Mao waarschuwt Rusland en de V.S Links-socialist Palme premier in Zweden Libanon wijst Russen uit die Mirage wilden kapen Verdierf geld India herdenkt 100ste geboortedag Gandhi Wie zei er ook i dat alle verpakte hetzelfde wi veer brood is? Nieuw begin Over de grenzen Rustige wacht in Gibraltar PHILIPS Samen op reis? Neem een 2-pluskaart! Sloan's Balsem ESRO-11) een succes King Corn ...'t enige dat u weggooit,! Diplomaten: „Hij ziet er best uit99 'MGENTA' SUPER LUX Militaire amnestie in Nigeria Woensdrecht nu wellicht toch burger luchthaven CONCORDE-OOl HAALDE 1150 kin Libaneóen meldden zich bij politie méér licht op lafeL „voor dezelfde stroomkoslen de lamp met het speciale lichivenster aan de onderzijde Nationalisering Terug Zoon voor Grieks koninklijk paar Monarchie WAARSCHUWING een dag onbeperkt reizen 2 personen /30.- 3 personen 35.- 4 personen 40.- 5 personen /45.- voordelig uit met NS Moskouprovocatie-komplot BIJ DE SPAR s de verpakking Opzienbarend Burgeroorlog Voor onmiddellijke verlichting Depijnverdrijver met onmiddellijke werking ISRAËL «t-,: DONDERDAG 2 OKTOBER 1969 ADVERTENTIE 2 HONGKONG Lachend en wuivend heeft de Chinese partijvoorzitter, Mao Tse- toeng, gisteren in Peking een hlilde van ruim honderdduizend Chinezen in ont vangst genomen. Radio Peking deelde mee, dat Mao, die volgens de geruchten ernstig ziek zou zijn, er goed uitzag. Britse diplo maten in Peking bevestigden dit tele fonisch vanuit de Chinese hoofdstad. China vierde gisteren twintig jaar communistisch bewind. Mao sloeg het feestgewoel en het daaropvolgende défi lé gade op een balkon van de Poort der Hemelse vrede in de hoofdstad. Op het- LAGOS Allo krijgsgevangenen van de Nigeriaanse burgeroorlog, ..die geen gevaar meer opleveren voor de veilig heid van de staat", zullen worden vrij gelaten. Dit heeft het Nigeriaanse staatshoofd, generaal Gowon, woens dag meegedeeld in een radiotoespraak ter gelegenheid van het negenjarig be staan van de Nigeriaanse onafhankelijk heid. Gowon heeft Biafra uitgenodigd de recente resolutie van de organisatie voor de Afrikaanse eenheid te aanvaar den, waarin is opgeroepen tot een „staakt het vuren". Hij waarschuwde echter „dat de tijd snel gaat". Het Nigeriaanse staatshoofd herinner de eraan, dat, wanneer Biafra weigert te onderhandelen, hem niets anders overblijft dan „de militaire operaties te blijven uitvoeren tot aan de conse quentie, die daar logisch op volgt". STOCKHOLM In de Zweedse po litiek Is gisteren een nieuw tijdperk aangebroken. De man die 23 jaar de re gering heeft geleid, de sociaal-demo craat Tage Erlander. heeft zijn func tie van partijvoorzitter overgedragen aan zijn 42-jarige „kroonprins", Olof Palme, tot nu tce minister van cultuur. Palme wordt daardoor automatisch de nieuwe Zweedse premier. Erlander, die door de jaren heen bo ven de partijen is uitgegroeid en die zo doende een soort „vader des vader lands" werd laat zijn opvolger 'n mooie erfc.ils na: een regering, die na de schitterende overwinning van vorig jaar een absolute meerderheid in het parle ment heeft en die daardoor zonder vrees voor de burgerlijke oppositie haar sociaaldemocratische hervormin gen kan uitvoeren. Haar doel heet gelijkheid, sociale ge lijkheid, d.w.z. evenwicht tussen inko men en vermogen. Ze wil dat in de komende tijd bereiken door een ver mindering van de inkomstenbelasting voor de lagere inkomens en een ver hoging van de vermogensbelasting en van de belasting op de toegevoegde waarde van 11 op 16 pet. Verder nog door nationalisering, bijvoorbeeld van apotheken en door deelneming van de staat in het toezicht op de banken en kredietinstellingen. De banken worden overigens niet genationaliseerd. De nieuwe premier heeft zich tot nog toe uiterst links opgesteld, wat interna tionaal nogal wat opzien baarde. Zo nam hij bijvoorbeeld in Stockholm deel aan de anti-Amerikaanse demonstratie Bamen met de N.-viëtnamese ambas- iadeur te Moskou. In hetzelfde vlak ligt de officiële erkenning van Noord- Vietnam door Zweden. Noord-Vietnam krijgt over een periode van drie jaar ruim honderd miljoen Zweedse Kronen krediet. Amerika is hierover natuurlijk zeer verbolgen. Het riep dan ook zijn am bassadeur in Stockholm terug. Tot nog ROME Koningin Anne-Marie van Griekenland heeft gisteren in balling schap in Rome het leven geschonken aan een zoon. Moeder en kind maken het uitste kend, aldus een woordvoerder van de Griekse koninklijke familie. Het is het derde kind van de 23-jarige koningin en koning Constanstijn. Het echtpaar heeft nu twee zoons en een dochter. toe benoemde Washington nog geen op volger. In zijn buitenlandse politiek stelt de sociaaldemocratische Zweedse regering zich tamelijk ver naar links op. Zweden is dan ook het enige land in Europa, dat de Oder-Neisse-grens officieel zal erkennen. Verder wil 't, dat GrieVïland uit de Raad van Europa wordt gesto ten, ongeacht wat de betreffende com missie van de Raad, die zich hiermee bezig houdt, hierover uiteindelijk zal beslissen. Palme was de enige kandidaat en werd met algemene stemmen gekozen. Hij is afkomstig uit wat men kan noemen de hogere middenstand", heeft een dure privé-school afgelopen en werd later officier bij de cavallerie. Toen hij twintig jaar was volgde hij een cursus aan de Kenyon-universiteit in Ohio in de V.S., en bracht het vol gend jaar liftend door heel Amerika door. In 1953 werd hij secretaris van Erlan der en deed in 1963 zijn intrede in het kabinet. Het congres van de Zweedse sociaal democratische regeringspartij heeft zich met grote meerderheid uitgesproken te gen afschaffing van de monarchie bij de komende troonwisseling. In '71 volgt de dan 25-jarige kroonprins Carl-Gus- taaf zijn 86-jarige grootvader koning Gustaaf-Adolf op. De aftredende Zweed se premier Tage Erlander stelde als compromis een verdere beperking van de macht van de koning voor. Voortaan zou niet meer het staatshoofd de mi nister-president moeten aanwijzen, maar de parlem'/itsvoorzitter. zelfde balkon riep hij op 1 oktober 1949 de volksrepubliek uit. Mao hield gisteren geen toespraak. Dat deed zijn aangewezen opvolger, Lin Piao, voor hem. Lin waarschuwde de Vereningde Staten en de Sovjet-Unie: „Als jullie het Chinese volk een oorlog willen opdringen zijn wij jullie man. We zullen terugslaan tot we de overwinning hebben behaald." „Ons standpunt is", aldus Lin Piao, „dat we niet zullen aanvallen als men ons niet aanvalt. Valt men ons wel aan, dan zullen we zeker terugslaan." Na de toespraak van Lin volgde een twee uur durende parade van het „Volks bevrijdingsleger", militie, arbeider, Rode Gardisten, studenten, artiesten, schrijvers en sportlieden. De nadruk in de optocht lag op de verworvenheden in de industrie en de landbouw. Tijdens het défilé werden beeltenis sen van Mao meegedragen. De boeren droegen gebundelde oogstprodukten, scholieren liepen met duizenden ballon nen en de leden van de Rode garde zwaaiden met het bekende Rode boek je. Boven de voorbijtrekkende Chine zen wapperden rode vlaggen. BERGEN OP ZOOM De plannen om van de militaire vliegbasis Woens drecht bij Bergen op Zoom een lucht haven voor de burgerluchtvaart te ma ken, schijnen allengs meer kans van slagen te krijgen. Dit bleek gisteren tijdens een bespre king op het gemeentehuis in Bergen op Zoom. Naast belanghebbenden in Bra bant waren hierbij vertegenwoordigers van K.L.M. en Rijksluchtvaartdienst aanwezig. ADVERTENTIE Proflteer ervan. Neem een pasfoto mee TOULOUSE Het in Frankrijk gebouwde prototype van de Concorde, de Concorde-001, heeft voor het eerst, tijdens de 45e proefvlucht, sneller ge vlogen dan het geluid. Op een hoogte van 11.000 meter, vloog gedurende negen minuten de machine met een snelheid van Mach.- l',05 oftewel 1150 kilometer per uur. De invlieger van Sud-Aviation waar de Concorde 001 is gebouwd, verklaar de na afloop dat het toestel zich voor treffelijk heeft gedragen „en alles had gedaan wat wij er van verlangden". De in Groot-Brittannië gebouwde Concorde, die vervaardigd is door de British Aircraft Corporation heeft ook al enkele proefvluchten gemaakt. Dit prototype, bekend als de Concorde-002, zal in december voor het eersrt sneller gaan vliegen dan het geluid. Als alles vlot blijft gaan met de Con corde, dan zullen de eerste machines tegen het eind van 1973 en het begin van 1974 aan de klanten worden afgele verd. Zestien luchtvaartmaatschappijen hebben doen weten geïnteresseerd te zijn in de Concorde. De Sovjet-rivaal van de Concorde, de Toepolef-144, heeft op 5 juni, zes maan den na de eerste proefvlucht, de ge luidbarrière doorbroken. Naar men zei zou deze machine in 1972 in dienst kunnen worden gesteld, maar in het Westen gelooft men, dat er dan nog maar uitsluitend met vracht zal worden gevlogen. President Nixon heeft kortgeleden de Boeingmaatschappij in Seatle opdracht gegeven een supersonische verkeersma- chine te gaan bouwen die, naar men verwacht, voor regelmatig gebruik ge reed zal zijn in 1978. De Concorde zal 145 passagiers kun nen vervoeren met een snelheid van tweemaal die van het geluid, ongeveer 2300 km/u. De Amerikaanse SST (Supersonic Transport) zal groter en sneller zijn, en 300 passagiers kunnen vervoeren met een kruisnelheid van ruim 2800 km/u. up en om Gibraltar was het woens dag. na het verstrijken van de door de Verenigde Naties aanbevolen ter mijn voor overdracht van de rots door de Engelsen aan Spanje, vol komen rustig. Drie van de zes Spaan se oorlogsschepen die enkele dagen bij de vesting voor anker hebben ge legen. zijn vertrokken in de richting van Ceuta Spaans Marokko). Wel ingelichte kringen in Madrid hadden eerder meegedeeld, dat Spanje zijn campagne voor herwinning van de rots zou opvoeren, als Engeland zich niet aan de VN-aanbeveling stoorde. Een rechtbank op Gibraltar veroor deelde woensdag een 26-jarige Span jaard uit het naburige La Linea tot veertig gulden boete subs, een week hechtenis omdat hij de dag tevoren tras aangetroffen op verboden mili tair terrein de Britse vliegbasis. Deze doedelzakspeler van het Schot se regiment The black watch, bleef gisteren ook rustig bij het aflossen van de wacht. BEIROET Drie Libanezen, die ge zocht werden in verband met het neer schieten op dinsdag van een secretaris van de Britse ambassade, hebben zich bij de politie gemeld en zijn beschul digd van poging tot moord. De officier van Justitie heeft gezegd, dat een van de mannen heeft bekend op de secreta ris, Antony Bishop-Leggatt, wiens toe stand thans kritiek is, geschoten te hebben. Bishop-Leggalt kreeg 'n kogel in zijn hoofd na een autoaanrijding in Beiroet. BEIROET Libanon heeft de twee Russen die zijn beschuldigd van pogin gen een Mirage-straalvliegtuig te ste len, woensdagavond het land uitgewe zen. Zij zullen Libanon moeten verlaten zodra zij daartoe in staat zijn. Beide Russen zijn gewond bij een overval van de Libanese geheime dienst op de flat van een Libanese ex- vliegerofficier waar zij zich bevonden en later naar een ziekenhuis overge- ADVERTENTIE NEW DELHI In India is gis teren de herd'/tking van de 100ste geboortedag van Mahatama Gandhi begonnen, met een ernstige waar schuwing van president V. V. Giri tot de verschillende godsdienstige groeperingen, de onderlinge vetes te staken. De geestdrift voor de herdenking van de man die het land naar de onafhankelijkheid heeft gevoerd en zijn leven lang uitbanning van ge weld heeft bepleit, is sterk bekoeld door de godsdiensttwisten tussen moslims .en hindoes in Gandhi's ge- boortestaat Goejarat, die* naar ver luidt aan 1.000 mensen het leven hebben gekost. Deze onlusten, aldus Giri in 'n ra diotoespraak, „doen ons op ruwe wijze afvragen of wij onszelf wel gereinigd hebben. Deze gebeurte- nissVt zijn geen geïsoleerde ver schijningen, maar een symptoom van de ziekte die ons lichaam, onze politiek, ons openbare leven heeft aangetast." ADVERTENTIE Waarschijnlijk niet die meneer die laatst z'n lunchpakketje aan de eendjes voerde, omdat z'n vrouw hem voor de verandering eens géén King Corn had <f meegegeven. f Ij King Corn wordt overal in Nederland elke &-■ nacht vers gebakken. Komt dus dagelijks vers jé*' op tafel en blijft dagenlanger vers. - JjöKfiSpl (alleen Ki no Com kan dat zessen) Giri vroeg zich af of India nog wel het recht heeft Gandhi's bood schap te prediken en zijn toorts in de wereld brandend te houden, om dat het „niet naar de stem van de rede heeft geluisterd of het ware licht heeft gezien." Om elk klein openbaar geschil, om elk klein misverstand, elke grief, bestaand of ingebeeld, staan wij ge reed om elkaar naar de keel te vlie gen en de bezittingen van dit land te verbranden en te vernietigen, al dus president Giri. Gandhi's idealen waren simpel, maar in zijn tijd opzienbarend; hij verzette zich tegen elke vorm van kolonisatie, discriminatie, onmense lijkheid en technocratie. Zijn strijd middelen waren: geweldloos verzet, burgerlijke ongehoorzaamheid en het ontkennen van de moderne techniek. Tijdens zijn leven leek het alsof zijn strijd rijke vruchten zou dragen. Hij beleefde de dag dat zijn land zelfstandig werd. Hij wist miljoenen Indiërs te bewegen aan het spinne wiel te gaan zitten en deze handen arbeid legde voor India de basis van een wijdvertakte economisch ver antwoorde textielindustrie. Tweemaal riep hij tijdens zijn le ven zijn volgelingen op tot het ge weldloos verstoren van de openba re orde. Daarvoor werd hij tot lang durige gevangenschap veroordeeld, maar in de cel ging hij in honger staking waardoor zijn volgelingen werden geïnspireerd de strijd voort te zetten. De tragiek van Gandhi's leven is dat de strijd mooier was dan de re sultaten. Toen India op 8 januari 1947 zelf standig werd brak een bloedige bur geroorlog uit tussen Moslims en Hin does. Het land werd verdeeld in India en Pakistan en tussen beide de len begon een verbitterde strijd, die tot in onze tijd aan duizenden mensen het leven en levensgeluk kost. Toen Gandhi tijdens deze strijd voor verdraagzaamheid blééf plei ten werd hij op 30 januari 1948 door een van zijn eigen geloofsgenoten vermoord. bracht. Een van de twee Russen deed daar twee zelfmoordpogingen. De militaire bewaking die daar was ingesteld is woensdag opgeheven. De Russische ambassade heeft verklaard, dat de twee eerste secretaris Alexan der Khomiarof en Vladimir Vassilief het slachtoffer zijn geworden van een „zorgvuldig voorbereid komplot" en in koelen bloede zijn neergeschoten. Het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft bekendgemaakt, dat het be sluit de Russen uit te wijzen genomen is na overleg met de rechterlijke auto riteiten van het land en met de Russi sche ambassade. Vassilief heeft, zo is later bericht, woensdagavond het ziekenhuis verlaten in gezelschap van een functionaris van de Russische ambassade. Waarschijn lijk zal Komariof vanmorgen uit het ziekenhuis worden ontslagen. In een regeringscommuniqué zegt Li banon, dat de samenzweerders het plan hadden de Mirage op vrijdag 3 oktober te stelen en over te vliegen naar een vliegveld in Bakoe, in Sovjet-Azerbeid- sjan. De Libanese inlichtingendienst was door It. Mahmoed Mattar van de luchtmacht op de hoogte gesteld, dat hij was benaderd door een vroegere luchtmachtpiloot Hassan Badawi. Mat tar was twee miljoen dollar geboden voor zijn aandeel in het stelen van een Mirage. Mattar deed, aldus het com muniqué, in opdracht van zijn meerde ren of hij het aanbod accepteerde en vroeg een voorschot. De veiligheidsdienst volgde de onder handelingen van Mattar met de samen zweerders via een zendertje, dat deze op zijn lichaam meedroeg. „Het bewijs was rond, toen Mattar de chèque ont ving bij zijn laatste gesprek met de sa menzweerders in Vassiliefs flat. De samenzweerders verzetten zich toen de veiligheidsdienst de flat binnen drong. Bij het vuurgevecht, dat volg de werden een -officier en de twee Rus sen gewond. De veiligheidsdienst heeft kaarten, geld, navigatie-instrumenten en andere apparatuur in geslag geno men. In het communiqué wordt niets gezegd over de beweegredenen van de Russen voor het stelen van de Mirage. De Mirage staat wel in het nieuws. De vorige week werd in Zwitserland een man gearresteerd die ten laste ge legd wordt geheimen over de straalmo toren van de Mirage aan Israëlische agenten te hebben verkocht. Een der Zwitserse gearresteerden (de naam van de tweede is nog niet bekendgemaakt), Alfred Frauenknecht, heeft de politie verteld dat hij de spio nage had verricht „uit sympathie voor Israël" en de derde man die nog wordt gezocht, de Duitser Hans Strecker, had zijn werkgever (die hem betrapte waar door de zaak aan het licht kwam) ook toevertrouwd dat hij werkte „in opdracht van Israël." Het blijf een mysterie en men vraagt zich af waarom geheime papieren die naar Israël moesten, daar niet recht streeks, per vliegtuig, heen werden ge bracht en waarom het via West-Duits- land rpoest gaan. Strecker is een Oostduitser die naar het westen was gevlucht, en tenslotte is een Zwitserse fabriek bij de grens ging werken. Hoogst vreemd is dat deze man zijn vakantie dit jaar in Oost-Duitsland had doorgebracht. Echte vluchtelingen halen zoiets niet in hun hoofd. ADVERTENTIE Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. f hina begon gisteren aan de feestc- A lijkheden ter viering van het twintigjarig bestaan als communis tische staat onder het bewind van Mao Tse-toeng. De achtergrond van de herdenking vormen nieuwe kern proeven en oproepen van de leiders tot eenheid. Mao zelf, over wie geruchten de ronde hebben gedaan dat hij stervende zou zijn sinds hij zich vier maanden niet in het openbaar vertoond heeft, was bij de plechtigheden in Peking aan wezig. Naast Mao nam minister van defensie Lin-Piao, de aangewezen erfgenaam, op het Tien An Min Plein de parades af. Volgens radioberichten is de oude om muurde stad van Peking een zee van rode vlaggen en banieren waarin de denkbeelden van voorzitter Mao gor den geprezen. Grote portretten van Marx, Lenin en Stalin zijn opgericht in het hart van de stad bij de poorten van de oude stad. Duizenden delegaties, waaron der veel van het leger, zijn in Pe king aangekomen om de parades en redevoeringen bij te wonen. He plechtigheden zullen door meer buitenlandse delegaties worden bijgewoond dan voorgaande jaren het geval was, maar geen der tol dus ver aangekomen delegaties wordt ge leid door een staatshoofd. Zelfs Albanië, China's gezworen bond genoot, heeft als leider van de dele gatie slechts een lid van het politbu reau van de partij gezonden - Hai Toska. Andere, officiële en niet-officiële dele gaties, zijn die uit Cambodja, Kongo- Brazzaville, Mauretanic, Noord-Viet nam, Nepal, het Zuidvietnamese be vrijdingsfront. Zweden, Frankrijk. Nieuw-Zeeland en Pakistan. I~)e viering heeft dit jaar plaats in een kalmer sfeer dan China in de afgelopen drie jaar heeft gekend. Toch zijn de conflicten in het land nog niet van de baan. Aan het begin van zijn derde ainbts- dccennium staat Mao voor een land. dat nog altijd innerlijk sterk verdeeld is, geplaagd wordt door economische problemen en dat wordt bedreigd door een onrustige Sovjet-Unie aan zijn grenzen. Mao. die nooit heeft geaarzeld zijn ideologische inzichten voorrang te verlenen boven de noden van het land, staat voor de taak de verscheur de partij tot nieuwe eenheid te brengen en zijn eigen positie te con solideren. Het opnieuw verschijnen van Mao op het politieke toneel, zou het begin van een nieuwe koers kunnen betekenen. Vaak in het ver leden werden periodes, dat Mao lange tijd zweeg gevolgd door het aankondigen van een nieuwe koers zoals de grote sprong voorwaarts, de oprichting van de volkscommunes en de culturele revolutie. Momenteel ligt de nadruk op eenheid, het centrale thema van de plechtige herdenking van dit jaar. Mao heeft gezegd: „Sluit u aaneen om een gro tere overwinning te behalen". De nieuw te vinden eenheid moet de interne vrede bewerkstelligen en het land verenigen in een sterk front te gen de Sovjet-Unie een vijand die in de ogen der Chinezen alleen over troffen wordt door de Verenigde Sta ten. Sinds de onverwachte ontmoeting tus sen premier Alexei Kosygin en pre mier Tsjoe En-lai in Peking na het overlijden van Ho Tsji-Minh zijn er tekenen dat het Kremlin de vijandi ge houding tegenover Peking enigs zins heeft afgezwakt. Dinsdag hebben de Russische leiders in een boodschap aan Peking opgeroe pen tot normalisering van de betrek kingen. Hoe groot ook de gevaren die China van binnen en buiten bedreigen, het staat vast, dat een nieuwe periode van consolidering zal beginnen. Het succes van de nieuwe koers zal af hangen van de weg die voorzitter Mao voor het derde decennium heeft uit gestippeld. LUCHTMACHTBASIS VANDEN- BERG Een ongeveer 80 kilo wegen de satelliet van de Europese ruimte vaart organisatie (ESRO) is woensdag met succes van de luchtmachtbasis Vandenberg in Californië gelanceerd. Hij zal over de pool-ionosfeer en het noorderlicht gegevens verzamelen en in een haan van 399 tot 434 km boven de pool cirkelen. De satelliet, ESRO 1-b genaamd, is van dezelfde makelij als de ESRO-1 die verleden jaar op 3 oktober werd gelanceerd. De acht wetenschappelijke instru menten aan boord zullen volronde week in werking worden gesteld via een sig naal dat vanuit een controlecentrum in West-Duitsland wordt gegeven.

De Vallei | 1969 | | pagina 9