Goedkope huizen zijn onmogelijk VAN DEN BOSCH ,,'t Wordt jjeen bungalowpark" Wethouder Diepe veen: Boycot van industriële ontwikkeling' Geen tweede district maar stemmachine BADHANDDOEK Boekhandel Hardeveld heropend Ton van Dijk terug bij ..Forellen** kriwpvrij enpractisch I HOESLAKENS 1 1 80 en 90/190 10.95 1 1120 en150/1ÖO 15.50 1 aftïjd Wijk- A. VAN ECK VERKOCHT AANDELENPAKKET m a0Gjd mfifgenotutu! Eigen club Zondags ic/tieVee^ gemeenschap „Engelenburg" vergadert Jeu«d-01ympiade uitgesteld tot volgend jaar U KENT TOCH DE NAAM LAIMBÖCK, MEVROUW? OA'S GEMAKKELIJK NU EEN TAS EN HANDSCHOENEN TEGELIJK UITZOEKEN, BIJ Weer godsdienst onderwijs op o.l.-scholen GESLAAGD tatëfC royale en sterke diverse strepen 50/100 slechts 1.95 De Voorn" houdt laatste wedstrijd Lezing voor leden „Ned.-Israël" Real Veenendaal komt niet uit in KJNVB-eompetiüe KAN NIET TECHNISCH WEL DOORSTROMING Bij verkiezingen UIT HET ZAKENLEVEN DONDERDAG 2 OKTOBER 1969 De jlats in ,,De Molenbrug"In 't plan Dragonder zouden ze zes tien gulden meer huur vergen. WONINGTEKORT WORDT ALLEEN MAAR GROTER' VEENENDAAL Als enige van alle Nederlandse genieenten heeft Veenen- daal de vinger gelegd op een zere plek in het Nederlandse staatslichaam die woningnood heet. De genezing vertoont weliswaar vorderingen, maar er doen zich met name sinds het afgelopen jaar ernstige complicaties voor, die het heilzame proces aanzienlijk dreigen te vertragen. De complicaties bestaan uit stijging v^n de rentevoet, waardoor het vrijwel onmogelijk wordt relatief goed kope woningen te bouwen. Niet alleen Veenendaal kampt met dit probleem, maar juist hier ervaart men de blessure als bijzonder pijnlijk, omdat juist goed kope woningen nodig zijn, wil Veenendaal zich kunnen ontwikkelen tot een omvang zoals die bijvoorbeeld in het jongste streekplan voor Vallei en Eem- land is voorgesteld. Wethouder van Volkshuisvesting de heer E. C. Diepeveen zegt: „De woningnood in Veenendaal is niet alleen een sociale, maar ook een economische misstand. Deze kan worden gezien als een boycot van de indus triële ontwikkeling". Veenendaal zou ruim voldoende hui zen kunnen bouwen, maar kwantiteit is bepaald geen waarborg voor kwaliteit: de financiële situatie dwingt de gemeen te alleen nog woningen in de premie sector neer te zetten, terwijl relatief goedkope huizen in feite alleen in de woningwetsector kunnen worden ge bouwd. En juist die goedkopere wonin gen heeft vooral Veenendaal hard no dig. Dat is een feit dat burgemeester en wethouders onlangs hebben voorgelegd aan het ministerie van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening. Het re sultaat van die bespreking was teleur stellend. De conclusie luidde dat Den Haag de gevolgen van de rentestijging sterk onderschat. Volgens de huidige regeling zijn de broodnodige huurtoe- slagen voorlopig niet te verwachten. „De moeilijkheden worden ernstig onderschat", zegt wethouder Diepe veen. „Men realiseert zich kennelijk niet dat deze situatie een terugslag zal hebben op de industrie in Veenendaal, waar men ook nu al worstelt met huis vesting van nieuw personeel. Binnen kort is er weer een bespreking met de Fabrikantenvereniging, waarbij dit on derwerp ter sprake komt". „We hebben in Den Haag gesteld dat rekening dient te worden gehouden met de draagkracht van de inwoners van Veenendaal, dat toch duidelijk een industriekern is. Cijfers van de plaat selijke metaal- en textielindustrie to nen aan dat het gemiddelde netto-inko men van de arbeider hier moet wor den geschat op honderdveertig gulden. Dat is gebaseerd op de werknemer met twee kinderen, die normaal dagwerk doet, en waarbij geen rekening is ge houden met extra premies en toesla gen. Als we dan zien dat bijvoorbeeld de zelfde huizen als nu in 't plan Molen burg staan, voor veertig gulden huur, straks in het Dragonderplan minimaal zesenvijftig gulden zouden vergen, blijkt duidelijk dat het een onmogelij ke toestand wordt. Woningen van meer dan vijftig gulden, dat kan niet". Het woningtekort, in de engste zin van het woord, bedraagt momenteel ruim zeshonderd. Vijenzeventig pro cent van de gegadigden (450) hebben een goedkope woning nodig. Die ach terstand van zeshonderd wordt voorlo pig niet kleiner, maar groter: voor het volgend jaar tenminste met tweehon derd. Wethouder Diepeveen: „In vijftien jaar moeten we 6500 woningen bouwen. Zeg maar dat dat per jaar 450 is. De huidige situatie komt overeen met een bouwstop, en als we in januari in Dra gonder zouden kunnen beginnen, zou den we, in verband met 'n overlappings periode van 14 a 15 maanden, toch ze ker een jaar zonder nieuwe woningen zitten. De enige compensatie zou dan kunnen komen door middel van een „doorstroming" als gevolg van het ge reedkomen van de SIB-bejaardenflats. Maar in elk geval verscherpt de situa tie zich steeds meer. Het is zo jammer, want de technische mogelijkheden om goed en goedkoop te bouwen zijn er wèl. De toestand is zeer verontrus tend". De gemeenteraad heeft aangedron gen om in Dragonder-Zuid zoge naamde „Keuzewoningen" te bouwen. Dat zijn huizen volgens door de minis ter speciaal geselecteerde plannen, waarvoor een extra subsidie kan wor den verwacht. In het kader van Vee- nendaals bouwstromen moet bij reali sering daarvan echter rekening wor den gehouden met de constructie die de betrokken aannemer toepast. Voor Veenendaal zouden dan alleen eenge zinswoningen in aanmerking komen, die echter niet meer voldoen aan de voor schriften, en etagewoningen in slechts drie woonlagen. Daaraan bestaat geen behoefte om dat ze veel minder woongerief bieden dan de etagewoningen die de gemeen te de laatste jaren elders (b.v. Molen- brug) heeft laten bouwen. Bovendien heeft de genoemde rijksbijdrage een af lopend karakter, zodat van enig soe laas op dit gebied ook geen sprake is. De bijdrage aan het lenigen van de woningnood, die de doorstroming in Veenendaal levert zal waarschijnlijk ook van veel minder betekenis worden. Het rijk geeft na 1969 geen financiële steun meer. Sinds mei 1967 is in Vee nendaal 167 maal toepassing gegeven aan de Doorstromingsverordening die toen in werking trad. Vanavond behan delt de gemeenteraad een voorstel van B. en W. om de verordening in te trek ken. Het overschot van het fonds laat nog wel toe dat aanvragen van vóór 1 oktober worden afgehandeld. De ge meente zelf heeft in totaal f 50.000,- bij gedragen, het rijk bijna f 133.000,-. Het kwalitatieve, en ondanks de te genstelling daarmee samenhangende kwantitatieve woningprobleem is vol ledig afhankelijk van de rentevoet. Sinds een jaar is die met anderhalf procent gestegen, waardoor werd be vorderd dat de huurverhouding tussen premie- en woningwetwoningen vrijwel gelijk werd aan de situatie van vóór 1 januari 1968, toen de woningwet-sec tor kon bouwen met, dankzij het rijk, 4 procent rente, terwijl voor de premie- bouw rekening moest worden gehouden met de rente op de vrije markt. In januari '68 werd voor beide sectoren de rijkssubsidieregeling gelijk, maar toen kwam de rentestijging. „We willen echt wel goedkoop bou wen", zegt de heer Diepeveen, maar het kan niet. In feite kunnen we niets doen als de minister zijn standpunt niet wijzigt. Tot zolang moeten we af wachten". RENSWOUDE Om niet achter te blijven bij de moderne aanpak van de verkiezingen willen burgemeester en wethouders van Renswoude een stemmachine aanschaffen, waarvoor de raad een krediet wordt gevraagd van f 8500,Vrijdagavond krijgt de Renswoudse gemeenteraad gelegen heid hierover te beslissen. Het college van B. en W. heeft eerst overwogen een tweede kiesdistrict in Renswoude in te stellen, omdat het toe genomen aantal stemgerechtigden, als gevolg van de in 1968 gereedgekomen bouwstroomwoningen, voor één dis trict te groot is. Als de machine wordt aangeschaft kan toch met één district worden volstaan. Bovendien is de uit slag van de verkiezingen binnen vijf minuten na afloop van de stemming bekend, en zijn stembiljetten, stembus sen en -hokjes overbodig. Ongeldige stemmen bestaan bij gebruik van de machine niet meer. Per verkiezing levert het gebruik van de machine een besparing op van f 280, gelijk aan de kosten van het functio neren van een tweede stembureau. Per jaar komt dat op een besparing van f 267, maar de afschrijvingskosten be lopen f 802.34, zodat het resultaat f 535,34 aan meerkosten per jaar is. Bij de stemmachine behoort een .in structieapparaat. Het ligt in de bedoe ling iedereen in de gelegenheid te stel len zich op het gemeentehuis met het mechanisch stemmen vertrouwd te maken, vóór dé staten- en raadsverkie zingen 1970 in maart en juni. De overige punten op de agenda voor de vergadering van vrijdag ('s avonds om 8 uur) behelzen een bespreking over de door G.S. onthouden goedkeu ring aan de begrotingswijziging die de bouw van een nieuw gemeentehuis had moeten mogelijk maken en van een aantal thans in voorbereiding zijnde plannen. Eu C. DIEPEVEEN we willen wel VEENENDAAL Vanavond gaat de wükgeme'/2schap „de Engelenburg" de tweede algemene ledenvergadering houden in het NVV-gebouw. Op de agenda staat onder meer jaarrede van de voorzitter bespreking jaarverslag en aanbieding begroting voor het seizoen 1969-1970. Tijdens de twee ingelaste pauzes zal organist Hans Jacobs, tweede-prijs winnaar van het landelijke tv-concours om de Cor Steyn-Trofee, een elektro nisch orgel bespelen dat voor dit doel belangeloos beschikbaar werd gesteld door Technical te Veenendaal. Eerst zal hij een eigen programma ten gehore brengen, daarna worden verzoeknum mers gespeeld. Verder is er een be stuursverkiezing waarbij voorzit ter J. A. Koot en penningmeester H. A. F. Hermans aftredend zijn. De voor zitter stelt zich niet herkiesbaar, de heer Hermans wel. Tussen de bedrijven door kunnen „de Engelenburgers" vragen indienen. De finale is een Bingo-dansant met mede werking van „The Jack Miles Set". De vergadering begint om acht uur. VEENENDAAL De jeugd-Olympi- ade, van de wijkgemeenschap „de En gelenburg" die afgelopen zaterdag we gens de slechte weersomstandigheden moest worden uitgesteld gaat dit jaar niet door. De organisatoren zij, met een blik op de kalender tot de conclu sie gekomen, dat een jeugd-Olympiade door de weersomstandigheden een slecht haalbare kaart is. Dit sportfes tijn is nu dóór het bestuur van „de En gelenburg" voor het volgend voorjaar op de agenda geplaatst. ADVERTENTIE Inderdaad, het is een gerenommeerd merk voor leren handschoenen. Nü kunt U bij ons kiezen uit die uitgebreide collectie Laimböck dameshandschoenen. Daarnaast brengen wij nog een grote sortering leren Italiaanse handschoenen. Honderden paren handschoenen, grotendeels passend bij onze Najaars-collectie tassen Speciaalzaak lederwaren HOOGSTRAAT 4-6 - TELEFOON 11529 VEENENDAAL VEENENDAAL Voor de laatste leerjaren van het openbaar lager onder wijs zal binnenkort weer godsdienston derwijs worden gegeven. Bij de Dr. Heksterschool is men daarmee reeds be gonnen en ook voor de Rijk van Gaas- beekschool gaat men sinds enkele jaren weer beginnen met deze lessen. Het godsdienstonderwijs zal worden ver zorgd door de hervormde predikanten ds. G. C. VijzeJaar en ds. H. Nijeboer. VEENENDAAL De heer M. van 't Santen uit Veenendaal is dezer da gen geslaagd voor de akte hoofdonder wijzer. Andere eigenaar voor camping De Thijmse Berg HWI R HEN EN Camping De Thijmse Berg N.V. in Rhenen heelt sinds gisteren een nieuwe eigenaar. Het totale aandelenpakket, dat in handen was van de eigenaar-directeur, de heer A. van Erk, is overgenomen door de heer A. vah Dijk uit Rotterdam. De transactie vond gistermiddag in Rhenen plaats. Het bedrag, dat voor het aandelenpakket is betaald, wilde men niet meedelen. Mevrouw Van Erk, echtgenote van de voormalige eigenaar van de NV gaf gistermiddag de transactie na enig aan dringen toe. Zij ontkende pertinent, dat de nieuwe eigenaar van plan was om de camping te transformeren in een bungalowpark. „Alles blijft zoals het is", merkte zij op. Het gemeentebestuur bleek nog niet op de hoogte te zijn van de jongste ontwikkelingen rond „De Thijmse Berg". „Gemeentesecretaris W. C. Pie- ters: „Officieel weten wij van niets. Het gemeentebestuur heef1 nog' geen contact gehad met de nieuwe eigenaar aam'^p" -uder". Volgens de heer Pieters is het niet aannemelijk dat de geruchten over de ADVERTENTIE omvorming van de camping tot een bungalowpark, juist zijn. „In het be stemmingsplan staat het terrein, waar op de Thijmse Berg is gevestigd, aan gegeven als een camping en dan blijft het een camping. Wijzigingen van het bestemmingsplan op dit gebied zijn in het verleden geen haalbare zaak ge bleken", aldus de gemeentesecretaris, die overigens wel liet blijken dat er in Rhenen een duidelijke behoefte be sta "t aan meer zomerhuisjes. „Voor het verblijfstoerisme biedt Rhenen be slist te weinig mogelijkheden", merkt de heer Pieters tot slot op. De grond waarop de camping „De Thijmse Berg" N.V. is gevestigd heeft de NV in erfpacht van de gemeente Rhenen. Ook het pachtcontract zou er borg voor staan, dat de enige camping in Rhenen geen andere bestemming krijgt. De nieuwe eigenaar van de N.V., de heer A. van Dijk, was gisteren niet voor commentaar op de transactie be reikbaar. RHENEN De hengelaarsvereni ging „De Voorn" uit Rhenen organi seert zaterdag 11 oktober de laatste vis wedstrijd van dit zomerseizoen. Ter ge legenheid daarvan zijn extra prijzen beschikbaar voor de winnaars. De viswedstrijd is ditmaal ook be stemd voor de jeugdleden van De Voorn. Het vertrek van de deelnemers naar de „visgronden" is bepaald op 2 uur vanaf café H. P. van Noort. BENNEKOM Mr. dr. M. König uit Amsterdam houdt maandagavond een lezing voor de leden van het genoot schap „Nederland -I sraël", afdeling Zuidwest-Veluwe. De bijeenkomst vindt plaats in hotel „Neder Veluwe". Het onderwerp van de causerie is „De in vloed van het rabbinaat in het tegen woordige Israël." Spanjaarden stichten eigen voetbalclub VEENENDAAL Gemoderniseerd voorzien van nieuwe pui en aanzienlijk uitgebreid presenteerde boekhandel Hardeveid, Hoofdstraat 60, zich gister middag aan het Veenendaalse publiek, na een verbouwing die ruim anderhalve maand heeft geduurd. De boekhandel is zeven meter dieper geworden, waardoor het totaal is geko men op ongeveer vijftien meter. De gro tere ruimte stelt Hardeveld NV in staat het assortiment boeken aantrekkelijker dan voorheen te presenteren. „Wat vroeger in een hoekje werd opgebor gen is nu tenminste duidelijk te zien en gemakkelijk te vinden", zei de heer C. Hardeveld, een der directeuren van de NV, die voorts een drukkerij omvat, geleid door zijn broer de heer A. W. Hardeveld, en twee boekhandelfilialen in Scherpenzeel en Leersum. De belangstelling bij de heropening was zeer groot. Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door de wethou ders M. Bastmeijer 'en E. C. Diepe veen. Onder de bezoekers bevond zich voorts het voltallige bestuur van de winkeliersverenigingen de VVV-voor- zitter de heer H. M. Zilstra. RHENEN Na geruime tjjd zijn func tie als trainer van de Rhenense Zwem en Poloclub „De Forellen" te hebben neergelegd, is de heer Ton van Dijk weer bij de Rhenense zwemclub terug. In een circulaire, die de leden van de vereniging morgen bereikt, wordt hier van mededeling gedaan. André de Kruyf, die destijds de heer Van Dijk op volgde, gaat vertrekken. Hij gaat stu deren aan het CIOS. De heer Van Dijk start met de wintertraining in het over dekte bad „Lijsterberg" maandag 6 ok tober. Er is een programma opgesteld voor vier avonden in de week, namelijk maandag, dinsdag, woensdag en don derdag. ADVERTENTIE VEENENDAAL Ondanks het feit dat er naar veler mening al te veel voet balclubs .in Veenendaal aanwezig zijn komt er volgende week een nieuwe vereniging bij. Spaanse gastarbeiders hebben zich voorgenomen om in het komende weekeinde een bijeenkomst te houden waarop men de tiende voetbalclub van Veenendaal het lichl zal doen zien. Al geruime tijd is er aan de voorberei ding van de officiële oprichting ge werkt. Het resultaat is „Real Veen endaal", waarvoor zich al voldoende adspirant-leden hebben aangemeld. Dezer dagen gaat er een verzoek van het bestuur van de „Casa' naar de Veenendaalse sportstichting om een voetbalveld van het sportpark „Pan huis" ter beschikking te stellen voor de Spaanse gastarbeiders. Nog in dit seizoen zou men een competi tie willen organiseren voor Spaanse clubs uit Ede, Arnhem, Utrecht, Vee nendaal en mogelijk ook enkele clubs in Twente. „Real Veenendaal'', een wat zonder- strijden georganiseerd met clubs of elftallen uit de omgeving. Dan werden de mensen enorm enthousiast en was er grote belangstelling". linge naam, die vertaald in goed Ne derlands „Koninklijke Veenendaal" betekent, zal voorlopig niet in KNVB- verband spelen. man die er meer over vertellen kan is de heer L. M. Louwers, bestuurs lid van de commissie buitenlandse -gastarbeiders te Veenendaal. "■Ir werken momenteel ongeveer 600 buitenlanders in Veenendaal, waar van de helft ook hier woont. Naast de ontspanningsmogelijkheid die de Casa hun biedt verlangen deze mensen ook naar andere vormen van vrijetijdsbe steding en recreatiemogelijkheden. Het streven naar een eigen voetbal club is daar een uiting van", aldus de heer Louwers. Toen mij werd verzocht mee te hel pen om dit te realiseren heb ik con tact gezocht met de KNVB in Utrecht. Het advies van de voetbalbond was er niet aan te beginnen. De Span jaarden zijn te vurig van aard en men vreesde dat het niet mogelijk zou zijn om in normale competitie wedstrijden de orde te kunnen hand haven. j vrienschappelijke ontmoetingen op de voetbalvelden in Utrecht was het al eens tot vechtpartijen gekomen en de KNVB gaf er de voorkeur aan om de Spaanse voetballers te adviseren zich bij plaatselijke clubs aan te slui ten. Dit advies werd opgevolgd maar bleek geen succes. De temperament volle gastarbeiders voelden zich niet thuis in de Nederlandse clubs, waar men niet eens een „beetje" mocht praten tijdens de wedstrijd. Het lukte niet op deze manier en steeds meer werden onderlinge wed- De nieuwe club wil op zondag gaan spelen. Er is dan, zo redeneerde men, voldoende ruimte op het sportpark. Verschillende Spanjaarden spelen nu reeds mee in het AKU-elftal te Ede en bij R.-K. Unitas in Veenendaal. Desondanks wenst men een eigen club, waarin men ook in vertrouwen sfeer elkaar kan ontmoeten. Het verhuren van een sportveld van be staande clubs bleek bovendien een kostbare zaak en er wordt nu ge rekend op de medewerking van de sportstichting. De heer Louwers meent dat het moge lijk is om in overleg met reeds be staande voetbalclubs van Spaanse gastarbeiders in andere plaatsen een aparte competitie te beginnen. „Er ordt hard aan gewerkt en binnenkort hoort u er meer over", voorspelde hij.

De Vallei | 1969 | | pagina 3