V erolme-aandelen nu toch onderpand voor hulp regering BRAAT! Fusie tussen N. Samsom en A. W. Sijthoffs MEER AANDACHT VOOR HYGIËNE OP SCHOLEN Slik de pijn weg, lekastn Artsen blijven zonder nascholing ver achter beter1000automatisch dan 4 met de hand DAF55 fijnste koffie gezond KDFFIE VHHE Boete geëist voor bloot in Gandalf Scheepsbouwer door de knieën Verolme? Dan ook anderen KEUKENS? en Bewindsman gaf excellent advies Vakbeurs Interclean in RAI lekasin OFFICIËLE REVALUATIE VERWACHT Postgraduate Medical School noodzaak Oostduits spion in arrest DAF kies nu uit het DAF-programma1970 coupon 1 Amateur schreef boek en won prijs Aanbod Verlies Aankoop OVERBRUGGING VRAGEN Kroaat ter dood veroordeeld Verantwoordelijkheid Britten verdienden aan toerisme Ontmoetingspunt Hygiëne op scholen Kijk, de versnellingsbak waarmee de meeste auto's nu nog zijn uitgerust, werd zo'n 80 jaar geleden ontwikkeld. En hoewel de snelheid van de auto sindsdien zeker vertienvoudigd is, zit de automobilist van nu nog altijd opgescheept met dat stuk techniek uit de vorige eeuw. Hetgeen hem verplicht alsmaar bezig te zijn met pook en pedaal. Nu kun je dat wel sportief willen noemen, maar dat wordt met de steeds toenemende verkeersdrukte natuurlijk wel een lachertje. Daarom willen wij u er even op wijzen manier van autorijden bestaat, op handen en voetenwerk maar op pienter de Variomatic van DAF. Die geeft u niet 4, veel om met de hand te bedienen. dat er tegenwoordig een meer ontspannen waarbij het niet zozeer aankomt gebruik maken van de modernste techniek: maar 1000 versnellingen. Dat is natuurlijk wat Daarom gebeurt het automatisch. echte koffiebonen- COFFEÏNEVRU VRIJDAG 3 OKTOBER 1969 ADVERTENTIE ALPHEN AAN DEN RIJN Nu Verolme weer een regeringskrediet heeft gekregen, meent de directie van de Scheepswerven D. Boot NV., in Alpen aan den Rijn ook aan spraak te 1. nen maken op hulp van de overheid. De heer P. J. C. Boot van de di rectie zegt: „Ik acht met de hulp aan Verolme het precedent gescha pen dat zeker ook wij moeten wor den geholpen." Als toelichting deelde hij mee: „Bovendien waren wij nog eer der dan Verolme bij de Stichting Ne derlandse scheepsbouwindustrie. Wij zijn in financiële moeilijkheden ge raakt met betrekking tot één schip. Op andere orders die we hebben, verdienen we." Scheepswerven D. Boot kwam ruim anderhalve maand geleden in het nieuws nadat het bedrijf zich per advertenties ter overname had aan geboden. Het deelde daaiin mee met circa 150 mensen te werken en dat het een orderportefulle van tien miljoen gulden had. De werf Boot heeft op het hotel schip Rotterdam inmiddels een ver lies geleden dat ver boven een mil joen gulden uitgaat. De rederij meent dat zij de boeteclausule voor de late oplevering kan toepassen. Die bedraagt zesduizend gulden per dag. Aangezien de contractuele opleveringsdatum in begin juni viel, is de boete opgelopen tot onge veer zeven ton. De heer P. J. C. Boot: „De moei lijkheden rondom dit schip zijn niet ontstaan door verkeerde .alculaties van ons, maar door de immore le houding vn de opdrachtgever. M Er zou verder sprake van zijn dat de gemeente Alphen aan ctei Rijn overweegt Boots werf De Industrie over te nemen, zodat het bedrijf zich verder kan concentreren op de Werf de Vooruitgang. Over de stand van zaken zullen de vakbonden over twee weken weer gesprek hebben met de directie. ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELDOORN TEL. 05760-31970 OOK S-ZATIRDAGS GEOPEND VAN 9 TOT 12 UUR ROTTERDAM De Nederlandse regering heelt voorlopig de hoogste be slissingsbevoegdheid verworven in het scheepsbouwconcern Verolme. De heer C. Verolme heeft alle aandelen van zijn concern in pand gegeven aan de mi nister van Economische Zaken. Dit behoort tot de zes voorwaarden van minister De Block om hem in aan merking te laten komen voor een overbruggingskrediet van maximaal f 25 mil joen. Verolme heeft zich gedurende enige dagen sterk verzet tegen deze voor waarde. Bij inwilliging ervan meende hij „feitelijk geen gesprekspartner" meer te zullen zijn. De zekerheid van het pandrecht be rust bij de minister zolang het krediet loopt. Nu minister De Block alle gewenste zekerheden heeft gekregen, heeft hij aan de Nationale Investeringsbank en aan de heer Verolme laten weten dat ADVERTENTIE Zo maar in de privé-sfeer aan een goede kennis, t^mand met constant weinig t|jd (net ais u?), die ook nog nadelige ge volgen ondervond van koffiedrinken. Net als 111 De ideale oplossing is - zo sprak de be windsman - Hag-Oploskoffie. Hiervoor worden de beste koffiebonen gebruikt, maar dan vr|j van coffeïne en van andere schadelijke stoffen. Hag-Oploskoffie spaart hart, zenuwen, bloedsomloop en Saag, lever en gal. Lekkere, geurige ►ffie, maar dan zonder nadelen voor uw gezondheid. U knapt er helemaal van op. Besprekingen gaande ALPHEN/LEIDEN Verdere con centratie in de uitgeverswereld is gaan de nu N. Samsom n.v. te Alphen aan den Rijn en A. W. Sijthoff's Uitgevers maatschappij n.v. besprekingen voeren voor nauwe technische en zakelijke sa menwerking. Indien de plannen door gaan zullen de ondernemingen zelfstan dig en onder eigen naam blijven wer ken. Door bundeling van krachten ver wacht men doeltreffender kansen te krijgen om op bestaande en nieuwe markten te opereren. Sijthoff staat be kend om de uitgave van fraaie, kostba re wetenschappelijke werken en ver taalde werken uit het Engels, terwijl de hoofdmoot van het bedrijf wordt ge vormd door romans en populair weten schappelijke uitgaven. Het bedrijf geeft ook Brinkman's catalogus uit, tijd schriften en schoolboeken, en is ge lieerd met het weekblad De Financiële Koerier en een grote boekenclub in Amsterdam. Men beschikt over een grote drukkerij in Leiden, die klanten in binnen- n buitenland heeft. Samsom is bekend als leverancier van schoolbe- hoeften, leermiddelen en schoolboeken en boeken voor de praktijk van het be drijfsbeheer. Na de oorlog werd Sam- soms Administratie Service Centrum opgericht, dat voor honderden gemeen ten met 'n computer de administratie verwerkt. Samsom n.v. heeft verschei dene dochterondernemingen, waaron der een omvangrijk grafisch bedrijf, alsmede vestigingen in Zwolle, Brussel en Curacao. De samenwerking zal geen invloed hebben op de werkgelegenheid. Bij Samsom n.v. werken 850 personen en bij Sijthoff's 200 personen. (Van onze financieel-economische redactie) APELDOORN Van 24 tot en met 27 november wordt in het nieuwe RAI-ge- bouw te Amsterdam de derde internationale vakbeurs voor bedrijfsmatig onder houd, schoonmaak en toegepaste hygiëne (Interclean) gehouden. Belangrijk tij dens deze vakbeurs is, dat voor de eerste maal aandacht aan de hygiëne op scholen wordt besteed. De deelneming is dit jaar belangrijk groter dan voor gaande jaren. Vorig jaar bezochten geïnteresseerden uit 32 landen deze vak beurs. de staat zich garant zal stellen voor rente en aflossing van het krediet. Het krediet is bestemd om de huidi ge spanningen in de liquiditeit te over bruggen. Deze spanningen vormden een bedreiging voor de werkgelegen heid bij de tot het concern behorende bedrijven. Op aandrang van de minister heeft de heer Verolme tevens verzocht een onderzoek te laten instellen naar de po sitie en de toekomst van zijn concern. Minister De Block heeft zich aange sloten bij Verolmes verzoek overi gens ook een suggestie van de minis ter dit onderzoek te laten doen door mr. B. W. Biesheuvel als voorzitter van het College voor de scheepsbouw en prof. mr. H. Langman als directeur van de Stichting Nederlandse Scheeps bouwindustrie. Beiden hebben meege deeld dat zij deze taak op zich willen nemen. Het onderzoek zal naar ver wachting ongeveer drie maanden in be slag nemen. Hierbij zal onder andere in beschou wing worden genomen hoe de structuur van de leiding van het concern en de zeggenschap erin moeten zijn. Het socialistische Kamerlid H. van den Doel heeft de ministers Witteveen (Financiën) en De Block (Economische Zaken) schriftelijk gevraagd of de staat voor Verolme nog ander risico's op zich heeft genomen dan de garan ties voor de kredieten van eerst f 105 miljoen en nu 25 miljoen. de snelle en zekere pijnverdri|ver Minister Witteveen SCHIPHOL Minister Witteveen zei gistermorgen tegenover verslaggevers op Schiphol, dat hij een officiële reva luatie van de Duitse mark verwacht. De stap van de afgetreden Bondsrege ring is formeel tegen de regels van het Internationale Monetaire Fonds, maar de jaarvergadering van het IMF en de Wereldbank, die door minister Witte veen werd bijgewoond, stond er toch positief tegenover, terwijl de EEG-part- ners begrip voor de onvermijdelijkheid ervan toonden. De langdurige verstoring van het internationaal financieel even wicht bracht mee, dat verder massaal speculeren alleen kon worden voorko men door de flucuaties van de mark tij delijk te accepteren. Minister Witte veen heeft in zijn toespraak tot de jaar vergadering van de Wereldbank en het IMF kritiek geleverd op de grote indus trielanden (zonder deze bij name te noemen), die volgens hem niet hun re delijk aandeel leveren in de steun aan armere landen. BELGRADO Een rechtbank in Bel grado heeft de 22-jarige Kroatische na tionalist Miljenko Hrkac ter dood ver oordeeld wegens zijn aandeel in drie bomaanslagen vorig jaar. Hrkac had bekend bommen te hebben geplaatst in een bioscoop, en het spoor wegstation van Belgrado en een herden kingsmonument te Zagreb. Bij de bom aanslag in de bioscoop werd een per soon gedood en liepen honderd mensen verwondingen op. (Van onze financieel-economische redactie) APELDOORN T|jdens de gisteren gehouden openingszitting van de Koninklijke Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst in de Stadsschouwburg te 's-Her- togenbosch hield de voorzitter, de Venlose longspecialist G. C. M. van Maarsse- veen, een bijzonder belangwekkende rede, waarin hjj diep inging op de noodzaak van nascholing der Nederlandse artsen en waarbij h|j als richtlijnen aangaf om het gestelde doel te bereiken het „intercollegiaal toetsen" (medical audit) en de oprichting van een postgraduate medical school. Geen enkele arts kan op verant woorde w|jze werken, wanneer h|j zich niet de moeite getroost om z|jn kennis voortdurend op peil te houden, zich nieuwe werkwijzen eigen te maken, deel te hebben aan besprekingen over z|jn eigen vak en zelfs op de hoogte te blijven van ontwikkelingen in de geneeskunde, die niet direct met zjjn eigen beroepsuit oefening te maken hebben. Dr. G. C. M. van Maarsseveen stelde, dat de belangstelling voor nascholing binnen de Maatschappij voor nascholing reeds dateert van 1951, en dat hier ook van overheidswege reeds op is geatten deerd. Unaniem is men van mening, dat er op het gebied van de medische nascholing veel meer activiteit zal moeten worden ontplooid. Aan de uni versiteiten worden in toenemende ma te eisen gesteld met betrekking tot postuniversitair onderwijs („continuing education"), die door de snelle ontwik keling van de wetenschap meer dan ooit onmisbaar is. Hoewel het in prin cipe tot de taak van de universiteiten gerekend kan worden dit onderwijs te geven, is er door de huidige problema tiek van een enorme toevloed van stu denten en grote tekorten in eigen staf, geen denken aan dat de medische facul teiten op dit gebied ook maar bij be nadering een dergelijke taak naar be horen zouden kunnen vervullen. Spre ker gaf verschillende voorbeelden die er toe bijdragen, dat specialisten en huisartsen zich een grotere kennis op verschillend terrein eigen kunnen ma ken, zoals aansluiting bij wetenschap pelijke verenigingen, het inrichten van een eigen bibliotheek en het kennis ne men van de inhoud van algemene en specialistische periodieken. Uitvoerig stond spreker stil bij het feit, dat niet een ieder zo sterk is om het op te brengen zijn kennis te verrij ken, en dat ook niet een ieder de zwa re verantwoordelijkheid, die zijn intel lect hem oplegt, te allen tijde voelt. Maar om het artsenberoep op verant woorde wijze te kunnen beoefenen, moet toch een ieder tot voortdurende nascholing worden gebracht. Met tai van argumenten legde dr. Van Maarse- veen de nadruk op de noodzaak dat in tercollegiale toetsingen moeten worden georganiseerd, alsmede dat de gelegen heid ontbreekt voor artsen en specia listen om na hun opleiding periodiek opnieuw enige klinische ervaring op te doen bij anderen die meer weten, die moderne methoden in praktijk bren- LONDEN. De British Travel As sociation heeft bekendgemaakt, dat En geland in het afgelopen jaar voor het eerst meer heeft verdient aan buiten landse toeristen dan de Engelsen in het buitenland hebben uitgegeven. In 1968 hebben voor de eerste keer meer dan 1 miljoen buitenlanders Engeland bezocht. De Amerikanen hebben weder om het groolste bedrag uitgegeven. In de periode 1963/1968 zijn de uitgaven van Amerikaanse toeristen in Engeland met 66 procent gestegen. In de overige Europese toeristengebieden zijn de Amerikaanse uitgaven slechts met 35 procent toegenomen. De British Travel Association voeg de hieraan toe: „Engeland heeft nu de eerste plaats van Italië en Frankrijk overgenomen wat betreft het aantal toeristen dat het heeft aangetrokken". ADVERTENTIE Interclean is in enkele jaren uitge groeid tot een nationaal en internatio naal ontmoetingspunt voor allen die als vakman, economisch of organisatorisch te maken hebben met schoonmaakon derhoud en toegepaste hygiëne. De vol gende produkten zullen te aanschouwen MÜNCHEN Een 30-jarige onder officier uit Rosenheim, is onder ver denking van spionage voor Oost-Duits- land in München gearresteerd. Ook zijn echtgenote is om dezelfde reden aangehouden. De onderofficier was ge stationeerd bij de bergpioniers in De- gerndorff am Inn. Er zouden micro films bij hem zijn aangetroffen. De gearresteerde is de 30-jarige Ek- hardt Konopka uit Rosenheim, zo deel de een woordvoerder van het Westduit- se leger mee. Hij werd al lange tijd door de contra-spionage in het oog ge houden. Zijn arrestatie volgde, nadat een inwoner van Rosenheim, die in een spionagezaak verwikkeld was, de poli tie daarvan in kennis stelde. zijn: machines, gereedschappen en mid delen voor het onderhoud van vloeren en wanden: afwerkingsmaterialen voor vloeren en wanden; stofzuigerinstalla ties. installaties voor afvoer en vernie tiging van afval; preventieve vuilbe- strijdingsmiddelendesinfectiemiddelen len; chemische reinigings- en onder- houdsprodukten; klimmaterialen; veeg- machines voor fabrieksruimten, terrei nen, straten etc. Verschillende deskundige sprekers zul len voordrachten houden, gevolgd door panel-discussies. In dit internationaal georiënteerde symposium wordt een al lesbehalve theoretische blik op de toe komst geworpen door sprekers uit lan den (van de buitenlandse speeches wor den vertalingen in het Nederlands ter beschikking gesteld) waar aanpak en visie sterk verschillen. Een nieuw, maar wel bijzonder aspect op deze vak beurs is de aandacht die zal worden ge schonken aan de hygiëne, op scholen, wat ongetwijfeld grote belangstelling zal wekken in medische en onderwijskrin gen, bij afdelingen van gemeenten etc. Drs. I. C. M. Royen, directeur Stich ting Gezondheidsvoorlichting en Opvoe ding te Utrecht zal spreken over het onderwerp „Schoolkind, schoon kind? terwijl dr. F. Wafelbakker een lezing houdt met als onderwerp: „Alsdat mijn Roosje niet is om an te ruiken..' pi/wW potty*- AUTOMATC/VMUOMATiC DAF33 1 4.810,40 (incL BTW) tanbetaling f 1286,- DAF44 f 5-964,- lind BTW) aanbetaling f 1.580,- DAF44 stationcar f 6.664, (incL BTW) aanbetaling 11.767, DAF55 f 6.602,40 (ind. BTW) aanbetaling f 1.749, DAF55 coupé 17.498,40 (incl. BTW) aanbetaling f 1.987, DAF55 stationcar f 7.000,- (incL BTW) aanbetaling f 1257, Stuur mij alle informatie over de vernieuwde DAF55 DAF55 Coopé «DAF55 Stationcar DAF44 DAF44 Stationcar DAF33 (Aanstrepen wat u wenst). Naar- Adrec. Plaats:. Gn envelop nonder postzegel verzenden aan DAF, Antwoordnummer 2000, Eindhoven.) gen en anderen uit hun ervaring kun nen en willen leren, de zogenaamde klinische postgraduate opleiding. Daar voor zou naar raming veertien dagen per jaar nodig zijn, met van bepaalde factoren afhankelijk of men deze perio de aangesloten of verspreid over 14x één dag per week zal houden. Tot slot stelde spreker, dat enerzijds zeker de oprichting van een achtste medische fa culteit van belang is, maar dat thans anderzijds zeker niet van minder belang ADVERTENTIE AMSTERDAM „We moeten niet tot een veroordeling komen waarvan we over één of twee jaar spijt zullen krijgen. We moeten erg voorzichtig zijn: Van het Reve, die door hetzelfde openbaar ministerie voor deze recht bank is gedaagd, heeft dit jaar de Staatsprijs voor letterkunde gekregen en Jan Cremer, wiens boek door een mij onbekende uitgever werd gewei gerd, is de literatuurprijs van de ge meente Amsterdam toegekend". De advocaat mr. M. G. Rood probeer de gisteren als raadsman van de uitge ver van 't maandblad Gandalf op vak kundige en gedocumenteerde wijze de Amsterdamse rechtbank voor een ge wetensconflict te stellen. De rechtbank had van de officier van justitie het aprilnummer van Gandalf voorgelegd gekregen, omdat dat volgens de offi- cièr aanstootgevende foto's bevatte. „We moeten voorzichtig zijn, zodat we over één of twee jaar niet hoeven te zeggen dat de Amsterdamse rechtbank in deze zaak nitvoldoende begrip voor de geest van de tijd heeft gehad", be toogde mr. Rood. Uitgever Guus Dijkhuizen kon zich wel voorstellen dat mensen zich aan de foto's hadden gestoten: „Dat is een feit, helaas". Maar hij gaf er ook de filosofie bij die achter zijn blad zit. „Er is een taboe op bloot. Daarom neem ik geen foto's die een vals mode beeld van de vrouw geven, zoals Play boy doet, maar vrouwen zoals ze zijn, in hun naakte waarheid". De officier, mr. H. E van Renesse verdiepte zich niet in het karakter van het blad, maar hield alleen een kort juridisch-technisch requisitoir. Dat mondde uit in een eis van honderd gul den boete. De officier verweerde zich tegen de opvatting dat de vervolging waarte gen door een groep van zestig schrij vers bij de minister van juslititie is ge protesteerd en persoonlijke zaak van hem is. Het openbaar ministerie is volgens hem ondeelbaar. Mr. Rood herinnerde hem er evenwel aan dat een Utrechtse ambtgenoot van mr. Van Renesse, mr. G. W. von Mey- enfeldt, in een televisieuitzending van de VPRO over pornografie had gezegd Gandalf alleen om te schateren te vin den. Over het ook op last van mr. Van Renesse in beslag genomen boek De Parel had een Rotterdamse ambt genoot tegenover 'n krant gezegd heel anders te denken, wierp de advocaat tegen. VALKENBURG De 63-jarige fysio therapeut J. M. van der Lyke uit Valkenburg heeft de Belgische Rei- naertprijs (groot tweeduizend gulden) gewonnen voor zijn speurdersroman „Het spoor leidt verder". De heer Van der Lyke, die het boek ais lief hebberij in zijn vrije tijd schreef zal de prijs volgende week donderdag in Brussel in ontvangst nemen. „In Nederland is de prijs niet zo erg bekend, maar in Belgische schrij verskringen wordt er een zekere waarde aan toegekend", aldus de heer Van der Lyke, die sinds 1965 hoofd is van de fysiotherapeutische afdeling van het Franciscusoord in Valkenburg (Houthem). Hij heeft de speurdersroman in drie maanden tijd geschreven. Het boek zal worden uit gegeven door de Christelijke Arbei derspers in Brussel. Als amateurschrijver heeft hij het zich niet gemakkelijk gemaakt. „Ik heb mij voornamelijk bewogen op het psychologische vlak", zegt hij. „Sex en geweld komen slechts heel spora disch in mijn boek voor. Ik heb me beperkt tot één moord en twee moord aanslagen". De heer Van der Lyke heeft zich gespiegeld aan grote au teurs als Agatha Christie, Simenon en Dorothy Sayers. „Maar", zegt hij, „ik durf me in het geheel niet met hen te vergelijken". Zijn eerste suc ces heeft hem aangemoedigd in dit genre verder te gaan. Al eerder heeft de in Vlissingen geboren fysio therapeut van zich doen spreken door een vakboek getiteld „Het spastische kind".

De Vallei | 1969 | | pagina 15