Belangrijk nieuws van de Postgiro de gegarandeerde girobetaalkaart wordt de makkelijkste manier van betalen Twee schepen in brand na botsing in de Strokartonarbeiders opnieuw in staking VenhoJk koek wajang1 mist nu, cent POSTCHEQUE- EN GIRODIENST KVP-jongeren veroordelen behandeling loonwet in Tweede Kamer Man beet agent in been Trams botsten in Amsterdam BABYLIJKJE GEVONDEN Zuidmolukse „premier" naar New York Oude man maakte dodelijke val in keldergat Fusie tussen BP en Standard NVV: „Redering moet komen met eigentijds huurreelit Twee doden door kolendamp (S GM 1) betaalkaart geef hem morgen mannen zijn er gek op Gemeenten kloppen opnieuw aan bij Tweede Kamer plantenmargarine AM. JUSTITIE IS TEGEN MAANDAG 6 OKTOBER 1969 ADVERTENTIF postgiro garantie tot 100 gulden 9234*567 TH G LUCASSEN II STATIONSSTRAAT 33 LOOWOUDE 9999 ifc naar van T Z3 postrek F'r tri a Fèr/i oojj t» J?Gctm *sa/e/e da rekeninghouder i- 2Z~&. mei kreuken vergelijk gegeven* met giropaa postgiro pas TH G LUCASSEN postrekeningmimmer 9234567 de nieuwe girobetaalkaart de giropas De ontwikkeling van de laatste jaren wijst er duidelijk op: betalen met kontant geld wordt steeds minder gebruikelijk. En dat niet alleen omdat veel kontant geld in huis of in de portemonnaie hebben riskant kan zijn. Maar ook omdat giraal betalen in het gebruik nog een paar andere voordelen biedt. (Minder rompslomp, handige dagafschriften, automatische overschrijving etc.) Nieuwe service aan rekeninghouders Partikuliere rekeninghouders van de Postgiro die bewezen hebben een juist gebruik van hun postrekening te maken kunnen binnenkort de beschikking krijgen over zogenaamde girobetaalkaarten. Dit betekent voor hen een nieuwe, veilige manier van betalen zonder kontant geld. Bij de girobetaalkaarten hoort namelijk een op naam gestelde giropas. Overal waar deze giropas naast de girobetaalkaart wordt getoond, is men er zeker van dat de betaling veilig kan worden geaccepteerd. Gegarandeerd tot f 100,-- Elke girobetaalkaart wordt door de Postgiro gegarandeerd tot een bedrag van maximaal f 100,-. leder bedrijf, of dit nu een warenhuis, een restaurant, een vervoersonderneming, de bakker of de kruidenier is, zal de girobetaal kaart zonder enig bezwaar kunnen accepteren omdat mèn er zeker van is, dat het bedrag inderdaad wordt ontvangen. Bijna iedere leverancier is rekeninghouder Een extra voordeel voor de leverancier is ook, dat hij rekeninghouder is bij dezelfde instelling als de betaler. Hij hoeft dus niet te inkasseren via allerlei kanalen, maar eenvoudig met één kleine handeling: het opzenden van de girobetaalkaarten naar het girokantoor. Zonder onnodig uitstel heeft hij dan binnen enkele dagen het geld op zijn rekening. 20 girobetaalkaarten per zending Als u behoort tot de daartoe in aanmerking komende rekeninghouders ontvangt u 20 girobetaalkaarten en een giropas. Als u 18 kaarten gebruikt hebt ontvangt u automatisch 20 nieuwe. U kunt dus nooit plotseling zonder girobetaalkaarten zitten. Voor u zijn aan girobetaalkaarten en giropas geen kosten verbonden. Extra giropas voor echtgenote Om het voor echtparen mogelijk te maken, dat zowel man als vrouw (of ander familielid) afzonderlijk gebruik kunnen maken van de girobetaalkaarten, kan desgewenst ook een giropas voor de echtgenote (en andere gemachtigden) worden verstrekt. Betalen met de normale blauwe overschrijvingskaart Tot nu toe was het in bepaalde gevallen reeds mogelijk de gewone blauwe overschrijvingskaart te gebruiken in plaats van kontant geld. De introduktie van de girobetaalkaart sluit deze veel toegepaste wijze van betaling niet uit. De blauwe overschrijvingskaart kan in overleg met uw winkelier dan ook als betaalmiddel gebruikt blijven. Echter zonder def 100, garantie. De kascheques blijven ook gehandhaafd, omdat de girobetaalkaart niet voor het opnemen van kontant geld wordt gebruikt. Hoe men de nieuwe girobetaalkaarten krijgt Elke voor girobetaalkaarten in aanmerking komende postrekeninghouder ontvangt bericht van de Postgiro. Met de verzending van de aanvraag- kaarten wordt een dezer dagen begonnen. De aanschrijving moet in etappes gebeuren, verdeeld over het laatste kwartaal 1969 en het eerste kwartaaM 970, omdat anders stagnatie in de behandeling van de aanvragen kan optreden. P03 van en voor ons allemaal DEN HAAG De 22-jarige metse laar J. I. H. uit Den Haag vestigde zaterdagavond in de Spuistraat in de residentie de aandacht van een hoofd agent op zich, doordat hij, staande op de rijbaan, het verkeer belemmerde. De politieman ondernam pogingen om de metselaar aan te houden, maar hij haalde zich daarmee de woede van de man op de hals. De metselaar stelde zich hevig te weer en besloot zijn ver zet met een forse beet in het dijbeen van de hoofdagent. Het incident kwam de politieman te staan op een bloedende wonde en de metselaar op een proces- ve-' -al wegens mishandeling. AMSTERDAM Een menselijke fout is de oorzaak van de trambot sing, zaterdagmiddag in Amsterdam op de hoek Ceintuurbaan - Van Wou- straat. Tientallen passagiers liepen bui len, wonden en kneuzingen op. Eén passagier moest ernstig gewond in het ziekenhuis blijven. Rond het middaguur reden de twee' tramstellen van lijn 4 elkaar tegemoet, maar in plaats van elkaar te passeren sloeg één tram plotseling linksaf, zo dat een frontale botsing ontstond- De bestuurder had verzuimd 'een foutieve wisselstand te corrigeren. Hoewel de voertuigen zo ernstig wer den beschadigd dat ze door kraanwa gens moesten worden weggesleept, kwa men de bestuurders er goed af. Voor vele passagiers in de volle wagens kwam de klap harder aan. BELLINGWOUDE Een werkman heeft op het Rhederveld bij Belling- wolde in een tas een lijkje gevonden van een pasgeboren baby. Vermoed wordt dat het een kind is van een Duitse vrouw. Enige dagen geleden werd een Duitse personenauto in de buurt gesignaleerd. WINSCHOTEN De circa 2.000 Oostgroningse strokartonarbeiders zijn vandaag opnieuw voor 24 uur in sta king gegaan dat was zaterdagmiddag in een zeer druk bezochte vergadering in en buiten hotel Sasker in Oude- Pekela besloten. Namens het actieco mité bracht stakingsleider Fre Meis uit Groningen verslag uit van de ge beurtenissen van de afgelopen week: ..De vakbonden hebben voorgesteld de 24-uursstaking bij de Union van 21 september te betalen. De directies van de negen strokartonfabrieken waar afgelopen maadag gestaakt werd, willen die dag ook uitbetalen. Maar ze stellen als voorwaarde dat er dan in de toekomst niet meer gestaakt zal worden". De bijna 700 vergaderende strokar tonarbeiders lieten luidkeels weten de- ze voorstellen van de hand te wijzen. Het actiecomité stelde toen voor door te gaan en maandag opnieuw 24 uur in staking te gaan. Dit uoorstel werd unaniem aangenomen. Het cpn-statenlid Meis- liet weten dat de werknemers va» de kartonna- gefabrieg „Sparreboom" in Nieuwe- Pekela, die onder een andere CAO vallen maar vorige week ook staakten, maandagmorgen zulle» bepalen wat ze gaan doen. Meestaken of 20 gulden per man bijdragen voor dc stakings pot. In die pot zit momenteel ongeveer 2000 gulden. Het comité wil hiermee de gezinnen die door de staking het zwaarst getroffen worden, bijstaan. Als stakingscentrum is aangewezen ho tel Sasker. Daarvandaan zullen in de nacht van zondag op maandag posten- den uitgaan naar de diverse fabrieken in Oude-Pekela, Stadskanaal, Veendam en Nieuwe-Schans. Fre Meis riep alle aanwezigen op 'snachts in Sasker aanwezig te zijn. Als vertegenwoordiger van de Gro ninger studentenraad Gronstra liet S. Schat weten dat de studenten de actie van de strokartonarbeiders steunen. Binnenkort beginnen de bespreking en over de vraag welke verlangens door de organisatie bij de komende loononderhandelingen aan de orde moe ten worden gesteld. „Al onze leden zul len in de gelegenheid zijn aan de sa menstelling van die verlangens hun bijdrage te leveren op vergaderingen, welke daarvoor zullen worden belegd". ADVERTENTIE DEN HAAG Het hoofdbestuur van de KVP-jongerenorganisatie is diep te leurgesteld over de wijze waarop de Loonwet in de Tweede Kamer is be handeld en de pressie die van buiten af is uitgeoefend. Aldus een commu niqué van de KVPJG. Zo vindt het hoofdbestuur het optre den van NVV-voorzitter Kloos onjuist, die reeds vóór het Kamerdebat dreig de met uittreden uit het loonoverleg. Voorts is het hoofdbestuur van me ning, dat de regering door te dreigen met Kamerontbinding een te krachtige pressie op dit lichaam heeft uitgeoe fend. Ook de wijze waarop dit dreige ment werd gehanteerd deed zeer merk waardig aan. De KVP-jongeren hadden het juister gevonden, als de Kamer de behandeling van de Loonwet tijdelijk had Nonderbroken voor nader beraad. Gezien de thans ontstane situatie dringt het hoofdbestuur van de KVPJG er bij de Tweede Kamerfractie van de KVP op aan scherpe controle uit te oefenen op de manier, waarop minis ter Roolvink gebruik zal maken van zijn bevoegheid om, krachtens artikel 8 van de loonwet, in de loonontwikke ling in te grijpen. Tevens dringt het hoofdbestuur er bij de vakbeweging op aan, in het belang van de werknemers, ja van ons gehele volk, het onderbro ken overleg te hervatten. SCHIPHOL De heer N. Tathuhey, die zich premier noemt van de contra regering in ballingschap der Zuid-Mo- lukken, is zaterdag van Schiphol voor een 3 weken durend bezoek aan New York vertrokken. Ongeveer 300 van zijn aanhangers hier in Nederland deden hem uitgeleide. De premier wordt op zijn reis vergezeld door een groep van 24 Ambonnezen. Men wil in New York demonstreren om de op 25 april 1950 uitgeproclameer- de onafhankelijkheid verwezenlijkt te zien worden. Wij zullen enige leiders van jonge Afrikaanse en Zuid-Oost- Aziatische staten ontmoeten om de ge zamenlijke moeilijkheden van onaf hankelijkheid door te praten," aldus de premier voor zijn vertrek op Schiphol. Deze regering, onder leiding van de plaatsvervangend president Tamaela, schat haar aanhang op ongeveer 20.000 mensen. Volgens de premier is de aan hang van de oude ?egering in balling schap, een non-actieve regering, veel kleiner. Deze regering staat onder lei ding van de heer Nuanusamba. eens eéWSubbele plak Verkade Snijkoek met boter mee. DEN HAAG De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft opnieuw aan de bel getrokken bij de Tweede Kamer. In een brief signaleert de Vereniging „een zo acute noodsitua tie in dc financiering van kapitaals uitgaven van gemeenten dat ingrijpen de maatregelen op korte termijn nood zakelijk zijn". De VNG meent dat het Rijk bij de huidige schaarste op de kapitaalmarkt zijn eigen kapitaalbehoefte niet langer mag laten prevaleren boven die van de gemeenten. De gemeenten hebben dit jaar al enkele honderden miljoen gul dens minder gekrgen dan in dezelfde periode van het vorige jaar. De VNG vraagt met klem om een spoedige herziening van de verdeelsleu tel van het gemeentefonds. Verder moet aldus de vereniging, het rijk meer steun geven voor het openbaar vervoer, het onderwijs en de gemeenteziekenhuizen. ADVERTENTIE 87 BREDA Voorbijgangers hebben gistermorgen in de Oranjeboomstraat in Breda het lijk va» de 73-jarige J. van den Heuvel gevonden. De man lag in een keldergat. Hij moet 's nachts op het rooster zijn gestapt, dat vermoe delijk niet goed op het gat heeft gele gen. De Ruhrstein"die in dichte mist eerst bijna het lichtschip Texel ramde, kwam daarna in aanvaring met de Griek Martha". Op de Ruhr stein brak een hevige brand uit. DEN HELDER De wacht van het lichtschip Texel is zondagochtend hevig geschrokken, toen hij omstreeks tien uur een schip uit de mist het zicht was ongeveer 50 meter zag opdoemen en rakelings langs de Texel zag varen. Het schip verdween weer in de mist en toen even later een hevige klap weer galmde, wist de wacht van de Texel dat de voorbijvarende boot toch een slacht offer had gevonden. Inderdaad kwamen korte tijd later enige bootjes in zicht met opvarenden van wat bleek de Ruhrstein te zijn, een 2.760 brt. nietende boot van de Norddeutsche Lloyd. De Ruhrstein had bij de aanvaring een groot gat in de bakboordzijde opgelopen, „waarin een auto kon binnenrijden" en was in brand geraakt. In totaal arriveerden met de red- dingbootjes van hun eigen schip 24 man, zes man werden door een kleine Duitse tanker uit zee opgepikt en de overige zes opvarenden werden door weer een ander schip, de „Colonia" gevonden. Z\j werden allen aan boord gebracht van de „Bodenstein", een 5.827 brt metend schip, eveneens van de Norddeutsche Lloyd. Later bracht zij de kapitein en negen bemanningsle den weer aan boord van de „Ruhr stein" om te helpen bij het blussings- werk, dat inmiddels ter hand was ge nomen door twee sleepboten: de „Hol land" van de rederij Doeksen en de „Hector" van Wijsmuller. Inmiddels werd er gezocht naar het andere schip, dat bij de aanvaring was betrokken geweest. Dit schip, de Griek ..Martha" (4.958 brt) van de rederij „International Development Corpora tion Ltd", werd tenslotte gevonden door een „Neptune" van het marine-vlieg kamp „Valkenburg", die meldde, dat van deze boot het voorschip in brand stond. Twee marineschepen voeren uit en het is deze schepen, het fregat „Vos" en de sleepboot „Westgat" in de loop van de dag gelukt de brand aan boord van de „Martha" te blussen. Van de „Martha" was de neus flink gehavend. Met een snelheid van 2 kno pen, heel voorzichtig, en onder gelei de van de marinesleepboot „Westgat" kon de „Martha" in het begin van de avond de reis naar IJmuiden aan vaarden. Het schip zal bij de ADM in Amsterdam worden gerepareerd. De brand op de „Ruhrstein" was tegen middernacht nog niet geblust, maar in de loop van de avond was men wel zo ver gevorderd, dat begonnen kon worden het schip naar de rede van Den Helder te slepen om daar het blussingswerk voort te zetten. De „Bo denstein" heeft een aantal opvarenden van de „Ruhrstein" in IJmuiden aan wal gezet. De Ruhrstein zal. als de brand is geblust en het schip nog voldoende zeewaardig is, koers zetten naar de Eems. De oorzaak van de aanvaring is on bekend. Er was wel een vrij dikke mist, maar beide schepen waren uitge rust met radar. De veertien maanden oude Elisabeth Kuijpers uit Horst is gistermiddag door haar ouders dood in haar bedje gevon den. Het kind was gestikt. AMSTERDAM De heer Eric Dra ke, charman van de British Petroleum Company heeft in Londen naar aanlei ding van de uitspraak van het Ameri kaanse departement van justitie in ver band met de voorgenomen fusie BP en Standard Oil Corporation of Ohio (So- hio) het volgende beeld meegegeven. „De juridsche adviezen die wij ten aanzien van de voorgenomen fusie lus sen BP-Oilcorporation en Sohio hebben gekregen, luiden alle eensluidend en wel dat deze fusie in geen enkel opz cht in strijd is met de anti-kartelwetg?ving van het Amerikaanse congres, zoals Ge- ze wordt geïnterpreteerd door de Ame rikaanse rechter. Het is daarom niet duidelijk waarom het Amerikaanse de partement van justitie het voornemen heeft uitgesproken te trachten deze fu sie onwettig te doen verklaren. De huidige situatie vormt onderwerp van diepgaande studie door ons en So hio, teneinde de thans te nemen stap pen te bepalen". ADVERTENTIE AMSTERDAM Het NVV vindt dat de regering zo spoedig mogelijk bij de Staten-Generaal voorstellen moet indie nen voor een eigentijds huurrecht. De vakcentrale is van mening dat het huurrecht geregeld moet worden in hel burgerlijk wetboek. Dit staat in een resolutie die zater dag op het congres van het NVV in Am sterdam werd aangenomen. Er wordt bij opgemerkt dat in de gebieden van Nederland waar de huren vrij zijn, thans geen bescherming tegen ontrui ming meer bestaat. „We vallen nu te rug op bepalingen uit 1839 en dat kan men geen modern huurrecht noemen, zei de pas benoemde secretaris van het NW, de heer W. de Kok. Op het congres herhaalde het NVV de bereidheid tot samenwerking te ko men met andere vakcentrales. De bond Mercurius deed een voorstel om met name de wetenschappelijke bureaus, de juridische afdelingen en de districts- en afdelingskantoren samen voegen. BILTHOVEN In de nacht van vrij dag op zaterdag zijn in Bilthoven dc negentienjarige mejuffrouw G. G. uit Amersfoort en de 21-jarige J. M. van J. uit Leusden door kolendampvergif tiging omgekomen. Ze logeerden bij de familie K. in de Paulus Potterstraat te Bilthoven. De hele benedenverdieping van het huis kwam, waarschijnlijk doordat een ka chel niet goed was afgesteld, onder de kolendamp te staan. Mevrouw K. raak te bewusteloos, haar beide logee's wa ren reeds overleden toen ze zaterdag werden gevonden.

De Vallei | 1969 | | pagina 5