Ballonnen in auto moeten de klap opvangen Als maatschappij geloven we het blijk baar niet: dat een vrouw even goed alco holist kan zijn als een man. Hoe valt het anders te verklaren, dat in Nederland maar één herstellingsoord voor vrouwe lijke alcoholisten bestaat? Dat is dan Huize Henriëtte aan de Jachtlaan 16 in Apeldoorn, met een opname-capaciteit van zegge en schrijve zestien patiënten. Zestien plaatsen, terwijl ons land naar schatting vijfentwintighonderd vrouwelij ke alcoholisten telt op een totaal van tegen de veertigduizend. Nu hoeven al die patiënten natuurlijk niet opgenomen te worden, maar één inrichting blijft toch wel een uitermate schriele voorziening. Ook als we in aanmerking nemen dat sommigen nog in psychiatrische inrichtin gen een plaats kunnen vinden, waar nie mand echter gelukkig mee is: deze patiën ten zijn immers noch in de gesloten, noch in de open afdelingen helemaal op hun plaats. Zij zijn zieken van een andere or de, die een geheel eigen behandeling vra gen. En terwijl de verpleegvoorzieningen op alle terreinen van de medische weten schap toenemen, blijft Huize Henriëtte daar nog eenzaam staan. Blijft ook die vraag: Geloven we het gewoonweg niet? Is, zoals het eens in een publikatie werd gezegd, de gedachtensprong te groot naar „de onvaste hand, die het kindje wiegt?" Is die sprong soms ook te groot, omdat het voorstellingsvermogen te kort schiet? In Huize Henriëtte theoretiseert men daar niet zo veel over. Er wordt gewerkt, onder auspiciën van de gelijknamige stichting van protestants-christelijke sig natuur, die echter gaarne patiënten van alle gezindten van dienst is. Juist is er weer een flinke verbouwing tot stand ge- Apeldoorns Huize Henriëtte het enige herstellingsoord in heel Nederland komen, woordoor alle patiënten een eigen kamer of, als zij dat willen, een twee persoonskamer kunnen krijgen. Kamers, die in geen enkel opzicht aan sanatorium- vertrekken doen denken; ze zijn huiselijk ingericht, evenals de eetzaal en de ruim ten voor recreatie en therapie. Dit is nog maar een begin. Hierna wil het bestuur een nieuw gebouw met een voorlopige capaciteit van veertig patiënten. Tevens is een her-oriëntering op de hele aanpak begonnen, met hulp o.m. van een psy chiater, een neuroloog, een psycholoog en een huisarts, allen uit Apeldoorn. „We gaan uit het verborgene naar de openbaarheid," zo stelt een pas uitgeko men folder van het huis vast. „Huize Hen riëtte heeft het werk voor de verslaafden te veel in het verborgene verricht uit ove rigens respectabele motieven, maar daar mee de zaak zelf niet gediend. Het con stante gebrek aan financiële middelen en de vrees om Het verpVeegtarief belangrijk te verhogen zijn uitingen van dit werken in het verborgene. Zoals echter het Ne derlandse volk zijn invaliden opvangt, voor de chronisch zieken zorgt en de re classering een warm hart toedraagt, zo zal dat Nederlandse volk ook zeker bereid zijn hen te helpen, die ten onder dreigen te gaan aan hun alcoholproblemen". Vanzelfsprekend houdt de grotere openheid niet in, dat de anonimiteit van de patiënten naar buiten wordt geschon den. Het betekent wel, dat men als her stellingsoord meer dan ooit de mogelijk heden zal kunnen benutten, die de maat schappij van nu de patiënten biedt. Over enkele aspecten van deze verple ging en de problemen daaromheen sprak een onzer redacteuren met de directrice van Huize Henriëtte, zuster H. J. Hiskes en de administrateur, de heer J. Huizinga. Hc E Vrouwen in schemer van de drank Hls erover gepraat wordt In de buurt, is het vaak al te laat. En hóe wordt er dan over gepraat? Een leve rancier gaat bijvoorbeeld van deur tot deur. elke dag. Een paar keer heeft hij bij die éne mevrouw dat duidelijke lucht je geroken, 's morgens vroeg al. Hij zal het niet in zijn hoofd halen om daar ver der over te praten - nóg niet. Maar een mens is een mens en er komt een dag, waarop hij het niet meer voor zich kan houden. Hij is bij de buren binnen gevraagd voor een kopje kof fie. Opeens komt het er dan uit: „Nou, hiernaast ruikt het ook al lekker op de vroege morgenMét het bekende ge baar van 't achterovergewipte glaas je. Noch de leverancier, noch de buur vrouw denkt eraan, dat die mevrouw van hiernaast dan wel hard aan hulp toe zal zijn. Hulp? Welnee 't is een stiekeme snoeperd of, bij een wat gun stiger beoordeling, een interessant ge val, waar je toch wel mee moet op passen. De buurvrouw herinnert zich nu ook, dat „zij van hiernaast" de laatste tijd nooit meer te vinden was voor een praatje over de heg. Na een schuwe groet ging ze altijd vlug weer naar binnen. Dat was dus daarom, ja, ja. En nu gaat het praatje snel door de buurt, dat mevrouw X aan de drank Is. Als ze zich op straat vertoont, wordt ze nagekeken vanachter de vitrages, in de supermarkt op de hoek zijn er steelse blikken. Ze voelt dan dat de mensen het weten en dat erover ge praat wordt. Maar, zoals gezegd, dan is het al te laat. En hartstochtelijk hopen dat er die avond bezoek zou komen om de drank cyclus rond te maken. vp de morgen dat de leveran cier er besmuikt over praatte met de buurvrouw wist haar man nog van niets. Maar zelf voelde zij al, dat hij er binnenkort achter zou komen. De avond tevoren was, terwijl het bezoek in de kamer lachte en praatte, in de keuken een volle fles drank uit haar handen gegleden en kapot gevallen op de vloer. Huilend was ze de kamer bin nengekomen, ze wist niet meer wat ze toen gezegd had, maar wel dat ieder een haar verwonderd had aangekeken. Moest ze nou zo van streek raken door dat die fles was gevallen - nee, dat begreep niemand. Maar ze dacht, dat haar man haar scherper had aangeke ken dan ze van hem gewoon was. Ze had gevoeld, dat de afstand tussen haar en de anderen, haar man incluis, heel groot was en daar was ze ontzet tend bang van geworden. De afgelopen nacht werd ééngrote verschrikking. Woelen, huilen, uit bed vliegen, door de kamer lopen, troost zoeken bij haar wakker geschrokken man, maar hem niet vertellen wat er aan de hand was - dat niet, dat nóóit. Hoe lang zou het nog kunnen duren, voordat hij er zelf achter kwam? Laten we zeggen dat het in dit geval zó gegaan is: na de zo veelste angstaanval in de nacht, waar bij de kinderen - doodsbang voor hun moeder - gillend naar beneden waren gevlucht, heeft haar man de huisarts geroepen, die na een half uur praten alles te weten kwam. Nog diezelfde nacht is zij weggebracht, eerst naar de psychiatrische afdeling van het zieken huis, waar men zou bekijken wat nu verder moest gebeuren. r zijn onnoemelijk veel varia ties op dit trieste thema. Er zijn moe ders, die na een gelukig gezinsleven de eenzaamheid overdag niet meer aankunnen, als de kinderen zijn uitge vlogen. De ruk tot de avond, als de man thuis komt, is te lang. Er zijn weduwen, voor wie het leven elke dag een groot vierkant blok is, dat zij al- Directrice H. JHiskes: „Als ze dat creatieve werk thuis maar konden voortzetten, dan zou dat een hele steun kunnen zijn. Maar in de drukte van het dagelijkse leven komt daar vaak zo weinig meer van ter.echt". loe is het zover gekomen? Mis schien weet ze het zelf niet en hoe zou een ander het dan moeten weten? Zelfs gespecialiseerde artsen komen er lang niet altijd achter. Laten we zeggen, dat deze mevrouw het erg moeilijk had met zichzelf en met de wereld rondom haar. Zij wist, dat de drank iemand daar even uit kan halen. Zij wist het van de gezellige avondjes thuis, waarbij met mate werd gedronken. Toen ze op een paar van die avonden net niet genoeg kon in schenken om boven alles uit te komen, pakte ze een borreltje extra in de keu ken, telkens als ze de fles uit de koel kast ging halen. Gauw even met de fles aan de mond. Dan kan ze weer vlot meepraten met de anderen in de ka mer. Later was ook dat niet genoeg. Ze kon niet in slaap komen. Even nog naar beneden dan, even naar de koel kast - en daarna kon ze slapen. Ze wist niet, dat ontelbare alcoholisten vóór haar op dezelfde manier begon nen en nog minder hoe dat in veel gevallen afliep. Door er met haar man over te praten, zou ze het proces mis schien hebben kunnen stoppen, hij zou er zeker voor gezorgd hebben dat ze tijdig hulp kreeg van een arts of een consultatiebureau. Maar niemand vermoedde iets, zij zelf wel het minst. Zo kwam de dag, waarop ze 's morgens na het ontbijt, zodra haar man en de kinderen de deur uit waren, de eerste borrel nam. Het kon gemakkelijk, want de kinderen bleven over op school tussen de mid dag en haar man kwam ook pas te gen zessen weer thuis. Het beeld van haar dag werd: drinken tot een uur of twaalf, slapen tot vier uur en zo onge veer weer fris zijn tegen 't avondeten. léén niet kunnen verzetten. Maar ooh jonge meisjes kunnen hopeloos aan de drank raken, heel stilletjes aan, onge merkt voor henzelf en voor hun omge ving. Over de oorzaak valt zo veel en zo weinig te zeggen. Eenzaamheid is vaak een van de factoren. Maar je kunt ook alcoholist worden via normaal drank gebruik „Het best kun je nog zeggen dat het een kwestie is van omstandigheden, die te zamen een oorzaak vormen", zegt zuster H. J. Hiskes, directrice van het herstellingsoord voor vrouwèlijke alco holisten Huize Henriëtte in Apeldoorn. ..Een vrouw raakt daarbij misschien minder gauw aan de drank dan een man, maar als het eenmaal zover komt, is ze meestal veel dieper ge stoord. Let maar eens op: over een dronken man halen de mensen de schouders op. maar van een dronken vrouw schrikken ze. Het wordt bij haar vaak ook veel later ontdekt dan bij een man. Ze heeft min of meer nog de beschutting van het gezin, dat overigens gemakkelijk méé te gronde gaat als de moeder alcoholiste is. En wórdt het dan ten slotte ontdekt, gaat er eindelijk iets gebeuren dan is ze al veel verder heen dan misschien nodig was geweest". oor sommigen van hen wordt het dan een verblijf in het herstellings oord Huize Henriëtte. Zij komen vrij willig, zijn als 't enigszins kan vrij om te gaan en te staan waar ze willen en blijven gemiddeld een maand of drie. vier. Een belangrijk punt bij de medische en sociale behan deling is: hoe krijgen we dat uit el kaar gerukte mensenleven weer in de vorm? Dat is in feite nog belangrijker dan de ontwenningskuur, want wie straks naar huis gaat zonder dat de oor zaken van de alcoholziekte zoveel mo gelijk zijn weggenomen, redt het niet lang. Maar 't is ook het moeilijkste punt. Een voorwaarde is namelijk, dat de patiënte zich uit tegenover degenen die haar behandelen en dat doet een alcoholist doorgaans heel moeizaam. Praten dat gaat wel, maar iets zeg gen, helemaal van binnen uit, dat is iets anders. Soms komt het er opeens uit tijdens de gesprekstherapie, als de patiënten samen aan 't werk zijn. Ze zitten een vingervertekening te bekij ken, die een van hen gemaakt heeft. Dan kan er een opmerking vallen die iets los maakt, zo onder het lachen door om die gekke vingerverftekening. Dat wordt pardoes een gesprek, waarin din gen tevoorschijn komen waarvoor ja renlang geen woorden te vinden wa ren nu wél. Dat is dan een goede middag, die iets oplevert waarmee ver der te werken valt. Een goede middag, een lichtpunt in een somber geheel van minder geslaagde dagen. U epraat moet er ook worden met de dokter, met de psycholoog, rfiet de directrice. Telkens weer stuiten de ze helpers op de barricade, die vrij wel elke alcoholist rondom zich op werpt en waar je haast niet doorhéén kunt praten. Hulpmiddel daarbij is het creatieve werk, waarbij alle zinloze bezigheid wordt vermeden het bor duren op een vaststaand patroontje bij voorbeeld is afgeschaft en waarbij de patiënten vooral zichzelf kunnen zijn. Wie echt creatief bezig is, blijkt vaak wat opener te worden en tot een gesprek te kunnen komen. „Kon het maar zo blijven, ook als ze straks weer thuis zijn," verzucht directrice Hiskes; „maar als ze eenmaal thuis zijn. komt er van dat creatieve werken niet veel meer terecht. Wat wil je hoe moet een moeder van acht kinderen er ooit aan toe komen? Dan klapt ze weer dicht en voordat je 't weet, is ze hele maal teruggevallen..." Bij de therapie neemt trouwens ook het gewone huishoudelijke werk een plaats in en dat vooral voor huisvrou wen. Zij moeten er straks immers weer aan wennen, datzelfde huishoudelijke werk zonder drank te doen, een opga ve die niet te onderschatten valt. Als met dat wennen in Huize Henriëtte een begiti kan worden gemaakt is een eerst winstpunt geboekt. He hele verzorging is trouwens nogal huiselijk in dit herstellingsoord, waarvan de inrichting en de sfeer ner gens aan een sanatorium of zoiets doen denken Er is een grote vrijheid bij het inrichten van de eigen slaapkamers. Zelfs het kamertje, waarin ernstige de liriumpatiënten de eerste dagen na hun aankomst tot rust komen zou een slaap kamer in een burgerwoning kunnen zijn. Maar in die huiselijke sfeer ontrolt zich dagelijks een ononderbroken reeks De kamers in Huize Henriëtte doen in niets denken aan vertrekken van herstellingsoord, verpleeginrichting of hoe men het huis ook maar noemen wil. van activiteiten, alle gericht op het herstel van deze gebroken mens. Zo als gezegd, is er een intensieve medi sche en psychologische begeleiding en de verschillende vormen van therapie nemen een groot deel van het dagpro gramma in beslag. Het is vaak moei lijk, de patiënten ertoe te krijgen om mee te doen. Balletdansen - wat móet je daar nou mee, zie je hen denken. Een keramisch oventje - wat heeft het voor zin. ermee aan de gang te gaan? Ze zitten immers stikvol andere gedachten, waar een buitenstaander verre van blijft. Maar als ze eenmaal overtuigd bezig zijn kunnen ze haast niet meer ophouden; ze bijten zich er in vast en zo kan de therapie ook tot haar recht komen. In veel gevallen gaat het zo elke morgen opnieuw: een hevige innerlijke strijd om ergens aan te beginnen en daarna de ervaring, dat het goed is, eraan begonnen te zijn. U ie dagelijkse strijd is een af schuwelijk, maar wezenlijk béstand- deel in het leven van elke alcoholist. Een strijd niet alleen tegen de drank, maar ook tegen de weerstand, die men voelt om allerlei dingen te doen die toch gedaan moeten worden, gewone dagelijkse dingen vaak. Die strijd blijft ook nadat de patiënten vanuit Henriët te weer naar huis zijn gegaan. Om het nog moeilijker te maken is er het onbegrip van de naaste omge ving, die zo hard oordeelt en zo wei nig weet van de omstandigheden. Een omgeving die een alcoholist niet wil zien als een patiënt, vooral niet als het nog een vrouw is óók. Een patiënt, die zelf graag genezen wil worden en vaak een titanenstrijd heeft te voeren om het zover te brengen. Steun is er wel van de consultatie bureaus en van de Anonimous Alcoho lics, de A.A., de bekende club van naamlozen, die het zelf hebben meege maakt en die nu proberen elkaar over eind te houden - vaak met succes. Maar veel patiënten vallen toch te rug in de schemer van het alcoholis me een schemer waarvan de patiënte denkt dat die haar beschermt, maar waarin zij elke dag weer tegen de be tonnen zuilen zal lopen, waarop de maatschappij is gevestigd. De helpers in Huize Henriëtte kun nen daar wel eens moedeloos van wor den, maar die moedeloosheid van het ogenblik doet hun inspanningen niet verslappen. Want het is immers een werkterrein, waarop telkens weer méér gedaan moet worden, elke dag op nieuw. En onschatbaar is de waarde van elk succes, dat toch wóïdt behaald. 0,02 seconden na de klapDe ballonnen vullen zich 0,04 seconden na de klap. De ballonnen zijn vol. 0,06 seconden na de klap. De ballonnen vangen de lichamen van de inzittenden op. 0,1 seconden na de klap. De ballonnen beginnen leeg te lo pen. 0,5 seconden na de klap. De ballonnen zijn leeg. TYe Amerikaanse Ford-fabrieken gaan et volgeed jaar een nieuw type auto brengen »*et luchtballon nen in plaats van au^f^lels. De ballonnen zitten keurig opgevouwen in de auto gemonteerd. Bij een bot sing worden ze vliegensvlug opge blazen en vangen ze de lichamen van de inzittende op, als deze naar voren worden geworpen. De veiligheidsballonnen zijn een uitvinding van het Amerikaanse be drijf Eaton Yale and Towne, dat samenwerkte met Ford en Volks wagen. De ontwikkeling kostte tot dusverre 5,4 miljoen gulden. I! ging de constructeurs erom iets te vinden dat minimaal dezelf de bescherming zou bieden als auto gordels, mrar dat niet zou hinderen en dat niet „vergeten" zou kunnen worden. De mensen van Eaton Yale and Towne borduurdei. verder op de gedachte van een opgevouwen bal lon die in geval van nood snel moest kunnen worden opgeblazen. Het re sultaat was een ballon die opgevou wen kan worden ondergebracht in de naaf van het stuurwiel, «n het dashboard vóór de passagier naast de chauffeur, in de rugleuning van de stoelen vóór de passagier ach terin. TYe opgevouwen ballonnen zijn ver bonden met een gastank. Het ventiel van de gastank wordt elek trisch geopend bij een botsing, via twee contacten die op elkaar wor den gedrukt als de neus van de auto ergens mee in aanraking komt. Het gas /uit de ballonnen vervolgens In onderdelen van een seconde. Dat gaat zo vlug dat de liehamen van de inzittenden, die bij de bot sing naar vc.en worden gew >rpen, door de volle ballonnen worden op gevangen vo, ze tegen het stuur het dashboard of de voorstoelen klappen. Meteen daarna lopen de ballonnen weer leeg, zodat ze niet in dc weg zitten als de inzittenden hot sing willen uitstappen of als ze bewusteloos geraakt uit het wrak moeten worden gehaald. foordelen van de ballonnen zijn dat de hinder van de gordel wordt vermeden, dat de kans op verwondingen door de gordel ver valt en dat dc inzittenden van de auto ^eteen na de botsing ongehin derd kunnen uitstappen of uit de auto kunnen Worden gehaald. Als nadelig staat daar tegenover dat de elastische ballonnen de li ehamen terug werpen, zodat nek- steunen op de stoelen en achter bankleuning nodig zijn o» nekscha- de te voorkomen. Ook zijn ballon- ner '~t effectief als een a"to over de kop slaat. Eaton Yale and Towne menen dat d. ballonnen nu rijp voor produktie zijn. Ford gaat de nieuwe Mercury Marquis, die in het najaar van 1970 uitkomt als model voor 1971, er mee uitrusten. De commissie voor veiligheids voorschriften voor auto's in Ameri ka heeft al verklaard dat zij er *-ird over denkt de ballonnen verplicht te stellen als de ervaringen inder daad gunstig uitvallen.

De Vallei | 1969 | | pagina 11