Hert> Cassis oktober-voordeel Wilson reorganiseert kabinet Prins in Aviodorne Orthodoxe communisten in Oost-Berlijn bijeen Anthony Grey vrijgelaten Beeldende kunstenaars hielden fikse vechtpartij V.S. EN NOORD-VIETNAM ZOUDEN IN GEHEIM CONTACT HEBBEN China hield kernproeven Goedkoop de^winter Twintig jaar D.D.R. Vergadering van curatoren in Nijmegen verstoord Veel steun voor Karamanlis 1 gulle gezinsf les Hero Cassis tijdelijk van 99 voor ONDERHANDELAAR NIEUW L4AN UIT Dr Barnard zou zijn verloofd Financiële steun voor weduwe van dubbel spion MAANDAG 6 OKTOBER 1969 THOMSON NU MINISTER VOOR E.E.G.-ZAKEN ADVERTENTIE SCHIPHOL Als ere-voorzitter van het stichtingsbestuur van het Nationaal Luchtvaartmuseum, heeft prins Bernhard zaterdagochtend in de gloednieuwe con ferentiezaal van de koepelvormige Aviodorne op Schiphol de documenten in ont vangst genomen, waarop de bijdragen vermeld staan, die de bouw van de nieuwe behuizing van het museum mogelijk hebben gemaakt. Bovendien kreeg de prins een aantal speelgoedbeertjes voor zijn kleinkinderen (zie foto). BERLIJN Communistische leiders uit heel de wereld zyn zondag naar Berlijn getogen om de Oostduitse regering en Walter Ulbricht te feliciteren met het 20-jarig bestaan van de Duitse Democratische Republiek. Het samenkomen in Berlijn van de top van de communistische wereld, had iets ▼an een topconferentie van de landen die de orthodoxe ljjn van Moskou volgen. Partijleider Leonid Breznjef uit Mos kou, premier Pham Van Dong van Noord Vietnam, partijleider Gustav Hu- sak uit Tsjecho-Slowakije en Vladyslaf Gomoelka uit Polen behoorden tot de hoge gasten die Walter Ulbricht, de lei der van de Oostduitse staat en partij, kon begroeten. Breznjef betoonde zich bijzonder vriendelijk tegenover Pham Van Dong, de Mongoolse leider Yoem- zhagin Tsedenbal en Husak. Een televisiecommentator zei dat de delegatie van Husak een Tsjecho-Slo wakije weerspiegelde dat terugge keerd was naar de orthodoxe principes van het marxisme-leninisme en de po gingen van het imperialisme de partij te ondermijnen had verijdeld. Na de begroetingsplechtigheden op 't vliegveld Schönfeld, die twee uur duurden, en direct door de televisie werden uitgezonden vertrokken de gasten met de Oostduitse leiders voor een tocht door Oost-Berlijn, tienduizen den Oostduitsers hadden zich langs de route oDgesteld. Berlijn heeft nooit zoveel communis tische leiders binnen zijn muren gezien. In de eerste auto van de stoet zaten Breznjef en Ulbricht, Breznjef naast de chauffeur. De Russische partijleider stak geregeld zijn hoofd uit het raam pje en zwaaide naar de mensen langs de route. Het raam van Ulbricht bleef gesloten. De aankomst van de delegaties vorm de het begin van een reeks van feeste lijkheden en plechtige herdenkingen. Morgen, de eigenlijke verjaardag van de DDR, wordt op het Marx-Engels- plein Berlijns „kleine Rode Plein'' een grote parade gehouden van militai ren en burgers. Breznjef en de Russische delegatie werden op het vliegveld Schönfeld offi cieel verwelkomd door Ulbricht en pre mier Willi Stoph, hoewel de Russen met de trein in Oost-Berlijn waren aangeko men. Behalve Breznjef. Husak en Pham Van Dong zijn in Oost-Berlijn aanwezig de Bulgaarse party- en regeringsleider Todor Zjikof, de Hongaarse partyleider Janos Kadar en premier Jenö Fock. de Poolse partyleider Vladyslaf Gomoelka en president Josef Cvrankiewic. Husak is vergezeld van vice-premier Frantisek Hamouz en de secretaris van het centraal comité Vasil Bilak. Van de Moskou-gerichte orthodoxe communistische landen heeft alleen Roemenië een „tweede garnituur" naar de feestelijkheden afgevaardigd. De Roemeense delegatie wordt geleid door vice-premier Ion Pata. Joegoslavië heeft volstaan met een delegatie van minder gewicht. In Oost-Berlijn zijn eerder reeds delegaties van Cuba en Noord-Korea aangekomen. Van een Chinese delegatie is niets ge meld. In totaal hebben ongeveerd 100 com munistische, westerse en niet-gebonden landen een delegatie naar Oost-Berlijn gezonden. De autostoet die door Berlijn trok na de ontvangst op het vliegveld telde ongeveer 100 wagens. De auto's kwamen in rijen van drie de Karl Marx Allee oprijden. LONDEN Engeland heeft een minister voor EEG-zaken. De 43-jarige George Thomson moet proberen de Britten binnen de Europese Economische Gemeenschap te brengen. Hij is daartoe benoemd tot tweede man op het Britse ministerie van Buiten landse Zaken, dat wordt geleid door Michel Stewart Thomsons benoeming was een van de belangrijkste veranderingen, die de Britse premier. Harold Wilson, giste ren aanbracht in zijn kabinet. Andere veranderingen betroffen de samensmel ting en reorganisatie van verscheidene ministeries. Engelands nieuwe „mister Europe" is een goede, bekende op het vasteland. Hij heeft er op het ministerie van Bui tenlandse Zaken al twee periodes opzit ten, waarin hij zich in het bijzonder bezighield met Europese aangelegenhe den. Van 1954 tot 1956 was Thomson lid van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa. Hij had boven dien een belangrijk aandeel in de op richting van de Westeuropese Unie. De nieuwe minister, een Schot, is een bekwaam onderhandelaar. Hy was eni ge tyd minister voor het Gemenebest. In die hoedanigheid onderhandelde hij met onder anderen Ian Smith, de pre mier van het opstandige Rhodesië. Premier Harold Wilson is bij de wij ziging van zijn kabinet drastisch te werk gegaan. Hij bracht zijn kernka binet terug van 23 op 21 ministers. De ministeries van Economische Zaken en energievoorziening hief hij op. Er worden nu twee supermachtige overkoepelende ministeries gevormd, van opgeheven departementen. In de eerste plaats technologie, het bestaande ministerie onder de 44-jarige Anthony Wedgwood Benn. Dit krijgt nu zeggenschap over alles wat de industrie aangaat. Hiervoor wordt een deel van de taak van het ministerie van handel overge heveld naar dat van minister Benn. Regionale industriële ontwikkeling krijgt hij er bij met veel andere eco nomische zaken. Energie valt voortaan geheel onder technologie. Het andere superdepartement wordt dat van plaatselijk bestuur en regionale plannen. Dit krijgt nu ook de zorg voor huisvesting en verkeer. Opperste baas van dit ministerie wordt Anthony Cros- land die van handel komt. Roy Mason is de nieuwe minister van handel. Hij krijgt speciaal de zorg voor de exportbevordering, buitenland se handel en ontwikkelingshulp. Hij kwam van energie. Minister Crosland heeft er nog een speciale taak bij gekregen. Hij moet snel het gehele vraagstuk bestuderen van de vervuiling en verontreiniging van lucht, water e.d. Premier Wilson verwacht daar snel rapport over. Drie ministers zijn de laan uitge stuurd: Richard Marsh van verkeer, de oude Fred Lee en Robinson van Land- en Planpolitiek. 'Met zijn nieuwe gestroomlijnde ploeg wil premier Wilson met hernieuwd vertrouwen de komende verkiezings strijd ingaan. Voor zijn plaatsvervan ger als partijleider, George Brown, is nog geen plaats ingeruimd in de rege ring. ADVERTENTIE BEMMEL Op de rijksweg tussen Arnhem en Nijmegen is zaterdagmid dag in de gemeente Bemmel de 20-jarige H. J. Rouffaer uit Nijmegen om het leven gekomen bij een ver keersongeval. De door de heer Rouf faer bestuurde personenauto raakte in een bocht van de weg. De heer Rouf faer werd uit de auto geslingerd. ADVERTENTIE LONDEN Anthony Grey, die cor respondent van het persbureau Reu ter in Peking, die twee jaar en twee maanden door de Chinezen is vast gehouden, bevindt zich nu op het ter rein van de Britse ambassade in Pe king, zo werd door een woordvoerder voor het ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. De minister van Buitenlandse Za ken, Michael Stewart, heeft de ver slaggever een telegram gestuurd, waarin hij zei verheugd te zijn over de vrijlating. Men verwacht dat Grey Peking bin nen drie dagen zal verlaten. Inmiddels heeft ook communistisch China be richt, dat Grey in vrijheid is gesteld. Anti-communistische kranten in Hongkong trekken een vergelijking tussen de behandeling die de in Hong kong vrijgelaten communistische jour nalist Wong Tsjak tijdens zijn gevan genschap heeft genoten en die van de Britse journalist Anthony Grey in Pe king. Wong Tsjak is vrijdag vrijgelaten na twee jaar te hebben uitgezeten van de vijf jaar waartoe hij veroordeeld werd wegens verwonding van twee politie mannen tijdens communistische on lusten in Hongkong twee jaar geleden. Bedoelde bladen schrijven dat Wong Tsjak het veel beter heeft gehad dan Grey. De Chinees was bijna vier pond zwaarder toen hij de gevangenis verliet dan toen hij werd gearresteerd en stond te boek als een model-gevange ne. Hij mocht tussen 7 en 16 uur uit zijn cel, kreeg een dieet van 3500 calo rieën per dag, kon lezen, tv en film kijken, biljarten en tafeltennis spelen, mocht op zijn minst een keer per week een brief schrijven en zoveel brieven ontvangen als hij maar wilde, kreeg elke maand bezoek en had elke dag twee uur lichaamsoefeningen en twee voetbalperioden per week. Grey moest bijna twee jaar verblij ven in een en dezelfde kamer van zijn eigen huis en mocht twee keer per dag, elke keer 40 minuten, in de tuin lopen, heeft in de eerste 16 maanden maar bij twee gelegenheden met landgeno ten mogen praten, mocht paS juni dit jaar voor de eerste keer naar de radio luisteren en van mei van dit jaar af twee perioden van elk 90 minuten op de binnenplaats van zijn huis of, zo hij wilde, in de kamers boven doorbren gen. NIJMEGEN Opnieuw heeft zater dag een acticomité van studenten in Nijmegen de maandelijkse plenaire ver gadering van curatoren onmogelijk ge maakt. Curatoren hadden voor deze vergade ring, zoals al eerder is gebeurd, twee afgevaardigden van elke geleding uit genodigd. De besluitvorming in de uni versiteit wordt op deze wijze ernstig verhinderd. Ten gevolge hiervan treedt in aanzienlijke mate vertraging op, o.a. bij de voorbereiding van de aanbeste ding van het talengebouw en bij de rea lisering van enkele benoemingen, zo wordt namens de universiteit meege deeld. Van de zijde van de „Unie van stu denten" te Nijmegen wordt 't commen taar gegeven, dat vasthouden aan de beslotenheid van de vergaderingen door curatoren de eis naar openbaarheid tot een punt van de eerste orde zal ma ken. „Immers, hoe is het mogelijk tot democratische bestuursvormen te gera ken, zonder dat men weet hoe de be sluitvorming thans tot stand komt?" WASHINGTON Volgens verscheide ne niet-oft'iciële bronnen hebben Ameri ka en Noord-Vietnam in het geheim contact gelegd. Een dagblad in Detroit, de Detroit Free Press, maakte zaterdag melding van geheim overleg tussen Washington en Hanoi. Dit overleg heeft tot doel door onderhandelingen een einde te ma ken aan de oorlog. Een recent verzoek van de Ameri kaanse regering om de kritiek op de Vietnam-politiek van president Nixon een poosje op te houden zou recht streeks te maken hebben met het ge heim overleg. Ronald Ziegler, de perschef van Nixon, ontkende noch bevestigde het bestaan van geheim overleg. „Wij hebben altijd gezegd, dat we elke ontwikkeling in Zuid-Vietnam zullen beoordelen" zeihij „en dat doen we ook...". Speculaties over komende ontwikke lingen werden gisteren versterkt door een verklaring van senator Hugh Scott, de leider van de Republikeinse fractie in de Senaat. Volgens hem zijn er aan wijzingen, dat er binnen zestig tot ne gentig dagen „belangrijke dingen" gaan gebeuren, die 't vooruitzicht op vrede in Vietnam zouden vergroten. De senaatscommissie voor buitenland se zaken overweegt inmiddels een „hea ring" van een week te houden om Nixon te helpen uit het Vietnamese moe ras" te komen. E}eze zitting kan van be slissend belang zijn voor het herstel van de eenheid inzake het Vietnam-be- leid in het congres en in het land. TOKIO Communistisch China heeft zaterdag bekend gemaakt, dat een on dergrondse en een bovengrondse kern proef met succes ten uitvoer zijn ge legd in de laatste week van september. Bij de bekendmaking werd herhaald, dat China „op geen enkel tijdstip en onder geen enkele omstandigheid als eerste gebruik zal maken van kern wapenen". De ondergrondse proef had plaats op 23 september, de proef in de damp kring 29 september. De laatste betrof een nieuw type waterstofbom. Het „Nieuw China"-bericht, dat door radio-Peking werd uitgezonden meldde verder, dat beide proeven in west China na op het vasteland hebben plaatsge vonden. Het waren China's negende en tiende kernproef, sinds het land op 16 okto ber 1964 zijn eerste kernlading tot ont ploffing bracht. De eerste waterstofbom, die naar schatting een kracht had van 3.000 kilo- ton t.n.t., werd getest op 17 juni 1967. Nieuw China heeft de kracht der kern bommen niet genoemd en ook niet aan gegeven hoe de waterstofbom in de dampkring tot ontploffing is gebracht. AMSTERDAM Een vergadering van veertig leden van de Beroepsver eniging van beeldende kunstenaars, za terdag in de Amsterdamse Rietveld academie, is uitgelopen op een fikse vechtpartij. Tijdens de schermutselin gen stapte de beeldhouwer Jacques Jut te door een raam, waarbij hij een ern stige wond aan zijn rechterbeen op liep. Hij moest naar het ziekenhuis worden gebracht. De veertig BBK-leden wilden zater dag protesteren tegen de recente ac ties van hun „vakbond" voor een be ter cultuurbeleid. Omdart de vergadering besloten was, standen een aantal fors gebouwde kun stenaars in de hal van de academie om niet-leden te weren. Toen er toch een paar niet-leden, onder wie Jacques Jutte, naar binnen probeerden te ko men, ontstond er een gevecht. De „groep van veertig" die deze vergadering had belegd om het be stuur tot aftreden te dwingen, had nog meer maatregelen genomen om tegen standers het spreken te beletten. Zo was er op het podium van de verga der zaal slagwerk neergezet, waar mee ieder van de tweehonderd aanwe zigen die het niet met de groep eens was, onverstaanbaar werd gemaakt. Op die manier werd ook de voorzitter van de BBK, Bert Laaf het zwijgen op gelegd. Toen de situatie tenslotte volkomen onoverzichtelijk was geworden, besloot een van de voormannen van de groep. Jan Sierhuis, de vergadering te schor sen. Volgens hem heeft het BBK-be- stuur de schuld van de wanordelijkhe den, omdat het aan enkele leden de op dracht zou hebben gegeven de vergade ring te verstoren. Een groep actievoerders van de BBK trok later in de middag naar het Concertgebouw, waar de Raad voor de Kunst zijn tweede openbare hoorzit ting hield. Deze bijeenkomsten zijn ge organiseerd om de meningen van het publiek te horen over een eventuele verandering van de functie en de werk wijze van de Raad. De vijftig kunstenaars maakten in het Concertgebouw iedere discussie on mogelijk. De voorzitter van de Raad, prof. dr. Ph. Idenburg, en de beeldhou wer André Volten, die namens de kun stenaars in de Raad zitting heeft, kre gen persoonlijk aanvallen te verduren. Na een vruchteloze discussie besloten de BBK-leden de zaal te verlaten. Daar na ging de hoorzitting normaal verder. ATHENE Een groep Griekse libera le politici heeft openlijk verklaard dat zij het eens is met een verklaring van oud-premier Karamanlis die in Pa rijs in ballingschap verblijft waarin deze zegt dat Griekenlands economi sche toekomst in gevaar is. Karamanlis verklaarde dinsdag, dat de kolonels een beleid voeren, dat meer en meer tyranniek wordt en dat zij de toekomst van het land in gevaar bren gen door de bestedingen op te voeren. JOHANNESBURG Professor Chris tian Barnard heeft zich, volgens een Zuidafrikaans blad, verloofd met de ne gentienjarige Barbara Zöllner. Mejuffrouw Zöllner, dochter van een industrieel uit Johannesburg, weigerde elk commentaar op het bericht. Dr. Barnard bevindt zich op het ogenblik in New York. De Zuidafrikaanse hartspecialist (44) heeft zich eerder dit jaar van zijn eer ste vrouw laten scheiden. Sinds mei gaan al geruchten over een verbintenis tussen dr. Barnard en juffrouw Zöllner. SAIGON De Amerikaanse regering heeft de vrouw van de Zuidvietnamees die als dubbelspion door de „groene ba retten" zou zijn gelikwideerd, van finan ciële schadevergoeding toegekend. Mevrouw Pham Kim Lienn heeft een bedrag van ongeveer 23.000 gulden aan vaard. In verband met de verdwijning van de spion waren acht leden van het korps van de groene baretten van moord be schuldigd. Vorige week werd de aan klacht tegen hen echter ingetrokken Morris en Lola Cohen leefden als in een James-Bond-film LONDEN Morris cn Lola Co- hen, de in Amerika geboren Rus sische spionnen, keren terug naar achter het ijzeren gordijn. Zij hebben dat te danken aan Mos- kou's ijveren om hun vrijlating tc bewerkstelligen. De Cohens, die in Groot-Brittan nië werkten onder de namen Pe ter en Ethel Kroger, zullen op 24 oktober worden vrijgelaten. Zij wor den uitgewisseld tegen de Engels man Gerald Brooke en twee ande re Britten, die in de Sovjet-Unie werden veroordeeld wegens het in hun bezit hebben van verdovende middelen. De Poolse ambassade heeft ver klaard, dat het echtpaar naar War schau zal vliegen. Verwacht wordt, dat de Cohens vandaag naar hun huis bij de Sowjet-Grens zullen gaan. De Cohens eisen het Poolse staatsburgerschap voor zich. Dat hebben zij vermoedelijk in 1950 verkregen hoewel zij hun Ame rikaanse staatsburgerschap nooit hebben opgezegd. De verklaringen, die in 1961 tij dens hun proces in Qld Bailey wer den afgelegd laten zich lezen als een James Bond verhaal. Hun na men werden in dat proces in ver band gebracht met grote Russische spionnen uit de periode van 1940 tot hun arrestatie op 7 januari 1961 in hun huis te Ruislip bij Londen. De Cohens werden berecht in het kader van de beruchte Port land spionagezaak. Zij werden ver dacht van het doorgeven van Na- vo-marinegeheimen aan Moskou. Met hen stonden terecht Gordon Lonsdale, Henry Frederick Hough ton en Ethel Gee. Schuilnaam Nadat zij tot gevangenisstraffen waren veroordeeld, mocht pas be kendgemaakt worden, dat r. a. Lons dale in werkelijkheid Konin Irofi- movitsj Molody was, een Russische spion. De naam Lonsdale gebruikte hij op basis van een bonafide Ca nadees paspoort op die naam, dat in Russche handen was gevallen. b. Kroger was in werkelijkheid Morris Cohen, die in 1910 te New York City het levenslicht aan schouwd had. Zijn vrouw was Lo la Petra Cohen, die in 1913 in Massachusetts was geboren. Beiden hebben deel uitgemaakt van de spio- nagegroep van Julius en Ethel Ro senberg, die in 1950 veroordeeld en in 1953 in de Sing Sing geëxecu teerd werden. Bovendien hadden de Cohens te maken gehad met kolonel Rudolf Abel, die in 1957 in de Verenigde Staten tot 30 jaar gevanigesstraf werd veroordeeld wegens spionage en die in 1962 werd uitgewisseld voor de V-2 piloot Francis Gary Po wers. Cohen heeft tijdens de Spaanse burgeroorlog in de internationale brigade gevochten en diende in de tweede wereldoorlog in het Ameri kaanse leger. Geheim Volgens de openbare aanklager in Londen hebben mej. Gee en Hough ton, beiden ambtenaren in de ge heime duikbootbasis van de Royal Navy te Portland, geheime inlich tingen aan Lonsdale gegeven, die door de Cohens naar Moskou wer den doorgezonden. Lonsdale, die volgens de openbare aanklager de topman van de spio- nagegroep was, heeft een aanwij zing gegeven van de belangrijkheid, die Moskou aan de Cohens hecht te. Hij probeerde alle schuld op zich te nemen en zei, dat het Ameri kaanse echtpaar niets met 't spiona gewerk te maken had. Hij verklaarde, dat alle spionage- materiaal, de microfilms met de do cumenten e.d.. door hem in het huis van de Cohens waren opge borgen en dat zij over het gebruik daarvan geen kennis droegen. Lonsdale werd tot 25 jaar gevan genisstraf veroordeeld, de Cohens tot 20 jaar en Houghton en mej. Gee tot 15 jaar. Jacht Op de arrestatie en berechting van dit vijftal volgde in Groot-Brit- tannië een enorme spionnenjacht. Deze leidde tot de arrestatie van George Blake, een ambtenaar van het ministerie van Buitenlandse Zaken, die tot 42 jaar gevangenis straf werd veroordeeld en tot de arrestatie van de ambtenaar der ad miraliteit, John Assail, die 18 jaar kreeg. Lonsdale werd in 1964 uitgewis seld tegen Greville Wynne, een Brit se zakenman, die een jaar tevoren wegens spionage door de Russen tot een gevangenisstraf was veroor deeld. Blake vluchtte in 1966 uit de Londense Wormwood Scrubbs- gevangenis en slaagde erin Moskou te bereiken. Na de vrijlating van de Cohens zullen, alleen Houghton, mej. Gee en Assail zich nog in gevangen schap bevinden. Zij worden als on belangrijke mensen in deze zaak beschouwd. De werkelijk belang rijke spionnen zijn allen terug op communistisch grondgebied.

De Vallei | 1969 | | pagina 6