Veenendaals dagblad Stille revaluatie D-Mark schokt Europese landbouw Buiten Grote kans op coalitie van S.P.D. en F.D.P. Huisvestingsambtenaren in Amsterdam omgekocht over oceaan Dri e oorlogsmisdadigers in Breda komen niet vrij China wil geschil met Rusland toch bespreken Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei consul in Australië vlucht Brandt bij I Scheel Kans op nachtvorst JAMIN Kwartaalabonnees bespaar incasso BETAAL per GIRO Tegen samen gaan van K.Z.O. en I.S.C. Nixon wil weer eontaet met Peking Twee doden bij autobotsing C.I.A. vreesde onthullingen krokantjes Europese Commissie niet tot beslissing Amerikaanse waarschuwing Oktober in In augustus 8.2(H) nieuwe woningen Kamerlid wil loterijtrekking op de tv Von Thadden treedt niet af Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m„ 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Cóncern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG I OKTOBER I969 - 43e JAARGANG no. 230 BONN, BRUSSEL, DEN HAAG Het vrijlaten van de wisselkoers van de Westduitse mark, heeït grote on/ekerheid in het Europese zaken- en politieke leven gebracht. Vooral in de landbouw dreigt een chaos. Ook werd gisteren duidelijk: 0 de hogere waarde van de mark in de geldhandel komt weldra tot uiting in de officiële wisselkoers. De revaluatie is op komst, zo voorspelt de aftredende minister van Economi sche Zaken Schiller. MINISTER LARDINOIS vakantie afgebroken WASHINGTON Het Ameri kaanse ministerie van Justitie heeft meegedeeld dat de beoogde overne ming van aandelen International Salt Company door de Kon. Zout-Orga- non N.V. op zeer ernstige en grote anti-trustbezwaren stuit. Het ministe rie heeft beide ondernemingen ver zocht de overneming van de aangebo den aandelen 30 dagen uit te lier.. KZO en de International Salt waren Ingegaan op het verzoek van de anti trust afdeling van het Amerikaanse de partement van justitie om informatie omtrent dit overname-aanbod. Bij de KZO te Arnhem was men heden nog niet op de hoogte van de gerezen be zwaren, zoals in het bericht uit Wash ington vermeld. In afwachting van na dere mededeling uit de VS zou de di rectie hierover terstond in beraad gaan en zich met de bevoegde instanties ter zake verstaan. AMSTERDAM Uit een slooppand in de Sint Pieterspoortsteeg in Amster dam heeft de politie de afgelopen nacht vijftien jongelui aangehouden en voor onderzoek naar het bureau overge bracht. Een Franse jongen werd we gens bezit van hasjiesj ter beschikking van de centrale recherche gesteld. VVÏanneer we met oktober starten, beginnen we daarmee een maand van kleur en bladerval. In park en tuin wijzigde het lover der krentestruiken zich tot oranje en nankin, vormende vaak een fraaie achtergrond voor cosmea's, herfst- asters, Oostindische kers en dah lia's. Eer de hei is uitgebloeid, staan de berken langs de zoom in bamboegeel. Maar ook aan de ho ger blos van de besjes der Geld. roos in de boerenwal, van de bloed koralen aan de dwergmispels, het Venetiaans-rood der laatste lijster bessen en de cadmium bottels aan de egelantiers aan al dit koloriet zagen wij de herfst opdoemen en oktober naderen. Het is een gezon de, krachtige periode, met het veelvervig palet van 't bos, wisse lend van rijk scharlaken (Amerik. eik) tot het diepe messing van pep pels en beuken; paars, vermiljoen en oker contrasteren met het brons van 't naaldhout. Daarbij kunnen we niet zelden rekenen op pittig, opwekkend weer, met rinse geur van bellefleuren en cox orange. Soms zijn de velden 's ochtends wit bevroren; de eerste vorst knijpt het blad af en nu ritselt bij 't opdringen van de zon het fijne muziekje van de toverval. Er zitten zoemende bijen op de gouden tuilen der thans j eerst bloeiende klimop en ze bren- 5 gen en-passant een bezoekje aan i de laatste bloemen van de hof, die nog even de herinnering aan na-zo- merse dagen vasthouden. Stokro- 5 zen, balsemienen, gouds-en zonne- 5 bloemen floreren nog volop; zij de- 5 coreren tegen de derde week van de 5 maand, als het loofbos en heester- etage zich in bonte carnavalskledij 5 gaat steken, het kaleidoscopische kleurenspel langs gazon, weg en pad. Zo bereiden we ons voor op de winter, die zich reeds in november met allerlei gesteldheden aandient, vaak minder aangenaam dan okto ber. 1 okt. 1969 A. B. WIGMAN. De Bondsrepubliek heeft gisteren onmiddellijk een heffing van voor lopig 5,5 proeent op de invoer van landhouwprodukten gelegd. Dit ter be- seherming van de eigen boer tegen massale invoer vanuit andere landen van de EEG. De gemeenschappelijke land bouwmarkt is daarmee in drieën geval len. Tot gisteravond laat studeerde de Europese Commissie op goedkeuring van deze maatregel. De kans bestaat dat zij alsnog minister Luns, als voor zitter, zal vragen de ministerraad bij een te roepen. Minister Lardinois heeft in allerijl zijn vakantie in Zuidslavië afgebro ken om zich vanmorgen naar een ex tra kabinetszitting in Den Haag te spoe den. Verwarring De verwarring is vooral in het Euro pese hoofdkwartier in Brussel bijzon der groot, omdat West-Duitsland nog niet echt gerevalueerd heeft. Bepalin gen voor het geval een land slechts zijn wisselkoers loslaat ontbreken. De Europese Commissie heeft tot een uur vannacht de problemen van de Duitse monetaire politiek en de gevol gen ervan voor de gemeenschappelijke landbouwpolitiek besproken, doch nog geen beslissingen genomen. De discus sies zullen vandaag worden voortgezet. Verder ontbreken ook de ministers van Financiën van de ges, die in Wash ington de vergadering van het In ternationale Monetaire Fonds bijwonen, terwijl zij onmogelijk bij de bosprekin- gen over miljoenen verslindende landbouw kunuon worden gemist. De landbouwprijzen in de gemeen schap luiden namelijk in dollars Waard everhoging van de mark bete kent dus theoretisch lagere landbouwprijzen in de Bondsrepubliek. Via een stelsel van heffingen aan de grens is Bonn zijn boeren echter te hulp gekomen. Invoer De Nederlandse exporteurs zullen de waardeverhoging van de mark met vreugde begroeten. De consumenten zul len echter op hogere prijzen moeten rekenen nu de invoer uit West-Duits land voor ons duurder is geworden. Aankoop van dollars tegen 3.84 mark betekent een opwaardering van de mark met 4 proeent. De bekendmaking van de Bundesbank dat zij bereid is dollars te verkopen, heeft kennelijk tot doel de koers van de mark verder om hoog te drijven. Hoge functionarissen van de bank hebben reeds lang aan gedrongen op een opwaardering met zelfs 8 procent. De Belgische frank staat onder zware druk, zelfs ofschoon de Belgische auto riteiten notering van de mark hebben opgeschort om de druk te verlichten. Terwijl de mark steeg naar hetgeen velen als haar juiste waarde zien heeft de Japanse Jen de rol van de meest ondergewaardeerde valuta in de wereld overgenomen. De regering in To kio heeft dit nog eens onderstreept met de bekendmaking van een overschot op de betalingsbalans van augustus van 1970 miljoen dollar. WASHINGTON De regcring-Nixon probeert via diplomatieke kanalen aan de weet te komen, of communistisch China thans belangstelling heeft voor een hervatting van de besprekingen met de Verenigde Staten. De laatste tijd zijn er namelijk enige aanwijzingen gekomen, dat het bewind te Peking zijn fel vijandige houding ten opzichte van de Verenigde Staten enigs zins heeft laten varen. Dit heeft naar het oordeel van de re gering Nixon, te maken met het feit, dat premier Tsjoe en Lai de laatste maanden wat meer op de voorgrond is gekomen en met het gevoel in Washing ton, dat het Chinese bewind na jaren van binnenlands geweld door de cultu rele. revolutie, thans terugkeert naar een normaler binnen- en buitenlands beleid. Voor de Verenigde Staten zou dit een hervatting kunnen betekenen van de besprekingen op ambassadeursniveau, die in 1955 begonnen en die jarenlang in Genève of Warschau zijn gevoerd. Deze besprekingen vormden de enige geregelde verbinding tussen Peking en Washington. Het laatste van deze ge sprekken werd in januari 1968 gehou den. DEN HAAG In de maand augus tus 1969 zijn volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek 8200 woningen gereedgekomen, tegen 10.358 woningen in augustus 1968. In augustus werd een aanvang gemaakt met de bouw van 9789 woningen (in augustus 1968 met 13.095 woningen). SYDNEY De hoogste Tsjechoslo- waakse diplomaat in Australië, con sul-generaal Karei Franc, heeft ont slag genomen en houdt zich thans met zijn vrouw en drie zonen schuil. Volgens de „Sydney Sun", heeft hij voor zijn vrouw en drie kinderen het Australische staatsburgerschap aan gevraagd. Op de vraag waarom dc consul-generaal ontslag had geno men, aldus het blad, antwoordde het consulaat dat hij teruggeroepen was. Toen de landen van het Warschau pact in augustus 1968 Tsjecho-Slowa- kije binnenvielen, heeft Franc in het openbaar verklaard geschokt en be droefd te zijn. Verder verklaarde hij een voorstander te zijn van de her vormingspolitiek van Alexander Dub- cek. Een woordvoerder voor het departe ment van Buitenlandse Zaken te Camberra heeft verklaard, dat Franc- na afloop van zijn ambtstermijn, tot de conclusie was gekomen dat hij als immigrant in Australië wilde blijven. „Zijn aanvrage is goedgekeurd", zo werd bekendgemaakt. UTRECHT Op de Rijksweg Arn hem-Utrecht. \lak voor de afslag naar Houten, z(jn vanmorgen omstreeks kwart voor tien twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen. Bij het ongeluk zijn twee mensen om het leven gekomen. Volgens dc eerste berichten zijn er geen andere slachtoffers. De ravage is zo groot dat. de sectie bijzondere ver- keerstaken in samenwerking met de gemeentepolitie Utrecht beide rijbanen naar Utrecht heeft afgezet. Twee dagen na de Westduitse parlementsverkiezingen, z(jn de coalitiegesprekken begonnen tussen I Brandt (SDP) en Walter Scheel (FDP), links. j AMSTERDAM De Amsterdamse recherche heeft twee ambtenaren van de gemeentelijke woningdienst aan gehouden. verdacht van het aanne men van steekpenningen. De 26-jarige kantoorbediende L. E. heeft intussen bekend zeshonderd gulden te hebben aangenomen in ruil voor een urgen tie-bewijs. Zijn chef, de 28-jarige commies H. O., zou eenzelfde bedrag hebben ge kregen om een echtpaar aan een wo ning te helpen. Hij ontkent. De zaak kwam aan het rollen toen een vrouw bij de afdeling van O. informeerde wanneer ze nu de wo ning zou krijgen waarvoor ze drie honderd gulden had betaald. Hierop werd direct een onderzoek ingesteld door de centrale recherche. Beide ambtenaren zijn in afwaehting van het verdere onderzoek, geschorst. De „Long-Lines" het kabelschip van de Amerikaanse Telefoon en Telegraaf Maatschappij is gisteravond uitgevaren en zal een telefoonkabel gaan leggen van 95 mijl van Rhode Island tot de rand van het plateau voor de Spaanse kust bij San Fernando. DEN HAAG —Het Tweede-Ka merlid mr. Scholten (CHU) heeft de ministers van Financiën, van Justitie en van Cultuur, Recre atie en Maatschappelijk Werk ge vraagd te bevorderen, dat de trek king van de staatsloterij door de televisie wordt uitgezonden. Zo nodig wil hij de trekking daar toe naar de avonduren verplaatst zien. In een toelichting op zijn verzoek wijst mr. Scholten er op dat de afremming van de deel neming aan buitenlandse kans spelen op grond van verschillen de overwegingen gewenst is. WASHINGTON De Amerikaanse geheime dienst CIA was bang, dat ge tuigenissen tijdens het voorgenomen proces tegen de „groene baretten" eni ge van zijn belangrijkste agenten ont maskerd en waardeloos zouden hebben gemaakt, zo menen leden van het Con gres. Zij zeiden dat dit de reden was waar om de CIA zijn mensen verboden had te getuigen voor de krijgsraden, waar voor de zes officieren van de speciale strijdkrachten hadden moeten terecht staan, verdacht van moord op een Viet namese dubbel-agent. De Amerikaanse minister voor het le ger Stanley R. Resor heeft gisteren de ze weigering aangeha'uld toen hij alle aanklachten tegen dfi groene baretten introk. Hij zei dat ciF verdachten onder dergelijke omstandigheden niet op een eerlijk proces kondén rekenen. Robin Moore, de schrijver van een besteller over de „groene baretten" in Vietnam, heeft gisteravond voor de T.V. verklaard, dat hij een dubbel agent in Vietnam heeft gedood. Moore, die twee jaar als burger bij de groene baretten heeft doorgebracht om zijn boek te kunnen schrijven: „moorden is hun taak... daar worden ze voor opgeleid en ze doen het goed. Ik ben naar scholen geweest waar ze dit leren. Ik ben persoonlijk getuige ge weest van 't neerschieten van dubbel agenten. Ik heb het zelf ook eens ge daan omdat het voor mij gemakkelij ker was dan voor hen". BONN In de Westduitse hoofd stad is gisteren de kans gestegen op een coalitie-regering van sociaal-de mocraten (SPD) en liberalen (FPD). De liberalen werden het, ondanks hun innerlijke verdeeldheid, toch eens om coalitieonderhandelingen met de so ciaal-democraten te beginnen. Reeds gisteravond begonnen de gesprekken ten huize van Willy Brandt. Het was gisteren opnieuw een span nende dag van veel vergaderen. De sfeer in Bonn werd wel gekenmerkt door geruchten, dat de sociaal-demo craten aan de liberalen vier ministers zetels - en de christen-democraten zelfs 6 zetels - zouden hebben aangeboden om de kleine partij tot coalitiepartner te krijgen. Partijbestuur en fractie van de SPD machtigden Willy Brandt om te dingen naar het kanselierschap met de libera len als regeringspartner. De beide rivalen voor het kanselier schap, Brandt en Kiesinger, kwamen nog een uur lang bijeen, vergezeld door wederzijdse partijdelegaties, om de lo pende regeringszaken af te wikkelen. Zij waren het eens dat er snel 'n nieuwe regering moet komen. Over de moge lijkheid van voortzetting der huidige „grote coalitie" werd geen woord ge rept. Het voornaamste struikelblok voor een samengaan van SDP en FDP is het plan van de SPD de arbeiders meer zeggenschap in de ondernemingen te geven, waartegen de FDP is. De Frankfurter Rundschau houdt er rekening mee dat Scheel in een nieuwe regering minister van buitenlandse za ken zal worden, dat Herbert Wehner. de vice-voorzitter van de SPD. vice- kanselier zal worden en dat Karl Schil ler zijn portefeuille van economische zaken zal behouden. De Beierse afdeling van de FDP, die bekend staat als een van de conserva tieve bolwerken van de liberale partij, heeft dinsdag meegedeeld, dat zij be reid is akkoord te gaan met een coali tie van FDP en SPD als de sociaal democraten de liberalen concessies wil len doen op het gebied van de mede zeggenschap in de bedrijven. Drie van de vier Beierse liberalen in de Bonds dag behoren tot de conservatieve vleu gel van de Beierse Partij. Een coalitie tussen SPD en FDP zou een meerderheid van 12 zetels op de christen-democraten in het parlement hebben. ADVERTENTIE morgen melk en. puur 2ÓO gram van 114-voor 99 niet te geloven voor die prijs! Verzoeke vóór 2 oktober 12,35 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI, Veenendaal Met vermelding 1. abonnement 4e kwartaal 1969. 2. naam en adres waar ons blad be zorgd wordt 3. post- of bezorgabonnenient. Abonnementen-administratie HANNOVER Adolf Von Thadden, leider van de Westduitse nationaal-de mocratische partij NPD, heeft in Han nover verklaard, dat hij niet zal altre den naar aanleiding van de nederlaag van zijn partij in de Westduitse verkie zingen. Ondanks voorspellingen van Von Thadden, dat de partij 8 tot 12 procent van de stemmen zou krijgen, kwam z.ij niet verder dan 4.3 procent, te weinig om vertegenwoordiging in de Bondsdag te krijgen. Von Thadden maakte bekend, dat de NPD van 14 tot 16 november een con gres zal beleggen over de doel en de leiding van de partij. Hij ontkende dat het streven van de NPD naar parlementaire vertegen woordiging mislukt was door verkeerde doelen van de partij. DEN HAAG Minister Polak (jus titie) heeft de verzoeken om gratie van de in de strafgevangenis in Breda op gesloten oorlogsmisdadigers Aus der Fünten. Kotalla en Fischer afgewezen. Er zijn gen feiten of omstandighe den die verlichting van hun levenslange gevangenisstraf zouden rechtvaardigen. De doodstraf die de drie oorlogsmis dadigers oorspronkelijk was opgelegd, is indertijd door middel van gratie al omgezet in levenslange gevangenis straf. Minister Polak ziet geen aanlei ding de drie opnieuw gratie te verlenen. Hij schrijft de Tweede Kamer, dat de drie zich schuldig hebben gemaakt aan oorlogsmisdaden, delicten ten aan zien waarvan geen straf ook maar enigermate evenredig kan zijn. Ook geen levenslange gevangenisstraf. De drie oorlogsmisdadigers zouden in de toekomst alleen nog maar uit de gevangenis kunnen komen door artikel 15 van het wetboek van strafrecht aan te vullen. De aanvulling zou het moge lijk moeten maken ook tot levenslang veroordeelde gevangenen voorwaardelijk in vrijheid te stellen. Omdat veel Ka merleden ook hiertegen bezwaar hebben zal dit kabinet daarom geen wetsvoor stel daartoe indienen. Minister Polak zegt wel, dat de af wijzing van de verzoeken om gratie ons eens te meer voor de algemene vraag stelt, of het in overstemming is met onze zedelijke en rechtsopvattingen om iemand, wat hij ook heeft misdaan, jaar in jaar uit zonder enig uitzicht op vrijheid tot zijn dood gevangen re houden. Ook als mag worden veronder steld dat hij geen gevaar meer oplevert voor de samenleving. AKKRA Ghana is officieel naar burgerlijk bestuur teruggekeerd, na drie en een half jaar een militair bewind te hebben gehad. HONGKONG China heeft dinsdag laten weten, dat het bereid is zijn grens geschillen niet de Sovjet-Unie door on derhandelingen te regelen. In een ge meenschappelijk hoofdartikel in het „Volksdagblad". „Rode Vlag" en het „dagblad van het leger" wordt ge zegd dat China de aanval niet zal ope nen. Maar als het wordt aangevallen, /.al het zeker terugslaan. De auteur zegt dat de pogingen van de Sovjet-Unie om onstanden in dc grensgebieden te ont ketenen. vergeefs zijn. Ook de „chan tage op kernwapengebied" van de Rus sen samen met de Amerikaanse impe rialisten zal niets uithalen. Elke aan valler zal verpletterd worden. Niette min is China bereid de grensconflicten via onderhandelingen te regelen. De Sovjetfunctionaris, Alexander Sje- lepin, een lid van het, 11 man sterke po litiebureau van de Sovjet-Unie, zou de Japanners hebben meegedeeld, dat zijn premier. Kosygin. de Chinese minister president Tsjoe En-lai, in een „positie ve stemming" had aangetroffen, toen de twee elkaar op 11 september in Pe king spraken. En daarom, zou Sjelepin hebben gezegd, verwacht men in Mos kou dat de besprekingen met China, wanneer dan ook, zullen worden ge houden. Maandag is uit betrouwbare bron in Moskou bericht, dat de Russen de Chi nezen hebben voorgesteld dt troepen aan beide kanten van de grens terug te trekken. Dit voorstel zou door premier Kosygin van de Sovjet-Unie zijn ge daan in de loop van zijn gesprek in Pe king met zijn Chinese collega Tsjoe En-lai. Kosygin had toen ook aange drongen op nieuwe besprekingen over de grensgeschillen. De Sovjet-Unie heeft dinsdag tot com munistisch China een oproep gericht tot normalisering der betrekkingen. De oproep was vervat in een boodschap aan Peking ter gelegenheid van de 20ste verjaardag van communistisch China, aldus bericht Tass. De Russische leiders dringen er op aan dal „de oplossing van omstreden vraagstukken zal geschieden op vreed zame wijze, door besprekingen en over leg". Zij noemen de oprichting van de volksrepubliek China „een historische overwinning van de arbeiders van Chi na" en vervolgens: „Deze strijd kwam tot ontwikkeling onder de directe invloed van de grote socialistische oktoberre volutie in Rusland en heeft steeds de ware sympathie, steun en bijstand van het Sovjet-Volk en de Sovjet-staat on dervonden". (Van onze weerkundige medewerker l~)e afgelopen septembermaand was bijzonder arm aan regen. In het grootste deel van het land beleefde men de droogste septem ber van de laatste 120 jaar op die van 1959 na. De Bilt tapte negen mm neerslag af. een zelfde hoe veelheid als in 1865. In 1959 was het drie mm. Een uitloper van een Scandina vische depressie bracht vannacht plaatselijk in Gelderland een tot drie mm regen. Vanmiddag kan zich plaatselijk nog een bui ontwikkelen, maar ver volgens brengt een Atlantische hogedrukzone droger en overwe gend zonnig weer. Het zal komende nacht flink koud worden, met in Gelderland minima tussen nul en drie graden C. Plaat selijk is nachtvorst mogelijk. In de nacht van maandag op dins dag was het aan de grond al tot —2 a 3 graden C. gekomen. Tegen het weekeinde zal een nieuwe storing de bewolking doen toenemen, waardoor het in de nacht van donderdag op vrijdag vermoedelijk alweer minder koud zal zijn.

De Vallei | 1969 | | pagina 1