Groningen bekend terrein voor gezin Toxopeus Aftreden bestuur BBK geëist VAN KLEIN NAAR GROOT EUROPA AUTOMOBILISTEN, BROMFIETSERS Welke wensen zou u In 1970 graag vervuld zien door Esso? Esso BELONINGlfu? F50.000- W EN 100.000 TIJGERTJES Grote groep opposanten Haal een gratis wenskaart en vult u maar in! Italianen staken door Egyptische actie hij Suez-Kanaal Nixon achter het C.I.A. Koortsepidemie in N.-Vietnam ESSO SERVICE GAAT STEEDS VERDER DOCHTER BLIJ VERKEERD IDEE GEREGELDER Würzburg wijst op honger Rede hoofdredacteur „Financieel Dagblad Poolse Joden naar Denemarken m m DONDERDAG 2 OKTOBER 1969 DEN HAAG Het rinkelende seintje van minister Beernink: „het Koninklijk Besluit is af', opende gis termorgen om half tien de wedloop tussen de bel van de voordeur en die van de telefoon in huize Toxopeus. Wij stonden net met onze jas aan om dochter Enneke, genezen van een blin dedarmoperatie, uit het ziekenhuis te halen, toen de boodschap kwam", ver telde mevrouw Toxopeus. Zorgzaam schikt zij een stuk van de inderhaast gehaalde appeltaart op een schotel, bestemd voor de minister van Binnenlandse Zaken en zijn staatsse cretaris Van Veen. Beiden waren on middellijk naar de Waalsdorperweg 161 het huis waar eens minister-presi dent De Quay woonde gerederi om mr. Edzo Toxopeus te feliciteren met zijn benoeming tot commissaris van de Koningin in Groningen. Terwijl de fractievoorzitter van de WD zich met de bewindslieden achter de schuifdeuren ophoudt, de telegram men van zijn twee vroegere secretaris sen, kamerbewaarder en chauffeur van Binnenlandse Zaken leest en op de gang tv-ploegen van de AVRO en de KRO op de vuist gaan wie de nieuw bakken commissaris in het beeld mag nemen, zegt mevrouw Toxopeus: „Wij zijn geen vreemden in Groningen. Bei den hebben wij er familie. Mijn man is verwant aan de mensenredder Klaas en Mees Toxopeus en mijn vader is geboren in Winschoten". Enneke, 21 jaar. die pas haar studie voor biologisch laborante heeft stop gezet om zich met spastische kinderen te gaan bezighouden, verheugt zich op Groningen. De overgang van Breda, waar ze vijftien jaar heeft gewoond naar Den Haag, waar zij nu haar zes de jaar volmaakt, was erg groot. Onder een tekening van de Bredase toren borduurt Enneke aan een wand kleed „voor de toekomst". Al moet een trouwpartij toch zeker nog een jaar wachten, want verloofde Michel is nog niet helemaal klaar met zijn studie bouwkunde aan de Technische Hoge school in Delft. Lakoniek commentaar van zoon Men- no, student rechten in Utrecht: „Lek ker rustig in Groningen". Moeder: De weekenden thuiskomen wordt nu wel wat moeilijker. Heb je al naar de treinverbindingen gekeken? Vader: „We moeten af van het idee lange afstanden. Wat is Nederland bij elkaar aan afstand, wat is tweeëneen half uur rijden?" De heer en mevrouw Toxopeus zien beiden als taak in Groningen, dat je een heleboel voor de mensen kunt doen. Mr. Toxpeus zegt: Je kunt mensen bij el kaar brengen, ze te eten uitnodigen bij voorbeeld en bij jou aan tafel praten over, ik noem maar wat, de industrie vestiging. Je kunt helpen de welvaart die achter ligt bij het Westen te stimuleren." „Ik houd van het verenigingsleven", bekent mevrouw Toxopeus. Ze is voor zitster van de Blauwe Vogels, de gehan dicapte padvindsters. Het vorige jaar heeft ze juist haar vice-presidentschap van het Nederlandse Padvindstersgil- de en de Nederlandse jeugdgemeen schap neergelegd. „Och", argumen teert ze, „jongeren moeten ook eens aan bod komen." Haar man is weer aan de telefoon ge roepen. Nu geen felicitaites, maar een ROME In Italië zijn woensdag op nieuw op vele plaatsen stakingen uit gebroken. Het verkeer in vier grote ste den werd lamgelegd, demonstranten bezetten twee stadhuizen. De scholen gingen normaal open, maar in Rome en Napels demonstreerden ouders tegen de onvoldoende onderwijsfaciliteiten. Woensdag staakten in heel het land ongeveer een miljoen bouwvakarbei ders. In Milaan, Venetië, Napels en Paler mo werd het verkeer ernstig ontwricht. In Milaan staakten 18.000 gemeenteamb tenaren, met inbegrip van de verkeers agenten. Een verkeerschaos was het gevolg. In Venetië staakte het personeel van het openbaar vervoer. In Napels kwam het voor de tweede achtereenvolgende dag tot demonstra ties van staalarbeiders. Trein- en weg verkeer werden door de 2000 arbeiders geblokkeerd. In Palermo staakte het personeel van het openbaar vervoer en van het ge meentelijk gasbedrijf. In Lecce en Grottaminarda werden de stadhuizen door demontranten be zet DEN HAAG Mr. E. H. Toxopeus, voorzitter van de liberale fractie in de Tweede Kamer, is officieel benoemd tot commissaris van de Koningin in Groningen. De benoeming is gisteren gepubliceerd in de Staatscourant. Ze gaat in op 16 februari. Hij zal tot 1 november deel blijven uitmaken van de fractie van de V.V.D. De fractie heeft mr. W. J. Geertsema met algemene stemmen gekozen tot haar nieuwe voorzitter. Zij koos de heer R. Zegering Haddens eveneens unaniem, tot vice-voorzitter. verzoek om deel te nemen aan een fo rum voor de radio, waar men zich gaat verdiepen in een eventueel samengaan van SPD en FPD, de socialistische en liberale partij in West-Duitsland. Moet ik d^t nou doen of Molly Geert sema?" vraagt hij zijn vrouw. „Molly vind ik" antwoordt ze. Ik vraag mijn vrouw vaak om advies, ze leest al mijn speeches. Ze gaat ook mee als er spreekbeurten te houden zijn. Krijg ik een knikje uit de zaal dan weet ik, dat ik goed zit, zo niet dan valt er op de thuisreis nog wel het een en ander te bepraten." Mr. Toxopeus is blij weer meer sa men te kunnen doen met zijn vrouw. In mijn tijd van minister hadden wij dat ook, maar straks vormt de repre sentatie nog méér een onderdeel van het werk. In je beroep van politicus komt van dat samenwerken niets, het is te ongeregeld." Wellicht gaat hij nu een geregelder toekomst tegemoet. Of dat ook min- CAIRO Een militaire woordvoer der heeft verklaard, dat Egyptische luchtlandingstroepen en kikvorsmannen heden morgen vroeg een aanval hebben uitgevoerd op de door Israël bezette oostelijke oever van het Suez-Kanaal. Het was de tweede maal in vijf da gen, dat een dergelijke actie werd uit gevoerd. Een deel van de oliebuisleddirug, die loopt naar een belangrijke Israëlische fabriek op vijftien kilometer ten noor den van Tel Aviv, is woensdagavond door een ontploffing vernield. Na de ontploffing ontstond een brand, dlie men donderdagmorgen nog niet had be- dwogen. De explosie is door een bom veroorzaakt. Een Israëlische militaire woord voerder heeft het bericht uit Cairo over een aanval op Israëlische stel lingen in de Sinai tegengesproken. De nieuwe commissaris van de Koningin in Groningen met zijn gezin. V.l.n.r.: zoon Menno, mr. Edzo Toxopeus, mevrouw Atie Toxopeus en dochter Enneke. der roken inhoudt is de vraag. Tot nu toe heeft het trouwe voorlezen van zijn vrouw uit het boekje van dr. Meinsma over de gevaren van het roken, 's avonds voor het naar bed gaan, niet veel geholpen. „Meinsma heeft mij wel gefelici teerd met deze actie", grinnikt mr. To xopeus, die tenslotte over de Gronin gers zegt: „Ze zijn niet gemakkelijk, wat cru in de mond (daar kan ik tegen) maar te vertrouwen". WASHINGTON President Nixon heeft het besluit van de Amerikaanse inlichtingendienst, de „CIA", niet te getuigen in een proces wegens moord tegen zes leden van de speciale troe pen beter bekend als „groene ba retten" persoonlijk goedgekeurd. Dit heeft een woordvoerder van het Witte Huis vandaag meegedeeld. In Washington hadden in stijgende mate geruchten de ronde gedaan, dat het besluit de zaak wegens moord op een Zuidvietnamese vermeende dub belspion in te trekken op het hoogste niveau was genomen. Zoals gemeld, trok de minister van het leger, Resor, maandag de beschuldi ging tegen de zes „groene baretten" in omdat zij, volgens hem, geen eerlijk proces zouden kunnen krijgen door de weigering van het CIA leden van deze instelling als getuigen décharge te la ten optreden. WURZBURG Op het domplein in Würzburg zullen woensdag tot zon dag jongeren in krotten overnachten, om de voorbijgangers aan het denken te zetten over het probleem van de ontwikkelingshulp. De hutten zijn uit oude rommel, verbo gen metaal en planken opgetrokken door katholieke en protestante jonge ren, om er op te wijzen „dat een der de deel van de mensheid tegen over tollig gewicht strijdt en vanuit een luie stoel toeziet, hoe tweederde ver hongert". Er wordt geen geld ingezameld zódat „niemand zijn geweten kan sussen met een enkele mark". De actie zal dienen als model voor soortgelijke demonstraties in andere Westduitse plaatsen. AMSTERDAM Er is een ernstige scheuring ontstaan in de Beroepsver eniging van Beeldende Kunstenaars (BBK). De groep van veertig beelden de kunstenaars, die al eerder bezwaar maakte tegen het bestuursbeleid, heeft inmiddels steun gekregen van 500 ande re BBK-leden. De 540 opposanten eisen het aftreden van het bestuur. Daarover zal worden beslist in een besloten ledenvergade ring, die zaterdag a.s. in de Amster damse Rietveld Academie zal worden gehouden. De 540 ontevredenen (de BBK telt 1100 leden) vinden dat door een aantal recente protestacties, zoals het binnen dringen van het Stedelijk Museum en het optreden tijdens de opening van de Rembrandttentoonstelling in het Rijks museum, schade is gedaan aan het streven maar een beter cultuurbeleid. Er is actie gevoerd om de actie alleen, zo stellen de opposanten, en de weg van overleg is totaal genegeerd. Bovendien is door deze acties een te kort van 14.000 gulden in de BBK-kas ontstaan. Om die reden heeft de direc teur van de BBK, Jaap Kassies, dan ook zijn ontslag ingediend. Hij wenst de verantwoordelijkheid niet langer te dragen. Volgens de opposanten zijn de acties gevoerd door een kleine minderheid, zonder dat het bestuur het nodig vond de leden hiervan op de hoogte te stel len. Het grootste gedeelte van de BBK- leden was er dan ook totaal onkundig van. Tot nu toe heeft het bestuur gewei gerd naar de bezwaren van de opposi tie te luisteren. Nu de leiding van de BBK ook heeft geweigerd het aftreden van het bestuur op de agenda van de ledenvergadering te plaatsen heeft de groep van veertig met steun van een vijfhonderd man tellende achterban overeenkomstig de statuten het recht in eigen hand genomen. Het huidige bestuur van de BBK be staat uit 25 leden. Voorzitter is de heer B. de Graaf. De meest op de voorgrond tredende bestuursleden bij de acties van de af gelopen maanden zijn Bob Bonies, Henk Willemse, Ernst Vijlbrief, Ray Staakman en Paul Panhuysen. Als de oppositie op de komende ledenvergade ring sterk is vertegenwoordigd, is de kans groot dat het BBK-bestuur ten val wordt gebracht. Tot de opposanten behoren kunste naars als Jan Sierhuis, Wessel Couzijn en Jules Chapon. De werkgroep „Kritiek en alternatie ven" heeft inmiddels in een brief aan minister Klompé (Cultuur) gesteld, dat onderhandelingen tussen de minister en de BBK alleen over de belangen van de BBK-leden kunnen gaan en niet over zaken die de gehele cultuur betreffen. De werkgroep acht het niet juist, dat de BBK zich als één groepering bij de minister aandient. Deze groepering is „niet representatief voor de 'brede groep van beeldende kunstenaars en voor hen die belang hebben bij een reëel cultuurbeleid", aldus de werk- SAIGON De tropische koorts-epi demie in Noord-Vietnam duurt nog voort en heerst nu zes weken. Het tota le aantal slachtoffers zou ruim 1000 be dragen. Een aantal scholen is gesloten en de industriële produktiviteit gaat achteruit. In de kranten van Hanoi worden aanwijzingen gegeven hoe de ziekte moet worden behandeld en grote orga nisaties, waaronder vakbonden, zijn bij het bestrijden van de plaag ingescha keld. Het bestaan van de epidemie werd het eerst wereldkundig gemaakt door een Canadese journalist, die de begra fenis van Ho Tsji Minh had bijgewoond. Zijn krant drukte jongstleden zondag het verslag af. De meeste slachtoffers van de ziekte zouden kinderen zijn in de leeftijd van 2 tot 15 jaar. In 1958 heeft men in het noorden ook een dergelijke epidemie moeten door staan doch nu zou het erger zijn. Voir gens medische autoriteiten in Saigon zou er geen speciale remedie tegen be staan. AMSTERDAM De verwachting in politieke kringen is algemeen, dat het einde van het bewind van generaal De Gaulle in Frankrijk het beginpunt zou kunnen worden van een ontwikkeling, die leiden moet van klein naar groot Europa. Dit zei drs. L. A. V. Metzemaekers, hoofdredacteur van het Finan ciële Dagblad, in een inleiding over het onderwerp: „Van klein naar groot Europa? De naaste toekomst van de Nederlandse export". Drs. Metzemaekers constateerde met enige teleurstelling, dat de gemeen schappelijke handelspolitiek, die de EEG aan het einde van dit jaar zou moeten introduceren, nu al op de lan ge baan is geschoven, voornamelijk doordat vooral de grote EEG-landen hun handelspolitieke autonomie juist tegenover de communistische landen meer dan ooit hanteren als een instru ment van buitenlandse politiek in het algemeen. Zolang er dus nog geen kans bestaat op vorming van 'n soort politieke gemeenschap en die kans is op dit moment nihil zal er van een gemeenschappelijke handelspoli tiek wel niets terecht komen. De vraag is nu of de regeringen er in zullen slagen door tijdig en adequaat handelen de ontwikkeling van klein naar groot Europa te realiseren. Het wantrouwen is al overduidelijk geble ken bij de voorbereidende besprekin gen over de in november in Den Haag te houden z.g. topconferentie, welker agenda in 3 punten kan worden salmen- gevat: 1) de definitieve landbouwfinan- ciering. 2) de onderhandelingen met Engeland. 3) de parlementaire con trole als het eerste punt eenmaal is aanvaard. Drs. Metzemaekers kwam tot de vol gende conclusie: Frankrijk zal niet instemmen met onderhandelingen over uitbreiding van de gemeenschappen als niet eerst vast staat, dat alle kos ten van de landbouw dus restituties en interventies plus kosten van her structurering gemeenschappelijk ge dragen worden, tenminste door de in komsten van de heffingen, aangevuld met nationale bijdragen volgens een bepaalde verdeelsleutel. Hieraan is dus niet te ontkomen, als men tenminste onderhandelingen met Engeland wil bereiken in de loop van 1970. Van de komende topconferentie mag redelijkerwijs verwacht worden, dat zij de aanvangsdatum van en in elk geval de principiële bereidwilligheid tot on derhandelingen met Engeland over toetreding tot de EEG vaststelt. Op den duur zal een algemene herziening van de verdragen onvermijdelijk zijn. Dat is dan tevens de gelegenheid om een flinke stap te zetten op de weg naar grotere eenheid en samenhang, naar de instelling van een Europese ge- zagslichaam, dat zich niet behoeft te beperken tot uitvoering van verdragen maar dat in staat is, en met de nodi ge bevoegdheden uitgerust, om een wer kelijk beleid te kunnen voeren. De komende topconferentie in Den Haag is van verstrekkende betekenis. Zij is ge doemd om te slagen, want er staat voor Europa alles op het «pel, aldus Drs Metzemaekers. KOPENHAGEN Iedere week ke rnen ongeveer honderd Joodse vluchte lingen uit Polen Denemark1/» binnen. Aan enkele honderden is reeds politiek asiel verleend. Dit is woensdag meege deeld door een woordvoeder van de Deense politie. Het hoofd van de vreemdelingendienst van de politie Ole Stevens heeft in ant woord op vragen van verslaggevers ge zegd, dat de vluchtelingen reeds sindt enige tijd het land binnenkomen, maar dat dit niet bekend was gemaakt, om dat het anders moeilijk zou worden voor de Polen die hun land wilden ver laten. De zaak was wereldkundig ge maakt door een Deense krant, die had beweerd dat de vluchtelingen van hun bezittingen werden beroofd en ongeveer 5000 zloty's (ruim 730 gulden) voor een uitreisvisum moeten betalen. De vluch telingen zijn tijdelijk ondergebracht in een drijvend hotel in de haven van Ko penhagen. K Wij willen uw wensen weten %::v Eén van uw wensen kennen wij al: u wilt zoveel mogelijk ple zier van uw auto of bromfiets. Maar dit plezier is zó veelom vattend dat er van alles en nog wat te wensen overblijft. Esso wil üw wensen graag weten. Omdat Esso meer en meer voor u wil doen. Esso service gaat steeds verder: verder dan het aanbieden van de krachtigste benzine, de zuinigste motorolie, de veiligste banden... verder dan het brengen van steeds meer nieuwe dingen in steeds meer Esso autoshops...verder dan het perfectioneren van alle verkooppunten... verder dan de al vergaande Esso service van vandaag Wenst u in 1970 geldbesparende produkten? Extra aanbie dingen? Spaarzegelacties? Bepaalde nieuwe accessoires? Zelf- bedieningspompen? Melkautomaten? Iets leuks voor de kinderen? Iets voor uzelf?... Haal 'n gratis wenskaart bij een Esso dealer en vul uw wensen in. Ze hebben waarde! De eerste 100.000 wensen, die Esso deskundigen aan het denken zullen zetten, worden beloond met een piep zit-klim- tijgertje. De 500 voor Esso meest waardevolle wensen worden gehonoreerd met f 100.- U ziet: uw wensen zijn Esso veel waard. Haal 'n kaart!

De Vallei | 1969 | | pagina 13