Afdeling Utrecht van de KNVB blijft onstuimig groeien JAN SANDBRINK WINNAAR IN AMATEURKLASSE Zes weken geëist voor beledigende artikelen in „De Vrije Boer" Piet Bergström is teleurgesteld Internationale evenementen gaan Deventer kunstijs baan voorbij FELLE STRIJD IN 3e RONDE Shirley Temple pleit voor jeugd „Tempo bij aanleg van velden moet omhoog" Veel stakers in Engeland Om de damtitel van distr. West VRIJDAGS TOT 'S AVONDS 9 UUR, 'S WOENSDAGS TOT 1 UUR GEOPEND Hoofdstraat Minder strafzaken Moeilijk Uitslagen Afgietsel Niet overdreven winkel onder één dak» VeenenHea! WOENSDAG I OKTOBER 1969 VEENENDA De Afdeling Utrecht van de Koninklijke Nederlandsche Voetbal Bond .*.N.V.B.) blijft onstuimig groeien. In het hondsjaar 1968-'69 werden maar liefst 3679 nieuwe leden (plusminus 7%) geregistreerd, waardoor het totaal-aantal nu is gekomen op 56.772. De aan de competitie deelnemende elftallen nam toe met 344 (12V£%). Voor een niet onbelangrijk deel moet die enorme groei worden toegeschreven aan het in bondsverband toelaten van de B-pupillen, want een extra toeloop van meer dan 100 elftallen was hiervan het directe gevolg. In een tijdsverloop van twee jaar is het ledental van de K.N.V.B. Afdeling Utrecht gestegen met ongeveer 20%. Dat staat te lezen in het jaarverslag van de afdeling Utrecht van de KNVB, dat dezer dagen is verschenen. Het aantal strafzaken liep in het afge lopen hondsjaar terug met plusminus 5 pet., maar zo meldt het jaarver slag het feit dat als gevolg van een record-aantal afkeuringen ook het aan tal gespeelde competitiewedstrijden is gedaald zal aan deze op zichzelf ver heugende tendens wel niet vreemd zijn. In de afdeling namen met de gewel dige groei ook de activiteiten toe. Er werden zes scheidsrechters-cursussen, drie basiscursussen voor jeugdleiders, een vervolgcursus voor jeugdleiders, een cursus D voor trainers en een ama- teurspelleiderscursus gehouden. In KNVB-verband wordt nog eens gewezen op de omstandigheid dat de deelneming aan de cursussen voor jeugdleiders en bestuurskader zeer ge ring is. „De weerslag hiervan in de vereni gingen zal op den duur niet kunnen uitblijven", aldus het jaarverslag. De afwerking van de competities is in jaren niet zo moeilijk geweest als in het seizoen '68-'69. Een uitermate langdurige regenperiode tijdens de win ter- en voorjaarsmaanden zorgde voor een ongekend grote stagnatie. Het aan tal wedstrijden liep als gevolg hiervan terug met bijna 1500. Bepaalde com petitietreffers moesten zelfs acht- tot tienmaal opnieuw worden vastgesteld. Volgens het verslag houdt het aan tal speelvelden geen gelijke tred met de groei van het aantal competitie- spelende teams. De samenstellers zijn er echter van overtuigd dat er op het gebied van veldaanleg en -verbetering reeds veel gebeurt. Toch zou het wen selijk zijn wanneer in verschillende ge meenten het tempo bij het creëren van nieuwe velden wat zou worden opge voerd, meldt het jaarverslag. Uit het verslag van de penningmees ter blijkt dat er een flink batig saldo is, iets wat de afdaling zeer goed van pas komt nu men binnenkort start met de bouw van een nieuw bondsbureau. Tot slot nog iets over'de groei van NEW YORK Shirley Temple, eens de lieveling van miljoenen bio scoopbezoekers tijdens de jaren dertig, heeft in haar eerste optreden als di plomate een beroep gedaan op de Ver enigde Naties de jeugd een grotere rol te laten spelen in de wereldproblemen. Shirley Temple sprak als vertegen woordigster van Amerika bij de Ver enigde Naties voor het sociale comité, dat besprekingen voerde over de acti viteiten van de jeugd in de economi sche en sociale ontwikkeling van de volkeren. Zij legde er de nadruk op dat haar politieke campagne in Amerika om in dat land de kiesgerechtigde leeftijd te verlagen van 21 naar-18 jaar, uitslui tend was opgezet „uit de diepe overtui ging dat mensen die jong zijn, moeten deelnemen aan het maken van plan nen in de moderne wereld". de afdeling Utrecht. Het ledental ver meerderde met bijn^ 3700, een voor uitgang die ongeveer gelijk is aan het jaar daarvoor. Het jaarverslag hier over: De echte groei (die van de actieve sportbeoefenaars) komt evenwel veel beter tot uiting in het aantal toegeno men elftallen, t.w. 344 of 12Vi°/o. De grootste vooruitgang deed zich voor bij de jeugd: 19°/®. Bij de senioren wa ren deze cijfers zondag: ruim 8%, za terdag: ruim 4°/o en de Z.A.C. l°/o. Het aantal spelers ging met 3523 vooruit of 8'/2«/o, het aantal verenigingen ver meerderde zich met 11. Onderstaande statistiek met vergelij kende cijfers van de twee voorafgaande hondsjaren verduidelijken deze conclu sies. aantal leden aantal spelers aantal elftallen in de competities Afdeling Utrecht aantal elftallen dat onder controle van de Afdeling Utrecht stond aantal competitieafdelingen aantal competitiewedstrijden aantal verenigingen 1966 "67 1967/'68 1968'69 49369 53093 56772 38054 41186 44709 2416 2627 2976 2544 2757 3101 285 311 347 14437* 16671 15241* 519 535 546 In dit aantal zijn de wedstrijden voor alle overige getallen zijn de pupillen wel de pupillen-reeksen niet meegeteld; in I opgenomen. VEENENDAAL De laatste rit in de gezamenlijke competitie Midden-Neder land bracht enkele trotse winnaars naar voren: Jos Schipper bjj de nieuwelin gen, met ruim een halve ronde voorsprong op A. Nederlof en Arnold Voogt b(j de amateurs, met een ronde voorsprong op een groep renners, waarvan Jan van de Beek de spurt won. Bij de veteranen viel het niet mee om de „Jan van Arckel"-hegemonie te doorbreken. Het leek erop, dat Ger- rit Ruttenberg nog succes zou hebben met zijn vluchtpoging, maar het was weer de spurt, die de beslissing moest brengen. Jan Reyngoud was hierin de snelste. Bij de adspiranten bleef men angst vallig bijeen. In de eindspurt was J. Pindus de snelste, met Dick van de Burgwal als 2e en Gert Vink als 6e. Peter Kuijpers kwam ten val in deze rit. Nadat bij de nieuwelingen een klein vluchtgroepje was ontstaan begonnen Jos Schipper en Wim Pater aan een opmars, die tenslotte alleen door de sterke Schipper kon worden voortgezet. De kleine Nederlof liep tegen het ein de nog weg, waarna nog enkele groep jes zich afgescheiden. Matthijs de Koning kreeg geen ge legenheid om weg te wippen, maar hij hielp zijn ploeg- en clubgenoot Arnold Voogt om een voorsprong te nemen, die zou uitgroeien tot ruim 1 ronde. Leo Stapelbroek h«*id lange tijd uitzicht op een mooie 2e plaats, maar materiaal- pech wierp hem weer terug in de volggroep. Amateurs: 1. Arnold Voogt; 2. Jan v.d. Beek; J. v. Ingen; 7. Gijs Brou wer; 8. Leo Stapelbroek. Nieuwelingen: 1. J. Schipper; 2. A. Nederlof; 3. P. Nederlof; 4. Ton Brons; 8. Rijl Vink; 10. Wim Pater. Veteranen: 1. J. Reyngoud; 2. A. Vroege; 3. W. Bosch; 9. H. Stouten; 11. W. Dekker. Adspiranten: 1. J. Pindus; 2. Dick van de Burgwal; 3. J. Poelwijk; 6. Gert Vink. Verenigingsklassement: 1. „De Vol harding" 62 p.; 2. „Amersfoort" 46 p.; 3. „Tempo" 36 p.; Eindklassement: 1. „De Volharding" 324 p.; 2. „Amersfoort" 313 p.; 3. „Tem po" 312 p.; 4. „Jan van Arckel" 308 p.; „De Volharding 2 wint de vereni gingsbeker. Eindklasseringen: amateurs: 1. Jan Sandbrink 51 p 2. Aart-Jan Schurink 45 p.; 3. P. Kentie 31 p.; 4. A. v.d. Ploeg 29 p.; 5. G. Horst 28 p. Nieuwelingen: 1. J. Blokland 54 p.; 2. J. Schipper 32 p.; 3. P. Nederlof 30 p.; 4. J. Fresen 27 p.; 5. Jan Co- zijnsen 27 p. Adspiranten: 1. J. Pindus 69 p.; 2. ARNHEM „Er hapert iets", onder die titel schrijft de 72-jarige Hendrik B. uit Angeren in de Overbetuwe inge zonden stukken in De Vrije Boer. De Boerenleenbank in Angeren, zo luidt de strekking van zijn ellenlange verhalen, heeft 'een kassier die vals heid in geschrifte pleegt en die het geld van B. achteroverdrukt. Met brede handgebaren en forse stem heeft B. gisteren voor de Arnhemse rechtbank aangekondigd te blijven schrijven. „Wie verbiedt de waarheid te schrij ven. De zaak zal aan het licht komen, al moet ik vijf jaar doorgaan". De vermaning van president mr. B. W. van Houten dat al B's klachten al door de justitie zijn onderzocht en on juist bevonden werden doet hem niks. „Van de officier van justitie heb ik niks dan leugens op papier gekregen", daarmee was voor hem de kous af. De zaak, al geruime tijd oud, begon omdat de bank, kennelijk op goede gronden, B's tegoed blokkeerde. Kas sier en tevens wethouder van Bemme! H. Vermeulen, moest het daarop ont gelden. Eerst kreeg hij klappen, toen hij vader en zoon B. uit zijn bijkan toortje wilde laten verwijderen. Nu wordt hem het leven zuur gemaakt ("B. schept er een satanisch genoegen in", zei de officier) door zijn plaats- genoot's pennevruchten in De Vrije Boer. De eerste maal werd het exem plaar waarin bezwaren werden opge somd zelfs buiten de lezerskring van het blad verspreid. Er staat van alles in de stukken van B. „De processen verbaal zitten nog in de doofpot. Ik laat me niet door die corrupte zaak beetnemen. Een varken kan niet praten en dus ook niet liegen. Daar moet je burgemeester voor zijn". Burgemeester jhr. mr. E. M. Van Nis pen tot Pannerden en wethouder C. v.d. Woerdt komen in het verbaal voor sinds er een raadsvergadering gedeelte lijk aan het probleem werd gewijd. Valse voorlichting", schreef B. „De justitie heeft nee gezegd op uw klachten", zo probeerde de president. „Dat is makkelijk, maar ik eis tegen bewijzen", riep B. „Er is niks te eisen", antwoordde de president. „Maar ik ben Nederlander", zei B. weer. „Als Neder lander mag u een ander niet in zijn goede naam en eer aantasten", aldus de president. „Maar het is wèèr wat ik schrijf", riep B. op een toon van ver twijfeling. „Ik eis mijn rechten op". „Er is al veel aandacht aan deze zaak besteed", aldus officier van justitie mr. J. H. G. Boekraad. „Al herhaalde ma len is hem gezegd juridisch advies in te winnen, maar dat doet hij niet. De manier waarop hij nu te werk gaat is laf en onmaatschappelijk". De eis luid de zes weken gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk. „Ik neem 't niet, ik ga dadelijk in hoger beroep", zei B. „U hebt dit niet onderzocht. Tk wil mijn recht." „Dan zult u veertien dagen moe ten wachten tot er uitspraak is ge daan". wees de president hem terecht. „Kan het echt nu niet. Op die manier heb ik er maar geloop van", zei B. boos terwijl hij met grote stappen de zaal uit beende. Dick van de Burgwal 52 p.; 3. J. Schaafsma'41 p.; 4. J. Huigen 35 p. Veteranen: 1. G. Ruttenberg 66 p.; W. Bosch 58 p.; 3. A. Reijnders 47 p. LONDEN Twintig doodgravers op een van de grootste Londense be graafplaatsen zijn in staking gegaan, omdat zij een behoorlijk loon" wil len, zoals hun leider zei. De doodgravers hebben zich in de nieuwste stakingsgolf in Engeland aan de zijde geschaard van de vuil nismannen en autobouwers. Boven dien willen de stewardessen van de British Overseas Airways Corpora tion staken, om kracht bij te zetten aan hun eis voor kortere werktijden en betere arbeidsvoorwaarden. Door de staking van de doodgra vers konden zes begrafenissen op de Garratt Lane begraafplaats in Streat- ham, een buitenwijk niet doorgaan. DEVENTER „Dit seizoen ligt de Deventer kunstijsbaan er qua internatio nale schaatsevenementen onrendabel bij", aldus de teleurgestelde directeur Piet Bergström. „Wij hebben tonnen in de accommodatie gestoken, we hebben de juiste mensen en we hebben ervaring, en nu gaat alles onze neus voorbij. De Nederlandse kampioenschappen voor dames en heren zijn het enige grote schaatsfeest. dat wij hier in Deventer organiseren". ARNHEM In de 3e finale-ronde van het persoonlijk damkampioenschap van district West is wederom felle strijd geleverd. In de hoofdklasse zegevierde de Dru- tenaar T. Akkermans over hekkcslui- ter R. Willemsen uit Tiel. In verband met het feit dat de Bennekomse spelers deze finale met hun team moesten spe len voor de nationale hoofdklasse-com petitie werden de partijen T. v. Beek- G. Stunnenberg en ir. P. .1. Cevaal - J. Weijman in Ede gespeeld. Een verwoed duel ontspon zich in de le klasse tussen de Ochtenaar H, J. v.d. Heijden en de Maas-en-Waler A. W. A. Janssen uit Wamel. Ondanks goed verweer kon v.d. Heijden de ne derlaag niet ontlopen tegen de sterk spelende Janssen, die nu samen met R. Fintelman uit Tiel aan kop gaat. Fintelman behaalde een reglementaire zege op de Ochtenaar F. Angelino. Een vrij eenvoudige en gemakkelijke over winning boekte de Tielenaar drs. N. Blankenstein op zijn plaats- en club genoot L. F. Leimena, die nog punt loos onder aan de ranglijst bungelt. Bijzonder felle strijd werd er gele verd door de Edenaar M. J. v.d. Pep pel en de Maas-en-Waler H. v.d. Hurk. Het werd een erg ingewikkelde en moei lijke partij met beide spelers beurte lings in het offensief. De 2e klassers hadden een vrije dag. Uiteindelijk kwam er een remise uit de bus. De standen luiden nu: Hoofdklasse: 1. A. Janssen van Doorn (Wageningen) 2-3; 2. G. Stunnenberg (Bennekom) 2-3; 3. T. Akkermans (Dru- ten) 2-3; 4. J. Weijman (Bennekom) 2-2; 5. ir. P. J. Cevaal (Tiel) 2-2; 6. T. v. Beek (Bennekom) 1-1; 7. R. Wil lemsen (Tiel) 3-0; le Klasse: 1. R. Fintelman (Tiel) 3-5; 2. A. W. A. Janssen (Wamel) 3-5; 3. M. J. v.d. Peppel (Ede) 3-4; 4. Drs. N. Blankenstein (Tiel) 3-4; 5. H. J v.d. Heijden (Ochten) 3-3; 6. H. v.d. Hurk (Wamel) 3-2; 7. F. Angelino (Ochten) 3-18. L. F. Leimena (Tiel) 3-0. Het programma voor de vierde ron de, die zaterdagmiddag om twee uur in Arnhem in „De Coehoorn" wordt ge speeld, luidt: Hoofdkl.: G. Stunnenberg B'kom) - T. Akkermans (Druten; A. Janssen v. Doorn (Wag.) - ir. P. J. Cevaal (Tiel); J. Weijman (B'kom) - T. v. Beek (B'kom). le Klasse: H. J. v.d. Heijden (Och ten) - Drs. N. Blankenstein (Tiel); H. v.d. Hurk (Wamel) - L. F. Leimena (Tiel); F. Angelino (Ochten) - M. J. v.d. Peppel (Ede); A. W. A. Janssen (Wamel) - R. Fintelman (Tiel). 2e klasse: R. Derksen (Sl.Ewijk) - E. Weijman (Renkum); D. v. Aggelen (Wag.) - J. Elings (Oosterhout) J. N. Teunissen (Bennekom) - F. v. Eldik (SI. Ewijk). De heer Bergström kan het niet goed zetten. Met veel plezier denkt hij te rug aan de drie grote toernooien (EK heren, WK dames en WK heren), die Deventer tot een waar begrip in de in ternationale schaatswereld gemaakt hebben. Ook de Europese titelstrijd voor de jeugd, die Deventer graag op de agen da van de Int. Schaats Unie (ISU) inge voerd had willen zien, gaat niet door. Drie jaar achtereen heeft de Deventer kunstijsbaan wedstrijden georganiseerd tussen de jeugd*" van Zweden, Noorwe gen. Polen en Nederland en ze wilde nu in Europees verband zo'n toernooi houden. „De KNSB is met onze voor stellen naar het congres van de ISU getogen om de zaak daar te bepraten. Als je het mij vraagt heeft het te wei nig aandacht gekregen. Bovendien heb ik het gevoel, dat de bond er niet ge heel achter heeft gestaan. Wel is er een EK voor dames doorge komen, hetgeen eigenlijk een afgietsel is van de wereldkampioenschappen. Heerenveen heeft de organisatie ervan toegewezen gekregen. Op de baan in Heerenveen wordt ook de interlandwed strijd Nederland-Noorwdgen gehouden, die toentertijd op initiatief van Deven ter in het leven werd geroepen. Het eigenaardige van de zaak is, dat de KNSB Heerenveen nu op kosten gaat jagen. Sowieso moet er accomo- datie en personeel bijkomen, de mensen daar moeten zich helemaal gaan aan passen en noem maar op. Het gaat niet alleen Heerenveen geld kosten, maar ons ook. Er zit nu geen continuïteit meer in de te organiseren internationa le evenementen op de Deventer kuns ijsbaan. De beslissing van de bond wordt nog merkwaardiger als men be denkt, dat wij de KNSB in het verle den tienduizenden guldens hebben toe gespeeld. Ik wil niet zeggen, dat Heerenveen niet tot de organisatie in staat is, maar het moet het wel waarmaken. Veronderstel nu eens, dat het allemaal niet zo goed gaat zoals men b' :n De venter gewend is. Alleen het fei al dat er in Heerenveen praktisch ge* hotel is te vinden, kan grote problemen ver oorzaken. De toewijzingen voor titel- wedstrijden in de toekomst worden er misschien op afgestemd. En heel Ne derland is dan gedupeerd. Het getuigt van weinig visie van de KNSB. Ik heb zo de indruk, dat men met een soort inhaalprogramma voor Heerenveen be zig is. Collega Van Amerongen van de Jaap Edenbaan in Amsterdam is het roerend met mij eens". Piet Bergström is er niet verdrietig om, wel een beetje teleurgesteld. „Het is toch niet overdreven om te zeggen, dat het aandeel van de Deventer kunst ijsbaan bepaald niet nobetekenend is in de internationale schaatswereld. En daarom moeten we alles in het werk stellen om dit aandeel te behouden. Ik vind, datde KNSB wat luchtig langs deze zaken heentrippelt. Wanneer je de agendaverdeling projecteert op de gang van zaken in het verleden, dan is het een vreemde verdeling. Wie Bislet zegt denkt aan Noorwegen. Hetzelfde geldt voor Deventer, dat in schaatskringen vereenzelvigd wordt met Nederland". De heer Bergström laat zijn blik dwa len over de baan, die heerlijk in het zonnetje ligt te wachten op de grote schaatsmeute, die op 18 oktober als kalfjes de wei al invliegen. Het is nu nog rustig. Internationaal gezien zal het het hele seizoen rustig blijven. Bergström: „Heerenveen heeft niets. Het wordt een stap terug". Alle moeders kijken om... TUNIEKPAKKEN „De Grote Mode" in Acryl Jersey, vanaf maat 146152 maat 15B—167 Ideale combinatie voor naar school. MEISJESBLOUSE in Acryl Jersey. Maat 140 kL st per .maat. Leuk KLOKROKJE in Poteyea- ter wol, in een frisee ruitdessin jf AA Maat 140!3>9v 17

De Vallei | 1969 | | pagina 10