Linkervleugel: Labour lijdt nederlaag Sovjet-poging tot kapen van een Mirage V.S. trekken troepen uit Thailand terug Droeve gevolgen aardbeving Jiri Pelikan kiest vrijheid Nieuwe aardbevingen in Zuid-Afrika MEMOIRES CHR. KF.Ef.ER NIET GEWAARDEERD Krachtproef Mao zelf op feest Over de grenzen De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! In Beiroet (Libanon) Geen gebedel om E.E.G. „TT// staan op eigen benen FRANSE P.T.T. GAAT STAKEN Raad van Europa keurt overval op Tsj.-Slowakije af Arbeidsonrust in Italië Guerrilla-oorlog in Venezuela Kernstopakkoord in zicht Rente Spaarbank Rotterdam hoger OVATIE ÉÉN ADoZÖ TABLET stopt astma-aanval direkt! WOENSDAG I OKTOBER 1969 BRIGHTON Het congres van de Britse Labourpartij dat in Brighton wordt gehouden, heeft dinsdagmorgen een nieuw partijbestuur gekozen. Dit bestuur van 27 man is op twee uitzonderingen na gelijk aan het vorige. De linkervleugel van de partij die veel nieuwe kandidaten heeft gesteld, is er niet in geslaagd zijn positie in het bestuur te versterken. Zo werden linkse figuren als Clive Jenkins, die secretaris is van de bond van technisch perso neel, en de parlementsleden Michael Foot, Erich Heffer, John Medelson en Eric Moonmanniet in het bestuur gekozen. Men beschouwt deze nederlaag van links als een overwinning voor premier Wilson die vaak met de linker vleugel overhoop heeft gelegen. Herkozen werden minister van Binnenlandse Zaken James Callaghan en de minister voor Werkgelegenheid en Produktiviteit, mevr. Barbara Castle. PARIJS Morgen leggen de ruim driehonderdduizend Franse post- en te- lefoonheambten het werk voor 24 uur neer. Deze staking vormt een onder deel van een actieweek, die het perso neel van de PTT heeft uitgeroepen, om zijn eisen kracht bij te zetten. In tegenstelling tot de stakingen bij de spoorwegen en de Parijse vervoers diensten hebben de postbeambten zich wèl aan de stakingswet gehouden. Za terdag hebben zij een voorbericht voor deze staking naar de minister van PTT gestuurd. De eisen van de stakers betreffen de verbetering, zowel van de arbeidsvoor waarden als van de salarissen. Gisteren waren de havenarbeiders in de meeste havensteden in staking om een vermindering van het aantal werk uren te krijgen zonder salarisverlaging. Ook bij de Parijse vervoersdiensten hebben de vakbonden weer de kop op gestoken. Hoewel directie en vakbon den het eens waren geworden over een werkweek van zes dagen, gevolgd door twee opeenvolgende rustdagen, weigert het personeel dit akkoord te onderteke nen. Tevens dreigden de zojuist begon nen onderhandelingen over de salaris sen in een slop te belanden. BEIROET Libanese militaire autoriteiten hebben dinsdagavond bekendge maakt, dat zij een poging van twee Russen hebben verijdeld, een Mirage straal jager van de Libanese luchtmacht te ontvreemden. De twee Russen, van wie een diplomatieke onschendbaarheid zou genieten, zjjn volgens radio-Beiroet gearresteerd. Volgens een officiële verklaring is een van de diplomaten ernstig gewond. Een Libanese officier en een soldaat zijn ook gewond. De twee diplomaten, de eerste ambas sadesecretaris Alexander Chomiakof en Vladimir Vasilief, hebben samenge zworen met een Libanese ex-lucht- STRAATSBURG De assemblee van de Raad van Europa heeft dinsdag in Straatsburg, in een debat over Tsje- cho-Slowakije, unaniem de gebeurte nissen in dat land veroordeeld. Het pro test, neergelegd in een resolutie, be treft vooral de recente besluiten van het centrale comité van de Tsjecho- Slowaakse communistische party, die ten doel hebben alle verantwoordelijk heid te ontnemen aan die Tsjecho- Slowaakse leiders, die hebben getracht een systeem van menselijker commu nisme door te voeren. In haar poging o mhet Tsjecho-Slo- waakse volk te steunen, had de assem blee bijna een beroep gedaan op de communisten zelf. In de onderwerpre- solutie kwam namelijk een paragraaf voor, waarin de hoop werd uitgespro ken, dat de communistische partijen in West-Europa in zowel openbare verkla ringen als in hun contacten met de Sovjet-Unie zullen blijven wijzen, op de noodzaak in Tsjecho-Slowakije de principes van de onafhankelijkheid van het volk en het recht op zelf beschikking te garanderen. De onafhankelijke Franse republi kein Destremau, vond dat nog niet zo'n vreemde gedachte. Het is een feit, zo betoogde hij, dat de Westerse commu nistische partijen genuanceerd oorde len over de Russische inval in Tsjecho- Slowakije. Er is bijvoorbeeld een for meel protest van de Italiaanse commu nistische partij tegen de Russische in val. Op voorstel van de Nederlandse so cialist F. Goedhart liet men de des betreffende paragraaf echter toch val len. Het is naïef de hulp van de commu nisten in te roepen. Ook de Westerse communistische partijen zijn niet meer dan instrumenten in de handen van het Kremlin, zo betoogde hij. In een rapport van de Britse Labour- afgevaardigde Fitch basis voor het debat is een opsomming gegeven van feiten, die zich na 17 april van dit jaar (de vestiging van een nieuw regime in het land) hebben voorgedaan: twintig Tsjechoslowaakse hoofdredacteuren zijn geprest ontslag te nemen. Alleen al in Praag hebben meer dan 160 jour nalisten hun baan verloren. Er is een nieuwe perswet in de maak, die voor ziet in permanente en directe censuur. ROTTERDAM De Spaarbank te Rotterdam zal met ingang van 3 oktober, de rente voor de gewone spaarbankboek jes verhogen van 3 Ms pet. tot 4pct. per jaar. Een herziening van rentetarieven bij de Spaarbank te Amsterdam wordt nog overwogen. Premier Wilson verklaarde op het congres, dat Engeland zijn kandidatuur voor het lidmaatschap van de EEG handhaaft. Maar, aldus de Britse pre mier, Engeland zal niet „met de hoed in de hand" naar de conferentietafel gaan. „Europa heeft ons meer nodig dan wij Europa". Als de voorwaarden tot toetreding aanvaardbaar zijn, dan zullen de onderhandelingen ook slagen. Mocht Engeland echter niet worden toegelaten, dan is er nog geen man overboord, want het kan heel goed op eigen benen staan. Wilsons woorden kregen veel bijval. De premier onthulde dat hij alle minis teries opdracht had gegeven een nieu we schatting te maken van de prijs, die Engeland voor het lidmaatschap van de EEG zal moeten betalen. Wilson viel de leider van de conser vatieven, Edward Heath, aan en wees met nadruk op de vooruitgang die er zijns inziens onder de Labourregering is geboekt. Speciaal in de laatste tijd was de situatie voor Engeland beter geworden. In dit verband noemde Wil son de toenemende stroom toeristen naar Engeland, de stijging van de ex port en het feit dat de Britse betalings balans over de eerste helft van dit jaar voor het eerst in acht jaar een gunstig beeld vertoont. Wilson mocht een staande ovatie van de 1.200 afgevaardigden in ontvangst nemen voor zijn redevoering. Hij maakte duidelijk dat Labour, on danks de sterker groeiende twijfel on der het publiek aan de zin van het streven naar het EEG-lidmaatschap, Engeland in de Euromarkt wil bren gen. Wilson kreeg duidelijk de sympa thie van het congres voor zijn verkla ring dat men niet van plan is te sme ken om het EEG-lidmaatschap. „Wij kunnen op eigen benen staan", zo herhaalde hij, „ongetwijfeld tegen een zware prijs voor Engeland, maar tegen een nog zwaardere prijs voor Europa en tegen een vernietigende prijs voor Europa's invloed in de we reld'. Wilson zei dat men in onderhan delingen met de EEG, naar „bevredi gende voorwaarden" zal streven. Zo zal Engeland, als het EEG-lid wordt, een overgangsperiode gegund moeten worden voor aanpassing aan het kost bare EEG-landbouwbeleid. Het congres nam later een aantal re soluties aan waarin onder meer wordt aangedrongen op strengere strafmaat regelen tegen de blanke minderheids regering in Rhodesië, steun aan de strijd „voor vrijheid en democratie" in Spanje en intensieve pogingen om een einde te maken aan de burgeroorlog in Nigeria. Wat deze oorlog betreft, wil het congres dat de wapenleveranties aan beide partijen stopgezet worden. Joan Lestor, die lid is van het partij bestuur, pleitte voor maatregelen die de sancties tegen Rhodesië waterdicht maken. Zij zei dat er, ondanks de sanc ties, nog transacties met Rhodesië wor den gesloten ter waarde van ruim 375 miljoen gulden per jaar. Verschillende sprekers wezen erop dat de politiek van Engeland tegenover Zuid-Afrika dat zoals bekend de blanke regering in Rhodesië steunt, wordt voorgeschreven door de grote financiële belangen van Groot-Brittannië in Zuid-Afrika. Ande re afgevaardigden waarschuwden voor een groot bloedbad in Zuid-Afrika in de komende jaren. WASHINGTON De Verenigde Sta len zullen voor juli volgend jaar, 6000 militairen uit Thailand terugtrekken. Dit is dinsdag meegedeeld door presi dent Nixon. Er bevinden zich op het ogenblik ongeveer 49.000 Amerikaanse militairen in Thailand, hoofdzakelijk van het leger en de luchtmacht. Nixon deelde nog mee, dat hij met de premier van Thailand was overeen gekomen, dat de 6000 man voor 1 juli 1970 uit Thailand zouden zijn terugge trokken. Beide landen zullen de om vang van de Amerikaanse strijdkrach ten blijven bestuderen in het licht van de ontwikkelingen in de oorlog in Viet nam. In de afgelopen 24 uur zijn duizend Amerikaanse mariniers per vliegtuig van Vietnam naar het eiland Okinawa overgebracht, waarmee de door presi dent Nixon aangekondigde terugtrek king van 35.000 militairen voor het eind van dit jaar goed op gang is gekomen. Nabij de gedemilitariseerde zone werd een kamp voor terugtrekking in aanmerking komende mariniers met mortieren onder vuur genomen. Een militair kwam om en negen werden ge wond. Later voerden zware B-52 bom menwerpers aanvallen uit op de Noord- vietnamese stellingen van waaruit ge schoten was. De grootste actie van grondtroepen in het afgelopen etmaal had plaats in het centraal hoogland, waar Amerika nen en Noordvietnamezen zes uur lang met elkaar streden. Twee Amerikanen en 25 Noordvietnamezen zouden zijn gesneuveld. In de provincie Tay Ninh, aan de grens met Cambodja, doodden de Amerikanen 31 tegenstanders zon der zelf verliezen te lijden. Het Zuidvietnamese militaire hoofd kwartier heeft gemeld, dat 55 kilome ter ten oosten van Saigon een vracht auto met werknemers van een rubber plantage op een mijn is gereden. Elf burgers werden gedood en zes gewond. ADVERTENTIE Een ernstige aardschok trof de Zuidafrikaans e zuidkust tussen Kaapstad en Durban. Op de foto een moeder met haar zes dochters tussen de bezittingen, welke zij uit haar ver nield huis heeft kunnen redden. LONDEN De Times berichtte van morgen, dat dr. Jiri Pelikan, oud-direc teur-generaal van de Tsjechische tele visie en sinds enige tyd lid van de staf van de Tsjechoslowaakse ambas sade in Rome, de vryheid heeft gekozen in Londen en niet naar zjjn land zal terugkeren. Pelikan beschouwt zich volgens de Times niet als deserteur, maar als tij delijk banneling die van oordeel is, dat hij in het buitenland met meer effect kan strijden voor een menselijke vorm van communisme dan in Tsjecho-Slo wakije. Pelikan is verleden jaar na de invasie ontslagen als hoofd van de televisie. Op 22 augustus had hij bevel gekre gen uit Rome naar Praag terug te keren per 1 september. Hij heeft echter de voorkeur gegeven aan het buitenland, tot in zijn land de vrijheid van me ningsuiting is hersteld. ROME De 2000 gemeentelijke per soneelsleden van Parma zijn in staking gegaan, omdat zij uitbetaling wensen van de extra toewijzigingen die de autoriteiten hun schuldig zijn. Het ver keer liep in de war, er werd in het wilde weg geparkeerd en patiënten van een psychiatrische inrichting moesten door nabij gelegen restaurants worden gevoed, omdat het personeel staakte. In Napels blokkeerden ongeveer 3000 arbeiders van een staatsstaalfabriek een spoorlijn en hielden het verkeer enige uren lang tegen. Zij willen hoger loon en betere arbeidsvoorwaarden. KAAPSTAD Gisteren zijn opnieuw aardbevingen opgetreden in de Kaap provincie, die de vorige avond al door trillingen was getroffen, waarbij elf do den waren gevallen en ernstige scha de was veroorzaakt. De nieuwe aardschokken deden zich voor rond het stadje Tulbagh, op onge veer 112 km ten noordoosten van Kaap stad, waar veel huizen zijn ingestort. Het ernstigst zijn Tulbagh en de nabij gelegen plaatsen Wolseley en Ceres ge troffen, maar de trillingen werden ge voeld tot in Bloemfontein, op 960 km af stand, en langs de kust van Kaapstad tot Durban, welke plaats 1440 km van Tulbagh is verwijderd. In de bergen in de omgeving van Tulbagh zijn branden ontstaan. Over een groot gebied van de Westkaap is de elektriciteit uitgevallen. In Wolse ley is ongeveer tweederde van de hui zen verwoest. Bijna de hele bevolking van Ceres is de plaats ontvlucht nadat een aantal huizen waren ingestort. Ook veel inwoners van Tulbagh hebben in hun auto's buiten de stad overnacht. De loco-burgemeester van Tulbagh schatte dinsdag de schade in de onmid dellijke omgeving van deze plaats op een miljoen rand (ongeveer vijf mil joen gulden). Een lector in de geologie aan de uni versiteit van Kaapstad, dr. Arthur Ful ler, heeft de trillingen dinsdag beschre ven als een „omvangrijke aardbeving". De schokken zijn volgens hem mis schien veroorzaakt door een breuk in de aardkorst in de buurt van Worces ter, ongeveer 88 km ten noordoosten van Kaapstad, die 100 miljoen jaar ge leden zou zijn ontstaan. In Koue Bokkeveld in de westelijke Kaapprovincie werd een niet-blanke ADVERTENTIE bij: apotheken en drogisten LONDEN De voorzitter van de Britse persraad, Lord Devlin, heeft gewaarschuwd tegen het op rakelen van oude schandalen in de pers. Hij bleek zich rechtstreeks te richten tegen de „News of the World", dat een serie artikelen pu bliceerde van Christine Keeler, die daar haar leven in beschrijft. Het feit dat deze dame destijds tegelijkertijd intieme betrekkin gen onderhield met de conserva tieve minister van Oorlog, John Profumo, en een Sovjetrussische marine-attaché, leidde tot een schandaal, dat bijna de regering- MacMïllan in 1963 ten val bracht. Profumo trok zich terug uit de po litiek en wijdde zich aan liefdadig heidswerk in de arme wijken van Londen. In de Britse pers is nu kritiek geleverd op de publikatie van Christine Keelers aangelegenhe den, omdat de oud-minister hier door volgens de critici wordt ge schaad. Lord Devlin wees erop, dat er weliswaar geen perscensuur in Engeland bestaat, maar dat er „een meer dan theoretische moge lijkheid bestaat, dat er een wet komt die die gebieden van de persvrijheid controleert die losban dig kunnen worden genoemd". Om dat hij niet langer een openbare functie bekleedt, heeft Profumo evenveel recht op particuliere be scherming als alle andere burgers. Zijn zonden, dwaasheden en te genslagen mogen niet door ande ren worden misbruikt om er geld uit te slaan, aldus Devlin. Mej. Keeler zou een groot be drag voor haar memoires hebben ontvangen. In een brief aan de Ti mes heeft zij het recht verdedigd op publikatie van haar verhaal. Zij klaagde dat haar critici schij nen te denken dat ik voor altijd door het riool ben weggespoeld". vrouw onder vallend puin gedood. Hier door is het aantal doden gestegen tot 11. De schade in het getroffen gebied be draagt naar schatting enige miljoenen guldens. De schokken zijn gevoeld tot in Lou- rengo Marques, de hoofdstad van Mo zambique, dat bijna 1500 kilometer van het epicentrum van de aardschokken verwijderd lag. In Kaapstad en omgeving is geen ernstige schade aangericht, maar wel verlieten daar duizenden mensen hun woningen, bioscopen en theaters toen de schokken gevoeld werden. Op het Robben-eiland, waar een streng bevei ligde politieke gevangenis ligt, werd de vuurtoren meer dan een half uur bui ten werking gesteld. In Johannesburg werd de reeks schokken op seismogra- fen geregistreerd als de zwaarste se dert 1932. machtofficier om een Mirage-straalja- ger van de Libanese luchtmacht te stelen, aldus de verklaring. De ex- luchtmachtofficier-vlieger, Hassan Cadawi, is vijf jaar geleden wegens wan gedrag uit de militaire dienst ontsla gen. Op de Russen is een cheque van 100.000 dollar gevonden op naam van Badawi en 2500 dollar. De Libanese militaire politie had in de avond het flatgebouw omsingeld waar Russische ambassadefunctiona rissen wonen. De Libanese oud-officier en de beide Russen vluchtten volgens het commu niqué naar de woning van een der Rus sen en verschansten zich daar. Zij openden het vuur op de agenten van de geheime dienst, waarbij een offi cier en een soldaat werden gewond. Bij het vuurgevecht werden beide Russen gewond, een ernstig. Een functionaris van de Britse am bassade in Libanon is dinsdag na een aanrijding in Beiroet door een Libanese automobilist ter plaatse neergeschoten. De Brit werd door een kogel in het hoofd getroffen. Hij is in krietieke toe stand naar een ziekenhuis gebracht. Na de autobotsing ontstond ruzie tus sen de Britse employé en twee Libane- zen. Een van hen trok een pistool en schoot de Brit door het hoofd. Zij stapten vervolgens in hun auto en re den weg. De politie heeft hen nog niet kunnen achterhalen. CARACAS De autoriteiten van Venezuela hebben troepen, helikop ters en schepen van de marine ingezet om te strijden tegen een opleving van spuis fiqjeeM )ia;iAijDB-eniJJan3 ap vorige week reeds zes maal gevechten ontstonden met regeringstroepen. Minister van Defensie generaal Vil- lasmil legde er gisteren nog de nadruk op dat gewapende troepen alle midde len zouden gebruiken om de guerrilla beweging te bestrijden en uit te roei en. De generaal zei dat gewapende le gereenheden diverse guerrilla-campe- menten hadden gebombardeerd en dat Venezolaanse marine-eenheden langs de kust van de oostelijke staten An- zoategui en Sucre patrouilleerden. Tot nu toe zijn een officier en vier militairen gebood enelf anderen ge wond. Over verliezen aan de zijde van de guerrilla's is niets bekend. GENèVE De Sovjet-Unie en de Verenigde Staten zullen wellicht bin nen twee weken met een gezamenlijk ontwerpverdrag komen, waarin het ge bruik van kernwapens op de zeebodem buiten een grens van 12 mijl langs de kustlijn wordt verboden. Dit hebben Russische en Amerikaanse bronnen dinsdag te kennen gegeven. Het voornaamste struikelblok was tot nu toe de vraag hoe de twaalfmijlslijn moet worden getrokken, dus wat bin nenlandse wateren zijn. Maar waarne mers zijn van mening dat de twee lan den een compromisformule zullen vin den om deze moeilijkheid te omzeilen. ADVERTENTIE Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. P'Vankrljk staat opnieuw aan de voor- avond van grote stakingsacties. Bij de posterijen zijn ze hier en daar al begonnen. De mijnwerkers zijn ge volgd. De Parijzenaars houden er al rekening mee, dat de metro weer stil komt te liggen. De forensen maken op het ogenblik overuren om voor schot op te bouwen voor de dagen, waarop zij door een nieuwe treinsta king niet zullen kunnen gaan wer ken. T^e oorzaak van deze sociale onru9t is niet langer meer een verbete ring van de arbeidsvoorwaarden, maar de eeuwige salariskwestie. De onderhandelingen daarover zuilen de ze week beginnen. Bij een eerste contact is al gebleken, dat er een geweldig groot verschil van mening bestaat tussen de rege ring en de vakbonden. De ambtena ren, die door premier Chaban-Del- mas zijn ontvangen, zijn diep teleur gesteld vertrokken na felle bespre kingen in een zeer gespannen sfeer. In 1968 heeft iedereen, na de grote sta kingen, een salarisverhoging gekre gen van ten minste vijftien procent. De regering is bereid om voor 1969 een salarisverhoging toe te staan, die gelijk is aan de prijsstijging, dat wil zeggen zes tot zes en een half procent. Daardoor, zo zegt de regering, zijn do salarissen in twee jaar meer dan 21 procent gestegen, hetgeen veel hoger is dan het percentage van de prijs stijgingen. vakbonden zyn het hiermee hele maal niet eens. Voor hen is de sa larisverhoging van vijftien procent in 1968 niets anders geweest dan een in halen van de achterstand, die de salarissen in 1966, 1967 en 1968 had den opgelopen in vergelijking met de prijsstijgingen. Zij hebben berekend, CHABAN - DELMAS geen uitzicht dat de prijzen tussen juni 1968 en september 1969 met tien tot twaalf procent zijn gestegen en zij eisen van de regering nu een salarisverhoging in dezelfde orde van grootte. De vakbonden beschuldigen de rege ring ervan, dat zij geen rekening wil houden met de achterstand, die de lo nen in de tweede helft van 1968 op nieuw hebben opgelopen. ^owel van de ene, als van de ande re kant schijnt het niet mogelijk te zijn concessies te doen. Bij de vak bonden is de druk van beneden af veel te groot, dan dat de vakbonds leiders ook maar iets van hun eisen kunnen laten vallen. De spontane sta kingen bij de spoorwegen, metro, pos- tergen en in de myncn bewijzen dit. De ambtenaren hebben de regering bo vendien aangetoond, dat in de parti culiere sector de loonsverhogingen over 1969 vermoedelijk zullen uitko men op negen tot tien procent. Zij zien niet in, waarom zij dit ook niet zouden kunnen krijgen. De regering is echter gebonden aan een erg nauw luisterend herstelprogram ma, dat gebaseerd is op de stabili teit van de prijzen en een inkrim ping van de binnenlandse consump tie. Zij meent nu, dat een verhoging van meer dan zes procent dit gehele plan zal doen mislukken. Zander deze omstandigheden vreest men binnenkort een krachtproef tussen de regering en de vakbonden, die gepaard zal gaan met een grote stakingsactie over de gehele linie van de genationaliseerde industrieën en de overheidsbedrijven. TOKIO De viering van het twin tigjarig bestaan van communistisch China op het plein van „De poort van de hemelse vrede", in Peking is bijge woond door voorzitter Mao Tse-Toeng. Het was de eerste maal sinds meer dan vier maanden, dat Mao in het openbaar is verschenen. Radio-Peking verzorgde een directe uitzending van de massale bijeenkomst op het plein. De uitzending in de Chi nese taal werd in Tokio opgevangen. De 75-jarige leider,, aldus Radio-Peking werd vergezeld door zijn aangewezen opvolger, minister van Defensie Lin Piao. Mao, aldus Radio-Peking, wuifde en lachte naar de menigte. Hij begroette daarop de Chinese leiders die zich hadden verzameld op de Tien An Men poort. Honderdduizenden op het plein juichten hem toe met een „lang leve voorzitter Mao". De laatste keer, dat Mao en Lin Piao (62) in het openbaar zijn verschenen, was op 19 mei toen zij een delegatie van Maoisten hebben ontvangen in Peking. Hun lange afwezigheid en het feit dat ook hun echtgenoten geen openbare bijeenkomsten hebben bijge woond sinds mei, leidde tot speculaties, dat zij ziek, stervende of zelfs reeds óver leden zouden zijn. Lin Piao heeft „namens voorzitte: Mao en het centraal comité" de menig te toegesproken. 4

De Vallei | 1969 | | pagina 11