Joop Zoetemelk tekende gisteren profcontract PA II 0 R A 1 A Totaal nieuw en mild- amerikaans Golden Fiction 25 FILTER KINGS Italianen en Grieken raakten slaags in Europa Cup-duel (A. Dure ^rap? Vragen over free publicity voor gloeilampenfabriek Frans Mahn leider conditietraining van wieleramateurs Ajax lootte tegen Ruch Chorzof Jendrossek gestraft met geldboete Militairen wonnen SC Dimplex Holland Sport krijgt boete Nederlands elftal tegen Bor. Dortmund Amateurteam oefent tegen Sparta Muller van DWS brak zijn enkel Biljarters hebben moeilijkheden met de ballen „Sport in beeld" naar tweede net WEDSTRIJD WERD GESTAAKT PSV-RAPID WIEN na de mini,nu de maxi Verkleinde editie van Panorama gezien ?Dan nu de grote Panorama kopen. Minstens 76 pagina's-. Met kan-niet-krullen-omslag. lees het nieuwe nummer van losse nrs 80 c t. Niet in verhouding Minder snel Slechts een foutje Scheldpartij Sterk veld in EK 71/2 SPORT IN 'T KORT VRIJDAG 3 OKTOBER 1969 AMSTERDAM Wielrenner Joop Zoetemlk (22), winnaar van de Ron de van de Toekomst, heeft gistermid dag in Amsterdam een profcontract ge tekend met Mars/Flandria. Het Belgische merk Flandria dat reeds jarenlang als sponsor van een wielerploeg optreedt, heeft juist deze week een coalitie gesloten met de Mars-verkoopmaatschappij uit Veghel. Het lag in de bedoeling van de Belgi sche ploeg, die onder leiding staat van Brik Schotte en waarvan onder meer de gebroedrs De Vlaeminck deel uit maken, uit te breiden met enkele jonge Nederlandse beroepsrenners. Zoete melk besloot gisteren aan Flandria de voorkeur te geven boven Willem II Gazelle, waarmee al enkele besprekin gen waren gevoerd. Zoetemelks ploegleider Herman Krott van Amstel: „Financieel scheelde het niet erg veel, maar de doorslag heeft gegeven, dat er bij Willem II al drie jonge profs rijden: Ottenbros, Pijnen en Wagtmans. Verder was Mars-Flandria op zoek naar 'n typische etapperenner, waar- Burgemeester J. J. Smits van Oyen verrichtte de openingsstoot in het Europees biljartkampioenschap libre. Op de foto v.l.n.r. Marty, Schol- te, Jacobs, burgemeester Smits van Oyen, Hitzinger, Schraauwen, Hose, Galvez en Dufetelle. DEN HAAG Het kamerlid E. Vis ser van de politieke partij Democraten '66 heeft minister Klompé van CRM schriftelijke vragen gesteld over het commentaar, uitgesproken tijdens de woensdagavond gespeelde voetbalwed strijd PSV Rapid Wien, welke wed strijd via de televisie werd uitgezon den. In een toelichting op deze vragen zegt het kamerlid geenszins de in tegriteit van de commentator in twijfel te trekken. Door het regelmatig gebruik echter bij dit soort reportages van uitdrukkingen als „Philips"-sport- vereniging. het Philips-sportpark, de „Philips-harmonie", de „Philips-lichtin- stallaties" etc. verkrijgt dit bedrijf op uren van zeer grote kijkdichtheid een gigantische free publicity, aldus de vragensteller in zijn toelichting. Naar zijn mening dreigt dit de bestaande re clameregels „tot een wassen neus" te maken. De heer Visser wijst er op, dat dit naar zijn oordeel wellicht onvermij delijke effect nog wordt versterkt doordat er bij verslaggevers de laatste tijd een teneur is te spreken van bij voorbeeld sportclub-Feyenoord en Phi- lips-sportvereniging, waar men vroe ger sprak van Feyenoord en PSV. De geschetste situatie maakt naar de me ning van de heer Visser tenminste een bezinning over de houdbaarheid van de huidige reclameregels gewenst. Het kamerlid vraagt minister Klom pé, te doen nagaan hoe vaak en in wel ke woordcombinatie het woord Philips is gebruikt tijdens de bedoelde televisie reportage. Ook vraagt hij, of de minis ter mogelijkheden ziet dat bij de „hope lijk nog vele" komende televisie-repor tages van wedstrijden van PSV in de Europa-Cup voor bekerwinnaars de geldende reclamevoorschriften naar de gee9t althans enigermate redelijk war den nagekomen, en zo nee, welke con sequenties zou dit dan hebben ten aan zien van die reclamevoorschriften in het algemeen? ADVERTENTIE Ho Tsji Minh stierf als maagd tv" Henk Scholte: „Het lijkt wel of er lood in zit" NUENEN Toen drie jaar geleden het ivoor werd afgeschaft was men ervan overtuigd met één pennestreek de moeilijkheden ten aanzien van de ballen in belangrijke toernooien opgelost te hebben. Dat die gedachte op een misvatting stoelde bleek al in de afgelopen seizoenen. Ook op de kunsthallen waren tal van aanmerkingen te maken. Het werd er niet beter op toen de internationale organisatie vorig jaar de voorgeschreven maat van de ballen wijzigde. Wat dat voor invloed kan hebben bleek bijvoorbeeld donderdagmiddag in de openings ronde van de strijd om het Europese kampioenschap libre in het landelijke Nuenen bij Eindhoven, waar het puikje van de internationale biljartwereld er niet in slaagde „normale" resultaten te boeken. Alleen de Belg Tonnie Schrauwen kwam met een zege in vier beurten nog tot e enenigszins redelijke presta tie. De overwinningen echter van de Fransman Jean IMarty in acht beur ten en onze favoriete landgenoot Henk Scholte in zelfs negen beurten stonden niet in verhouding tot hun kunnen. De fijngevoelige librist Scholte, mentaal ook het meest kwetsbaar, had nog de meeste hinder van de nukken van de ballen. „Het lijkt wel alsof er lood in zit", zei de Nederlandse kampioen toen hij ontmoedigd na een mislukte poging om de ballen in de positie voor de se rie „Americaine" te brengen, van de tafel terugkwam. „Deze ballen zijn veel zwaarder dan waarmee we ge wend zijn te spelen", bevestigde Marty. Maar het waren niet alleen de bal len, die dit keer de matadoren van het groene laken dwars zaten. Belangrijke bijkomende factoren waren het trage lopen van de biljarts en de moeilijk bespeelbare banden. Wat die traagheid betreft: Henk Scholte had aan de fa brikant gevraagd de biljarts wat lang zamer te zetten, „maar niet zo lang zaam'".... Hoe grandioos mislukt die eerste ron de was bleek uit het feit, dat het nu al vaststond dat het Europese record algemeen gemiddelde (het staat met 375 overigens wel erg sterk op naam van Scholte) in Nuenen niet meer ver beterd zal worden. Daarvoor waren na melijk de vier beurten van Schrauwen al te veel. De Belg behaalde wel een kostbare overwinning op de Spanjaard Jose Gal vez, de titelverdediger, die zijn schaar se haren wel uit zijn hoofd kon trek ken toen hij in zijn derde beurt een piqué niet zwaar genoeg inzette, miste en de ballen op een presenteerblaadje voor Schrauwen achterliet. Tijdens de daarna volgende rond gang van de kundige Vlaming had den de overigen trouwens al kunnen zien dat er iets met het materiaal aan de hand moest zijn. Want Schrauwen speelde de serie erg ruim en in een veel lager tempo dan men van hem gewend is. Marty en Scholte konden zich ech ter minder snel aanpassen. De Frans man kwam pas in zijn laatste beurt tot ontplooiing en liep toen resoluut met een serie van 431 naar de finish, de Oostenr. debutant Hitsinger ver ach ter zich latend: 63-500. Henk Scholte had veteraan Janus Jacobs, invaller voor Joop Roodenburg, als tegenstan der. De Amsterdammer kon het Schol- DEN HAAG Met ingang van ko mende zondag 5 oktober zal het NOS- sportprogramma van het eerste naar het tweede televisie-net worden ver plaatst, zulks als een gevolg van een nieuwe zendtijd verdeling. Dit blijkt uit een antwoord van mej. dr. M. A. M. Klompé, minister van CRM op schrif telijke vragen van het kamerlid G. J. ter Woorst (KVP). De nieuwe zendtijd verdeling voorziet in een uitzending van het gezamenlijk programma op zondag over Nederland-2. Naar de me ning van minster Klompé krijgt het sportprogramma meer reliëf, nu het is geplaatst in het kader van deze zon dagavonduitzending. Bovendien is daar mee de mogelijkheid geschapen het sportprogramma te verlengen zodat an dere sporten dan voetbal meer aan dacht kunnen krijgen. In het antwoord zegt minister Klom pé, dat het feit, dat nog maar een ge ring aantal van de hier te lande in ge bruik zijnde toestellen niet is ingericht op ontvangst van Nederland-2, is mede van invloed geweest op de beslissing van de NOS. In het antwoord wordt er op gewezen, dat negentig procent van alle personen in ons land van vijftien jaar en ouder met te'evisie thuis Ne derland-2 kan ontvangen. te niet moeilijk maken: 172-500 in ne gen beurten. De moeilijkheden voor Scholte lagen op een ander terrein. Toen hij eindelijk klaar was stroomde het zweet van zijn lichaam. Nijdig trok Scholte aan de warme zwarte trui, die hij op gezag van de Europese bond had moeten aantrekken. Die kle dij is voorgeschreven volgens een nieu we reglementsbepaling. De Nederland se bondsvoorzitter Piet van Engelen, in Nuenen als vertegenwoordiger van de Europese bond, begreep echter de klacht van de spelers en trok eigen handig de reglementsbepaling weer in zodat de biljarters in hun eigen kle ding konden doorgaan. Inzet van het toernooi, waarin de 43-jarige Franse ex-prof Roland Dufe telle startte met een teleurstellende ne derlaag tegen de boomlange Westduitser Clause Hose, is overigens niet alleen de Europese titel maar ook vier plaatsen in het toernooi om het wereldkam pioenschap, dat van 22 tot en met 25 november in het Oostenrijkse Linz wordt gehouden. Alleen om voor Ne derland een plaats in dat kampioen schap te veroveren werd trouwens dit gevecht op Europees niveau ijlings in elkaar gezet. Bij het laatste Europese kampioenschap in Laurient immers viel Henk Scholte uit en reikte Joop Roodenburg niet hoog genoeg om Ne derland naar Linz te brengen. Dufetelle gaat een ondergeschikte rol spelen. Donderdagavond was deze Parijzenaar, die aan zijn profperiode intussen genoeg heeft overgehouden om binnenkort een hotel in de Fran se badplaats Labaule te kunnen over nemen, kansloos tegen Tonnie Schrau wen. De Belg speelde weer gedegen met een slotserie van 476, die voor Dufetel le verlies betekende. Tegelijkertijd zorgde Hose voor een nieuwe verrassing door na Dufetelle ook Galvez te kloppen. De Duitser, die heel bescheiden van zichzelf zegt dat hij nog veel moet leren, is keihard. Toen hij in zijn vierde beurt met een serie van 338 was uitgelopen en Gal vez vervolgens met 373 antwoordde, was Hose bepaald niet onder de indruk en maakte de partij met 151 uit. Scholte bleek 's avonds te zijn uit geraasd. Hij kwam in zijn eigen luchti ge biljartvest aan de tafel en kende bij na geen moeilijkheden. Er was in zijn spel slechts één foutje, een onderschat te massé na 204 punten in zijn eerste beurt, die misliep. Daardoor ging de Eindhovenaar niet zoals hij had ge hoopt in één beurt uit. Zijn 500 kwa men nu in twee etappes tot stand. Want nadat Hitzinger opnieuw had gefaald, liep Scholte met 296 naar het einde. Ook Marty bleek in zijn partij tegen Jacobs ineens de 500 vol te zullen ma ken tot ook bij hem de concentratie verloren ging. Na 245 glanzende caram boles kwam plots het einde van de sco ringsdrift van de Fransman. Hij had toen nog twee beurten nodig voor de resterende caramboles Jacobs bleef con sequent slecht spelen. Uitslagen eerste ronde: Tonnie Schrauwen (België) 500 4 494 Jose Galvez (Spanje) 188 4 104 Roland Dufetelle (Frankr.) 440 7 194 Claus Hose (W.Dld.) 500 7 354 Otto Hitsinger (Oost) 63 8 22 Jean Marty (Frankr.) 500 8 431 Janus Jacobs Henk Scholte (Ned.) 172 9 89 (Ned.) 500 9 261 Tweede ronde: Galvez Hose Schrauwen Dufetelle Jacobs Marty Hitsinger Scholte 374 4 373 500 4 338 125,00 47,00 62,85 71,42 7,87 62,50 19,11 55,55 93,50 125,00 500 5 476 100,00 40 5 17 8,00 13 4 6 3,25 500 5 245 125,00 5 2 4 2,50 500 2 296 250,00 Stand na de eerste dag: pnt. h. s. alg. gem. Schrauwen (België) 4 494 111,11 Hose (W.Dld.) 4 354 90,90 Scholte (Ned.) 4 296 90,90 Marty (Frankr.) 4 431 83,33 Galvez (Spanje) 0 373 70,25 Dufetelle (Frankr.) 0 194 40,00 Jacobs (Ned.) 0 89 14,32 Hitsinger (Oost.) 0 22 6,80 door Zoetemelk de kans krijgt als kop man te worden aangewezen. Bovendien is contractueel vastgelegd, dat ik als zijn adviseur 'n doorslaggevende stem krijg bij de bepaling van het af te wer ken programma. Dat is vooral in het eerste profseizoen enorm belangrijk." De kans is groot, dat ook de Fries Piet Hoekstra 'n profcontract bij Mars- Flandria zal tekenen. AMSTERDAM Oud-wereldkampioen op de weg Frans Mahn, die is opgeleid aan het CIOS, zal de komende winter maanden de conditietraining van de amateur-wielrenners leiden. Hij is daarmee de opvolger van atletiektrain- er Wil Westphal, die aan de in het vori ge winterseizoen op beperkte schaal gehouden training in het Olympisch Stadion te Amsterdam, gestalte gaf. De KNWU heeft de activiteiten nu verplaatst naar het sportcentrum van de KNVB te Zeist, waar met ingang van 15 oktober vrijwel op élk weekein de tot 15 februari een groep van onge veer 40 wielrenners bijeen zal komen. Tot de groep behoren de top-amateurs van dit moment, maar ook veelbeloven de jongeren voor weg en baan. Het ligt in de bedoeling dat de betrokken ren ners ook de gehele winter medisch zul len worden begeleid. ROME Voor de tweede ronde van de Jaarbeursbeker speelt Ajax tegen Ruch Chorzof uit Polen. De Amster dammers spelen hun eerste ontmoeting thuis. Vóór 26 november moet de twee de ronde zijn afgewerkt. ADVERTENTIE de extra milde 25 filter kings 1.75 NIJMEGEN De NEC-speler Jen drossek, die van scheidsrechter Van Ravens zaterdag in de wedstrijd tegen PSV een officiële waarschuwing kreeg, heeft een geldboete gekregen van f 150. Jendrossek kreeg de waarschuwing omdat hij bij het nemen van vrije schoppen de juiste afstand van de bal (9.15 meter) herhaaldelijk niet in acht nam. VEENDAM Het Nederlandse mili taire elftal heeft donderdagavond een oefenwedstrijd tegen Veendam met 31 gewonnen. Bij de rust leidden de militairen met 12. Het scoreverloop was: 10e minuut: De Winkel (Go Ahead) 01; 30e minuut: Pascal 11; 37e minuut: Van Veen (Sparta) 12; 87e minuut: De Winkel 13. ADVERTENTIE Met de veilige elektrische radiatoren van Dimplex (thermo- statisch geregeld en met olie gevuld) bouwt u kamer voor kamer uw eigen C.V. Zonder hoge installatiekosten. Gelykmatige warmte en dusminimaal stroom verbruik. Dokumentatie by Nerim N.V., Korte Kalkhaven 9, Dordrecht. Tel.: 01850-4 2311 CAGLIARI Cagliari en Aris Salo- niki hebben in Cagliari hun wedstrijd voor de eerste ronde van het Jaarbeurs- toernooi niet voltooid. Na dertig minu ten in de tweede helft brak een enor me vechtpartij uit tussen de spelers van beide ploegen waarna de strijd werd gestaakt. Cagliari had op dat moment een voor sprong van 3-0. De eerste wedstrijd tus sen de Griekse en Italiaanse voetbal vereniging in Saloniki, was in een gelijk spel (1-1) geëindigd. De echte moeilijkheden begonnen een kwartier voor tijd, toen de midvoor van Aris, Alcxiadis, de Zwitserse scheids rechter Despland bij zijn shirt greep, omdat deze niet zou hebben gefloten voor een overtreding van Tomasini te gen linksbuiten Constantinidis. De handeling van Alexiadis was voor de andere spelers aanleiding onmiddel lijk met elkaar te gaan vechten en aan die strijd namen ook de reserves met een hartstochtelijke inzet deel. Een hon- DEN HAAG. De Koninklyke Neder landse Voetbalbond (KNVB) heeft Hol land Sport veroordeeld tot een boete van 1500 gulden wegens de wanordelijk heden tijdens de wedstrijd Holland Sport-Sparta. Een verontwaardigde directeur Dirk Nijs zegt hierover: „We laten het er niet bij zitten. We gooien de zaak voor de commissie van beroep en als dat niet helpt gaan we naar de burgerrech ter. Misschien vindt de KNVB dat laat ste nog wel leuk ook, omdat er dan wellicht een uitspraak komt, waarop de bond zich in de toekomst kan richten". De verontwaardiging van Nijs is be grijpelijk, want toen de wanordelijkhe den op Houtrust de kop opstaken, wa ren hij en de bestuursleden van Holland Sport binnen twee minuten ter plaatse en was de opstand bedwongen. Zelfs se cretaris-penningmeester H. A. Burgwal van de KNVB was vol lof over dat op treden. Dirk Nijs: „Je begrijpt wel, dat als de KNVB hierbij blijft, ik volgende keer rustig op de tribune blijf zitten. Ik ga m'n leven niet riskeren". dertal Italiaanse politieagenten storm de het veld op in een poging de vech tenden te scheiden, waarbij de agenten en een aantal Griekse spelers flinke klappen opliepen. Aanvankelijk werden drie van de Griekse spelers, Alexiadis, Siopoulos en Sekelarides door de politie naar de kleedkamer gebracht in 'n poging hen tot de orde te roepen. Een kwartier la ter verzocht een politie-officier de Griekse spelers weer op het veld te ko men, maar daar hadden de spelers van Aris geen zin meer in. Scheidsrechter Despland wachtte ruim een half uur na het incident en staakte toen de strijd definitief. Een tamelijk grote groep supporters van de Sardijnse vereniging bleef op flinke afstand gehouden door de politie wachten voor de deur van de kleed kamer van de Grieken. Op het moment, dat de spelers naar buiten kwamen, werden zij uitgescholden, waarbij de kreet „woestelingen" een van de mild ste was. Voor de wedstrijd waren in Cagliari pamfletten verspreid waarin tegen de wedstrijd geprotesteerd werd. In de vlugschriften stond dat mishandeling en moord om politieke redenen een dage lijks gebeuren in Griekenland is. AMSTERDAM Een bijzonder sterk gezelschap biljarters zal van 23 tot en met 26 oktober in de Noordfranse stad Roubaix aantreden voor de strijd om het Europees kampioenschap anker ka der 71/2. Favoriet voor de titel is de Fransman Jean Marty, die de inschrij- vingslijst aanvoert met het bijzonder fraaie gemiddelde van 92,30, vorig jaar behaald in het wereldkampioenschap in Brugge. Titelhouder is de Belg Ray mond Ceulemans, die in Brugge met 65,93 speelde. De overige zes deelne mers zijn de Belg Tonnie Schrauwen (41,66), de Oostenrijker Johann Scherz (34,55), de Spanjaard Jose Galvez (28,52), onze landgenoot Henk Scholte (met 26,16 beneden zijn kunnen geno teerd), de Franse ex-prof Roland Dufe telle (24,70) en de debuterende Duitser Peter Sporer (13,30). De Griekse voetballer Sekelaridis, die zich bijzonder weerspannig toonde, moest door politie-agenten van het veld worden gedragen. ENSCHEDE Als voorbereiding op de voetbalinterland tegen Bulgarije op 22 oktober, speelt het voorlopig Nederlands elftal vrijdag 17 oktober een vriend schappelijke wedstrijd in het stadion Diekman te Enschede tegen Borussia Dortmund. DEN HAAG Zateniag 25 oktober speelt het Nederlandse amateurteam de sleutelwedstrijd voor de Europa Cup voor landenteams tegen Wales in Ban gor. Ter voorbereiding van deze voet balinterland wordt dinsdag 14 oktober op het Sportcentrum te Zeist een oefen wedstrijd tegen Sparta gespeeld. De amateurs, die getraind worden door Arie de Vroet, hebben reeds enke le centrale trainingen achter de rug. Ook werd reeds een oefenwedstrijd te gen Heracles gespeeld. Deze wedstrijd wonnen de amateurs met 9-1. AMSTERDAM Wim Muller, de ne gentienjarige halfspeler van DWS, kan toegevoegd worden aan de lijst van voorlopig uitgeschakelden (Flinkevleu- gel, Geurtsen, Soetekouw) bij de Am sterdamse voetbalclub. In de wedstrijd zondag tegen SW liep Muller een blessure aan zijn enkel op. Hij speelde nog enkele minuten door maar liet zich daarna vervangen door Kamminga. De foto's, die nu zijn ge nomen, hebben uitgewezen, dat Muller zijn enkel heeft gebroken, waardoor hij tenminste zes weken in het gips zal moeten. Banik Ostrava heeft donderdag avond in een wedstrijd voor de eer ste ronde van het toernooi om de Jaar- beursstedenbeker met 11 gelijk ge speeld tegen het Portugese Vitoria Gui- mares. Bij rust was nog niet gescoord. Vitoria bereikte door dit gelijke spel de tweede ronde, omdat het de eerste wedstrijd met 10 heeft gewonnen. In de tweede ronde komen de Portu gezen uit tegen het Engelse Southamp ton.

De Vallei | 1969 | | pagina 17