Opwaarderingbrengt geen vreugde in harten van de Duitse burgers Koers bijna één op één „PARTIJ OP DE WIP" PROFITEERDE VAN OMZWAAI NAAR LINKS Jonge okapi in Biijdorp Juwelenrover ruilde: kus voor buit Maantaxi van Apollo-12 valt expres op de maan Walter Scheel van F.D.P. wacht: Buitenlandse Zaken Nieuwe kunstarm kan voelen Nieuw bij diverse uitgeverijen De juffrouw van het Duitse grenswisselkantoor werpt een vlugge blik op de vijftig gulden en schuift zonder aarzeling 50 mark en zestig pfennig onder het loket door. Een koers van bijna één op één Zij wel Verschil Visioenen Wéér groter Goedkoper Toerisme Vijf proefnemingen NIEUWE PRESIDENT COMMISSARIS SCHIPHOL MAANDAG 6 OKTOBER 1969 K3MMH Dat is voor de Nederlander die naar Duitsland gaat, de praktijk van de zwe vende mark. En als die mark met een percentage wordt opgewaardeerd zal ons vaderlands betaalmiddel in de Bondsrepubliek nog minder waard zijn. De chauffeurs van de vrachtwagens, slordig geparkeerd btf de grens, hebben an dere zorgen. Revaluatie betekent voor de Nederlandse export nog meer formali teiten aan de grens, nieuwe heffingen, een nog grotere papierwinkel. Opwinding en onzekerheid in Neder land. Ongeïnteresseerdheid bij 't Duit se publiek. De huisvrouwen die in de hoofdstraat van een Duitse stad langs de helverlichte etalages zeulen, worden er koud noch warm van. Voorop ge steld zelfs dat zij weten wat revalu atie van de mark inhoudt. „Frau Müller", de gemiddelde Duitse huisvrouw, verwacht er geen enkel heil van. Maandenlang is er al over de „Aufwertung" geschreven en gepraat, en ze gelooft allang niet meer dat daar door de prijzen van bijvoorbeeld Hol lands vlees, groenten, fruit en eieren goedkoper zullen worden. Terecht mis schien want zowel in Nederland als in Duitsland denkt het bedrijfsleven er net zo over. De Duitse regering zal haar •igen boeren niet in de steek laten, wordt verondersteld, en de plotselinge heffing van 5,5 pet. op de invoer van landbouwprodukten schijnt daar het bewijs voor te zijn. Geen vreugde dus in de harten van de Duitse burgers. Sterker nog, sommigen zijn er hei lig van overtuigd, dat de revaluatie helemaal niet doorgaat. Dat de zweven de mark alleen maar een stuntje is in het geheel van de verwikkelingen ron de kabinetsformatie. DE MARK WORDT DUUR ie Voor de vrachtwagenchauffeurs betekenen de manipulaties met de Duitse Mark nog meer formulieren, andere heffingen, een nog grotere papierwin kel. Toch zijn er Duitser die desmanipu laties van de mark met argusogen in de gaten houden. Het zijn de winke liers in de grensstreken, die dapk zij het prijsverschil het laatste jaar een omvangrijke Nederlandse klandizie hebben opgebouwd. Een behoorlijke revaluatie zou voor de grote Cash en Carry-bedrijven (be- taal-en-neem-mee) die bij de grens met Limburg als paddestoelen uit de grond schieten een fikse klap betekenen. De rrom zou eraf zijn. Want levensmidde len in Duitsland kopen zal de Limbur ger dan bitter weinig voordeel opleve ren. Maar er blijft toch wel het een en ander over. Bijvoorbeeld radio's, tele visietoestellen, grammofoons, bandre corders en schrijfmachines, die in Duits land stukken goedkoper zijn. Een schrijfmachine van een bekend merk, die in Nederland 222 gulden kost, wordt in Duitsland voor 180 mark ver kocht, een transistorradio kost resp. 178 gulden en 158 mark, een bandre corder (van een bekende gloeilampenfa briek in het zuiden des lands) 279 gul den en 227 mark) Zelfs wanneer de Duitse mark ex treem hoog zou revalueren en bijvoor beeld tien procent meer waard zou wor den, blijven dit voor een Nederlander aantrekkelijke prijzen. Zeker omdat er in ons land voor 270 gulden per per soon vrij ingevoerd mag worden. Intussen hebben Nederlandse winke liers. die destijds schatten aan de Duit se kopers verdienden, weer gouden visioenen gekregen. Bij de officiële instanties, zoals de Kamers van Koophandel kijkt en er nu wat nuchterder tegenaan. Het prijs verschil zal te gering zijn, zo wordt daar geredeneerd. Jn bovendien zijn de Duitsers sterker aan invoerbepalin- gen gebonden dan de Nederlanders. Neen, de hoorn des overvloeds van „Kaffe- und Butterfahrten" zal niet eer rijkelijk in de grensstreken gaan vloeien. Ook de Nederlandse exportbe drijven van vlees, groente, fruit en eieren zien hun weg naar de Bondsre publiek niet geplaveid met rozen. De voordelen zullen wel gecompen seerd worden door heffingen, waardoor het aantal formaliteiten weer groter wordt. Er zal door een revaluatie dus weinig veranderen, zo is de algemene overtuiging. Overigens is dat toch al mooi, want voor dit jaar wordt een ex portwaarde van tien miljard gulden naar West-Duitsland verwacht. Dat is twee miljard meer dan vorig jaar. Maar geen ongebreidelde export naar Duitsland, omdat de mark ten opzich te van de gulden nu al een hogere waarde heeft. De extra heffing (5,5 pro cent) van de Duitses heeft daar een domper op gezet en bovendien...het zijnfoort. De realiteit is alleen dan Pon zelf onzekere tijden. Dat is met name te merken bij de eierenexport. „De Duit se importeur moet in Nederlands geld betalen en dan moet hij het risico van de valuta dragen", vertelde de heer J. M. Breukes, directeur van de Coöpe ratieve verkoopcentrale voor eieren in Roermond. „Er wordt na twee of drie weken afgerekend en wie weet hoe de koers dan is? Daar zit hét risico. En daarom is de afzet in West-Duitsland erg moeilijk". Zijn bedrijf is voor zestig tot zeven tig procent gericht op onze oosterbu ren. Het binnenland en andere Europe se landen hebben dit nu voor een groot deel overgenomen. Een van de weinige merkbare efefeten in osn land: de eieren zijn een paar cent goedko per geworden. Voor de rest gaat de export gewoon door. De verschillen die nog kunnen ontstaan door het wankele karakter van de Duitse valuta worden door Nederlandse exporteurs en Duitse importeurs onderling verrekend. Een bange vraag voor autorijdend Nederland: als de mark meer waard wordt, worden Duitse auto's dan duur der? „We weten het niet", zeggen ze bij Volkswagenimporteur Pon in Amer- nu in feite meer moet betalen voor V.W.'s. Maar in de kringen van Duit se industriëlen gaan stemmen op om een „echte" revaluatie goed te maken door de vier procent exportbelasting te laten vervallen. Er staat weer tegen over dat een handelsonderneming in Rotterdam, die schakelaars voor auto's van Duitse makelijk verkoopt, ver wacht dat de prijzen zullen stijgen. Onzekerheid en verwarring dus. Ook in 't toeristische kamp. Daar heerst de hoop dat de Duitsers, die onze Noord zeekust de laatste jaren wegens de hoge prijzen versmaadden, nu terug ko men. Maar daar staat tegenover dat de Zuideuropese zonnelanden, de grootste concurrenten, ten opzichte van Duits land nog goedkoper worden. Een dinig staat vast!: zoals 't was, zal 't niet meer worden. Toch is er een groep, die di rect profijt trekt van een revaluatie van de mark. De Nederlanders die in Duits land werken en in Nederland wonen. Voor hen betekent een hogere waarde van de mark in feite salarisverhoging. Ze krijgen weliswaar niet meer in hun loonzakje, maar ze kunnen er in ons land meer mee doen. Ruim een jaar geleden aanvaard de een eenzaam weduwnaai uit Dusseldorp de ondankbaarste post in de Westduitse politiek: Wal ter Scheel werd voorzitter van de kleine liberale partij, de F.D.P„ die op sterven na dood leek. Als de voortekenen niet bedrie gen. wordt diezelfde F.D.P, binnen kort regeringspartij, en verschijnt Walter Scheel (49) op het politieke parket als minister van buitenland se zaken, met aan zijn zijde een attractieve echtgenote, de röntgeno- loge Mildred Wirtz (37). Deze spectaculaire wending is niet zo onbegrijpelijk: de liberale partij heeft weer eens geprofiteerd van haar posi tie als „wijzertje van de weegschaal", en voor de weduwnaar Scheel werd een nierontsteking de aanloop tot een ro mance. Voor de FDP opent zich opnieuw een toekomst, want in de Bondsrepubliek gaat het niet alleen om een tijdelijke aflossing van de wacht. Kernvraag van de Westduitse politiek is nu, of de van oudsher oppermachtige Ch risten - Democratische Unie wellicht op haar retour is. W/alter Scheel heeft bijna alles wat no- dig is voor 'n diplomaat: hij is ern- diet, een kenner van literatuur en beel dende kunst, een geestig causeur, en een elegante verschijning met grijzend krulhaar en bedachtzame gebaren. Misschien is hij echter iets té bemin nelijk, té „gentlemanlike" voor de kei harde wereld van de politiek. Deze man is welhaast, symbolisch voor de ver rassende wending in het lot van de li berale partij. Bij de stichting van de Bondsre publiek, in 1949, hadden de liberalen, met één stem meerderheid Konrad Aden auer aan het kanselierschap geholpen. De FDP was in wezen een gematigd conservatieve partij die vooral steunde op ondernemers, middenstanders en boeren. Socialisten noemden haar spot tend de „blinde darm", het „vlucht- heuveltje" van de CDU. Bijna twintig jaar lang kon de kleine partij, die in het parlement „juist op de wip", zat, in Bonn meeregeren mei de christen-democraten. Alleen in 1958 en in 1962 („de Spiegel-affaire") tra den de liberalen enige tijd uit de rege ring. Hun polititeke bijdrage aan do opbouw van het naoorlogse Duitsland was niet gering, en de verkiezing van de liberaal Heuss tot eerste Bondspre sident verleende de partij extra presti ge. Toen drie jaar geleden de val van de regering-Erhard zich aftekende, verlie ten de liberalen ijlings het zinkende schip. Maar de rekening ging niet op: de beide grote partijen pact eerden, en heit kleine liberale groepje stond plot- De leider van de Duitse liberale partij, Walter Scheel *(49), met zijn echtgenote Mildred (37). ten spel. Omvorming van het kies stelsel door de twee grote partijen tot één tweepartijenstelsel dreigde de FDP voorgoed uit te schakelen. In het libera le kamp heerste radeloosheid: wat nu? In de innerlijk verdeelde partij volgde Walter Scheel de ex-vicekanselier Men de, op als voorzitter. Scheel, die om zijn vaardigheid in het overleven - van partijcrises wel de „Mikojan van de -liberalen" werd genoemd, gold als een gematigde figuur die de tegenstellingen binnen de partij weer moest overbrug gen. Weldra boog hij evenwel om in meer linkse richting. Ccheel zag in dat de FDP, om te overleven, ook aanvaardbaar moest worden als coalitiepartner voor de so ciaal-democraten. In het liberale par tijprogram werd in het bijzonder geko zen voor een zeer soepele politiek van toenadering ten opzichte van commu nistisch Oost-Europa. De liberale steun bij de verkiezing van de sociaal-demo craat Heinemann tot Bondspresident, op 5 maart van dit jaar, bezegelde de ze zwenking naar links. T~)e verkiezingszondag, nu een week geleden, bracht een harde neder laag voor de liberalen. Met 5,8 pet. van de stemmen bleven zij maar net boven het minimum van vijf procent, dat ver eist is om voor parlementszetel s in aanmerking te komen. Het lot hielp de liberalen. De sociaal democraten hunkeren om voor het eerst in Bonn het roer in handen te krijgen. De liberalen moesten, koste wat 't kost een hernieuwde „grote coalitie" met 't dodelijk gevaar van kiesrechthervor ming voorkomen. Zij hadden te kie zen: coalitie met rechts of coalitie met links. Walter Scheel had al gekozen, voor een verbond met de sociaal-democra ten, en hij wist de meerderheid van zijn politieke vrienden achter zich te krijgen. /"Ongetwijfeld is het weinig elegant, dat juist de kleinste partij, die vrijwel knock out ging bij de verkie zingen, nu triomfantelijk haar intocht doet in de regering. Pessimisten vragen zich af of de FDP uiteen zal vallen, of zal verwateren en goeddeels zal op gaan in de SPD. Walter Scheed gokte, maar hij had ook anuwelijks keus,. Zijn conservatieve kiezers heeft hij al ver speeld door de zwenking naar links; met een hernieuwde wending naar rechts zou hij ook zijn resterende aan hang riskeren. Het snelle pact met de sociaal-democraten geschiedt tegen de achtergrond van twijfel, die rijst aan de perspectieven van de CDU. "TOe traditioneel-oppermachtige partij van Konrad Adenauer heeft dit maal stemmen verloren, niet veel wel iswaar, maar bedenkelijke sectoren. Hoe zal het gaan met deze aloude „staatspartij" wanneer zij straks mét de regeringsmacht haar aureool ver liest? Het lijkt er op alsof het maat schappelijk getij zich langzamerhand keert tegen de christen-democraten, de logge partij die vele heterogene belan gen tezamen bracht onder een chris telijke noemer. Na de stijve, christen-democraat Schröder, na de trouwhartige sociaal democraat Brandt, nu de liberaal Scheel, als minister van buitenlandse zaken. Talent heeft hij genoeg. Walter Scheel, zoon van een wagenmaker uit Soiingen, was op zijn 41ste al minis ter. Hij werd opgeleid voor het bank wezen, was in de oorlog een nachtja- seling, als een machteloze 'oppositie, bui- gerpiloot. En hij bereidde zichzelf in Düsseldorf een weibelegde boterham als directeur van twee maatschappijen voor bed rij f s-ec onomische adviezen. Vijf jaar lang (1961 tot 1966) was hij een succesrijk minister van antwikke- lijgshulp. Drie jaar geleden stierf zirjn echtgenote. Bij een ziekenhuisbehande ling werd de weduwnaar Scheel doorge licht door een charmante vrouwelijke arts. Midden in de afgelopen verkie zingsstrijd trouwde Scheel met de rönt- genologe, die haar dochtertje Camelia (6) meebracht in het nieuwe gezin. \fet vrouw en pleegdochter brengt Scheel zijn korte vakanties door in zijn chaletje in het Oostenrijkse Hkiter- tal. Daar loopt hij graag ontspannen rond in leren broek en met een groen Tiroler jagershoedje. Het echtpaar ontvangt bij voorkeur kunstenaars en wetenschapsmensen voor een geestrijk gesprek bij een goed glas wijn. Voor Walter Scheel, stijlvol levensgenieter, begint nu een harde politieke examen tijd. DEN HAAG Minister Veringa van Onderwijs en Wetenschapven heeft de colleges van curatoren van de Rijks universiteit in Leiden en Utrecht en van de Universiteit van Amsterdam in een brief meegedeeld dat met de nieuwbouw voor de Academische Zie kenhuizen bij deze universiteiten be gonnen zal worden in de volgorde: Am sterdam 1970-71, Leiden 1972-1973 en Ut-e«ht 1974-75. LONDEN Deskundigen van de uni versiteit van Edingburgh hebben, on der leiding van prof. David Simpson, na twee jaar van experimenteren een kunstarm ontworpen, die het verschil tussen zacht en hard materiaal kan „voelen" en alle bewegingen maken van een echt lichaamsdeel. De arm wordt volgens de Times, die het bericht brengt, bewogen door kleine kleppen die zich openen en slui ten door middel van luchtdruk. Deze luchtdruk wordt geleverd door kleine motoren. Het „lawaai" dat deze krachtbronnen maken is minimaal. Met een dergelijke nieuwe kunstarm kan een invalide vrijwel alle bewe gingen maken als men met een ge wone arm kan maken, zoals zich op de rug krabben. Iemand die ook nog blind is, kan weten wat de arm uit voert. Als de vingertoppen een voor werp of oppervlakte aanraken dan ge ven de daar ingebouwde vibrators de trillingen door, en dit bepaalde ge luid bereikt dan via een gehoorappa raat de drager van de arm. LONDEN „Je bent een liefje", zei de dief tegen een rijke weduwe die hij net had beroofd van een dikke 860.000 gulden aan juwelen. Hij bukte zich voor over en gaf haar een kus. Dit speelde zich af in 't deftige May- fair in Londen in het huis van de Ame rikaanse mevrouw Kitty Miller die ruim zeventig jaar is. De dief belde met twee maats aan, sloeg de butler die open deed tegen de grond en drong door in de slaapkamer van mevrouw. Zij zat juist in bed te ontbijten toen het drietal met pistolen in de hand zonder kloppen binnenkwam. Het Franse 'kamermeisje van mevrouw Miller had wat moeite om de bandie ten te begrijpen die het kind vroegen waar de juwelen lagen van mevrouw. Toen moest zij met haar gezichtje voorover op de grond gaan liggen en zo blijven tot de rovers weg waren. Terwijl de bejaarde dame gekust werd door één der drie boeven drukte ze otf een verborgen alarmbel. Hierdoor was de politie er al voordat de drie dieven het huis uit waren. Er volgde een ver warrende achtervolging in en bij het huis, maar het drietal ontsnapte. Een pakje sieraden lieten ze onderweg val len. „Hij was lang, donker en nogal knap", zei mevrouw Miller van haar galante berover. HiHiiiiiiiMUMiiuuiiiiviviftffattaMa* a KAAP KENNEDY Nadat ztf de volgende maand de maan hebben bezocht, z(jn de astronauten van de Apollo-12 van plan om hun onbemand landingsschip, van een hoogte van 104 km op de maan te laten neerstorten, teneinde een enor me seismische schok te veroorzaken. De door een seisme- meter te registreren inslag kan veel onthullen over de in wendige structuur van de maanmassa. De Apollo-12 zal volgens het program 14 november wor den gelanceerd. Charles Conrad en Alan L. Bean gaan op de maan landen, terwijl Richard F. Gordon jr. er om heen blijft vliegen. Bean vertelde op een persconferentie dat de opzettelijke „verongelukking" van de maanmoduul (LM) zal plaats heb ben, nadat de twee ontdekkingsreizigers van de maan zijn opgestegen en zich op 104 km boven het maanoppervlak bij Gordon in het commandoschip hebben gevoegd. Gordon gaat de LM naar de goede hoogte manoeuvreren voor de ontsteking. Het commandoschip verwijdert zich dan van de LM en ont steekt de motoren, om de LM buiten zijn baan te brengen. Gehoopt wordt dat dé LM vervolgens op een afstand van ongeveer een km van de seismometer op de maan neer stort. De gegevens over de schokgolf die zal resulteren zouden bijv. kunnen vertellen of de maan zoals de aarde uit lagen bestaat of compacter is. De seismometer, hoofdzakelijk bestemd om maanbevingen en inslag van meteorieten te registreren is een van de vijf wetenschappelijke proefnemingen die Conrad en Bean tij dens hun verblijf van zeven uur op de maan gaan verrich ten. Dit is meer dan drie keer zo lang als de tijd die de as tronauten van Apollo-11 in juli buiten hun moduul ver toefden. De andere vier experimenten betreffen het meten van de zonnewind, magnetische velden en de druk van de atmos feer. ROTTERDAM In diergaarde Biijdorp te Rotterdam is een okapi geboren, een zeldzame gebeurtenis bij okapi's in gevangenschap. Op de foto: de okapi-baby krijgt de eerste voeding van haar moeder. Uet Boekencentrum N.V." (van de Ne- derlandse Hervormde Kerk) te Den Haag heeft z(jn reeks Praktische Theo logische Handboekjes uitgebreid met een studie over het geestelijk leven vroeger en nu, door ds. C. Aalders en onder de titel „Spiritualiteit". De prys van deze paperback is f 11.50. Van de zelfde zijde bereikte ons het voorlich tingsboekje „Geloven, hoe doet men dat?" door Theo Sorg, een handleiding voor ouders en opvoeders om kinderen leiding te geven in deze moderne we reld en te helpen tot levend geloof ie komen. Een waardevol boekje voor f 3.50. Handvaardige en kunstnijvere lieden, die weer eens iets anders willen, kun nen hun hart ophalen aan een nieuwe uitgave in de Topserie van Zomer en Keuning te Wageningen. Het is 't boek je „Knoop en kleur" door Anne Mai- le, waarin afbind- en knooptechnieken als decoratieve werkvorm voor het ver ven van stoffen worden uiteengezet. Voor f 9.25 kan men aan de hand van vele werkschetsen en foto's leren hoe men ook op een andere manier dan het vanouds bekende batikken zelf een lap textiel van een kleurig patroon kan voorzien. Zomer en Keuning stuurde ons ook „Wie speelt er mee?" door J. M. Kamp» en A. C. W. Tjoelker, een uitgebreide verzameling leuke spelletjes om kin deren van alle leeftijden binnens- en buitenshuis bezig te houden, (f 10.90). Ook Van Holkema en Warendorf te Bussum heeft aan de jongere lezers ge dacht. Wij ontvingen „Saskia en Jeroen de tweeling" door Jaap ter Haar (f 4,25) en Pi eter Straat de scheepsjongen van d'Halve Maen" door Anthony van Kampen (f 7,90). Tevens de delen 1 en 2 van „De Serafijnen" (f 5,90), koste lijk, rijk geïllustreerde vertelsels van Franse oorsprong over een knotsgek fantasiewereldje, waarvan de uitgever zelf zegt: „Een verhaal voor ouders, waarvan de kinderen zullen genieten". Ze moeten dan wel minstens een jaar of tien zijn, dachten wij. SCHIPHOL De algemene verga dering van aandeelhouders der nv Luchthaven Schiphol heeft, ter voor ziening in de vacature ontstaan door 't overlijden van prof. dr. Van Muiswin kel, benoemd tot president commisaris van genoemde vennootschap de heer drs. G. J. H. de Graaff. De heer De Graaff is oud-president van de Herstel- bank en oud-directeur van de Algeme ne Bank Nederland.

De Vallei | 1969 | | pagina 7