Veenendaals dagblad Regering Brandt morgen verwacht Vier doden bij frontale botsing Buiten Weduwe protesteert \T i r I V erzekering op union leven 6% omlaag Europese landbouw complete chaos Husak poogt studenten te onderwerpen Eierexport lag lam Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Twee doden op overwegen f Betogers met bajonetten verdreven Vrouw leeft langer dan man JAMIN Eerste socialistische kanselier sinds 1930 JAAR UITSTEL VAN B.T.W. VOOR ITALIË B.N.G. verhoogt hypotheekrente POLY SELECT matras Jeugdbar doelwit van Ambonezen Dienstplichtige militairen willen demonstreren melkhazelnootjes Veel bewolking en wat regen Poolvaarders 5 He Sinds 1930 VARKENS Dodelijk ongeval in Ruurlo EXCELSIOR Europese Commissie tegen Duitsland Chaos aan grens Geen loonakkoord kartonindustrie Vrouwen op rooftocht bij bejaarden morgen 150 gram van 124 voor 114 niet te geloven voor die prijs! Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Ultg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 2 OKTOBER I969 - 43e JAARGANG no. 231 EMMELOORD Bij een frontale botsing tussen twee personenauto's op de Kamperweg nabij Emmeloord (N.O.P.) zijn woensdagnacht om streeks half een vier mensen om het leven gekomen en twee levensgevaar lijk gewond. Een auto uit Joure, waarin twee per sonen zaten, raakte een langs de weg staande vrachtwagencombinatie. De au to kwam daardoor op de linker weg helft in botsing met een personenauto, afkomstig uit Emmeloord. waarin zich vier mensen bevonden. Ter plaatse of in het ziekenhuis in Emmeloord zijn overleden: de 32-jari ge J. J. H. van Streun uit Joure, pas toor A. G. Rientjes, 46 jaar, uit Em meloord, zijn huishoudster mej. H. Ave- res, leeftijd onbekend en oud-pastoor J. B. F. Koopmans, 67 jaar en afkom stig uit Emmeloord. Levensgevaarlijk gewond werden de 22-jarige studente G. J. Scholten uit Kampen en de huishoudster van pas toor Rientjes, mej. G. Witkamp, leef tijd onbekend. Zij werden in het zieken huis in Emmeloord opgenomen. BRUSSEL De Europese Com is- *ie wil Italië slechts één jaar uitstel van invoering van de b.t.w. geven. De Italiaanse regering wil de b.t.w. twee jaar later invoeren dan de aanvanke lijk vastgestelde datum van 1 januari 1970. België wil een jaar uitstel en de Com missie adviseert de ministerraad vait de Europese Gemeenschap daarmee akkoord te gaan. ALMELO Het Bouwfonds Neder landse Gemeenten heeft de hypotheek rente verhoogd tot 8% procent. Ver wacht wordt dat de rente nog deze maand verder zal stijgen tot 9Vt pro cent. Dit betekent dat het Bouwfonds de hypotheekrente in één jaar met twee procent omhoog heeft gebracht. et ranke witgatje, dat zich van plas naar ven en kolk beweegt, J komt zoals ik u enige weken ge- S leden vertelde ook uit hoog- 5 noordelijke Eurazische regionen, 5 maar het is door het geringe club- 5 verband lang niet zo spectaculair 5 als de zwanen voor de Friese kust, die daar als blanke plezier- bootjes drijven. Het aquarel is dan 5 al verlevendigd door een veeg tur- 5 quoise van de dijk, het clair-de- 5 hine Mfluin van de hemel en de i lune blauw van de hemel en de 5 5 malachiet-groene tinten van het water. Al op ettelijke honderden 5 meters verraden deze witte sprook- g 5 jesdieren hun identiteit, óók onder- 5 J ling, want er komen drie soorten in het Hollandse winterkwartier voor. i waarvan de kleine zwaan inder- g daad de kleinste is. Deze vertoont inderdaad veel geringer afmeting dan de wilde en knobbelzwaan g (onze bekende parksier, maar in 't g wild een zeldzame wintergast. Van 5 oudsher hebben alle drie zwanen- g soorten daar langs de kust reeds g overwinterd, want in de ondiepten aan het oostoever vinden ze in de 5 wortelstokken, van fonteinkruid, g i waterpest, zeegras en vederkruid g i een overvloedige voedselbron, wel- 5 g ke dank zij de lange buigzame hals 5 g bereikbaar is. Door met de bevlies- g g zoeten verdween het zeegras, doch breidden zich de fonteinkmidvel- g den uit en overal, waar die be- geerde vegetatie aanwezig was, kwamen de gegadigden op de prop- g pen: de late zomergasten kunnen 5 er langs de dijk gedurig de kijker g g op richten en meteen hun geluk be- g 5 proeven op de .moeilijker" eenden, g 2 oktober 1969 A. B. WIGMAN 5 BONN De Westduitse sociaal-democraten en vrije democraten schenen woensdagavond dicht bij een compromis over de vorming van een regering, waardoor minister van Buitenlandse Zaken Willy Brandt Duitslands eerste socialistische kanselier zou worden sinds 39 jaar. Terwijl de onderhandelingsdelegaties van beide partijen hun besprekingen voortzetten, heeft een woordvoerder van de S.D.P. verklaard, dat overeen stemming over de nieuwe regering van S.P.D. en F.D.P. tegen vrijdagmiddag kon worden verwacht. De woordvoerder, Heinz Kühn, lid van het presidium van de SDP, zei dat het „praktisch onmogelijk was, dat de besprekingen tussen beide partijen zouden mislukken". Kühn maakt zelf deel uit van de onderhandelaars der SPD. Hij is minister president van de deelstaat Noord-Rijnland-Westfalen, waar de socialisten en de liberalen reeds een coalitie vormen. Kühn was aangewezen voor het ver strekken van tussentijdse rapporten over de gang van zaken aan de pers, terwijl de besprekingen voortgang von den. Hij verklaarde, dat de onderhan delaars nog een volle dag nodig zouden hebben voor het uitwerken van de tails. Als hoofd van de delegaties fungeer den Willy Brandt en Walter Scheel. In de loop van woensdag heeft de Bild Zeitung een interview gepubliceerd met Erich Mende, vroegere voorzitter van de vrije democraten. Mende verklaarde zich een tegenstander van een coalitie met de socialisten. Hij sprak zich uit voor een coalitie gevormd door alle partijen in de Bonds dag: christen-democraten, sociaal-de mocraten en vrije democraten. De coa litieregering zou twee jaar aan het be wind moeten blijven, aldus Mende, waarna nieuwe verqkiezingen zouden moeten worden uitgeschreven. Mende zei dat hij zich zou verzet ten tegen Brandt's kandidatuur voor het kanselierschap, maar zou gehoor zamen aan de partijdiscipline. Dit kan betekenerf, dat hij zich bij een meer derheidsbesluit van de FDP zal neer leggen. Het schijnt dat Mende in de FDP vrijwel alleen staat in zijn verzet tegen een samengaan met de socialis ten. Als de SPD en de FDP tot overeen stemming ko?nen wordt Willy Brandt de eerste sociaal-democratische kanse lier van een Duitse regering sinds Her mann Müller, die aan het hoofd stond van de regering in de Weimarrepubliek in 1930. Nadat de besprekingen tussen de SPD en de FDP werden hervat, heeft ook kanselier Kuri Georg Kiesinger zijn aanbod herhaald aan de vrije demo craten onderhandelingen met hen te beginnen over een coalitie. De besprekingen van heden zullen gaan over de verdeling van de minis terposten en de voorgenomen hervor ming van het kabinet, aldus Kühn. De twee partijen willen het aantal porte feuilles van 19 tot 15 of nog minder terugbrengen. Kühn zei, dat de partijen hun voor genomen regeringsprogramma vrijdag aan hun parlementaire fracties zullen voorleggen 12 dagen eerder dan ver wacht werd. Deze uitlating versterkte het gevoel, dat de nieuwe coalitie dit weekeinde nog beklonken kan zijn. De socialistische minister van Econo mische Zaken Karl Schiller, die ook aan de onderhandelingen deelnam, verklaarde: „U zou kunnen zeggen dat wij het ontwerpprogramma morgen in derde lezing zullen behandelen. Ik ben bijzonder optimistisch". UTRECHT Ook gisteren zijn op spoorwegovergangen ongelukken ge beurd. die twee mensen het leven heb ben gekost en een grote ravage hebben veroorzaakt. Op de beveiligde overweg „Kapel- wer" in de gemeente Gorssel is giste ren de 69-jarige A. Loman uit Almen (wethouder van Gorssel) verongelukt. Hij botste met zijn auto tegen de twee de wagon van een passerende goederen trein. Door de botsing ontspoorden elf wagons, waardoor een grote ravage ont stond. Op de onbewaakte overweg in Best is de 24-jarige spoorwegambtenaar A. J. van Gastel door een trein dodelijk aangereden. De heer Van Gastel reed met een collega over het sintelpad langs de spoorlijn. Bij de overweg moesten zij de lijn oversteken. De heer Van Gastel werd daarbij gegrepen door de sneltrein uit Eindhoven, die hem van achteren naderde. Op de °nkelsporigo goederenlijn van Apeldoorn r.aur Zwolle ter hoogte van Ernst is een vrachtwagen geladen met varkens onder een trein gekomen. Vijf van de 33 varkens waren op slag dood. Zeven moesten worden afgemaakt. Een door felle rukwinden over de spoorbaan gevallen telefoonpaal, die door de trein van Zwolle naar Emmen niet meer kon worden vermeden heeft een pasagier gewond. Brokken versplinterd hout en ruiten van de bestuurderscabine drongen het eerste-klas compartiment binnen. De heer A. A. Jansen uit Enschede kreeg een stuk hout tegen het hoofd en moest zich onder behandeling van een arts stellen. Ook de conducteur werd ge raakt maar kon gewoon doorwerken. De ravage in de trein was groot. RUURLO In de afgelopen nacht is in de gemeente Ruurlo een personenauto met twee inzittenden uit de bocht ge vlogen en in een sloot terechtgekomen. De 32-jarige mejuffrouw T. M. J. Beer- ten uit Marienvelde, die naast de 25-ja- rige chauffeur D.B. H. uit Zelhem zat, was op slag dood. ADVERTENTIE DEN HAAG De snelle stijging van de rentevoet, waardoor het levensver zekeringsbedrijf een ongekend hoge winst binnenhaalt, heeft de levensverzeke ringsmaatschappijen in ons land doen besluiten tot een verlaging van de pre mies. Over het algemeen kan de verlaging op zes procent worden gesteld. Bo vendien zal de premie voor verzekeringen op het leven van de vrouw lager worden gesteld dan die voor de man, o.m. door toeneming van hart- en vaat ziekten bij de man, waardoor de vrouw een langer leven beschoren is. De premieverlaging gaat in voor ver zekeringen die op of na 15 sept. zijn gesloten. Verzekeringen die voor laatst genoemde datum gesloten zijn en waar op nog premies verschuldigd zijn, zul len nog nader onder de loep worden ge nomen. Het is mogelijk dat de houders van lopende verzekeringen zodanig in de hoge rentewinst zullen delen dat zij van hun maatschappij een eenmalige verhoging van het verzekerde bedrag op hun polis krijgen bijgeschreven, of dat de polis winstgevend wordt en dan afhankelijk van de winst die de maat schappij maakt, elk jaar een stukje van het polisbedrag wordt verhoogd, door gaans één procent. Gezien de nog steeds ruime marge tussen uitkering en ont vangsten, op het ogenblik ligt de te be talen rente op acht procent en hoger, zullen de maatschappijen zich meer dan voorheen toeleggen op verzekerin gen met recht op aandeel in de winst. Het zal voor de huidige polishouder gemakkelijker zijn zijn verzekering om te zetten in een die deelt in de winst. ADVERTENTIE De weduwe van een van dubbele spionage verdachte Vietnamees Phan Kim Lie met haar zoontje op de arm. Zij bracht de Amerikaanse ambassa deur in Vietnam. Ellsworth Bunker, een protestbrief. Daarin stelde zij, dat de aanklacht tegen de Amerikaanse commando-officieren (groene baret ten) die haar man zouden hebben vermoord, ter.- onrqc hte was inge trokken. GRONINGEN Een groep in Hoog kerk woonachtige Ambonezen, heeft in dé afgelopen dagen vernielingen aan gericht en mishandelingen gepleegd in de stad Groningen. Doelwit van de Am bonezen is een jeugdbar, waar bezoe kers en personeel worden lastig geval len. Nadat vorige zaterdag een klop jacht op een dertigtal Ambonnezen, die in deze bar herrie hadden gemaakt, was gehouden, werden gisteravond en kele onruststokers door de recherche verhoord. Dinsdag hadden ze de be wuste bar weer bezocht, vernielingen aangebracht en enkele personen mis handeld. 0LGA de uitgekiende gffffuden hart BRUSSEL/BONN De chaos in de Europese landbouw is compleet. Een felle strijd is ontbrand nu de Bondsrepubliek weigert haar heffingen op de landbouw- invoer in te trekken. De Europese Commissie vindt deze namelijk in strijd met de spelregels in de Europese Gemeenschap. Met als doel de Bondsrepubliek te dwingen de mark weer sml een vaste waarde te geven besloot de Commis sie gisteren: De Westduitse bescherming van de nationale landbouwmarkt onrechtma tig te verklaren; Bonn te machtigen de invoer van de voornaamste landbouwprodukten geheel te staken tot het moment dat er weer een vaste wisselkoers voor de mark is; Deze stappen te bespreken in een ministerraad van de gemeenschap, maandag in Luxemburg. Vooral onze PRAAG De communistische par tij heeft aan de vooravond van het nieuwe academische jaar aangekon digd, dat alle party.-comités aan de universiteiten van Praag, Brno, Bratis lava en Kosice de belangrijkste ste den van het land zijn ontbonden. De maatregel van het partijpresi- WÊêiiiiÊiuil In Madison in de Amerikaanse I sociale verzorgingen met een grote staat Wisconsin demonstreerde groep betogers. De Nationale Garde pastour James Groppie voor betere I kwam evenwel tegen de demonstran ten, die 10 uur het Capitool bezet hiel den, met het geweer in de aanslag, in actie. dium betekent in feite, de erkenning, dat de partij er niet in is geslaagd haar pro-Russische koers aan de 140.000 stu denten te siyten. De aankondiging spreekt van de noodzaak van grotere efficiency en eer biediging van de territoriale partij structuur als redenen voor de maatre gel. In universitaire kringen kan men vernemen, dat de maatregel bewijst dat partijleider Gustav Husak er niet in is geslaagd zijn volgelingen de lei ding te verzekeren van de partijcellen aan de grote universiteiten. De meer derheid van studenten en professoren blijft zich verzetten tegen de aanvaar ding van de bezetting en tegen het ver laten van de liberale koers van 1968. De drastische stap alle partijcomi- té's aan de universiteiten te ontbinden, teneinde nieuwe, meer volgzame, te kunnen vormen is ook genomen ten aanzien van de journalistenverenigin gen van Praag, Brno en Ostrava en verschillende fabrieken en regionale partij-organisaties. Woensdag heeft het partijcomité van Praag ook de communistische organi satie op het ministerie van Gezondheid ontbonden. Men verwacht, dat nu aan de univer siteiten spoedig nieuwe, meer ortho doxe comités zullen worden gevormd die het regime-Husak behulpzaam zul len kunnen zijn bij de zuivering van de docentenrangen, die reeds sinds verle den weer gaande is. De stemming aan de Praagse Karei- universiteit, verleden jaar nog het cen trum van „sit-ins" en verzet tegen de „harde" lijn, was woensdag gedrukt. Studenten verklaarden, dat het verzet tegen de nieuwe, pro-Russische koers nog sterk is, maar moeilijk tot uitdruk king kan worden gebracht. De Tsjechi sche studentenunie is verleden jaar ontbonden. Een meer regerings-gezinde groep wordt momenteel gevormd. De activiteit der studenten wordt ook aan banden gelegd door nieuwe, stren ge, bepalingen die dreigen met verwij dering van de universiteit als de stu denten zich schuldig maken aan activi teiten die kunnen worden uitgelegd als oppositioneel. minister Lardinois, die gisteren zijn Zuidslavische vakantie opbrak, had daar sterk op aangedrongen. De Westduitse minister van landbouw Höcherl, betreurt de houding van Brus sel. Hij heeft besloten de 5,5 procent heffing in elk geval te handhaven tot de bijeenkomst van maandag. Daar zal hij de Commissie en zijn collega's nog maals proberen te overtuigen van de juistheid van de Duitse maatregel. De invoerstop, die de Commissie voor West-Duitsland wil kan onmogelijk lang duren. De vaste wisselkoers voor de mark moet dus heel snel komen. In de ogen van de Brusselse deskundigen is dat ook hard nodig, wil niet de gehele, moeizaam opgebouwde landbouw markt ineen storten. De Europese land bouwprijzen, voor de belangrijkste pro- dukten, luiden in dollars. Een telkens in waarde wisselende mark zou de har monie danig verstoren. DEN HAAG De Nederlandse eier export naar West-Duitsland heeft dins dag min of meer lam gelegen. Woens dag had de heer H. Garrelds, voorzit ter van het produktschap voor pluim vee en eieren, de indruk dat de Neder landse exporteurs alle risico's voor hun rekening zouden nemen. De Duitse regeling voor 'n invoerheffing op land bouwprodukten, heeft volgens hem die risico's geschapen. De heffing is 51/* pet van de douanewaarde, maar blijkt aan het eind van de week dat de in de vrije markt ontstane koers van de D- mark meer dan dat percentage boven de oorspronkelijke koers ligt. dan komt er achteraf nog een aanvullende hef fing. Is de koers minder dan 5'/t pet ge stegen dan wordt een deel van de hef fing teruggegeven. De onzekerheid die door zo'n regeling ontstaat is volgens de heer Garrelds funest voor een zaak die door moet lopen. Bij het slachtpluimvee ligt het wat anders, omdat men daar met contrac ten op langere termijn werkt. Hoe die worden afgewikkeld is een zaak tussen importeur en exporteur, waar Neder land onder de huidige omstandigheden volgens de heer Garrelds niet beter van wordt. De Nederlandse groenten- en fruit- exporteurs kregen woensdag een onaan gename verrassing. Nadat ze eerst van de Duitse douanekantoren te horen had den gekregen dat de invoerheffing niet van verse groente en fruit zou worden geheven, merkten ze dat die heffing wel gelegd wordt op produkten als to maten, appelen en peren. Omdat groen ten en fruit in de EEG niet vallen on der een „zware" marktordening met vaste prijzen, heeft men hier bij het produktschap voor groenten en fruit, groot bezwaar tegen. Men heeft er al contact over opgenomen met het minis terie van Landbouw en Visserij. DEN HAAG De „Vereniging van Dienstplichtige Militairen" is van plan door middel van een hand tekeningenactie en een demonstra tie kracht bij te zetten aan haar eis tot verhoging van de wedde van dienstplichtigen en verbetering van de positie van de dienstplichtigen in het algemeen. Na alle manieren waarop de WDM de eisen ten aanzien van de wedde naar voren heeft gebracht o.a. bij de minister van Defensie en de vaste defensiecommlssie van de Tweede Kamer, is dit het enige nog overblijvende middel mede gezien de reactie op de herhaalde, tot nu toe vergeefs gedane pogingen. Op 29 oktober zal aan de leden van de Tweede Kamer een petitie worden aangeboden vergezeld van de hand tekeningen. De handtekeningenactie start vandaag. Voorts zal aan de be trokken autoriteiten (de garnizoens commandant te Den Haag en de burgemeester van Den Haag), toe stemming worden gevraagd voor het houden van een demonstratie in militairtenue vóór de aanbieding van de petitie. De WDM wil dat de dienstplich tigen een wedde krijgen, gelijk aan die van de beroepsmilitairen van ge lijke rang. UTRECHT De drie industriële bonden (de Algemene en Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale en de katho lieke bond St Willibrordus) hebben gis teren in Oude-Pekela met de werkge vers irv de strokartonindustrie gespro ken oyer de in deze bedrijfstak gerezen moeilijkheden ten aanzien van de lo nen. Beide partijen zijn niet tot overeen stemming kunnen komen, waardoor het niet uitgesloten wordt geacht dat maandag opnieuw door een groot deel van de werknemers in de strokartonin dustrie 24 uur lang het werk zal worden neergelegd. De vakbonden staan echter niet achter de stakers. VENLO Verdacht van diefstal ln verschillende bejaardentehuizen in Ne derland heeft de gemeentepolitie te Venlo in een bejaardentehuis aldaar twee Duitse vrouwen aangehouden. Ze maakten er de gewoonte van aan te kloppen op de appartementen van de bejaarden in de diverse bejaardente huizen. Was er niemend in het vertrek, dan stalen ze wat van hun gading wat. ADVERTENTIE polaire lucht, die in de afgelopen dagen aan de achterzijde van een depressie boven Scandinavië ons land. was binnengestroomd, zal in het komende etmaal geleidelijk verdreven worden. Op de Oceaan en boven de Britse eilanden staat namelijk een brede westelijke tot zuidwestelijke luchtstroming, waar mede vochtiger en zachtere lucht naar West-Europa wordt getrans porteerd. Deze stroming wordt in stand gehouden door een gebied van hoge barometerstanden, dat zich van de Azoren tot de Alpen uitstrekt en een diepe depressie ten zuidwesten van IJsland. De depres sie verplaatst zich langzaam naar het oosten. Tegelijkertijd dringt het frontensysteem van deze de pressie, dat de voorste begrenzing van de vochtiger lucht vormt, over Engeland op in de richting van ons land. Het binnendringen van deze lucht zal gepaard gaan met veel bewolking waaruit plaatselijk enige regen zal vallen. De wind neemt ge leidelijk toe uit zuidwestelijke rich ting. Morgen: Zon op: 06.44 onder: 18.44 Maan op: 22.14 onder: 15.34 ■TtJffit;

De Vallei | 1969 | | pagina 1