Klassieke positie van de professor verandert de nieuwe collectie MIDDENDORP Ambtelijke schutting- taal in 't zonnetje Op 1 oktober wordt de spaarrente verhoogd 4V2% 5% 5V2% 6% 7% Algemene Bank Nederland Geen dringen meer om een hoogleraars- stoel Rotterdams experiment Hoorzittingen van Raad voor de Kunst Waar blijft vrijheid van onderzoek? ASSISTENT(E) FACTUURBEHANDELING BEGINNEND ASSISTENT-ACCOUNTANT Jeugdsparen met de Zilvervloot: 5% U bent welkom bij de Veenendaal Gortstraat 37-39-54 AUTOMOBIELBEDRIJF Crop De Kleuver Man verdacht van inbraak bij postzegelhandel Spaarboekje/Spaarrekening Direct beschikbaar ƒ2.500,—; één maand opzegging voor hogere bedragen Spaardeposito Drie maanden opzegging Spaardeposito Zes maanden opzegging Spaardeposito Twaalf maanden opzegging Spaardeposito Twee jaren vast Doe nu een keus: Of u een groot of een klein bedrag wilt sparen, loop eens bij ons binnen. De geleerden staan niet meer te drin gen om hoogleraar te worden. Ster ker er worden gewoon advertenties geplaatst als er vacatures zijn. Nóg sterkerprofessoren gaan terug naar de maatschappij, weg van de universi teit, omdat ze liever een baan hebben met minder bureaucratische moeilijk heden en meer tijd voor het eigenlijke werk. Het hoogleraarschap, dat eeuwenlang gezien is als de eervolle bekroning van wetenschappelijke verdiensten, is het óók niet meer. Dat wil zeggen alles wijst erop dat er de komende jaren heel wat in de klassieke positie van de professor zal veranderen. Al is het nog niet zover. De hoogleraar is nog steeds de gezags drager en allesbeslisser in het weten schappelijk onderwijs, die rebellie van de radicale studenten oproept in gela den termen. Senaat en faculteit (dat zijn voorna melijk de hoogleraren) hebben het op de hogeschool of aan de universiteit voor het zeggen op het terrein van het onderwijs en het onderzoek. Bovendien hebben zij een zware stem in een aan tal beheers- en beleidszaken (benoemin gen, begrotingen). In de praktijk lig gen die bevoegdheden in handen van besturen van de betrokken colleges, omdat er met een voltallige senaat of faculteit niet valt te werken: de uni versiteiten hebben elk honderden profes soren (die getuige de naar buiten tre dende onderlinge wrijvingen bovendien niet altijd tot een eensgezinde groep gerekend kunnen worden). Over be langrijke zaken beslissen senaat en fa culteit meestal wel in plenaire verga dering, bijeenkomsten die doen denken aan de massacolleges, waarvoor de Utrechtse rechtsgeleerde prof. mr. W. C. van Binsbergen naar de rechterlijke macht is gevlucht. VERGROEID Kortom, de hoogleraar is nog vrijwel dezelfde soevereine figuur in zijn insti tuut en faculteit die hij honderd jaar feleden was. Dat is historisch gegroeid, [et had eigenlijk moeten gaan als met het kamperen: vijftig jaar geleden was het de zonderling die met een tentje de ftatuur in trok, de huidige camping heeft een supermarkt en sanitaire voor zieningen waar menig dorp genoeg aan zou hebben; naar de universiteit gaat niet meer alleen het rijkeluisjon- getje, maar veel verder dan zich zorgen maken over de studententoeloop is men nog niet. Weliswaar is de hoger onderwijswet van 1876 in 1961 vervangen door de wet op het wetenschappelijk onderwijs, maar die voorziet in zo weinig funda mentele veranderingen, dat er drin gend andere regelingen moeten komen. En daarmee komt de onaantastbare hoogleraar op zijn monumentale leer stoel onherroepelijk in het geding. Zijn voornaamste belagers zijn: de bureaucratie, die in het weten schappelijk onderwijs nog sneller toe neemt dan het aantal studenten. de wetenschappelijke staf. de studenten. y De turbulente groei van het weten schappelijk onderwijs heeft de univer siteit aan steeds steviger banden met „Den Haag" gelegd. De veel-geprezen gutonomie van de universiteit is vol gens veel hoogleraren (en zij staan daarin niet alleen) een wassen neus ge worden. De administratieve afdelingen en het bestuur van de instellingen zijn zo in tensief betrokken bij personeelsbeleid, bouwplanning en andere begrotings zaken, dat steeds minder duidelijk wordt wie precies de beslissingen neemt. De invloed van de hoogleraren, vooral op beslissingen met wijdere budgettaire gevolgen, slinkt bij wijze van spreken met elke student die zich aanmeldt. En daarmee zijn zeer fundamentele zaken in het geding. Waar blijft de vrijheid van onderzoek (om maar wat te noemen) als een hoogleraar geen geld krijgt voor aanpassing van zijn la boratorium aan het speurwerk dat hem voor ogen staat? Daar komt bij dat er van eenmaal vastgestelde begrotingen slechts weinig kan worden afgeweken, zodat de moge lijkheden om tijdens het lopende be grotingsjaar wat anders te gaan doen dan was voorzien (en het geld dus aan wat anders uit te geven) uiterst be perkt zijn. ZIJNS GELIJKE De tweede belager van de professo rale positie is de wetenschappelijke staf. De wetenschappelijke medewer kers. De afgelopen decennia heeft elke kers hebben formeel niets te vertellen. Ze assisteren de hoogleraren „onder wier toezicht" ze staan. Voor de oorlog kenden hoofdzakelijk natuurkundige en medische faculteiten wetenschappelijke medewerkers. De afgelopen decennia heeft elke faculteit een veelvoud van (waarbij zich groepen van studenten, staf en hoogleraar in bepaalde onder werpen verdiepen), meent de klassie ke hoogleraar daarbij te kunnen mis sen. Binnen de groep is iedereen ge lijk, zo luidt de redenering. De huidige hoogleraar kan optreden als project-begeleider. Het verschil in kennis is dan zuiver functioneel, het rechtvaardigt geen verschil in macht. Het rationele argument moet de gang van zaken in de groep bepalen. Kortom, er zijn comfortabeler zetels denkbaar dan een leerstoel. Op de meeste faculteiten is het onderwijs daarbij zoveel tijd van de hoogleraren gaan vergen dat het onderzoek, dat voor de meeste van deze specialisten het aantrekkelijkste deel van het vak is, er steeds meer mondjesmaat af komt. Het gevolg is dat de hoogle raar gedwongen is zich meer dan vroe ger te verdiepen in de onderwijstech- niek en -problematiek. De Technische Hogeschool Twente helpt zijn wetenschappelijk korps daar bij het meest. Hoogleraren, lectoren en andere docenten kunnen daar deelne men aan cursussen die gewijd zijn aan de onderwijsproblemen. Zaken als medezeggenschap, inspraak, de ver houding onderwijs en maatschappij wor den daar grondig doorgenomen. VERTROUWD Zo is de helft van de THT-docenten al vertrouwd geraakt met de denkwe reld van de studenten ten aanzien van het onderwijs. Voor hen is het idee De zeekadetten van het opleidingsschip ,,Deutschland" waren bij het bezoek aan New York zo druk bezig met het fotograferen van een parade, dat het mini-meisje volkomen aan hun aandacht ontsnapte. ACHTERSTELLING BIJ JEUGD DOOR MILIEU In twee oudere wijken, de Afrikaan- derbuurt en het Oude Noorden, begint de gemeente Rotterdam een uniek ex periment om de maatschappelijke ach terstelling die voortkomt uit opvoe- dingsomstandigheden van mensen uit lagere milieus' op te heffen. Tien jaar lang zullen tweeduizend scholieren wetenschappelijk worden begeleid. Daartoe worden bij het kleu ter- en het basisonderwijs didactici aangesteld. wmmm mm het aantal hoogleraren en lectoren aan stafmedewerkers. In veel gevallen doen ze precies het zelfde als de hoogleraar en treden ze zowel bij het onderwijs als bij het on derzoek als zijn gelijke op. Maar ze hebben niets in te brengen formeel tenminste. In de praktijk wordt vaak rekening gehouden met ervaringen en inzichten van de staf. Maar dat berust alleen op welwillendheid van de hoog leraar. Dat is een verhouding waar men vari af wil. Alle structuurcommissies aan de universiteiten en hogescholen zijn het daarover eens. Beslissingsrecht voor de staf in onderzoek en onderwijs kan een hele uitholling van de positie van de hoogleraar betekenen. Velen zullen het als een verrijking zien, maar die luisteren toch al naar hun staf. De luidruchtigste tegenstanders van het huidige hoogleraarschap zijn de stu denten. Hun verlangens gaan het verst: zij willen de professor afschaffen. Zij vinden het hiërarchisch hoger ge plaatst zijn van de professor onaan vaardbaar, omdat de man daardoor zijn wetenschappelijke en politieke menin gen dwingend aan staf en studenten kan opleggen. De Nederlandse Studentenraad, die vindt dat het hoger onderwijs als pro ject-onderwijs moet worden gegeven dat voor hen in de toekomst wellicht alleen een specialistenrol en zeker geen rol als gezagdrager is weggelegd, vaak al een verteerbare gedachte geworden. Daar gaat het natuurlijk niet alleen om. Bij de huidige aantallen studenten heeft de docent een didactische ach tergrond of begeleiding nodig. Toen er minder studenten waren, kwam de ken nis toch wel over, doordat het onder wijs veel persoonlijker was. Voor veel „professorabele" figuren is het hoogleraarschap door alles wat er in en om de universiteit gaande is, niet meer het hoogste doel. Frappant voorbeeld is de vacature in het han delsrecht in Groningen, waarvoor al tien kandidaten hebben bedankt. Het salaris (f 4802 per maand, een vast be drag) helpt daarbij zeker de kandida ten die een vooraanstaande functie in het bedrijfsleven hebben, niet over de drempel; in de medische facultei ten is het zelfs een belangrijke hinder paal. Zo belandde de hoogleraar tussen de personeelsadvertenties: een teken in de krant. O De zesjarige Michael Gaul uit Duis burg is in de Kooihaven in Papendrecht verdronken. Hij had zitten vissen op het schip waarop zijn ouders varen. verkrijgbaar bij: LANDBOUWHOGESCHOOL WAGENINGEN De afd. Financiële Zaken vraagt op korte termijn een Minimum leeftijd 21 jaar. Vereisten (M)ULO. Zij die in het bezit zijn van een praktijkdiploma boek houden genieten de voorkeur. Salaris afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring tót maximaal 834, per maand, exclusief 6 vakantie toeslag. A.O.W. voor Rijksrekening. Sollicitaties te richten aan 't Hoofd van de afd. Personeelszaken, Sal- verdaplein 10 te Wageningen. /Ff? PERSONENAUTO'S. SHOWROOM EN WERKPLAATS TATIONSWEG 54 EDE - TEL. 08.W fi Registeraccountants VRAGEN voor hun rayon Ede/Veenendaal en omgeving Leeftijd 18-25 jaar. Bij voorkeur studerend bij het N.I.v.R.A. of voor praktijkdiploma's Boekhouden. Studiekosten en reiskosten (even tueel autokosten) worden vergoed. Sollicitaties, schriftelijk of na tele fonische afspraak aan het kantoor te Amersfoort, Utrechtseweg 119. Telefoon (03490) - 15884 en 13486. HUISBEZOEK Voorts worden pedagogische consu lenten aangesteld die door huisbezoek en het beleggen van ouderavonden de samenwerking tussen gezin en school op gang moeten brengen, zodat de ouders meer en beter worden betrok ken bij het schoolleven van hun kind en voorlichting krijgen over de bete kenis, de mogelijkheden en de keuze van voortgezet onderwijs. Verder, wat eveneens nooif in het schoolbedrijf heeft plaats gevonden, wordt een sociale contactman of -vrouw aangetrokken, die de instellingen voor het sociaal-cultureel vormingswerk als club- en buurthuizen moet we ten te betrekken bij het project door de levensstijl der gezinnen te beïnvloe den met het oog op de ontplooiingsmo gelijkheden en maatschappelijke toe komst der kinderen. Tenslotte worden een socioloog en een universitair gevormde administra tieve kracht aangetrokken voor de we tenschappelijke begeleiding van het project, dat zal starten onder de naam Onderwijs en sociaal milieu. Het Algemeen Nederlands Ver bond (ANV) heeft premier De Jong een brief gestuurd. Een bit tere brief, waarin de vreemde woorden in onze staatsstukken aan de kaak worden gesteld. Een barbaarse woordkeus, vindt het ANV maakt die staatsstukken on verteerbaar. Het verbond, dat zich tot doel stelt de Nederlandse cultuur in ons land en in Vlaanderen te be waren en te verdedigen, heeft in zeventien Nederlandse wetsont werpen 146 „misselijk-makende" woorden gevonden. De lijst van die ambtelijke schuttingtaai be gint met abituriënten en loopt verder via analogie, collusie, dif ferentiatie, geëntameerd, gelae- deerd, limitatief, prohibitief, se queel en systeem complementair tot het (beslist niet het minst ge bruikte) woord vigeren. Omdat afbrekende kritiek ge makkelijk is en alleen maar mensen tegen je in het harnas jaagt, geeft het verbond in de meeste gevallen een keurige ver taling. „Somt de kosten limitatief op met restrictie dat..." wordt ge woon: „somt de kosten uitputtend op met het voorbehoud dat...M. Dr. W. van den Berge, de voor zitter van het ANV, lid van de Raad van State en voormalig staatssecretaris van financiën meent: „Door het gebruik van al die vreemde woorden ver vreemdt de bevolking steeds meer van de bestuurlijke organi saties". „Trouwens, naast de overheid is zich in het algemeen een soort toplaag van hele en halve intel lectuelen aan het ontwikkelen, die een taal spreken waarvan alleen ingewijden weten wat die bete kent", aldus Dr. Van den Berge. „Zij houden zich behalve met echte problemen ook dikwijls be zig met min of meer technisch opgeklopte zaken en missen de gave én de wil om moeilijke din gen eenvoudig te zeggen." „Wat heeft het nu voor zin, als economen voor de televisie over hoge prijzen praten in termen als devaluatie, inflatie en prijzenspi- ralen? De geïnteresseerde leek verstaat die woorden niet, ver liest de belangstelling en de ge leerde heren praten dus in het luchtledige..." DEN HAAG Zoals bekend zal de Raad voor de Kunst vier hoorzittingen organiseren, ter voorbereiding van een openbaar advies dat de raad inzake een reorganisatie in eigen gelederen aan de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk zal uitbrengen. Zwolle en Nijmegen behoren tot de steden, waarin deze bijeenkomsten zul len worden gehouden. De hoorzitting in Zwolle vindt zater dag 11 oktober in de manègezaal van Schouwburg Odeon, Blijmarkt 25, plaats en begint om half elf. De beeld houwer André Volten zal een korte in leiding houden. In Nijmegen wordt de hoorzitting za terdag a.s. georganiseerd, om half elf in de foyer van de schouwburg aan de Nassausingel. Inleider is Egbert van Paridon, directeur van de Toneelgroep Centrum. AMSTERDAM De 22-jarige mon teur H. J. H. wordt ervan verdacht te hebben ingebroken bij een postzegel- handel in de Spuistraat te Amsterdam. Hij zou hier voor tienduizend gulden aan postzegels hebben buitgemaakt. De man werd gearresteerd toen hij voor de derde maal een deel van de buit kwam verkopen bij een postzegel handelaar in de Kinkerstraat, die de politie had gewaarschuwd. De monteur ontkent de inbraak te hebben gepleegd. Hij verklaart de post zegels van een onbekende te hebben gekregen. De politie onderzoekt of de man ook betrokken is geweest bij drie postzegel- diefstallen die een week geleden zijn gepleegd en die een buit van ongeveer 24.000 gulden aan postzegels oplever den. Goed nieuws van de ABN!

De Vallei | 1969 | | pagina 9