Pensionering stelt tal van mensen voor problemen E.H.B.O. Eist zoekt wedstri j dkandidaten Kantongerecht Wageningen Vader kreeg reprimande in bijzijn van op auto's verzotte zoontje Veeneudaalse schuldig aan voorrangsfout Boerenleenbank „Lang genoeg gewerkt en nog zoveel om te doen dat niemand zich hoeft te vervelen RECLAMECAMPAGNE ONDER MOTTO 65 Contacten leggen Dubbel voordeel Leeftijd omlaag Weg met agenda C. Knegjens weer voorzitter Even wennen Voorrang BURGERLIJKE STAND RHENEN UIT DE KERKEN de bank voor iedereen ZATERDAG 4 OKTOBER 1969 T^INDHOVEN De geestelijke problemen bij honderdduizenden Nederlatt- ders, die zijn gepensioneerd en daardoor buiten het arbeidsproces zijn ge raakt. moeten nogal nijpend zijn. De Stichting Ideële Reclame is voor hen een reclamecampagne begonnen onder het motto 65+Door het plaatsen van opwekkende advertenties hoopt men voor een deel van deze gepensioneerden wat produktieve arbeid te vinden, waarmee zij hun teveel aan vrije tijd kunnen vullen. Bij Philips in Eindhoven vind ik twee mensen, die op het punt staan met pensioen te gaan. Voor zichzelf za gen zij geen grote probiemen, maar zij vonden de actie 65+ wel zinvol. Mejuffrouw D. Romeijn heeft voor Philips veertig jaar administratieve arbeid verricht; de laatste kwart eeuw was zij verantwoordelijk voor een kas. Zij gaat in maart 1970 met pen sioen. Zij is dan pas 59 jaar en had dan ook nog elf maanden achter haar bureau kunnen blijven zitten, want officieel gaat haar pensioen in als zij zestig is. Zij zegt: „Ik kan er natuurlijk pas over oordelen als ik echt met pensioen ben, maar ik zie er bepaald niet te genop. Ik vind dat ik lang genoeg heb gewerkt en ik wil nog zoveel dingen doen dat ik me heus niet zal gaan ver velen". Nu lijkt de actie 65+ een beetje in te gaan tegen de tijdgeest die juist wijst in de richting van meer vrije tijd en vroegere pensionering. Bent u niet bang dat u zich uitge sloten zult gaan voelen? „Datligt aan jezelf. Ik denk wel dat ik voldoende contacten l.eb en ik krijg meer tijd om nieuwe contacten te leggen. Ik kan bijvoorbeeld langer op reis gaan, of met leeftijdsgenoten een bungalow huren. De gepensioneerden, die ik ken, vinden het allen fijn dat ze baas over de eigen tijd zijn". Voor u hoeft die actie 65+ dus niet? „Voor mij persoonlijk niet, maar ik denk dat zij vooral is bedoeld voor mensen die nooit hebben geleerd zich zelf bezig te houden". Als ik haar vraag of het de mens niet moet worden geleerd om zijn toe nemende vrije tijd zinvol te besteden, vindt mej. Romeijn dat een wat zon derlinge gedachte: „De ene mens zal zich nooi! vervelen en de ander al tijd. Dat ligt in de aard en daar zal weinig tegen te doen zijn". De eerste advertentie van de Actie 65+ vertelt dat gepensioneerden met hun hele ervaring toch nog een goede maatschappelijke bijdrage kunnen ge ven. Dit argument spreekt de heer Sjoerd de Vrij wel aan. De heer De Vrij is 57 jaar en over anderhalf jaar gaat hij met (vervroegd) pensioen. Hij heeft dan precies oen kwart eeuw de pers dienst van Philips gediend en geleid. „Ik meen dat het een kwestie van wederzijds voordeel kan zijn: de ge pensioneerde houdt het gevoel dat hij bruikbaar is en de samenleving kan nog van zijn ervaring profiteren". Moderne bedrijfssociologen voorzien echter dat de werkers in het arbeids proces steeds sneller verjongd zullen moeten worden. In de technische re volutie van onze tijd kan ervaring wellicht meer een rem dan een voor deel gaan worden. Misschien heeft de maatschappij geen behoefte aan de ervaring der ouderen? „Tja, dan zal de maatschappij deze ervaring wel afwijzen, wani vooral het arbeidsproces duldt geen onnodige zaken. Dan blijven er toch wel bezig heden over. Er komen altijd situaties voor vakantie, ziekte, tijdelijke drukte waarin men een helpende hand goed kan gebruiken. Ik ben er overigens van overtuigd dat de mees te gepensioneerden zo'n mogelijkheid ook wel vinden als zij goed zoeken". De grote bedrijven zijn al jaren be zig om de pensioenleeftijd omlaag te brengen. Men kan zich dus afvragen of het 65 plus probleem in de toekomst zal gaan groeien*. „Misschien is het gedeeltelijk ook een generatieverschijnsel. Voor de ge neratie, die nu met pensioen gaat, was werk een kostbare verworvenheid. Zij leefde om te werken,althans in de tijd dat zij jo. was. Velen hebben nooit geleerd om te leven zonder te werken". Ziet de heer De Vrij zelf op tegen de dag dat hij Philips verlaat? „Helemaal niet. Ik heb zoveel plan nen dat ik me voorlopig wel bezig zal kunnen houden. Gepensioneerden met ervaring zeggen dat het eerste jaar het moeilijkst is. Als je dat geestelijk goed doorkomt, dan kun je van je pensioen gaan genieten. Ik sprak onlangs een gepensioneer de, die zei dat iedere dag voor hem een zondag was. Ik antwoordde dat zondagen erg vervelend kunnen zijn, maar hij antwoordde: „Niet als het voor de rest van de wereld geen zon dag is". Wat lijkt u het prettigst van de pensionering? „Dat ik niet meer gebonden ben aan een knellende agenda. Als men nog behoefte heeft aan werk van mij dan kan ik zelf bepalen wanneer ik dat wil doen. Als de zon schiint kan ik met mijn vrouw gaan wandelen en als ik in april naar Israël wil, kan geen jaarvergadering mij daar van MEJ. D. ROMEIJN: ,,Er zijn mensen die zich altijd vervelen" weerhouden". Zouden de mannen beter dan nu op hun pensioen moeten worden voor bereid? „Het is logisch, dat men in de naas te toekomst eerder met pensioen zal gaan. Vooral op posten waar denkwerk wordt verricht en waar leiding wordt gegeven, kan men in deze tijd geen oudere mensen meer handhaven. SJOERD DE VRIJ: Misschien een kwestie van wennen". Voor de gisteravond gehouden jaar vergadering van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. afdeling Eist, die in het wijk- gebouw plaatsvond, bestond zeer matige belangstelling. In zijn openingswoord heette voorzitter C. Knegjens de aanwezigen welkom en gaf een uitgebreid overzicht van het af gelopen verenigingsjaar. Aan het financiële gedeelte werd vrij veel aandacht besteed. Hoewel de af deling over een batig saldo bleek te be schikken, werden uit de vergadering en kele voorstellen gedaan, ter verlichting van verschillende posten waarvoor nog al veel geld op tafel moest worden ge bracht. Met het idee het bedrag van f 3,-, dat voor de verlenging van diplom's tot nu toe door de vereniging werd betaald, vanaf heden voor eigen rekening te ne men werd spontaan ingestemd. Deze diplomaverleniging is namelijk voor ie dere EHBO-er elke twee jaar verplicht daar bij overschrijding zijn diploma kan worden ingetrokken. Tijdens de rondvraag bleek verder een ernstig gebrek aan wedstrijdkandi daten te bestaan. Hoewel de moed hier voor nog niet helemaal werd opgegeven, was er in de vergadering toch weinig belangstelling voor actieve deelneming in de wedstrijdploeg. Over de cursus, die men zo spoedig mogelijk hoopt te starten en die thans slechts uit twaalf i.p.v. 26 avonden zal bestaan, heeft dr. Ossendorp uit Ame- rongen inmiddels toegezegd het theore tisch gedeelte te verzorgen, mits er vol doende belangstelling is. In verband hiermee werd vanuit de vergadering ge suggereerd, indien er onvoldoende deel neming zou zijn, eventueel Arnerongen en Rhenen in te schakelen en zo mo gelijk samen te voegen. Tijdens de bestuursverkiezing is er nog geen definitieve beslissing genomen omtrent de functies van 2e voorzitter, 2e secr. en 2e penningmeester, hoe wel zich intussen enkele gegadigden hebben gemeld. Aangezien niemand de functie van voorzitter ambieerde, be sloot de heer Knegjens voorlopig op deze post te blijven, hoewel hij door diverse andere functies in het EHBO- wezen eigenlijk overbezet is en zich daardoor niet voor de volle honderd procent kan inzetten. „Het is evenwel beter je onvolledig in te zetten voor iets dat je ambieert, dan op aandrang een post te aanvaar den als je in feite totaal geen belang stelling hebt," was zijn devies, waar de aanwezigen het direct mee eens wa ren. Een belangrijk punt tijdens de vergadering bleek te zijn de vernieu wing van 't materiaal. „De meeste toe stellen zijn totaal verouderd en hard aan vervanging toe. Laat ons daarom het geld, dat we kunnen missen, hier aan besteden", aldus de voorzitter. ■Tenslotte werd vastgesteld, dat op 31 oktober a.s. in de R.K. kerk in Leer- sum de eersie Valleiwedstrijd zal plaats •vinden, terwijl voor de maand novem ber de districts-juniorenwedstrijd is ge pland. Deze zal in Eist worden gehou den. Datum en plaats worden nog na der bekend gemaakt. 18; A. van Kooij, van Wageningen naar Nieuwe Veenendaalseweg 51; M. C. Klomp, van Wageningen naar Nieuwe Veenendaalserweg 51; H. N. Peltenburg, van Weert naar Stokweg 12; S. de Beer, van Bussum naar Woudweg 8 Eist; W. Logtmeijer, met gezin, van Helmond naar Beukenlaan 20; H. E. Ba ronesse van Haersolte, van Wassenaar naar Verl. Oude Veenendaalseweg 26; W. van den Hazel, met gezin, van Put ten naar OudeVeensegrlndweg 41; J. Dollekamp, van Voorburg naar Leven- daalselaan 6; R. W. Barreveld, van 's-Gravenhage"naar Afwëg 6; W. H. van Beekhuizen van Beesd naar Cunera- weg 425. RHENEN Geboren: Natasja Sih dv J. M. F. Brech en W. E. Pleiji (Amsterdam); Erika Jacoba dv H. Kr sier en G. Medema (Veenendaal)He marmus Hendrik Jacob, zv W. B. Brei kers en A. van Capelleveen; Erik, z A. Kooijman en A. Timmers (Veenen daal); Roland, zv J. C. M. van Ven deloo en H. van Leijden (Arnerongen) Aamrtje, dv G. Bor en L. F. Groeneveld Hendrika Arete, dv H. van der Linde: en A. J. Hol; Wilma Corina, dv G. Hardeman en G. van Ginkel; Carine, dv H. Aberson en A. A. Woudenberg (Vee- nendaal); Marien Elise, dv H. Smulders en H. van Galen; Hendrik, zv H. Verm en S. van Baaren; Jacob, zv J. Leppers en J. M. van der Meijden (Veenendaal). Ondertrouwd: H. van Mourik, 19 j. (Arnerongen) en G. Vervat, 18 j.; R. A. Evers, 22 j. en G. Henzen, 19 j.; J. C. Burgersdijk, 25 j. (Arnhem) en J. van Baaren, 24 j.; A. van den Brink, 21 j. (Veenendaal) en C. W. van der Burg, 19 j.; T. van Laar, 22 j. (Veenendaal) en W. S. van de Pol, 18 j.; B. H. L. Spekking, 26 j. en M. L. Nijenhuis, 23 j. (Rotterdam). Getrouwd: C. RebergVt (Handorf, Duits land) en E H. Rebergen; J. D. C. Lau rens en J. E. van Ree; J. Nagel en J. de Vries; H. W. V. Raouffaer en F. Ba rones van Haersolte (Amsterdam). Overleden: H. van den Berg, 87 j., geh. gew. met K. Stil (Veenendaal); C. van den Dikkenberg, 72 j., echtg. v. E. van Manen (Veenendaal); A. L. Re- bergen, 82 j., echtg. v. T. van Hardeveld (Veenendaal); M. P. A. Monsma, 2 da gen (Veenendaal); H. Nagel, 81 j., echg. v. A. van Veenendaal (Arnerongen); W. C. van den Brink, 37 j., echtg. "fr. R. Schans (Veenendaal); G. van Thuijl, 92 j., geh. gew. met A. Kedjman; te Wa geningen: M. van de Bijl, 60 j., echtg. v. J. van Soest. Vertrokken: W. van Oostende, met gezin, van Franseweg 44a Eist naar Kesteren; G. B. Bootsma, van Dokter Wallerstraat 14 naar Veenendaal; L. van de Berg, van Domineesbergweg 24 naar Stedum. Ingekomen: G. F. Baron van Till, met gezin, van Amersfoort naar Bergweg Ik weet niet of men op pension-ring kan worden voorbereid. Het is meer een zaak van wennen. Neem nu de vrije zaterdag. Toen die werd inge voerd, hebben heel veel mensen voor de zaterdag een bijbaantje genomen. Dat was toen een algemeen verschijn sel. maar nu hoor je er niet meer van. Men heeft gewoon geleerd met de toegenomen vrije tijd te leven. Zo zal het met pensionering ook wel gaan. De sprong van de vijfdaagse werkweek naar het pensioen is natuurlijk veel, groter dan van. de zesdaagse naar de vijfdaagse werkweek, maar ik heb het 4dee dat de jeugd die nu opgroeit en dat werk niet meer als de hoofdscho tel van het leven ziet, veel minder moeite met de pensionering zal heb ben dan de generatie die nu aan de beurt is". Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Heerde: P. Holst te Den Haag; te Nijverdal: S. v. d. Bos te Rotterdam-Hillegersberg. Aangenomen: naar Biezelinge: H. Nobel te Veldhoven. Gcref. Kerken. Beroepen: te Valkenburg (Z.H.): M. Heide te Numansdorp. Benoemd: tot hulppred. te Badho dorp: A. Langerer a.s. em.pred Valkenburg (Z.H.). Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen: te Leens: M. v. Door< Vlaardingen. Geref. Gemeenten. Bedankt: voor Barneveld: P. Blok te Dirksland. WAGENINGEN „Het lijkt me niet juist, hard te fulmineren tegen de va der, waar de zoon bij staat", zei vrijdagmorgen officier mr. H. J. C. Pieters op het Wageningse kantongerecht tegen de Bennekomse melkslijter K. De man had zijn dertienjarige zoon herhaaldelijk op drukke dagen meegenomen en goedgevonden, dat de jongen bij het uitventen de bestelwagen telkens enkele meters verplaatste. Het was wel gemakkelijk. „Dat kan natuurlijk niet. een kind van dertien jaar achter het stuur", zei de kantonrechter, mr. A. C. van den Brand. „Ik heb 't hem vaak verboden. Hij mocht het niet doen", antwoordde de va der. „U voorkwam het niet door het contactsleuteltje in uw zak te steken. Het is zelfs zo, dat u tegenover de politie verklaarde, dat het herhaaldelijk ge beurde en dat het toch maar een paar meters waren. Een andere jongen, die ook geen rijbewijs heeft, bewijst u ook weieens dergelijke diensten", zo las de kantonrechter uit de stukken voor. „Hoe komt het eigenlijk, dat de jon gen kan rijden?", wilde4- hij weten. „Dat heeft hij bij kennissen op een boerderij geleerd. Daar stond nog een oude wagen, waarmee ze over 't erf reden. Ik moet zeggen dat hij best rijdt", antwoordde vader K. „En jij vond het natuurlijk wel mooi", veronderstelde de rechter. „Nou!", zei K. junior. „Op jouw leeftijd zou ik het ook wel mooi gevonden hebben", gaf de kan tonrechter eerlijk te kennen. De officier achtte het gedrag van de vader hoogst onverantwoordelijk. Hij eiste een boete van f 200,- en tegen de zoon f 20,- uit diens spaarpot. Va der K. schrok ervan, maar zei: „Ik ben fout geweest". „Wat K. junior betreft ben ik van oordeel, dat hem niet verweten kan worden, wat hij van zijn vader mag: schuldigverklaring zonder toepassing van straf. De vader moet inzien, dat dit een ernstig en ontoelaatbaar feit is: f 200,- of twintig dagen, aldus de kan tonrechter. De Utrechtse verffabrikant B. K. had hetzelfde geval al eens eerder bij de hand gehad. Op een stukje bos, waar van hij eigenaar is, had hij met fami lie, kennissen en vrienden een privé-- caravan- en tentenkamp ingericht. Dit maal nabij Veenendaal en dat strookt nu eenmaal niet met de caravan- en tentenverordening van de provincie Utrecht. „XJ wist, dat u niet zonder vergun ning een camping mag exploiteren. U hebt zich aan de wet te houden, ook als het een provinciale verordening be treft", zei de kantonrechter. „Ik exploiteerde geen camping", hield de verffabrikant vol. „Ik vroeg per sei zoen f 275,- per caravan en daar legde ik nog behoorlijk op toe. Je kunt tegen woordig niks meer. Dan heb je een eigen stuk grond en daar mag je nog niks op doen. Dat begrijp ik niet!" riep H. dramatisch uit. „U hebt een vergunning nodig. Deze verordening is er om allerlei excessen tegen te gaan", zed de kantonrechter. „Het was toch maar een potje onder mekaar! We waren er alleen de week ends. We hebben een jachtig, druk le ven en dan gaan we daar een paar da gen naar toe om tot rust te komen. Daar doen we toch niks kwaads mee!" De officier geloofde best, dat het op de privé-camping gezellig was geweest, maar nam de verdachte niettemin kwa lijk, dat hij na soortgelijke ervaringen vorig jaar weer gewoon van voren af aan begonnen was.' Op de eis van f 200,- boete had de verffabrikant niets te zeggen. „U bent kennelijk niet van plan u aan de pro vinciale wetgever te storen en dan moet het u maar eens goed ingescherpt worden: f 500,boete", vonniste mr. v.d. Brand. Kies verhoogde rente voor uw geld! 5 voor Bedrijfs-, Ambtenaren- en 'Zilvervloot' sparen. 3 rh op privé-rekeningen en geheel vrije spaarrekeningen. 1100 vestigingen De jonge Renkumse informateur P. B. was op de Utrechtseweg tussen Eist en Rhenen danig dwars gezeten door een andere automobilist, wiens num mer hij had aangegeven bij de politie en die nu de Utrechtse handelaar W. van D. bleek te zijn. B. herhaalde als getu ige zijn klacht: „Eerst ging meneer achter mij in halen toen het niet kon. Ik stuurde de berm in om hem de gelegenheid te geven in te voegen. Nadat hij mij had ingehaald ging hij echter steeds langzamer rijden, en verhinderde hij herhaaldelijk in te halen. Op zo'n moment haalde hij naar links uit. Ten slotte werd er gestopt en riep hij woedend tegen mij: „Zeg snot neus, wil jij mij voorbijrijden", en dergelijk fraais. Ik heb dat niet ge nomen. De lezing van de Utrechtenaar was heel anders. „Ik was woedend", zei hij, „omdat ik merkte, dat die jongeman z'n snelheid verhoogde, toen ik hem in haalde. Tenslotte ben ik gestopt om hem dat eens eventjes te vertellen". „Ik heb m'n snelheid pertinent niet verhoogd, maar ben zelfs de berm in gegaan om ruim baan voor hem te maken", aldus B. Hij zowel als de Utrechtenaar had een getuige. De officier noemde Van D.'s rijwij ze meer dan schandalig en eiste f 100 boete, plus een voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor drie maanden. Vonnis: vier maanden en voorwaar delijke ontzegging en de geëiste boete. In de aangehouden zaak van de Vee- nendaalse mevrouw S.-R. kwam nau welijks meer helderheid. Mevrouw S. was de Kerkewijk in Veenendaal met haar auto overgestoken en had daar bij geen voorrang verleend. Automo bilist Van de Heuvel botste met zijn bestelwagen, geladen met honderden kilo's kaarsen tegen haar aan, gleed tien meter door en botste daar nog eens tegen een lantaarnpaal. De wa gen was aan de voorzijde geheel inge deukt. Op één van de vorige zittingen had mevrouw S. al verklaard, dat zij wel goed had uitgekeken, alvorens de voor- rangsweg op te rijden, maar dat de heer Van de Heuvel zo'n razende vaart zou hebben gehad, dat het ongeval on vermijdelijk was. De verbalisanten durfden vrijdagmor gen op vragen van de kantonrechter niet te concluderen, dat Van de Heuvel te hard zou hebben gereden. Ze wil den de mogelijkheid evenmin uitslui ten. Getuige mevrouw S. uit Veenen daal had uit de mond van een tegen over wonende hotelhouder gehoord dat Van de Heuvel „als een razende Roeland zou hebben gereden". „Het gaat erom", aldus de officier ,of mevrouw S. beroep op overmacht kan doen. Van de Heuvel zou dan zo hard gereden moeten hebben, dat een aanrijding onvermijdelijk was geweest. Gezien het remspoor en de gevolgen van de aanrijding kan daarover geen zekerheid verkregen worden. Er zou op z'n hoogst van mede-schuld gespro ken kunnen worden. Ik acht aanneme lijk, dat de man harder dan vijftig ki lometer heeft gereden, maar niet zo hard, dat verdachte geen enkele schuld aan het gebeurde treft: f 75,- boete". De raadsman pleitte voor schuldig verklaring zonder toepassing van straf, omdat mevrouw S. door het ongeval haar wagen kwijt is, waarmee ze er wat bijverdiende (haar man is invali de). De kantonrechter was het met de of ficier eens, dat aannemelijk was ge maakt dat niet alle schuld bij mevrouw S. lag. „Ik wil enigermate rekening houden met de mogelijkheid, dat de ander te hard gereden heeft". Het von nis werd bepaald op f 25,- boete, de omstandigheden van mevrouw S. in aanmerking genomen.

De Vallei | 1969 | | pagina 7