Moet speeltuin op zondagmiddag open „Minderheid niet voor het hoofd stoten...." VAN DEN BOSCH Betonfabriek ,De Hoop' sluit B. v. d. Pol exposeerde kantoor machines Handhaving orde dient duidelijk in de gemeentelijke sfeer te blijven' Test Burgemeester Bode over rijks- of gemeentepolitie Voorzitter „De Engelenburg" pleit voor meer wijkgemeenschappen Erehaag van pupillen Musketiers Bestekzoeker A. v. d. Haar Verzoek om krediet kwam niet op tijd Federatie Contributie Voorzitter U KENT TOCH DE NAAM L Al M BÖCK, MEVROUW? DA S GEMAKKELIJK NU EEN TAS EN HANDSCHOENEN TEGELIJK UITZOEKEN, BIJ Addershoeve hoopt bedrijfsgebouwen Veel schade door voorrangsfout Bouw kerkelijk centrum gestart ERVARING COMBINATIE Dr. Okke Jager in jeugdappèl Auto botste op paard J.DOMPN.V. UIT HET ZAKENLEVEN BURGERLIJKE STAND RESTEREN 250.000 PIANO'S, VLEUGELS EN ELEKTRONISCHE ORGELS VERLATEN DIT JAAR DE FABRIEKEN. VRIJDAG 3 OKTOBER 1969 ADVERTENTIE VEENENDAAL Een meerderheid van de algemene ledenvergadering van de wijkgemeenschap De Engelenburg heeft zich gisteravond uitgesproken voor openstelling van de speeltuin op zondagmiddag. Hoewel het bestuur bij monde van voorzitter J. A. Koot zich voorzichtigheidshalve vrij gereserveerd opstelde, leverde de stemming over een desbetreffende motie bijna driemaal zoveel voorstanders als tegenstanders op. Toch is het nog de vraag of dit voorstel, dat behalve praktische, in Veenendaal ook principiële bezwaren zal oproepen, op den duur kan worden gerealiseerd. Na uitvoerige discussie besloot men namelijk alle 546 stemgerechtigde leden van de wijkgemeenschap om hun me ning te gaan vragen. In eerste instantie reageerde voor zitter Koot op de motie met de (per soonlijke) stelling, dat de voorstem mers zelf voor toezicht zouden moe ten zorgen, wanneer de speeltuin op zondag zou worden opengesteld. Zijn argument was dat men in de eerste plaats een minderheid niet voor het hoofd wil stoten, en in de tweede plaats dat de tegenstanders niet moe ten worden verplicht de kosten mede te dragen. Bovendien voerde de heer Koot aan dat vermoedelijk niemand bereid zal worden gevonden om (tegen betaling) 's zondags als oppasser op te treden. Voorlopig werd men 't er uiteindelijk over eens dat, wanneer tweederde deel van alle leden tegen het voorstel blijkt te zijn, de voorstanders zelf voor toe zicht zullen moeten zorgen. In zijn jaarrede pleitte de heer Koot eerder op de avond voor de stichting van meer wijkgemeenschappen in Vee nendaal. „Het is noodzakelijk dat ook in de oudere wijken gemeenschappen ontstaan", aldus de> voorzitter, „zodat allen samen, in een goede verstandhou ding en wisselwerking met het ge meentebestuur, de huiseigenaren en an dere instanties, een positieve bijdrage kunnen leveren tot het welzijn van Veenendaal en zijn inwoners". Met name noemde de heer Koot de Molenburg, waarvan hij hoopte spoe dig een wijkgemeenschap te mogen be groeten. Hij sprak voorts de wens uit dat de bestaande speeltuinverenigingen zich zullen bezinnen op de vraag of zij, met het hun ter beschikking staande apparaat niet meer kunnen doem dan al leen de belangen van kinderen behar tigen. „Wij zullen", zo zei de heer Koot, zodra er vier wijkgemeenschappen zijn, het initiatief tot een gesprek tus sen de besturen nemen. I)at gesprek zal gaan over de gezamenlijke aanpak met behoud van eigen zelfstandigheid, van een aantal zaken, zoals het stich ten van een federatie, en het gezamen lijk samenwerken met de overheid". De vergadering in het NVV-gebouw. bijgewoond door rond vijftig leden, had een opvallend geanimeerd verloop, niet alleen omdat de leden zelf voor een ac tieve inbreng zorgden, maar ook omdat tussen de bedrijven door muziek ten gehore werd gebracht door ..The Jack Miles Set" en Hans Jacobs, tweede prijswinnaar op het drie weken gele den afgesloten hammondorgelconcours om de Cor Steyn-trofee. De behandeling van de balans en be groting was aanleiding tot meningsver schillen tussen bestuur en vergadering, J. A. KOOT federatie waarbij het voornamelijk ging om een bestuursvoorstel tot verhoging van de contributie v. f 1 tot f 1,25 per maand. Als gevolg van die verhoging zou het begrotingstekort van f 2905,- worden te- teurggebracht tot f 115. Na enige finan- cieel-technische misverstanden besloot de vergadering geen contributieverho ging te aanvaarden, en 't hoogste begro tingstekort op de koop toe te nemen. Volgens die begroting krijgt de cul turele commissie van de wijkgemeen schap de beschikking over f 1000,-, evenals de commissie voor ontspanning van volwassenen. Voor de jeugdont- spanning is f 4000,- vrij, en voor speeltuinkosten f 5500,-. De vergadering ging voorts akkoord met een bestuurs voorstel tot het instellen van een club huisfonds. De leden kunnen zich nu ver binden om maandelijks een vaste bij drage te geven, en dat geld wordt be stemd voor een toekomstig verenigings gebouw. In het actieprogramma 69/70 kon digde de heer Koot aan, dat in diverse groepen woningen-gespreksgroepen in h leven zullen worden geroepen, die alle voorkomende problemen gaan behande len, en die via de zgn. „blokhoofden" het bestuur moeten adviseren. Het ligt verder in de bedoeling met minimaal twee groepen deel te nemen aan de ver- keerscompetitie, die dit najaar in Vee nendaal van start gaat. Op het programma van De Enge lenburg staat voorts o.m. 'n bezoek aan de ijsbaan in Deventer, een feestavond op 15 december, en een toneelavond. Hoewel de heer Koot reglemantair als voorzitter aftredend was, en zich niet herkiesbaar stelde, werd hij gisteravond opnieuw in zijn functie bevestigd. Er w geen nieuwe kandidaat gesteld, en de heer Koot voelde er weinig voor as inte rim te lijven, omdat bepaald niet vast staat dat b.v. over een half jaar wel een geschikte persoon te vinden is. On der luid applaus maakte hij dan ook bekend een nieuwe ambtstermijn van 2 jaar te aanvaarden, onder het voorbehoud dat hij zal aftreden zodra een opvolger voor hem is gevonden. De heer H. A. F. Hermans werd herkozen als penningmeester. De vergadering werd besloten met een bingo-dansant. Inderdaad, het is een gerenommeerd merk voor leren handschoenen. Nü kunt U bij ons kiezen uit die uitgebreide collectie Laimböck dameshandschoenen. Daarnaast brengen wij nog een grote sortering leren Italiaanse handschoenen. Honderden paren handschoenen, grotendeels passend bij onze Najaars-collectie tassen Speciaalzaak lederwaren HOOGSTRAAT 4-6 - TELEFOON 11529 VEENENDAAL VEENENDAAL In de vroege don derdagochtend moest de Veenendaler Jf J. H. v. d. B. naar het streekzieken huis in Bennekom worden gebracht, na dat hij op het kruispunt Pr. Bernhard- laan-Stationslaan-Buurtlaan door een andere automobilist was aangereden. Deze chauffeur, N. J. E. uit Gemert, reed met een snelheid van 70 kilometer per uur en verleende v.d. B. geen voor rang. Diens auto werd in de linker flank getroffen. De wagen schoot tegen een muurtje, en belandde in een tuin. Bei de auto's kregen zware schade en moes ten met een takelwagen worden wegge sleept. ADVERTENTIE VEENENDAAL De bouw van een Hervormd kerkelijk centrum in „De Engelenburg", waarvoor enige weken geleden de aanbesteding werd gehou den is gegund aan de laagste inschrij ver het Bouwbedrijf G. Veenvliet en Zn. Inmiddels is een begin gemaakt met de grondwerkzaamheden. VEENENDAAL In een van de za len van hotel „De Korenbeurs" heeft kantoormachinehandel B. van de Pol uit Veenendaal de afgelopen twee da gen een expositie van kantoormachi nes gehouden. De firma Van de Pol toonde een uitgebreide collectie van de meest uiteen lopende kantoorbenodigd heden. Naast de confessionele appara tuur namen de elektronische kantoor- machines een belangrijke plaats in. De expositie trok overigens veel belang stelling. met name van de zijde van het bedrijfsleven en de plaatselijke middenstand. De elektronische tafelrekenmachine van Denon was ongetwijfeld het grole succes van de tentoonstelling. Een ie der, die hel apparaat in werking zag, stond versteld. De machine is niet gro ter dan een portable schrijfmachine en voert de meest gecompliceerde be rekeningen werkelijk „tijdloos" en ge ruisloos uit. Verder was op de tentoon stelling de zogenaamde „card a phone" te zien. Dit apparaat draait automa tisch telefoonnummers, zodat de tele foniste of zakenman zich bij het opbel len van relaties kan beperken tot het indrukken van een knopje. De kies- schijf van het telefoonapparaat is hier door overbodig. De expositie gaf een beeld van het geen momenteel op het gebied van kantoormachines en-meubels te koop is. Met name de collectie schrijmachi- nes blijkt ieder iaar uit te breiden. De elektrische schrijfmachine neemt overigens een steeds belangrijker plaats in en wordt al lang niet meer alleen door de grote bedrijven gebruikt. VEENENDAAL De vraag is: krijgt Veenendaal in de toekomst weer rijks politie, of blijft het huidige korps gemeentepolitie bestaan? Een definitief antwoord is er nog niet, maar definitief is wel dat de voorstanders van rijks politie in burgemeester P. Bode een tegenstander hebben die zich met klem zal verzetten tegen elke vorm van relatieverzwakking tussen gemeentebestuur en politie. Want dat is het voornaamste bezwaar van de heer Bode tegen rijkspolitie: „De handhaving van de orde dient duidelijk in de gemeente lijke sfeer te blijven, zeker sinds het moment dat een burgemeester hierover verantwoording verschuldigd is aan de gemeenteraad". Wanneer een plaats als Veenendaal rijkspolitie zou krijgen, zou het con tact tussen burgemeester, als hoofd van de politie, en het dan beschik bare apparaat kunnen worden ge schaad, en de invloed zou minder di rect kunnen zijn, evenals de prakti sche „zeggenschap". Dat wordt ver oorzaakt door de aard van de orga nisatie van de rijkspolitie, waardoor wensen of bevelen van bijvoorbeeld een districtscommandant wel eens minder goed kunnen passen in het beleid van een burgemeester. De heer Bode heeft met beide soor ten politie ervaring als burgemees ter. In Elburg had hij rijkspoli tie. „De samenwerking was er uit stekend", zegt de burgemeester, „maar het kon voorkomen dat een hogere commandant plotseling 2 leden van het korps elders wilde inzetten, en dan moesten we ons daar maar bij neerleggen". De vraag rijks- of gemeentepolitie is met name ook voor Veenendaal ac tueel, sinds de publikatie van het voorontwerp „Herziening Politiewet", van de ministers van Justitie en Bin nenlandse zaken. Daarin wordt voor de provincie Utrecht gedacht aan drie politiekringen met een gemeen telijk korps: de stad Utrecht. Amers foort-Soest en Baarn-De Bilt-Zeist. Veenendaal zou zijn gemeentelijk korps dan vervangen zien door rijks politie. Burgemeester Bode is het bepaald wel eens met de gedachte aan schaal vergroting, maar hij tekent erbij aan dat juist moet worden gestreef naar één soort (gemeente-)politie, waarbij hij voor de rijkspolitie slechts de specifieke taken gereserveerd wil zien, zoals toezicht op en veiligheids bewaking van de grote autowegen, het werk te water, en taken van de vreemdelingenpolitie. „Uit de geschiedenis blijkt duidelijk dat plaatselijke politiezaken steeds tot de eigen gemeentelijke sfeer heb ben behoord, en dat zie ik nog zo", aldus de heer Bode, die voorts aan voert dat de outillage van een ge meentelijk politiekorps altijd beter is en kan zijn dan die van de rijkspo litie: het wagenpark is bijvoorbeeld altijd groter. Bovendien: „Rijkspolitie kan nog altijd worden beschouwd als de plattelands- politic. dus in plaatsen niet minder dan 25.000 inwoners. Nu Veenendaal door zijn groei en ontwikkeling tot industriestad een gemeentelijk korps heeft gekregen, zou het een merk waardige gewaarwording zijn die plat telandspolitie hier weer terug te krij gen..." Veenendaals burgemeester verzet zich geenszins tegen een toekomstige re gionale opzet van de politie-organisa- Burgemeester BODE naar minister tie. In de aanbiedingsnota bij de be groting stelde hij veel te voelen voor een regio van enkele Utrechtse ge meenten, of een combinatie met gro tere gemeenten in Gelderland. „Die provinciegrens mag nu geen belem mering meer zijn. Die is al te lang als heilig beschouwd", zegt hij, en hardop denkend somt hij mogelijke partners op: „Wageningen, Ede, Rhe- nen, Renswoude misschien. Precies een jaar geleden heb ik overi gens in de Tweede Kamer al gepleit voor een regionale opzet. Dat was bij de behandeling van het zgn. „stop wetje", dat een overgansregeliog behelsde, bedoeld voor gemeenten die qua inwonertal aan gemeentepolitie toe waren." Vandaag droeg burgemeester Bode zijn standpunt nogmaals in het openbaar uit, bij de installatie van de nieuwe politie-korpschef, hoofdinspecteur K. Huiskamp. Binnenkort legt hij zijn zienswijze voor aan de minister van Binnenlandse Zaken. RHENEN Betonfabriek de Hoop in Rhenen wordt gesloten. Het be drijf is overgenomen door de NV. Ad- denshoeve. Van de ruim honderd per soneelsleden die bij het bedrijf werk zaam zijn zijn er de laatste tijd zeven tig afgevloeid. De overgebleven dertig arbeidskrachten worden deels bij de Kroonsteen NV. in Rhenen tewerk ge steld en zullen deels worden afgevloeid. De bedrijfsruimten van de betonfa briek zijn gekocht door de NV Ad- denshoeve. laatstgenoemde NV be zit cultuurgronden in Rhenen. De direc teur, de heer N. Drost, kon vanochtend nog niets zeggen over de toekomstige be temming van de fabriek. „Daar hebben we nog helemaal niet aan ge dacht", zei hij. Ook, het bedrag dat met de transactie genoemd is wilde de heer Drost onder geen voorwaarde meede len. De heer B. de Kroon, directeur van de Hoop en tevens van de Kroonsteen NV en het Kroonbouwbedrijf deelde mee dat de verkoop dirca drieduizend vierkante meter bedrijfsruimte be treft. Reden van de sluiting van de Hoop: „Ik had er geen zin meer in. De mensen werden te moeilijk om mee sa men te werken. Het schijnt, nogal zwaar werk te zijn namelijk", aldus de heer De Kroon, die aankondigt zijn be drijf de Kroonsteen verder uit te brei den. Het laatste bedrijf leent zich er voor om met weinig men.sen veel te produceren. VEENENDAAL Zondagmiddag om 5 uur wordt in de Geref. Petrakerk weer een jeugdappèl gehouden. Deze jeugdappèls hebben altijd een hijzon der feestelijk karakter, niet alleen om dat veel jongeren en ouderen uit ver schillende kerkgenootschappen daar sa men zingen en luisteren, maar ook doordat veelal naast de predikant ook anderen aan de liturgie meewerken. De Jeugdappèlcommissie is er ditmaal in geslaagd dr. Okke Jager uit Hilversum bereid te vinden in deze dienst voor te gaan. Van zijn hand zagen veel boeken en dichtbundels het licht, waarvan wij o.a. noemen: „Worden als een kind", „Uw wil geschiede" en ..De humor van de Bijbel". Zijn dagsluitingen voor "de te levisie, zijn medewerking aan de radio uitzendingen „Op de man af", blonken uit door hun eenvoud en begrijpelijke vormgeving. Sinds 1965 slaat dr. Ja ger !te Hilversum, waar hij kerkelijk een beperkte opdracht vervult en verder werkzaam is bij de literaire afdeling van de NCRV. Het thema waarover dr. O. Jager zon dagmiddag preekt is: „Nuchtere dro mers", naar aanleiding van de teksten 1 Petrus 5: 8 a en Handelingen 2: 17b. Aan dit jeugdappèl werken verder mee het koor Soli Deo Gloria o.l.v. de heer L. de Jong, terwijl Bob van Stemp- voort de samenzang als organist zal be geleiden. Tevens zullen de „vaste" trom- petisten H. de Jong en J. Stunnenberg uit Renkum hun aandeel leveren. Van af 16.45 uur zingt men samen de dienst „in" VEENENDAAL Twee inwoners uit Nieuwkoop, de 23-jarige W. en zijn Idi- jarige verloofde mej. De G., botsten in de nacht van woensdag op donder dag op Rijksweg 12 tegen een loslo pend paard. Mej. De G. die aan het stuur zat moest met diverse verwon dingen naar het Julianaziekenhuis wor den overgebracht. Haar verloofde kon na te zijn verbonden zijn reis voort zetten. De auto raakte total loss. Het paard was met enkele soortgenoten uit een langs de rijksweg gelegen weiland gebroken. Geboren: Esther, d.v. Versteeg en A. T. A. van Dolderen. Ondertrouwd: Gerard Schuurman (Kerkwijk) en M. G. C. Bronk. Getrouwd: J E. Bunt Rhenen en M. Verwoert; H. J. de Haan. Arnhem en T. M. J. Mason; A. Kerkstra en H. W. van Neerbos. Overleden: .1. \an Doesburg, 91 jr. geh. gew. met C. Arends. SCHERPENZEEL Geboren: Annemieke. d.v M K. Schuitema en H. A. van Schaik (Koe pellaan 44); Evert Marinus, z.\ R van de Burgt en W. van de Glind (De Haar 54). Getrouwd: A. du Pree (Leusden) en H. E. den Daas. ELST Gistermiddag trad de heer A. Quint, o.m. jeugdsecretaris van v.v. Musketiers in het huwelijk met mej. A. C. Wagensveld. De Musketiers-pu pillen wilden dit belangrijke evene ment ook bijwonen en zij vormden daartoe een erehaag voor het bruids paar. bij het verlaten van het gemeen tehuis in Amerongen. ADVERTENTIE YAMAHA 'S WERELDS GROOTSTE FABRIEK VAN MUZIEKINSTRUMENTEN. IMPORTRICE: AMSTERDAM kCHNICAL ukGfcLNANDEL - Pr. Bernhardlaan 2, Veenendaal VEENENDAAL Het zou ah een soort minachting voor de raad kurltiéfi wordeji uitgelegd door le stellen dat het hoogste Veenendaol- se bestuurscollege gisteravond al leen vergaderde om de nieuwe ge luidsinstallatie op haar waarde te testen. Feit is wel dat er over vrijwel ieder agendapunt wel iets te vertellen viel en men bijna vier uur nodig had om zich door een agenda van nog geen dertig punten heen te werken. De behandeling van de appara tuur werd eerst door de voorzit ter en daarna nog eens door de ge meentesecretaris uit de doeken gedaan. Zelfs de publieke tribune had inspraak op de werking van de twee luidsprekers die daar zijn neergehangen. Moeilijkheden met de akoestiek zijn door deze voor zieningen overwonnen, maar dat kon niet gezegd worden van het gebruik dat de raadsleden van de microfoons maakten. Er werd nog wel eens vergeten de apparatuur in- of uit te schakelen met het ge volgdat de aanwezige gemeente bode zich als een haas tussen de tafels moest bewegen om een fout van de raadsleden te herstellen. De bode kon het ,,Zoef-Zoef" na deze marathon-vergadering dit het ergste doet vrezen voor de behan deling van de begroting op 18 no vember niet meer over de lippen krijgen. RHENEN De heer A. v. d. Haar. Cuneraweg 419a. vierde vandaag het heuglijke feit dat h(j vijfentwintig jaar geleden in'dienst trad bjj „De Stoomhamer" te Rhenen. De heer Van de Haar is van beroep bestekzoeker. ..De hoofdzuster van het diaconessenhuis in Utrecht vroeg me eens of ik lepels en vorken moest uit zoeken, toen ze m'n beroep las Maar zo gaat het praktisch iedereen. Mijn taak is aan de hand van ingeleverde bestekken alle houtsoorten en afmetin gen bij elkaar te zoeken, vandaar die naam bestekzoeker. Ik kan me echt wel voorstellen dat de leek hierover moet piekeren". De jubilaris heeft het bij zijn huidige werkgever altijd best naar zijn zin ge had. „Vroeger konden we nog wel eens plezier hebben bij het lossen van hout boten aan de gemeentelijke kade. Dat is er tegenwoordig niet meer bij. Ik herinner me nog, dat we er een schuil- keet hadden staan. Toen we de vol gende dag kwamen, was het water enorm gewassen en dreef de keet in de Rijn!" De vader van de jubilaris, de heer G. v. d. Haar (75) heeft er bij hetzelfde bedrijf 35 jaar op zitten. „Ik was des tijds de leerling van mijn vader", zei de huidige jubilaris trots. Het is dus vandaag ook feest voor de heer v. d. Haar sr. De zilveren jubilaris werd vanochtend om elf uur behoorlijk in de bloemetjes gezetl VEENENDAAL. Toepassing ge vend aan het Reglement van Orde na men B. en W. gisteravond een voor stel terug, waarin de raad werd ge vraagd om een aanvullend krediet van maximaal f 350.00Q,voor de laat ste voorzieningen aan het Vallcibad- complex. Het college zag zich hiertoe genoodzaakt nadat mevrouw H. Bud- dingh (V.V.D.) een daartoe strekkend voorstel deed. Zij constateerde dat het voorstel niet binnen tweemaal 24 uur voor de ver gadering ter kennis van de raad was gebracht, zoals het reglement gebiedt. Hel aanvullende krediet is volgens B. en W. nodig voor de realisering van de derde fase van het Valleibadcomplex waardoor reeds f 2.250.000.- ter be schikking is gesteld. De derde fase om vat de aanleg van een openluchtbad, de bouw van de sporthal, het restaurant en de kegelbaan. De stijging van de bouwkosten wordt veroorzaakt door de prijs- en loonstij gingen sedert mei 1969, het toepassen van een gewijzigde funderingsmethode, meer en hogere opslag voor algemene kosten, risico en winst. Het bedrag van f 350.000,- is tot stand gekomen na bezuinigende berekeningen. In overleg met de Stichting voor licha melijke opvoeding en sport is nage gaan in hoeverre die bezuinigingen kun nen worden toegepast. B. en W. noe men: het niet aanleggen van de „springkuil", het niet bouwen van een transformatorhuis omdat dat niet noodzakelijk blijkt een goedkopere vloer voor de sporthal, en goedkopere tegels in de baden, wat in totaal f 80.000 scheelt.

De Vallei | 1969 | | pagina 5