Neutraal Zweden straks wellicht ook in E.E.G. um ma P.v.d.A. is „geweldig blij met kabinet-Brandt" „Groene Kruis in 't onzekere over toekomst" NVV schaft „gewone congressen PTT „Geef ongehuwden een logische plaats in de maatschappij" Verdierf ge/d Bedosan GEERTJES KEUKENCENTRUM Rapport met het oog op Haagse conferentie „Ontwikkeling huidige Zes niet remmen gashaarden die u moet zienj Sloan's Liniment Dissonant bij slotakkoord Laboureongres Elektrisch stadswagentje Edelslagers willen „taptoe*" voor zichzelf reserveren Amsterdam tilt niet zwaar aan sluiting Kromhout Mevrouw dr. J, de Jong-Gierveld bij promotie: In Griekenland nieuwe pers- voorschriften voor het snel en radikaal verwijderen van likdoorns Euro-commissie wil spoedig praten over uitbreiding - en niet alleen met Engeland SPREIDING TWEE FASE1S Flevoland steeds meer in trek (bij uw dealer) GUNSTIG EFFECT Da s kaasje BIJ DE Ajax-beloner pikte zelf een graantje mee PDCCENPDHl in kwaliteit, uitvoering en mogelijkheden ongeëvenaard ZATERDAG 4 OKTOBER 1969 BRUSSEL De Europese Commissie is van mening, dat de Europese Gemeenschap zo spoedig mogelijk on derhandelingen moet beginnen over toetreding van Groot-Brittannië en andere kandidaten voor het lidmaat schap: Ierland, Noorwegen, Denemarken en ook Zweden. Tn een nieuw rapport aan de Europese ministerraad ver klaart zij, dat de Zes het echter vooraf eens moeten zijn •ver de uitgangspunten. Tegelijk met de uitbreiding van de gemeenschap, zal men ook de versterking moeten be handelen en uitbreiding zal niet remmend mogen wer ken op de verdere ontwikkeling van de huidige Zes. Voorts beveelt de commissie voor de onderhandelingen met Groot-Brittannië en de andere kandidaten een ande re procedure aan dan in 1961-'63 is gevolgd, toen een conferentie van de lidstaten zich daarmee bezig hield. De commissie zou zelf tijdens een eerste, meer technische fa se de onderhandelingen rtamens de Zes willen voeren. De Europese Commissie heeft het nieuwe rapport uitgebracht op verroek van de Europese ministerraad, met het oog op de topconferentie van november in Den Haag. waar de versterking van de Europese Gemeenschap en de uitbreiding aan de orde zullen komen. Het is een bewerking van een advies, dat zjj in 1967 over de toetredingsverzoeken uitbracht. Behalve de verzoeken van Groot-Brittannië, Ierland, Noorwegen en Denemarken, is er ook een aanvraag voor aansluiting van het neutrale Zweden. Deze toetreding kan de E.E.G., volgens de commissie, slechts overwegen, als uit de onderhandelingen zou blijken dat Zweden in staat Is de politieke doelstellingen van de gemeenschap zonder voorbehoud te aanvaar den. Toetreding van nieuwe leden impli- oeert, dat zij niet alleen de verdragen aanvaarden, maar ook de EEG-beslui- ten. die sedert 1958 zijn genomen, zo be toogt de commissie. Zij gelooft, dat concrete problemen over het algemeen niet door wijziging van de bestaande EEG-regelingen moeten worden opge lost. doch door middel van overgangs maatregelen. Wel zal men moeten nagaan of de huidige verdragsverplichtingen van de gemeenschapslanden voldoende zijn om de doeltreffendheid van een gemeen schap van negen of tien landen te waarborgen, of dat er wellicht nieuwe regelingen nodig zullen zijn. Voor een vergrote gemeenschap acht de commissie in ieder geval herstel van het beginsel van meerderheidsbe sluiten in de Europese ministerraad no dig. De Europese Commissie geeft de Voorkeur aan een zekere spreiding van de onderhandelingen, d.w.z. beginnen met Groot-Brittannië, maar gelijktijdi ge toetreding van alle kandidaten. Aan gezien er geen sprake van zal zijn, dat de nieuwe leden de integratie van de huidige Zes meteen kunnen inhalen, zal men voor hem wel een overgangspe riode van enige jaren moeten voorzien. Het rapport bevat een afzonderlijk deel over de versterking van de Euro pese gemeenschap. Daarin wordt ver klaard, dat beslissingen op dit gebied parallel met de beantwoording van de toetredingsverzoeken moeten worden behandeld. Ook zullen de belangrijke beslissingen op het gebied van de ver^. sterking als gevolg van beslissingen -iri- -^jÜS£~c)e uitbfèïÖin^ hreVmtg^teld^moe- ten worden. Over de toetredingsonderhandelin gen zelf zegt de commissie, dat de ministerraad van de Zes vooraf in grote lijnen de standpunten moet vaststellen, die de gemeenschap bij de aanvang van de besprekingen zal verdedigen. Ook zal men zich moeten beperken tot de belangrijke vraag stukken en zich niet in details mo gen verliezen zoals in 196t-'63, toen de ministers zich b.v. zelfs gingen bezig houden met regelingen voor Australisch kangeroevlees. Aan de instellingen van de vergrote gemeenschap zou men de problemen van secondair belang moeten overla ten, waarvoor bij de onderhandelingen geen oplossing is gevonden. by recht- Het rapport betoogt dat •treeksc onderhandelingen met derde landen het gevaar bestaat, dat de me ningsverschillen tussen de lidstaten worden versterkt i.p.v. verzwakt en dat de derde landen de neiging hebben de samenhang van de lidstaten te onder graven. Daarom zou men de nieuwe toetre dingsonderhandelingen in twee fasen moeten verdelen. In een eerste fase zou DRO.VTEN Volgens een schatting van de Rijksdienst voor de IJsselmeer- polders. hebben de afgelopen zomer on geveer twee miljoen mensen een bezoek gebracht aan Flevoland. Ongeveer anderhalf miljoen mensen bezochten de stranden, een half miljoen deden Lelystad aan. Het strand had top dagen met 70.000 gasten. De kampeerterreinen in Oostelijk Fle voland boekten dit jaar meer dan 200.000 overnachtingen. Ook de visplaat sen in de polder komen steeds meer in trek. De afdeling Recreatie van de rijks dienst meent, dat van 31 mei tot 1 sep tember ongeveer 45.000 hengelaars in Oostelijk Flevoland hebben gevist. de commissie (zoals bij de Kennédy- ronde) namens de gemeenschap moe ten onderhandelen aan de hand van richtlijnen van de EEG-ministerraad. Daarbij zouden de meer' technische kwesties geregeld moeten worden, zo als die van het gemeenschappelijke bui tentarief, de landbouwpolitiek e.d. Daarna zouden de lidstaten zelf aan een tweede fase deelnemen, die meer politieke vraagstukken dient te omvat ten. zoals de algemene politieke pro blemen als gevolg van de vergroting der gemeenschap, de institutionele pro blemen en de aanpassing van de ver dragen. Dc commissie is voorts van mening, dat de uitbreiding van de EEG geen af breuk mag doen aan de beginselen van de gemeenschappelijke landbouw- financiering en de gemeenschapnelijke. ook financiële verantwoordelijkheid voor de verbetering van de landbouw structuur. Het bedrag van 2,3 miliard dollar, dat op de huidige basis nodig wordt ge acht om in 1969 de markt van de Zes te ondersteunen, en het vooruitzicht dat dit bedrag nog zal oplopen, zouden voor de nieuwe leden aanleiding kun nen zijn voorbeh id te maken ten aan zien van de beginselen van het gemeen schappelijk landbouwbeleid. De commissie gelooft echter, dat in dien de politieke bereidheid aanwezig is en maatregelen worden genomen voor een heroriëntering van de gemeen schappelijke landbouwpolitiek, na ver loop van tijd de bedragen, die onder meer voor ondersteuning van de markt nodig zijn, aanzienlijk kunnen worden verlaagd. Met. die maatregelen zullen geduren de enige tijd aanzienlijke uitgaven ge moeid zijn. doch het daaraan verbon den vooruitzicht op langere termijn zal in ruimere mate de eis van de gemeen schap rechtvaardigen, dat de kandi daat-leden reeds bij hun toetreding het gemeenschappelijk landbouwbeleid aan vaarden, met inbegrip van het begin sel der financiële solidariteit. ADVERTENTIE AMSTERDAM Dr. A. Vondeling, de voorzitter van de PvdA heeft ten aanzien van de nieuwe Duitse regering de volgende verklaring afgelegd: „We zijn geweldig blij met het kabinet- Brandt. Het staat nu wel vast, dat West- Duitsland binnenkort het verdrag te gen de verspreiding van kernwapens z»londertfkenen. In jtfiii van dit jaar heeft een dele gatie uit het partijbestuur var de PvdA een bezoek gebracht aan het partijbestuur van de SPD in Bonn. Bij die gelegenheid is van onze kant gewe zen op de algemene verontrusting die in Nederland bestaat over het feit, dat West-Duitslanc. dit zogenaamde prolife ratieverdrag nog niet heeft onderte kend. We hebben tijdens het gesprek de stellige indruk gekregen, dat die onder tekening na een vorming van een coa litie onder leiding van de SPD niet lang op zich laten wachten. Van de kant van de SPD werd gezegd, dat. de zaak voor het einde van dit jaar haar beslag zou hebben. Wij hopen natuur lijk dat dit ook het geval zal zijn. We mogen aannemen, dat de beteke nis voor de EEG ook een gunstige is. De vorige regering (met de CDT' hield erg veel rekening met het Frankrijk van Dc Gaull Brandt en de zijnen zul len stellig proberen Engeland zo gauw mogelijk te betrekken in de EEG Ook de kwestie van de democratise ring zal nu meer nadruk krijgen. Op de aanstaande topconferentie in Den Haag. in november, zal dat wel blijken, nu in de plaats van Kiesinger Brandt komt. De vorming van de nieuwe regering maakt het mogelijk, dat nu op afzien bare termijn een doeltreffende veilig heidspolitiek in Europa zal worden ge voerd. De verhouding met Oost-Euro pa. in het bijzonder met Polen, zal ze ker verbeteren. Daar kan ook een goe de werking van uitgaan op de betrek kingen met de DDR, terwijl tevens een betere regeling van de status van West-Berlijn verwacht mag worden. Het bezoek van president Heinemann aan Nederland krijgt door de nieuwe De Israëlische politie heeft vrijdag Nadin Zaroe, burgemeester van Ra- mallah in het door Israël bezette Jor daanse gebied, gearresteerd. Hij is ervan beschuldigd rechtstreeks deelge nomen te hebben aan vijandige activi teiten en steun te hebben verleend aan terroristen bij hun acties tegen het mi litaire bewind. ADVERTENTIE Voor onmiddellijke verlichting Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. De pijnverdrijver met onmiddellijke werking. regeringscoalitie meer gewicht. Men moet immers wel aannemen, dat de denkbeelden van het nieuwe kabinet meer zullen stroken met die van de president, die tot dusver door de aan wezigheid van Kiesinger aan de rege ringstop nogal geïsoleerd was", aldus dr. Vondeling. TILBURG „Het is benauwend, dat wy niets weten van de financierings mogelijkheden voor de toekomst. Dat leidt tot een onmogelijke situatie. Op tal van terreinen is men bezig met planning op korte en lange termijn: de overheid vraagt er zelf om. Maar elke planning zal in verband moeten staan met de financieringsmogelijkheden en als de overheid om planning vraagt, kan ze over die mogelijkheden niet zwijgen. Als ze dat wel doet, is elke planning er een in de ruimte". Dit verklaarde de voorzitter van de Algemene Nederlandse vereniging Het Groene Kruis, mr. J. W. van Gelder, vrijdag bij de opening van de Groene- Kruisdag in Tilburg. De personeelssituatie bij de kruisver enigingen is, volgens mr. Van Gelder, evenmin gunstig. Hij zei, dat de gesub sidieerde salarissen veelal te laag zijn. Het Groene Kruis heeft tengevolge daarvan onder meer een tekort van 32 artsen, bijna drie per provincie. Her haald aandringen bij de rijksoverheid op verhoging van de subsidiabele sa larissen voor deze functionarissen, is tot nu toe vrijwel zonder resultaat ge bleven. Mr. Van Gelder deelde mee. dat eind 1969 bijna 1.625.600 gezinnen lid waren van het Groene Kruis; 32.000 meer dan een jaar daarvoor. De totale contribu tie, die van 1966. Ook 1967 steeg van f 17,6 tot f 18,8 miljoen, liep vorig jaar op tot f 20,3 miljoen; gemiddeld f 12,50 per gezin (1967: f 11.75). BRIGHTON Een dissonant heeft at'breuk gedaan aan het slotakkoord, waarmee het jaarlyks congres van de Engelse Labourpartij vrijdag in Brigh ton is afgesloten. De twee grootste vakbonden, van de machinebouwers en van de transport arbeiders. hebben gestemd tegen het het op de laatste dag voorgestelde partydocument. „Agenda voor een ge neratie". Zy hebben overigens niet kun nen verhinderen, dat het manifest door het congres werd aangenomen. Het bezwaar van de vakbonden be treft een passage in het document, waar wordt gezegd, dat de Labour-partij „gelooft in het levensbelang van een doelmatige prijs- en inkomenspolitiek". De leiders van de beide bonden had den de laatste dagen bij de debatten al duidelijk gemaakt, dat zij iedere loonbeheersing door de staat verwer pen als een inbreuk op de rechten van de vakbond. Lijnrecht tegenover hen stond de mi nister van Arbeid, Barbara Castle, die volhield dat de regering nog vier maan den zal blijven vasthouden aan haar volmacht de lonen te bevriezen. Het partijdocument, dat met 3.562.000 tegen 2.272.000 stemmen is aangeno men, bevat hoofdlijnen voor een so cialistische Engelse politiek, zoals die al in eerdere partijprogramma's naar voren waren gekomen. Dit is nog niet 't programma van de Labourpartij voor de Lagerhuisverkiezingen, die volgend jaar worden verwacht. Minister-president Wilson riep de af gevaardigden op om de eenheid in de gelederen te herstellen en voorbereidin gen te gaan treffen voor de nieuwe al gemene verkiezingen, die Labour voor de derde achtereenvolgende maal hoopt te gaan winnen. In Frankrijk is men er in geslaagd een betaalbaar elektrisch autootje te maken. Voor 3450 franc kunt u de eigenaar worden van dit voertuig, dat de naam ,,Stil" draagt en in staat is u met. een geladen accu 60 d 70 kilometer met een gemiddelde snelheid van 27 km/u. af te leggen. In het stadhuis van Bodegraven is vrijdag de finale gehouden van het internationale kaaskeur- concours. De deelnemers moesten hier tien verschillende soorten kaas beproeven op kwaliteit en smaak, hetgeen slechts mogelijk is met een grondige kennis van alle mogelijke kaassoorten. De reepjes kaas wer den dan ook nauwkeurig bekeken, beroken en geproefd. ADVERTENTIE Alstublieft, gebruikt u nooit meer de plaatsaanduidingen Alhier, Stad of E.V. (En Ville) op post die voor uw eigen woonplaats bestemd is. Want van nu af aan wordt die post ook wel ergens anders gesorteerd. De sorteerders weten dan natuurlijk niet, welke plaats u bedoelt met Alhier of iets dergelijks. Adresseert u dus voortaan altijd met de plaatsnaam voluit. Ook al gaat het bij wijze van spreken om post voor uw buurman Dank u. NOEM DE PLAATS BIJ Z'N NAAM De nadruk, die op het huwelijk wordt gelegd als dé levensbestemming van man en vrouw, is eenzijdig, onbarmhartig en dus onchristelijk ten opzichte van hen, die ongehuwd zijn." Aldus mevrouw dr. J. de Jong-Gierveld in het proefschrift, waarop zij gistermiddag aan de Vrije Universiteit te Amsterdam promoveerde tot doctor in de sociale wetenschappen. Haar proefschrift bevat de resultaten van een sociologisch onderzoek naar de levensomstandigheden en de levensinstelling van ongehuwde mannen en vrouwen tussen 30 en 55 jaar, allen wonend in Amsterdam. Een verandering van het vroegere mannen- en vrouwrnidcaal zal daarbij een vereiste zijn. hetgeen een veran- der' .g in de normen van onze samen leving vergt. De ongehuwde man moet dan niet meer gezien worden als de vrijbuiter en de levensgenieter, die hij doorgaans ook allerminst is, en de vrouw niet meer als iemand, die handicap! is bij het bereiken van haar levensdoel. Oo!: voor de homofiele ongc' welen moet volledige maatschappelijke er kenning worden bepleit, aldus mevrouw dr. De Jong-Gierveld. Zij houdt een pleidooi voor een streven naar opvoe ding en begeleiding tot een juiste be leving van de ongehuwde staat. Boven dien moei de homofiele ongehuwden het huwelijk niet als een remedie wor den opgedrongen. Evenals de overige ongehuwden, kunnen zij een levensver vulling vinden in het op de juiste wij ze beleven van de situatie, waarin zij verkeren. Onder de ongehuwde mannen worden de meeste ontevreden en in het leven teleurgestelde personen aangetroffen, zo luidt een van de concl les in het proefschrift. Verder verwachten onge huwde mannen, dat ze zeer ongunstig beoordeeld zullen worden door gehuw den. Voor de ongehuwde vrouwen is de situatie vergelijkbaar, maar ze zijn in 't algemeen toch wat minder in het leven teleurgesteld. Wel verwachten ook zij, dat gehuwden hen ongunstig zullen beoordelen. De eenzaamheid is bij dit alles ook een factor van betekenis. Daarovt-i zegt mevrouw dr. De Jong Gierveld dat in onze hele cultuur het probleem van de eenzaamheid een factor van de eerste orde kan gaan worden. Speciaal nu de zorg voor de verwerving van het dagelijks brood min of meer is wegge vallen en de mensen zich meer gaan werpen op de niet-economisch bepaal de levensaspecten, neemt de eenzaam heid toe. Zij. dié belangrijke oriënta tiepunten in het leven missen, het ge zin bijvoorbeeld, kunnen gemakkelijk vereenzamen. De ongehuwden maken een grote kans, als eerste slachtoffers in dit proces te vallen. Praktische hulp Tenslotte zijn er enkele zeer prak tlsche punten. Op korte termijn moet gestreefd worden naar verbetering van de woonsituatie voor ongehuwden, zo luidt een van de stellingen. Die zou te vinden ziin hef he - hik baar stellen van meer zelfstandig te bev oncn ruimte, voor oiv den 'n de leeftjjd van dertig jaar en ouder. De financiële discriminatie van on gehuwden is eveneens een pu"' waar aan velen terecht zwaar tillen Uit het bevorderen van de algemene voorzie ningen het openstellen van winkels, banken en postkantoren op geschik te tijden voor ongehuwden on kun nen blijken, dat men de ongehuwden wel degelijk laat meetellen. Verder denk' mevrouw dr. De Jong-Giei v e'd aan het oprichten van servicebureaus, van waaruit een contactpersoon kan wordei, ingeschakeld, bijvoorbeeld in geval van ziekte. De studie is mogelijk gemaakt met steun van de Nederlandse Organ' -tie voor Zuiver Wetenschappelijk Onder zoek (Z.W.O.) en het ministerie van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk De dissertatie is uitgegeven bij N. Samsom N.V. in Alphen aan de Rijn (f 24,50). UTRECHT De ongeveer 350 Ne derlandse edelslagers, die zich als groep hebben verenigd en samen aller lei acties voeren, zijn in het geweer gekomen tegen de snelvriesconserven- fabriek Iglo in Utrecht, dochter van het grote wereldconcern Unilever. De Edel slagers verwijten de goliath oneerlijke concurrentie. In een bij de president van de Utrechtse rechtbank aangespannen kort geding, werd vrijdagmiddag dui delijk gemaakt waarom de edelslagers zich boos maken. Mr. T. Schaper uit Den Haag, die het woord voerde namens de edelsla gers, betoogde, dat zijn cliënten vorig jaar een succesartikel hebben gelan ceerd onder de naam Taptoe, waarvan zij volgens de geldende rechtsopvattin gen nu het alleenrecht menen te be zitten. Van het succesvolle vleespro- dukt zijn nu sinds 1 december vorig jaar 1.2 miljoen stuks verkocht. Sinds kort brengt de snelconserven- fabriek een soortgelijk produkt. in de handel, in combinatie met dezelfde naam. Unfair noemde mr. Schaper dit ge drag van de boosdoeners, die niet wa ren verschenen om zich te verweren. Bovendien nam hij het de gedaagde partij kwalijk, dat zij niet heeft gere ageerd op 'n waarschuwende brief me dio september. De president van de rechtbank zal volgende week vrijdag vonnis wijzen. ADVERTENTIE AMSTERDAM Het congres van het NVV in Amsterdam heeft vrijdag middag in principe besloten de beleids verantwoording in nieuwe banen te lei den, hetgeen betekent dat de congres sen worden afgeschaft. Een daartoe strekkende nota van het verbondsbe- stuur werd als richtinggevend geaccep teerd. Daardoor was dit 25ste congres van het NVV tevens het laatste in zijn ruim 65-jarige geschiedenis. Alleen in bijzondere gevallen zullen nog buiten gewone congressen worden gehouden. Het verbondsbestuur van het NVV wenst een grotere slagvaardigheid in de beleidsvoorbereiding en beleidsver antwoording te bereiken. Het huidige verbondsbestuur, dat bestaat uit een dagelijks bestuur van negen leden, aan gevuld met de voorzitters van de aan gesloten bonden, zal worden afgeschaft. Daarvoor in de plaats komt een ver bondsraad. waarin de voorzitters van de aangesloten bonden zitting hebben met last en ruggespraak. Dit beleid-controlerende en beleidsbe palende college, waarin ook de negen leden van het verbondsbestuur zonder stemrecht zitting hebben, gaat eenmaal per veertien dagen vergaderen. Elk jaar worden voorts twee verbondsver gaderingen gehouden. „Loopjongens" Vanuit het congres werd veel waar dering voor de nieuwe structuur uitge sproken. Alleen de grafische bond had overwegende bezwaren. Deze bond vreesde een beperking van medezeg genschap en meebeslissingsrecht. Enkele bestuurdérsbonden hadden ook bezwaren. Zij beschouwen zich voortaan als loopjongens van het NVV, hoewel algemeen secretaris B. van Loen trachtte duidelijk te maken, dat de inspraak aanzienlijk wordt uitge breid. Daarbij zal het accent evenwel vallen op de inspraak vanaf de voet, dat wil zeggen via districtsvergaderin gen en via de bonden. De bond van werknemers in de voe- dings- en genotsmiddelenbedrijven en de grafici stemden uiteindelijk tegen de nota, die thans nader zal worden uitgewerkt. Andere grondslag Het NV V-congres had 's ochtends zijn statuten en huishoudelijk regle ment drastisch gewijzigd. De nieuwe grondslag van het verbond wordt ge vormd door gemeenschappelijke op vattingen over maatschappelijke vraag stukken. onder erkenning van de bete kenis, die geloof en levensovertuiging als inspiratiebron voor vakbewegings activiteiten hebben voor leden van de aangesloten organisaties. In de oude versie werd meer de na druk gelegd op de onjuistheid van de opvatting, die religie of levensovertui ging als basis voor de vakbeweging noodzakelijk acht dan op de eigen grondslag. De nieuwe formulering vindt ziin oorsprong in de opvatting, dat een integratie van de Nederlandse vakbe weging voor het. NW wijzigingen met zich brengt. Het Humanistisch Verbond oogstte ln het congres succes met een brief, waar in de voorkeur werd uitgesproken voor het woord „levensovertuiging" in plaats van „levensbeschouwing", dat in de aanvankelijke versie werd genoemd. Als richtsnoer worden in de nieuwe sta tuten de grondrechten, neergelegd in de universele verklaring van de rech ten van de mens, gekozen voor het han delen van het NVV. ATHENE De Griekse minister president, Papadopoelos. heeft gezegd, dat de vnoreensuur op de kranten zal worden afgeschaft, maar dat er 15 no vember een nieuwe code voor de pers zal komen. Het blijft de pers echter verboden kritiek te leveren op de militaire staatsgreep van april 1967 of om arti kelen te publiceren, die twijfel konden doen ontstaan over de Griekse econo mie. de openbare orde, de veiligheid en de samenstelling van de strijd macht. SPAR AMSTERDAM De 35-jarige 8. J. K. uit Amsterdam wordt ervan ver dacht de laatste tijd. als medewerker aan een reclame-actie die door een Haarlems bureau voor een fabrikant van schoonmaakmiddelen wordt ge voerd, ea. f 700,- ten onrechte in eigen zak te hebben gestoken. Verdachte maakte deel uit van de „Ajaxbeloners" die huisvrouwen in de gelegenheid stellen een of meer grepen in een hoeveelheid geld te doen, als zij Ajax-produkten in huis hebben. Op de uitkeringslijsten, die hij bij t reclamebureau met de namen en adres sen van de beloonde huisvrouwen inle verde, vulde hij hogere bedragen in dan in werkelijkheid waren uitbetaald. De fraude kwam aan het licht, doordat en kele vrouwen de organisatoren lieten weten, dat zij minder geld hadden „ge grepen" dan vermeld stond in de feli citatiebrief, die zij naderhand van het bureau ontvingen. De Ajaxman werd aangehouden en legde een volledige bekentenis af. Hij zou door financiële moeilijkheden tot zijn daad zijn gekomen. de nieuwe"wilgenblad:pleister. voor slechts f.2~ weer lopen zonder pijn. AMSTERDAM B. en W. van Am sterdam betwijfelen het of de econo mie van Amsterdam ernstige schade zal ondervinden van het sluiten van de Kromhout-motorenfabriek in Amster dam-Noord, omdat Kromhout in de to tale industriële bedryvlgheid slechts een bescheiden plaats inneemt en niet tot de groeikrachtige bedrijven kan worden gerekend. Dit antwoorden B. en W. op vragen van het. raadslid Matteman (PvdA) naar aanleiding van de voorgenomen sluiting, waardoor 350 werknemers voor ontslag in aanmerking komen. B. en W. betreuren het, zo zeggen ze, in het bijzonder voor het personeel, dat de produktie van deze onderneming zal worden beëindigd. Het aantal werk nemers zal in een zgn. serviceploeg werkzaam blijven, dan wel desgewensi elders iin het VMF-concern geplaatst kunnen worden. Dej>laatsingsmogelijk- heden van technische arbeidskrachten in Amsterdam of ln de directe omge ving worden, volgens B. en W. gunstig beoordeeld. kom vrijblijvend kijken bij: APELDOORN - KONINGINNELAAN 78 - TELEFOON 05760-17434

De Vallei | 1969 | | pagina 5