Over de grenzen Schorsing van Griekenland nu vrijwel zeker Verdierf „Schaduw-synode" ook in Rome bijeen wajang" 87 LABOUR BELOOFT WAARBORGEN TE ZULLEN VRAGEN Mao laat zich weer eens zien „Mini-Beria" van Praag wordt in eer hersteld Vragen nu, cent Raad van Europa moet beslissen Stoomboot uit 1843 kiest I weer zee Rode top naar DDR-feest Grieks prinsje heet Nicolaas Gelijk met Novotny Gina won proces van fotograaf Luchtaanvallen van Israël BIJ DE Peter en Helen Kroger naar Polen VERZET planten mafgarine Bronchiletten TOETREDING TOT DE EEG Waarborg VRIJDAG 3 OKTOBER 1969 LONDEN. Het 126 jaar oude j Engelse stoomschip „Great Britain" g zal volgend jaar opnieuw zee kiezen, na meer dan 'n eeuw voor anker te hebben gelegen bij de Falkland- eilanden. Richard Gooldaf Adams de voor zitter van een stichting die zich ten doel stelt de Great Britain te red den, heeft bekend gemaakt, dat een onroerend-goedmagnaat, Jack Hay- ward het benodigde geld voor het overbrengen van het schip naar En geland ter beschikking heeft gesteld. De sleep van de Falklandeilanden naar Bristol, waar de „Great Bri tain" in 1843 te water werd gela ten, zal vijf maanden duren. De Great Britain is ontworpen door Isambard Kingdom Brunei, Enge- lands grootste scheepsbouwer in de vorige eeuw. Het was het eerste stoomschip voor de grote vaart, dat uitsluitend door schroeven werd voortbewogen. Het was ook het eer ste schip met 'n dubbele kiel en wa terdichte ruimen. De Great Britain maakte haar laatste reis in 1866. Bij het ronden van Kaap Hoorn werd zij beschadigd waarna zij bij de Falklandeilanden aan de grond werd gezet. Lange ja ren diende het schip daar als opslag plaats voor kolen en wol, maar sinds 1933 lag het leeg. Scheepsbouwer Ewan Corlett heeft verklaard dat de conditie van het schip, gezien de ouderdom, nog op merkelijk goed is. In Bristol zal het schip weer in zijn oude staat worden hersteld. ADVERTENTIE LONDEN Het spionnenechtpaar Morris en Lola Cohen, in Engeland be kend onder de naam Peter en Helen Kroger, zullen na hun vrijlating uit de Britse gevangenis op 24 oktober naar Polen gaan zo is door de Poolse am- De Cohens, die door de Amerikaanse regering als Amerikaanse staatsbur gers worden beschouwd, zaten een ge vangenisstraf van 20 jaar wegens spio nage uit, tot de Britse regering hen be sloot uit te wisselen voor de lector Ge rald Brooke en twee andere Britten die gevangenisstraffen in Rusland uitza ten. ADVERTENTIE STRAATSBURG Als in december de ministers van de Raad van Europa bijeenkomen, moeten ze besluiten bet Griekse lidmaatschap van deze Euro pese organisatie te schorsen. Liberalen en socialisten hebben dit donderdag in Straatsburg in de assemblee van de Raad van Europa eensgezind betoogd. De raadgevende vergadering heeft een aanbeveling aangenomen, ontworpen door de Nederlandse socialist mr. M. van der Stoel, waarin een groot aantal feiten wordt genoemd die aan tonen dat het Griekse bewind ondemocratisch is, dat het de mensenrechten met voeten treedt, en dat er geen verbetering in de situatie komt. De ministers worden aangespoord bij hun beslissing in december over het Griekse lidmaatschap met die feiten rekening te houden. Slechts enkele afgevaardigden heb ben donderdag een ander geluid laten horen. Zo was er de Fransman De Montesquieu, lid van de Franse cen trumpartij PDM, die pleitte voor „een realistische houding tegenover Grieken land". Hij trok een vergelijking met de onderdrukking van de mensen rechten in Ierland, maar werd daar voor onmiddelijk afgestraft door de Britse conservatief Kirk, die zei dat de Britse troepen daar zijn om de mensen rechten te herstellen, terwijl in Athene de Griekse militairen ze onderdrukken. „De ongelukkigste speech, die ik hier ooit gehoord heb", zo kwalificeerde de Brit, de uitlatingen van de Fransman. De Duitse Christen-Democraat Blu- menfeld, wilde wachten op het deze maand komende rapport van de Euro pese Commissie voor de mensenrechten waartegen binnen drie maanden nog tegenwerpingen bij het Europese Hof gemaakt kunnen worden. De Britse labourafgevaardigden Edel man en Sikkin hebben betoogd dat men het bij een schorsing van Griekenland als lid niet mag laten. Schorsing ver andert niets aan de positie van het Griekse volk en van de duizenden die opgesloten zitten in gevangenissen of die uit hun beroep gestoten zijn. Zij be pleitten een sterke druk vanuit Europa op de regering van de Verenigde Sta ten om pressie uit te oefenen op het huidige Griekseregime. Edelman complimenteerde de Neder landse rapporteur mr. Van der Stoel, „een man die dat is geen staatsge heim niet erg geliefd is bij de Griek se regering, maar die door zijn objec tiviteit zich grote achting heeft ver worven, hier in de assemblee en bij de vrije volkeren van Europa." In zijn verdediging van de aanbeve ling heeft mr. Van der Stoel nog eens gewezen op het toenemende verzet dat zich in Griekenland zelf tegen de kolo nels manifesteert. De brede, alle vleu gels van de politiek omvattende opposi tie, die de politieke tegenstellingen heeft begraven, opent de weg naar een alternatief. Dat is het vormen van een over gangsbewind in Griekenland. MOSKOU Op 7 oktober zal in Oost- Duitsland de dag worden gevierd dat in dat land 20 jaar geleden het commu nistisch bewind aan de macht kwam. De partijleider van de Sovjet-Unie, Leonid Breznjef, gaat er heen maar het is nog niet bekend met wie. Te Moskou is aangekomen de Mon goolse leider" Joemzagin Tsedenbal. Ook deze gaat de herdenking in Oost-Duits- land meemaken. Het persbureau ADN heeft bekendge maakt, dat de plechtigheden ter gele genheid van het 20-jarig bestaan van de DDR ook zullen worden bijgewoond door de Poolse partijleider, Wladimir Gomoelka, de Hongaarde partijleider Janos Kadar en de Bulgaarse partijlei der Todor Zhivkof. De premiers van Polen en Hongarije, Jozef Cyrankiewicz en Jenö Fock, van Nood-Vietnam Pham Van Dong, de Roemeense vice-premier Jon Patan, de Cubaanse minister van Binnenlandse Zaken, Sergio de Valle en de premier van Soedan, Babiker A wad alia komen ook naar Oost-Berlijn. Joego-Slavië heeft de vice-president van de federale kamer, Pozderac afge vaardigd, aldus ADN. VATICAANSTAD Zaterdag 11 ok tober begint de tweede wereldsynode van bisschoppen, een dag nadat tien tallen radicale priesters uit Italië, Bel gië, Spanje, Frankrijk, Nederland en Duitsland begonnen zijn aan hun „scha- duw-synode". De agenda voor de synode der bis schoppen is opgesteld door mgr. Ladis- laus Rubin, de secretaris-generaal van de synode. Het centrale thema is de eenheid van de kerk door beter onder ling contact tussen de bisschoppen. Hoe wel de agenda ruimte laat voor plaat selijke gebruiken, dringt zij aan op het herstel van de unitaire leer en discipli ne in de R.-K. kerk. Vaticaanse waarnemers geloven, dat Paus Paulus hoopt, dat de synode zijn pauselijke gezag zal versterken en steun zal geven aan zijn omstreden ver bod van de kunstmatige geboortenbe- perking, waaraan miljoenen katholie ken zich niet storen. Op een persconferentie in september heeft mgr. Rubin het uitgesloten ver klaard dat op de synode de geboorten- beperking besproken zal worden. Hij gaf toe dat een aantal bisschoppen het wel nuttig zou vinden dat over alle be langrijke problemen van de kerk van gedachten gewisseld zou worden, het geen er op wijst dat niet alle van de 146 deelnemende kardinalen en bis schoppen gelukkig zijn met de agenda en haar beperkingen. Evenals de synode in 1967, heeft de ze slechts een adviserende taak. Er kunnen geen nieuwe kerkelijke wetten worden opgesteld of oude afgeschaft. De Paus zal echter zeker aandachtig luis teren naar de voorstellen welke door de meerderheid worden aangenomen. Hij zal waarschijnlijk ook de meeste van deze voorstellen in toepassing bren gen. Toen hij het vorig jaar in een re de voor Kerstmis, de synode aankon digde, heeft de Paus gezegd, dat het doel was betere samenwerking en con tact tussen het Vaticaan en de bis schoppen en tussen de bisschoppen on derling. Ook al staat het brandende probleem van het celibaat niet op de agenda, toch kan verwacht worden dat een aantal progressieve prelaten van deze synode gebruik zullen maken om de Paus te wijzen op de noodzaak hier snel verandering in te brengen gezien de snelle stijging van het aantal pries ters dat overal in de wereld het ambt neerlegt. De „schaduw-synode" zal zeer zeker proberen de bisschoppen en kardinalen in een meer progressieve richting te dringen. Naar in kerkelijke kringen hier verluidt, willen de radicale pries ters als zij dit nuttig achten, openbare protestbijeenkomsten houden tegen het getalm bij de hervorming van de kerk. De „schaduw-synode" van radicale Europese priesters, zal vergaderen in een protestants theologisch college in Rome, aldus is in Rome donderdag be- kendgeworden. ADVERTENTIE 2 Mr. Van der Stoel vond het een ge lukkige omstandigheid, dat de Griekse oud-minister-president Karaman's ,,'n in zijn land algemeen geacht man", daarvoor dinsdag in een verklaring in Parijs zijn diensten heeft aangeboden. De raad van ministers van de raad van Europa heeft nog niet officieel ge reageerd op het rapport-Van der Stoel en de houding van de assemblee, maar de woordvoeder van de ministers in de assemblee, de Italiaanse staatssecreta ris Mario Fedind, gaf toe, dat de toe stand in Griekenland „zich nauwelijks in die zin heeft ontwikkeld waarop wij gehoopt hadden". Griekenland boycot de huidige zitting van het Europese parlement. ADVERTENTIE Hoestdrank in tabletvorm. f 1."" ROME Het gisteren geboren der de kind van het Griekse koninklijk paar is Nicolaas gedoopt. Nicolaas en zijn moeder, koningin Anne-Marie vertoeven nog in de Ro meinse kliniek, maar zullen deze spoe dig kunnen verlaten. Anne-Marie wordt onder meer gezel schap gehouden door haar zuster, prin ses Benedicte, en haar moeder, koning in Ingrid van Denemarken. BRIGHTON De Britse Labour- partij heeft gevraagd dat bij onder handelingen over de toetreding van Engeland tot de E.E.G., van Britse zijde gepaste waarborgen worden ge steld. De daartoe op het jaarlijks congres in Brighton opgestelde resolutie werd met vrijwel algemene stemmen aan vaard. Een resolutie die zich kantte tegen de Britse toetreding werd op verzoek van oud-minister van Buitenlandse Za ken George Brown ingetrokken. De resolutie was ingediend door Jack Jo nes, de leider van de grootste vakbond in Engeland, die van de transportar beiders. Brown toonde zich een en thousiast voorstander van de Britse toetreding, doch hij legde er wel de nadruk op dat alle mogelijkheden open blijven totdat de onderhandelin gen zijn afgesloten. WENEN De „ouderwetse" Stali nistische communisten in Tsjecho-Slo- wakije hebben weer een succes geboekt, want er zullen geen disciplinaire maat regelen worden getroffen tegen Miro- slaf Mamoela, die onder Novotny be last was met de veiligheidsdienst in 't land. Men noemde deze machtige en gevaarlijke mm destijds de „mini-Re- ria". Beria was tijdens Stalin de „Himmler" van de Sovjet-Unie. Toen in 1968 Novotny werd afgezet in Tsjecho-Slowakije ontdeden de libe ralen zich ook van Mamoela, maar hij werd goed behandeld en te werk ge steld in een fabriek. Mamoela raakt thans, in ere hersteld door het nieuwe bewind van Husak en de zijnen, weer boven jan. Hij zal nu spoedig een taak krijgen „in ovcre: n- stemming met zijn „politieke en ge specialiseerde kwaliteiten". Tegen generaal Vaclaf Prchlik, die de vorige week uit het centrale comité en de communistische partij werd ge stoten, zal een proces aanhangig ge maakt worden. Dit is mogelijk gewor den, nadat het Tsjecho-Slowaakse par lement gisteren zijn parlementaire on schendbaarheid had opgeheven. Prch lik werd reeds onder Dubcek verwij derd uit de politieke leiding van het le ger, nadat hij gepleit had voor meer onafhankelijkheid van Tsjecho-Slowa kije binnen het kader van het Pact van Warschau. In de zomer van 1968 is Prchlik afge zet als hoofd van de veiligheidsdienst van het leger. De vorige week heeft de Tsjechische nationale raad ook de on schendbaarheid van het lid Rudolf Battek opgeheven, nadat het openbaar ministerie verzocht had hem te mogen vervolgen wegens het verspreiden van illegale vlugschriften. Vernomen wordt dat hij intussen in hechtenis is geno- hien. De Tsjecho-Slowaakse minister van Defensie, generaal Martin Dzur, is te Moskou aangekomen, zulks op uitnodi ging van zijn Sovjet-ambtgenoot, maar schalk Andrei Gretsjko. Het secretariaat van het centrale co mité van de Tsjecho-Slowaakse com munistische partij heeft Jiri Pelikan uit de partij gestoten, de vroegere al gemeen din ur van de Tsjecho-So- waakse televisie. In een verklaring wordt gezegd dat Pelikan, die half sep tember uit Italië in zijn land had moe ten terugkeren „zeer actief is geweest in rechtse opportunistische groepen" en dat hij „de Tsjechoslowaakse tele visie heeft misbruikt om de partij en de socialistische orde in het land te on dermijnen." Gezond en vrolijk kwam de Chi nese partijvoorzitter Mao Tse- toeng na een afwezigheid van maan den weer in de publiciteit bij zijn ver schijning op een feestelijke bijeen komst in Peking, woensdag. Achter hem loopt de vice-voorzitter van de partij, Lin Pimo. Eerder op de dag verscheen onver wacht Helmut Schmidt, fractieleider van de sociaal-democraten in de West- duitse Bondsdag, op het congres en voorspelde optimistisch, dat partijlei der Willy Brandt een coalitieregering met de vrije democraten zou vormen, en dat dan „de grootste voorrang" zou worden verleend aan het Britse ver zoek om het EEG-lidmaatschap. Ex-minister Brown hield het congres voor ogen dat de NAVO nooit een echt bondgenootschap kan zijn, zolang het bestaat uit „een grote en 12 of 13 heel kleine deelgenoten. Ik geloof dat er al leen van een bondgenootschap sprake kan zijn, als er van een Europese ziens wijze gesproken kan worden, die met de Amerikaanse mening meegaat of er tegen in gaat". In een duidelijke toespeling op het Amerikaanse-besluit, op veperkte schaal een anti-raketstelstel op te bouwen, waarover weinig overleg met de Euro pese NAVO-partners is gepleegd, zei Brown: „Ik geloof niet dat wij dan ge confronteerd zouden zijn met een een zijdige Amerikaanse beslissing een van de fundamentele onderdelen van hun verdedigingsstelsel te veranderen, wat grote gevaren voor ons en het Euro pese vasteland inhoudt, negen dagen voordat een bijeenkomst van de bevoeg de ministers zou plaatshebben." Op aandrang van het partijbestuur werden twee resoluties aangenomen, die echter nauwelijks dezelfde intentie hadden. Van vakbondsleider Jack Jo nes van de bond van transportarbei ders, (een tegenstander van Brits EEG- lidmaatschap) werd in een resolutie bij de regering aangedrongen in onder handelingen met de zes vast te houden aan „bescherming van de betalingsba lans, de kosten van levensonderhoud, de nationale gezondheidsdienst en het stelsel van sociale verzekeringen en „handhaving van de kracht van onaf hankelijke beslissingen in de economi sche planning en het buitenlands be leid." Van het Labour-partijbestuur werd een verklaring goedgekeurd waarin be loofd wordt dat de partij volledig over alle facetten van de onderhandelingen met de EEG zal worden ingelicht en dat geen uiteindelijk besluit zal wor den genomen over toetreding, alvorens het Britse volk en het parlement ge raadpleegd zijn. Ook wordt vastgelegd, dat samen met de kwestie van toetre ding ook het partijbeleid in deze zaak zich moet ontwikkelen. MILAAN - De fllmactrice Gina Lollo- brigida heeft een proces wegens laster gewonnen dat ze had aangespannen te gen de Italiaanse fotograaf Angelo Bruscolotti. Bruscolotti had vorig jaar oktober aan een weekblad een vals geboortebe wijs verschaft van een kind dat Gina Lollobrigida' op 26 juni 1945 in Dussel- dorp ter wereld zou hebben gebracht. De vader van het kind zou een nazi-offi cier zijn geweest. De fotograaf werd veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf, een boete van ruim twee miljoen gulden, betaling van de proceskosten en van een nog na der vast te stellen schadevergoeding aan de filmster. ADVERTENTIE Goeie vangst... zo'n rasecht Schledammertje uit de grote distilleerderij van Dirkzwager. Er is zonnige vieux en zuivere jonge van Floryn. Extra zorgvuldig gedistilleerd en mild van smaak. Ijn om puur te drinken. Pittig In longdrinks, f u hem kort drinkt of lang, u houdt met Floryn een heel goed glas in de hand. Dat proeft u wel. FLORYN UIT DE GROTE DISTILLEERDERIJ VAN M. DIRKZWAGER-SCHIEDAM /"hp 22 augustus 1968 gaf niemand nog één cent voor de politieke toe komst van Alexander Dubcek. De be scheiden politicus, de held tegen wil en dank, die zijn volk een commu nisme met een menselijk gezicht had willen geven, was na de Russische in vasie op het politieke vlak uitgeran geerd. Toen men bovendien vernam onder welke omstandigheden de leider van „een broederpartij" naar Moskou was gebracht met de handboeien aan leek ook de staf over het leven van Dubcek gebroken en doemde het sil houet van de galg, waaraan Imre Nagy kwam te hangen, voor ieders geest op. l^n toen gebeurde er een wonder. De „rechtse opportunist" Dub cek keerde terug naar Praag. Keer de terug en kreeg nog voor 8 maan den het lot van de Tsjechoslowaak se communistische partij en van Tsje- choslowakije in handen. Het werd zijn doel om de naar vrijheid dorstende bevolking van het land met de illusie te laven, dat er ondanks de bezetting nog veel van het oor spronkelijk ideaal te redden was. ALEXANDER DUBCEK vragen te over Maar de acht maanden, waarin de be volking minder vat kreeg op de idee- en van de „nieuwe" Dubcek, waren voor Moskou genoeg om hem zonder veel politiek risico te lopen te laten vervangen door Husak. HPoch bljjft het verwonderlijk, dat het ook na de wisseling aan de top nog vijf maanden kon duren, vooraleer Dubcek zijn hoge ambt in de partij en in de staat moest losla ten en hij tot de klassieke „onper soon" werd. Waar heeft Dubcek fouten gemaakt? Hoe moet men hem beoordelen? Waar aan is Dubcek's hervormingsplan in eerste instantie te gronde gegaan? ]V/Ten kan niet aan de indruk ontko- men, dat Dubcek de Kussen en hun politiek verkeerd heeft beoor deeld. En dat doet des te merkwaar diger aan als men weet, dat Dub cek een derde deel van zijn leven in de Sovjet-Unie heeft doorgebracht en nooit aan enig westers land ge- halve Finland een bezoek heeft ge bracht. Alexander Dubcek was vier jaar, toen het gezin van zijn vader naar Rus land vertrok. In 1938 keerde de familie in Slowakije terug. Een jaar later sloot Alexander zich bij de illegale communistische partij aan. In 1955 trok hij voor drie jaar naar Moskou om daar aan de hogeschool van de partij te studeren. Tot het moment van zijn verkiezing tot opvolger van Novotny in januari 1968 was Dubcek een onopvallende fi guur in de partij geweest. Nadien werd zijn kortstondig bestuur zo op vallend, dat daarover niet veel meer behoeft te worden verteld. /"Onduidelijk blijft hoe Dubcek, die toch in Moskou was toen de Hon gaarse opstand door de Russen werd gesmoord, zich zover op het „hellen de pad" heeft gewaagd door in zijn land in zekere zin eenzelfde si tuatie te scheppen. Kende Dubcek de Russen dan zo slecht, dat hij niet in zag dat zij nooit de ideologisering in hun machtsgebied zouden toelaten? Of was hij zo naf te denken, dat zijn vorm van communisme ook voor Moskou aanvaardbaar zou zijn? TVooit, waarschijnlijk zal Alexander Dubcek vragen in deze richting be antwoorden. De man, die als een ko meet omhoogschoot, maar die ook snel als een komeet uitdoofde, is monddood van het politieke toneel af gevoerd. Zijn afgang geeft ons de zekerheid, dat aan een politieke ontspanning in dat deel van de wereld niet valt te den ken. TEL AVIV De Israëlische lucht macht heeft gisteren drie aanvallen op militaire doelen in Egypte en Jordanië uitgevoerd, nadat radio-Cairo had be weerd dat Egyptische commandotroe pen en kikvorsmannen met succes Is raëlische stellingen op de oostelijke oe ver van het Suez-Kanaal hadden aan gevallen. Buiten de vrij hevige militaire acti viteiten op het land en in de lucht pleegden Arabische saboteurs drie aan slagen op pijpleidingen en een spoor weg in Israël. Aan het front met Egypte zouden de Israëli's twee luchtaanvallen hebben uitgevoerd, omdat de Egyptenaren langs het Suez-Kanaal met het schie ten met mortieren en lichte wapens zouden zijn begonnen, aldus een woord voerder. „Zij moeten leren dat als zij op ons schieten, onze vliegtuigen op hen gaan schieten", zo zei hij. De toestellen die aan deze acties deel namen, evenals die van een aanval op een militaire basis in Jordanië, waren volgens hem alle veilig teruggekeerd. De aanval op de basis in Jordanië was een vergelding van een nachtelijke be schieting van de kibboets Asjdot Jaa- cof ten zuiden van het Meer van Gall- lea. Er werd daar geen schade geleden.

De Vallei | 1969 | | pagina 9