele moderne theorieën heeft ontwor pen over de constructie van in- en uit gangen". Hoe is de situatie op dit ogen blik? „Verwarrend en hoogst onoverzich telijk. Een deel van de gemeenten komt met zijn bestaande verordeningen goed uit de bus, andere gemeenten maken een zeer poveré indruk. Het is de hoog ste tijd dat ordenend wordt opgetreden. Het allerbelangrijkste is dat de brand weer een vinger krijgt achter het dik wijls volkomen onbekende gebruik dat van bepaalde gebouwen wordt gemaakt. De brand in een Brusselse woning, waar tientallen gastarbeiders waren gehuis vest, is daar een duidelijk voorbeeld van. Het gemeentebestuur wist helemaal niet dat deze woning werd gebruikt als pension. Zo is dat in Nederland ook op dit ogenblik". DEN HAAG De vijf Nederlanders, die in drie Dafjes bezig zijn aan de eer ste monsterrit met personenwagens rond Afrika, zijn bij het verste punt, Kaapstad, aangekomen. Ze zijn vorig jaar 1 november onder het motto „Ope ration Giraffe" uit Amsterdam ver trokken en hebben sindsdien bijna 40.000 km afgelegd. Ze passeerden kadavers in de barre Nu- bische woestijn, zeulden de wagens over rotsblokken naar de Ethiopische hoog vlakte, boden keizer Haile Selassie si garen aan en beklommen de 6.000 meter hoge Kilimandjaro. Woensdag 1 oktober wordt de terug tocht aanvaard door Angola, Kongo, Nigeria en de Spaanse Sahara. De equipe bestaat uit Jim en Loek Vermeulen, Rudi Molenbroek, Louis Ludolph en de cineast Bert Huizinga en trekt in Afrika veel belangstelling. Ze hopen over drie maanden in Nederland terug te zijn. DEN HAAG Politieagenten rullen voortaan hun wapens onder hun kleren dragen. De snit van de uniformjasjes is zodanig aangepast, dat er ruimte voor de holster is. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft de politie- voorschriften op dit punt gewijzigd. Reden van deze verandering is, dat vol gens het ministerie de politieagent in deze tijd beter een minder militair en daardoor mogelijk minder provoce rend uiterlijk kan hebben. Ruim een jaar van proefnemingen is aan dit be sluit vooraf gegaan. De reacties waren zo positief dat het kledingbesluit is ge nomen. Kijk mie Zeer moderne damesbril. Markante vormgeving. Aparte pas vorm. Originele scharnier-dekoratie van edeldoublé. Bijzonder elegante damesbril met amandelvormige glazen. Deze natuurlijke vorm zorgt ook voor een ideale pasvorm. Bril voor de man die eens iets anders wil. Progressieve vormge ving door de wenkbrauwbrug. De grote glazen zijn ideaal. Exclusieve uitgaansbril van internationale allure. De vormge ving is uniek. Het materiaal is van gematteerd edeldoublé met zijde glans effekL Dé keuze in brilleglazen is de laatste jaren enorm toegeno men. Door optische verbete ringen en nieuwa vindingen kunnen Uw ogen dan ook met minder moeite veel beter zien. Enkele voorbeelden ONTSPIEGELDE GLAZEN Spiegelingen in het brilleglas zijn vaak hinderlijk. Ook gaat het charmante effekt van een nieuwe bril vaak verloren door storende reflexen in de ogen. Dat is voor Uw gesprekspartner onaange naam. Vraag daarom altijd naar onze speciale ontspiegelde glazen. Het resultaat is fantastisch. GETINTE GLAZEN Maken het harde kunstlicht zach ter voor Uw ogen. Dat is bijzonder aangenaam, vooral voor mensen die dagelijks bij kunstlicht moeten werken. ONBREEKBARE GLAZEN Zijn ideaal bij sport en spel. Ook bij kinderbrillen vindt dit glas vaak een goede toepassing. KAMELEON GLAZEN Een nieuw glas, dat zich aanpast aan de lichtsterkte. Schijnt de zon fel dan worden ze zo donker als die van een zonnebril. Betrekt de lucht, dan worden de glazen zo helder als een normaal brilleglas. Gaarne adviseren wij U bij de keuze van Uw brilleglas. Het is ons vak. Leesbril. Origineel model door de halve glazen. Staat bijzonder interessant. En is bovendien gemak kelijk in 't gebruik. Spontane teenerbril. Helemaal „in" door de grote ronde glazen. Levendig vlameffekt in het cellu loid van het montuur. Heel modern is dit fijne vrije- tijdsbrilletje. Kan bij sport en spel niet afvallen door de speciale veren. Ook leverbaar met onbreek bare glazen. Ideale reservebril. ERKEND LEVERANCIER VOOR ALLE ZIEKENFONDSEN Prummel-Optiek F 20

De Vallei | 1969 | | pagina 8