N.V.V.-VOORZITTER A. KLOOS LAAKT POLITICI Buitenparlementaire actie „Vakbeweging nu nog niet aan de orde moet leden bij politieke keus adviseren" Mr. Geertsemaeen zeer harde werker Nederland helpt mee bij verdere ontwikkling van Leopard-tank Moord op Chinees opgelost Eerste exemplaar rolde uit fabriek Voor eind "70 415 tanks afleveren Man bekent dodelijke messteken Luns matigt kritiek op stemsysteem West-Irian Vier maanden cel voor arts die abortus pleegde Postzegel dieven bekennen Café-Brinkman in Haarlem twee dagen per week gesloten Tentoonstelling in Krasnapolsky Nieuwe leider WD-fractie in Kamer „De Krijgsman" nu beter beveiligd BEZORGDHEID IN SPANJE OVER NEDERLANDS SMALDEEL Bontmantels stelende bende gepakt Taxibedrijf plaatsl praatpalen ..Unfair" Machtsconcentraties POTJE Eerdere bekentenis bleek vals KELNER RIVAAL Haal de prachtige kleuren van de herfst in huis. Dat kan nu. Want ze zijn er weer Chrysanten. Prachtige najaarsblocmen. Neem een bos mee. „VOLDOENING" VRIJDAG 3 OKTOBER 1969 AMSTERDAM Op het congres van het N.V.V. in Amsterdam is de vraag aan de orde gesteld of bij aanvaarding van de Loonwet door de Eerste Kamer buitenparlementaire acties moeten worden gevoerd. De heer M. Zondervan, voorzitter van de metaalbedrjjfsbond, die dit vroeg, zei: „Het gaat om het voortbestaan van de vakbeweging". Hjj kreeg niet alleen applaus van het congres maar ook bijval van de heer A. Buis, voorzitter van de bouwvakarbeidersbond. Hij liet door schemeren dat in het vorbondsbestuur van het N.V.V. over deze zaak ai van gedachten is gewisseld. „We moeten ons beraden of we het bij felle bewoordingen en schoten voor de boeg moeten laten", riep hij uit. De viee-voorzitter van het N.V.V., de heer A. de Boon, vond het niet de tijd om beslissingen over stakingen of betogingen uit te lokken om daar mee druk op de Eerste Kamer te oefenen. AMSTERDAM De vakbeweging mag niet langer aarzelen met het geven van advies aan de leden bij hun politieke keus. Allereerst dient de vakbewe ging echter bij de komende verkiezingen een pakket wensen en vragen op te stellen waarop antwoord van de afzonderlijke partijen moet worden verlangd. Tot deze uitspraak kwam gisteren de voorzitter van het N.V.V. de heer A. Kloos, tijdens het driejaarlijks congres van het vakverbond in Amsterdam. DEN HAAG Vier maanden gevan genisstraf onvoorwaardelijk eiste giste ren de officier van justitie bij de Haag se rechtbank tegen de 44-jarige arts K. B. uit Rotterdam. Hij zou abortus heb ben gepleegd op een meisje uit Delft. Tegen een echtpaar in welks woning het feit, zou zijn gepleegd eiste de offi cier zowel tegen de man als tegen de vrouw een boete van drieduizend gulden of honderd dagen hechtenis. De raadsman van de arts achtte het tenlastegelegde niet bewezen en conclu deerde tot vrijspraak subsidiair cle mentie. UTRECHT Het taxibedrijf Ratax in Utrecht zal, zodra de toestemming hiervoor van B. en W. afkomt, in Utrecht op verschillende punten een twintigtal praatpalen plaatsen. De praatpalen zijn voorzien van een knop en wie deze indrukt krijgt meteen verbinding met de centrale waar hij een taxi kan bestellen. Voordien had hij vastgesteld dat de Nederlandse politiek zich „in hoge mate van versukkeling bevindt". Het geloof in de politieke partijen en hun leiders is tot een minimum gedaald. Van de radicale vleugels van de con fessionele partijen, zei hij. is na het recente loondebat niets meer te ver wachten. Daarom zag hij voor de vakbewe ging een werkterrein weggelegd „want de maatschappij kan niet worden be heerst door een ambtelijke bureaucra tie, waarin politieke partijen slechts een schijnrol spelen". De heer Kloos verweet het parlement halfbakkenheid bij 't loondebat. Waar dering had de voorzitter van het NVV voor de komst van minister Roolvink (sociale zaken) naar het congres die zich „als Daniël in de leeuwenkuil had gewaagd". In zijn begroetingsrede grapte de minister terug dat hij, net als Daniël in de bijbelvertelling onge moeid hoopte te worden gelaten. Op zijn beruchte loonwet wenste de minis ter „mede vanwege de tijd" niet in te gaan. Over dc loonwet zelf zei de lieer Kloos: „Het ligt goed in de publieke opinie als minister Roolvink loonpolitie ke machtsmiddelen wil hebben, om de zwakkeren tegen te hoge prijzen te be schermen. Het is echter oen unfaire be schuldiging dat de lonen de prijzen op jagen." Hij adviseerde minister Roolvink zijn collega De Block van economische za ken waar de loonstijging ver is achter- ke prijsverlagingen in de bedrijfstak- AMSTERDAM Twee kapitale post zegeldiefstallen in Amsterdam zijn op gelost. Twee Algerijnen hebben ze bekend, toen zij in Parijs voor een ander delict werden aangehouden en de hele buit in hun bezit werd aangetroffen. De Am sterdamse officier van Justitie zal om hun uitlevering vragen. HAARLEM Café-restaurant Brink- wan in Haarlem gaat binnenkort twee dagen per week dicht. De slechte gang van zaken in het horecabedrijf is er de oorzaak van. Het ongeveer honderd man tellende personeel van het 90 jaar oude be drijf, is gisteravond over de gang van zaken on de reorganisatieplannen inge licht. De directie heeft bij het gewes telijk arbeidsbureau vergunning ge vraagd om een aantal werknemers te ontslaan. (Van 6nze financiële redactie) In het Grand Hotel Krasnapolsky zal van 13 tot en met 17 oktober een inte ressante Japanse tentoonstelling worden gehouden, bijeengebracht en georgani seerd door de zes grootste Japanse ste den, te weten Tokio. Yokohama, Nagoya, Kyoto, Osaka en Kobe. De tentoonstel ling, waaraan 172 Japanse middel grote bedrijven deelnemen, omvat o.m. transistors en optische apparaten, sport en vrijetijdsartikelen, accessoires, lak werk, sjaals, rookartikelen, hout- en bamboewaren etc. Het belooft voor ge ïnteresseerden een belangwekkende ge beurtenis te worden. Nadere medede lingen over openingstijden etc. zullen in de pers bekend gemaakt worden. ken waar de loonstijging ver is achter gebleven bij de stijging van de produk- tiviteit. De voorzitter van het NVV meende dat door de loonwet van minister Rool vink de vakbeweging bij voorbaat on der curatele van de overheid wordt ge steld. In zijn rede legde de heer Kloos voort durend sterk de nadruk op het aspect van welzijn en de leefbaarheid in onze welvaartsstaat. „De vakbeweging moet de moed opbrengen om stelling te ne men tegen begrijpelijke maar kortzich tige verlangens naar uitsluitend meer persoonlijke materiële welvaart". Hij vond dat de vakbeweging zich ook moet richten tegen vormen van machtsconcentraties die de fundamen tele aspecten van de leefbaarheid mis kennen. In Rotterdam komt volgens hem het duidelijkst tot uiting, hoe sterk de zich uitbreidende industrie de bijkomende maatschappelijke kosten op de gemeen schap afwentelt. Dit vraagstuk schreeuwt om een oplossing, meende hij. Aan expansiedrang van de indus trie moeten grenzen worden gesteld. Hij pleitte voor een afzonderlijk ministerie van ruimtelijke ordening, waardoor een meer afgewogen landelijk beleid in de ze zaken kan worden bereikt. Op het congres dat tot en met mor gen duurt, zullen de statuten van het vakverbond aan deze tijd worden aan gepast en zal ook wijziging van de or ganisatiestructuur worden behandeld. Dat zou het beleid van het NVV slag vaardiger kunnen maken, een dringen de noodzaak volgens de heer Kloos. Door, de nieuwe structuur zou ook het driejaarlijks congres komen te verval len. De eerste Leopardtank is gister morgen in de fabriek van Krauss- Maffei overgedragen aan het Neder landse leger. De met vredestakken versierde Leopardtank reed de fa briek uit, bemand door Nederlandse militairen. „Ober, waar blijft de sherry?" Vol gens velen is dit de enige zorg van mr. Geertsema (59), die mr. Toxopeus gaat opvolgen als fractieleider van de VVD in de Tweede Kamer. Geen Kamerlid wordt waarschijn lijk zo verkeerd beoordeeld als mr. Geertsema. Komt het doordat hij burgemeester is van Wassenaar en dat is in veler ogen niet niks! Komt 't doordat de Leidse sociëteit Minerva hem meer trekt dan van iemand mag worden ver wacht die al zo lang is afgestudeerd? Is het zijn zware stem of zijn het zijn donkere, immer met vest gecom pleteerde kostuums, waarin zelfs geen frivool splitje op de rug is aan gebracht? „Ik kan toch niet in trui en spijkerbroek naar de Kamer", heeft hij me eens gezegd in een gesprek over zijn „image". Het neemt niet weg dat een wat modieuzer pak zijn uiterlijk meer in overeenstemming met zijn innerlijk zou brengen. Geertsema eerst burgemeester ge weest van het Groninger Warffum, daarna als ambtenaar belast met pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie, sinds 1959 lid van de Tweede Kamer en dan ook nog burgemeester van Wassenaar is een ongelooflijk har de werker. Hij heeft bovendien een goed gevoel voor de eisen van de we reld van morgen en wie dit wil mag het progressief noemen. Het was Geertsema, die op het in januari gehouden congres van de VVD openlijk pleitte voor een werknemers- commissaris; het was wederom Geert sema die in de Tweede Kamer het ar tikel wilde schrappen dat homofiele handelingen met minderjarigen straf baar stelt. Volgens hem moet de grens niet bij 21 maar bij 16 jaar worden gelegd. Ondanks tegenstand in de par tij schreef hij in het partijblad Vrij heid en Democratie nogmaals een pleidooi voor zijn zienswijze. Het is MÜNCHEN West-Duitsland, België, Noorwegen en Nederland zullen geza menlijk de verdere technische ontwikkeling van de Leopard-tank ter hand gaan nemen. De Westduitse staatssecretaris van Defensie von Hase heeft dat gisteren in München meegedeeld b(j de overdracht van de eerste van de 415 Leopardtanks aan dc Koninklijke Landmacht. De 415 tanks kosten ruim 450 miljoen gulden en zijn bestemd voor zes para te tankbataljons. Ze moeten voor eind 1970 worden afgeleverd. Bij de aan koop van de tanks was overeengeko men dat het Westduitse ministerie van defensie tot een bedrag van 180 mil joen gulden en de leverancier (er zijn drieduizend onderleveranciers) voor 145 miljoen gulden tegenorders in Ne derland zullen plaatsen. Tot half augus tus van dit jaar heeft ons land compen satie-opdrachten van het Duitse minis terie tot 113 miljoen gulden erkend. Daarvan werd voor 69 miljoen gulden geplaatst. Precies ditzelfde bedrag werd van particuliere zijde tot die da tum ingebracht. De compensatieleve ringen moeten binnen vier jaar zijn uit gevoerd. De landmacht wil (uit het potje van de 225 miljoen gulden extra voor de Navc) nog 53 tanks bijbestellen. Die zijn dan bestemd voor het zevende tankbataljon.' Het contract daarover zal voor maart 1970 moeten worden ge tekend. De technische samenwerking tussen de legers van Nederland en van de Bondsrepubliek zal inniger worden. Met name op materieel en logistiek ge bied. AMSTERDAM Verbeten doorspeurend heeft de Amsterdamse recherche de man te pakken gekregen die half mei de dertigjarige Chinees Sik Yin Wong in de binnenstad van Amsterdam neerknalde. Het is de 22-jarige Hon K. Hjj heeft be kend. Al eerder werden de 31-jarige Richard K. en de 27-jarige Tony Wong (een broer van de vermoorde) gearresteerd. Hoofdinspecteur J. Valken, de chef van het po litiedistrict waarin de moord was gepleegd, spoorde hen twee weken na de schiet partij op de Geldersekade, in Londen op. Gebleken is nu dat Tony niet bij het schieten betrokken is geweest, al heeft hij zich wel indertijd bij zijn vriendin laten ontvallen dat zijn broer best eens een afstraffinkje mocht hebben. De Engelse rechter heeft geen aanleiding gezien voor uitlevering van Tonv aan Nederland. Richard K. is ondertussen al wel naar Amsterdam overgebracht. Na zijn arrestatie vertelde hij al spoedig, dat hij Sik Yin Wong had neergeschoten. Stervende had het slachtoffer trouwens nog de naam Richard gelispeld; hij had echter tevens wat Chinese woorden ge mompeld die „halfbloed" betekenen. Mede omdat voorbijgangers ook een tweede man na de schietpartij hadden zien wegrennen, begreep de politie dat Richard K. iemand in bescherming nam. Na maanden speunan kwam de re cherche achter de identiteit van deze man: de 22-jarige Hon K., een kelner, zoon van een Chinese vader en een Ne derlandse moeder. Deze week werd hij in zijn woning in Amsterdam gear resteerd. Hij bekende dat hij Richard, als vriendendienst, had vergezeld toen deze Sik Yin Wong 'n afstraffing wilde gaan geven. Richard durfde niet alleen. Maar hij wilde Wong wel betaald zet ten dat hij te veel macht kreeg in een Chinees gokhuis aan de Binnen Ban- tammerstraat en Richard bovendien als aandeelhouder had geschrapt; dat kost te K. namelijk zijn pabt uit de fikse winsten van het speelhuis. Daar kwam bij dat. Wong hem kort tevoren, onder het beschermend oog van twee andere Chinezen, met een mes had bewerkt. Op de avond van 14 mei lokte Hon K. de speelhuisbeheerder op de Gelderse kade naar zich toe. Bij de Nieuwe Jon kerstraat riep Richard zijn rivaal van uit het straatje aan. Wong stapte op hem toe en onmiddellijk floten hem twee kogels uit Richards pistool langs de oren. Sik Yin Wong sprong het straatje weer uit, maar op de Geldersekade schoot de 22-jarige kelner. „In een soort paniek", heeft deze nu gezegd. Wong werd in zijn nek getroffen en stierf kort daarna. Zijn aanvallers gin gen op de vlucht via de Nieuwe Jon kerstraat. Tussen de officier van justitie en de politie zullen overigens binnenkort be sprekingen worden gevoerd over de houding die men moet aannemen ten aanziep van de Chinese gokhuizen in de Amsterdamse binnenstad. DEN HAAG In de kruitfabriek De Krijgsman in Muiden zijn die objecten waarin zich in 1963 en 1966 explosies hebben voorgedaan niet meer aanwe zig. Opslag en produktie zijn definitief beëindigd. Sinds 1966 is ook een aan tal nieuwe veiligheidsmaatregelen ge nomen. Dit antwoordt minister Den Toom (Defensie) op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Voogd (PvdA). Een speciale commissie heeft bijna dertig vergaderingen en besprekingen gevoerd over een eventuele verplaatsing van de fabriek. Minister Den Toom heeft de com missie verzocht spoed te betrachten met het klaarmaken van een advies. Hij overweegt de mogelijkheid het rap port van deze commissie openbaar te maken. ADVERTENTIE Chrysanten brengen sfeer! Geertsema ten voeten uit: een op een volmaakte integriteit gestoelde conse quentie in denken en handelen. Daarom mist hij dat, wat zijn voor ganger Toxopeus misschien te veel heeft: slimheid, gevoel voor het po litieke schaakspel. Het gevaar dat hij op beslissende momenten te star zal zijn. Met goede adviseurs en dito kleer makers kan Geertsema echter onge twijfeld de man worden die de VVD meer dan tot nu toe de exponent van het moderne liberalisme maakt. Sa men met partijvoorzitster Haya van Som eren. DEN HAAG De Nederlandse rege ring heeft dc Spaanse ambassadeur Angel Sanz-Briz gerustgesteld over de marineschepen voor Gibraltar. Aan Spaanse kant was daarover on gerustheid gerezen. De Spanjaarden vroeger zich af waarom vorige week Nederlandse oorlogsbodems, naast Brit se, het. anker hadden uitgeworpen voor Gibraltar. Zij zochten verband tussen de aan wezigheid van de Nederlandse schepen en het conflict tussen Spanje en En geland om die plaats. Op zijn verzoek om inlichtingen is de Spaanse ambassadeur verteld, dat de Nederlandse oorlogsbodems deel uitma ken van het smaldeel V, dat een nor male oefenreis maakt op de Middel landse Zee. Enkele van de schepen de den vorige week Gibraltar aan om te bunkeren. ADVERTENTIE ROTTERDAM De 25-jarige ha venarbeider J. van den B. uit Rotter dam heeft bekend in de nacht van 31 juli op 1 augustus de 57-jarige schil der T. Schmitt de dodelijke messteken te hebben toegebracht. Het motief voor dc moord moet ge zocht worden in een te ver doorgevoer de dronkemansruzie. De schilder en de havenarbeider hadden elkaar op 31 juli in de Jonker Fransstraat ontmoet. In deze straat werd de schilder die nacht met messteken in de rug gevonden. De man overleed later in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. Diezelfde nacht maakte de vermoe delijke dader ook in de Jonker Frans straat bijna een tweede slachtoffer. Na de fatale steekpartij viel hij met een mes een 59-jarige Rotterdammer aan. Toen de aanvaller gevlucht was, strompelde de man met twee messte ken in zijn rug een café aan de Goud se Rijweg binnen. Hij is later van zijn verwondingen hersteld. In de nacht van dinsdag op woensdag deze week werd de havenarbeider aan gehouden omdat hij op het Goudse Plein met een groot slagersmes liep te zwaaien. De man was zwaar beschon ken. In zijn buurt scharrelde een zwar te hond. De politie kwam later tot de conclu sie dat de man best eens de dader van de steekpartijen in de Jonker Frans straat kon zijn. In getuigenverklaringen over deze zaak werd steeds over een dronken man met een zwarte hond ge sproken. De havenarbeider heeft een volledige bekentenis afgelegd. DEN HAAG Minister Luns (Buitenlandse Zaken) heeft in de al gemene vergadering van de Verenig de Naties in New York over de volks stemming in West-Irian op Indp- nesisch verzoek iets anders gezegd dan hij oorspronkelijk van plan was. Over dc volksstemming in West- Irian had hij willen zeggen: „Ik voel mij verplicht uiteen te zetten, dat het Nederlandse volk twijfels heeft over het gekozen systeem om het Papoease volk te raadplegen en over de manier waarop het systeem is uitgevoerd". Minister Luns verklaarde echter: „Ik voel mij verplicht uiteen te zetten, dat in Nederland enkele twijfels zijn uitge sproken over het gekozen systeem om de Papoea's te raadplegen en over de manier waarop het systeem is uitge voerd". Met het oog op de toekomst van West- Irian luidde de oorspronkelijke tekst van mr. Luns' rede: „Wij hopen des ondanks zeer dat de Indonesische re gering, in nauwe samenwerking met haar vrienden en wij rekenen ons zelf daaronder het gebied zal ontwik kelen, daarbij volledig rekening hou dend met de bijzondere aard van zijn bewoners". De minister zei: „Wij hebben met voldoening gemerkt, dat de Indonesi sche regering, in nauwe samenwerking met haar vrienden en wij rekenen onszelf daaronder het gebied zal ont wikkelen, daarbij volledig rekening hou dend met de bijzondere aard van zijn bewoners". ROTTERDAM Na maandenlang speuren heeft de Rotterdamse politie In samenwerking met collega's in Bre da en St.Willebrord twee bendes gear resteerd. die zich specialiseerden in het stelen van bontmantels. De tweede groep, bestaande uit de 27-jarige schilder J. F. M. J., de 40-ja- rige portier A. W., de 38-jarige me vrouw C. K.-v. B. en de 41-jarige me vrouw P. B.-W., allen uit Breda, is gis teren voor de officier van justitie ge leid. De eerste groep werd op 22 septem ber aangehouden. Van de zeven ver dachten, werden er drie vrijgelaten. De overige vier, de 34-jarige koopman J. T. uit Breda, de 21-jarige J. A. O. uit St. Willebrord, de 25-jarige mevrouw A. M. J.-M. uit Breda en de 36-jarige me vrouw C. M. M. uit St. Willebrord, zijn een paar dagen later voor de officier van justitie geleid. Tijdens het. onderzoek bleek dat een van deze verdachten samenwerkte met een tweede groep. Beide bendes hielden zich sinds mei 1968 bezig met het ste len van voornamelijk nertsjassen. De duurste jas, een ocelotmantel van tienduizend gulden kwam uit een zaak in Leiden. De twee bendes hadden van hun buit honderd bontjassen met 'n gezamen lijke waarde van 150.000 gulden een winkeltje opgezet. De jassen werden ver beneden de waarde voor 250 tot 300 gulden verkocht.

De Vallei | 1969 | | pagina 7