Veenendaals dagblad Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei REVALUATIE IN DUITSLAND ZAL ONS LEVEN DUURDER MAKEN Witte veen: Gulden zal mark niet zonder meer volgen Buiten Golda Meir in Hollywood Mertens: Vakbeweging moet zich niet binden aan politieke partijen" In Veenendaal wellicht geen twee, maar zes doden door fout tablet Willy Brandt kanselier GEVAARLIJKE MISDADIGER ONTSNAPT NA OPSLUITEN 3 BEWAKERS Twee echtparen omgekomen bij autobotsing ROOFOVERVAL MISLUKTE Commando-raid Egyptenaren Jonger kiezen; kortere diensttijd stabilisatie van mark Grote zuivering in Slowakije Insluiper keert na mishandeling vrouw ter 11 om te helpen \an doden kind verdachte vrouw gepakt Flat ingestort te Barcelona ZONNIG EN WARMER Vrouw krijgt 1 jaar voor aandeel in moord op Rové OBLIGATIES NKV-voorzitter oneens met Kloos TIJDSCHRIFT VOOR GENEESKUNDE: HET ERGST JARENLANG VERLAGEN Jongetje viel door glazen stations overkapping zingende dolfijnen ...in het dolfinarium Harderwijk. VTB Harderwijk-Tel. 03410-2569. Loon- en Salaris uitbetaling NUTSSPAARBANK 4 Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Te|ef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0.97 p. w., 4,15 p. m., 12.35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 4 OKTOBER I969 - 43e JAARGANG no. 233 AMSTERDAM Vannacht is do 45- jarigc G. Sch. uit het Amsterdamse huis van bewaring aan het Kleine-Gartman- plantsoen ontsnapt. De man wordt door de politie als een zeer gevaarlijke mis dadiger beschouwd, die niet voor ge weld opzy gaat. Hy is in het bezit van een vuurwapen De gedetineerde Amsterdammer ont snapte omstreeks 01.00 uur nadat hy onder bedreiging met een pistool, dat hem vermoedelyk tydens een bezoekuur in handen was gespeeld, drie bewakers in een cel had opgesloten. Zodra de melding van de ontsnapping op het hoofdbureau van politie binnen kwam, is een intensieve opsporingsactie begonnen. Zo wordt het nabijgelegen Vondelpark uitgekamd omdat Sch. daar in de buurt gesignaleerd is. De politie verdenkt hem onder meer van de moord op „Tante Betje" uit de Halvemaansteeg in 1956, die door Sch. in een auto zou zijn meegelokt. Ondanks een speuractie in de duinen bij de Bloe- mendaalsezeeweg is het stoffelijk over schot van het slachtoffer nimmer ge vonden. Het signalement van Sch. luidt: lang plusminus 1.75, blauw-grijze ogen, donkerblond dun ingeplant haar met in hammen. Tenger postuur, bril dragend (meestal donkere glazen). Bij zijn ont snapping was hij gekleed in een donker bruin kostuum. AMSTERDAM Vier jaar gevange nisstraf met aftrek luidde gisterochtend conform de eis het vonnis van de Amsterdamse rechtbank tegen de 27-ja- rige prostituée Erica U. Ze werd beschuldigd van het mede- plegen van diefstal met gewelpleging die de dood van de 78-jarige melkhande laar Reyer Royé tot gevolg had. De man werd op 21 oktober van het vorige jaar in een kamer achter zijn winkeltje gevonden. Hij was doodge slagen. De zaak tegen de hoofdverdachte, de 33-jarige Ronald S. die aanvankelijk had bekend, maar later ontkende, werd veer tien dagen geleden aangehouden. KWADETIJDEN /oor de wilde eenden braken ze al twee maanden geleden aan, want 4 augustus werd de jacht erop geopend, op 18 aug. gevolgd door die op slobben en talingen, terwijl 1 sept. op alle overige eenden mocht worden gejaagd. Volledig heidshalve mag ik inlassen, dat 5 sinds mid.-augustus ook de meer- 5 koeten mogen worden ingekort, 5 doch voor de echte weidman zijn 5 deze vogels nauwelijks de hagel 5 waard. Men zit er min of meer ach- 5 terheen, omdat een teveel dezer 5 5 drukke zwemmers de eendestand 5 verstoort. Van groter belang en met 5 ongeduld verbeid is de 15e oktober, - want dan opent zich voor de mees te groenrokken een breder perspec tief. Ze hebben dan weliswaar an derhalve maand mogen jagen op patrijzen, doch de velden, waar de ze hoenders in behoorlijk aantal voorkomen, zijn er slechts weinige en bovendien kan men de rille vlie- J gers doorgaans moeilijk aan de ve- J ren komen. Reeds van 15 juli mag S de trekker overgehaald op kolen- 5 duiven, maar meestal is het meer 5 geluk dan wijsheid, indien men er enkele mee naar huis brengt. Neen, voor de meeste jachtvrien- den breekt het ware seizoen pas met hazen en fazanten aan, met als 5 pièce de résistance de houtsnip, op 5 de trek uit de lucht geplukt. Na 15 5 oktober zien we in de winkel van S de poelier weer de hei-, duin-, bos- 5 en kleihazen, de grasbuiken en steenhazen prijken al naar de bo dem, waarop Lampe leeft, onder scheidt men n.l. variëteiten, die in formaat en kleur verschillen af gewisseld door de verenpracht der hdanfazanten en het sobere kleed van de hennen. Tot en met Oudjaar leeft haar en veer in angst en vrees, ja de fazantehanen en houtsnippen 5 zelfs t.m. de laatste januari, net S als 't eendenvolk. Al het voren- staande behoort tot klein- en water- 5 wild; voor het grofwild gelden an- re regels. 5 4 okt. 1969 A. B. WIGMAN. DEN HAAG/BONN/AMSTERDAM De speculatie om de Nederlandse gulden is ontbrand. Vooral het buitenland houdt rekening niet een opwaardering van de gulden indien de officiële wisselkoers van de Westduitse mark fors wordt gereva lueerd. 1. Minister Wittcveen (Financiën) zei gisteravond „op dit moment" geen motief voor een „meegaan" van de gulden met de mark te zien in geval van reva luatie. De betalingsbalans toont anders dan in 1961 geen fors overschot. Ook zyn onze kosten de laatste jaren sterk gestegen. 2. De minister verzweeg niet dat een revaluatie van de mark meer na- dan voordelen voor ons land heeft. De door hem verwachte opwaardering van de mark met zeven procent zal onze invoer niet onbelangrijk duurder maken, en daarmee de prijzen voor de consument. 3. Aangenomen wordt dat dit laatste de doorslag zal geven by een besluit tot het al dan niet verhogen van de waarde van de gulden. Bij een forse verhoging van de mark kan een zo grote prijsstijging in Neder land het gevolg zijn, dat de regerings plannen voor komend jaar worden door kruist. Mee-revalueren kan dan een uit weg betekenen. Op de Amsterdamse effectenbeurs stonden gisteren vooral Nederlandse obligaties in de belangstelling. Het bui tenland kocht in bescheiden mate spe culerend op een „hardere" gulden. Minister Lardinois (landbouw) zei gis teren weinig behoefte aan een opwaar dering van de gulden te hebben: De landbouwproblemen worden er alleen maar groter door. Over het standpunt van ons land op de Europese ministerraad in Luxemburg van maandag lieten de ministers Witte- veen en Lardinois zich gisteren niet uit. De laatste zei slechts geen waardering te hebbén voor de Westduitse heffing op de landbouwinvoer. Evenmin aanlokke lijk was echter het advies van de Euro pese Commissie om de Duitse landbouw invoer voor een belangrijk deel te sta ken, zo vond hij. Voor alles zal minister Lardinois pro beren de voor ons schadelijke Westduit-^ se maatregelen aan de grens terug te dringen. Hij dacht daarbij de steun van de Fransen te krijgen. ALKMAAR Bij een frontale bot sing op ryksweg 9 even ten noorden van Alkmaar zyn gistermiddag twee bejaar de echtparen om het leven gekomen. Een Daf, bestuurd door de heer Zwart (7*6) uit Velsen, botste bij een inhaal manoeuvre tegen een tegemoetkomende auto, bestuurd door de heer H. van Rie- sen uit Schoorl. De vier inzittenden van de Daf, het echtpaar Zwart en het echtpaar Van Laar waren op slag dood. De heer Van Riesen (35) werd ernstig gewond. ROTTERDAM. Aan boord van hét Duitse motorschip Salomé in Rot terdam is gistermiddag de 31-jarige controleur T. M. Planken uit Rotterdam bedolven onder pakken cellulose met een gewicht van naar schatting 3000 kg en kort daarna overleden. Door nog niet opgehelderde oorzaak vielen twee sta pels pakken cellulose om. De film- en televisie-industrie in het Amerikaanse Beverly Hills heeft de Israëlische premier Golda Meir een galadiner aange boden. Op de foto mevrouw Meir tijdens hel diner in gesprek met de acteur Gregory Peck. AMSTERDAM Vrijdag zijn tijdens een bijeenkomst in de Kleine Zaal van het Concertgebouw de Edisons 1969 Klassiek uitgereikt in totaal 24. Op de foto zien we v.l.n.r. Karl- heinz Stockhausen, componist, Anne- lies Rotenberger. die de prijs van Robert Heger in ontvangst nam, en Edo de Waart, leider van het Neder lands Blazersensemble. AMSTERDAM Twee ongeveer 23- jarige mannen hebben gistermiddag kort 11a vier uur een mislukte poging gedaan de botergroothandel P. Hartog op de Brouwersgracht in Amsterdam te bero ven. Terwijl de ene man bij de deuropening bleef staan, stapte de ander het kan toortje binnen en vroeg de daar aanwe zige eigenaar om geld. Hij dreigde hier bij met vermoedelijk een gaspistool. De groothandelaar antwoordde dat hij hem moest teleurstellen, omdat het geld net gisteren was weggebracht. Inmiddels was ook de tweede overvaller naderbij gekomen, waardoor de groothandelaar zich nog meer bedreigd voelde. Hij greep een kantoorboek en sloeg daarmee naar de gewapende man, die hem toen een bijtende stof in het gezicht spoot. Daarna namen de overvallers de vlucht, de groothandelaar met tranende ogen ach terlatend. VEENENDAAL Het gebruik van te sterk werkende digoxinetabletten heeft ruim een half jaar geleden meer slachtoffers geëist dan oorspronkelijk is aange nomen. In Veenendaal zJjw niet twee maar zes hartpatiënten overleden, mogclyk tengevolge van te grote hoeveelheden digitoxine en digoxine (een geneesmiddel dat is afgeleid van vingerhoedskruid). B\j 165 hartpatiënten in dezelfde plaats deden zich vergiftigingsverschijnselen voor; 48 van hen moesten naar een zie kenhuis. Hoeveel slachtoffers de tablet ten in het hele land hebben gemaakt, is niet te achterhalen. Deze gegevens zijn ontleend aan een artikel in het Tijdschrift voor Genees kunde. In Veenendaal waren de gevolgen waarschijnlijk het ergst, doordat de be trokken apotheek als eerste en volledig was bevoorraad uit de verkeerde partij van een kleine vijfhonderdduizend ta bletten. Het artikel vermeldt verder dat in Veenendaal 32.000 tabletten zyn geslikt van de ongeveer tweehonderdduizend die in het land zijn gebruikt. De patiënten moesten worden behandeld wegens ern stige vermoeidheid, klachten over het gezichtsvermogen, psychische stoornis, sen en in enkele gevallen hallucinaties of zelfs delirium. De partij te sterke tabletten was af komstig van de Onderlinge Pharmaceu- tische Groothandel in Utrecht. Het is nog steeds niet duidelijk hoe de fouten bij de fabricage zijn ontstaan. De internist dr. A. H. Lely, een van de drie auteurs van het artikel, vertelde ons dat de digoxinetabletten de hartwer- king versterken of verbeteren. Zij wor den al jarenlang overal gebruikt. Dr. Lely noemde dit geneesmiddel „een van de meest waardevolle medicij nen op dit gebied". De tabletten worden door een aantal fabrieken ook in Ne derland gemaakt. Over de verkeerde gang van zaken in Veenendaal kon dr. Lely alleen zeggen dat er sprake is geweest van een fabri- eagefout die ondanks alle controlemaat regelen niet tydig is ontdekt. Nadrukkelijk zei deze internist „Wy hebben geen enkel bewys dat de sterfge vallen en de vergiftigingen het gevolg zijn geweest van uitsluitend deze medi cijn". De zaak is nu in handen van de offi cier van justitie mr. Overbeek in Utrecht. LTRECHT De voorzitter van liet Nederlands Katholiek Vakverbond, de heer P. J. J. Mertens, meent dat de vak beweging zich niet moet begeven op het terrein van de partijpolitiek. In tegen stelling tot de heer A. H. Kloos, voorzit ter van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, die donderdag op het N.V.V.-congres in Amsterdam zei dat de vakbeweging een voorkeur voor één of meer politieke partijen zou moeten uitspreken, vindt hjj dat de regering en de politieke partyen door de vakbewe ging uitsluitend op hun daden mogen worden beoordeeld. De kracht van de vakbeweging, zo zei de heer Mertens gisteren op een pers conferentie in Utrecht, is juist haar on afhankelijkheid en het ontbreken van een binding met welke politieke partij dan ook. „Ik kan me moeilijk voorstel len". zo voegde hij hieraan toe. „dat de heer Kloos als eerste kamerlid voor de Partij van de Arbeid zijn leden zou ad viseren, op een andere partij te stem men". Dat betekent overigens niet, dat de vakbeweging zich niet met de politiek zou moeten bezighouden. In dit verband merkte de heer Mertens op, dat hij er wel iets voor zou voelen, aan het eind van een parlementaire periode de balans op te maken en de werknemers een dui delijk overzicht te geven van de vakbe- wegingswensen die wel en die niet zijn gerealiseerd en aan wiens medewerking of tegenwerking dat te danken was. Sprekende over buitenparlementaire acties zei de heer Mertens, dat hy het onmogelijk aeht, om politieke redenen te staken. „We moeten ons als goede de moeraten neerleggen bij een meerder heidsstandpunt". Volgens hem gaat dit overigens niet op ten aanzien van de Loonwet van minister Koolvink, omdat daarbij sprake is van medewerking van de vakbeweging aan het loonpolitieke beleid op vrywiilige basis. TEL AVIV. Egyptische commando's hebben vrijdagavond getracht een Is raëlische stelling bij het Suez-Kanaal aan te vallen onder dekking van hevig artillerievuur. Het artillerievuur heeft drie Israëli's gewond. De Egyptenaren schoten vanuit stel lingen bij El Gantara, en tegelijkertijd voeren een aantal boten naar de Is raëlische kant /an het kanaal. Israëli sche tanks en artillelie hebben 'n aaptal boten tot zinken gebracht, waarna de anderen zich terugtrokken. Het vuren van Egyptische zijde werd kort daarop gestaakt. De aanval was de eerste sinds drie weken die in Tel Aviv is bekend ge maakt. Commando-aanvallen in de af gelopen weken die door Caïro zijn ge meld. werden door Tel Aviv „propa ganda" genoemd. BONN West-Duitsland krijgt een coalitieregering van sociaal-democraten en liberalen. De socialist Willy Brandt (55) wordt Bondskanselier. Daarmee worden de sociaal-democraten (S.P.D.) voor het eerst in de geschiedenis van dc Bondsrepubliek de regerende party. Twintig jaar lang hebben de chris ten-democraten (C.D.U./C.S.U.) regeringsverantwoordelijkheid gedragen. Eerst onder Konrad Adenauer (1949-1963), daarna onder Ludwig Erhard (1963-1966) en tenslotte onder Kurt Georg Kiesinger (1966-1969). De laatste socialistische regeringslei der in Duitsland was rijkskanselier Her mann Müller (1928-1930). Gisteren keurden de parlementsfrac- ties van de socialisten en de liberalen het samengaan goed. Op dinsdag 21 ok tober één dag na het bijeenkomen van de nieuwe Bondsdag willen de coalitiepartners Willy Brandt kiezen tot Bondskanselier. De sociaal-democraten hebben het sa mengaan goedgekeurd met algemene stemmen. Bij de liberalen waren slechts drie onthoudingen. Dat betekent dat ook de weerspannige rechtervleugel in de liberale F.D.P. de laatste hoop van de christen-democraten zich bij het bondgenootschap rrtet de socialisten heeft neergelegd. Oud-minister Mende, de voorman van de rechts-liberalen zei: „Ik ben het lang niet eens op alle punten, maar ook een dosis interne oppositie kan heel nuttig zijn". De nieuwe coalitie van socialisten en liberalen wil de kiesgerechtigde leeftijd verlagen tot achttien jaar en onderzoe ken of de militaire diensttijd kan wor den verkort. Op binnenlands gebied is dc eerste taak van dc regering- Brandt de economische hausse onder controle te brengen. Zo wordt spoedig herstel van een vaste koers van de Mark verwacht waarschijnlijk tot ongeveer 6 procent, het percentage waarmee de mark sinds maandag op de vrije wisselmarkt is gestegen. Ook kan dan de huidige belastingtoeslag van 4 procent op de uitvoer van de Bondsre publiek en de verlaging van het invoer tarief met 4 procent worden afgeschaft. Van officiële zydc is te Brighton waar de Britse party van de Arbeid vergaderde meegedeeld, dat men heeft vernomen dat het coalitiebewind van Willy Brandt, als een van zyn eer ste daden het verdrag tegen het ver spreiden van atoomwapens zal onderte kenen. In het Christen-democratische kamp had Kiesinger, de demissionaire Bonds kanselier, in een brief aan Scheel zijn coalitie-aanbod nog eens onderstreept Scheel verklaarde gisteravond: „Wij zullen niet meer met de Christen-demo craten in onderhandeling treden". De christen-democraten schakelen snel en met demonstratief optimisme over op hun toekomstige rol als oppo sitie. Waarschijnlijk zal Rainer Barzel, fractieleider der Christen-democraten blijven, terwijl Kiesinger, de briljante redenaar, zal optreden als de parlemen taire ster en schaduw-kanselier. DEN HAAG Het negenjarig jonge tje Koos van Deutekom heeft gister avond een val van ruim acht meter ge maakt, toen een ruit van de overkap ping van het station Hollandse Spoor, waar hij opgeklommen was, het begaf. Hij kwam terecht in een loodsje op het eerste perron. Zijn val werd gebroken door een ijzeren staaf. De jongen is met inwendig letsel in een ziekenhuis opgenomen. Volgens de politie was de jongen, die vlakbij het station in de Naaldwijksestraat woont, bij het spelen op de overkapping geklommen. ADVERTENTIE Ir» het grootste overdekte Dolfijnen- stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één pro gramma. Tijden: 11.30 - 13.00 14.30 en 16.00 uur. PRAAG Het centrale comité van de Slowaakse communistische partij heeft tot een vergaande zuivering in staat en partij besloten. Uit een vrijdag versche nen communiqué blijkt, dat negen leden uit het centrale comité zijn gestoten. Vier leden van het partijpresidium heb ben hun functies verloren. Onder hen is ook de voormalige vice-premier Samuel Faltan. Ook zijn twee secretarissen van het centrale comité Bohuslaf Graca en Julius Turcek en het secretariaats lid Milan Strhan ontslagen. O HAARLEM De Haarlemse po litie heeft vrijdagmiddag de 26-jarige T. van B. (keukenknecht in een plaat selijk restaurant) aangehouden. De man wordt verdacht van zware mis handeling van een vrouw, gevolgd door roof. De echtgenoot van het slachtoffer, mevrouw B. had 's ochtends toen hy naar zyn werk ging de voordeur van zyn woning open laten staan. Verdach te, die by de politie bekend staat als gluurder en daarvoor reeds enige von nissen achter de rug heeft, was door de geopende deur naar binnen gegaan. In de woning zag hy de vrouw met een zoontje op bed liggen. Mogelyk in paniek geraakt sloeg hy haar met een beeldje op het hoofd om vervolgens met een bedrag van 25 gulden uit het geldkistje te verdwijnen. Na eerst naar zijn werk te zijn gelo pen keerde de man bij de vrouw terug om de toegebrachte wonden met een washandje te reinigen. Weer buitenge komen vertelde hij een agent, gehoord te hebben dat er op het bewuste adres een vrouw ziek was en hulp nodig had. De politie stelde een onderzoek in en trof de vrouw gewond op bed aan. Zij werd naar een ziekenhuis overgebracht. Haar toestand is momenteel gunstig. Het door de politie ingestelde onderzoek leidde naar het Spoor van B„ die inmid dels heeft bekend. ADVERTENTIE VEENENDAAL 2 kantoren 6 standplaatsen Rijdend Bijkantoor OLDENZAAL De Oldenzaalse po litie heeft in een cafetaria aan de rand van de stad de 31-jarige mevr. A. G. B. aangehouden, die ervan wordt verdacht haar driejarig zoontje te hebben omge bracht. De vrouw heeft zich de afgelopen twee weken schuil gehouden in de bossen b(J Oldenzaal. 's Nachts ging zij naar de stad en sliep zij iji leegstaande huizen. BARCELONA Zeker negen mensen, onder wie een moeder en haar drie kin deren, hebben vrijdag het leven verlo ren toen in Barcelona een flatgebouw van vier verdiepingen instortte, terwijl arbeiders bezig waren onder het gebouw een garage te maken. Drie personen worden nog vermist. Men vreest, dat ook zij zijn omgekomen. (van onze weerkundige medewerker) Tijdens het weekeinde brengt de natuur zowaar nog een laat nazo- mertje over ons. De wolken zullen meer en meer het veld ruimen, waarna er vooral zondag en maan dag op de meeste plaatsen zonne schijn zal zijn. Bij een van zuidwest naar zuid krimpende wind kan de temperatuur daardoor winst boe ken en middagwaarden creëren van ongeveer 20 gradenf of misschien zelfs nog iets hoger. De kans op neerslag blijft klein nu een hoge- drukgebied van 1027 millibar zich van Noord-Frankrijk naar onze om geving uitbreidt. Morgen: Zon op: 06.47, onder 18.09. Maan op: onder 16.28.

De Vallei | 1969 | | pagina 1